WEINIG OGELIJK LESSURES AJAX VOOR NOORDWIJK VOORBEELD Trainer Tjerk Hoogeveen van Ter Leede: In komende seizoen hard werken, een beetje geluk en Vmêm Willem Kroon: Het is nu welletjes 6 DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD HEIM Toen op zaterdag 20 maart op het sportpark De Vaan van het Rotter- irt Wit '28 de invallers Jan Keuning en Hans Blom in de verlenging van het be- 001 il met het Kinderdijkse De Zwerver de plaats in de zaterdag eerste klasse voor r veilig stelden (31) zei Tjerk Hoogeveen, trainer van de Sassenheimse roodgelen: er|i dit seizoen helemaal anders voorgesteld. Ik had jongere spelers af en toe eens istetten. Daar is niets van gekomen. Zij hebben vaak hele wedstrijden moeten spelen, Leede het gehele seizoen kampte met gemiddeld zon vier geblesseerden of om enen niet beschikbare spelers. Als je zo'n moeilijk seizoen dan toch doorkomt, op it ook, moet het straks wel goed zitten"- - rst, le bleef die 20ste maart 1—0 achterstand bij de Jterdagse topklasse spe- I ling, waarin de Sassen- itie met het Katwijkse als enige onafgebroken i, sinds 1965, het Jaar klasse werd ingesteld, en eft dat "record" meer- lechts met hangen en m :unnen houden. In de I riode bengelden de Sas- d°e laatste jaren angstig abijheid van de laatste 5 fee jaren geleden zelfs lieptepunt een wonder ding dank zij Zwart een overgespeeld duel ibsentie van vele top- inzetten van junioren) tot degradatie doemde, aan één punt voldoen- gfarte" jaar nam Tjerk b het roer over. Ver- g leidde hij de Sassen tie zeer ruim naar een op promotie naar de recht gevende plaat- r afdelingskampioen het Rotterdamse werd Ter Leede der- ischijnlijk goede basis te bouwen. Hoogeveen: icl ok helemaal niet onge- .eede mocht dat promo- ffel niet zo attractief tbald. het ging tenslot- e plaats om de punten, technisch gezien vol- tieel om het ook in de e redden' Opleving vliet is bekend, anders, ek degradatie een onaf- ik. Pas in de slotfase et-ie kwam de opleving. 'Ik heb er ondanks al- wel vertrouwen in ge- ik in die periode ook Ook al hoorde je van kanten na afloop van Ter Leede Kozakken wat onfortuinlijk ver- [glmet drie wedstrijden te gat van drie punten er maar mee. Het is af vs t in die wedstrijd tegen ;elj»ys zaten er echter be- waardoor ik er toch in kreeg. De eindelijk weer eens met Henk Tijssen als ook al maakte hij toen ütje, dat ons de wed- Ik heb de spelers toen 01 'uden dat er nog steeds n waren. Dat ze het opgeven voordat het in naai verloren was. De n er toen ook hard hebben toen misschien eens geluk gehad. Het achterhoede de laatste ongewijzigd kon blijven Bf en daar ben ik van id ik door blessures die opnieuw moeten wijzi gen we de boot inge- werken en het beetje het het komende sei- Leede weer moeten Hoogeveen: "Het be Ter Leede zal zijn, I einig mogelijk blessures ^gelopen seizoen had ik, vrij grote selectiegroep. 1 ens. Moest ik de spelers idat zij de enigen wa- V: ren, die beschikbaar bleken. De vraag voor mij is: kan ik het elftal constant houden. Lukt dat, dan moet het gewoon gemakkelijker kunnen lopen dan het afgelopen seizoen". Ter Leede heeft in de overschrij vingsperiode voor wat de selectie- groep betreft nauwelijks wijzigingen ondergaan. Doelman Constant Smit, toch de laatste maanden 'al niet meer beschikbaar, verdween geheel volgens de verwachtingen weer naar Noordwijk, maar in Wim van Hars kamp bezitten de Sassenheimers een plaatsvervanger, die nauwelijks voor hem onderdoet. Ter Leede raakte ook Frans Overdevest nog kwijt aan Lisser Boys. En hoewel Overdevest ook het afgelopen jaar nauwelijks meer in Ter Leede opereerde (bles sures) en het niet meer naar zijn zin had in het Sassenheimse kamp, zegt Hoogeveen van hem: "Frans is gewoon een goede voetballer. Als hij tenminste wil. Ook voor Ter Leede". "Tegenover deze vertrekkers staan voorlopig nog geen aanwinsten, al bestaat de kans, dat twee Heem- steedse spelers (Schoen en Van En gelen) bij Hoogeveens selectie zullen komen. Hoogeveen: "Ik weet dus in middels wel wat ik aan mijn selec tiegroep heb. Uit dat oogpunt is het voor mij dus gemakkelijk. Maar er zijn nog wel enige vraagtekens". Een van die vraagtekens is Ben Barten, hardwerkende middenvelder. Hoogeveen: "Bartens werkterrein ligt veel in Denemarken en Noorwe gen. Moet hij het komende seizoen daar weer veel naar toe, dan zal ik hem in 't tweede elftal moeten op stellen. Ik heb met hem gesproken, hij vond 't zelf ook redelijk. Ik heb er overigens alle begrip voor. Het werk gaat per slot van rekening voor het voetballen. Maar wil je straks met een hecht elftal in het veld komen, dan moet dat team samen trainen, spelen". Ter Leede is* de voorbereiding op het komende seizoen reeds in de tweede week van juli begonnen. Een voorbereiding, die aanvankelijk ge heel conditioneel was gericht. Drie maal in de week (maandag, woens dag, zaterdag) trok de selectiegroep richting strand. "Een ideaal trai- ningsgebied. Je hebt daar alles bij de hand", aldus Hoogeveen. Op con ditie-basis zal Ter Leede het in de competitie moeten gaan doen. Ter Leede zal dan ook, meer dan het af gelopen seizoen in het begin het ge val was, "op punten" gaan spelen. Hoogeveen: "Met wat punten achter je ga je gemakkelijker spelen. Re sultaat zal dan ook zeker voorop ko men te staan. Lukt het een beetje, dan hoop ik ook dat de jeugd door kan komen. Spelers als een Floor Hoogeboom en een Hans Blom bij voorbeeld, ook al mist een Blom nog hardheid en snelheid. Vooral die hardheid zal hij nog bij moeten kwe ken. Zeker in de afdeling waarin Ter Leede nu is ingedeeld zal hard heid een belangrijke factor worden. De jeugd krijgt het komende sei zoen toch meer aandacht bij Ter Leede. Tjerk Hoogeveen: "Ik wil naar een grotere doorstroming gaan werken. Ik wil niet alleen uit het tweede elftal, dat overigens door moet kunnen stoten naar de reserve eerste klasse, kunnen putten, maar ook uit het derde. Van dat derde elftal wordt dit jaar een soort jeugd- elftal gemaakt, met bijvoorbeeld spelers uit de A-Junioren van het af gelopen jaar en wat ouderen. Dat elftal krijgt een vaste begeleider en vaste, afzonderlijke, trainingsuren". Dat „derde elftal" moet de op bouw van Ter Leede worden. De bredere basis naast de toch al- grote selectiegroep van ruim twintig spe lers moet de Sassenheimse ploeg ook in de toekomst in de top van het za- terdagamateurvoetbal houden. Voor lopig rust die taak op het "eerste". Een belangrijk deel van het welsla gen hangt af van de aanvalslinie. Hoogeveen: "Defensief hoeft het niet slecht te gaan, ook al blijven we een Jan van der Heide zeker tot het ein de van dit jaar wel missen. Zijn ope ratie is, dacht ik, wel geslaagd, maar voordat hij weer volop kan spe len wordt het wel december en of het dan. in de winter verstandig is op harde velden risico's te nemen, weet ik niet. Aanvallend blijven er nog vraagtekens. We hebben nu een- TJERK HOOGEVEEN Ik weet wat ik aan mijn selec tiegroep heb maal meer middenvelders en verde digers dan aanvallers". Aanvoerder Dick van Biezen over dat probleem: "Het nadeel is ook, dat de Jongens, die in die voorhoede leuk kunnen spelen ook mentaal wat moeiiljke jongens zijn. Nanne Sluymer, Piet Knetsch, het zijn spelers die het best kunnen, wanneer zij er zich vol ledig voor inzetten. Ik dacht dat een Cock Versluys wel de man voor de voorhoede zal zijn. Hij is lastig, groot en bindt de tegenstander door aandacht te vragen. Zelf zie ik me niet meer in een voorhoede spelen. Dat is voor mij niet weggelegd. Je krijgt er te weinig ballen. Je moet ze dan gaan halsn en dan zit ik er toch weer achter. Hans Blom kan op het middenveld zo'n jongen worden die de goede ballen geeft". Ter Leede begint het tweede eerste- klasse seizoen met „redelijke" ver wachtingen. "Kampioen worden doen we niet, dat zit er niet in. Maar degraderen is ook niet nodig. Zeker als het in het begin wat loopt; als er dan wat punten komen, kun nen we een behoorlijke seizoen ma ken. Met de nodige aandacht voor de opbouw daarbij". KATWIJK Veertig jaar schrij ven over zaterdagvoetbal (en dan in het bijzonder over Quick Boys) hebben bij Willem Kroon de idee verankerd dat het prachtig zou zijn als alle ama teurwedstrijden op zaterdag zouden worden gespeeld. Kroon (62), pas sinds kort gestopt met het schrijven van zijn wekelijk se bijdrage aan de weekend sportbijlage van het Leidsch Dagblad, voorspelt: ,.Op zater dagen zouden alle clubs veel meer volk trekken. En dat heeft mets met pricipe te maken. Want als je alle amateurs op zaterdag zou laten spelen, zou er op zondag gelegenheid te over zijn om naar de favoriete betaalde club te gaan kijken. Dan zou op zaterdag én op zon dag meer publiek naar de vel den trekken ADVERTENTIE Harry van der Horst op de bank bij Noordwijk: „Spelers moeten er ook zelf in geloven zij moeten het in het veld waar maken". (Foto Holvast) NOORDWIJK Harry van der Horst (45), Noordwijks nieuwe oefenmeester, is een realist. En liefhebber van Ajax-styl. Met zijn nuchterheid, doordachte zelfverze kerdheid en „geloof" in de Ajax- stijlgroep hoopt hij zaterdagtopclub Noordwijk een face-lifting te geven. Het „andere gezicht" staat vriende lijke Harry van de Horst oud- trainer van DOSR, SIZO, ARC, Die Haghe, ASC, Boskoop en Kat wijk duidelijk voor'ogen: een „imitatie" van Ajax. Van der Horst: „Noordwijk heeft een gou den tijd achter de rug. Ben van Duyl was vroeger altijd een knap pe speler en de resultaten wijzen ook uit dat hij een knappe trainer is geweest. Het zal echt niet mee vallen om die prestaties van de af gelopen jaren te evenaren. Laat staan te verbeteren. Ik hoop Noordwijk op hetzelfde topniveau te kunnen houden. Maar wel met een wat andere taktiek". Die „stijl Van der Horst" zal vooral tot uitdrukking komen in een wat agressievere, aanvallende speelwij ze. Verduidelijkt de Katwijkse oefenmeester: „Ik ben een voor stander van het aanvallende voet bal. Ik vind een 42 zege veel mooier dan een 20 overwinning. Aanvallend voetbal kun je op twee manieren spelen a la Feyenoord en k la Ajax. Bevriezend aanval lend voetbal, zoals Feyenoord altijd speelt: net zo lang balbezit houden, tot je zeker bent. Of aanvallend voetbal met een risico-factor, die Ajax altijd incalculeert. Maar die jongens zijn ervan overtuigd, dat als zij twee goals tegen krijgen, zij er zelf tenminste drie maken In zaterdagtopclub Noordwijk in de afgelopen zestien jaar onder lei ding van beminnelijke Ben van Duyl vanuit de Afdeling Leiden opgeklommen tot de top van de eerste klasse ziet Harry van dei- Horst dan ook een uitdaging. Legt hij uit: „Toen Noordwijk adver teerde voor een nieuwe oefenmees ter, heb ik gesolliciteerd. Ik heb wel nooit hoger getramd dan een derde klasser, maar ik heb in het verleden altijd twee clubs tegelijk gehad. Een zaterdagclub en een zondagvereniging. Fysiek zou ik dat nog wel aankunnen, maar als trainer moet je toch eens kiezen. Een eersteklasser valt dan opti maal te dienen, als je al je tijd aan zo'n club kunt geven. Boven dien werd het tijd voor mij om wat meer aandacht aan mijn gezin te gaan besteden". Om te komen tot optimale prestaties volgt Harry van der Horst rus tig en zelfkritisch zijn eigen ideeën: „Op de eerste plaats stel ik mij ten doel het vertrouwen van de spelers te winnen. Zonder dat vertrouwen is samenwerking niet mogelijk. En zonder die samenwer king blijven ook resultaten uit". Niet alleen hijzelf, maai- óók de spe lers zullen daarom moeten gaan geloven in de Nieuwe Stijl. „Noord wijk heeft de laatste jaren altijd het accent gehad op het midden veld. Daarvoor waren ook de juiste spelers beschikbaar. Dat accent wil ik wat meer gaan verplaatsen naar voren. Door nog meer verrassing in het spel te brengen. Met opko mende backs en dieptepasses. Zo iets zal natuurlijk moeten groeien. Ik dacht, dat Noordwijk in tactisch opzicht sterker kan worden. Door ook tijdens een wedstrijd bijvoor beeld om te schakelen. Maar de spelers zullen alles tenslotte in het veld waar moeten maken". Realist Van der Horst blijft daarom voorzichtig. ,Om een homogeen elf tal op te bouwen is een jaar of drie nodig. Kijk maar naar PSV. Linder had vorig seizoen toch ook een knappe selectiegroep. Maar toch is het er nog niet uitgekomen. Noordwijk is dit jaar een Van der Niet, Karstens en Kuipers kwijt geraakt, maar daarvoor zijn toch zeer acceptabele vervangers geko men: Constant Smit, Oude Velt huis en dan jeugdspelers als Aadje van der Sluis en Dik Hazenoot. Maar elf knappe voetballers vor men nog geen elftal". Het grote probleem van Van dei- Horst „Ik zal Noordwijk Ben van Duyl moeten doen vergeten en dat zal niet gemakkelijk zyn" vormt voorlopig het „ontdekken" van een sleutelfiguur: een domine rende speler zoals in de afgelopen jaren „de Rous", Dick Heemskerk, bij de roodbroeken is geweest. Ver wacht Van der Horst: „Zo'n spe ler. die centraal staat in een elftal, is enorm belangrijk. Ik dacht, dat Noordwijk vorig Jaar door het wegvallen van Heemskerk het kampioenschap heeft gemist. Ik hoop zo snel mogelijk weer over een soortgelijke speler te kunnen beschikken. Of misschien weer over Heemskerk Bij-problemen zijn voor Noordwijks nieuwe oefenmeester die bin nenkort óók te maken zal krijgen met de voorliefde van veel van zijn geselecteerden voor het populaire zaalvoetbal het opladen van de fysieke „accu" en de vele verre uitwedstrijden in de komende competitie (Wezep, Zwolle, Assen en Harkema Opeinde). Beaamt hij„Die uitwedstrijden zul len wij goed moeten aanpakken. Wij zullen die busreizen wat cachet moeten geven. Ik weet zelf hoe dodend het is om een paar uur achtereen in een bus te moeten zitten. Het hahgt eigenlijk samen met het fysiek sterker maken van het elftal. Als een aantal spelers een harde tegenstander of een verre reis fysiek en mentaal goed kan verwerken, zie ik de rest ook wel er doorheen komen. Zo is het toch ook bij Ajax altijd geweest? Geloof in eigen kracht is enorm belangrijk". Realist Harry van der Horst over schat zichzelf niet. Hij wéét dat het niet gemakkelijk zal zijn. Maar hij gelooft in het Nieuwe Noord wijk. Willem Kr007i (Foto Holvast) Hetgeen als d£t ooit gebeurt en die redenering dan opgaat, Willem Kroon veel deugd zou doen. Want Kroon heeft zich altijd beijverd voor de voetbalsport, waarbij het zater dagvoetbal zijn speciale belangstelling genoot. „Rond 1930 is de grote vlucht van het zaterdagvoetbal be gonnen", weet hij nog. „Het toenma lige bestuur van de LVB heeft er van alles aan gedaan om dat te stimule ren. En het sloeg goed aan ook: voor al in de rond Leiden liggende plaat sen, waar principiële bezwaren heer sten tegen het voetballen op zondag:. Ik was toen lid van de elftalcommis sie van Quick Boys, dat destijds met ARC oppermachtig was in het zater dagvoetbal. En toen Quick Boys en ARC weer eens een beslissingswed strijd moesten spelen, ben ik begon nen er over te schrijven. In die tijd was het namelijk nog zo dat het ver slag van zo'n wedstrijd wel werd op genomen, maar dat een lid van de club het zelf moest schrijven. Het werd toen nog niet betaald. Dat ge beurde pas na de oorlog toen het za- terdagvoetbal een grote opleving ken de en in de KNVB werd opgenomen" En toen Kroon eenmaal de 'hobby- J pen' ter hand had genomen, bleef hij schrijven. Eerst nog alleen over Quick Boys, maar allengs ook over al die andere zaterdagclubs uit de omge- ving (al vermeed hij steevast wed strijden als Quick Boys-Noordwijk: „om alle schijn te vermijden"). De verslagen van de schrijvende expedi tiechef van het LD vonden gretig af trek. (De omgeving van Leidep is dan ook altijd het bolwerk van het zaterdagvoetbal geweest. Dat is nu gelukkig veranderd"). Veertig Jaar lang. Totdat Willem Kroon de tijd gekomen achtte ermee op te houden. „Ik ben nu al een keer of vijf ge opereerd en het is beter dat ik er nu maar eens mee ophoud. In de zo mer zou het nog wel gaan, maar in de winter beslist niet meer. Al is het tegenwoordig natuurlijk wel veel be ter geregeld. Vroeger moest Je als het regende langs de lijn onder je Jas kruipen om aantekeningen te ma ken". Die lange tijd is echter nooit meer weg te wissen uit zijn herinne ring, ook al omdat Kroon de versla gen over 'zijn' zaterdagvoetbal op de voet volgt. Waarbij hem een (groot) verschil en een saillante overeen komst zijn opgevallen. „Vroeger" meldt hij „maakte je notulen van een wedstrijd. Je schreef een ver slag uit de optelsom van gebeurte nissen. Tegenwoordig worden er een paar hoogtepunten uit gevist en wor den er veel meer achteigronden ge geven. Het gaat nu om de meningen. En vroeger werd dan het straatje van de eigen club schoongeveegd door de secretaris die het verslag schreef, te genwoordig mag.de trainer dat vaak doen. Vroeger ging het om een beeld van de wedstrijd, tegenwoordig wordt geschreven alsof Je al die wedstrij den op tv hebt gezien. Het is ook logisch dat een verliezende party al tijd het tegenovergestelde beweert van de winnende. Ik vind het trou wens ook geen taak van een verslag gever om commentaar te leveren Vandaar dat hier het verhaal ein digt. Paul de Tombe ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 31