EIDSCH DAGBLAD Voorraad raakt op Belfast Acht doden bij explosie in ^Binnenstadsnota: Leidens winkelcentrum kleiner .N.V.B. RIJGT ELIJK Nederland krijgt nieuwe muntreeks ILÖ=D ïrmga m kciihuis LEIDSE DELEGATIE NAAR HELSINKI? vandaag lemende wind Weer doden bij vuurgevechten VLIEGRAMP 100 DODEN DE CENT GAAT VERDWIJNEN Instorting in Spaans hotel (§ud teuws nicht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1971 No. 33474 eur: G. Koopman redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.30 Witte Singel I. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezurglng tot 20 uur. teL 30500 (zat. 18 uur) ndacht voor aüe verkeersdeelnemers innenstad en concentratie van win- 'um. LEIDEN Het hart van de Leidse binnenstad het winkel centrum zal moeten worden ge concentreerd. De natuurlijke vorm van het centrum op Amsterdam na het grootste van ons land is langgerekt met afstanden tussen winkelgebieden, zoals die in de gro te steden niet voorkomen. De zo juist verschenen binnenstadsnota wil het euvel van de uitgestrektheid bestrijden door concentratie naar het midden. Een beperking van het voornaam ste winkelareaal tot bijv. 500 meter zou een grote verbetering zijn ten opzichte van de huidige toestand. De Hoogstraat-Visbrug wordt als middelpunt genomen. In een cirkel met een straal van 250 meter val len de Breestraat van Vrouwen- steeg tot Gangetje en de Haarlem merstraat tot Hooglandse Kerk steeg. In deze cirkel vallen ook het gebied rondom Clarensteeg en Jan- vossensteeg en de Hooglandse KerkgTacht. In deze delen bestaat geen (gesloten) winkelfront. Het omzetten van bestemmingen in winkels waar dat mogelyk is, is de eerste concentratiemogelykheid. Verder dienen koopelementen te worden toegevoegd. Een concentratie naar het mid den heeft gevolgen voor de vleugels. Volgens de nota zal een beleids keuze moeten worden gedaan, die te meer noodzakelijk is in verband met de ontwikkeling van koop kracht-wegzuigende winkelcentra in de omgeving, waarbij het nieifwe „Leidsenhage" met name wordt ge noemd. De winkelfunctie van de Leidse binnenstad is één van de zaken, die onder de loep worden genomen in deze nota, die erop is gericht de plaats te bepalen, die Leiden in de komende deccenia zal hebben ten opzichte van de omgeving. Een kri tische beschouwing van de wijze, waarop Leiden zyn vele streekfunc- ties kan behouden en nieuwe im pulsen geven, is noodzakelijk. Gezien het vooral dienstverle nende en toeristische karakter van de Leidse centrumfuncties is het uitgesloten de auto geheel uit de binnenstad te weren. Een wegenplan voor de bin nenstad zal gericht moeten zijn op de eindbestemming: het parkeren. De stedebouwkundige karakte ristiek mag niet ondergeschikt wor den gemaakt aan de functies voor de agglomeratie. Het openbaar vervoer dient een nieuwe impuls te krijgen. Aan het niet gemotoriseerde verkeer (fietsers en voetgangers) dient evenveel aandacht te worden besteed als aan de overige wegge bruikers. Nu de doorvaartroute om de stad is gelegd dient de bereikbaar heid via de waterwegen in studie te worden genomen voor de recreatie vaart. Stadhuisplein verdient andere Junctie dan die van parkeerplaats (Foto's Holvast) IAAG De nieuwe fractie- r van de KVP, dr. G. H. is wegens maagklachten op- i in het ziekenhuis Joannes i in Den Haag. De behande- pieesheren besloten tot ope- o7 igrypen. Zij voorzien dat de lister na de operatie enkele lodig zal hebben om volledig n ellen. tenverliezen —kort geding laag De KNVB heeft het ling, dat de zeven „verstote- it het betaalde voetbal had- ngespannen, gewonnen. Mr. 'pse, vice-president van de arrondissementsrechtbank, vanmorgen bekend, dat de )ond géén onrechtmatige ad verricht door de betref- 'erenigingen terug te wijzen, en dus RCH, RBC, AGOVV, !OAD en Limburgia naar de ir amateurs moeten verdwij- w(jl de stichting SC Drente j pgeheven. lipse: „Het was een beleids- van de KNVB, die door de dus slechts van buitenaf worden belicht. En de eisen- >s hebben niet aannemelijk maken, dat een redelijk bestuur en en redelijk le algemene vergadering dit dden mogen doen. De KNVB e niet tegen de reglementen en de richtlijnen van het reven verenigingsrecht was rechtigd de clubs uit te slui- ïleurgestelde RBC-voorzitter lizinga: „Wij zijn door dit volledig afgebluft. En van de Ag snap ik totaal niets. De meent, dat de uitspraken redelijk denkend bestuur Uist zijn. Maar aangezien Je nnemen, dat elk bestuur re- ienkt. zou er dus Juridisch aan geen enkele uitspraak worden getornd. Of we in teroep gaan? We zijn zó ver- >or deze uitspraak, dat we ir nog niet eens over hebben fit verwacht van vanavond tot lavond: op veel plaatsen buien, morgen ook opklaringen. Tot i achtig of matig afnemende FfJi wind. Minimumtemperatu- maxima ongeveer 19 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 12 AUGUSTUS 5.18 uur; onder: 20.11 uur. °P: 21.56 uur; onder: 13.12 Kter te Katwijk te 6.48 en pur- Laagwater te 2.54 en 15.10 AMSTERDAM Acht doden en tweeentwintig gewonden. Dat is voor lopig de balans van de afschuwelijke explosie gistermiddag in het chemi sche bedryf Marbon Europe NV aan de Westhaven in Amsterdam. Kort nadat was vastgesteld dat een lekke butadieenleiding geen gevaar meer opleverde lieten vijf argeloze brand weerlieden en drie leden van de zelf- beschermingsploeg het leven. Van de gewonden, verdeeld over diverse Amsterdamse ziekenhuizen, konden gisteravond tien personen zes brandweerlieden en vier Marbon- medewerkers na behandeling naar huis terugkeren. Bij de twaalf Teste renden zijn enkele ernstig gewonden. Op de foto: een wankelende brand weerman wordt door enkele collega's ondersteund en buiten het terrein van de Marbon gebracht. (Zie verder pag. 7). De gemeente Leiden voert nog een achterhoedegevecht om het raadsbesluit om de Eu ropese kampioenschappen indoor- atletiek in Leiden te garanderen, te honoreren. Een achterhoede gevecht, want we hoeven niet te denken, dat Rotterdam dit eve nement uit handen geeft. In Leiden heeft men bijna een half jaar gepraat over de moge lijkheden om die kampioenschap pen hierheen te halen. Men kan zich niet aan de indruk onttrek ken, dat men in het stadhuis de zaak ambtelijk heeft laten slepen. Een halve dag voordat de beslis sing in Helsinki viel, heeft de Leidse raad ja gezegd, op initia tief van enkele leden en niet van het college van B. en W., waar van de initiatieven toch dienen uit te gaan. De beslissing viel zó laat, dat de Nederlandse verte genwoordiger in Helsinki er niet eens van op de hoogte was. Rotterdam heeft zich op het laatste moment kandidaat ge steld. Over de garantiesom is nau welijks gepraat. Het dagelijks be stuur gelooft, dat dit wel goed zit. En juist in Leiden vormde de ga rantie het struikelblok. Rotter dam presenteerde zich in Helsinki als wereldstad. Zo doen ze dat in een grote stad. Door het lange geaarzel heeft men in Leiden de kans voor bij laten gaan om de zaak wer kelijk goed te presenteren waar dat moest gebeuren: in Helsinki. En Leiden heeft met zijn Groen- oordhal de grootste vrije over spanning in Europa met een goe de accommodatie toch iets om te presenteren. Het is triest en de primerend om te zien hoe deze zaak in Leiden is behandeld. BELFAST (AP) In de Noordierse hoofdstad Belfast hebben zich vanochtend drie ernstige vuurgevechten voorgedaan tus sen terroristen van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) en de Britse troepen. Vele bedrijven en winkels zijn al drie dagen lang gesloten, terwijl zich door de slechte voedselaanvoer tege- lijkertijd voedselgebrek doet gevoelen. Britse militairen waren vanoch tend enige uren bezig met de ver drijving van drie schutters uit een bakkerij in het centrum. Een van de belegerden werd gedood, een tweede gewond en de derde gevan gengenomen. Elders wisten sluip schutters te ontkomen naar een houtopslagplaats en daar de militai ren met schieten op een afstand te houden. Voordat de werf omsingeld kon worden waren de schutters ver dwenen. Voorts werd verbitterd ge vochten om barricaden, van waar achter pantserwagens en bulldozers, die trachtten de barricaden opzij te schuiven, onder vuur werden geno men. Was de barricade eenmaal op geruimd, dan hadden de opstande lingen zich reeds op een ander punt in de wijk geconcentreerd. MOSKOU (AP) Vorige week heeft zich bij de Siberische stad Ir- koetsk een vliegramp voorgedaan, welke aan honderd personen het le ven heeft gekost. Tot nu toe hadden de autoriteiten dit ongeluk geheim weten te houden, maar reizigers uit Siberië onthulden de ramp, toen zy vanochtend in Moskou aankwamen. De Sowjetrussische nieuwsmedia ma ken gewoonlijk geen melding van ern stige vliegtuigongelukken. Het meest recente ongeluk met een Sowjetrussisch vliegtuig is, voorzover bekend, de ramp van 31 december 1970 toen in Leningrad een Iljoesjin IL-18 bij het opstijgen voor een reis naar Armenië verongelukte en meer dan 93 personen de dood vonden. tels zien hun gasten in groten getale vertrekken. Groothandelaren durven hun klanten niet meer op te zoeken uit angst dat hun bestel- en vracht auto's geplunderd worden of ge roofd en dan uitgebrand op de bar ricaden belanden. De grootste brood fabriek van de stad werkt niet meer door gebrek aan grondstoffen en personeel. In de r.k. wijken zijn geen melk, groenten of vlees meer verkrijgbaar. Ook bestaat er in Bel fast een nijpend gebrek aan bloed voor de gewonden. Intussen heeft de politie een groot deel van het westen van Belfast waar zich vannacht de ernstigste ongeregeldheden hebben voorgedaan (zie pagina 9) afgegrendeld, het geen de voedselvoorziening ook al niet ten goede komt. Meer troepen Over de ongeregeldheden van van ochtend melden de persbureaus AFP en Reuter nog, dat groepen oproe rige burgers tot het werpen met ben zinebommen, stenen en andere voor werpen zijn overgegaan. Twee ge wapende mannen werden neerge schoten toen zij het vuur openden op soldaten. Hp» ministerie van Defensie in Londen heeft bekendgemaakt, dat 't nog 550 soldaten zal zenden ter ver sterking van de troepenmacht van twaalfduizend man, die probeert een einde te maken aan de bloedigste strijd, die Ulster de laatste halve eeuw heeft gekend. LEIDEN Het college van burge meester en wethouders van Leiden heeft vanmorgen besloten stappen te ondernemen in een poging de in Helsinki genomen beslissing, dat de Europese kampioenschappen indoor. atletiek in 1973 in Rotterdam en niet in Leiden worden gehouden, on gedaan te maken. Vanmiddag werd gewacht op con tact met KNAU-voorzitter F. Jutte in Helsinki. Van zyn advies hangt het af of een Leidse delegatie van middag nog naar Finland vliegt. Deze delegatie bestaat uit twee bij de Groenoordhal betrokken perso nen wethouder van Economische Zaken J. Lijten en Groenoordhal- directeur T. C. Daey Ouwens. Ze hadden veel moeite om de heer Jutte te bereiken, die in het Olympisch stadion in Helsinki de Europese atle- tiekkampioenschappen bijwoont. In aansluiting op het gisteren ver zonden telegram zijn vanmorgen met een vliegtuig een brief van B. en W. en foto's van de accommodatie in de Groenoordhal naar de commissie in Helsinki gezonden. Zie verder pagina 5. DEN HAAG Nederland krijgt in de toekomst 'n nieuwe muntreeks De cent zal langzamerhand verdwij nen en het tien gulden-stuk zal z'n intrede doen. De adviezen zijn uit gebracht door een in 1968 ingestelde muntcommissie. De muntcommissie kwam tot de conclusie dat rond 1990 de reeks zou moeten bestaan uit de munten van 5, 15. 25, 100, 250 en 1000 centen. Op den duur kan het echter mogelijk zijn dat de volgende reeks de voor keur krijgt: 5, 10, 50. 100, 500 en 1000 centen. Men gaat ervan uit dat de cent als gevolg van de prijsontwikkelingen vanaf 1980 niet meer behoeft te wor den aangemaakt en in 1985 geen rol meer speelt in het betalingsverkeer. De rol van de cent za^ namelijk ver minderen naarmate het prijsniveau stijgt. Op het ogenblik bedraagt de me- taalwaarde van de bronzen cent on geveer 1,4 cent. Als de metaalprijs evenwel verder stijgt bestaat 't ge vaar dat de cent gebruikt gaat wor den voor industriële verwerking. De muntcommissie heeft daarom gead viseerd 'n goedkopere cent te ver vaardigen. Voorgesteld wordt voor de cent aluminium te gebruiken en om verwarring met nikkelen mun ten te voorkomen, te voorzien van een gat. Bij de nieuwe muntenreeks wor den behalve andere metalen ook an dere afmetingen gebruikt. Voorge steld wordt de munt van 5 cent ln zwart brons uit te voeren, de mun ten van 10, 25, 50 cent in nikkelmes sing en de munten van 100, 250, 500 en 1000 in nikkel of 'n metaallege ring. Voor de diameters zijn de volgen de voorstellen ingediend: 5 cent: 14 MM (nu 21 mm), dubbeltje: 15 mm (ongew.) kwartje: 19 mm (ongew 50 cent: 22.5 mm (vooroorlogse hal ve gulden 22 mm), gulden 17 mm (thans 25 mm), rijksdaalder 21 mm (29 mm), 5 gulden: 26 mm en 10 gulden: 30 mm. Staatssecretaris Van der Stee heeft aangekondigd op korte termijn geen standpunt te bepalen over de nieu we muntreeks. MALAGA (Reuter) In Benalma- dena bij de Spaanse stad Malaga is vanochtend een groot terras-in-aan- bouw van hotel Riviera met donde rend geraas ingestort, waardoor 9 buitenlandse gasten het leven ver loren. Het hotel, dat in 1964 werd vol tooid, telt acht verdiepingen en 176 kamers. De instorting deed zich voor op de etage, waar de bar en de re ceptie van het hotel zyn gevestigd en waar zich veel gasten bevonden. Onder de vele gasten van het luxu euze hotel bevonden zich in elk geval twee Nederlandse echtparen, o.a. het echtpaar Visser uit Voorschoten. Tij dens de instorting was dit niet in het hotel aanwezig. Over het lot van het andere echtpaar zyn nog geen gevens bekend. Dansles t U zeer goed Bollenstreek 6 klubs. (.Hout - Llsse - Hillegom - Sassenhekn Vanaf 18 augustus. LEIOEN: elke zondag 8 u i evert castelein* Hooglandse Kerkgrachl 48 Leiden - Tel. 01710-23583-32710 I 32 PAGINA'S Oud-Roodenburg trainer Pim van der Meent heeft thans DWS onder zyn hoede. "Misschien een pech- club, maar ik heb altijd geluk ge had. Het is een uitdaging", meent hij. Hij zegt dat in "Voetbal ex tra", een bijzondere bylage van zestien pagina's, die geheel is ge wijd aan de binnenkort te begin nen voetbalcompetitie. Stukken van Jan de Hartog komen op het televisiescherm PAGINA 6 Werkgeversbonden adviseren: rus tig met de pryzen PAGINA 7 Uit het Leidsch Dagblad van 11 Augustus 1871: Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aan getast 1 persoon, als hersteld opgegevenl overleden 4, zoo dat in behandeling blijven 23 Berlijn 9 Aug. De Kreuz- Zeitung meldt dat de keizer van Oostenrijk op 11 dezer keizer Wilhelm zal ontmoeten en zich met laatstgenoemde naar keizerin Elisabeth te Ischl zal begeven. AdvertentieJ Voor een fatsoenlijk burger jongeling niet beneden 15 jr oud. goed kunnende schrijven en reke nen, bestaat gelegenheid om in het vak van lakens en stof fen te worden opgeleid. Brie ven franco onder letter G aan den Boekhandel van W F. Werst, Rapenburg.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1