lisere op de 500 meter Helsinki K-agenda: Overtuigende come-back van Nederlands zwemmen Marijke Schaar bedreigd met uitsluiting irijzenswaardige mentaliteit van Haico Scharn ..oerstips Engeland stil van Jenkins Mieke Sterk valt tegen u.v.s. - Zandvoort- meeuwen Mars stopt Goudsmit gaat door I IaTERDAG 14 AUGUSTUS 1971 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD iSINKI Dertien keer poogde zich een lid van de jlandse ploeg, op de loopnummers van de EK Helsinki in te dringen. Maar slechts één atleet, de onverzettelijke Scharn, arriveerde ter bestemde plekke. En dat betrof bene nog de enige, die de "Finse" limiet maar voor de had geklaard. Beroepsmilitair Scharn (26) behoedde gis- dat het toch al zo bleke oranje-zonnetje geheel werd iisterd. Want achter elkaar klapten zij uit de serie: Bram tnaar, Joke van der Stelt, Anneke de Lange en Els Gom- De eerste twee waren nochtans hoog getaxeerd als out- op beider finale van de 1500 meter- asenaar, met 3.39,1 vijfde op •opese ranglijst, kon bijna zijn serie omkomen. Van de [adigden was hij op papier de mindere van de Italiaan Toch verging hij reddeloos ende, in 3.54,2. Het was het de angst, want Wassenaar Ie het initiatief en handelde lllg. Guller hien ben ik te onzeker tij den race", speurde hij later fatale oorzaak. "Achteraf er spijt van, dat ik de wed- piet heb gemaakt. Maar 't tem- cies in mijn straatje. mijn eindsprint heb ik zo'n 1 tot nog toe alleen maar ge- Werkplaats Ij. dan voornamelijk lukte op al, de beschutte werkplaats, sinki is wel heel pijnlijk dui- IGT, 15 AUGUSTUS - 1.30 u. de Javaprijs: Inca, Ingrid k, Hellen Carbonari Intrepid SkymasterprijsJos Westlan- spis du Bois, Iron, Jaromir Ballerinaprijs: Artois, Li- üas, Lady Casie - Grote prijs: Gunnar Dear, Gallant lenriëtte Signal, Goldfinger ootchprijs: Idylle Miss, Henry 'endy, Had je me Maar, His Veefondsprijs: Heros, I Wish S, Bagheera. African Boy - likker S-prijs. Funny Guy, ia, Francisco. Fandango ïoverprijs: Florissant, Entry Marzfuchs, Anton - Bag- is: Capri Pilot, Goldfinger, Llndella, Manuela - Urdy ijs: Jonker Volann, Irish Kan, Double, Favera. 'Zondag 15 augustus aanvang half twee 'oensdag 18 augustus aanvang half drie ~pterdag 21 augustus aanvang half drie idorperlaan - Wassenaar 'oensdag 25 augustus aanvang half drie j oterdag 28 augustus aanvang half drie Woensdag 1 sept. aanvang half drie Nu verbeterde parkeer accommodatie "es en kinderen onder geleide Wis toegang op zaterdagen. delijk geworden, dat de Nederlandse atletiek op het NSF-centrum géén waardevaste toppers kweekt. Het talent zal de deur uitmoeten, in het buitenland wennen aan de gedragin gen van een heuse wedstrijd. Vast houden aan het huidige beleid, be tekent onherroepelijk, dat de KNAU niet is vertegenwoordigd op de Spe len in München. De misère met Joke van der Stelt zevende in 4.23,0, terwijl ze toch eerder 4.15,4 neerlegde is in feite ook al het uitvloeisel van het Pa pendal-bezwaar. "Ik was helemaal niet zenuwachtig. Mogelijk was ik te zeker van een finale-plaats", tracht te zij de fout te doorgronden. Indien zij meer buiten de grens had rond gesnuffeld, had zij geleerd, dat scher pe tijden niet alleen zaligmakend zijn. Wassenaar kon theoretisch toch immers ook onmogelijk verongeluk ken. "Door die elektriciteitsstoring startte onze serie een half uur later. Wellicht is dat oponthoud de schuld van alles, dat ik geen macht meer had om terug te komen". Wasse naar is zeker allergisch voor derge lijke eventualiteiten. Maar ook Haico Scharn moest plotseling in de wachtkamer. De Arnhemmer raak te er niet door beroerd. Normaal ge sproken zou hij in de kwalificatie sneuvelen. Maar de atleet met het leeuwenhart racete op het laatste moment zonder de minste schroom binnendoor en werd derde in 3.43,7. "Vroeger zou ik te bleu zijn geweest om in dat gat te duiken", zei het voorbeeld van een eerzuchtige men taliteit. Een uitputtingsslag is vaak de gaat geconcentreerd zijn weg, op 3000 meter steeple chase. Maar de hielen gezeten door de Zwitser winnaar Pavel Sysoev (no. 652) \Feldmann in de eerste heat gis- I teren in Helsinki. Tot op het bot De eliminatie van Els Gommers op de 1500 meter leidde niet tot tra nen. Zij reduceerde haar persoonlijk record tot 4.19,3, waarop haar klas se ook wel was begroot. De KNAU liet haar in een optimistische bui vertrekken, maar geen realist plan de haar voor de finale. Anneke de Lange daarentegen wel. Maar ook zij viel af (achtste ln 4.24,2), zij het met een plausibele verontschuldi ging. In het onvermijdelijke gewoel reet een spike haar rechteronder- been tot op het bot open. Terwijl 't bloed in haar schoen sopte, veerde zij echter door. In het ziekenhuis werd de gapende wond in allerijl ge hecht. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Zelfs het chauvi nistische Engeland was sprakeloos over de triomf van de 19-Jarige Da vid Jenkins op de 400 meter in Hel sinki. Overigens duurde het even, eer de foto-finish hem en favoriet Mar cello Fiasconaro uit elkaar hield. „Ik vergiste mij in de eindstreep. An ders was er geen enkele twijfel ge weest". David Jenkins (in Trinidad ge boren, voor ingeneiur studerend in Edinburg) cirkelde in zijn geliefde buitenbaan naar 45,5. Voor de EK stond hij op 46,4 reden waarom hij vooraf de in Zuid-Afrika gevon den Italiaan Fiasconaro geen angst inboezende. Maar de ex-sprinter (10,6 op de 100 meter) bekroonde zijn eerste grote seizoen direkt al met de eer van een Europese titel. Daarnaast warmde het publiek zich, in de frisse avondlucht, aan het Eu ropese record van de Oostduitse ko gelstoter Briesenick (21.06 meter), aan het „trapeze-werk") van Nord- wig met de polsstok (5.35 meter en een derde gouden medaille in succes sie op de EK) en aan de afgetekende suprematie van Renate Stecher- Melssner en Valeri Borzov (beiden op de 200 meter). ZEILEN De Nederlandse zei lers Pieter Tans en Daan Prop zijn gisteren nabij de Belgische plaats Oostende wereldkampioen in de Vau- rienklasse geworden. Zij wonnen de vijfde en laatste race, wat hen in 't algemeen klassement Juist de Frans man Le Bihan deed passeren. De derde plaats was voor de Belg Lau- ret. (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI In de vijfkamp da mes op de EK Helsinki acteerde Mieke Sterk op de eerste dag teleur stellend: 13.81 (honderd horden) 11.19 (kogel) 1.64 (hoog) en veer tiende in de voorlopige rangorde. Miep van Beek troonde zes plaatsen hoger. Haar cijfers: 14.02 12.23 1.66. De Oostduitse Bruglinde Pol lak ondermijnde met 1.66 hoog enigs zins de vlucht naar haar eigen we reldrecord. 'Revanche" 800 meter (Van onze speciale verslaggever) HELSINKI Vera Nikolic, goud op de 800 meter dames, heeft aange boden op 8 september in West-Ber- lijn tegen de ongelukkige Hildegard Falck te starten. Het duel is bedoeld als revanche voor de verloren gega- ne race in Helsinki, waar de West- duitse overigens op kosten van een Finse firma een week mag bijko men. Hildegard Falck heeft echter pertinent geweigerd nog wat (betaal de) wedstrijdjes op te luisteren. Drie gouden en één zilveren medaille ROTTERDAM Het herwon nen Nederlandse zwemprestige manifesteerde zich gisteren op de eerste dag van de Europese jeugdkampioenschappen in het Rotterdamse bad de Plompert met drie gouden en één zilveren medaille. Anke Rijnders op de vlinderslag, het duo Hansje Bun schotenAstrid Verver op de 800 meter vrije slag zorgden voor een oogst aan eremetaal, groter dan die van Hongarije, en Oost-Duits- land, terwijl Rusland, een land dat bij de Europese kampioen schappen van Barcelona nog tweede werd, in het stuk geheel niet voorkwam. Deze overtuigende comeback van het Nederlandse zwemmen ging ge paard met kwalitatief hoogwaardige prestaties. De veertien-jarige Anke Rijnders schoot in perfecte golfbe weging ver voor alle tegenstandsters naar een nieuw nationaal jeugd- record van 1.05.8, de op één na beste Europese seizoenprestatie van dit seizoen. Alleen de Hongaarse Andrea Gyarmati was dit jaar met 1.04 8 sneller. Het duurt niet lang meer of Ada Kok's 1.04.5 zal wankelen bij de pijlsnelle opkomst van de Amers- foortse op deze voor Anke nieuwe zwem wij ze. Anke Rijnders was sneller dan An drea Gyarmati bU het vorig Euro pese jeugdkampioenschap. Ook Hans je Bunschoten bleef onder het re cord van de kampioenschappen, dat met 9.30.8 op naam stond van do Oostduitse Karin Neugebauer, die destijds daarmee een Europees re cord zwom. De Eindhovense Astrid Verver sloot het banenlange gevecht i om de tweede plaats tegen de Oost- I duitse Heidrun Feck zegevierend af in 9.33.0. Uitbundig De vreugde in het Nederlandse kamp was iets te uitbundig voor het offer, dat Hansje Bunschoten voor haai* mislukte record-poging had moeten brengen. Ze trok zich name lijk uit de finale van de 200 meter wisselslag terug, omdat dit nummer te kort voor haar start op de 800 meter vrije slag zou liggen. De 15-jarige Schiedammer René van der Kuil manifesteerde zich vol komen onverwacht als opvolger van de naar Australië afgereisde Roger van Hamburg, die twee jaar geleden in Wenen de 1500 meter won in 17.31.1. De kleine Van der Kuil op gejaagd door een zichtbare en een onzichtbare tegenstander was bijna vijftien seconden sneller: 17.16.3. Met een vechtmentaliteit, die uiterst zel den bij Nederlandse sportlieden wordt aangetroffen, doorbrak de SCZ-er alle grenzen, die voor hem leken te gelden Hij schoot onder de 17.22.0, die de KNZB als limiet stel de om opgenomen te worden in do Voor-Olympische ploeg. Hij verbe terde zijn eigen voorgaande beste prestatie met bijna twintig seconden Om volgend jaar in München mee te kunnen spelen, zal hfj nog een minuut harder moeten. De mentali teit is er. Dat bewees René van der Kuil op de 1500 meter, de marathOD van het zwemmen, die door zijn toe doen tot een Nederlandse thriller werd. Halverwege lag hij nog leng ten ten achter bij de Zweed Inge An- dersson en was zijn tussentijd secon den slechter dan die van de West duitser Jens Obmann in de tweede serie. De 1500 meter werd namelijk evenals de 800 meter meisjes in de series beslist. Er was geen finale Omstreeks de elfhonderd meter was hij gelijk met Obmann's tussenlija en naderde de Zweed. Weer honderd meter verder was hij de Zweed voor bij en het ging er om of h(] het tempo zou volhouden. Dat gebeurde inderdaad en het gevolg was dat Hongarije de eerste plaats moest af staan aan Nederland De Hongaren gokten namelijk verkeerd. Ze hiel den Andras Hargitay, die met over macht de 100 meter vlinder- en de 200 meter wisselslag won, weg van de 1500 meter, op welke afstand hij tot een tijd van beneden de zeven tien minuten in staat is. Ze ver trouwden op Csaba Toth en Sandor Szeles, die met de snelste seizoen tijden (17.24.2 en 17.32.2) naar Rot terdam waren gekomen. In het duel Van der KuüAndersson gingen zij echter kansloos ten onder. Uitslagen Torenspringen, jongens: 1. en Europees jeugdkampioen Niki Staj- kovic (Oost) 254.58 pnt.; 2. David Ambartsoemian (Rusl) 247.11 pnt.; 3. Sergej Sandzjiev (Rusl) 240 75 p. Meisjes: 1. Ulrika Knape (Zweden) 243.23 pnt.; 2. Petra Tunger (O-Dld) 224.70 pnt.; 3. Beverley Williams (GB) 217.65 pnt. 100 meter vlinderslag jongens, finale: 1. Andras Hargitay (Hon) 58.7 sec (Nieuw Hongaars reoord) 2. Andreas Apel (O-Dld) 58 9 sec; 3 Gemold Ehlers (O-Dld) 1.01.2; 4. Rudi Pijper (Ned) 1,01.7. 100 meter vlinderslag meisjes fi nale: 1. Anke Rijnders (Ned) 1.05.8; 2. Rosemarie Kother (O-Dld) 1 08.3; 3. Eva Andersson (Zwe) 1.08.7, 200 meter wisselslag persoonlijk jongens, finale: 1. Andras Hargitay (Hon) 2.14.1; 2 .Zoltan Verraszto SCHEVENINGEN Over de bezetting van de plaatsen ln de damesfinale van de nationale tenniskampioenschappen, viel gisteren op de Scheveningse METSbanen al na een half uur géén woord meer. De eindstrijd Betty StöveMarijke Schaar was dan ook door het plaatsingscomité met zeer veel procenten zekerheid uitgeschreven, omdat die twee 26-jarige speelsters al geruime tijd het nationaal damestennis regeren. Ook de manier waarop de reservering werd geboekt (Stöve 8-6, 6-3 tegen Ada Bakker en Schaar 7-5, 6-3 tegen Trudy Walhof-Groenman) verwekte weinig opschudding. Toch was Marijke Schaar later het middelpunt van vele discussie, waarin de 'nationale- nieuwe-stijl' in het geding was. Eerder deze week was besloten af te wijken van het aloude wedstrijd schema voor de halve finales en de dames op vrijdag (inplaats van za terdag) en de heren op zaterdag (in plaats van vrijdag) te laten aantre den. Die verandering werd wel om geroepen, maar de betrokkenen wer den niet persoonlijk ingelicht. Toen gistermorgen om kwart over elf een kwartier later dan was gepland Betty Stöve en Ada Bakker aan de vergelijking van de kwaliteiten begonnen, bleef op het „centre- Door Paul de Tombe oourt" de baan waarop het duel Wal hof-Schaar was geprojecteerd, opval lend leeg. En dat was niet omdat de wedstrijdleiding alsnog verstandig was geworden en besloten had de partijen na elkaar te laten verspe len. (Wat gezien het geringe aantal wedstrijden van gisteren best mo gelijk zou zijn geweest: na elkaar is voor het publiek veel aantrekkelijker dan naast elkaar). Marijke Schaar was er gewoon niet: zij arriveerde dertig minuten later, na een „waar schuwend" telefoontje naar haar ouderlijk huis. Schrappen Haar verhaal: „Ik speel el twaalf jaar mee in de nationale en die halve finales zijn altijd nog op zaterdag geweest. Ik wilde vandaag naar de herensingles gaan kijken, want ik was niet ingelicht over die verschui ving. Ik wist het gewoon niet. Het schijnt nog wel omgeroepen te zijn, maar toen was ik al weg. Na het telefoontje ben ik direct gekomen, maar toen ik bij de wedstrijdleiding kwam werd daar gezegd: als dit vol gend jaar weer gebeurt, schrappen we je. „Schrap me maar", kaatste licht geraakte Marijke Schaar vinnig terug '„Ik weet dat ik fout geweest ben. deelnemers moeten zelf infor meren wanneer ze weer moeten spelen maar ze hadden het me toch wel even kunnen vertellen?" en beende boos weg. Ze werd natuur lijk niet geschrapt, maar onder vond de weerslag van haar boosheid wel in de eerste spellen tgeen Trudy Walhof. Marijke Schaar werd snel op een achterstand van twee games gezet". Ik was zo kwaad dat niets me meer interesseerde". Dat gevoel sloeg na 24 razend snel om en Marijke Schaar koelde haar woede in het verdere verloop van de strijd alleen nog met haar racket. De harde ballen die zij sloeg, dwongen Trudy Walhof in de ver dediging en toen Marijke Schaar ook het tempo nog wat opschroefde was het met haar tegenstandster snel gedaan. Van 24, trok Marijke Schaar via 55 naar de setwinst: VOETBAL Ook in Argentinië heeft zich in de voetballerij een om kopingsschandaal voorgedaan. Drie leden van een vereniging uit de tweede divisie zijn in Buenos Aires op last van de rechter in hechtenis genomen omdat zij geprobeerd heb ben een speler van een andere ver eniging om te kopen. De drie wer den op heterdaad betrapt omdat de betrokken speler naar de plaats, waar hij de hem aangeboden 200.000 oude Argentijnse pesos (ongeveer f 1500) in ontvangst nam, enkele po litiemensen en Journalisten had mee genomen. Zondag 2.30 uur vriendschappelijke wedstrijd (Hon) 2.20.5; 3. Horst Kalkbrenner (O-Dld) 2.23.0. 200 meter wisselslag persoonlijk meisjes, finale: 1. Cornelia Ender (O-Dld) 221.6; 2. Denlse Banks (GB» 222.5 (nieuw Brits jeugdrecord)3 Brigitte Mertz (O-Dld) 3.32.7 4. Na talia Popova (Rusl) 2.34.3; 5. Jozien Elzerman (Ned) 2.34.8. 800 meter meisjes: 1. Hansje Bun schoten (Ned) 9.26.0; 2. Astrid Ver ver (Ned) 9.33.0; 3. Heidrun Feck (O-Dld) 9.38.9. 1500 meter jongens, finale: 1. René van der Kuil <Ned> 17.16.3; 2 Jens Obmann (W-Dld) 17.20.0; 3. Inge Andersson (Zwe) 17.23.5 Marijke Schaar schrap me maar 75. In de tweede reeks kon TTudy Walhof het tempo helemaal niet meer volgen: 63. Intussen had Bet ty Stöve Ada Bakker al uitgescha keld. Na een zeer moeilijke eerste set overigens. Binnen vijftien minu ten leidde de titelverdedigster met 51, maar viel toen diep weg. Ada Bakker kwam sterk spelend op 55 en 66 maar moest zich toen gewon nen geven: 86. Daarna verdiende Betty Stöve haar kaartje voor de finale zeer gemakkelijk: 63. Voor de betrokkenen: die finales worden morgen gespeeld Uitslagen Halve finales heren dubbel: Fleury en Hordijk—Van Min en Schmitz 60, 64, 64; Hemmes en Soeters —Kasten en Sanders 7—5, 6—2, 6—2. Kwartfinales gemend dubbelspel: Marijke Schaar—Jansen en Coebergh —Jennie Ridderhof-Seven en Arends 62, 63. Ada Bakker en Fleury Nora Lautenschlager-Blom en Thung 64, 68, 63; Betty Stöve en HemmesEls Veentjer-Spruit en Scholtz 6—2, 2—6. 8—6; Judith Sa- lome en Hordijk—Trudy Walhof- Groenman en Veentjer 1—6, 64. 6—1. Gemend dubbelspel; halve finales: Betty Stöve en HemmesJudith Sa- lome en Hordijk 6—2, 64; Ada Bakker en Fleury—Marijke Schaar- Jansen en Coebergh 64, 64. DEN HAAG „We vinden het niet elegant om de jongens nog lan ger aan het lijntje te houden en heb ben daarom nu besloten om met de profwielrennerij op te houden". Dit zei gistermiddag de publiciteltschef van Mars-Nederland, de heer Th. Leenders, toen het besluit was geno men. „Daarbij hebben wij ook het oog op renners als Joop Zoetemelk en Tino Tabak. Die lopen wel met voldoende aanbiedingen op zak rond maar toch vonden wij het beter om de zaak niet langer te rekken". Het besluit van Mars viel, toen gistermiddag bleek, dat een samengaan met Karei I stuitte op financiële bezwaren van de sigarenfabriek. „We hebben meer con tacten met andere gegadigden voor het sponsorschap gehad maar over het algemeen schrikt men terug voor de financiële consequenties", aldus de heer Leenders. HIJ vertelde voorts, dat Mars wel doorgaat met een ama- teurploeg onder leiding van Jefke Jansen. Een van de gegadigden voor een medesponsorschap was Goudsmit HoffDirecteur W. Heere zei, dat het stoppen van Mars niet van invloed is op de gang van zaken in zijn ploeg. „Wij gaan in ieder geval door. Het zou natuurlijk mooi zijn ge weest als de budgetten van Mars en ons bij elkaar gevoegd hadden kun nen worden zodat we desnoods de top6terren hadden kunnen aantrek ken. Nu gaan we zoeken naar een spectaculaire kopman. Pellenaars heeft al contacten gelegd en zal ln de komende dagen gesprekken heb ben met de kandidaten". Op de vraag of Goudsmlt-Hoff zal reflec teren naar Joop Zoetemelk, die nu vrij komt, antwoordde directeur Hee re: „Ach, Zoetemelk is in onze ogen niet zo'n spectaculair renner".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13