Warmond laakt toezicht op de lozing op Kagerplassen STADSMENSEN KUNNEN DUINEN TOT RUST KOME Raadslid wil protest indienen tegen Rijnland Parachutespringei l kennen wel angs Josephine Akerboom gastvrouwe Zuidwest C. van der k| met pensioj Fraai natuurgebied open voor wandelaars Echtpaar vrij ernstig gewond etalageruit! INGEGOOID LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 11 AUGUSTS WARMOND De gemeenteraad van Warmond is weinig gelukkig over de wijze waarop het hoogheemraadschap Rijn land toezicht houdt op de vervuiling van de Kagerplassen. De controle op het lozen van afvalstoffen zou onvoldoende zijn. Het raadslid Heemskerk wil zelfs een protest zien ingediend bij Rijnland en Leidse biologen inschakelen. Burgemeester Lange- meijer van Warmond zegde na deze klachten toe, de zaak te zullen bespreken in één van de eerstvolgende vergaderingen van burgemeester en wethouders. 'die wordt gebruikt als garage en stallingsruimte werd verworpen, maar de nodige soepelheid zal bij de ontruiming worden betracht. Beslo ten werd voorts alle bezittingen over te nemen van de opgeheven speel tuinvereniging Speelvreugd, onder dankzegging voor de jarenlange ac tiviteiten. Goedgekeurd werden verder: sub sidieverhoging van f 4337 voor het schoolzwemmen, restauratie van de molen in de Boterhuispolder voor f 19.500 en overname van een par keerterrein van de stichting katho liek onderwijs. De raadsvergadering van gister avond was overigens "een makkie", omdat besloten werd alle op plan- Zwanburg betrekking hebbende aan gelegenheden te bespreken in een extra vergadering, die volgende week dinsdag zal worden belegd. De ove rige zaken de vervuiling van de Kagerplassen kwam ter sprake na de opmerking dat wordt getracht om met Alkemade tot een gezamenlijke vuilophaaldienst voor de plassen te komen werden vlot afgehandeld. Vanwege loon- en prijsstijgingen werd een extra bedrag van f 129.090 aan de raad gevraagd voor riolerings- werkzaamheden. De raad vroeg zich af waar dit geld vandaan moet komen, aangezien de daartoe ge vormde reserve niet toereikend is. Voorgesteld werd, indien nodig, over te gaan tot verhoging van de straat- en rioolbelasting. Uiteindelijk werd afgesproken om daarover pas te be slissen als de resultaten van de be groting van dit jaar bekend zyn. Het beroep van J. Breedijk tegen de ontruiming van zijn bollenschuur Woensdag Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den )912 uur nam. Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Café-bar 10 uur voorm. 1 uur nam. Oegstgeest (Laan van Oud Poel geest) Informatie-avond Bahai' 8 uur .derdag Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Rommelmarkt 7-9.30 uur nam., schaak- simultaan 8 uur nam Boommarkt 12 Sociëteit voor gehan dicapten 7.30 uur nam. Kreatief Sentrum Café-bar 10 uur voorm 1 uur nam. Titus Brandsmalaan 76 "De Duik boot" Clubhuiswerk handenarbeid 8— Vrijdag (Foto's Holvast) Achttienjarige Josephine Akerboom I intelligente optreden" van de ex- uit Leiden zal de komende wekenhavo-leerlinge. Na de festiviteiten optreden als de gastvrouwe van het winkelcentrum "de Luifelbaan" in Leiden Zuidwest. Josephine werd gis teravond in de zaal van Het Karre- wiel uitgeroepen tot gastvrouwe door een jury, die kon kiezen uit vier kan didates. die na een voorselectie door de organisatoren van de gastvrouwe verkiezing waren overgebleven. Moei lijk was de keuze van de jury niet: alle zeven juryleden achtten Jose phine de meest geschikte van de vier. De voorzitter lichtte de beslissing van de jury toe met: „We zijn hier op een gastvrouwe verkiezing. De toevoeging van de let ter e aan het woord gastvrouw gee'ft aan. dat we hier te maken hebben met een vrouwelijke vorm van het woord vrouw. Het moet dus een soort super-vrouw worden." Dat meende de jury het meest terug te vinden bij Josephine. Hoewel de jury het uiter lijk van de kandidates wel meetelde was de beslissing vooral gebaseerd op het "ongekunstelde, vrouwelijke en Bij de foto links: Cees de Lange, die de gastvrouwe-verkiezing leidde, fe liciteert de winnares op traditionele wijze en overhandigt haar de beker, die bij de "titel" hoort. Kreatief Sentrum (Breestraat 66) Café-bar 10 uur vorrm - 2 uur nam. Breestraat 19 Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Oude Vest 73 Stichting Scientology Informatie-avond 8 uur nam. Oegstgeest (Gezondheidscentrum Lljt weg 7) Sociaal Medisch Adviesbureau, spreekuur voor beiaarden 24 uur Release Apotheekdienst De avond- nacht- en zondagd lenst wordt waargenomen door apotheek Van Dnesum. Mare 110. Voorschoten- se apotheek. Leidseweg 66» Apotheek Breest Smallenburg, Loevesteln 6, Lei derdorp. „Rondvaart door Leiden verloopt beter dan ooit" Als parachutist heb ik met be- langstelling uw artikel gelezen over parachutespringen in het Leidsch Dagblad van zaterdag. Het geeft de leek een wat beter in- I zicht op deze mooie tak an sport, die Jammer genoeg nog te veel wordt gezien als 'n sport voor avonturiers in een spel, oog in oog met de dood. Wat ik mis in uw artikel, is een beschrijving van de opleiding tot 't niveau van degenen die in het arti kel worden beschreven. De foto en interviews zijn namelijk gemaakt op de Nederlandse kampioenschap pen parachutespringen op het vlieg veld Teuge, waar dus de top van pa ra's aanwezig was. Para's, die niet verschillen van een ander mens en dus ook tijden van angst en span ning kennen. Daarom moet ik de uitdrukking „angst is bij parachutespringen een onbekend begrip" naar het land der fabelen verwijzen, vooral wan neer er over leerlingen gesproken wordt. Al deze para's zijn net als ik leerling geweest, met de ongekende angst juist bij die derde of vierde sprong, die meestal doorslaggevend is voor het al of niet doorgaan in de ze sport. Iedere instructeur zal kunnen be amen dat menige leerling-para met 'n parachute met automatische ODe- ning weigert op het beslissende mo ment de kist te verlaten! De stap van een parachutist om over te gaan naar de vrije val eist misschien nog meer zelfoverwinning dan die eerste sprongen, door de we tenschap „nu moet ik zelf open trekken, anders val ik dood". In m'n club zijn twee ervaren para's met zo'n 50 sprongen, die voor geen f 10.000 overgaan tot de vrije val. LEZERS SCHRIJ LEIDEN „Buitenlanders vinden de Leidse rondvaart vaak nog mooier dan die van Amsterdam. De Leide- naren zelf zeggen naderhand tegen me: ik heb nooit geweten dat de stad zoveel verrassende kijkjes bood". Aldus ondernemer Jac. M. Slinger land van de Leidse rondvaartdieiist. in commentaar op het (inderdaad wat ongelukkig uitgevallen) onder schrift by ae foto van 'n lege rond vaartboot in de krant van gisteren. Een gevolg van het slechte weer. die lege banken, zo stond erbij. Maar de heer Slingerland zegt: „Het slech te weer lokt j.uist de badgasten van de kustplaatsen naar Leiden met z'n musea, en dan pikken ze er altijd wel een rondvaart hoog en droog bij. Ik vermoed eerder, dat die foto achterin de middag is genomen, van de laatste van de zes rondvaarten die we dagelijks houden. Dan heb Je inderdaad meer kans op een geringe re bezetting. Maar de rondvaartdienst heeft nog nooit zoveel mensen ge trokken als dit jaar". De folders die de heer Slingerland heeft laten drukken en op diverse punten (VVV's, geldbanken) in sta peltjes heeft gedeponeerd, hebben goed gewerkt. „We proberen de stad een beetje op te porren en aantrek kelijk te maken. Voor het kantoor aan de Beestenmarkt heb ik bloe men gezet en een luifel aangebracht om het allemaal wat vrolijker te maken, en daarom viel dat stukje niet zo leuk", aldus ondernemer Slin gerland. Overigens: hij wil in de buurt van de aanlegplaats graag nog een openbare wc hebben. Een andere vraag is. hoe het moet als de Steen straat promenade wordt. De heer Slingerland vreest dan, dat het ver keer vlak langs zijn kantoor zal gaan lopen. DUITSERS BESTALEN VRIEND NOORDWIJK Toen een Duitser, die op het punt stond om met va kantie te gaan. drie kennissen ont moette werden er al gauw plannen gesmeed. Het viertal besloot tenslotte om gezamenlijk naar Lüdenscheid te gaan. Maar in' deze plaats zijn ze nooit aangekomen. Waar ze wel te récht kwamen was in Noordwijk. Toen zij in een pension een kamer hadden gehuurd, gingen de Duitsers de bloemetjes buiten zetten. Bars en dancings werden bezocht en laat in de nacht keerde men naar het pen sion terug. De man. die. zich had voorgenomen om met vbkantie te gaan. had toen nog zo'n vierhonderd mark op zak. Helemaal vertrouwde hij zijn vrienden niet. Daarom be sloot hy mair om met zyn pantalon aan in bed te stappen. Dit wekte bij zijn vrienden verbazing op en na langdurig aandringen deed hij hem toch maar uit. Dat zijn wantrouwen jegens de drie andere Duitsers gerechtvaardigd was bleek de andere morgen. De mannen waren vertrokken en ook de vier honderd Mark was verdwenen. De politie werd ingeschakeld en spoedig had men de 'daders' te pakken. Maar zij bleven volhouden niets met de diefstal te maken te hebben. Een ging er tenslotte toch door de knieën en vertelde dat het geld was verstopt in de beschermkap van hét rechter- achterlicht in de koffer van de auto. Nadat de politie proces-verbaal had opgemaakt, werden de Duitsers op vrije voeten gesteld. Met z'n vie ren zyn ze toen maar weer naar Duitsland terug gekeerd Reden: angst. Ze zullen dil een ieder bekennen. Uiteraard zal langzaam r verdwijnen na zo'n 30 spi plaatsmaken voor uiterste tratie om de door de instrif^ geven opdracht tijdens goed uit te voeren. Men ki lijk tijdens de vrije val loop les en bochten maken. Bij deze zou ik uw v willen uitnodigen om in met leerling-para's op de in de lucht zich te realiserej ra's geen supermensen schien klinkt dan ook vooj eens: ReadyGo!!! Braderie bf jubileum uk Luifelbaan LEIDEN De viering Im tienjarig bestaan van het wf*1 trum „de Luifelbaan" infc= Zuidwest zal op 1 septemlT start gaan met het ontstel feestverlichting op luifels er Joens op het Vijf Meiplein" Bevrijdingsplein en het hoir een braderie. Deze zal woF houden van 1 tot en met 4ee ber' op dezelfde tijdens alsL kels geopend zijn. Dat beteE ook. dat de braderie doR avond tot negen uur draai] dag 4 september zal bij deL een oudambachtenmarkt jE worden. Men kan er kijkdf schaapsscheren, pottenbakku ven, spinnen, glasblazen etcL meester Vis, die de opening, oudambachtenmarkt om elf»! verrichten, gaat zich dan bt, in het scheren vah een schC dens deze zaterdag zal een? kapel het winkelcentrum mei opluisteren. Met tal van #r probeert de winkel iersverenilv Luifelbaan" ook de jeugd r genieten van het feest bij Pi leum. Er komen tal van 1{0 tracties, zoals een ballen)11 touwtrektent, kinderdraaimr een poffertjeskraam. K is LEIDEN Na ruim 42 i0 dienst van de gemeente Lea hebben gewerkt, gaat de hee|c der Kraan aanstaande n met pensioen. Hij is nu cheit afdeling bouw- en woning! De heer v. d. Kraan beg(f februari '29 als hulptekenaair meentewerken. Begin '41 kloi tot inspecteur bij bouw- en P toezicht, waarvan hij 18 Jaj chef werd. In die functie ad hij over bouwvergunningen, 1 klachten, bestemmingsplannf ringen van woonwagens er en vele andere zaken. Maandagmiddag is er tot zes uur 'n afscheidsrecej de heer Van der Kraan, in fc tine van het stadhuis op verdieping. VOORSCHOTEN Een bejaarde bromfietser en zijn vrouw raakten gisteren ernstig gewond bij een aan rijding met een personenauto. De man reed. met zijn vrouw achterop de bromfiets, van de Prinses MariJ- kelaan naar de Prinses Margriet laan. Deze straten worden geschei den door een voorrangsweg, de Prins Bernhardlaan. De bromfietser ver leende geen voorrang aan een op de Bernhardlaan rijdende personen auto, waarin een Voorschotens echt paar en hun kind zat. Het echtpaar op de bromfiets, ook uit Voorscho ten, is naar het Diaconessenhuis vervoerd. De Ruis voorn LEIDEN Het viscollege „De Ruisvoorn' heeft de tweede wedstrijd van dit seizoen gevist in het Noord Hollandskanaal tussen Alkmaar en Akersloot. In totaal werd er 54 pond vis gevangen. Uitslag: 1. J. v d Hoed; 2. P. Dubbeldeman. j 3. J. Nieuwenburg sr.: 4 J. Nieu- wenburg jr.; 5. Th. Voskuil; 6. P. Kijk in de Vegte; 7. G. Kijk in de Vegte; 8. W. van Weizen; 9. W. Mul der; 10. J. Voskuil. LEIDEN Vannacht om tien over drie hebben onbekenden de eta lageruit van radio Wagner aan het Wagnerplein met een trottoirtegel ingegooid. Omdat er niets is gestolen, neemt men aan dat het breken van de vier bij twee meter grote ruit zo'n lawaai maakte, dat de tegelsmijter(s) zich maar liever snel uit de voeten heb ben gemaakt. De totale schade wordt op onge veer 3000 gulden geraamd. NOORDWIJK In de onmiddel lijke nabijheid van Noordwijk ligt 'n uniek wandelgebied. Het is de duin- waterwinplaats van de Gemeente- Waterleidingen in Amsterdam. Niet minder dan 3600 ha groot is dit duinterrein tussen Noordwijk en Zandvoort. Noordwijks V.V V.-direc teur Wim Rovers ziet het als 'n zeer geschikte mogelijkheid voor badgas ten en bewoners, van de Randstad om daar te recreëren en te genie ten van de prachtige natuur. Hij is dan ook dolgelukkig, dat de V.V.V. is ingeschakeld bij de verkoop van toe gangskaarten voor dit gebied. Het loopt als een trein. Rovers enthousiast: „Ik geloof, dat dit enorm grote duinterrein bijna niet bekend is bij de inwoners uit de streek rond Leiden. Daarofn ben ik zo gelukkig, dat wij als V.V.V. een steentje kunnen bijdragen daaraan meer gestalte te geven. Het is vroe ger voor mijn tijd al eens ge beurd, doch toen is die samenwer king met de Amsterdamse Waterlei dingen op niets uitgelopen. Dankzij de medewerking van ir. M. Ch. J. van der Weijden van deze dienst is er nu overeenstemming bereikt, waardoor het mogelijk is, dat wij als V.V.V. alle mogelijke inlichtin gen verstrekken over dit gebied en de vereiste toegangskaarten verko pen". Zeer groot Het waterwingebied in de dui nen tussen het Langevelderslag in Noordwijk en Zandvoort is eigen dom van de gemeente Amsterdam. Het is een beschermd stuk duin, waaruit per Jaar ongeveer 80 mil joen m3 water kan worden gewon nen. De neerslag regen levert daarvan „slechts" 10 miljoen m3 op en de rest wordt via pijpleidingen aangevoerd uit de Rijn Men zal zich afvragen of die toe voeging van dat Rijn-water geen invloed heeft op de kwaliteit. Ir. van der Weijden. „Het rivierwater wordt in het infiltratiegebied in de bodem gelaten en verblijft daar on geveer twee maanden. Daarna wordt het weer opgevangen in kanalen. Dat rivierwater wordt door de biolo gische zelfreiniging in de grond al belangrijk beter van kwaliteit. Sa men met het neerslagwater wordt 't tenslotte bereid tot drinkwater". Een prachtig gebied met een zeer gevarieerde begroeiing en een groot assortiment vogels en andere dieren, zoals konijnen en reëen. Langs de zeekant heeft het een typische duin begroeiing, doch meer oostwaarts in de richting van de Bollenstreek treft men zelfs bossen aan. Niet o- veral mag men lopen. Dat komt door de waterwinning. Het stuk, dat over is gebleven voor de recreant is ech ter zo groot, dat men er ongestoord kan dwalen zonder iemand tegen te komen. De liefhebber wandelt daar midden in de natuur met haar flora en fauna. Langeveld Dit fraaie duingebied geniet voor al rond Amsterdam en Haarlem, grote bekendheid. Uit de wijde omgeving van Leiden is het bezoek jaarlijks in totaal thans zo'n 200.000 —heel wat geringer, terwijl een van de negen toegangen toch aan het Langervelderslag is gelegen, vlakbij het grote parkeerterrein. Daarnaast zijn er nog toegangen bij het vlieg veld van de Kennemer Zweefvlieg- club, de Ruigenhoek en De Zilk. BIJ deze laatste drie zijn echter nog geen parkeerterreinen, hoewel er wel een bij De Zilk in aanleg is. Men kan ook naar Huis te Vogelenzang (Panneland), de Oase en de Zand- voortselaan gaan. Daar kan men de auto's wel weer kwijt. Op 'n afstand van nog geen twin tig kilometer van Leiden ligt dus een stukje ongerepte natuur, waar het in ieder Jaargetijde heerlijk toeven en wandelen is. Vanaf de ingangen Zand voor tselaan, de Oase en Panne- land kan men wandelingen van één en twee uur maken. Dan moet men respectievelijk de paaltjes met een gele of blauwe kop volgen. Wanneer men echter de dit Jaar op de belang rijkste kruispunten geplaatste A.N. W.B-paddestoelen volgt kan men ook vrij wandelen. Wil men echter de weg niet kwijt raken in dit gebied en dus onnodig op 'n verkeerd punt uitkomen, dan doen de duinwandelaars verstandig bij de V.V.V. „Noordwijk," tegelijk met de entreekaart er zijn dag-, persoonlijke Jaar- en gezinskaarten -een plattegrond te kopen van dit duingebied. Niet zwemmen Ir. Van der Weijden enthousiast: „We zijn blij, dat we dit gebied hebben kunnen openstellen voor de natuurliefhebbers in de Randstad Er zijn hier en daar zitbanken en schuilplaatsen gemaakt en boven dien prullemanden om het afval in te werpen. De taluds van de in dit duinterrein aanwezige kanalen en meren mag men niet be treden en ook is het verbod! zwemmen. Een logische zaa het water is bestemd te f als dririkwater". Nog een aardigheidje. Oranjekom in de onmiddelli bijheid van de ingang De Vogelenzang bevindt zich gisch centrum. Het heeft van Duyventil gekregen. In i ten gebouwtje worden obJe< exposeerd, die de duinbezoel terrein tegenkomt en ook v aandacht aan strand en geschonken. Deze Duyventil is 'n initia Zuid-Kennemerland en is dag geopend van elf uur tot vier uur 's middags. Op dagen kan men er ook wel maar dan moet men zich eei den tot de beheerder, de he sen in Zandvoort. telefoot 3781. Tenslotte is bij de Oranjel fraii natuurpad uitgezet, wa op tableaux is aangegeven flaura en fauna men in dit damse waterwingebied kan fen. Het is heel veel. Echt eens op 'n vrije dag of zoi gaan bekijken. De rust stri wandelaar toe en wat hij of is ongeëvenaard, zelfs soms

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2