ACTOR EXPLODEERT: 8 DODEN 'Kalm aan met prijsverhoging' bij chemisch bedrijf Marbon in Amsterdam Rinus Wehrmann werd afgekeurd jooneisen angen af van het i kabinet KAMPEERBOEREN DREIGEN MET HARDE ACTIES Evacuatie bij ramp schept problemen Werkgeversbonden adviseren leden: OENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Kort nadat was vastgesteld dat een |e butadieenleiding geen explosiegevaar meer opleverde erwijl de mensen die bij dat onderzoek betrokken wa- nog in het gebouw verbleven, is gistermiddag in het lelijk havengebied van Amsterdam een latexreactor bloft en in brand gevlogen. it mensen werden daarbij »d; vijf leden van de be- brandweer en drie van de ischermingsploeg van het jf waar de ramp plaatshad, chemische bedrijf Marbon ie N.V. aan de Westhaven, jntwintig mensen raakten id. van wie enkelen nog in [sgevaar verkeren. explosie deed zich even na ier voor en tot ver in de avond e in het volledig vernielde reac- ouw het zoeken naar de laat- fermisten. Ambulances reden af en aan naar vier ver ende ziekenhuizen. GIFTIG politie (o.a. door een |ng tot ver in de omgeving) voorkomen dat het verkeer havengebied volledig vast- intwikkelde zich boven de ra- J brand in de latexreactor een zwarte rookwolk, die Zaandam dreef. Daar kre- mensen van de politie de i hun huizen te blijven omdat Ijlreigd zouden worden door gif- ien. De dreigende, donkere s echter alleen maar het van (onvolledige) verbran- het butadieen, een nauw J^itaan verwant gas, dat nauwe- 1 zeer explosief Europe NV gebruikt voor hrodukt van thermo-plastische jrialen ook veel gevaarlijker onder meer het bijzonder j acrylnitril. Maar doordat de ;r het vuur heeft weten te tot de latexreactor, heeft mp bij Marbon geen gevaar voor de bedrijven in de de woongebieden in de jrder verwijderde omgeving. RAADSEL de explosie heeft kunnen ge- is nog een compleet raadsel, ieleden van Marbon en ge- elijke autoriteiten verklaarden ivond het er altijd over eens st te zijn dat het bedrijf opti- veiligheid nastreefde. Zo werd ïdrijf eens in de week bezocht een instructeur van de brand- Een van de drie gedone veerlieden is een instructeur ïl T -metaal: (Van c sociale redactie) N HAAG Wanneer het ka- -Biesheuvel in zijn plannen rekening houdt met de verlan- van de vakbeweging, dan zul- de vakbonden hun looneisen matigen. Deze waarschuwing van de NVV-metaalbedrijfs- in een toelichting op de con- voorstellen voor de vernieuwing .a.o. voor de klein-metaal et automobielbedrijf, die eind lit jaar afloopt. die voorstellen zijn nog geen ngspercentages vermeld, al nin is rekening gehouden met iproep van de Sociaal- Eco- sche Raad tot matiging. Of dat te wel zal gebeuren hangt af het beleid dat de regering gaat op het gebied van de financie- ipolitiek en de investeringen. Vloer drie samenwerkende metaal- ondcn menen dat in de nieuwe voor de klein-metaal de loon ing voor de laagstbetaalden om- rijker moet zijn dan voor de ho- inkomensgroepen. Om dat te ken moet een vloer in de loons- oging worden gelegd, bonden willen per 1 Januari tweejarig contract afsluiten. De 'en verlangen naast een nog niet aide loonstijging een verhoging de vakantietoeslag in 1972 tot ze- procent en in 1973 tot 7,5 pro- verkorting van de wekelijkse ar stijci van 42,5 tot veertig uur, "eiding van de vakantie met tel- één dag in 1972 en in 1973 en wingen ineens bij het behalen diploma's, die voor de branche •elang zijn. De lonen moeten aan de prijzen worden gekop- alf september zullen de concept stellen door de leden van de >onden worden besproken. Daar- worden zij voorgelegd aan de AMSTERDAM (ANP) De ex plosie bij Marbon heeft in totaal aan acht personen (vijf brand weerlieden en drie Marbonwerk- nemers) het leven gekost. De na men van de vijf omgekomen brandweerlieden zijn: H. Keyspen (38), H. J. Paeper (28), J. J. Huis- kens (22), L. W. Jansen (25), allen uit Amsterdam en R. van der Zee (42) uit Diemen. De na men van de drie verongelukte Marbonmedewerkers luiden: L van der Wal (31) en P. T. Bevel ling (46) beiden uit Amsterdam en W. D. Newman (39) uit Lisse. die op het ogenblik van het lek- alarm aanwezig was. Dat alarm kwam om tien minuten voor drie toen een werknemer in de latexreactor constateerde dat er een lek in de butadieen-leiding moest zitten. Op het bedrijf van Marbon brak onder de rui mtwee- honderd aanwezige werknemers geen paniek uit toen zij door belsig- nalen werden gewaarschuwd dat er ergens iets mis was en dat zij hun werk moesten verlaten. Dergelijke alarmeringen komen vrij regelma tig voor. Ook nu weer verzamelde het personeel zich op speciaal daar voor aangewezen plaatsen aan de buitenkant van het terrein. VONKVORMING Even over drieën arriveerden twee brandweerwagens. De brandweerlie den en de Marbon-mensen mochten de vier verdiepingen hoge latex reactor slechts op laarzen betreden om het risico van vonkvorming zo veel mogelijk te beperken. Het buta- dieenlek schijnt men vrij snel ge lokaliseerd te hebben. Maar ondanks de melding aan de centrale seinzaal van de brandweer, die tegen half vier binnenkwam, dat er geen ge- 11 MEERKERK De ongeveer drie honderd boeren, die er een „vrije camping" op nahouden en zijn ver enigd in de Stichting Vrije Recrea tie willen verscherpte actie gaan voeren als volgend seizoen nog geen bevredigende oplossing is bereikt voor het „illegale" kamperen bij de boer. Voorzitter W .T. van den Berg (die overigens als eerste pas onthef fing heeft gekregen van de provin ciale landschapsverordening en nu alleen nog wacht op de toegezegde vergunning van gemeente Meer kerk) heeft laten weten, dat de boe ren er genoeg van hebben nog lan ger op de autoriteiten te wachten. Als die niets laten horen wil de Stichting de stem van de publieke opinie laten spreken. Die kan luid zijn als men let op het grote aan tal kampeerders, dat dit jaar de be dompte stad heeft geruild voor een toevlucht op 'n vrije kampeerboer derij. Man bekent moord op plaatsgenoot STEENBERGEN (ANP) De ver dachte Peer M. heeft tegenover de rijkspolitie te Steenbergen bekend, dat hij zaterdagavond zijn plaatsge noot Merijn van Overveld met vier schoten uit een flobertgeweer om het leven heeft gebracht. Volgens de rijkspolitie werd de man doodgeschoten tijdens een wor steling. Beide mannen hadden ruzie over een al dan niet door Peer M. geuite bedreiging aan het adres van een "oom van Van Overveld. ii De SVR schat dat tussen 10.000 en 15.000 Nederlanders als seizoenkam- peerders op een van de vrije cam pings vakantie hebben gehouden. Verder klopten zo'n drieduizend passanten aan. De Randstad Hol land leverde 85 procent van deze kampeerders, die voor elke caravan -of tentplaats op de vrije campings kunnen rekenen op 'n eigen plekje grond van minstens driehonderd vierkante meter. J ier cloclen bij autobotsing in Hengelo (O) HENGELO (ANP) By een fron tale botsing tussen twee auto's op de Enschedesestraat in Hengelo zijn gisteren vier personen om het leven gekomen. Waarschijnlijk tengevolge van een klapband, zwenkte de auto, komende uit de richting Enschede naar de linkerrijbaan en botste op een auto, die uit de richting Hen gelo kwam. Beide wagens werden totaal vernield. Bij het ongeluk zyn drie personen vrijwel onmiddellijk overleden. Het zijn de 24-jarige J. Dekker, de 29-ja- rige G. Timmermans, en de 23-ja- rige K. Pril, allen uit Enschede. In het r.k. Ziekenhuis in Sengelo over leed na korte tijd de vierde inzit tende van de Enschedese auto, de 21-jarige J. Regtop uit Enschede. Een vijfde inzittende, de 25-jarige B. H., eveneens uit Enschede werd met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De bestuur der van de tegemoetkomende auto kreeg een inwendig letsel. Ook hij is naar het ziekenhuis vervoerd. vaar voor ontploffing meer bestond, moet zich op dat moment al een ge vaarlijk hoge concentratie aan bu tadieen in het gebouw opgehoopt hebben. Managing-directeur A. L. Leigh: "We hebben geen idee wat de oorzaak van de explosie geweest kan zijn. Ergens moet er een vonk geweest zijn. We leggen ons hele produktieproces stil totdat we weten hoe het gekomen is". Dat proces was overigens eerst maandag weer op gang gebracht, nadat het bedrijf zoals ieder jaar twee weken lang wegens vakantie gesloten was. Of dat op het ontstaan van de ramp van invloed gev/eest is, valt volgens de heer Leigh moeilijk te zeggen. Een overzicht van de blus sing swerkzaamheden bij de bran dende fabriek van Marbon in Amsterdam. STOFEXPLOSIE Vier jaar geleden heeft zich bij Marbon, een dochter van het Ame rikaanse concern Borg-Warner Cor poration, een kleine stofexplosie voorgedaan, waarbij niemand werd gewond. Burgemeester Samkalden, die gisteren geruim te tijd het blus- sings- en reddingswerk van nabij meemaakte, zou van plan zijn van middag in de gemeenteraad een ver klaring af te leggen. ADVERTENTIE Ternera Sevillana* en nög 4 'vakantieverlengers' in het Bijenkorfrestaurant Wie in eigen land nog wel even herinnerd wil wezen aan de culinaire kant van een vakantiereis kan in ons restaurant een maand lang kiezen uit Spaanse, Italiaanse, Skandinavische,Tiroolse en Balkanese specialiteiten. Helemaal gemaakt zoals 'daarginds'. En al vanaf 5.50. 'Ternera Sevillana: kalfsvlees op z'n Spaans in pikante saus met sherry olijven, champignons en rijst 8.25. Van Agt over Volkstelling Geen vervolging als telkaart nog wordt ingevuld DEN HAAG <ANP> Minister mr A.A.M. van Agt (Justitie) acht de vervolging van weigering tot mede werking aan de volks- en woningtel ling verantwoord. Hun aantal dat thans vermoedeljik voor vervolging in aanmerking komt, vormt z.i. geen argument tegen het instellen van 'n strafvervolging. „Het betreft hier 'n recente wettelijke regeling, die de uitvoerende macht niet op eigen ge zag onuitgevoerd kan laten," aldus de minister in antwoord op schrifte lijke vragen van het PSP-kamerlid A. G. van der Spek. In dat antwoord wordt meegedeeld, dat besloten is om degenen, die niet aan de volks- en woningtelling heb ben meegewerkt en derhalve de be treffende strafbepalingen hebben overtreden, binnenkort per brief uit te nodigen om op het gemeentehuis alsnog de gevraagde gegevens op 'n telkaart in te vullen. Tegen degenen, die op deze uitnodiging ingaan zal geen proces-verbaal worden op gemaakt. AMSTERDAM Marbon- Europa werd in 1966 in het Wes telijk Havengebied van Amster dam gevestigd. Het bedrijf, een vestiging van de Amerikaanse Borg Warner Corporation, met onder andere vestigingen in Ier land en de Verenigde Staten, produceert kunsthars. Voor de produktie wordt ge bruik gemaakt van acrylonitril (berucht om zijn giftige eigen schappen, styreen (veroorzaakt hoofdpijn en misselijkheid) en butadieen. In de commissie voor Econo mische Zaken is vorig jaar no vember fel gediscussieerd over het gevaar van de Mar bon-ves tiging. Fractieleider van D'66, de heer A. Martini, wees by die gelegenheid op het gevaar voor de bevolking in het Noordzee kanaal gebied en de dichtbe volkte Zaanstreek. Ook werd toen gesproken over de slechte toe- en afvoerwegen naar het westelyk havengebied waar de Marbon-vestiging ligt. Ook gisteravond is gebleken dat er in geval van een ramp geen duideiyk evacuatieplan bestaat voor de arbeiders in het westelyk havengebied. Anders ligt de zaak in Hoog vliet en Rozenburg waar con stant honderden bussen gereed worden gehouden om by een ca lamiteit onmiddellyk transport- mogelijkheden by de hand te hebben. Dr. Copius Peereboom, die ty- dens de anti-Progil-actie weten- schappelyk materiaal aandroeg, vindt dat de ramp by Marbon een goede aanleding is om de discussie over petro-chemische industrieën voort te zetten. Commentaar van Marbon-di- recteur Leigh: "Marbon is een veilige fabriek. De produktie zal worden voortgezet." Zeilen Het Amerikaanse Jacht Eagle is gisteren als eerste geëindigd in de Fastnet-race, 'n wedstryd over 605 zeemylen, waarmee de stryd om de Admiral's cup wordt besloten. De Eagle was drie dagen zeven urn en elf minuten onderweg. Dat bete kent een nieuw record. De Eagle, waarvan de publiciteits agent R. E. Turner eigenaar is, maakt geen kans op de hoofdprijs, omdat de handicap-formule van de berekende tijden ernstig in het na deel van de Amerikaanse Jachten is. De Eagle maakt daarom geen deel uit van het Amerikaanse team, dat strijdt om de Admiral's cup. DEN HAAG "Om welke reden is my nog niet helemaal duideiyk, maar ik ben afgekeurd en ontslagen uit de militaire dienst". Een opgeluchte Rinus Wehrmann vertelde dit gister avond aan ieder die het horen wilde. Rinus die uit principe of uit pure onwil daarover zyn de meningen verdeeld weigerde z'n halflange haar kort te laten knippen en daar voor zelfs gevangenisstraf trotseerde, zegt dat hy z'n spullen al heeft in geleverd. Verleden week donderdag werd hy in Utrecht herkeurd. DEN HAAG Nog deze week zul len de werkgeversbonden in een brief aan hun leden aandringen op matiging bij eventuele prijsstij gingen, mogelijk geworden door dat de prijzen niet langer aan banden liggen. „Prijsverhogingen moeten maatschappelijk verant woord zijn en tegenover iedere bui tenstaander, bij voorbeeld een con sumentenorganisatie, gemotiveerd kunnen worden", aldus drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen. In de brief zullen de voorzitters van de werkgeversverbonden ook pleiten voor het geleidelijk introduceren van prijsverhogingen, die in som mige branches noodzakelijk kun nen zijn doordat een achterstand is ontstaan. De VNO-voorzitter toonde zich niet al te bezorgd over de prijsontwikkeling in de komen de maanden. „De concurrentie in de meeste bedrijfstakken werkt zo danig dat sterke prijsverhogingen eenvoudig niet mogelijk zijn". Het geleidelijk doorvoeren van „in- haalprijsstijgingen" is volgens drs. Bakkenist mogelijk nu de regering niet de bedoeling heeft op korte termijn weer met een prijsmaatre gel te komen. Dat is de werkgevers verzekerd in het recente gesprek met een kabinetsdelegatie. Loon kostenstijgingen zullen volledig doorberekend moeten worden. Op wat langere termijn zal het dan ook mede van de loonontwikkeling afhangen of de prijzen sterk hoog gaan. Rendement De VNO-voorzitter zei een rende ment van acht procent netto op geïnvesteerd vermogen in een on derneming aanvaardbaar te ach ten. Tijdens de prijsmaatregel kre gen bedrijven met een lager ren dement dan zeven procent (.voor aftrek van vennootschapsbelasting ontheffing. Dat komt neer op een netto rendement van ongeveer 3.5 procent. De wwerkgevers zien nogal wat pro blemen rond de door de regering aangekondigde heffing op de bouw som van bedrijfsgebouwen in het westen des lands. Drs. Bakkenist meent dat het ook nationaal-eco- nomisch van belang is dat de indus- strialisatie van het Noorden des lands op gang komt, maar zijns inziens lukt dat niet door een af remming van investeringen in het westen. Naar zijn mening zullen de investeringspremies voor vesti ging in het Noorden fors omhoog moeten om de vestigingsvoordelen van het Westen te compenseren. Na het vonnis van het Hoog Mili tair Gerechtshof van een week mili taire detentie de Krygsraad was eerder tot twee jaar gekomen werd Rinus by 107 afdeling veldartillerie in 't Harde geplaatst. Hy legde daar de onderdeelsarts zyn problemen uit en vroeg om een tydje rust omdat hy zich erg gespannen voelde. "De dokter zei echter dat ik in dienst wel myn rust zou vinden. Maar ik was enonn achter en kreeg een bliksemopleiding. Door de spanningen ging me dat boven m'n pet. Toen ik weer naar de dokter ging gaf hij me medicynen. Omdat ik voelde dat m'n spanningen op ontladen stonden en ik daarom misschien dingen zou doen waar ik later spyt van zou krygen, besloot ik weg te gaan". Rinus kwam na zyn vrye weekeinde niet meer terug en dook onder, maar na drie dagen meldde hy zich weer. Z'n commandant stuurde hem direct door naar een psychiater en die gaf het advies tot herkeuring. Rinus, die zegt geen dienstweigeraar te zyn, is van plan schadevergoeding te vragen voor de tyd die hy in voorarrest (drie maanden) heeft gezeten. Zeilen Op de Noordzee voor Oostende is gisteren een begin ge maakt met de strijd om het wereld kampioenschap in de Vaurlenklas- se. In de eerste race won de Frans man Le Bihan voor de Belg Maes. De Nederlanders Huizenaar. Van Gelder Tans en De Voogt legden be slag op de derde tot en met zesde plaats. De tweede race werd gewonnen door de Fransman Imbert voor diens landgenoot Lauret. Voogt werd dit maal vierde.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7