„EIDSCH DAGBLAD Sigaretten fabrieken wachten verder af RA SLAAGS IET BRITTEN Gevechten tussen Syrië en Jordanië NAVO-hoofdkwartier verlaat Malta 0=0D vandaag dierenpark wassenaar Niemeyer geeft percentage nicotine en teer verval op ink in -aarlem gericht I maart 1860 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1971 No. 33477 cteur: G. Koopman [dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaar (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bfo vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singe) 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorging tot 20 uur tel. 30500 (zat. 18 uur) BURGEMEESTER PRAAT MET WOONWAGENBEWONERS LEIDEN Burgemeester Vis heeft gisteren gesprekken ge voerd met ontevreden woon wagenbewoners, die een wei gering hebben gekregen op hun verzoek om faciliteiten op grond van de Bijstands wet. De discussie zal volgen de week worden voortgezet. De directeur van de Leidse sociale dienst J. W. ten Napel gelooft dat de huidige moei lijkheden met woonwagen bewoners in verschillende gemeenten samenhangen met de regeringsmaatregelen op dit punt. Sinds 1 augustus zijn 80 centrumgemeenten aangewezen, waar de woon wagenbewoners een verzoek om steun kunnen indienen. Gemeenteambtenaren zijn van de nu van kracht zijnde regeling vaak niet al te best op de hoogte. (Zie ook elders). 'AST (DPA, RTR) Britse •n zijn vannacht dichtbij de iet de Ierse republiek in een gewikkeld geweest met naar ■onderstelt leden van het ver- Ierse Republikeinse Leger een woordvoerder van hel Belfast zouden verscheidene zijn gewond. '4 [evecht vond plaats op enkele ''Iers van de auto- en spoorwe- ussen Belfast en Dublin, de ad van de Ierse republiek, ritse patrouille die jacht op ien maakte, raakte kort voor ïacht in contact met een Ierse terroristen, van wie ihatting drie tot zes man gewond. Bij het aanbreken dag zijn verstex-kingen naar ed gezonden. foordierse hoofdstad Belfast oor de eerste maal sinds een en zeer rustige nacht beleefd, ste uren van zaterdag is ner- de stad geschoten. Mere delen van Ulster wor- chts enkele incidenten gemeld, idette Devlin heeft op een RA in Dublin georganiseerde felle kritiek geuit op de lenleving. jonge Noordierse Lagei-huislid aanwezigen aan om hun (mier- Jack Lynch en de po- RLEM (ANP) Op een fi rn de Nutsspaai'bank in Haar- gisteravond om 7 uur een erval gepleegd, waai*bij aan in een bedrag van f 10.000 is I idigd. Tegen sluitingstijd zich een man, die een kous in hoofd had. Over zijn arm hij een lap of een sloop en der bevond zich een voorwerp, indruk gaf van een pistool. >n bedreigde het pex-soneel en jeld. filiaal van de Nutsspaarbank een rustige wijk. Hoewel er de overval veel publiek ver had, kon niemand aan de reel over de man vei*tellen. rt' fi aal zaten achter de balie j Mjfsleider en de vrouwelijke is enkele minuten voor s bijna sluitingstijd en er ren publiek aanwezig, toen de iet de kous over het hoofd trad. Hij bedreigde de be- 'der met een voorwerp dat hij «Hik onder een doek hield en I een wapen leek. De indrin- Mftep „money, money, quick, waarna de bedrijfsleider wel- j trachtte te talmen, maar ten- toch een bedrag van ongeveer gaf. Zuidenwind waait hit verwacht van vanavond tot ei 'avond: perioden en slechts hier een bui. Ovei*wegend matige Uit zuidelijke richtingen. Mini- •Jhperaturen ongeveer 14, ma in rond 23 graden (Opgemaakt om 9 uur) litieke structuur van Ierland omver te wei-pen. Zij uitte kritiek op alle Ierse politieke partijen en in het bij zonder op de „schijnheilige" Labour - minderheid. Zij beschi-eef de huidige strijd in Noord-Ierland als het afbre ken van de zuilen van een maat schappij waarin de mensen sinds vijftig jaar als slaven worden behan deld. Zij voegde eraan toe dat alleen de leden van de arbeidersklasse in Ulster strijden. TANKS EN ARTILLERIE INGEZET BEIROET (AP, AFP) In het Syrisch - Jordaanse grensgebied heeft zich gisteren opnieuw een ernstig incident voorgedaan in de vorm van een wederzijdse be schieting door artillerie en tanks. Volgens een woordvoerder in Da mascus zouden vijf Jordaanse tanks zijn vernietigd. Het duel duurde ruim twee uur. De- incidenten aan de grens begon nen drie dagen geleden en danderdag verbrak Syrië de betrekkingen met Jordanië en verbood Jordaanse vlieg tuigen over Syrisch gebied te vliegen. Vooi*ts heeft de Jordaanse ambassa deur van het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken opdracht gekre gen zijn ambassade te sluiten en met zijn pei*soneel binnen een etmaal het land te verlaten. Omgekeerd heeft Woonwagens afgebrand in Katwijk KATWIJK Op het woonwagen kamp in Katwijk is het gisteravond opnieuw raak geweest: ditmaal brandden vier woonwagens en een auto geheel uit. Zoals gebruikelijk weren de bewoners niet thuis, de brandweer kreeg de melding te laat o mnog iets meer dan nablussen te kunnen doen. Bij een aanrijding op het kamp rankten twee personenauto's en een woonwagen ernstig beschadigd, per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. y&uiiju/n MEUB5.LE.NI cpunsburg: VEILIG GEKOCHT I 1BU DE VAKMAN het personeel van de Syrische am bassade in Amman, de Jordaanse hoofdstad, opdracht gekregen Jorda nië te verlaten. De ambassadeur van Syrië heeft Amman reeds eerder ver laten. Volgens een woordvoerder in Amman zijn de gevechten aan de grens met Syrië begonnen, nadat dit lan4 er niet in geslaagd was de in het zuiden gelegerde Palestijnse ver zetsgroepen onder de duim te houden. Bij de grens Volgens in Libanon (Beiroet) on- vangen berichten nemen Syrische tankcolonnes stellingen in bij de grens met Jordanië. Ook worden stukken geschut en afdelingen In fanterie naar de grens gezonden. Gistermiddag beschoten vier Syiische straaljagers de Jordaanse grensplaats Ramtha, maar er vielen geen slacht offers en volgens Jordanië was de schade gering. Verder zouden volgens Amman Palestijnse commando's gistel-middag van Syrisch gebied vier raketten op de Jordaanse grensplaats Harsa heb ben afgeschoten, waardoor een kind licht werd gewond. In tegenstelling met de Syrische berichten, dat de Joi-daniërs vijf tanks hebben verloren, zeggen oogge tuigen, dat juist de Syriërs vijf van hun tanks hebben verloren, nadat die op Jordaans gebied waren gekomen. De Syriërs zouden er nog niet in zijn geslaagd de wrakken weg te slepen. Boodschap Intussen is de Egyptische minister van Defensie genei-aal Sadek giste ren in de Syi-ische hoofdstad aange komen, waar hij een ondei-houd heeft gehad met president Assad. Hij bracht een speciale boodschap van president Sa-dat mee. Een en ander had beslist verband met de inciden ten aan de Jordaanse grens. En twee vertegenwoordigers van Konink Feisal van Saoedi-Arabië en van de Egyptische president Anwar el-Sadat hebben in Amman ver klaard dat zij er vertrouwen in heb ben dat de moeilijkheden tussen Jor danië en de Palestijnse commando's uit de wereld zullen worden gehol pen. Beide vei-tegenwoordigers zullen nu naar Damascus gaan om een „wei-kdocument" voor te leggen aan president Assad en de leiders van het Palestijnse verzet. Zeist was gisteren getuige van een tamelijk zonderling tafereel tje. De 23-jarige Siebe de Graad, geen onbekende in de zeüsport, en zijn 20-jarige bruid Marijke Davidson gingen daadwerkelijk de huwelijksboot in. Vrienden hadden het zeiljacht, waarmee het paar de huwelijksreis gaat maken, uit het water gehaald en op een trailer naar het raadhuis in Zeist gereden. Siebe en zijn echtgenote konden direct na de plechtigheid zo de boot instappen. Schevenings Seinpost dicht SCHEVENINGEN. Het bekende Seinpostcomplex aan de Schevening- se boulevard café-restaurant en bioscoop zal op zondag 22 augus tus worden gesloten. De bedrijfsver eniging en het pensioenfonds van Seinpost achten de huidige finan ciële positie van dit horeca-bedrijf zo slecht, dat zij directeur J. J. L. Gielisse hebben aangeraden ermee te stoppen. Het faillissement van Seinpost is reeds aangevraagd. Sinds de dag dat de btw van kracht werd, zit de klad erin" zei gisteravond de heer Gielisse. „Ik heb van alles geprobeerd, maar het gaat eenvoudig niet meer. Een goed res taurantbedrijf van een onafhanke lijke ondernemer is een onmogelijke zaak geworden. Mijn omzet is in vergelijking met vroeger met 50 pet. gedaald". De heer Gielisse is vieren dertig jaar aan Seinpost verbonden. De vakbonden en het gewestelijk ax-beidsbureau zijn op de hoogte ge steld van de sluiting van het be drijf. De 26 man personeel is collec tief ontslag aangezegd. Er zal zo spoedig mogelijk ander werk voor hen worden gezocht. Het seinpostcomplex werd in 1886 gebouwd. DEN HAAG (ANP) De sigaret tenindustrie in ons land is voorlopig niet van plan het voorbeeld van de sigarettenfabriek Theodorus Nie meyer in Groningen te volgen om in sigarettenreclame melding te ma ken van het percentage teer en nico tine. Met deze mededeling heeft drs. H. M. C. van der Waerden, secre taris van de Stichting Tabaksver- werkende Industrie gereageerd op de gisteren gestarte advertentiecam pagne van Niemeyer. In een advertentie deelt deze fa briek mee, dat de sigaret van het merk „Kelly Halvaret" („Nederlands eerste nicotine-arme sigaret") een „zeer laag te ex-- en nicotinegehalte (x-esp. 15 en 0. 8milligram gemiddeld per sigaret)" heeft. Met deze publikatie heeft Nie meyer een in 1965 gemaakte af spraak op vrywillige basis, om in de reclame voor rookartikelen niet te appelleren aan het verband tussen roken en gezondheid, doorbroken. „Op grond van het algemeen be lang is thans besloten nadere infor matie te geven", aldus een woord voerder van de Groninger sigaret tenfabriek. „Wij willen nu eet» rechtstreekse uitleg geven aan wat wordt bedoeld met Halvaret en met de in de reclame gebezigde uitdruk king halveren. De hoeveelheden teer en nicotine, die voorkomen in de rook van de sigaret uit onze nieuwe reclame zijn ongeveer half zoveel als het gemiddelde van de gangbare sigaretten" Hachelijk Dr. L. Meinsma, directeur van het Koningin Wilhelmina-fonds, de or ganisatie voor de kankerbestrijding, zei desgevraagd het publiceren van de percentages teer en nicotine een „hachelijke onderneming" te vinden „De fabriek geeft xn haar reclame geen garanties voor de bescherming van de gezondheid en er wordt ook niet meegedeeld wat de percentages zijn in andere sigaretten", aldus dr Meinsma. „De roker kan nu ook mis leid worden als hij denkt dat er een verhoogde veiligheid is". Mej. A. Fransen, directrice van de Nederlandse Consumentenbond heeft gezegd de tekst van de advertentie van Niemeyer „correct" te vinden Bij de Consumentenbond kan alleen een oordeel uitgesproken worden over het gehalte aan teer in sigaret ten, omdat daarnaar een onderzoek is ingesteld. Het nicotinegehalte Is niet gecontroleerd In het voorjaar van 1969 onder zocht de Consumentenbond een groot aantal sigaretten op teergehalte. „Een percentage van 20.21 was bij dat onderzoek heel laag. Er waren ook sigaretten met 35 procent teer Doch heel wat sigaretten schommel den rond de 25. Er kan dan ook vol gens mij niet gezegd worden dat de door Niemeyer gelanceerde sigaret half zoveel nicotine bevat dan ge middeld de andere sigaretten", aldus mej. Fransen. Zij herinnerde er nog aan, dat in Amerika het noemen van de percentages op de verpakking verplicht xs en zou dat voor ons lnad ook toejuichen. AUTO VAN HET JAAR CITROËN GS Maak een afspraak voor een oroefrit. v. d. VELDE Citroen Nieuwe zetel nog niet bekend BRUSSEL (AFP DPA) De permanente NAVO-raad in Brus sel heeft gisteren besloten tot verplaatsing van het hoofd kwartier van de NAVO-zeestrijdkrachten in de Middellandse Zee, dat nu op Malta is gevestigd. Voorts sprak de raad zich er voor uit, dat de betrekkingen welke sinds 1965 tussen Malta en de NAVO bestaan, zullen worden herzien, aldus een woordvoerder van de verdragsorganisatie. De NAVO handelt hiermee in over eenstemming met de wens van de onlangs aan de macht gekomen socialistische regering onder Dom Minthoff. Het in Brussel genomen besluit staat los van de lopende onderhandelingen tussen Engeland en Malta over verder gebruik van de Britse luchtmacht- en vloot- steunpunten op het eiland. Dit overleg gaat over de vergoeding die Engeland aan Malta moet be talen. Op het ogenblik ontvangt de Maltese regering 4,8 min pond (bijna 42 miljoen gulden). Enge land heeft, naar in Londen is ver nomen, juist aangeboden dit be drag tot vijf miljoen pond te ver hogen en daarnaast 3,5 miljoen pond te geven in de vorm van ont wikkelingshulp. Een deel van deze kosten zou door andere leden van de NAVO worden gedragen. De NAVO-woordvoei-der ln Brussel heeft voorts meegedeeld, dat her „Comité voor de defensieplannen" waarin de vijftien NAVO-landen met uitzondering van Frankrijk zijn vertegenwoordigd, zich zal be raden over een nieuwe zetel voor midden van de Middellandse Zee tixssen Sicilië en de Noordafri- kaanse kust een strategisch belang dat zijn oppervlakte van slechts 315 vierkante kilometer verre te boven gaat. Vooral sinds de Russen de laatste jaren hun vloot in de Middellandse Zee zijn gaan ver sterken en de Britten en Ameri kanen hun bases in Libië zijn kwijtgeraakt, is uit belang voor het Westen nog toegenomen Van de ongeveer 320.000 bewoners van Malta zijn er 9.000 werkzaam bij de militaire installaties, terwijl anderen indirect financieel voor deel hebben van de aanwezigheid van de buitenlandse militairen Het eiland heeft vrijwel geen na tuurlijke hulpbronnen Het goede klimaat trekt echter jaarlijks steeds meer toeristen. Vorig jaar waren het er 180.000. 24 PAGINA'S Van Frans Halsema zullen we ?n het komende TV-seizoen wat min der merken. De KRO zette zijn „late-night-shows" niet meer door. Maar Frans hoeft niet te treuren PAGINA 5 In het Zuiden van de Verenigde Staten doen zich moeilijkheden voor met de integratie van kinde ren van verschillende rassen op de scholen. Over de achtergron den daarvan gaat het artikel op PAGINA 9 O Mr. Seheltema is onze man in Djakarta. Ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van de Konin gin aan Indonesië een interview met hem op PAGINA 7 De uitslag van de LD-museum speur- en puzzeltocht staat op de STADSPAGINA Biedt de wet wel voldoende be scherming voor de consument PAGINA 19 En dan nog: een dorp voor ooievaars, Pim en Pom en een autopagina. Dansen Leren? Samen? 'elkom bi) E C Bollenstreek aanvang it - Lisse - Hillegom - Sassenhekn Aanvang 29 aug. t/m 11 sept J LEIDEN: i ss; evert casteleinj 4 TÏÏV Hooglandse Kerkgracht 48 4 4 Leiden -Tel. 01710-23583-32710 2 ■ga rijksstraatweg 667 wassenaar het nationaal automobielmuseum leidschendam een ontdekking! veursestraatweg 260 leidschendam (9ud teuivs Uit het Leidsch Dagblad van 15 Augustus 1871: Gouda 12 Augustus. Wij vernemen dat de gezond heidscommissie aan B. en W. heeft verzocht, wederom be zonken IJsselwater kosteloos verkrijgbaar te stellen, even als dit bij 't heerschen der cholera in 1867 plaats had. Berlijn 12 Aug. De Reichs- Anzexger maakt een Keizer lijk besluit openbaar betref fende de vaststelling van het keizerlijk wapen en van den keizerlijken standaard.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1