a Gerard van Beek's voetbal-hart gaat uit naar een half-plaats k had getekend, maar het ging niet door" Bert Hartveld neemt bij Warmunda alléén maar de plaats in van v. Staveren €,xtra iE RECHTSBUITEN VERAFSCHUWT HET WISSELSYSTEEM prof Jan Ederveen: Gentleman "IDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD VOETBAL Als Sportclub Lisse een betaalde voetbalvereniging was en Gerard van Beek de '.ankopen voor het seizoen '71-'72 zou mogen doen, kocht hij allereerst een goede ten. Een rechtsbuiten die dan voor Gerard van Beek de weg naar de half-plaats rste elftal van Sportclub Lisse zou kunnen verzekeren. arige vleugelspeler is niet bepaald dol op zijn voorhoede-plaats, beter gezegd hij ien pure hekel aan. „Ik sta liever half. Als rechtsbuiten moet je het te veel hebben i(« iaiertjes; je doet naar mijn smaak te weinig mee aan de echte opbouw van het spel". jaar oud, in het oranjezwarte shirt kroop. Gezelligheid alf-plaats is de blonde die zijn fraaie manen re dienst moest offeren: laat ik ze weer groeien niks", zegt hij op zijn e" wijzend eigenlijk «■den. Samen met zijn ran Beek vormde hy in B-in het middenveldduo en i succesvolle combinatie. Ven ligt mij nu eenmaal ja, halfspelers schynt zegt Gerard, de bol- aming voor zijn club) m ebben. Een echte rechts- »n veel groter probleem, er van overtuigd dat er igens genoeg te vinden zijn, die de rechtsbuitenplaats met veel plezier zullen bemannen". Gerard, die als ik bij hem ben net terug is van zyn onderdeel in Den Bosch „Ik kom zoveel moge lijk naar huis om toch te kunnen trainen" zit gekleed in een pas- telkleurig overhemd en hippe tank- top helemaal op zyn gemak in de kamer-en-suite van zijn ouderlijk huis aan de Heereweg en praat vrij over voetballen en Sportclub Lisse. Voetbal is in huize Van Beek een „graag geziene gast" want ook papa Van Beek heeft enkele jaren in het eerste elftal van de SC Lisse meege draaid. Het is dan ook niet te ver- wonderen dat Gerard, net twaalf haar dus niet rijk. „Betaald voetbal? Ja natuurlijk denk ik daar wel eens aan maar welke voetballer niet? Ik ben niet van plan met mezelf te gaan leuren, als er iemand iets in mij zou zien, nou dan komt het allemaal vanzelf. Voor een B-contract geef ik mijn werkkring echt niet op hoor. Nee, dan moet ik er zeker van zijn in het eerste te komen". Door Henriëtte 1 d. Hoeven Ondanks zijn afkeer van de rechts buitenplaats, wil hij dat shirt toch niet kwijt: „Ik voetbal voor de ge zelligheid en die is er zeker bij Lisse daarom zie ik er weinig heil in bij een andere amateurclub te j gaan spelen ook al zit die misschien Gerard zal dus komende competi- een klas hoger". Ook mama Van tie weer deel uitmaken van de A-se- Beek is helemaal „ingewijd" in de lectie van Sportclub Lisse en zijn voetbalcultus al zit zij niet iedere j werk bij ploeggenoot Frans van Ger- zondag langs het lijntje: „Af en toe ven n*et ruilen voor de beroepsvoet- vind ik het wel aardig". Een tweede balschoenen, ouw Van Weerlee is Lisse in i 'eel veranderd de tien jaar. Vroeger voch- om onze plaats in het e behouden, maar het of het die knapen van doet als ze er naast ge- den". Aan het woord is erveen, buitenspeler van der Nat nu het afgelopen sei- trainer, mijnheer Van (dat is de zoon van van der Leek) had Kampen. Proost. Klui- mij in het tweede ge- r het ging helemaal het eerste. De Jongens lauwelijks hun best en ch gewillig door ons ver- Nou, ik weet wel, dat 0 was, ik me niet door n 36 er naast zou la in". Iderveen en Alphen ho- elkaar. Al 19 jaar is hij oor het eerste elf- jn al eens van Alphia geweest. Ze willen me •aag hebben, maar ik ihen trouw". eeft niet veel gescheeld Ederveen was prof ge- bij ONA is een prachtig ver- et was in de tijd dat Bruin bij ons speelde. ieg aan ons of we bei- willen worden. Nu was incipieel tegen betaalde laar ik zag er ergens in. Goed. het bestuur A vroeg of ik een keer ouda wilde komen. Ik ouda, gepraat en mee tegen NOAD in een dstrijd. Er werd mij een voor gelegd, maar ik r toch maar van af zag. daarna, het was vlak einde van de transfer- komen er twee lui van lar me toe, om het als- proberen. Weer met het gepraat en er waren al sleden, die zeiden van: ls hij dan niet wil, laat n maar gaan, want aan pelers hebben we, toch het laatst heb ik •tekend, met de gedach- als het niet bevalt, ga ik snel weer naar Alphen ik toen was. vertel let tegen mijn zwager, ij prof, jij bent geen Al an meer", zei hij. Toen toch gaan nadenken. En ine toch weer weten los We hebben tegen ezegd, dat er eerst met over de 3000 gulden ge- ad moeten worden. Toen blij dat ik weer bij Al- it, maar als je in mijn jkt, heb ik toch achteraf had het avontuur best naken". sn voetballoopbaan van zijn er natuurlijk dingen Je nooit meer ver tol Ederveen heeft zijn 'hnnering aan het kam pioenschap van Alphen in 1961 en de daaruit voortvloeiende promotie naar de tweede klas se. "Nou, dat was me wat, dat kampioenschap. Ik vergeet het nooit. Wij stonden met één punt achter op Olympia en moesten de laatste wedstrijd naar Olym pia toe. We zijn zelfs in een trainingskamp geweest, dat was ln Bilthoven. Toen we om een uur of een in Gouda aankwa men, waren er al zo'n 3 a 4000 mensen op het veld en toen we begonnen waren er ruim 7000 toeschouwers. Nou, het lukte helemaal niet in het begin, met de rust stonden we dan ook met 20 achter. In de tweede helft ging het allemaal veel beter. We maken 21 en vlak daarna gelijk en we komen nog voor ook. Die lui maken gelijk en vlak voor tijd maken wij nog 34. Na afloop duizenden men sen op het veld, het grootste deel van het publiek kwam uit Alphen, je voelde de grond on der je voeten golven. Dat was wat. (Jan Ederveen laat foto's en knipsels zien uit dat kam pioensjaar). Vooral voor mij. Ik was nog nooit kampioen ge weest, ook niet bij de jeugd. Ederveen is een speler, die niemand opzettelijk onderuit kan halen en is bovendien erg voorzichtig. In 19 Jaar heeft hij nooit een officiële waarschu wing gehad en is slechts één maal geblesseerd geweest. Wel plaagt hij graag de tegenstan der. "Ik heb het nog eens gehad, dat was in de tweede klasse te gen RVC. Op een gegeven mo ment krijgen wij een strafschop tegen en Carol Schuurman zal hem nemen. Ik loop langs hem en zeg: „Moet jij die nemen, dat kon je nog niet eens toen Je in het Nederlands elftal speel de". „Moet jij eens opletten", antwoordde hij. Hij neemt die strafschop en schiet hem naast Zoiets doe ik nog wel eens, iemand uit zijn tent lokken". Jan Ederveen heeft in zijn voetballeven al heel wat trai ners versleten. "Ja. eens kij ken, toch gauw een stuk of acht, negen. Eén man vergeet ik nooit. De Boer, die had twee maal achter elkaar Laakkwar tier kampioen gemaakt en dacht dat bij ons ook even te versieren. Wat een schreeuwle lijk was dat. Kennissen van ons woonden 300 meter van het veld en die zeiden wel eens dat ze konden verstaan wat De Boer op het veld tegen ons schreeuw de". Aan stoppen denkt Eder veen nog niet. "Als ze me voor 't eerste niet meer nodig hebben, ga ik gewoon in een lager team spelen. Zolang Ik 't uithou blijf ik voetballen". Wisselsysteem Met trainer Spiers kan Gerard vrij j goed opschieten, al zijn er wat din- gen die hem verschrikkelijk ergeren. Maar hy begint met het positieve: „Onze trainer is een democratisch man, iedere speler die iets op zijn hart heeft, kan dat rustig zeggen. Dan praten we er met het hele elf- |f tal over. Spiers probeert altijd op de I suggesties van de jongens in te I gaan". Er is iets waar Gerard een I grondige hekel aan heeft, dat is het i „wisselsysteem". Het is natuurlijk wel aardig dat je geen echte reser ve-spelers meer hebt, zoals vroeger, maar een selectie van dertien, veer tien man. toch vind ik dat eigenlijk alleen een methode voor de betaald- voetbal-clubs. Voor echte amateurs is het niet veel zaaks", zegt Gerard heftig. Die wisselzaak zit hem hoog, want in de afgelopen competitie zaalvoetbal telt vooral techniek en dien mag je dan later het veld weer heeft hij dikwijls zijn trainingspak j inzicht heb ik gemerkt. Ook dat klei- j in aan moeten trekken voor de negen- ne veldje met het publiek er zo tig minuten vol waren. „Soms was ik dichtbij vind ik gezellig. Het klinkt Wat vind Gerard van het da- het er wel mee eens dat ik er uit j misschien een beetje gek maar ik mesvoetbal, dat deze competitie moest, maar andere keren stond je speel veel lekkerder als ik veel pu- v00r het eerst ojficieel i00r ie stomverbaasd want voor je gevoel bliek om me heen voel. Horen van de ging het erg lekker. Je hoorde dan kreten en aanmerkingen doet me KNVB is erkend. achteraf wel dat je niet in de tac- niets, de wetenschap dat ze er zijn GERARD VAN BEEK tiek paste of zo. daar heb je dan wel vrede mee, maar van de andere kant betaal je toch ook trouw je contributie en heb je eigenlijk het „recht" een hele wedstrijd te spelen. Voor mij is dat wisselsysteem waar deloos". Gerard kan zich er nog over af. Het eist natuurlijk wel meer opwinden als hi.i er over praat. „Ik ditie ben Weieens woedend' raar de kleed- het kamer gestormd, heb me aangekleed en ook de wedstrijd niet meer beke ken", bekent hy. maakt dat ik beter speel" Als Gerard een keus mocht maken tussen zaalvoetbal en veldvoetbal op hetzelfde niveau natuurlijk zou hij zaalvoetbal kiezen. „Dan was ik meteen van die rechtsbuitenplaats „Nou, zegt hij grinnekend, „voor een keertje is het wel aardig om te zien. Ik geloof toch dat het voor de dames maar van korte duur zal zijn. Als ze een paar keer onder de blauwe plekken zijn thuisgekomen is de lol Dat uurtje brainstormenvoor de wedstrijd, vind je dat nuttig? „Tja, wat moet ik daar nu op zeg gen, dat is moeilijk hoor want het is heel persoonlijk. Bij ons wordt de tactiek vrijdagsavonds al besproken, direct na de veldtraining. Dat uurtje voor de wedstrijd is eigenlijk meer om in de sfeer te komen. We praten dan een beetje over voetballen". Ongetwijfeld wordt er dan over Wil lem van Henegem gesproken want dat vind Genard de meest complete voetballer „die jongen kan gewoon niets fout doen" „Ik vind dat uurtje wel gezellig hoor maar ik kan me voorstellen dat er jongens zijn die er niet zo hoog mee weglopen". Hoe is het voetbal in de derde klasse in het algemeen? „Hard en weinig technisch. Het is een klas waarin het knokken gebla- of om erin te blijven of Een vurige wens voor de komende maar dat is geen bezwaar. Ook competitie is de half-plaats en voor het gehate wisselsysteem, dat bij de oranjezwarten een goede plaats op zaalvoetbal helemaal is ingepast, ziet de ranglijst. Die plaats op de rang- de jonge Lissenaar dan niet meer als lijst is een kwestie van team-work een breekpunt. „Je bent aan die maar welke gloedvolle rechtsbuiten kleine rustpauze hard toe en boven- 1 biedt zich aan SASSENHEIM Bericht je uit het recente mededelingen blad van het Nederlandsch Olympisch Comité, nummer vier „Niet Olympisch, (zéker niet Olympisch), maar wel uit de amateursector, een citaat uit het clubblad van Ter Lee- de. een bescheiden voetbalvere niging in Sassenheim: Gerard vlagt niet meer. Het zal wel een discussiepunt blijven tot dat we de volgende grensrechter zijn vergeten. Gerard was te veel gentleman. Objectiviteit op zichzelf is iets moois, maar te neel ervan past niet in de uit rusting van een grensrechter". Einde citaat. Gerard Kom „vlagt" inderdaad niet meer. Anderhalf Jaar lang begeleidde hij het eerste elftal van de Sassenheimse roodgelen „langs de lijn". Bij DOTO in Pernis kwam vorig seizoen evenwel plotseling het ein de. Ter Leede-secretaris Henk de Bruin zegt er over: „Het was voor hem een wat ongelukkige wedstrijd. Tweemaal vlagde hij niet voor buitenspel, tweemaal, werd het een doelpunt. Ik heb hem na afloop ook gezegd dat hij twee fouten had gemaakt. De jongens reageerden echter wat emotioneler. Begrijpelijk, zij kwamen er nog dieper door in de put. Gerard werd toen woe- end. In een opwelling waar schijnlijk zei hijdan stop ik er mee. Hy zou er aan het einde van het seizoen toch mee zijn gestopt in verband met zyn verhuizing uit Sassenheim (naar Noordwykerhout). De ploeg Ge- rards stoppen letterlijk nemend heeft direct na de wedstrijd in Pernis naar een andere grens rechter gezocht en ge vonden. Aad Breda doet het nu alweer een tijdje". En over het teveel aan objectiviteit: „Dat kan ik me niet zo meer herin neren. Wel weet ik, dat er grens rechters rondlopen in de zater dag eerste klasse (en ook lager natuurlijk), die bij het minste geringste hun vlag opsteken Dai hoeft voor ons nu ook niet di rect. Maar als je twijfelt, tja de spelers verwachten dan wat van Je". Aan het einde van seizoen '59-'70 raakte Warmunda zijn sterspeler hoog op I Arie v staveren kwljt Sparta legde voor en Van Staveren tekende. Zijn vertrek betekende voor War munda een gevoelige tik. De blauw witte Warmonders zijn die tik echter goed te boven gekomen. Het vierde klasserschap kon behouden worden, zij het op het nippertje via een be slissingswedstrijd tegen GONA. Door die hardheid in de tweede klas een heel stuk minder is. Nee, als kijkspel geloof ik dat de derde klas weinig aantrekkelijk ia. Als je e en beetje leuk spel wilt zien kun je beter naai de junioren gaan kijken". De toekomst voor zijn „Lis" ziet Gerard helemaal niet somber in. „Het zal best lukken deze competitie vooral als we bij uitzondering ook eens in de eerste wedstrijden een goed figuur slaan. Het is bij Lisse j altijd een puinhoop geweest, die 1 Jan van der Nat eerste wedstrijden. „Waaraan dit i pover competitie-debuut te wijten is, is moeilijk te zeggen, zelfs voor een insider als Gerard. „We werken een normaal oefenprogramma af en ko men echt, goed geprepareerd die eerste keer het veld weer in. Ik ge loof dat iedere club op een bepaald moment een inzinking krijgt, wij be ginnen er gewoon mee". Ook het vertrek van Gerard Oude Velthuys naar Noordwijk zal voor Lisse geen rampzalige gevolgen heb ben, „Gerard was, al kon ik goed met hem opschieten, geen gemakke lijke jongen om mee samen te spelen. We zullen hem in het begin wel mis sen natuurlijk, door zijn snelheid kon hij op een „onmogelijk" moment doorbreken en een doelpunt maken, maar onvervangbaar is hij niet". Zaalvoetbal Het zaalvoetbal heeft voorlopig was het een propagandatoernooi zijn intrede gedaan in Lisse. Gerard is daar erg enthousiast over. Wat klein, meer atletisch dan fors heeft dit spel van techniek en tactiek veel aantrekkingskracht op hem. „Het was gewoon erg fijn om te doen. Bij Warmunda heeft niet lang hoeven te zoeken naar een vervanger voor Arie van Staveren. Het werd Bert Hartveld, een 17-jarige junior, die reeds een paar wedstrijden als x-eser- ve was opgetreden en ervaring op deed in het tweede elftal. „Echt vervangen heb ik Arie niet", zegt Bert Hartveld. „Er kwamen een paar nieuwe spelers bij en het gehele team heeft het verlies van Ari opgevangen en daarbij stond ik toe vallig op zijn plaats, linksbuiten. We hebben hem natuurlijk wel ge mist dit seizoen, maar Arie kon het ook niet alleen, hij had net zo goed de hulp van het elftal nodig. Al dacht het publiek daar anders over. Het was iedere wedstrijd A-rie, A-rie langs de lijn en ze vergaten de an deren". Het zwakke seizoen van Warmunda heeft, volgens Bert Hartveld, niet al leen zijn oorzaak iri het afvallen van Van Staveren. „We hebben erg veel blessures ge had en vaak in wedstrijden die van groot belang waren. Mede daardoor hebben we onnodig veel punten ver speeld". Bert Hartveld zal niet zo gauw het voorbeeld van Arie van Sta veren volgen Gesteld dat hij een contract voorgelegd krijgt, dan zou hij er lang over moeten nadeken. „Ik vind de stap van Arie te groot en zelfs onverstandig. Hij had beter in de tweede divisie kunnen begin nen. Dan had hij waarschijnlijk in een eerste elftal gespeeld en kunnen wennen aan het profvoetbal. Bij Sparta speelt hij in het tweede, staat af en toe reserve en moet zich waar maken in dat B-elftal. Bovendien is dit profseizoen ten koste gegaan van zijn studie. Hij is gezakt voor zijn eindexamen en vol gend' jaar zal hij het waarschijnlijk nog moeilijker krijgen. Nee. ik geloof niet dat ik het zou doen". Behklve zijn studie, waar hij met twee trainingen in de week voldoende tijd voor heeft, is voor Bert Hartveld vooral de sfeer belangrijk. „De sfeer is bij ons geweldig, we zijn allemaal goede vrienden, we drinken na de training of na de wedstrijd gezellig samen een pilsje. En die sfeer is er bij een profclub niet zo. Het is voor die Jongens gewoon werk. Daar komt bij dat betaald voetbal financieel aantrekkelijk moet zijn". Moet V.an Staveren het vooral heb ben van techniek en snelheid. Bert Hartveld ziet meer heil in wat har der voetbal. „Er wordt in de vierde klasse vaak erg hard gespeeld en als je het zelf niet doet dan kom Je er gewoon niet. „Ik ben erg geëmotioneerd tijdens de wedstrijd, maar na afloop denk ik: heb ik dat gedaan. Maar ja, Je mag in de vierde klas geen onnodi ge punten verliezen, want met 17 punten ga Je eruit". Dit seizoen wil Bert „gewoon fijn spelen" bij Warmunda. „Directe plan nen hebben we eigenlijk niet. We proberen gewoon 20 punten te halen en dan kunnen we zeggen: ziezo, we zijn weer niet gedegradeerd. En dan kijken we weer verder wat onze kan- zijn". Bert Hartveld: „Als we 20 punten hebben, zijn we weer niet gedegradeerd" (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 29