Avond-mavo verkeert in grote nood El Cordobes" is wel degelijk verliefd... Vijf nascholingscentra voor huisartsen Europa kocht 3 miljard dollar Groot tekort aan leerkrachten door lesuur-limiet Fikse brand tegen de watervervuiling Schalks opvolger DR. M.SAAN PLEIT VOOR: Van Dalen? LEIDSCH DAGBLAD ÊEIDSCB DStffllAO WPPERDAO M ATOtJBTTO DEN HAAG (ANP) De avondscholen voor Mavo verkeren in een noodsituatie: zij kampen met ontstellende tekorten aan leerkrachten. Het bestuur van de Vereniging Avondscholen voor Mavo heeft minister Van Veen van Onderwijs en Weten schappen hierop gewezen. Het bepleit in een telegram aan de minister een soepel beleid, om te voorkomen dat duizenden leerlingen, veelal werkende jongeren, in hun mogelijkheden voor avondstudie worden beknot. De noodsituatie heeft twee oorza- zaken. De eerste is. dat de avond- Mavo-scholen krachtens de mam moetwet gesubsidieerde instellingen zyn geworden. Daardoor zyn deze instellingen aan lagere klassennor- men gebonden dan toen ze nog onge subsidieerde scholen waren. Deze lagere normen zijn op zich zelf een goede zaak. maar hebben tot gevolg, dat meer lesuren moeten worden ge geven. De leerkrachten van de avond- Mavo-scholen zyn voor het aller grootste deel de leerkrachten van de dagscholen voor Mavo. Nu is er reeds ln het hele land een groot tekort aan bevoegde leerkrachten voor de dag- Mavo's. Om dit tekort zoveel mogelyk te kunnen opvangen geven de lera ren' meer lessen dan het normale aantal van 29 per week. De tweede oorzaak van de noodsituatie by de avond-Mavo's ligt in het feit. dat onlangs voor elke leraar een limiet is vastgesteld van 37 lesuren per week. een limiet, die ook geldt voor de lessen, die een leraar geeft op dag- en avondschool samen. Grens Thans is de toestand zo, dat le raren. die jarenlang 's avonds les hebben gegeven, daar noodgedwon gen van af moeten zien, omdat zy de grens van 37 lesuren op een dag school (byna) hebben bereikt. Het Veel kritiek op plan-Visser (D'66) DEN HAAG (ANP» De vaste commissie uit de Tweede Kamer voor Cultuur, Recreatie en Maatschappe- lyk Werk staat afwyzend tegenover het initiatief-ontwerp tot wijziging van de omroepwet. Dit ontwerp, in gediend door het kamerlid drs. E. C. Visser (D'66», beoogde ten aanzien van de verdeling van de zendtijd een regeling tot stand te brengen die beter dan de huidige de relatie weer geeft tussen de werkelyke aanhang van een bepaalde omroeporganisatie en de aan die organisatie toe te wij zen zendtyd. Drs. Visser wilde met zyn voorstel een ontkoppeling berei ken van omroepbydrage en lidmaat schap, waardoor z.i. een uit een oog punt van de democratische represen tativiteit ernstige onrechtvaardigheid uit de wet zou worden gehaald. De kamer-commissie is het met deze zienswyze niet eens, zo blykt uit het vrijdag verschenen verslag van de commissie. Niet alleen van de zijde der regeringsfracties worden overwegende bezwaren daartegen naar voren gebracht, ook de fractie van de PvdA in de Tweede Kamer stelt zich blykens het verslag op tegen het voorstel, dat „teveel be zwaren oproept". Felle kritiek wordt de initiatiefne mer niet bespaard: het voorstel zal by verheffing tot wet eerder een chaos veroorzaken dan een opheffing van discriminatoire en onrechtvaar dige elementen, zo wordt in het ver slag opgemerkt: Een andere conclu sie luidt, dat eerder van een structu rele verslechtering dan van verbe tering van het huidige systeem ge sproken zou kunnen worden als dit wetsontwerp het Staatsblad zou be reiken. bestuur van de vereniging van avondscholen voor Mavo heeft op het ministerie overlegd, maar het depar tement weigert dispensatie te verle nen en houdt rigoreus vast aan de 37 lessen per week als limiet. Naar de ernst van de nood infor merend. deelde de secretaris van de vereniging, de heer A. Kok uit Am sterdam, mee, dat vorig jaar. de toen nog niet gesubsidieerde Amsterdamse avond-Mavo byna 600 leerlingen telde. Voor hen moesten er 228 lera- renlessen' per week worden gegeven. Door het ontbreken van bevoegde leerkrachten waren er vacatures voor 92 lessen. Tekort Nu is deze avond-Mavo een gesub sidieerde school geworden. Door de kleinere klassen moeten er thans voor eenzelfde aantal leerlingen 288 lessen per week worden gegeven. Alleen hierdoor wordt het tekort aan leer krachten al weer groter, nameiyk voor 152 lessen, wat meer dan dan de helft van het totaal aantal lessen is. Hierby is dan niet gecalculeerd, dat lerarezt voor de limiet van 37 lessen niet meer beschikbaar zyn voor de avond-Mavo-school. De heer Kok wees ook op een onge veer even grote avond-Mavo in Rot terdam. die reeds werd gesubsidieerd. Daar heeft men ongeveer honderd lesuren per week. waarvoor geen leerkrachten' beschikbaar zyn. Doch niet alleen in de grote steden bestaat een noodsituatie, aldus de heer Kok. De toestand is volgens hem in heel Nederland alarmerend. Procede-Voncken gedemonstreerd $ÈÊtè*Mi.JsÊÊm: Onder liet wakend oog van Rijkswaterstaat heeft de heer N. Voncken uit Beek gisteren in de Maas bij Linne een procédé gede monstreerd ter bestrijding van watervervuiling door olie. Met alleen aan hem bekende chemi caliën stichtte hij een proef- brand. ROERMOND ANPOp de vond dit verbranden onder Maas by de sluis in Linne is giste- I omstandigheden een oplossing In ren met permissie van Rykswater- verband met de geweldige rookont- staat een oliebrand gesticht De heer j wikkeling zou de methode volgens N. Voncken uit Beek zou demonstre-hem alleen bruikbaar zyn op flinke den hoe met behulp van een door j afstand van woonkernen en by gun- hem ontwikkeld procédé de oliever- stige wind. De heer Smit was van vuiling kan worden bestreden. mening dat wegzuigen van de olie De heer Voncken heeft rond de of het op andere BARCELONA (GPD) „Nou en of ik verliefd ben op Pa tricia. Maar voorlopig kan ik nog niet aan trouwen denken. Zy is nog erg jong", zo beves tigde Spanje's populairste en rykste stierenvechter, Manuel Benitez „El Cordobes" gisteren de berichten over zijn romna- ce met de 15-jarige Maastricht se Patricia Lieben, die hy ver leden maand in Frjus (Zuid- Frankrijk) leerde kennen. Hun romance is in Spanje zelfs tot in de hoogste kringen waar El Corbodes een graag geziene gast is, ingeslagen als een bom. Het feit dat El Corbodes, die ons verder verzekerde dat hij zo vaak met Patricia telefoneert als hem dat mogelyk is, dezer dagen al zyn contracten heeft afgezegd, wordt hier als meer dan een toeval beschouwd. In de Semana Grande, de grote stierenvechters-week van San Sebastian waar hij woensdagen donderdag had moeten optre den, gaat de naam van Patricia Lieben van mond tot mond. Men gelooft hier geen woord van Manuels verklaring dat hij niet aan zyn contracten kon voldoen wegens een plotselinge aanval van jicht. Zelfs de ver zekeringen van de dokters die hem behandelen, kunnen de Voorzitter van Bejaardenpartij beledigd: f250 boete AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse politierechter heeft giste- den de 53-jarige expediteur Jan H. uit de hoofdstad conform de eis by I verstek veroordeeld tot 250 gulden boete, voor smaad jegens de voor zitter van de Bejaardenparty Alge meen Belang en Amsterdams raads lid J. Mosterd. Tydens een vergadering van de party, begin april van dit jaar. was verdachte naar de heer Mosterd toe gelopen en had hem toegevoegd: „Ha, ken je me niet meer. Werk je nu voor de bejaarden? Je was toch lid van de N.S.B.? Weet je nog dat je in Rusland kinderen hebt geschopt en mensen hebt verraden in kamp La ren?" De heer Mosterd noemde deze be schuldiging een „volkomen leugen". Hy was nooit met Russen in aanra king geweest, alleen met Russische vrouwen. „Als er iemand van kinde ren houdt, dan ben ik dat wel", zei hy. Van de publieke tribune werd geroepen: „En de Joodse kinderen dan?" De heer Mosterd verklaarde dat hy in de oorlog als fx-uitleverancier van uit België heeft gewerkt en later in Duitse dienst naar Rusland was ge voerd. „Ik moest wel", zei hy. jaarwisseling de gevaarlyke oliever vuiling bestreden die toen was ont staan op riviertje de Amer in de Biesbosch. By de demonstratie vertelde de heer Voncken dat slechts twee pro cent van de olie zou overblyven, nadat hy bundels brandend stro, ge drenkt in alleen hem bekende che micaliën, op de oliekoek had gewor pen. De heer P. H. Smit. namens Ryks- waterstaat bij de demonstratie aan wezig, zei desgevraagd, dat de heer Voncken met zyn methode iets heeft gepresteerd wat nog niet is gelukt met een chemisch preparaat. Hy daarvan nog altijd is te prefereren, i Het ryksinstituut voor de zuivering j van afvalwater i.RIZA» heeft by Linne watermonsters genomen en zal onderzoeken hoe de uitwerking van j het procédé-Voncken is JONGEN (15) ONDER TREIN TWELLO ANPOp een niet- beveiligd overpad over de spoorbaan Apeldoom-Deventer by Twello is gis teren een 15-jarige jongen uit En schede door de trein Amsterdam-En- schede oven-eden en op slag gedood, j De trein had door dit ongeval een j vertraging van veertig minuten, voor al veroorzaakt door de omstandig heid. dat de machinist dusdanig ge- i schokt was. dat hy aanvankelyk niet verder wilde ryden. Uiteindelyk reed hy de trein naar Deventer, waar een j vervanger zyn plaats innam. „El Cordobes" stierenvechtersliefhebbers niet afbrengen van hun vrees dat de „liefde" El Cordobes plotseling voorzichtig heeft gemaakt. Geld heeft El Cordobes niet meer nodig om naar de arena's gaan. Vele malen heeft hij ver klaard dat hy nog steeds zyn leven in de waagschaal stelt tegenover de spitse stierenho rens „omdat ik immers niets 'anders te doen heb". Maar nu hy eindehjk ander doel voor zyn leven heeft gevonden, zou het niemand ver bazen als de multimiljonair-to rero geen zin meer had om zich regelmatig in levensgevaar te begeven. Ook in sociaal opzicht heeft hy zijn schaapjes allang op het droge. Hij is een vaste gast op generaal Franco's jacht partijen en een van de weinige Spanjaarden die het strenge Spaanse staatshoofd met het familiaire „jefe" (chef) durft aan te spreken. Hertogen, gra ven en markiezen vechten om de eer om El Cordobes op hun feesten te mogen uitnodigen. In 's werelds zakenkringen is het woord van El Corbodes beter dan staven goud. Wat wil hij nog meer? Het zou niet ver wonderlijk zijn als tenslotte een jong Nederlands meisje een e de zou maken aan de meest spectaculaire stierenvechters carrière in Spanje's geschiede nis. Uraniumfabriek in Zuid-Afrika Premier Vorster heeft gisteren in de buurt van Pretoria een fabriek voor de verrijking van uranium geopend. Hij verklaarde dat Zuid-Afrika in de kernernergie op gelijk niveau staat met de vyf kernmogenheden Vo. rig jaar heeft Vorster onthuld, dat in het land een nieuwe, goedkope methode voor verrijking van ura nium was ontdekt, die gebaseerd is op het principe van gasdiffusie. Kranslegging Burgemeester Schütz van West-Berlijn heeft giste ren een krans gelegd bij de Berlijnse muur ter herdenking van het feit dat tien jaar geleden begonnen werd met de bouw. Na de kranslegging zei de burgemeester tegen verslag gevers niet te verwachten, dat de mum- in de komende tien jaar zal worden afgebroken. Bijna een jaar geleden: Zuid- molukse jongeren geven zich na de bezetting van de residentie van de Indonesische ambassa deur in Wassenaar over. ZEIST Hennie van balen, voor zitter van de scheidsrech terscom missie en voorzitter van de aanstel lingscommissie van voetbalscheids rechters. wil deze laatste functie be schikbaar stellen. Het bestuur van de KNVB wordt in zijn plaats voor gesteld de oud-scheidsrechter Wim Schalks. Deze mededeling deed de heer Van Dalen gisteravond tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de betaalde scheidsrechters in Zeist. Tijdens de verscherpte conditietest voor scheidsrechters bleek 25 pro cent niet in staat de test binnen de vastgestelde tijd te volbrengen. Dat was tijdens de avonduren tijdens een discussie met bondsoefenmees- ter Siem Plooyer langdurig onder werp van gesprek. Uit deze discus sie kwam naar voren te komen tot een centrale training van scheids rechters. UTRECHT (ANP) De Groningse huisarts dr. M. Saan heeft in „Medisch Contact" een plan ontvouwd voor de nascho ling van de Nederlandse huisarts. Hij meent dat er vijf centra voor voortgezet medisch onderwijs moeten komen die jaarlijks elk aan 1000 huisartsen (Nederland telt op het ogenblik 4500 huisartsen) en 1000 andere artsen cursussen van een week kunnen geven. De kosten raamt hy op f i arts per week volledig pension plus cursus hetgeen voor de huis artsen zou betekenen dat zy per pa tiënt per jaar ongeveer 20 cent zou den moeten reserveren voor hun na scholing. AMSTERDAM (ANP' Gisteren heeft de dollar het op de voornaam ste wisselmarkten in West-Europa opnieuw zwaar te verduren gekregen. In Amsterdam werd 's middags een officiële middenkoers van 3,4437 gul den opgemaakt: donderdagmiddag werd de waarde van de Amerikaanse valuta nog op 4640 gulden bepaald. De Europese centrale banken heb ben de afgelopen week, die doorlo pend werd gekenmerkt door uiterst nerveuze handel op de wisselmark ten, ongeveer drie miljard dollar moeten aankopen om de koers van de dollar te ondersteunen. In Londen zyn de omstandighe den op de wisselmarkt gisteren zo chaotisch geweest, dat het vrijwel on mogelyk was een nauwkeurige op gave te doen van de koers van de dollar ten opzichte van bepaalde Europese valuta's. In bankkringen werd gezegd dat de Bank van Enge land de afgelopen week waarschyn- lyk 500 miljoen dollar heeft moeten kopen om de dollarkoers te steunen. In geldhandelskringen in Milaan werd gisteren verwacht dat de Ita liaanse monetaire autoriteiten zullen besluiten de lire „zwevend" te maken, dat wil zeggen de koers door vraag en aanbod te laten bepalen om aan de stroom dollars die het land bin nenkomt een einde te maken. Ook wordt het mogelyk geacht dat zal worden besloten de betaling van dol lars die de centrale bank koopt uit te stellen, zoals Zwitserland heeft ge daan. De centrale bank wilde op deze veronderstellingen niet ingaan. Mede gedeeld werd slechts dat zy „de toe stand zorgvuldig in het oog houdt". Dr. Saan was in 1968 een van de initiatiefnemers van de zogenaamde Breedenburgcursussen in Warffum. Deze nascholingscursussen trekken veel belangstelling. Ze zyn ook el ders in Nederland nagevolgd, maar daar wordt volgens dr. Saan onvol doende of niet voldaan aan het prin cipe, dat de cursisten eerst zelf de hun aangeboden praktykgevallen moeten oplossen, waarna specialisten komen vertellen wat zy zouden heb ben gedaan als ze op de stoel van de huisarts hadden gezeten. „Hoe in tensiever de zelfwerkzaamheid en de betrokkenheid, hoe sterker het 1 scholingseffect", meent dr. Saan. Dr. Saan vindt het de overwegi waard, een verplichte nascholingsp in te stellen waarin de artsen pi jaar via hun contributie aan de Kt ninklyke Nederlandse Maatschapp tot bevordering der geneeskunst f 6t storten. Artsen die de nascholing! cursus niet volgen zyn dit geld kwyt. Men moet zich weliswaar mo reel verplicht voelen om aan naschi ling mee te doen, maar zegt Saan een financiële verplichtil op de achtergrond zal de morele be wustwording zeker stimuleren. Dr. Saan gelooft dat zijn plan I vijf jaar kan worden verwezenlij als iedereen er de schouders ond zet en als men niet eerst probefl allerlei details en nevenproblemen te lossen voordat daadwerkelyk m de nascholing van start wordt gt gaan. ADVERTENTIE Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 aug. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In oper. envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6