EIDSCH DAGBLAD ;agen rondom topatletiek in leiden Bij stands ver drag India en Moskou hier neemt ternerings- laatregelen Vliegers: „Wij zijn geen doelwit'' vandaag E KOP IS ER AF. Verscherpte tegenstellingen in Azië delijk regen Dode man ligt bijna maand in huis Subcommissie VS -congres: devalueer de dollar Schaduwen ©uc/ ^Jitetiws tricht 1 maart 1860 MAANDAG 9 AUGUSTUS 197! No. 33472 G. Koopman lacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0.31 Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat 18 uur) het grote probleem geweest. Wethouder Lij ten, in wiens por tefeuille de Groenoordhal steekt, en haldirecteur Daey Ouwens hebben geprobeerd dit garantiebedrag op tafel te krijgen. Dit is voor bijna de helft gelukt. Nog steeds worden pogingen ondernomen het gehele bedrag bijeen te krijgen. Dat bleek vrijdagavond in het VARA-tv-pro- gramma "Zomaar een zomer avond" uit een beroep, dat Daey Ouwens via dit massamedium deed. Hierop is inmiddels reactie gekomen. Met deze wetenschap zijn de KNAU-vertegenwoordigers naar Helsinki en, naar men in Leiden aanneemt, zullen ze vragen om het evenement in 1973 toegewezen te krijgen zonder dat ze nog een plaats noemen. Ook elders in het land bestaat belangstelling voor de Europese kampioenschappen, die vooral in het licht van propaganda voor een stad of streek als een be langrijk evenement worden gezien. Dit argument heeft het Oegst- geester statenlid De Graaf aange voerd in vragen aan het college van gedeputeerde staten of van de zijde van de provincie steun kan worden verleend. Wethouder Lij ten heeft dit verzoek ondersteund, maar een negatief antwoord gekre gen van GS. Uit het antwoord, dat GS zullen geven aan de heer De Graaf, blijkt, dat het provinciaal bestuurscollege niet afwijzend tegenover het evene ment staat, maar geen geld heeft om de garantiesom aan te vullen. Volgens De Graaf blijkt verder, dat GS er niet afwijzend tegenover zullen staan als Leiden het garan tiebedrag aanvult. Gedeputeer de Staten willen er twee voorwaar den aan verbinden: Het gemeentebestuur zal een redelijk toezicht moeten houden op inkomsten en uitgaven: Het tekort (van f 26.000) moet uit de begroting worden verwij derd. De eerste voorwaarde lijkt niet moeilijk. Aan de tweede kan wel licht worden voldaan in samen spraak met de KNAU. De directeur van de Groenoordhal heeft zich nooit bezorgd getoond over het sla gen van het evenement. Het risico van garantstelling lijkt dus niet zo groot. Zo denkt kennelijk ook een aantal raadsleden erover, dat in de ver gadering van hedenavond 'n initia tiefvoorstel zal doen om het garan tiebedrag aan te vullen van de kant van de gemeente. De raadsle den vertegenwoordigen de fracties van PAK, CPN en DS 70. die de kleinst mogelijke meerderheid heb ben in de raad. Maar zeker in de ze vakantietijd is de uitslag niet te voorspellen. Wethouder Lijten vertelde ons, dat het college sympathiek tegen over het evenement staat, maar op het standpunt is blijven staan, dat gezien de precaire situatie geen ge meentelijk geld kan worden uitge trokken. De gemeente verleent we] meer garanties, maar daar staat altijd iets als onroerend goed tegen over en dat is hierbij niet het ge val. aldus de wethouder, die het feit, dat hij voor de zaak voelt, "be wees" met te wijzen op zijn bemid delende rol. In de overwegingen van de stads bestuurders moet ook een rol spe len het feit, dat een evenement van het niveau als de Europese kampioenschappen niet alleen Lei den maar zeker ook de Groenoordhal goed zal doen. Deze hal, die de ge meente veel geld kost maar dat is een andere zaak heeft evene menten van formaat nodig om lan delijk een reputatie te verwerven. Is het risico van garantstelling daarvoor te groot? En men kan nu wel spreken over de financiële nood. maar hoe is de situatie in 1973? STGEEST Duizenden kinderen zijn vandaag voor het eerst „grote school" gegaan, één van de eerste mijlpalen in een ensenleven. In Oegstgeest en andere randgemeenten ging de vanmorgen af. In Leiden begint voor de meeste basisscholen ïuwe schooljaar morgen. tijdelijk afscheid tussen moeders en kroost voor de schooldeur, zoals gebruikelijk nogal bedremmeld. Bij het uitgaan van de was de stemming heel wat beter. In elk geval gold dat voor de vierde openbare basisschool aan de Lange Voort in Oegst- waar bijgaande foto's (Holvast) werden genomen, vanmiddag, juf", riepen een paar eerste-klassertjes heel op- terwijl ze de stoep afwipten, gevolgd door een golf klasge- die met opgewekte verhalen de wachtenden moeders (en een vader) bestormde. De eerste schooldag het begin van een .ge school-„carrière" die weet waar zal eindigen? NIEUW DELHI (AP, AFP, Reuter) Het conflict tussen India en Pakistan begint steeds dreigender vormen aan te nemen. Nadat Pakistan zich al had verzekerd van de steun van de Chinese volksrepubliek, heeft India nu een verdrag van bijstand met de Sowjet-Unie gesloten. Dit verdrag legt de krachtsverhou dingen in Azië vast op twee polen: Peking-Rawalpindi en Moskou-Nieuw Delhi. Het bezoek van de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko aan India's premier me vrouw Gandhi werd door dit verdrag wel bijzonder spectaculair. Nog geen 24 uur had Gromiko voet óp Indiase bodem gezet, of de bekendmaking van 't verdrag volg- 'AST (AFP, Reuter) De irse premier Faulkner heeft tend officieel de internerings- Belen van kracht verklaard, irsonen die "een voortduren- ernstige bedreiging vormen openbare orde en veiligheid" nu zonder vorm van proces opgepakt. kners aankondiging volgde na van arrestaties en een uitbarsting van geweld waar- Britse soldaat en een fa- racht in de wijk Springfield lilt verwacht van vanavond genavond tot zwaar bewolkt met op de plaatsen tijdelijk regen. Ma- krachtige wind uit zuidwest Minimumtemperaturen om- 13, maxima van 18 graden noordwesten tot 22 graden in doosten van het land. emaakt om 12.40 uur). 5.15 uur; onder: 20.15 uur. °P: 21.19 uur; onder: 10.15 uur. toter te Katwijk te 5.22 en »ur, laagwater te 1.28 en 13.45 Road werden gedood en verscheide ne soldaten door geweervuur ge wond raakten. Hij zei tot het besluit te zijn gekomen ter bescherming van leven en veiligheid in de al Jaren door de vete tussen rooms-katholie- ken en protestanten getroffen pro vincie van Groot-Brittannië. De regering van Noord-Ierland heeft voor het laatst in 1961 van deze bij zondere bevoegdheden gebruik ge maakt. de al. Een teken dat het bezoek van de Russische minister niet zozeer de aanleiding voor de overeenkomst vormde als wel de bekroning van de onderhandelingen. Gisteravond laat werden de Indiase oppositieleiders door mevrouw Gandhi ingelicht. Na spoedberaad met het Indiase kabinet kon Swaran Singh, de' Indiase mi nister van Buitenlandse Zaken, van. ochtend de definitieve tekst van het verdrag bekend maken. Beide landen hebben zich ver plicht elkaar niet aan te vallen. Maar belangrijker is dat de overeen komst volgens Singh, „een geloof waardige garantie verschaft als een van beide partners wordt aange vallen, of als het gevaar daarvoor dreigt. In dat geval zullen zij on middellijk overleg plegen om een dergelijke bedreiging te elimineren en over het treffen van doelmatige maatregelen om hun vrede en vei ligheid te verzekeren". Stabiliserend Hoewel Slngh er de nadruk op heeft gelegd dat de overeenkomst niet tegen 'n enkel land is gericht en een „stabiliserende factor vormt ten gunste van de vrede in Azië, zijn politieke waarnemers van mening dat de tegenstellingen er aanzienlijk door worden versterkt. Er ontstaan twee groepen landen die als kemphanen tegenover elkaar staan. Het ideologisch conflict tus sen Moskou en Peking en de grens geschillen tussen China en Rusland laten evenmin als de ruzie tussen Nieuw Delhi en Rawalpindi over de bloedige onderdrukking van de on afhankelijkheidsbeweging in Oost- Pakistan, veel ruimte voor diploma- Leer Goed Dansen...!! E.C. leert het U steengoed. Bollenstreek 6 klubs N.Hout - Lisse - Hillegom - Sassenheim Vanat 18 augustus. Leiden 25 klubs «.A""» wra,., evert castelei nj SCHIPHOL Nederlandse lucht vaartautoriteiten ontkennen de be schuldigingen van Britse verkeers vliegers, dat militaire gevechtsvlieg tuigen hun toestellen gebruiken als doelwit voor hun oefeningen. De Engelse bond van verkeersvlie gers Balpa heeft gisteren zijn be zorg-theid uitgesproken over het aantal bijna-botsingen, veroorzaakt door militaire toestellen in de luchtwegen boven West-Duitsland en Frankrijk. In een verxlaring zegt de bond voorts: „Wat ons nog meer verontrust is dat wij iedere keer dat wij een dergelijk incident willen laten uitzoeken, stuiten op een ste nen muur van officiële ontkennin gen". De vliegers van de Britse maat schappijen BOAC en BEA hebben hun klachten openbaar gemaakt naar aanleiding van de vliegramp in Japan (162 doden) na de botsing van een lijntoestel en eer straalja ger „Zulke ongelukken kunnen ook in het Europese luchtruim gebeu ren", aldus de Britse piloten. Volgens de Nederlandse Vereniging van Verkeersvliegers heeft een Ne derlandse piloot nog nooit een schijnaanval gerapporteerd. De KLM vindt het uitgesloten, dat mi litaire vliegtuigen lijntoestellen als doelwit kiezen. De Luchtmachtvoorlichtingsdienst zegt dat bijna-botsingen in het Nederlandse luchtruim vrijwel uitge sloten zijn. De civiele en de militai re luchtverkeersleidingen werken nauw samen. Voor de verkeersroutes bestaan strenge bepalingen, die voortdurend worden gecontroleerd Een Sabena-gezagvoerder, die zijn naam niet bekend wilde maken, heeft gezegd, dat hij dikwijls door Franse en Belgische gevechtsvlieg- tugen was achtervolgd in de zones voor het burgerluchtvaartverkeer. Een woordvoerder van de Vereni ging van Franse verkeersvliegers heeft vandaag de verklaringen "ver gezocht en onverantwoordelijk" ge noemd. "Ik heb nog nooit van zulke inci denten gehoord", zei de woordvoer der. "Piloten vormen een sterk aan eengesloten gezelschap en zelfs ln gesprekken met vrienden heb ik nog nooit iets over dergelijke gevallen gehoord". tieke tussenkomst, 'n Herhaling van Tasjkent (1966), toen de Sowjet- Unie verzoening wist te bereiken in een oorlog tussen Pakistan en India lijkt uitgesloten. Een belangrijke en toch nog on zekere factor vormt de rol van de Verenigde Staten in dit conflict. In diase functionarissen zijn er van overtuigd dat Washington de zijde van Pakistan zou kiezen. Amerika is door het lidmaatschap van de Cen traal Aziatische Verdragsorganisatie en de Zuidoost-aziatische verdrags organisatie verplicht tot bijstand aan Pakistan, zo wordt gesteld. Daar naast zou ook de Amerikaanse toe nadering tot China in die richting wijzen. Kenmerkend voor het huidige kli maat in India is een bijeenkomst van de Indiase Congrespartij van daag in Nieuw Delhi. Deze bijeen komst staat in het teken van de on afhankelijkheid van Bangla Desj. Premier Gandhi zag zich daar van ochtend gedwongen te verklaren, dat India misschien te zijner tijd tot erkenning van Bangla Desj zal over gaan. Gisteren nog moest de politie van Nieuw Delhi ingrijpen toen be togers het gebouw van het Pakis taanse Hoge Commissariaat in Nieuw Delhi wilden bestormen. LEIDEN in een pand aan de Herengracht heeft de politie "t stof felijk overschot van een 53-Jarige alleenwonende en ongehuwde man aangetroffen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat hij omstreeks de twaalfde juli moet zijn overleden. Collega's van de man, die al enige tijd ziek was', kwamen bij hem aan de deur maar kregen geen ge hoor. Toen de politie tenslotte op onderzoek uitging, deed men de af schuwelijke ontdekking. WASHINGTON Een subcom missie van het Amerikaanse Con gres heeft voorgesteld dat de Ver enigde Staten de dollar devalueren als andere belangrijke landen hun wisselkoersen niet willen herzien. De subcommissie heeft tijdens het weekeinde een rapport gepubliceerd waarin staat dat een devaluatie van de dollar de enige manier ls om het tekort op de Amerikaanse betalings balans te laten verdwijnen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft op vragen over dit rapport geantwoord dat het evenals een groot deel van het Congres de mening van de commissie niet deelt. De spanning tussen India en Pakistan tengevolge van het vluchtelingenprobleem aan de grens tussen Oost-Pakistan en West-Bengalen (India) blijkt veel gevaarlijker dimensies te hebben dan tot nu toe werd aangenomen. De Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko heeft vanochtend in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi met de regering van mevrouw In dira Gandhi een verdrag van vre de. vriendschap en samenwerking getekend. Daarmee, zo zeggen deskundige waarnemers, heeft India in elk geval bereikt, dat het, in geval van een conflict, de Sowjet-Unie niet tegenover zich zal vinden. Dat was trouwens toch al onwaarschijnlijk, omdat India al geruime tijd belangrijke mili taire steun van de Russen ont vangt. Maar, aangezien er tege lijkertijd gesproken wordt over effectieve maatregelen ter verze kering van vrede en veiligheid, mag men aannemen, dat Kremlin de Indiase regering steun heeft toegezegd als het tot een oorlog met Pakistan mocht komen. Achter de geprikkelde buurlan den India en Pakistan tekenen zich nu dus de schaduwen af van hun eventuele bondgenoten: Chi na en Amerika aan de zijde van Pakistan. Sowjet-Rusland aan de kant van India. Nu kan steun van het Kremlin aan India een stabi liserende factor zijn. Pakistan en India zullen zich immers nog wel eens bedenken alvorens zich tot een „beperkt conflict" te laten verleiden, dat bemoeiing van de grote mogendheden tot gevolg kan hebben. Want de wereldmachten op de achtergrond zouden, wanneer zij in een locale oorlog worden be trokken, in die contreien een af schuwelijke ruïne achterlaten. En daarmee is geen van de „kleine" tegenstanders gediend. Het wordt dan ook de hoogste tijd. dat de Verenigde Naties een aantal waarnemers naar de grensgebie den sturen om toezicht te houden op eventuele incidenten Dat kan een ramp. mogelijk zelfs een we reldramp, verhinderen. 14 PAGINA'S „Piekfijne landing", gebaart Mary Irwin, de echtgenote van een van de maanwandelaars na het neer plonsen van de Apollo 15 in de Stille Oceaan. Ruim een etmaal later waren de astronauten, die in prima conditie verkeren, in Hous ton met hun gezinnen herenigd. PAGINA 10 Er bestond veel belangstelling voor het dansfestijn in de Groenoord hal, evenals trouwens voor het paalzitten in Roelofarendsveen. STADSPAGINA Het is duidelijk, de voetbalcompe titie staat op losbarsten en dat vindt z'n weerklank op onze sport pagina's. Uit het Leidsch Dagblad van 8 Augustus 1871: De Arnh. courant zegt kort en bondig „De Cholera wordt niet overgebracht door per sonen of voorwerpen, en af sluitingsmaatregelen quaran taine enz. kunnen dus niet baten. Wel wordt zij bevor derd door vuilheid, slecht wa ter als anderzims". Dublin 7 Aug. Gisteren na den middag heeft de vereent- ging tot verkrijging eener amnestie voor de Fenians, ge volgd door eene groote me- aigte beproefd eene meetiny in het Phoenixpark te hou den, in weerwil van het ver bod der politie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1