Gebrek aan goede wetgeving schaadt de consumenten raakt 'uit' in de schoenmode Dtiden op romantische toer Home-parties niet zonder gevaar SPECIALE UITGAANSJURKJE Vrouw en de sigaar TRICOT BH's 514 AOÖÜflWS fifflWCR DAGBLAD PAGINA 19 lte=E IERDAM Kunststof - raken uit in de ïode. De fabrikanten or de komende hersft en flink op de leertoer. Dat Jtn I' SKI' mnen ient kritischer is gewor- de kwaliteit van schoe- laarzen gemaakt van off en. kregen de winke- et afgelopen Jaar veel a. Vooral de vrouwen inmiddels ervaren dat 0 de voeten fijner draagt iger meegaat. De rage in kleding gaat bovendien jamen met plastic schoei- betekenen dat de de herfst- en wintercol- pLn de Bata is duidelijk dat de schoenmode ook lölenvoudiger wordt. Dat ooral voor de laarzen, die liet meer versierd worden, de rijglaars heeft zijn ijd gehad. Volgens een wordt de kaplaars, die aan de knie reikt, de node voor man en vrouw, enkele laars is nog gebruikt voor het choenen voor de vrouw over het algemeen nog n brede leest, maar dit n de (blok)hakken la- we gewend waren. De hak is vijf centimeter. >hak, die we van de zo- zagen, zet door. Maar hak is laag. De in- raakt in voor de vrouw, ïeeft afgedaan voor de Hij heeft het komende keuze uit stevige moliè- dikke zolen, laarzen en ilhoge bootees, schoenen en laar- jn gemaakt van matte -ten en suède, of een atie van die twee. De roor de herfst en winter n in veel variaties. Veel en zijn opengewerkt op ef en hebben kleine nik- luitingen of nikkelen ve en. gantere schoen voor de die een vrij smalle leest Mr. J. W. van Eek, president van de Utrechtse recht bank, heeft onlangs de consument op onthutsende wijze geconfronteerd met de werkelijkheid van wat recht is en wet. Tenminste, dat wat nog steeds onder die noemer vaart, mede tengevolge van een onbegrijpelijk traag over heidsbeleid op het punt van bescherming van de kopers- belangen. heeft, is meestal van suède. De ontwerper waagt er kleuren aan als prachtig zeegroen en aqua- blauw. Wat de blauwe kleur be treft heeft men al de grootste verwachtingen voor het voorjaar 1972. De president van de Utrechtse rechtbank had te oordelen in een kort geding, dat de NV Mecra Me tal Corporation had aangespannen tegen de Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting te Utrecht. De NV Mecra was dit proces begon nen omdat de voorlichtingsstichting jvia de Utrechtse kranten de consu menten had gewaarschuwd voor de verkoopmethoden van de NV. Deze bedrijft colportageverkoop met zo- I genaamde „wonderpannen", die bij Ihet koken belangrijk vitaminenbe- jhoud zouden bewerkstelligen, en bij |het braden het gebruik van vet on nodig zouden maken. De pannen worden gepresenteerd op speciaal daarvoor georganiseerde koffievisites van huisvrouwen. Daar wordt er een demonstratie mee ge lgeven en worden de aan de pannen toegedachte eigenschappen hoog ge prezen. De koopprijzen worden ech ter niet genoemd. Na de bijeenkomst krijgen de be zoeksters elk apart een colporteur bij zich aan huis. die uiteindelijk vertelt dat de pannensets 595 tot 845 gulden kosten. Sluit zo'n welbe spraakte colporteur een koopcon tract af, dan zit de huisvrouw die daar haar handtekening onder 'heeft, gezet, er stevig aan vast. Zo stevig, dat zij veertig procent van ,de koopsom als genoegdoening aan te uit de tijd van de mode-bewuste prins Edward VII in- lean Allen tot het ontwerp van deze japon (rechts). Het tuitgevoerd in witte georgette. }ntiek viert hoogtij bij Susan Small, die voor een avondje- Wpon in polyester chiffon ontwierp (links). De vierkante te taille worden geaccentueerd door geborduurd band, dat geplooide mouwen is aangebracht. Iedere vrouw kleed zich voor een bijzondere gelegenheid graag een beetje anders maar het is vaak moeilijk dat „anders" zo te kiezen dat je je er ook echt lekker in voelt. De tijd is gelukkig voorbij dat onder officiële kleding alleen lange, slepende gewaden werden gerekend- Una Smart, een Londense modere dactrice nam de „voor een speciale gelegenheid-kleding" eens onder de loep en wat voor de Britten geldt, gaat zeker voor een groot deel van de Nederlandse vrouw op. Het modebeeld overdag wordt be heerst door het idee „draag waar Je zin in hebt". Die instelling is een geweldig succes als je een aangeboren gevoel voor stijl hebt, maar een ramp voor de vrouw die zonder dat feilloze gevoel voor wat kan en niet kan ter wereld is ge komen. De avonden echter roepen een heel ander beeld op, er is veel meer eenheid, en het idee gekleed voor de bijzondere gelegenheid gaat steeds meer terrein winnen. En het is waar, een dineetje met z'n tweeën, de schouwburg of een fijne avond met vrienden thuis, krijgt veel meer glans als Je je in iets aparts steekt. Dat iets kan dan best het informele karakter be houden als het materiaal dan maar bijzonder is. Anders gezegd wanneer je van hot pants houdt, stap je over van wol en denim op satijn of crêpe. Ook het broekpak, een populair artikel deze winter, kan helemaal op de feestelijke toer gegooid worden. Een pak van zwart fluweel met een witte blouse daaronder is een perfecte dracht voor b.v. het theaterWel is het. aan te raden goed op de assecoi- res te letten, want als die niet harmoniëren is het effect van het mooie pak, of de chique avondja pon geheel verloren. Bij het broek- pak zullen deze winter veel half hoge laarsjes van leer, of satijn worden gedragen. In het leven van iedere vrouw komt bijna wel de gelegenheid voor zich nu eens extra mooi te maken. Het kan van alles zijn, een gala-diner of een etentje met „zijn" baas in een peperduur restaurant. Wat dan te dragen is een moei'.ijke en tijd rovende vraag. Gelukkig hebben de Londense mo dehuizen en van wat in Lon den is, waait, doordat vele boetieks him inköpen in de Britse hoofd stad doen, ook wel iets naar ons over een ruime sortering avondtoiletten klaar hangen Er zijn modellen voor iedere smaak en wat belangrijker is voor iedere portemonnee. De grote Britse modehuizen hebben de pannenfirma moet betalen, als zij zich bedenkt en van de bestel ling af wil. Waarschuwing Tegen deze verkoopmethoden had de Stichting Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting het publiek gewaar schuwd. De Stichting had daarbij gezegd, dat de pannen (merk AMC) veel te duur zijn. De pannenfirma reageerde hierop niet op de gebrui kelijke manier. Veelal houden colportagefirma's zich na een dergelijke publieke waarschuwing wijselijk stil, in de meestal niet beschaamde verwach ting dat een groot deel van het pu bliek het wel weer zal vergeten. De NV Mecra spande echter een kort geding aan, en eiste van de Stich ting dat zij zich, op straffe van een dwangsom van duizend gulden, van verdere kritiek op de verkoopmetho den zou onthouden, en dat zij te vens zou ophouden te zeggen dat de pannensets veel te duur zijn. verge leken bij de prijzen van goede pan nen in de winkel. Samengevat was er dus dit ge beurd: de AMC-pannensets worden op een agressieve manier verkocht. Met demonstraties in een huisvrou wenkring waar niemand de domste durft te zijn door niet te begrijpen waarom die pannen zo'n broodno dig „wonder" zijn. Met bezoek van een colporteur aan huis. En met de handtekening, waaraan niet meer te ontkomen valt. Dit alles met één soort pannen, waarbij dus verder geen keuze wordt geboden. De Stichting Huishoudelijke en Ge- zinsvoorlichting, daartegenover, had er zijn twijfels over uitgesproken of die pannen hun hoge prijs wel waard waren, en het publiek ge- j waarschuwd zich niet te laten over- i donderen door een colporteur. Wat deed de rechter? Hij liet de bij hun avondkleding vooral ge- waarde van de pannen in het mid- mikt op de romantiek uit lang den, omdat die niet eventjes tijdens verd dat de verkoopmethoden te dulden of te laken waren. Maar op dit laatste punt achtte hij de firma, die per slot van rekening van de pannenverkoop moet bestaan, het meest benadeeld als de kjritiek zou voortgaan. Hij verbood daarom de Stichting om verder nog iets op de verkoopmethoden aan te merken. Dit gebeurde, nadat iedereen die voor een eerlijke handel is. sedert 1964 al storm loopt voor maatregelen tegen colportageverkoop. In dat jaar 1964 reeds, werden door het Consumenten Contact Orgaan in enkele weken tijd ongeveer veer tienhonderd gefundeerde klachten over colportage verzameld. Dat leid de er toe, dat de Sociaal-Economi sche Raad ging studeren op de mo gelijkheden van een wet tegen de colportage. Het heeft lang geduurd, maar een ontwerp van die wet is nog juist door de vorige regering bij de Tweede Kamer ingediend. Het heeft, dat is nu weer eens door de Utrechtse rechtbankpresident aangetoond, veel en veel te lang ge duurd. De nieuwe wet wil de consu ment een „afkoelingsperiode" geven van zes dagen, om zich te bezinnen over een aankoop via colportage. Ook al heeft hij dus zijn handteke ning gezet, dan zou de koper eenmaal tot bezinning gekomen na een al te glad colporteurspraatje de zaak nog ongedaan kunnen ma ken. Die wet bestaat echter nog steeds niet. Het ontwerp ervan hebben be windsman na bewindsman reeds jmet zich rond gesleept en geen mens kan zeggen wanneer het nu uiteindelijk eens in het parlement afgerond zal worden. Zolang die wet er niet is kan gebeuren wat in Utrecht is gebeurd, en wat buiten de publi citeit al jarenlang in allerlei vor men plaatsvindt. De rechters heb ben eikenhouten wetten te hanteren en zij demonstreren lang niet altijd voldoende inzicht in de problematiek te hebben, waardoor zij van die wetten een wat soepeler gebruik zouden kunnen maken. Dit alles mag zwartgallig klinken, maar het is een feit dat rechters in Nederland nog altijd bedrogen con sumenten het bevel geven hun schulden te betalen, en dat op hun uitspraken door colportagefirma's zelfs loonbeslag kan worden gelegd bij mensen die op grond van een glad praatje hun handtekening on der een verkooporder hebben gezet. Voor de rechter is in de meeste ge vallen een geplaatste handtekening het enige doorslaggevende. Natuur lijk, ook de rechtelijke macht be grijpt dat het publiek wel eens wordt gefopt, maar dan moet het ook niet alle praatjes geloven. Dit laatste, dat geloof in praatjes, het enige wat de consumen tenor ga- het enige wat de consumentenorga nisaties kunnen doen om het pu bliek te helpen. Met waarschuwin gen. Enige jaren geleden hebben rechters min of meer erkend dat de voorlichters hiermee vrijelijk hun gang mochten gaan. Het Haagse Gerechtshof sprak toen, evenals voordien de rechtbank, de Neder landse Consumenten bond vrij van alle blaam. De Consumentenbond had bij de ingang van een bioscoop, waar met allelei gezondheidsver haaltjes de mensen elektrische de kens werden aangepraat, stencils verspreid met waarschuwingen te gen deze verkoopmethode. Dat mocht, vonden de rechters achteraf. Maar zo'n uitspraak heeft geen en kele zekerheid, blijkt nu weer. De Utrechtse rechter kon ook wel mee voelen met de voorlichters die tegen de pannenfirma waarschuwden, doch hij vond dat, nu de waarschu wing toch al zo wijd en zijd tot het publiek had kunnen doordringen, bij gebrek aan wederzijds bewijs, de belangen van de pannenfirma ook maar eens beschermd moeten wor den. Pure wisselvalligheid, in afwachting van een goede wetgeving. vervlogen eeuwen. Daarmee zijn ze aardig in het vaarwater van de toonaangevende huizen in Parijs en Rome gebleven, waar het vooral 's avonds 19de eeuws romantisch was. De fabrieken gebruiken natuurlijke en synthetische vezels maar het ac cent ligt en dat is heel begrijpe lijk, op de stoffen die gemakkelijk dragen en niet kreuken. Rand-dessins en bloemen zijn erg populair gebleken deze zomer en zetten dus in de confectie nog even door, denk maar eens aan grootmoeders bloemetjesshort dat het deze winter helemaal gaat ma ken. maar ook de abstracte dessins liggen aardig in de markt. een kort geding kon worden aange toond of bestreden. En eigenlijk vond hij ook noch van de ene noch van de andere kant het bewijs gele- BRIDGEPORT/BRUSSEL Het Amerikaanse foundationbedrijf War ner heeft onlangs beha's, vervaar- digd uit double knit tricot nylon, uitgebracht. Volgens Warner be antwoordt dit materiaal geheel aan de eisen die momenteel aan soft-be ha's worden gesteld. Het materiaal is soepeler en zach- ter dan single knit kettingtricot en geeft, omdat het dubbel is, zeker zo veel steun als bovengenoemd mate riaal. Warner, die eind april van dit Jaar diverse modellen uit double knit tricot nylon in de Verenigde Staten op de markt bracht, heeft hier tot nu toe veel succes mee geboekt. De dochteronderneming Warner i Europe, waarvan het hoofdkantoor j te Brussel is gevestigd en het pro- duktie-bedrijf te Bergen, België, deelde ons desgevraagd mee dat zij van plan is deze kwaliteit in de voor jaarscollectie 1972 op te nemen. Over het aantal modellen dat in deze kwaliteit op de Europese markt zou worden gebracht, kon momenteel nog geen uitspraak worden gedaan, aldus een woordvoerder van het Bel gische bedrijf, de heer Verdonk. In opdracht van het Voorlichtings- en Adviescentrum voor de Sigaar, Bureau "Zij Wel" in Den Haag, heeft Makrotest NV in Amsterdam als onderdeel van een continu-onder- zoek met betrekking tot de vrouw en het sigaartje, onlangs het tweede ge deelte van een uit 5 fasen bestaande enquete, afgesloten. In totaal werden 240 rokende vrouwen in de leeftijd van 18 t/m 34 jaar ondervraagd. Deze 240 vrouwen worden represen tatief geacht voor het universum van Nederlandse vrouwen. Uitgegaan werd van 5 soorten si- doch dat het er meer dan één zou gaartjes met een lengte van 7.5, 7.8, |^n stont* wol vast (Texpress) 10.3, 10.5 en 11.7 cm De enquete leverde o.m. de vol gende uitkomsten op 2/3 van de ondervraagden voelt zich op haar gemak als zij een si gaartje rookt. 56% vindt het roken van sigaren goed staan. 18% heeft voor zichzelf wel eens sigaren gekocht. 52% van de ondervraagden is be reid wel eens sigaren voor zichzelf te kopen. Om een beeld te verkrijgen van de denkwereld van het panel werden ook enige vragen gesteld over het le venspatroon van de geënguêteerde vrouwen. Deze geven o.m. als resul taat: 57% geeft de voorkeur aan mini- mode. 73% heeft in drie maanden tijds wel eens buitenshuis gegeten, met dien vrstande. dat met buitenshuis eten niet wordt verstaan het eten bij vrienden en/of kennissen. Een bedrijf in de Amerikaanse staat Californië biedt zijn cliënten de mogelijkheid menu's per compu ter te bestellen. De klant moet zijn gezinssamen stelling opgeven, de leeftijden van de gezinsleden en zijn wekelijks bud get dat hij voor het kopen van le- veiismiddelen beschikbaar heeft. Met die gegevens kiest de computer 3 maaltijden per dag en verstrekt een maandschema. ADVERTENTIE DAMESMODE ■CBtostjNietijL BRtESTRAATKWO-W IBOEN Het blijft voor de jeugd ook voor deze winter kleding waarin ze lekker kunnen stoeien. Vooral het ook bij de ouderen populaire sa fari-pak zal het voor de jeugd helemaal gaan maken. Maar daar naast komen er leuke sets van slipover, muts, sjaal, handschoenen en kousen. Voor de modebewuste jongelui in Leiden is er zeker ook iets in de Jij-collectie te vinden, want deze serie kleding is hélemaal toegespitst op het jong-zijn. Jij, dat vroeger een apart boetiekje was, is sinds enige tijd opgenomen in de Hij-zaak aan de Haarlemmer straat. Toch is het eigen karakter van de jeugdafdeling niet verloren gegaan want het is een fijne jeugdafdeling geworden waar het voor avontuurlijke jongens al een dorado moet zijn om te kunnen passen in de paskamertjes met echte wild-west-klapdeurtjes. We vonden Menno foto Holvast) bereid om ondanks de zomerse warmte en na de belofte van een ijsje te poseren in een safari-pak met daaronder een leuke coltrui. Het gezellige geheeltje dat niet meer dan f 60.— hoeft te kosten (pantalon inbegrepen) maakt deel uit van de Jij- collectie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19