LEIDSCH DAGBLAD SPORT Ajax kan uit onmiskenbare verliezen winst peuren Aankoop" van Cruijff belangrijkste zet op transfermarkt xtra Oppermacht clubs is sterk beknot o Kovacs kreeg een goede eerste training van Ajax op de bij de gepensioneerden (enlbijvelden bijivoonden. ,£en vieve Ier weinig ijverig volk) die de I vent". Woensdag 11 augustus 1971 LETDEN In de slagschaduw van de snel naderbij wiekende voetbal competitie tien (extra) pagina's voet bal. Zó maar een greep in de be taalde- en de (ons in leiden en om geving) toch wat nader aan he hart liggende amateursector. Zó maar wat verhalen over Ajax. doorgelicht door (ras- Ajacied) Nico Scheepmaker: FC Den Haag. dat concurrentie ir het eigen elftal als het grootst probleem ziet; Wim Rijsbergen, die als kleine jongen al over Feijenoord droomde Piet Kantebeen, ambteloos (voet bal) burger nu; Het LD-strafbankje. dat lang niet bij alle officials in de smaak viel; Jan Teeuwen, die in de eredivisie speelde en Leo Redel, verdediger tegen wil en dank; De supportersclub van UDO en de kantine van Roodenburg; VOETBAL Quick Boys. dat dingt naar de gunst van de twaalfde man: het publiek; Noordwijk-tralner Van der Horst, die Ajax als voorbeeld ziet: En nog zo het een en ander. AMSTERDAM Het lijkt weinig zin te hebben ons af te vragen of Ajax zich in komende seizoen als Europacupwinnaar zal handhaven. Laten we even samen, hand [hand, de bekerwinnaars bekijken sinds 1956; Real Madrid, Real Madrid, Real Ma id, Real Madrid, Real Madrid, Benfica, Benfica, AC Milan, Inter Milan, Inter Milan, Madrid, Celtic, Manchester United, AC Milan, Feijenoord, Ajax. U ziet dat laatste zes jaar de winnaar van de Cup zijn aanspraken op het Grote Kleinood niet In prolongeren. Inter Milan was de laatste die daarin slaagde, in 1965. pe tijd lijkt daarom voorgoed voorbij, dat een club binnen i Europese stramien een soortgelijke machtspositie kan op- pwen als indertijd Real Madrid (dat 5 maal achtereen won), |nfica (dat niet alleen 2 maal achtereen won, maar de derde fer pas in de finale sneuvelde, en twee jaar later weer tekort Root in de finale) en Inter (dat in vier jaar tijd 2 maal won j 1 maal verloor in de finale). Net als in de Nederlandse npetitie, zijn de verhoudingen in de Europacupcompetitie de ltste jaren glad getrokken, de oppermacht van een of twee lbs is zowel in Europa als in Nederland sterk beknot, of zelfs piet gedaan- plet andere woorden: de kans dat zich als Europacupwinnaar jndhaaft is zeer gering, ook als we Her "handhaven" bijvoorbeeld het feiken van de halve finales ver- i. Het is vorig jaar zelfs de on oorbare machinerie van Feije- lord niet gelukt, laat staan het [ax van 197172, dat zo gehavend J de transferperiode tevoorschijn ■.gekomen: Michels weg, Vasovic Rijnders weg, en dan zwijg ik 5 maar over de blessure van lan- e duur van Wim Suurbier. Feije- jord zag na het winnen van de Bropacup ook wel enkele spelers ptrekken (Eddy P.G. stopte voor- Ruud Geels ging naar Go tad, Haak naar Holland Sport), r dat betroffen slechts secundai- I spelers, waarvoor Schneider, Bos- mp en Maiwald als primaire spe- i in de plaats kwamen. Boven bleef Happel. Vergeleken me jenoord is Ajax dus veel gehai^ bapter, bij de aanvang van zi bst-Europacupiaanse seizoen. Verborgen krachte |Laten we ons daarom verdiepen i; veel dwingender vraag, of Aja ch dit seizoen zal kunnen handha in als "koploper", althans: als eei an de drie of vier troonpretenden in: Feijenoord, FC Den Haag ADC SV en En Ajax? Me dunk wel. Ik zal u vertellen waarop i at optimisme baseer. Ten dele oi p nieuwe aankopen die Ajax dee( in dele ook op de "verborgen krach in" van Ajax. Laat ik beginnen mc te nieuwe aankopen. De belangrijk e was die van Jopie Cruijff, welis van kindsbeen af Ajaciec laar sinds zijn eerste successen ii •65 toch altijd een Ajacied me entrifugale kracht: middelpuntvlif end, waarbij Ajax dienst deed al liddelpunt. Dankzij zijn zevenjarig «tract met Ajax kan hij vanaf he en worden beschouwd als een eer. rlpetale Ajacied, dat wil zeggen en middelpuntzoekende. Wat hei oorheen dreef, was de goede, uit 'tinkende prestatie terwille van di ositieverbetering. Vanaf dit seizoen an hij eindelijk zichzelf zijn (want ohan Cruijff is eigenlijk een erg nu "losgezongen" die goede, uitblin kende prestatie eindelijk kan leveren terwille van 't speelplezier, het pu bliek, zijn vrienden en familieleden. Danny en Chantal en schoonvader, kortom: Ajax. Nu het geld geen pri maire rol meer speelt, zal de. drijf veer achter zijn spel niet zijn veer kracht hebben verloren, maar om andere redenen opgewonden blijven en hem tot topprestaties drijven. Daarom is de aankoop van de cen tripetale Cruijff de belangrijkste zet van Ajax op de transfermarkt. Gewone aankopen Daarnaast waren er de gewone aankopen. Laten we om te beginnen niet vergeten, dat Ajax vorig sei- Door Nico Scheepmaker zoen al twee kapitale aankopen deed: Johan Neeskens en Horst Blankenburg, allebei nu volwaardige eerste elftalspelers. Daar stond vo rig Jaar geen noemenswaardig ver lies tegenover, zij waren dus een ex traatje, een reservepotje voor het elftal. Daar zijn dit jaar weer twer belangrijke aankopen bij gekomen: Heinz Schilcher, de Oostenrijker di' zo om en nabij Vasovic moet gaan vervangen, en Arnold Miihren, di< moet gaan bewijzen dat de kenners gelijk hebben als zij zeggen dat Ar nold "eigenlijk" een groter talent is dan zijn grote broer Gerrie. Ik moei dat. om de waarheid te zeggen, nog zien. maar de kans is niet klein da; Juist hij, het speelse broertje, eer der zijn kans krijgt bij de nieuwe Roemeense trainer Kovacs. dan hij bij Michels zou hebben gekregen Maar daarover straks meer. Ik wee niet of Schilcher werkelijk in staat zal zijn Vasovic (niet als bezieler en aanvoerder, maar gewoon als Aus- putzer) afdoende te vervangen, Ik betwijfel vooralsnog of Arnold Miih ren in staat zal zijn "ergens in het elftal" Rijnders te doen vergeten, maar ik wil wel nog wijzen op de "verborgen krachten" waar ik zo juist over repte. Dat zijn geen ge heimzinnige, mysterieuze krachten, maar Jongens van vlees en bloed. Rep en Kleton geheten. We zijn ge neigd het te vergeten, maar behalve van zijn aankopen, is Ajax natuurlijk ook nog "afhankelijk" van zijn eigen jeugd, die in het verborgene ouder wordt en dan opeens klaar staat »oor het eerste elftal. Laten we niet vergeten dat Ajax's grootste talen ten: Cruijff, Keizer en Swart, al van jongsafaan in Ajax speelden, terwijl anderen als Hulshoff, Krol en Suur bier nog naamloos waren toen zij als jeugdspeler bij Ajax kwamen. Wat dat aangaat onderscheidt Ajax zich gunstig van grootste concurrent Feijenoord. dat van de huidige gene ratie alleen Wim Jansen en Jan Bos- Een groot moment uit het I Ajax-supporters. Of dat aan het Tdige Jongen, die ik alleen maar 1 afgelopen seizoen. Johan Cruijff,eind van het seizoen 1971- 72 weer £n als heel coöperatief, dat wil I Ruud Krol en Amsterdams burge- kan gebeuren? De tijd lijkt voor- eggen: altijd bereid zijn medewer- meester Samkalden tonen trotsgoed voorbij dat binnen het Euro- tog aan iets te verlenen), zodat hij j de Europa Cup aan de verzamelde \pese stramien een club een soort gelijke machtspositie kan c bouwen als Real Madrid en InU in het verleden De vraag is dus gewettigd, waarom Ajax ook nu piet "een Cruijff", "een Keizer" zou kunnen voortbrengen, uit eigen middelen, tenzij je ervan uitgaat dat Onze Lieve Heer zijn gunsten keurig verdeelt en van me ning is dat Ajax de eerste vijftig Jasr niet meer in aanmerking komt voor supertalenten. Om kort te gaan: bij Ajax meent men in Gerry Kleton en Johnny Rep (hij heet eigenlijk Nico, maar laat zich Johnny noe men, dat zou ik ook doen met zo'n voornaam) zulke opvolgers in petto te hebben. Zij zijn opgenomen in de A-selectie en trainen op volle toeren mee met de big boys. Johnny Rep is rechtsbuiten, de potentiële opvolger dus van SJaak Swart, qua aanleg een betere voetballer (hij passeert even gemakkelijk links als rechts, kan een achterhoede doldraaien). maar qua mentaliteit diens tegenpool: snel ge deprimeerd, als het even niet lukt laat hij het hoofdje hangen, ervan uitgaand dat de goden blijkbaar on welgevallig op hem neerkijken, deze zondag. Gerry Kleton, linksbuiten, of linkerspits, heeft meer de allure (én de allures) van de Piet Keizer van 16 k 17 Jaar. zegt Maarten de Vos die hem beter kent dan ik. Kle ton Is een betere doorbijter dan Rep maar nogal snel aangebrand. Voeg bij dit tweetal de twintigjarige Arnold Miihren, met zijn fantasie- techniek, dan hebt u een gegronde rede nvoo rd everwachting, dat Ajax anno-1971 het ook nog wel zal red den. Kovacs-Keizer Maar het vertrek van Rinus Mi- hels dan, zult u zeggen? Ik geloof at dat verlies vrij aardig zal wor- len opgevangen door de combinatie .iovacsKeizer. Zoals bekend heb ben de spelers van Ajax Piet Keizer tot aanvoerder gekozen, als opvolger van Vasovic. Op de eerste training van Ajax in de Meer, viel al een be paalde samenwerking te constateren tussen Kovacs en Piet Keizer: sa men deden ze een bepaalde oefening voor. Kovacs schoof de bal op het middenveld naar Keizer, die gaf een lange pass naar de rechtsbuiten plaats. Kovacs rende zich suf om die bal te achterhalen, en gaf hem daar na voorbij de tweede paal voor naar Keizer, van wie verwacht werd dat hij doorgelopen was richting doel om deze aanval af te werken. Zoals bekend waren Rinus Michels en Piet Keizer op „non speaking terms" met elkaar: zij spraken niet meer met elkaar, op het allernoodzakelijk ste na. Nu is Piet Keizer aanvoerder, en de verstandhouding van Kovacs met hem, en trouwens met alle spe lers, is zo te zien uitstekend. Kovacs had trouwens oo kee ngoede „pers" bij de gepensioneerden (en ander weinig ijverig volk) die de eerste training op de bij velde nbij woonden. „Een vieve vent", zei de een. „Hij houdt de gang er wel ln!", zei de an der. "En hij doet alles zelf voor", zei de eerste weer goedkeurend. Ko vacs lijkt een goedgehumeurde man, die het wel zal rooien met de spelers. Na afloop van de training vroeg ik hem, op welke punten de verwachtingen die hij ongetwijfeld van tevoren gekoesterd had. vervuld waren (of overtroffen), en op welke punten hij in zijn verwachtingen te leurgesteld was. Teleurgesteld, zei hij in goed Duits, was hij in de stel lige verwachting dat hij moeilijke, ongedisciplineerde spelers zou aan treffen. De spelers waren heel ge- dlciplineerd, dat was dus een posi tief punt en daarom natuurlijk géén teleurstelling. Een tegenvaller, vond hij, waren de blessures van de achterspelers, Wim Suurbier en Ruud Krol, waardoor hij de eerste oefenwedstrijden met een geïmpro viseerde achterhoede had moeten spelen (ook Vasovic ontbrak im mers). Hij was trouwens liever een week eerder met de t raining begon- I nentwee maanden vakantie is te lang, de soepelheid was uit de heu- Nu het geld voor Johan Cruijff geen primaire rol meer speelt, kan hij eindelijk zichzelf zijn. zodat hij nu losgezongen die goede, uitblinkende prestaties kan leveren terwille van het speelplezier pen verdwenen, het mankeerde daardoor minder aan conditie, dan aan souplesse. Wat hem vooral in de Franse kranten had geërgers. zei Kovacs, was dat zij na de finale te gen Panathinaikos schreven, dat Ajax sjablonevoetbal zonder varia tie speelde (het feit dat hij speciaal Franse kranten noemde, zal denk Ik verband houden met het feit dat Ko vacs als Roemeen in eerste instantie Franstalig is, Roemeens is immers net als Frans een Romaanse taal). HIJ trainde de Ajacieden nu op gro tere variatie, wilde dat er bij uitval len niet langer één man voor hek doel stond om de aanval af te wer ken, maar twee, of drie. Rep als eerste Tenslotte vroeg ik hem, hoe hoog hij de kansen van Arnold Miihren, Johnny Rep en Gerry Kleton voor een plaats in het eerste aansloeg? Kovacs antwoordde daarop zonder terughouding. Hij zag Arnold Miih ren en Johnny Rep dit seizoen al doordringen tot Ajax I en voegde daaraan toe: Rep als eerste. Met andere woorden: het valt even moeilijk te voorspellen hoe Ajax dit seizoen zal reilen en zeilen, als dat het geval bleek van het AJax-na-de- verloren-finale-tegen-AC Milan. Van de spelers die in die finale meespeel den verdwenen Bals, Muller. Van Duivenbode, Pronk, Groot, Nuninga en Danielsson. Nog geen Jaar na die Europacupfinale werd Ajax weer landskampioen. Op dezelfde manier lijkt 't heel wel mogelijk, dat Ajax uit de onmiskenbare verliezen, die deze transferperiode opleverde, weer nieuwe winst peurt, die door Kovacs op „spielerische" manier in succes sen zal worden omgebogen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17