van binnenstad Betere winkelfunctie BALLY DAF-DAG Prins Bernhard (2) Motorhuis nv krijgt nieuw hoofdkantoor D. Edens directeur PTT in Alphen Schoenen ket K^runerk Km ku/ccCiteit _vanDalen_ Don,leers(ee^ it Leid,e,ri' zovoort. Juist de rijke schakering van al le (stedebouwkundige) elementen is niet alleen kenmerkend voor een binnenstad, maar maakt van een stad eerst met recht een stad. Een binnenstad is daarmee niet al leen een woongebied, een werkge bied of een recreatiegebied, maar alle drie tegelijk en nog veel meer. Een -factor van betekenis is ook het stadsbeeld. Men heeft Rome niet gezien als men niet op het Pietersplein is geweest en men heeft Rotterdam niet gedaan zon der de Lijnbaan. Ook de binnen stad van Leiden met zijn rijkdom aan markante punten en levendig straatbeeld vervult deze symbool functie. De factoren milieu uit een ande re tijd (verleden), relatieve zeld zaamheid (toekomst).en stadsbeeld (heden) kunnen worden gezien als een nadere motivering voor het behoud van niet alleen monumen ten maar van (een zo groot moge lijk deel van) de historische erfe nis. Het behouden van het eigen his torische karakter van Leidens bin nenstad zal niet altijd stroken met de lopende ontwikkelingen op eco nomisch en maatschappelijk ge bied. Het eventueel weren van be paalde ongewenste ontwikkelingen roept het probleem op andere van het vinden van wel passende be stemmingen waarbij gegadigden ook daadwerkelijk bereid zijn het te be houden milieu op de juiste wijze te gebruiken en de kosten daarvan te dragen. Hier zal enerzijds een beleidsvoor- keur moeten worden uitgesproken en zal anderzijds nader moeten wor den verkend wat de mogelijke en meest wenselijke economische en maatschappelijke ontwikkeling voor Leiden in het algemeen en voor de binnenstad in het bijzonder zijn. De binnenstad van Leiden ver keert overigens in de gelukkige om standigheid dat vrijwel direct aan sluitend op het nu meest gecon centreerde en belangrijke histori sche gedeelte van de binnenstad en kele gebieden beschikbaar zijn of komen voor het opvangen van eventuele gewenste of noodzakelij ke nieuwe ontwikkelingen die te groot zijn voor het fijnschalige deel van de binnenstad en toch uit hoof de van hun functie een centrale liggen in de agglomeratie of ge west behoeven. Als voorbeeld kun nen worden genoemd: ten westen van de stad het qua bereikbaarheid uniek gelegen Schuttersveld en ten oosten van de stadskern de gebie den tussen Hooigracht en Zijlsingel. IEDERE ZATERDAG bij ons DAF-centrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6, Telefoon 50330 GEEN KANS MEER VOOR LEIDEN OP TOPATLETIEK LEIDEN De kans, dat Leiden toch nog de Europese kampioenschap pen indooratletiek in 1973 krijgt toe gewezen, is verkeken. Een telefoonge sprek met KNAU-voorzitter F. Jutte in Helsinki heeft vertegenwoordigers van de gemeente gistermiddag ge fleerd. dat aan het besluit van de commissie om Rotterdam aan te wij zen niets meer te doen is. Daarom is de Leidse delegatie niet naar Helsinki vertrokken. De heer Jutte zei de gang van za ken te betreuren. Hem was duidelijk geworden, dat protesteren geen en kel effect zou hebben. Voor hem staat vast, dat bij het besluit beslist niet de veemarkt een rol zou heb ben gespeeld, noch welke bijkomstig heid ook. De Europese vertegen woordigers hebben eenvoudig dit be langrijke toernooi verbonden aan de belangrijke Europese havenstad Rot terdam. En niet alleen om de naam, maar vooral door de vanzelfspreken de aanwezigheid in Rotterdam van belangrijke bijkomende zaken, zoals cultuur, vermaak, bezienswaardighe den voor deelnemers, officials en be zoekers. Voor het bestuur was er geen sprake van twijfel. 12 AUGUSTUS 1971 LEIDEN Concentratie, verdich ting eigenlijk, van het winkelcen trum in de Leidse binnenstad is vol gens de binnenstadsnota een moge lijkheid om het centrum beter aan zijn winkelfunctie te laten voldoen. Voor het goed functioneren zijn twee factoren in het geding: bereikbaar heid en wervingskracht. De bereik baarheid wordt apart besproken. De wervingskracht voorzover ge vormd door de kwaliteit van de aan geboden goederen, assortiment en aanzien van de winkels, valt buiten de beïnvloedingsmogelijkheid van 't stadsbestuur. Maar tot de wer vingskracht (appreciatieniveau) van het koopcentrum dragen ook andere elementen bijvoetgangersstraten, sfeer, vlaggen, uitstallingen, terras jes, zorg voor het detail bij open bare voorzieningen als straatafwer king en straatmeubilair, winkelcir cuits, concentratiepunten enzovoort, kortom het hele winkelmilieu. Hoewel op 't punt van bereikbaar heid (vooral voor auto's) binnenste den steeds een handicap zullen heb ben ten opzichte van nieuwe winkel centra. staan zij juist op het punt van sfeer, afwisseling en dergelijke in het voordeel ten opzichte van nieuwe centra, die onvermijdelijk 'n zekere eenzijdigheid en steriliteit gelegd. In Den uit andere steden. Van het Centraal Station Amsterdam tot de Bijenkorf (Dam) is de afstand ongeveer 700 m en van de Dam tot de Munt 'via Kalverstraat) ook ongeveer 700 m. Van de Dam via Leidsestraat tot Leidseplein ongeveer 1300 m. In Den Haag is de afstand van de Grote Marktstraat (Bijenkorf) via de Ve nestraat tot de Hoogstraat (Gouden Hoofd) ongeveer 300 m. en via Paleispromenade tot de Plaats 400 m. De Lijnbaan in Rotterdam is van Weena tot Binnenweg ongeveer 600 m lang. Hoewel uit deze getallen blijkt dat Leiden voor een stad met geringer verzorgingsgebied dan de grote ste^ den reeds een uitgestrekt winkelge bied bezit, heeft de opbouw ervan nadeel dat de hoofdstrengen niet pa rallel lopen. De onderlinge afstand tussen Bree straat en Haarlemmerstraat, die ter hoogte van de Maarsmansteeg-Don- kersteeg toch reeds ruim 200 m is, bedraagt ter hoogte van de Hooi gracht (Pelikaanstraat - Gangetje) ongeveer 650 m. In Rotterdam zal na een rondwandeling langs de voor naamste winkels via Lijnbaan en Coolsingel bij terugkomst op 't uit gangspunt ongeveer 1500 m. zijn af hebben. Het hoofdwinkelgebied strekt zich uit van de Korevaarstraat tot de Blauwpoortsbrug via Breestraat (Bo termarkt, Nieuwe Rijn), Hoogstraat, Donkersteeg, Haarlemmerstraat en van de Haven tot de Blauwpoorts brug via Haarlemmerstraat. Daar naast zijn uitlopers te onderschei den met vaak een zeer eigen karak ter: Steenstraat - Stationsweg, Ma re, Jan Vossensteeg, Haven, Hoge- woerd. westelijk gedeelte Breestraat -Kort Rapenburg- Noordeinde en Morsstraat. Tenslotte is er zelfs nog een geheel apart winkelgebied in de Doezastraat, aansluitend op de He renstraat. De loopafstand van Korevaarstraat (Gangetje) tot Blauwpoortsbrug (via Donkersteeg) bedraagt onge veer 1000 m. Van de Haven tot de Blauwpoortsbrug zelfs ongeveer 1100 beslaat het cuit Grote Marktstraat-Venestraat- Plaats-Spui ongeveer 1200 m. 't Gehele voornaamste winkelgebied in Leiden (Breestraat en Haarlem merstraat) belopen en terugkeren op het punt van uitgang is slechts mogelijk als ongeveer 3000 m wordt Hoewel van bovengenoemde cij fers een bepaalde suggestie uitgaat, mag op grond daarvan toch niet te snel geconcludeerd worden. Dit te minder, omdat bij de laatstgenoem de cijfers vanuit een zeer eenzijdig standpunt is geredeneerd. Het terug keren naar het punt van uitgang is namelijk alleen van belang voor de genen, die naar hun geparkeerde auto willen terugkeren. Voor dege nen, die per bus en per fiets komen, geldt deze noodzaak niet. De fiets kan worden meegevoerd en als tas- sendrager fungeren en busgebrui kers kunnen gemakkelijk aan het Ter vergelijking enkele afstanden I ene einde van hun verkozen win- keiroute uitstappen en bij een an dere halte weer instappen. Blijft echter het feit dat Leiden voor 'n bepaalde (groeiende?) ca tegorie winkelbezoekers 'n zeer lang gerekt en in het algemeen een onpraktisch gevormd winkelgebied heeft. Een voor de hand liggende gedachte Imfl om 't winkelgebied kleiner te maken "a in loopafstand zou zijn het inkor- W ten van de „vleugels" Daardoor ont- JrW staat 'n winkelcentrum als gisteren M op pagina 1 van deze krant ge- Om de ongemakken van de „drie- JÉ iai ||É||j^|^ o poot"-vorm van het centrale win- 5||| -|j§ M MÈL, kelgebied zo veel mogelijk ongedaan t -% 'toI# t 1 pP» te maken, kan gedacht worden aan ^lÉT MM jrl verbetering van de dwarsverbin- gt). -WËÈÊ&mVm*Wï Sfcl Ir Jp.1 1 dingen tussen de „poten" meer cir- cuits dus. De behoefte hieraan wordt j ook ondersteund door de voor een goed winkelklimaat vaak te grote drukte op de belangrijkste verbin- r. ding lussen Breestraat en Haarlem- x 'nierstraat. Uit de in 1967 gehouden 1 tellingen blijkt dat op mooie zater- flB JMk- I! dagen 7 a 8000 mensen zich per uur JÉ tlaMfc-'"-MsiXtiZZOËÈÈÊ Idoor de Donkersteeg persen. Zo zou Ook kan gedacht worden aan 'n meer permanente opstelling voor p. -'''lÉfa. d^ Nieu^ sterk element kon ontstaan in de Be Hooglandse Kerkgracht i binnenstadsnota wordt gedacht van 'n middenstandswarenhuis komt in zijn geheel in het gecon- \aan een permanente opstelling of iets dergelijks. centreerde winkelcentrum. In de I van kramen. 7 augustus stond in het Leidsch Dag artikel over Perzië. Wat staat kan best waar zijn. Er vele van zulke artikelen met namen en iets andere inhoud geschreven. Bijvoorbeeld over dait het misdadigste land is, over Rusland dat onge miljoen mensen vermoordde revolutie tot een goed einde over Afrika waar in de e zo nodig op eigen benen staan feodale systemen over het Midden-Oosten, over Azië en China waar de laatste jaren K nen mensen deze ondermaanse door een niet natuurlijke dood - n verlaten. hier zo'n bijzonder land dat reoht te hebben over an te schrijven. Wij zelf op en in een psychi- fysieke mesthoop. zeggen ze in Perzië en landen waar totalitaire heersen: die westerse troep we niet, als we rust, orde en hebben en als we de fat burger bescherming willen dan moet niet het volk die- maar gedicteerd worden, nog wat: Gaat het ons iets Prins Bernhard naar Perzië feest te vieren of wat dan doen? Het koningshuis inte- mij niet, maar dat altijd- gewroet in de privacy van ergert mij. Zij kunnen of de een of andere pro- groep u weet wel dat groepen die de oude dogma's en nieuwe dogma's aan- alsof de nieuwe leugen beter de oude heeft er wat vau en zij niet al- naïef te denken dat door hen kan veranderd, waarbij ze niet dat door de grote krachten achter de schermen en uiteindelijk door wat daar achterstaat, alles wordt beheerst. Ik ben niet boos op de schrijver van het artikel over Perzië. Hij dacht waarschijnlijk: als ik over alles wat bij ons niet deugt moet gaan schrij ven, dan heb ik zo verschrikkelijk veel werk en dan trap ik op zoveel lange tenen, dat de komende moei lijkheden niet te overzien zijn en dan ben ik misschien niet populair meer. Dat laatste is het ergste in ons zogenaamd democratisch systeem. LEZERS SCHRIJVEN BEZOEK (3) Naar aanleiding van het artikel Van Laurens ten Cate over het voor genomen bezoek van Prins Bernhard aan Perzië en het commentaar daarop van de heer Rotteveel, het volgende. Allereerst moet mij van het hart dat de trans waar-in de heer Rotte veel schrijft ronduit onsympathiek is. Verder gaat de heer Rotte vee" totaal voorbij aan de kern van Ten Cate's artikel, nl. het opkomen vooi de minderbedeelden. Het is toch waar dat er in dat land een onvoor stelbaar verschil bestaat tussen de grote massa, de arme bevolking, en de kleine groep rijken. De economie mag dan wel enorm vooruit gegaan zijn, de heer Rotteveel zwijgt er wij selijk over wie daar de vruchten van geplukt hebben. De armen? En dat zo'n feest nodig is om con tacten te maken in verband met eco nomische aspecten is naar mijn be scheiden mening onjuist. Daar kan een goodwill-reis voor gemaakt wor den, inderdaad net zoals Prins Bernhard dat indertijd deed naar Zuid-Amerika. Dat kost natuurlijk ook veel geld maar dan vermijd je tenminste een stuk protserig pron ken, dat ba oen in weelde van al dip prominenten, temidden van schrij nende armoede. Want het is toch nog steeds zo dat het een reoht is van ieder mens menswaardig te mogen leven. En zo lang dat in een land als Perzië nog niet aan de orde is vind ik het van een vertegenwoordiger van het Ko ninklijk Huis, en dus een vertegen woordiger van het Nederlandse volk, niet juist aan zo'n show deel te nemen. M. VISSER-VAN OVEREEM, Stinkende andere helft Ik ben bewoner van de Rijn- en Schiekade, dat thans voor een ge deelte gedempt is, waarmee geen van de bewoners ngenomen is, omdat er weer een stuk mooi Leiden ver dwijnt, zoals ook een gedeelte dei- inwoners eruit gedrukt wordt (zie de achteruitgang der bevolking), waar voor in de plaats komen de studen ten. Wij hebben al een studenten huis, zo'n luchtkasteel op de Rijn en Schiekade, maar dat is nog niets bij hetgeen vlakbij (Witte Singel voormalig Diaconessenhuis) te wach ten staat. Dat wordt zo'n kleine-' zonsverduistering, want ik neem aan dat (niettegenstaande het request aan dé Kroon) dit moois toch wordt doorgedrukt. De voorbereidingen zijn in elk geval al gemaakt, met alle narigheid, die dit altijd meebrengt Zo bezitten wij nu ook een voor lopige afvoering van de rioleringen die uitmondt in het nog niet ge dempte gedeelte, en aangezien de Leidsche Wol boekte goede resultaten LEIDEN In het boekjaar 1970- 1971 (afgesloten per 31 maart) heeft de Leidsche Wolspinnerij NV (Neveda) betere resultaten geboekt. De winst ter verdeling steeg van f 0.8 min. tot bijna 1 min. en aan deelhouders wordt voorgesteld een di vidend van 18 pet (13 pet) uit te ke ren. De omzet kon worden vergroot van f 31,9 min tót f 36,1 min. en het bedrijfsresultaat groeide van f 1,7 min tot f 3 min. Aan de reserve voor diverse doeleinden is f 425.000 toegevoegd. Vorig jaar werd niets aan deze post gedoteerd. De netto winst per aandeel van f 1000 klom van f 148 tot f 297, zo blijkt uit het jaarverslag. De afzet van Neveda brei- en handwerkgarens vertoont een ruime internationale spreiding. Van de verkochte hoeveelheden bleef onge veer 40 pet in Nederland. Het overi ge werd uitgevoerd. Wat de Neder landse breiwolmarkt betreft is Neve da veruit de grootste leverancier, al dus wijzen wekelijkse NIPO-enquêtes uit. doorstroming weg Is, ontstaat daar een zeer onwelriekende lucht, waar door men de ramen moet sluiten. Het is tevens nog zodanig veront reinigd dat er een ploegje gansjes omgekomen is. Er zullen er nog we) meer sneuvelen. Waarom stopt men op de helft, terwijl men op zijn vin gers toch uit kan rekenen, dat er een stinkende andere helft overblijft? Misschien tellen de bewoners niet mee? Het is te hopen dat spoedig maatregelen worden genomen om deze wantoestand op te heffen. LEIDEN Om drie uur gistermid dag is de eerste paal de grond in gegaan voor een nieuw gebouw van nv Het Motorhuis, dat komt te staan bij het Legermuseum, op de hoek van de Vondellaan en de Plesman- laan. Eind volgend jaar hoopt men klaar te zijn met de bouw. Dan zullen er gehuisvest worden de wagenverkoop afdeling, het onderdelenmagazijn. de service-afdeling en de hoofdadmini stratie. Het complex zal worden aangevuld met een benzinestation aan beide zijden van de Plesmanlaan. Driejarige toneelcursus in Leiden LEIDEN Het Leids Cen trum voor het Amateurtoneel heeft al enige Jaren korte toneelcursussen georganiseerd. De grote vraag naar een vervolgcursus heeft geleid tot 't besluit voor Leiden en omgeving 'n 3-jarige cursus te organiseren van 30 lessen per Jaar volgens een scho lingsplan. In het eerste Jaar worden 15 avonden kreatief spel, 5 avonden bewegingsexpressie en 10 avonden improvisatiespel gegeven door de provinciale adviseur Piet Eelvelt en free-lance docenten. De cursus wordt gehouden op don derdagavonden in het micro theater Imperium, Vestestraat 40, aanvang 8 uur en begint op donderdag 23 september a.s. Het nieuwe hoofdkantoor van Het Motorhuis (waar ongeveer 50 man zullen gaan werken) beslaat op de begane grond een oppervlakte van ruim 2800 vierkante meter. Een tus- senverdieping meet 400 vierkante me ter, terwijl op ht dak de showroom zal worden geplaatst. Nadat de nieuwbouw (architect: het Leidse bureau J.- Splinter) gereed ls gekomen, zal de vestiging aan de Morssingel verdwijnen. Over de be stemming van de showroom aan de Stationsweg bestaan nog geen defi nitieve plannen. ALPHEN AAN DEN RIJN Per 1 september is de heer D. J. T. Edens (37) benoemd tot directeur van hei postkantoor te Alphen aan den Rijn De heer Edens is nu nog werkzaam op de centrale afdeling postexplol tatie van het district Den Haag. De Leidse binnenstadsnota is op veel punten een degelijk boekwerk met exacte gegevens. Op andere punten is iemand aan het woord, die zijn gevoel laat spreken. De no ta is heel duidelijk door verschil lende mensen geschreven. Die be nadering is uitstekend in het licht van het doel van de nota: een dis cussiestuk. Er moet waarschijn lijk langdurig worden gepraat om tot een inzicht in het probleem van de binnenstad te komen. Daar na moeten de handen uit de mou wen. Een voorbeeld van verschillende soorten van benadering. -Vanuit de gezichtshoek van de volkshuisves ting kan worden gesproken van een verkrottingsprobleem. Vanuit de ge zichtshoek van het goed functione ren van het stedelijk organisme kan men spreken van een verkeerspro bleem. De nota constateert terecht een evolutie van het denken over beide problemen: Verkrotting. Was tien jaar ge leden de gangbare opvatting, dat slechte woningen moesten worden gesloopt, tegenwoordig gaat meer en meer het begtrpi rehabilitatie en behoud van eigen karakteristiek Leidse binnen- stad(snota) onder de loep Door Hans Melkert veld winnen. Verkeer. Dacht men destijds, dat het mogelijk zou zijn met gro te openbare werken (wegen, brug gen, viaducten, parkeergarages) de ontwikkeling van het autogebruik bij te blijven, nu is de algemene opvatting, dat stadscentra on danks alle mogelijke verbeteringen voor de auto nimmer op algemeen autogebruik kunnen worden inge richt. Er treedt een herwaardering op van openbaar vervoer en fiets Tal van andere facetten spelen een rol in de binnenstadsproblema- tiek. De nota noemt de centrum functies. Het is duidelijk dat cen trumfuncties strikt genomen niet identiek (behoeven te) zijn aan binnenstadsfuncties en zeker niet aan binnenstadsactiviteiten. Dat niettemin de samenballing meest al voornamelijk plaats vindt in de historische binnensteden laat zich verklaren uit het feit dat daar nu eenmaal de dienstverlening is be gonnen. Het zijn niet alleen de dienst verlenende activiteiten die elkaar versterken mits binnen korte af stand van elkaar gelegen, ook an dere activiteiten kunnen deze wis selwerking versterken. Met name is het bekend, dat (hoofd) kantoren vaak éen ligging nabij het centrum prefereren omdat de werknemers het liefst od een plaats werken van waaruit zij in de lunchpauze of op weg naar huis nog wat winkelen kunnen of zomaar wat proeven van de sfeer van de binnenstad. Dergelijke verbanden zijn ook te leggen tussen bedrijven, tussen res taurants. tussen voortgezet on derwijsvormen en modewinkels (tienerkleding- relatief grootste omzet)tussen studenten en mid denstand (leveranties aan mensa plus tientallen eetgelegenheidjes) tussen universitei t en Monumenten- bezien (tientallen in gebruik zijnde en goed onderhouden panden) en- een goede zaterdag gaanenige gezellige verbinding tussen tot achtduizend mensen Breestraat en Haarlemmerstraat, door de Donkersteeg, de (Foto's Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3