„EIDSCH m DAGBLAD Yen blijft LO onder druk Voon- mgens u in \eiden vandaag Nog tweede schutter betrokken bij moord op Robert Kennedy? HIER TOCH. Mariniers slaags op Curacao Loongrens (PuaQlü volgend jaar op f 18.500 ericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 AUGUSTUS 1971 No. 33479 LOS ANGELES (Reuter) Vol gens de journalist- filmproducent Theodore Charach is bij de moord op de Amerikaanse Senator Robert F Kennedy (op 5 Juli 1968) in hotel Ambassador in Los Angeles) een tweede schutter betrokken geweest, die. evenals de op 21 mei 1969 voor de moord op Kennedy ter dood veroordeelde 25- jarige Palestijnse Arabier Sirhan Blshare Sirhan, een geweer van het kaliber .22 gebruikt zou hebben. Sirhan wacht thans het rsultaat van zijn zaak in hoger be roep af in een dodencel in de San Quentin-gevangenis. Charach zou in zijn opvatting gesteund worden door de ballistische deskundige William Harper. Naar Charachs mening zou de tweede schutter een man zijn. die door de directie van 't hotel waar het verkiezingshoofdkwartier van de Democraten was gevestigd was aangenomen om Kennedy te bescher men. Maar die beschermer zou Juist een vijand van de Kennedy's zijn geweest. Charachs pogingen om heropening van de moordzaak te verkrijgen worden krachtig gesteund door de ad vocaat Godfrey Isaac, die de zaak van Sirhan in hoger beroep behan delt. De „Los Angeles Times" wijd de gisteren aan de theorie van Cha rach en Isaac onder de kop „De zaak- Sirhan, was er een tweede schut ter?" een groot artikel. Een Jury in Los Angeles is gis teren begonnen met een onderzoek naar de wijze waarop bij het pro ces tegen Sirhan met de bewijsstuk ken Is omgesprongen. Er is twijfel gerezen over het ballistische onder zoek van de politiedeskundige De- wayne Wolfer. De districtsofficier Robert Kennedy Toen bleek dat in strijd met de opdracht van de rechtbank onbevoeg den zich met de bewijsstukken (ge weer en kogels) hadden bemoeid, eis te Busch ook hiernaar een onder zoek. In een officiële verklaring zei de officier te willen weten of er met deze bewijsstukken was geknoeid. Functionarissen van het bureau van de officier van Justitie beschouwen het dispuut over de mogelijk v^vals- te bewijsstukken echter als ,,'n storm in een glas water", die volgens hen van geen enkele invloed zal zijn op het hoger beroep van Sirhan. (deur: G. Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel L Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 (fdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur} BLAYDON (AP) De Engelsman Edward Staiher in Blay- don, ten zuiden van Newcastle, was de klachten van zijn vrouw beu. Mevrouw Stainer klaagde al jaren lang over een kamer in het huis, die ontzettend kil en tochtig was. Komdacht Edioard, laat ik dan maar eens onder de vloer kijken. Hij haalde enkele planken uit de vloeren kwam tot de ontdekkingdat hij boven een driehonderd meter diepe put stond De Stainers haalden ogenblikkelijk alle meubelen uit de kamer en sloten die hermetisch aj voor hun twee kinderen. Een onderzoek van de Nationale Kolenraad ivees uit, dat de put een tweehonderd jaar oude mijnschacht was. Als die schacht enkele centimeters groter was geweest zou het huis van Stainer gemakkelijk driehonderd meter naar beneden hebben kunnen storten. Thans zal worden geprobeerd de schacht met cement af te sluiten. „Het is een huiveringwekkende gedacht", aldus me vrouw Stainer, „dat wij twintig jaar lang op "niets" hebben gezeten". Overstroming in India en wervelwind in Honkong NIEUW DELHI/ HONGKONG (Reuter, AFP, AP) Grote gebie den in India zijn getroffen door zwa re regenval en daarop gevolgde overstromingen. In de staat Bihar (in het oosten van India) hebben se dert begin Juli meer dan anderhalf miljoen personen hun huizen moeten verlaten. Ruim een miljoen mensen zijn in regeringskampen onderge bracht. De schade bedraagt bijna een half miljard gulden. AP bericht uit Hongkong, dat tus sen de zeventig en tachtig personen zijn verdronken toen de veerboot "Fathsan" van de dinest Hongkong Macao kapseisde door de wervel wind "Rose". Daardoor zal het to taal aantal doden tengevolge van deze wervelstorm stijgen tot om en nabij de honderd. Bovendien zijn 150 personen gewond. Prinsjes onder Leidse hoede LEIDEN Prinses Beatrix en prins Claus hebben mejuffrouw J. E. C. Lagendijk, tot voor kort verbon den aan de Haanstra-kleuterschool in Leiden, als kinderverzorgster voor hun kinderen aangesteld. Zij zal mor gen haar werkzaamheden op kasteel Drakensteyn beginnen. Ze volgt mej. E. Lunsingh Scheurleer op, die bin nenkort in het huwelijk zal treden. Mej. Lagendijk op 1 juli 1943 in Oostburg geboren, behaalde na haar middelbare schoolopleiding in Den Haag te hebben genoten, in 1963 haar diploma kleuterleidster a en b aan de Leidse kweekschool voor voorbe reidend onderwijs. Na een Jaar in de Verenigde Staten te hebben gewerkt, was zij sinds 1965 verbonden aan de kleuterschool in Leiden. jit Katwijk Bilt verwacht van vanavond brgenavond droog en vrij zon- *eer met een tot matig toene- oostelijke wind. Minimum- sturen ongeveer 8, maxima to rond 23 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 18 AUGUSTUS ®P- 5.28 uur; zonder onder: 19.59 j, «aan op: 2.14 u onder: 19.04 u. !water te Katwijk: 1.17 en 13.51 Iter te Katwijk: 9.29 en 21.55 u. CURACAO (GPD) In de nacht van zondag op maandag is een mas sale vechtpartij tussen Nederlandse en Antilliaanse dienstplichtigen op het terrein van de marinierskazerne te Suffisant op Curagao. De aanlei ding: een onbeduidend incident in de kantine aan het einde van een feest avond. De oorzaak moet gezocht wor den in de toenemende tegenstelling op raciaal gebied tussen de Neder landers en Antilliaanse dienstplich tigen, die al eerder tot incidenten heben geleid (zie ook pag. 6). Weer chaos op beurs van Tokio De woonwagenbewo- s, die het afgelopen weekeinde (atwijk voor grote deining zorg- zijn nu in groten getale naar ren gekomen. Aanvankelijk ht men erover de wagens naar ierdorp te verplaatsen, maar i standplaats in Leiden werd op laatste moment toch strategi- b gewacht. de burgemeester van Katwijk ermiddag de woonwagenbewo- in een toespraak had gewaar- wd voor mogelijke acties van Katwijkse bevolking en had ge en op de kleine politiebezetting, dat geval nauwelijks zou kun optreden, besloten de woonwa- jewoners hun heil elders te zoe- dit moment staan er in len buiten het woonwagenkamp de Haarlemmertrekvaart 135 owagens. De politie houdt met eillancewagens een oogje in zeil. dels hebben de tweede-kamer- o Berkhouwer en Van Dijk (bei VVD) de ministers Engels van CRM, Geertsema van Binnen- se Zaken en Van Agt van Justi- evraagd paal en perk te stellen de misbruiken en wantoestan- ,welke bezig zijn te ontstaan in gemeente met betrekking tot leleid ten aanzien van degenen wie een woonwagen is ver- ;d. De beide kamerleden vragen lodig een wijziging van de be nde wetgeving te ontwerpen. sturen van de drie woonwa- ttntra in Drenthe (Hoogeveen, en en Assen) zijn verontwaar- over de eis van minister En- de staangelden in de kampen lerhogen van zes tot twaalf gul per week. Als de centra het ngeld niet verhogen kan dit ge en hebben voor de subsidiever- ng heeft de minister laten weten besturen menen, dat deze ver ing "niet te verkopen is aan de nwagenbewoners". In Hoo- een functioneert al enige tijd de tmmraad en die is inmiddels ak nl gegaan met 'n staangeldver- van anderhalve gulden per k voor de aanleg van centrale farming in de schuurtjes ach- woonwagens. In Drenthe to 136 woonwagens. ider van de woonwagenbewo- in Nederland, de heer P. van die gisteren een voorlopige op lag voor de moeilijkheden in Wijk bewerkstelligde, heeft aan- ondigd, dat het in de kampe- rustig zal blijven tot volgen- week. Dan zal in een gesprek thet ministerie van C.R.M. wor- gepleit voor een vlugge aanpak kleinere woonwagencentra, een getalsterkte afgestemd, i stad of dorp. de overbevolking op de regio centra is er geen plaats meer reizende families. Er zijn een- nodig voor 80 tot 100 mensen bij grote stad en kleine centra voor tot 30 mensen bij een dorp. De gelijkheid dient te worden ge- BPen op die kampen veertien tot entien dagen te blijven. De kam dienen in de buurt te liggen, al heer Van Est, zodat de towagenkinderen tot volwaardi- 'eden van de maatschappij kun- opgroeien. Tevens zullen er leningen voor recreatie moe- komen. ®ie ook stadspagina en pag. 11) rei -HU WARM TIJDPERK Met het loslaten van de goud- wisselstandaard heeft president Nixon een tijdperk afgesloten. Na de Tweede Wereldoorlog hebben wij volgens dit systeem geleefd, dat behelsde dat Amerika bereid moest zijn alle dollars die het van buiten aangeboden kreeg, te be talen met een hoeveelheid goud tegen een vastgestelde prijs. Tot aan 1960 is dat nooit een probleem geweest, omdat Amerika de westerse wereld op de been moest helpen. Datzelfde gold ten aanzien van Japan. Maar daarin is in de afgelopen jaren, met de toenemende welvaart voor West- Europa én de ongelooflijke ex pansie van de Japanse economie verandering gekomen. De rollen zijn ten dele omgekeerd en de Amerikaanse goudvoorraad slonk de afgelopen tijd zeer snel. De dollar is geen tovermiddel meer. Dat moeten de Amerikanen nu beseffen en een lagere waar dering van de Amerikaanse munt zou het gevolg moeten zijn. Maar tot nu toe houdt de regering in Washington vol dat er van deva luatie van de dollar geen sprake kan zijn. Wel wil zij dat West- Europa en Japan hun munteen heid ten opzichte van de dollar opwaarderen. Maar het ziet er naar uit dat men in West-Europa hooguit bereid is om de Ameri kanen halverwege tegemoet te komen. Japan voelt helemaal niets voor .en herwaardering van de yen. Toch zal er in het nu op gang komende monetaire overleg iets moeten worden besloten, willen we niet in de situatie verzeilen, dat de wereld zich in een reeks handelsblokken, gescheiden door muren van invoerrechten, op splitst. TOKIO (Reuter, AP) Chaotische toestanden heer sten vanochtend nog steeds op de effectenbeurs van Tokio toen beleggers weer op grote schaal probeerden van hun aandelen af te komen, ongeacht de prijs die ze er voor kre- Met Antilliaanse militairen vanochtend verder met 131.50 tot 2.399 38. Vooral aandelen in de auto mobiel en elktronische industrie moesten het ontgelden. De chaos was het gevolg van de ex tra invoerheffing van 10 procent waarmee de Verenigde Staten bui tenlandse goederen belastten. De be leggers toonden door de enorme verkopen hun gebrek aan vertrou wen in de toekomstige ontwikke ling van de afzetmarkt in de Ver enigde Staten. Behalve de effectenbeurs stond ook de wisselmarkt onder sterke druk. De Japanse banken verkoch ten in enorme hoeveelheden hun dol lars tegen de laatste interventie- koers aan de Japanse centrale bank. Gisteren kocht de Japanse centrale bank voor 600 miljoen dollars. Het Japanse kabinet heeft nog niets gedaan om de vrees weg te nemen dat de Yen eenzijdig zouden moeten revalueren. De regering in Tokio pleegde wel uitvoerig overleg maar nam nog geen besluit. Behalve in Japan heerst ook in West-Duitsland grote bezorgdheid over de uitvoer naar de Verenigde Staten, vooral voor de automobiel industrie. In het kader van de algemene overeenkomst voor tarieven en han del (GATT) zal op korte termijn een bijeenkomst worden gehouden om zioh te beraden over de vraag of de VS de spelregels hebben geschon den. De voornaamste valutamarkten bleven vandaag nog gesloten in af wachting van de resultaten van het internationale overleg. De EEG-mi- nisters van Financiën zullen met hun collega's van Buitenlandse Za ken donderdag in Brussel de mone taire situatie bespreken. Zie ook de pagina's 7, 11 en 12 Nijmeegse psychologen adviseren W.A.-hoeve UTRECHT Het gemeenschappe lijk instituut voor toegepaste psycho logie in Nijmegen gaat adviseren over de organisatie van de Willem Arntzhoeve. Dat gebeurt op verzoek van het tijdelijk bestuur van die stichting onder leiding van oud-mi nister Veldkamp. Het Nijmeegs in stituut werkt hierbij samen met prol dr. C. J. B. J. Trimbos, voorzitter W de afdeling psychiatrie van de Neder landse vereniging voor psychiatrie neurologie. De enige plaats waar de onafhan kelijke Republiek Zuid-Molukken serieus genomen wordt ligt aan de Noordzee, is weieens gezegd. Of dat al of niet juist is, doet niet terzake. Nederland zit met een grote groep Zuidmolukkers en één jaar na „Wassenaar" dringt de vraag zich op wat aan hun pro bleem is gedaan PAGINA 6 Inspecteur Bourrel keert terug op het televisiescherm PAGINA 5 Ernstige crisis in betrekkingen tussen Rusland en de Arabische landen PAGINA 7 Gerrit van Egmond blikt terug op een "verloren" seizoen van Rjjns- burgse Boys PAGINA 9 teuws Uit het Leidsch Dagblad van 17 Augustus 1871: Aan het stationsgebouw der Holl. Spoorwegmaatschappij buiten de Willemspoort, te Amsterdam, werd Maandag in het openbaar aanbesteed Het maken 'van een gebouw voor waterinrichting op het stationsterrein te Leiden Aannemer de heer Jacobus van der Kamp voor f 6665,- Een beschonken oude vrouw trommelde te 's Gravenhage j gistermorgen om half vijf op de deur van de R.K. kerk in de Van der Duinstraat, om niet te laat te komen voor de vroegmis. De koster, daardoor I gewekt, had moeite om de I vrouw te bewegen zich te I verwijderen en eerst wat te I gaan slapen. Londen 16 Augustus. Tc j Dundalk in Ierland heeft ee- ne demonstratie plaats ge had ten gunste van een lo kaal gouvernement van Ier land. Leider P. van Est voorlopig rustig" Na het verlies gisteren van 210.50 punten daalde het beursgemiddelde Meer dan zestig woonwagens op het Schuttersveld. Foto Holvast) UTRECHT (ANP) Half sep tember wordt de nieuwe loongrens voor de ziekenfondsverzekering, die op 1 januari van dit Jaar extra werd verhoogd van f 14.850 tot f 17.050. vastgesteld. De ziekenfondsen ver wachten dat de loongrens op 1 Janua ri 1972 op f 18.500 zal worden ge bracht. De verhoging van de loon grens Is gebaseerd op de gemiddelde stijging van lonen en prijzen in de periode juli 1970 juli 1971. Uit gaande van een loonstijging van on geveer 11 en een prijsstijging van on geveer 7,2 procent, komt men op een gemiddelde van 9 procent. Het centraal planbureau heeft de ziekenfondspremie-1972 voor ver plicht verzekerden op 8,2 procent ge raamd. Op het ogenblik is de oremie 7,7 procent. Uit een andere bereke ning van het CBS blijkt, dat invoe ring van een eigen risico van f 100 per verzekerde zou leiden tot een be sparing van 320 miljoen gulden. Daar door zou een premieverlaging van 0,7 procent mogelijk zijn. Op 1 januari van dit Jaar telden de 97 Nederlandse ziekenfondsen samen 9.096.050 verzekerden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1