hinderwet zal Imoeten worden herzien Reclame: beetje sociaal bewogen .Demonstratie oldaten voor netere maaltijd CONDUCTEUR ZET ROERIGE JONGELUI OP DOOD SPOOR Gemeente Tubbergen wacht onderzoek af ^Amsterdam: Marbon voldeed aan alle eisen O INWONERS WAGENINGEN MOGEN WAT ZEGGEN IN DE RAAD Binnen dag of tien samenstelling afval bekend List maakt eind aan roerige tocht Fles ontploft: auto botst tegen boom Middenstander: collega wilde mij de Kamer uit laten slaan Uw auto haalt vast wel 120 km. En uw rolstoel? RIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 pii 8. DEN HAAG De recente ramp bij Marbon in Amsterdam loet volgens de tweedekamerleden J. L. N. Schafer en P. Dan- ;rt (beiden PvdA) aanleiding zijn de hinderwetgeving te her- en. Zij vragen de ministers dr. Stuyt (Volksgezondheid en 8p ïlieuhygiëne) en drs. J. Boersma (Sociale Zaken) de hinder- et zo te wijzigen, dat het rijk, de provincie en de gemeente rp eer mogelijkheden krijgen om veiligheids- en milieu-eisen af M dwingen- "n] Ook willen zij dat de beroepspro- van in beroep gaat de raad van l dure tegen de sluiting van bedrij- n, die zich niet aan hinderwet- orwaarden houden, belangrijk irdt bekort. Momenteel kan deze !kt 'oepsprocedure Jaren in belslag men. ^Volgens de hinderwet kan ook nu 'de overheid, meestal de gemeente, 'n inrichting die gevaar, scha- hinder aan de buitenwereld imlp opleveren, bepaalde eisen van ligheid en milieuhygiëne stellen, t gebeurt dan in de vorm van Drwaarden, verbonden aan 'n ver- tming. t| fear volgens Jurisprudentie is 't dusverre niet mogelijk om zeer gemene eisen aan het bedrijf te Hen. Zo kan een gemeente bij en orbeeld niet aan 'n hinderwet- 3el gunning de voorwaarde verbin dt i. dat 'n bedrijf zelf de luchtver- jkeiniging op bepaalde punten in omgeving meet. Het bedrijf zou namelijk verplicht zijn ook ver ging te meten die van anderen nt. De eisen moeten duidelijk op bedrijf zelf betrekking hebben, luidt de Jurisprudentie. Wel mo- [Jk is bijvoorbeeld te eisen dat het rijf bepaalde stoffen die 't zelf *ói itoot. tot 'n bepaalde hoeveelheid et beperken. J» Verstrekkend )e gemeente Amsterdam is er in «le gevallen toe overgaan ver- voorwaarden te stel- fi bij de sluiting van het huurcon- üt van de grond, waar de fa- ik zou komen. Maar daarvan is nadeel dat de normen in de loop tijd kunnen evolueren, terwijl 't itract alleen nog kan worden ge- n fed bij wilsovereenstemming tus- •0. overheid en bedrijf. Dit is een JS de bezwaren die de Kamerleden ir 'n wetswijziging willen onder- f gen. Bakker van de afdeling hinder- van de gemeente Amsterdam, desgevraagd, dat er al veel zou beteren als de Juris prudentie de **5 derwet ruimer zou uitleggen. Zijn eling gaat er steeds meer toe r voorwaarden te stellen, die vol- is een ruime uitleg binnen de let- i t van de wet vallen. Daarbij hoopt lerl n dan dat als het bedrijf daar- State op den duur 'n soepeler hou ding zal aannemen. Maar de heer Bakker zou een herziening van de hinderwet desondanks zeer toejui chen, omdat een duidelijke wettelij ke omschrijving moeilijkheden met de interpretatie kan voorkomen. Bovendien heeft deze oude wet een modern jasje hard nodig, aldus ir. Bakker. Eisen „Marbon Europa in Amsterdam vol doet aan alle eisen die door de hin derwet worden gesteld". Deze ver zekering gaf Amsterdams burge meester Samkalden na 'n gesprek met brandweercommandant R. Baay en ir. J. Bakker van de afde ling hinderwet. De brandweerlieden, die bij de ramp in dc hoofdstad om het leven kwamen, worden zaterdag gecre meerd of begraven. B en W van Amsterdam en het brandweer korps zullen bij alle begrafenissen zijn vertegenwoordigd. De burgemeester zei ook dat de gemeentelijke commissie vredesram- pen 'n reeks maatregelen heeft ont worpen waardoor 'n eventuele eva cuatie bijvoorbeeld bij het vrij komen van giftige stoffen bin nen enkele uren op volle sterkte kan functioneren. De opzet van deze or ganisatie is te vergelijken met die in het Rijnmondgebied. Ook voor alarmering van steden en dorpen in het gebied rond het Noordzeeka naal zijn voorzieningen getroffen. Volgens Samkalden heeft de ex- plosie-keerwand bij Marbon Euro pa bij de reactor uitstekend gewerkt Het gasalarm, dat om vijf minuten voor half vijf werd gegeven was al leen bedoeld als voorzorgsmaatre gel. Zij werd genomen omdat men er niet helemaal zeker van was of de intact gebleven keermuur ook op dat moment een tweede explosie zou kunnen doorstaan. Bij brand en door verdamping zou 'n gevaarlijk gas zijn ontstaan. Ir. Bakker voegde hieraan toe: „Er zou echter nauwelijks kans zijn geweest op een ramp". Volgens hem zouden er slechts in een beperkt ge bied gevaarlijke concentraties zijn opgetreden. TRECHT Ongeveer 500 dienst- chtige soldaten in de Elias Beek- ka erne in Ede hebben gister- bi rad gedemonstreerd tegen de gens hen zeer slechte presen ce van het kazerne-eten. demonstratie begon omstreeks uur tijdens het avondeten: de daten gebruikten het eten in de ial staande. Daarna hielden ze ritmisch handgeklap in de- stratief gelid een korte optocht de legerplaats. Tenslotte werd de tsvervangend kazernecomman- it overste De Haas, een petitie rhandigd waarin o.m. wordt ge- t voor beter eten en een betere zaalaccommodatie. een woordvoerder van de buiging van Dienstplichtige Mi- I Uren de demonstratie werd lor de VVDM-afdeling in Ede geor- bfip'seerd heeft de heer De Haas Tussen Maastricht en Geleen ont- jsoldaten toegezegd dat hij de ka le toecommandant, die gisteravond ffezig was. zal adviseren de zaak korte termijn met de VVDM te iu affi Li 2j atsvei J Jrel iai Volgi iken. de VVDM verliepde de- onstra tie zonder incidenten. De VVDM-woordvoerder zei dat de Pommodatie in Ede "Ronduit be- Bevend" is- De eetzaal dateert van ort na de oorlog. Het is een soort T«P°rme st tionshal waaraan in 20 r niets meer is gedaan. Ook zijn soldaten er terecht zeer boos over dat ze in de eetzaal niet zeil mogen bepalen waar ze gaan zit ten maar zich als onmondige scha pen door de dienstdoend officier naar een plaats aan de ruif moeten laten verwijzen. Het is hoog tijd dat er in Ede wat gaat veranderen. Maar het verleden heeft geleerd dat Je er met praten alleen niet komt". ARNHEM De inwoners van Wa. geningen mogen voortaan meepraten op de raadsvergaderingen in hun stad. Zij krijgen elke keer dertig mi nuten inspraaktijd, er is voor hen een speciaal reglement van orde uit gewerkt. Ieder die zich opgeeft krygt vijf minuten spreektijd, met de kans in tweede instantie nog een paar minuten iets te zeggen. DEN HAAG Binnen een dag of tien zal bekend zijn wat de samen stelling is van de chemische afval stoffen, die deze week, in vaten ver pakt zijn gestort in een afvalput te Vasse (gemeente-Tubbergen zie fo to). Wanneer blijkt dat dit chemisch afval anders van samenstelling is, dan de teerresten, die daar al sinds tien jaar door de Ootmarsumse transportfirma Damhuis worden ge stort. zullen B. en W. van Tubber gen tot onmiddellijke sluiting over gaan. Dit is gistermiddag bekend ge maakt op een persconferentie te Tubbergen door loco-burgemeester Habes. De gemeente Tubbergen zal over de samenstelling van het chemisch af val uitsluitsel krijgen van de rijksin specteur van de Volksgezondheid in wiens opdracht gisteren monsters zijn genomen. De persconferentie werd bijgewoond door de heer H. C. Fa- ber. een vertegenwoordiger van Wit- co Chemical Nederland in Haar lem, in wiens opdracht de trans portfirma het afval stort in de als stortput in gebruik zijnde zandafgra- ving te Vasse. Namens zyn fiima verklaarde de heer Faber dat' er woensdagmiddag ten onrechte alarm is geslagen. Weliswaar had men deze keer het afval in vaten ge daan, in plaats van het zoals gebrui kelijk in losse vorm te storten, maar de samenstelling was dezelfde gebleven, zo voerde hij aan. Volgens een opgave van het bedrijf dat al eer der is gedaan, zouden de teerresten als volgt zijn samengesteld: 50 pret zwavelzuur, 10 procent koolwater stoffen, en 35 procent sulfonzuur en 5 procent water. Overigens werd er op de persconferentie over de mo gelijke verandering van samenstel ling druk gediscussieerd. Vetter Een vertegenwoordiger van de pro vinciale waterstaat verklaarde, dat er behalve de gebruikelijke teerres ten ook minerale vetten in de vaten waren aangetroffen. Over de samen stelling daarvan kon hij verder niets vertellen. De heer Faber gaf hierna te verstaan dat het wel mogelijk is dat genoemde vetten aan de wanden van de vaten hadden gezeten. Ze zou den evenwel ongevaarlijk zijn en er niet bewust in grote hoeveelheden zijn ingedaan. Tijdens de persconferentie gaf de heer Habes een overzicht van de pogingen, die de gemeente in de af gelopen Jaren had ondernomen, om een eind te maken aan de stortingen van chemisch afval in Vasse. De ge meente heeft daarbij tot nu toe ech ter het onderspit gedolven. Dit was volgens de loco-burgemeester moge lijk, omdat de kroon volgens hem bij de behandeling niet op de hoofd zaken was ingegaan. Daarnaast had de directeur-generaal van de arbeid eertijds de minister geadviseerd 'n vergunning aan de transportonderne ming te verlenen. Volgens deze func tionaris was het afval reukloos, ver oorzaakte het geen hinder aan per sonen in de omgeving en was er geen Geur Bij een onlangs door de provincia le planologische dienst ter plaatse ingesteld onderzoek Is echter een „penetrate geur", waargenomen, terwijl er al sinds 1969 een afster ven van e houtopstand wordt waar genomen. Voorts is het afval al enige malen op. ongeveer 2 meter onder 't terreinoppervlak aangetroffen, ter wijl dat volgens de bepalingen van de vergunning drie meter moet zyn. Er is bovendien al een keer brand in de afvalput geweest. In juni van dit jaar besloten B. en W. definitief tot sluiting van de stort plaats. Daartegen is het transport bedrijf, die de vergunninghouder is, in beroep gegaan. Tussen de ge meente en Witco is inmiddels afge sproken dat het chemisch bedrijf naar alternatieve stortmogelijkhe- den zal zoeken. Het gemeentebestuur heeft daarvoor een aantal mogelijk heden genoemd. Witco is voorts met TNO bezig een onderzoek in te stellen of de afvalprodukten op fabrieksmatige wijze geneutraliseerd kunnen worden. Daarnaast zal het Haarlemse bedrijf een tweemaande lijks rapport over de gang van za ken aan de gefneente uitbrengen. De uiterste termijn van de lopende beroepsprocedure is 1 april 1972, tenzij de kroon eerder een beslis sing zal nemen. Wanneer dat ten gunste van een sluiting zal zijn, zul len B. en W. daar onmiddellijk toe overgaan. UTRECHT (ANP) Een hoofdcon ducteur van de N.S. heeft gistermid dag circa 30 roerige en recalcitrante Zuidmolukse Jongelui letterlijk en fi guurlijk op dood spoor gezet. In de trein, op weg van Eindhoven via Den Bosch naar Amsterdam, waren volgens de NS moeilijkheden ontstaan toen de Jongelui, van wie de meesten geen kaartje hadden, weigerden er een te kopen of de conducteur een opzichtig vervalste tienertoerkaart lieten zien. Bovendien vielen ze vol gens de NS de andere treinreizigers lastig. De hoofdconducteur, die besefte dat hij tegen een overmacht van 30 Jongelui weinig kon uitrichten, be sloot tenslotte in arrenmoede de laat ste twee rijtuigen van de trein de Jongens waren toevallig in het ach terste gedeelte dan maar in Den Bosch achter te laten. In die opzet slaagde hij. Pas toen ze een minuut of vijf langs het perron in Den Bosch stonden kregen de Jongelui iets in de gaten. Waarna ze tenslotte besloten in Den Bosch een kaartje te kopen en de reis als betalende passagiers verder zon der moeilijkheden te vervolgen. Groep De dertig maakten deel uit van een groep van ongeveer 80 man, die vanaf Maastricht de spoorwegen de hele middag de nodige hoofdbrekens kostte. Op het station in Maastricht kwamen ze volgens de spoorwegen te gen het middaguur bijeen en gin gen zonder betaling bij een stalletje op het perron snoepwaar en flesjes frisdrank inslaan. Meteen Werden spoorwegrecherche en poli tie gewaarschuwd maar toen die ar riveerden waren de heren al ver trokken in de intercity-trein rioh- ting Amsterdam. stonden al moeilijkheden toen de groep weigerde plaatskaarten te la ten zien. In Geleen werd de politie van het volgende station. Roermond, gewaarschuwd om een oogje in het zeil te houden. De Roermondse ster ke arm verscheen met een deputatie van vijf man op het perron maar men hoefde niet in te grijpen. Wel deden twee Jonge treinreizigsters, op terugweg van een vakantie in Val kenburg. aangifte van beroving van hun portemonnees met f75.De meisjes verklaarden bij de Roer mondse politie dat een groep Zutd- molukkers hun coupé even was bin nengekomen en dat na dit bezoek him beurzen verdwenen waren De HEERENVEEN Mevrouw IJ. J. Dijksma uit de Friese plaats Lang weer is gistermiddag met haar auto tegen een lichtmast gebotst toen een fles frisdrank, die achter in haar auto stond, uit elkaar sprong. Mevrouw Dijksma verloor de macht over het stuur doordat ze schrok van de knal: ze kreeg overi genis alleen maar enkele schram men. De auto en de lichtmast wer den zwaar beschadigd. beursjes werden volgens de NS later, leeg, op de rails gevonden. Noodrem Na Roermond ging het voort naar Eindhoven, echter bepaald niet zon der incidenten. Vlak voor aankomst op het Bossche station trok de ober kelner van het restauratierijtuig aan de noodrem omdat hij zich, aldus NS, in het nauw gedreven voelde door de Jongelui. Ze zouden koeken en brood jes hebben weggenomen en bestel lingen niet hebben betaald. Tenslot te kwam de trein met een half uur vertraging in Eindhoven aan, waar onder toeziend oog van de politie de zaak kon worden gesust. De Jongelui, die allen Amsterdam als reisdoel hadden, splitsten zich in de lichtstad in twee groepen: 50 man gingen meteen door naar de hoofd stad. De andere 30 jongelieden stap ten in Eindhoven uit en namen een volgende trein, waarvan zoals reeds gemeld de conducteur ten slotte zijn toevlucht nam tot een list om aan de moeilijkheden een eind te maken. DEN HAAG De Vordense za kenman Jac. de Jong, tweede ka merlid voor de Nederlandse Mid denstandspartij, heeft gisteren in een openbare vergadering in Den Haag de beschuldiging geuit dat een van de oprichters van deze partij ge poogd zou hebben mensen over te halen om De Jong uit de Kamer te slaan". Oprichter Kamping. schoonzoon van het NMP-Kamerlid Te Pas, zou de Hagenaar G. Hebeis telefonisch hebben benaderd met het verzoek voor dit doel een aantal medestan ders te leveren. Kamping zou te ver staan hebben gegeven dat Hebeis er wat aan kon verdienen, maar als Hebeis weigerde zou hij wel eens aangereden kunnen worden aldus de weergave van de heer De Jong, welke door de heer Hebeis beves tigd werd. Over de rol van zijn mede-kamer lid Te Pas zei de heer De Jong: "Te Pas zegt zulke dingen niet. maar vindt goed dat zij gebeuren. Zijn schoonzoon is de kwade genius". Zo zou ook een middenstander die van plan was met De Jong in zee te gaan gezegd zijn, dat zijn zoontje wel eens iets zou kunnen overkomen. De heer De Jong zei een en ander op een avond van het „Werkcomité Bundeling Middengroepe ringen". Een idee van eerderge noemde heer Hebeis, die de ver brokkelde middengroepers (niet al leen de NMP, maar ook de Boeren, de Bejaarden e.d.) bijeen wil bren gen in één machtige beweging. GROOT-SCHERMER - Hoe komt een jonge reclameman uit Groot- Schermer, Noordhollands dorpje, van één straat groot waar de bak ker nog aan de deur komt en in 't café de koffie bijna klaar is, aan de broodnodige bekendheid? Zó: door zijn sociale bewogen heid en zijn gevoel voor commercie met vereende krachten te richten op een onderwerp dat veel gevoeli ge plekken telt. Bijvoorbeeld de ver keersonveiligheid, het (nauwelijks nog?) schrikwekkende aantal do den op de autowegen. Vijfentwintigjarige Anjo Brom- bacher, van het Reklame- en mar- ketingsadviesbura Brombacher- Brandt N.V., liet rond het afgelo pen weekeinde in 6000 zorgvuldig geselecteerde brievenbussen enve loppen met vouwbladen vallen. De ogen der geadresseerden vielen on middellijk op de vette koppen in zes verschillende kaders: Laat u niet kisten do r het verkeer. Heer' lijk Vrouwlijk Verkeerslijk (een doordenkertje), Zand er over! Zand over u?, Van alle doden niets dan goeds? Uw auto haalt vast wel 120 km. En uw rolstoel?, Heeft u woens dag a.s een begrafenis? Copywriter Brombacher bindt ons daarbij in vinnige tekstjes op het hart toch vooral voorzichtig op de weg te zijn. En dat steeds „in Godsnaam", een aanbeveling die inderdaad grote bewogenheid ver raadt. Door Jan Ottens Anjo Brombacher zelf: „Wat ga Je als Jong bureau doen? Je moet het anders doen. Je moet eerlijk toegeven, dat Je om Je van voldoen de werk te verzekeren aan de weg moet timmeren", (hetgeen in dit verband toch wel een merkwaardi ge uitdrukking mag worden ge- noefhd). En verder: „De heer Brandt, mijn free-lance commercieel advi seur, woont in Frankrijk en die las voor de zoveelste keer een bericht in een Franse krant over het ont stellend grote aantal dodendat daar ieder weekend in het verkeer valt. De heer Brandt is meer sociaal be wogen dan ik, vermoed ik. En zo kwam hij op het idee". Wie belangstelling heeft voor (één of meer van) de zes kaders met rondom een licht dubbellijntje in plaats van een rouwrand, wordt uitgenodigd de eerste antwoord kaart in te sturen. Tegen kostprijs kan hij dan in het bezit ervan ko men. Om ze vervolgens waar dan ook als affiches op te hangen. En dat onder het motto: voor elk be drijf zijn mensen een kostbare in vestering. Als het gedrag op de weg ten goede verandert varen werkne mer èn bedrijf er wel bij. Wie belangstelling heeft voor 't creatieve werk van Brombacher - Brandt N.V., wordt uitgenodigd 'n tweede antwoordkaart in te sturen. Om zijn commerciële problemen misschien iets beter te kunnen op lossen. Anjo Brombacher kreeg nu al et telijke reacties. Van iemand die de aandacht trekkende koppen te hard vond. En van zijn huisarts, die vroeg of ze niet nóg harder konden. Een grote krant kocht in zijn eigen kolommen advertentie ruimte: Brombacher laat de pagi na zien en draait hem glimlachend om: op de achterkant reclame, voor een snelle auto. Anjo Brombacher houdt nu nog kantoor aan huis, een eigenhandig verbouwde Noordhollandse stolp boerderij waar in de woonkamer, onder de naturel rieten matten het hoogteverschil tussen de ene hoek en de andere dertig centimeter be draagt, maar vanaf volgendemaand opereert hij op de voornamelijk hoofdstedelijke markt vanuit Zaandam. Wij mogen dus niet con cluderen dat hij zo verschrikkelijk hard om nieuwe cliënten zit te springen? Brombacher: „Op de cliënten van nu kunnen we ongeveer één Jaar draaien. Waar ik naar toe wil is in korte tijd uitgroeien tot een vol-servicebureau van achtien twintig man. Waarom zo klein? Omdat ledereen dan nog ledereen kent en Je een homogene ploeg kunt vormen. En omdat de cliënt het graag wil". In Brombachers opvattingen valt de tendens van meer Jonge recla memensen te herkennen dat som mige cliënten niet meer zo welkom zijn als ze waren. Welke cliënten zijn dat? Brombacher: „Een sigarettenac- count, die zou ik nooit nemen. Dat vind ik grof propageren van volks ongezondheid. Ikzelf rook sinds 4 Jaar niet meer, voor mij is de si garet duideiyk een gevaarlek ge notmiddel". En wat zou Brombacher nog meer weigeren? „Bepaalde verdelgingsmiddelen Insecticiden. Nee. ik kan natuur lijk niet zelf uitmaken welke niet, en welke wel. Dus eigenlijk voor geen enkel verdelgingsmiddel recla me maken". Volgens Brombacher verschuilen veel ocllega's zich achter het ar gument dat de klant het gezegd heeft. Brombacher-Brandt N.V., wil heel snel zóveel opdrachten ver werven, dat ze zich kan veroorlo ven zonder financieel gewetensbe zwaar tegen sigaretten en bestrij dingsmiddelen nee te verkopen. Minder doden op de weg is daar bij mooi meegenomen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7