ontroverse in rassenkwestie YS op over de scholen Malik verstoord over Amnesty-memorandum Gratis reizen resident Nixon voor een lastig dilemma 2 Septemberdagen op uw 65+kaart voordelig uit met NS IRA even tevreden als Britse leger in vogelvlucht in vogelvlucht 3RDAG 14 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 iSHINGTON (GPD) Vlak voordat de Amerikaanse iare sc^olen hun deuren weer zullen openen na de lange ^vakantie is een tegenstelling opgelaaid over het plaatsen eerlingen op andere scholen in de stad dan de dichtsbij- 'teEteneinde een betere verdeling van de rassen te bewerk- |en over alle stedelijke scholen. De controverse, die bij- gecompliceerd is, is ontstaan toen president Nixon eer- eze week employé's van het ministerie van Justitie en van wijs met ontslag dreigde, wanneer men dit soort over- iingen van leerlingen niet tot het absolute minimum 1 ite. Achtergrond ilnister van Onderwijs Elliot a, op het ogenblik met va- Alaska, zou al eerder de- snd hebben overwogen zijn in te dienen omdat Nixons een afwijzing betekent van |n ministerie uitgewerkte in plannen. De Federale com- voor de burgerrechten gaf een scherpe verklaring 'in Nixons beleid gezien het ondermijnen van de po- de rassenscheiding op de scholen op te heffen. L. Leffelaar htergrond van de controver- eindelijk van zuiver partij-po- iard- Het komt hierop neer, ident Nixon in de komende de stemmen zuiden in de wacht hoopt te )'bvooral nu gouverneur Walla- tbl |d heeft weer kandidaat te aan voor het presidentschap, [plaatsen van leerlingen om van de rassenintegratie is ;%iden een zeer emotionele en liulaire kwestie, die Nixon, drastisch dreigement aan zijn eigen ministeries, nu zuiden hoopt te verzachten. Leten zijn als volgt. In april iet Hooggerechtshof tot on- van de regering, dat over- van leerlingen teneinde de ^heiding op te heffen, in over- Ming was met de al eerder hof gedane uitspraken over ;5fgatie aan de scholen. Op deze beslissing ging het van Onderwijs in samen- met het ministerie van jus- het werk om voor de stad ou|n Texas (waar de kwestie overplaatsingsplan aaaihan- gemaakt) een "bus-plan", illen. Het plan werd, nadat Witte Huis zijn goedkeuring nci$ad gehecht, ingediend bij ale rechter in Austin. Maar besliste vervolgens dat 't splan veel te ver ging, en plaatselijk opgestelde mini- an meer aan de eisen en ver- Austin voldeed. Compromis rnsfent Nixon kwam hierdoor onaangenaam dilemma te ant moest hij van die beslis sen zijn eigen regeringsplan beroep gaan of niet? Zou hij doen, dan zou hij zich daar- wraak van het hele zuiden halen. Zou hij het niet deDJan kon hem verweten wor- hij het zo nauw niet nam van het Hoogge- rd in eerste instantie het vol- impromis gevonden: de rege- wel in hoger beroep gaan, Pi egelijkertijd het overplaat- an afzwakken, dat wil zeg- eer acceptabel maken voor was onduidelijk hoe de zich dat voorstelde, en het nis werd dan ook in het mi- van Onderwijs met gefrons- atejbrauwen ontvangen. 'J' i zuiden klonk het compromis president met twee mon- Dat was koren op de mo- gouverneur Wallace, die dan telegram naar het Witte 'r: ADVERTENTIE Huis stuurde en Nixon erop wees, dat zijn uitspraken in de verkiezings periode lijnrecht indruisten tegen de handelingen van zijn ministeries van Justitie en Onderwijs. Hij ver zocht Nixon zijn ministers beter in de hand te houden. Wallace's telegram was blijkbaar een schot in de roos, want nog de volgende dag kondigde de president zijn dreigement aan dat employ é's van de twee ministeries overgeplaatst of gewoon ontslagen zouden worden, wanneer zij zich niet zouden houden aan de minimum-toepassing van 't besluit van het Hooggerechtshof. Stap verder Het standpunt van de president ging dwars in tegen de opvattingen van talrijke lokale stadsbesturen, die in samenwerking met de schoolbestu ren zelf al geprobeerd hadden om plannen uit te werken die in over eenstemming zouden zijn met de uit spraak van het Hof. President Nixon ging nog een stap verder. Hij verklaarde dat de onder- wijs-wet die op 't ogenblik ter stem ming in het Congres ligt en waar in fondsen van de regering beschik baar zouden worden gesteld voor het transport van de leerlingen in het kader van de overplaatsingen, gewijzigd zou worden en dat die clau sule geschrapt zou worden. Dus ook geen regeringsgeld voor het vervoer van de leerlingen, zoals bevolen door het Hooggerechtshof. De vraag is hoe en óf de tegenstanders van de ze ontwikkeling de tactiek van Nixon t de pas kunnen afsnijden. Baby-doll De zomer mag dan op het ogenblik niet in zijn warmste sta dium verkeren, dat is nog geen reden om het hoofd af te wenden als de charmante Miss Groot- Brittannië, Marilyn Waird gehe ten, een baby-doll toont uit de najaarscollectie van het waren huis Woolworth in Londen. Wat de kleuren betreft is er nogal wat variatiezwart, wit, zalm, tur quoise en citroen, zodat ieder type (jonge) vrouw iets van haar gading zal weten te vinden. 'Onze zaken gaan buitenstaanders niet aan DJAKARTA (Reuter) De Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken Malik heeft gisteren de orga nisatie "Amnesty International" ge gispt wegens het zenden van een memorandum naar president Soe- harto omtrent het lot van 70.000 po litieke gevangenen in Indonesië. "Wij zijn humaan genoeg om on- mensen goed te behandelen en ik geloof, dat buitenstaanders zich niet met onze zaken behoeven te be moeien", aldus minister Malik tegen over Journalisten. Het memorandum, dat een half jaar geleden aan president Soeharto is gezonden was door de Indonesische regeling niet beantwoord. Don derdag hebben verscheidene kranten in Djakarta het evenwel voor het eerst van a tot z gepubliceerd. In het Amnesty-memorandum werd een beroep gedaan op de Indonesi sche regering haar beleid ten aan zien van de politieke gevangenen, merendeels communisten, die na de mislukte staatsgreep van 1965 wer den opgepakt, te herzien en te zor gen voor voldoende voedsel en medi sche verzorging. Bovendien zou de In donesische regering de comunisti- sche geïnterneerden van de c-groep degenen, die niet bij de poging tot een staatsgreep betrokken waren moeten vrijlaten. Het orgaan van de Indonesische strijdkrachten „Angkatan Bersendja- ta" merkt op, dat het memorandum van Amnesty International geheel verschilt van een rapport van het In ternationale Rode Kruis, waarin hot heette, dat de toestand van de ge vangenen redelijk goed was. Een woordvoerder van het bureau van de Indonesische procureur-ge neraal heeft gisteren meegedeeld, dat de Indonesische regering voor nemens is twintigduizend van de 50.000 gevangenen van de c-groep voor het eind van dit Jaar op vrije voeten te stellen. Een Indonesische militaire woord- Ontsnapt Voor de ogen van be langstellende voorbijgangers ver scheen gisteren op de muur van de gevangenis van de Franse plaats Nantes een gevangene, liet een touw van beddelakens neer en zakte daar langs naar beneden. Vervolgens vouwde hij de lakens netjes op, stak ze onder zijn arm en liep in alle ge moedsrust weg. Niemand hield hem tegen. voerder heeft inmiddels verklaaird, dat er aanwijzingen zijn, dat onder gronds werkende communisten in Djakarta pogingen in het werk stel len om de communistische partij, die door president Soeharto in 1966 werd verboden, opnieuw op te rich ten. Een aantal communisten in Djakarta is gevangengenomen en 'n voorlopig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat zij een terug keer van de communistische partij voorbereidden, aldus de militaire woordvoerder. Geen vervolging Nationale Garde WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse minister van Justitie John. N. Mitchell heeft gisteren bekendge maakt, dat zijn ministerie geen rechtsvervolging za linstellen tegen de leden van de Nationale Garde wegens het doodschieten van de 4 studen ten in de staatsuniversiteit van Kent op 4 mei 1970. Mitchell zegt, dat hij de zaak per soonlijk heeft bestudeerd. Hij is het eens met het oordeel van de com missie betreffende de onrust onder de studenten, dat „het schieten door de leden van de Garde onnodig en onvergeeflijk was". „Maar ik ben ervan overtuigd dat er geen bewijs bestaat betreffende een samenzwering van leden van de Nationale Garde om studenten in de universiteit dood te schieten en dat er geen kans bestaat op een met suc ces bekroond proces tegen individuele leden van de GaJrde", aldus Mitchell. Langstlevende mens met tweede hart overleden SANTIAGO (AP, Reuter) In 't marine-ziekenhuis in de Chileense stad Valparaiso is gisteren de 24-ja rige kleermakersleerling Nelson Orellana overleden, degene die het langst heeft geleefd van alle pa tiënten die een nieuw hart hebben gekregen. In zijn geval geschiedde dat op 1 oktober 1968, zodat hij dus op 48 dagen na drie jaar met een ander hart heeft geleefd. De opera tie vond destijds plaats in hetzelfde ziekenhuis waarin hij nu is overleden. Orellana was na de operatie niet meer tot een normaal leven in staat. Hoewel hij het ziekenhuis enige ma len kon verlaten en eenmaal zelfs naar Buenos Aires reisde, een af stand van 1600 kilometer. Volgens 't ziekenhuis overleed hij rustig in zijn slaap. Zijn tweede hart was dat van Contreras, een jonge arbeider, die overleed nadat hij tijdens een voet balwedstrijd een trap tegen zijn hoofd had gekregen. ADVERTENTIE In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt door Nederland reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. De 65+kaart buiten de gratis reis dagen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve prijs van een enkele reis. Hebt u er nog geen? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. NS-legitimatie- bewijs of pasfoto('s) en trouwboekje of paspoort meebrengen. Een jaarkaart kost f 50.- p.p., voor een echtpaar f 75.-. Driemaandskaart f 20.-, voor een echtpaar f 30.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. BELFAST (Reuter, AFP) Het hoofdkwartier van de Britse troe penmacht in Ulster heeft gisteren meegedeeld, dat de afgelopen da gen aan het ondergrondse Ierse Re publikeinse Leger (IRA) een zware nederlaag is toegebracht. De harde kern is vrijwel uitgeschakeld, zo zei brigade-generaal Tickell in Belfast Elders in de stad gaf echter tegelij kertijd een IRA-leider. omringd door gewapende volgelingen, een perscon ferentie waarbij hij verklaarde dat alleen zijn aanwezigheid al aantoon de, dat de interneringsactie van de regering een mislukking is geworden. De man die dit zei was Joe Cahill, de "stafchef" van IRA's militante "provisionals" en een der meest ge zochte personen in Noord-Ierland. Tickell daarentegen verklaarde: „Het resultaat van onze razzia's te gen de IRA, maandag, heeft onze stoutste verwachtingen overtroffen". Ook in de straatgevechten hadden de Britse militairen succes geboekt. Zeker 15 terroristen waren volgens de generaal gedood en vermoede lijk lag hun dodencijfer in werkelijk heid tussen de 20 en 30. Daarnaast zijn er nog enkele tientallen gewond geraakt. De organisatie is echter niet volledig ontmanteld. Er zijn nog geïsoleerde sluipschutters achterge bleven die voor incidenten kunnen zorgen. „Maar wij hebben de toe stand nu goed in handen", aldus Tic kell, die een beroep deed op de rooms-katholieken van Belfast, niet massaal weg te trekken en zich niet door het IRA te laten intimideren. "Wat de ongeveer tienduizend vluch telingen betreft, zij kunnen terugke ren, en hebben niets meer te vrezen. Onze onmiddellijke taak is nu de be volking gerust te stellen en een ein- Na een week van bloedige botsin gen, moord, plundering en brand stichting zag het er gisteren in Noord-Ierland (Ulster) wat rustiger uit dan in de voorafgaande dagen. Of dat alleen maar een korte pauze is dan wel het einde van „een hete zomer" is nu nog moeilijk te zeggen. Misschien heeft het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn ter roristen opdracht tot matiging gege ven in de hoop, dat de besprekingen in Londen enig resultaat zulllen op leveren. Daar heeft, zoals men weet, de minister van Buitenlandse Zaken van de Ierse republiek, Hillery, overleg gepleegd met zijn Engel se collega van Binnenlandse Zaken, Maudling, over de onhoudbare toe stand in noordelijk Ierland. Dat de gesprekspartners zich op hun gemak hebben gevoeld, is niet zeer waar schijnlijk. De Britten hebben open oog voor de omstandigheid, dat het voor de Ulsterianen allesbehalve aan trekkelijk zou zijn om hun meerder heidspositie in Noord-Ierland te moeten inruilen voor die van min derheid in de Ierse republiek, aange nomen dat Londen de noorde lijke graafschappen (die samen Ul ster vormen) aan de Ierse republiek met de hoofdstad Dublin zou overla ten. Het Ierse Republikeinse Leger wil niets liever: één Ierland met alle Ieren verenigd onder één regering. Zou het rooms-katholicisme in de Ierse republiek van een verdraag zaam soort zijn. zoals bijv. in Neder land, dan zou er wellicht nog een mogelijkheid van gesprek zijn. Maar het verzet van de noordelijke protes tanten is niet in hoofdzaak geba seerd op gedeeltelijk verschil in af komst (in Ulster is een deel van de bevolking namelijk van Schotse ori gine), maar veel meer op de vrees voor de conservatieve R.-K. Kerk in Ierland, die daar nog alles te zeggen heeft. Vandaar het teAiggrijpen naar het verleden: de noordelijken staan op het standpunt, dat de slag aan de Boyne destijds onder leiding van de Hollands-Engelse Stadhouder -Koning Willem III niet gewonnen werd om de toen verkregen godsdien stige vrijheid thans zonder meer aan de Ierse republiek cadeau te doen. Want aansluiting zou betekenen, dat Ulster zou vallen onder de wetten van een staat, waarin conservatieve r.-k. gezagsdragers de toon aangeven, met de gevolgen daarvan op het ge bied van confessioneel onderwijs, met boekencensuur (vele Ierse auteurs laten hun werk dan ook buitenslands verschijnen), met voorschriften op huwelijksterrein (geen echtscheiding), enz. Wel heeft premier Lynch van Ierland ver klaard begrip te hebben voor die vrees, maar van zijn kant zijn nim mer duidelijke toezeggingen gehoord, die het de Ulsterianen gemakkelijker zouden maken hun verzet te mati gen. Dat zwijgen van Lynch is tot op zekere hoogte begrijpelijk: op zijn beurt is hij net zo beducht voor de uiterste rechtervleugel van zijn par tij, dat wil zeggen voor het Ierse Re publikeinse Leger, als de Noordieren dat zijn. Feitelijk hebben Londen, Belfast en Dublin dus in het IRA een gemeenschappelijke vijand. Maar of men op die basis tot over eenstemming kan komen, is nog zeer de vraag. Londen wil, zolang er geen afdoende garanties zijn voor de gees telijke vrijheid en de eigen levens stijl van de Noordieren, Ulster niet in de steek laten; Dublin wenst vereni ging langs vreedzame weg, maar kan, onder druk van ultra-rechts, geen waarborgen verschaffen. En daarmee is dan, zoals dat aan het schaakbord heet, een patstel ling bereikt: geen van de partijen kan voor- of achteruit. Wel zijn er adviezen in de omloop, die, opper vlakkig gezien, een oplossing lijken te bieden. Waarom, zo zeggen som migen, verhuist de rooms-katholieke minderheid in Ulster, die nu ach teruit gezet wordt niet collectief, naar het zuiden, waar zij onder geestverwanten zou kunnen wonen? Met andere woorden: schep een soort godsdienstige apartheid, die de oorzaak van de wrijvingen weg neemt. Maar zo eenvoudig zou dat niet zijn. In de eerste plaats gaat het om een grote groep, waarvan velen vermoedelijk hun geboorteplaats niet zouden willen verlaten. Daarbij komt, dat dé economische omstan digheden in het noorden nog altijd iets gunstiger zijn dan in het zui den (ofschoon de verschillen in dat opzicht de laatste jaren sterk ver minderd zijn), zodat velen ook om die reden zouden weigeren naar het zuiden te verhuizen. Bovendien is de vraag of de economische mogelijkhe den in de Ierse republiek van dien aard zijn, dat men daar, en dan nog op korte termijn, een groot aantal noorderlingen zou kunnen opnemen, afgezien nog van de kosten van her vestiging. Maar het voornaamste be zwaar is het ontbreken van elke ga rantie, dat de IRA - terroristen hun verzet tegen verdeling van het Ierse eiland zouden opgeven. Het gaat het IRA immers om de staatkundige eenheid van een geografisch afge rond gebied als het eiland Ierland. Van geheel andere aard is het ad vies om het Britse leger zich zo snel mogelijk uit het Noordierse wespen nest te laten terugtrekken. Maar dan rijst de vraag wat daarvan de ge volgen zullen zijn. Vermoedelijk zul len de ultra's van beide zijden el kaar dan in de haren vliegen, met al le verschrikkelijke gevolgen vandien. Er zou een bloedbad volgen, dat de Jammer van de afgelopen dagen ve le malen zou overtreffen. Het Britse leger met zijn bijna dertienduizend goedbewapende manschappen, vormt in elk geval nog een stevige muur tussen beide groeperingen. Het kost Londen dagelijks een formida bel bedrag, dat de regering-Heath gaarne op andere wijze zou wil len besteden, maar zij voorkomt daarmee, dat zich in deze uithoek van Europa een broederstrijd ont wikkelt, die te vergelijken zou zijn met een oorlog tussen Indiase hin does en Pakistaanse moslims. Het is gemakkelijk de schuld van dergelijke tegenstellingen, of die nu in Azië of Europa dreigen en honderdduizenden of miljoenen in het geweer brengen, zonder meer toe te schrijven aan de godsdienstige of nationale tegenstel lingen. In wezen gaat het om een bepaalde stijl van leven, waarvan men geen afstand wil doen en die harmonieert met de ingeboren aard van de betrokken bevolkingsgroepen. Pleidooien voor verdraagzaam heid halen niet veel uit. Zo zou voor de Ierse republiek aangeno men dat er vereniging met Ulster tot stand zou komen de moeilijk heid hierin gelegen zijn, dat de re gering met twee maten ging meten: geen echtscheiding voor de zuidelij ke Ieren, wel echtscheiding voor de Ulsterianen in het noorden. Hoe dit zeer ingewikkelde probleem tot een oplossing kan worden gebracht, is dan ook voorlopig in het duister ge huld. de te maken aan de gevoelens van angst en onveiligheid die nog over heersen", zo verklaarde generaal Tickell. Papandreoe verliest Griekse nationaliteit ATHENE (Reuter) De Griekse regering heeft oud-minister Andreas Papandreoe zijn Griekse nationali teit ontnomen wegens zijn tegen het Griekse bewind gerichte activiteit in het buitenland. In een bekendma king van het ministerie van Binnen landse Zaken in Athene wordt de 52- jarige Papandreoe beschuldigd van anti-nationale activiteit. Andreas Papandreoe, zoon van de overleden leider van de Unie van het Centrum, George Papandreoe, verliet Griekenland in januari 1968. In het buitenland vormde hij een verzetsbeweging (de Panhelleense Bevrijdingsbeweging) teneinde te strijden voor de omverwerping van het huidige militaire bewind. Papandreoe Jr was in 1963 in de politiek gegaan. Hij heeft twee mi nistersfuncties gehad, waaronder het ministerschap voor Economische coördinatie. Direct nadat het leger in april 1967 de macht overnam werd hij gearresteerd en beschuldigd van hoogverraad wegens medeplich tigheid aan een samenzwering om de regering ten val te brengen. Na amnestieverlening in 1968 verliet hij met zijn in Chicago geboren vrouw en him drie kinderen het land. Ook aan een oud-diplomaat, Ban- dalis, is gisteren op dezelfde gron den de Griekse nationaliteit ontno men. Amalrik naar Noord-Siberië MOSKOU (DPA, AP) De Sow- Jetrussische schrijver AndreJ Amal rik is volgens kringen van de oppo sitie in Moskou overgebracht naar een concentratiekamp in het noord oosten van Siberië in het gebied bo ven de poolcirkel. Amalrik was vo rig jaar november in Swerdlowsk veroordeeld tot drie Jaar gevange nisstraf wegens het verspreiden van anti-Sowjetrussische literatuur. In het Westen is hij bekend geworden door zijn boek "Haalt de Sowjet- Unie 1984?". Volgens zijn vrienden is Amalrik gedeeltelijk'hersteld van een hersen vliesontsteking, maar hebben de me dische autoriteiten hem voor een jaar tot „invalide tweede categorie" verklaard. Dit houdt in dat hij al leen maar lichte werkzaamheden mag verrichten en wandelingen ma ken. Ook is hem toegestaan vier maal per maand zijn vrouw in Moskou te schrijven en nog onlangs meldde hij haar dat het landschap in Siberië "zeer mooi" was. Mevrouw Amal rik koestert hoop haar man in okto ber drie dagen te kunnen bezoeken. Toch maken Amalriks vrienden zich zorgen over zijn gezondheids toestand als de strenge winter be gint. Dwangarbeiders krijgen in de winter slechts gewatteerde Jassen en niet de "sjoeba's", dat zijn Jas sen van schapevacht waarmee ieder ander de winter tracht door te ko men.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9