SERIE Oorlog om autoschade autofabrikanten luiden het seizoen in SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Nieuwe Peugeot VERFMACHINE ERDAG 14 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 16 l«n wegenwagens, wielen en wat - er - zo - bii - komt -"'—-liïtitaë ra;r- r vzvzt el n aantal autofabrieken heeft inmiddels de „geheimen" le modellen voor het komende jaar vrijgegeven. Het is illemaal even schokkend. opzienbarendste nieuws kwam dat de komst van een nieuwe serie van snelle aankondigde: mlt 15 en de Renault 17, die iar zullen worden in zes ver- uitvoeringen. Men behoeft 1 et meteen naar de dealer te om er een- te bestellen, want jaar worden deze modellen S duktie genomen en dan moe- zeker nog tot het volgend wachten alvorens gang komt. Over de prijs can ook nog weinig te zeggen, omen van deze wagens drie 0|kerie-typen: een coach, en een hardtop convertible, jjektrisch bedienbaar open dak. nault 15 (coach model» biedt 5 ize tussen 'n 68 pk 1300 cc en pk 1600 cc motor. De Renault ipé of hardtop) wordt ver- lar met een op de 16 TS ge- motor, voorzien van carbu- m tellend van bovenaf zou verwachten, dat na de zJ>kot 504, 404, 304, en 204 04 een klein autootje zou len. Maar deze Franse ek maakt niet alleen 's, ze heeft ook met Xfietsen een grote markt werd. Desondanks doet vreemd aan te moeten ticiteren, dat het nummer gereserveerd is voor een nee brommer, die de fa- li aankondigt als „Euro- meest comfortabele tfiets". Men baseert dit een viervoudige vering: alleen voor en achter, r ook een zweefzadel en verend opgehangen mo- die speciaal voor deze mmer werd ontworpen. Bij niet dragende delen is Uitstof gebruikt, dat niet roesten. De prijs be- igt f 699,—. u we het toch over brom- ien hebben: de RAI at- \eert erop, dat het nog Pikeven zal duren voor die il nen verplicht worden. M it moeten de keuringsei- I worden vastgesteld en studie daaromtrent is nog eens afgerond) en pas kan met de produktie den begonnen. Op korte xijn zal dat allemaal zijn hg beslist niet krijgen. rateur of elektronische benzine-in- jectie. De laatste uitvoering is goe'1 voor 120 pk en een topsnelheid van ruim 180 km per uur. Constructief borduurt Renault met de 15 en 17 voort op de formule, die reeds voor de 4. 6, 12 en 16 werd gekozen: mo tor voorin met aangedreven voorwie len. De nieuwe wagens bieden on danks hun lage bouw comfortabr plaats aan vier volwassenen. Zij hebben een bagageruimte van 2-* liter. De omhoogscharnierende ach terdeur toont de familieverwant schap met de Renault 16. Aan de Renault 61100 TL (de duur ste versie van de 6) zijn wat verbe teringen aangebracht: verwarmde achterruit, wisselstroomgenerator en zwaardere radiaal banden. De prijs verhoging van 3 procent is natuur lijk geen verbetering, maar in de autowereld zijn vele prijzen omhoog gegaan. LANCIA De importeur van Lancia maakte bekend, dat de eerste nieuwe Lan cia 2000 (1991 cc motor van 115 DIN- pk, top boven de 175 km) in Neder land is gearriveerd. De wagen kost op vijftig gulden na 20 mille. Te vens deelde Lancia mede dat een nieuwe fabriek zal worden gebouwd in de omgeving van Biella in Italië. Dat gebied werd gekozen om daar de werkgelegenheid te verbeteren. Over twee jaar kunnen er 2500 man aan de slag zijn. SIMCA Simca wees vooral op de wijzi gingen aan de Simca 1100 Special, 'n Krachtiger motor (van 1204 naar 1294 cc) en de toepassing van een nieuwe "vijfde" deur. Evenals de Wagens van de 1000 serie zal deze 1100 Special met een z.g. veiligheids- stuur worden uitgerust. Vooruitlo pend op de Franse veiligheidsvoor schriften zijn alle Simca-modellen voortaan uitgerust met banden, die zijn voorzien van slijtage-indicators. Aan de 1000-serie wordt nog een nieuwe versie toegevoegd: de 1000 GLS, die zich van zijn voorganger de GL onderscheidt door een com pleter uitrusting, waaronder met na me de voorstoelen met verstelbare rugleuning. De nieuwe serie van Renault (15 en 17). Carrossieriebouwers en garagebe drijven liggen danig met elkaar over hoop. De eersten zijn zoals al eens uit eengezet verenigd in de in Oegstgeest gevestigde vereniging Focwa. Deze vereniging timmert de laatste tijd nogal aan de open bare weg. In feite bepleit de Foc wa, dat de particulier bij een auto schade rechtstreeks naar de uit- deuker en spuiter toegaat. Dat heeft bij de garagehouders (ver enigd in de Bovag) nogal kwaad bloed gezet. Bovag- voorzitter J W. Ncfkens zei nogal boos op de jaarvergadering letterlijk „Aller- wege wordt door anderen getracht een' of meer inkomstenpijlers van onze bedrijven te ondermijnen en een deel van de omzet tot zich te trekken. Men ziet dit reeds op het gebied van benzine, banden en accessoires. U allen herinnert zich de publikaties in pers, radio en te levisie, waarin door anderen een deel van onze schadeherstellings- werkzaamheden werd opgeëist". Dat was een flinke stamp op de Focwa-tenen. Onmiddellijk werd uit Oegstgeest gereageerd met een artikel, waarin erop werd gewezen dat arbeid aan het koetswerk van oudsher aan de rijtuigmaker be hoorde. Dat dus historisch gezien dit werk aan de carosseriebouwer toebehoort. Ook het lvestingsbe- sluit 1960 werd aangehaald, waar bij de bevoegdheid van het garage bedrijf t.a,v. carosseriewerk wordt beperkt tot het herstellen van „ge ringe beschadiging". Maar het Bovag-blad liet zich ook niet onbetuigd. Het kwam met een „speciaal spoedbericht", waarin de zaak nog eens werd uiteenge zet. Speciaal werd gewezen op de grootscheepse actie, die de Foc wa volgend jaar wil ontketenen. De Focwa-leden moeten daarvoor wat extra's betalen. „De Focwa-bedrijven, die aan de ze actie deelnemen treden daar mee in rechtstreekse concurren tie met de autobedrijven, waarvan opdrachten worden verkregen", constateert het "spoedbericht". Het adviseert de Bovag-bedrijven zich meteen tot de Focwa-leden te richten en hen voor de keuze te stellen: deelnemen aan de Focwa- actie of een zakelijke relatie met het autobedrijf. "Kiest men de rechtstreekse bena dering van particulieren, dan kan men niet meer rekenen op op drachten van het autobedrijf", meent het Bavag-blad. Een duide lijker ultimatum is nauwelijks denkbaar. CITROEN Citroën had ook een nieuwtje: tij dens de autosalon in oktober in de Franse hoofdstad zal de stationcar van de GS worden geïntroduceerd. Deze GS-break heeft dezelfde tech nische specificatie als de GS, die zoals herhaaldelijk gemeld vorig jaar tot "auto van het jaar" werd gekozen. De GS-break is uitgerust met vier bekrachtigde schijfremmen en 'n gescheiden remcircuit. 'n Se- mi-automatische versnellingsbak kan desgevraagd worden geleverd. Over de prijs is nog niets bekend. Wel is bekend, dat Citroën'over de gehele linie de prijzen heeft moeten optrekken. Het sterkste spreekt dat natuurlijk bij de kleine wagens. De "lelijke eend" is nu al op f 5070 ge komen, de Dyane 435 op f 5380, de Ami Confort op f 6830. Bij de bekend making van de prijsverhoging van deze kleine wagens werd er overi gens wel bijgezegd, dat Citroën had j besloten de reeds bestelde auto's te- gen de oude prijs af te leveren. Nog iets: de „eend" zal binnenkort ook in ons land met een 33 pk motor leverbaar zijn. Wat sneller en feller dus dan de 2CV4. Deze 2 CV6 kost f 5495. SAAB Saab breidt de serie van het type 99 uit. Leverbaar wordt ook een mo del met 1850 cc motor, voorzien van een elektronische brandstof inspuiting en een handgeschakelde versnel lingsbak (speciaal ontwikkeld om 't grotere vermogen van de inspuitmo- tor op te vangen). De motor produ ceert 97 DIN-pk, goed voor meer dan 170 km per uur. Voor het ove rige heeft het nieuws betrekking op een aantal extra's, hoofdzakelijk voor veiligheid en comfort. ROLLS ROYCE En ditmaal ook een nieuwtje van Rolls Royce. Wel slecht nieuws voor degenen, die op de lijst staan, voor een Silver Shadow of een Bent- ley. Die wagens gaan namelijk meer kosten. In Engeland maar liefst 1200 pond meer. Maar men heeft nog wel even tijd om te sparen, want 'n Engelse koper moet anderhalf jaar wachten voor hij bericht krijgt, dat hij zijn wagen kan afhalen. Hoever de exportprijs omhoog gaat, is nog niet bekend. De firma Van der Kwast, lie aan de Janvossensteeg in Leiden zoveel verf en glas in baar handel doet, heeft 'n nieu we machine aangeschaft, waar mee volgens zeggen feilloos zo'n tienduizend verschillende au- tolakken kunnen worden ge mengd. Men kent het verschijnsle lange rijen busjes autolak op ie plank in de verfwinkel, maar net niet het gewenste kleurtje. Voor de winkelier bovendien 'n kapitale investering «soms tien duizenden guldens) met het ri sico, dat na verloop van tijd de lak onverkoopbaar is. De Franse firma Soudee G. M. C. heeft dat ondervangen door 'n verfmachine in de han del te brengen, waarbij van 28 z.g. moederkleuren schier alle gewenste kleuren worden ge maakt. Op de foto (Holvast) ziet men zo'n machine, zoals die aan de Janvossensteeg staat opgesteld. Eén druk op de knop en alle ap- oaraatjes boven en in de bussen jaan draaien, zodat de lak in elke bus grondig wordt geroerd. Van nagenoeg alle autolakken beeft men de samenstelling op microfilm vastgelegd. Op 't pro jectie-apparaat links onder op de foto kan die samenstelling worden afgelezen. Met behulp van het eenvoudig te bedienen apparaat, dat daarnaast staat, kan in het busje de vereiste lak worden klaargemaakt. Van 400 gram tot 8 liter (no dig b.v. voor het spuiten van 'n autobus) kan men in één keer klaarmaken. Het gaat vrij snel tn nog geen kwartiertje is zo'n ous lak gereed. Volgens de heer D. van der Kwast is er doordat de sa menstelling door de autofabri kanten wordt opgegeven geen sprake van kleurafwijking. Bo vendien betekent het een enor me besparing van investering, want men behoeft niet meer dan 28 kleuren in voorraad te bebben. Hij heeft voor het ge bied van Zuid-Holland de ex clusieve rechten voor dit appa raat verworven. Meer dan 1300 jonge mensen zijn thans in kleine Citroëns be zig aan een door het Franse merk uitgeschreven monstertocht van Parijs naar de Perzische stad Per- sépolis en terugeen afstand van 13.500 kilometer. De inschrijving was overweldigend. Duizenden moesten worden afgewezen. Vijf entwintig Nederlandse equipes werden toegelaten. De foto werd op 31 juli geno men in Parijs voor de start. De jongelui (tussen 18 en 30 jaar) zijn een maand onderweg. Sik- kens Sassenheim treedt op als sponsor voor de Nederlandse equipes. LEZERS SCHRIJVEN Datsun Cherry Geachte redactie, Naar aanleiding van uw test van de Datsun Cherry wilde ik toch wat commentaar leveren. U schrijft over een kleine wagen, die achterin wei nig ruimte zou hebben en een kleine kofferruimte. Volgens mij zit men in deze wagen ruimer en makkelijk- ker dan in een Opel Kadett en dat niet alleen met kinderen, maar ook met normale mensen. De koffer ruimte valt inderdaad wat tegen, maar het gaat hier om een sportief model en deze ruimte is bij elke sportwagen klein. Wat het lawaai betreft: bij een snelheid van 150 km per uur kan men normaal in de wagen praten. Elke wagen, waarmee men met open raam met hoge snelheid rijdt, is la- Doch wanneer men met gesloten ra men rijdt en de zeer goede ventila tie gebruikt, merkt men daar bij de ze wagen niets van. Wat uw opmerking over de rem men betreft, ik heb het ook gepro beerd, maar bij mijn auto voldeed alles uitstekend. Ik heb mijn Cherry nu getest in de bergen en op de baan. Dit is een rit geweest over 1200 km, wat dus wat anders is dan 'n test van goed 20 minuten. Deze wagen kan wel dege lijk zijn krachten meten met ande re wagens en is zijn plaats zeker waard. Hoogachtend J. van Neck Decimastraat 27 Leiden. Gelukkig dat u zo tevreden bent over uw nieuwe Cherry. Na een week testen ook met dichte ramen kwamen wij tot een zelfde conclusie. Onze laatste re gels waren: .een handig, soe pel draaiend en fel wagentje, dat in zijn prijsklasse heel goed kan meekomen. Motorisch, qua afwer king en qua prestaties is hij zeker concurrerend"Dat we op onder delen van mening verschillen is niet zo verrassend. Zoveel hoof den, zoveel auto's). (Red.)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15