innaars getrokken an LD- prijsvraag Groenoordhalrit TONEN, WERKEN EN VERBLIJVEN IN DE BINNENSTAD Dit zijn de 33 prijswinnaars PEUR EN PUZZELTOCHT DE LEIDSE MUSEA [ERKNIEUWS Uitbreiding crèche 1 BEZOEK PRINS BERNHARD (4) Leidenaar wint in staatsloterij Geredde Duitser nu toch overleden JS ITERDAG 14 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD 0 £IDEN Eén dame en vier heren, allemaal betrokken bij lomeractie van de Leidse musea, hebben van de week de naars aangewezen van de speur- en puzzeltocht voor de 'ob >d> waarmee het Leidsch Dagblad zijn steen heeft bijgedra- aan deze geslaagde poging om het rijke museumbezit meer aandacht van vooral het "eigen" publiek te brengen. jëndertig goede oplossingen kwamen in het stedelijke mu- hei n De Lakenhal uit de doofpot, waarin de honderden inzen- ;en waren gestopt. De inzenders, die hiervan bericht krij- zullen volgende week in hetzelfde museum uit handen van |ens burgemeester Vis hun prijs in ontvangst nemen. foto-, speur- en puzzeltocht te het LD in op de museumac- jaarmee Vroom en Dreesmann enteel de aandacht op de Leid- usea vestigt. Wie weet hoeveel ïren gingen op zoek naar de op I NED. HERV. KERK K oepen te Ederveen P. M. Breu- ■lite Barneveld; te Maarssen J. n te Werkendam. angenomen naar Woudsend mann, kandidaat te Utrecht. GEREF. KERKEN genomen naar Wormerveer G. n de Klis, kandidaat te Apel- die bedankte voor Biezelinge. GEREF. GEMEENTEN foto's in beeld gebrachte pen e.d. in liefst tien musea. Het was een hele opgave en men kan aannemen, dat tallozen de hele op gave niet hebben volbracht. De mu seumdirecties spreken over het be zoek van "'horden kinderen". De jeugd, die het volhield tot het einde, loste de puzzel in het alge meen goed op. De onderschriften kwamen op het formulier, wat slor dig hier en daar, maar ze werden ontdekt. Daarmee maakte men een kans op één van de 32 door V. en D. en enkele musea beschikbaar gestelde prijzen. Wie met de onderschriften "speelde", kreeg een woord op pa pier, dat niet onbekend is tijdens de ze actie: museumstad. Wie dit in zond, maakte kans op een extra prijs: een door het Leidsch Dagblad beschikbaar gestelde platenspeler. De grootste groep deelnemers bleek te komen uit de jeugd tussen 10 en 14 jaar, de hoogste klassen van de lagere en de laagste van de middelbare scholen dus. Dat blijkt ook uit de leeftijden van de prijswin naars. Niet alleen Leidenaars namen LEIDEN „Behalve het finan ciële gedeelte, bemoei ik me verder niet met de crèche. Alleen 's mor gens als de kinderen hier komen zwaaien ze even naar mij en roepen ze: „Dag Oma!". Dit vertelde mevrouw Van WijV Lezers schrijven Bij de schouw in de Lakenhal zijn de prijzen getrokken. Directeur A. J. P. Gogeleim van 'Natuurweten schappen' deed dat met een bij de doofpot passende tang. geassisteerd door mej. A. R. André de la Porte, museumassistente van de Lakenhal met de borstel en conservator Th. J. J. Leyenaar van 'Volkenkunde' en te vens onder 't toeziend oog van chef etaleur G. Ph. Uythoven van V. en D. en mr. H. S. van der Straaten. die de externe betrekkingen van "Volken kunde" onderhoudt. De oudste prijswinnaar is 15, de jongste 5. Die is met moeder ge weest, stond eerlijk op het formulier. Dat hebben we goedgevonden en het is extra te waarderen in het licht van het streven, ook het onze, om het museumbezit vooral onder de aandacht van de jeugd te brengen. ADVERTENTIE door Vroom Dreesmann uitgeloofde hoofdprijs (een vijfdaagse reis wee personen naar Parijs) werd gewonnen door de 15-jarige Harold a uit de Jacob Catslaan 52 in Leiden. De kostbare vulpen- en ballpoint- an V D wordt het eigendom van Martin Derksema uit de Zwager- m' feg 22 in Voorschoten. WJf tiendelige pocket-encyclopedieën over kunstgeschiedenis gaan naar In Scheper (13), Frans Halslaan 73, Oegstgeest; Anneke Koole (13), burgerweg 10, Leiden; Tom van Teylingen (12), Molenaarstraat 24, dn| rdorp; Anneke ten Wolde (10), Utr. Jaagpad 2b, Leiden; en Michel tl(packen (11), Potgieterlaan 28, Hazerswoude. tien affiches van een zeventiende-eeuwse kopergravure (50 bij 70) naar Laurens Westhoff (12), Vincent van Goghstraat 2, Hazerswoude; 'de Water (vijf jaar oud, maar met moeder meegeweest), Hansen- 40, Leiden; Inge Piena (11), Hoflaan 239, Leiden; Suzanne Harland Diamantstraat 370. Alphen aan den Rijn; Maria Verhoef (12), Fred, r, Plantsoen 19, Leiderdorp; Tony Talman (10). Hoge Rijndijk 325a, 'mirwoude; Hettie Siebent (12), Levendaal 74, Leiden; Sarie en Karin st Blorum (15 en 10), Beethovenlaan 31, Leiden; Gijs van de Velde (12), öj 'Rijndijk 351, Zoeterwoude en Karen van Duimen Krumpelman (9), Ge Iminapark 36, Oegstgeest. LOT VAN PUBLICATIES UIT NOTA De volgende deelnemertjes wonnen' ieder een door museum "De Lakenhal" beschikbaar gestelde reproduktie van Van Goyens "Wintergezicht"Peter Pelt (10) Driftstraat 120a Leiden; Cor Glasbergen (13) Gerrit Kasteinstraat 114, Leiden; Suzanne Laurijssens (14), Dahlialaan 86, Oegstgeest; Paul Groenewegen' (11), Carel Fabritiuslaan 3, Voorschoten; Marianne de Back (12), Korevaarstraat 55, Leiden; Caiia Pardon (13), Zwarte Pad 21, Leiden. De reprodukties van Floris Versters "Stilleven" (ook van "De Lakenhal") gaan naai': Catherine Laurijssens (13), Dahlialaan 86, Oegstgeest; Frank Berbée (10). Gerrit Kasteinstraat 67, Leiden; Dick de Groot (10), Pluto- straat 18, Alphen aan den Rijn; Frans Karremans (13), Bfjdorpstraat 50, Voorschoten; Mathilde Dirken (13), Charlotte de Bourbonstraat 6, Leider dorp; Berco de Heiden (11), Gerrit Kasteinstraat 6, Leiden. De drie langspeelplaten met volksmuziek (beschikbaar gesteld door het Rijksmuseum voor Volkenkunde) worden het eigendom van Hans Warmer dam (7), Schoonoord 63, Voorhout; Dick van Zanten (10), Steenbakkers- laan 8, Leiderdorp en Victor Dekker (14), De Mey van Streefkerkstraat 1, Leiden. De extra-prijs van het Leidsch Dagblad, een platenspeler, gaat naar Piet van Teijlingen (14), Molenaarstraat 24, Leiderdorp. Een beeld van de pr ij strekking. Gehurkt mej. André de la Porte en staand v.l.n.r. de heren Goge- lein, Leyenaar, Uythoven en Van der Straaten. (Foto Holvast) Ook ik heb met stijgende verba zing en ik kan wel zeggen met erger nis kennis genomen van het artikel van de hand van de heer Laurens ten Cate in het Leidsch Dagblad van zaterdag j.l. Ofschoon ik van plan was nader op dit artikel in te gaan heb ik dit voornemen onmiddellijk laten varen gezien de buitengewone wijze waarop dit door de heer Rotteveel ter hand is genomen. Alleen wil ik een korte aanteke ning stellen bij het m.i. zouteloze slot van het gewraakte artikel. Ieder die een beetje in de geschie denis thuis is, weet dat vooral in de oudheid vrijwel elke soeverein de ab solute heerser was, onverschillig of dat nu Cyrus de Grote of een andere despoot betrof. Ik wil hierop niet ver der ingaan, maar toch melding ma ken van het feit dat deze alleenheer ser zodra hij de volledige macht in handen had, de Joden toestond naar hun land terug te keren. Zoals bekend heeft Nebukadnezar, ik meen in 586 vóór Chr., Jeruza lem verwoest, de tempelschatten ge roofd en de bovenlaag der Joden ge deporteerd naar Babylonië. Een der eerste regeringsdaden van deze Cy rus was de terugkeer der Joden en bovendien de teruggave der geroofde tempelschatten. In het Bijbelboek Ezra wordt deze daad uitvoerig be schreven. Het zou m.i. lang niet on mogelijk zfjn dat deze daad van Cy rus tijdens de herdenkingsplechtig heid herdacht werd. Natuurlijk ge heel iets anders dan hetgeen de heer Ten Cate voor een tafelrede bijzon der geschikt achtte. A. Dekker, Noordwijk. gisteravond ter gelegenheid van de opening van het tweede gedeelte van het crèche-gebouw+je in haar tuin aan de Burggraveniaan. In het be gin vonden er zo'n vijf tot tien kin deren bij haar onderdak, onder lei ding van één kleuterleidster. Inmid dels is dit aantal uitgebreid tot veer tig kinderen, die verspreid over een dag van 's morgens half acht tov 's avonds half zes, naar de crèche komen. Het aantal leidsters is nu drie en in september komen er nog twee meisjes van de huishoudschool assisteren. Paulien Ouwehand. de eerste kleuterleidster gaat weg Me vrouw Van Wijk tijdens haar toe spraakje tot haar: „Paulien. ik geef je groot gelijk, maar ik vind het erg jammer". Met behulp van oudere is de in richting van de crèche tot stand ge komen. De (73-jarige) mevrouw Van Wijk liet niet na om ook haar be wondering voor hèn uit te spreken De accommodatie van het "kinder huis" is geheel aan de peuters in de leeftijd van twee tot vier jaar aangepast. De kinderen die er komen en zich over 't algemeen goed kunnen aan passen volgens de leidsters, zijn vaak van moeders die moeten wer ken. Verder komen er kinderen, die op deze manier in contact komen met hun leeftijdsgenootjes, waar thuis dan geen mogelijkheid voor bestaat. Of ze er zijn, omdat de moe der zomaar eens vrij wil zijn. Wanneer het mooi weer is mogen de kinderen in de tuin (soms tot verdriet van de tuinman.) Aangezien de gemeente niet erg bereid was financieel bij te springen, Is het mevrouw Van Wijk die deze taak helemaal op zich heeft genomen, want van de ene gulden per uur die wordt gevraagd kan men niet rondkomen. LEIDEN Op vrijdagavond 10 september om half acht start de eer ste deelnemer op het parkeerterrein van de Groenoordhal om te begin nen aan de jaarlijkse Groenoordhal rit. Er kan worden ingeschreven in vijf klassen, te weten A-, B-, C-. D-, of debutanten klasse. De A-, B-. en C- klasse rijden volgens het K.N.A.C.- reglement een routebeschrijvings- en kaartleestrajektr. De D-klasse is be stemd voor gevorderde routebeschrij vingsrijders. De D-klasse rijdt vol gens het K.N.A.C.-reglement een rou tebeschrijvingstra j ekt. De debutanten klasse (L-klasse) is bestemd voor iedere sportieve automobilist die nimmer aan een puzzelrit heeft deelgenomen. De de butanten rijden een puzzeltrajekt volgens een door de organisatoren uit te geven eenvoudig reglement. Op maandagavond 6 september zal er in het restaurant van de Groenoordhal een instructie-avond zijn. De eerste 100 inschrijvers ontvangen twee rallye borden. De overige in schrijvers ontvangen, zolang de voorraad strekt een rallye bord. Inlichtingen en reglementen kun nen worden verkregen bij de admi nistratie van de Groenoordhal Wil lem de Zwijgerlaan 2 te Leiden en bij mej. J. M. Lindenburg Plein 14a Den Haag. Raadslid over streekenergie LEIDEN Het PvdA-raadslid Van Aken heeft aangekondigd in de raadsvergadering van aanstaande maandag vragen te willen stellen over een motie aangaande de oprich ting van een streekenergiebedrijf. Deze motie werd 28 juni door de ge meenteraad aangenomen. De punten waarover Van Aken zal vragen zijn onder meer: hoe en wan neer is de motie uitgevoerd; heeft het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland of een provinciaal lichaam nog van zich laten horen; mag men aanne men, dat alle betrokken gemeenten in kennis zijn gesteld van de inves teringsproblemen in Leiden, met na me ten aanzien van de gas- en elek triciteitsvoorziening en hoe waren de reacties van de betrokken gemeenten is in de briefschrijverij hierover met de ministers van Binnenlandse Za ken, Financiën en Economische Za ken aandacht gewijd aan de rol van de gewestraad in dit verband? LEIDEN Een Leidenaar heeft een deel van de hoofdprijs van een half miljoen uit de staatsloterij ge wonnen. De vijfhonderdduizend gul den ging voor vier-vijfde deel naar Hoorn (naar de koper van het lot, J Tromp en twee schoonzoons) en verdere naar Leiden waar een zoon van de heer Tromp woont. LEIDEN De Westduitser Horst Weid die veertien dagen geleden uit zee bij Zandvoort werd gered, is vanmorgen om vier uur overleden in het Leidse Academisch Ziekenhuis aan niervergiftiging. Hij is na zijn redding niet meer bij bewustzijn ge weest. Volgens een woordvoerder van het AZ was de hersenschors toch al onherstelbaar beschadigd. Het stoffelijk overschot van de heer Weid zal in Duitsland worden be graven. LEIDEN Dit is de laatste pu blicatie uit de binnenstadsnota. Hè, hè, het zit erop. Het is niet het laatste wat over deze materie wordt geschreven, want nu komt de nota in discussie in de kring van de burgerij en de raad waarna een structuurplan en vervolgens bestemmingsplannen moeten worden gemaakt. Het lijkt een lange weg, het zal er wel één worden, maar er gebeurt iets. Toen ik bijna drie jaar geleden de rubriek „Binnenstad onder de loep" begon, was de Leidse bin nenstad dood. Mede door de in deze rubriek gevoerde discussie is de zaak gaan leven. Dat is nodig om het Leidse centrum te bewa ren. Vandaag notities uit de nota over wonen, werken en verblijven in de binnenstad. Handhaving van de woonfunctie in de binnenstad is om verschil lende redenen gewenst. De bin nenstad is in het bijzonder geschikt voor bepaalde groepen bewo ners, te weten studenten, alleen staanden, kunstenaars, bejaarden en jonggehuwden, omdat de aard van de bebouwing en de voorzie ningen meer aansluiten op de be- piox hoef ten van deze groepen dan op fieterskerkplem vol autos: de categorle gezinnen met school- gaande kinderen. Deze laatste ca tegorie zal echter toch vertegen- tn beeld van de toekomst. woordigd blijven en voorzieningen zullen daarvoor moeten worden getroffen. Een zekere groepering in nader aan te wijzen gebieden verdient de voorkeur. De opbouw naar leeftijd en ge zinssamenstelling van de binnen stadsbevolking zal afwijken van die in buitenwijken, maar dit be hoeft niet bij voorbaar als onjuist te worden aangemerkt. De nota stelt, dat het wonen in de binnenstad ten zeerste gewenst is en aan het behoud van de woonfunctie door aanpassing van de bewonerscategorieën aan de specifieke mogelijkheden van de binnenstad in het algemeen de voorkeur moet worden gegeven boven aanpassing van alle wonin gen aan „objectieve eisen", onder aanvaarding van een afwijkende bevolkingsopbouw er in het besef, dat ook voor de overige catego rieën bewoners bepaalde voorzie ningen nodig zullen blijven. Ter wille van een grotere tege moetkoming aan de subjectieve waardering van vele bewoners in de binnenstad (en vermijding van woningverlies) moet naar aanlei ding van de uitkomsten van het woningkwaliteitsonderzoek niet te snel tot slopen worden besloten. Wat het werken in de binnenstad betreft, is de conclusie, dat voor bedrijven met grotere aantallen werknemers de meest gewenste Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert ligging is langs de drukke open baar vervoerslijnen en zo mogelijk aan de rand van het winkelgebied. De ambachtelijke bedrijven moe ten zoveel mogelijk geholpen wor den, omdat deze voor hun bestaan economisch aangewezen zijn op de binnenstad. Ook wordt gewezen op de noodzaak van „rommel-hoek- jes" op daarvoor aan te wijzen plaatsen. Bij stadsreconstructie of bebou wing van (nog) open grond wordt het belang van een goede afwe ging van de wenselijkheid van zo'n soort bedrijvigheid tegenover andere mogelijke activiteiten nog eens onderstreept. Als maatstaven, die bij die afweging kunnen die nen, worden genoemd de mate van symbiose en de inpassing van het bedrijfspatroon aan de ene zijde tegenover hindergevende as pecten als verkeer, lawaai, geur, aanzien en schaal van de bebou wing aan de andere zijde. Het laatstgenoemde houdt uiteraard in dat bedrijven, die bijvoorbeeld qua schaal bijzonder goed passen (denk aan vrije beroepen, kleinere kantoren) juist gestimuleerd moe ten worden. Vanzelfsprekend in eerste instantie uitgaande van de economische bestaansmogelijkheid van de desbetreffende bedrijven. Aangeduid wordt dat een gewenst bedrijf zich des te gemakkelijker zal handhaven of vestigen als de algemene vestigingsvoorwaarden gunstig zijn, met name de ver- keersvoorwaarden. De aandacht is ook gericht op het verblijfsmilieu als een belangrijke factor voor de „belevingswaarde" van de stad. De belevingswaarde is opgevoerd als factor die steeds in de beleidsoverwegingen betrok ken dient te blijven. In het alge mene verblijfsmilieu worden door de burgerij zwakke plekken ge constateerd, zowel in de drukkere als in de rustiger delen van de stad. De (overdekte) ontmoetingsruim ten bieden geen directe zorg. De ontspannings (vermaaks) moge lijkheden vertonen deels een zeke re concentratie rondom de Sta tionsweg-Beestenmarkt. Leidens positie op het punt van ontwikkelingsmogelijkheden is uit gesproken sterk. De vraag wordt opgeworpen of deze uitzonderlijke positie gehandhaafd moet worden of juist moet worden afgevlakt ten gunste van nu zwakkere za ken. Deze vraag klemt temeer om dat de ruimtebehoefte met name van de beroemde musea respecta bel is en grond nu eenmaal maar één keer kan worden uitgegeven. Tenslotte wordt er op gewezen dat de behoefte bestaat aan een cen traal gelegen ruimte als plaats voor openbare samenkomsten en als herkenbaar concentratiepunt en versterking van de image van de stad. Het Stadhuisplein biedt hier toe mogelijkheden. De „belevingswaarde" van ons to tale milieu moet als volwaardige factor steeds in de beleidsoverwe gingen worden betrokken en het verblijfsmilieu als werkzaam ele ment hierin naar vermogen wor den verbeterd, waarbij beleidsover wegingen niet beperkt blijven tot het puur „nuttige" en „economi sche" en de verbeteringen van het verblijfsmilieu niet beperkt blijven tot het winkelgebied alleen. Een rustig, karakteristiek plekje in de Camp: niet afbre ken. (Foto's Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3