loties van oppositie zonder >ardon van tafel geveegd „Rode Jeugd in Eindhoven is niet links en niet politiek" |Den Uyl voelt zich opgelicht en Van Mierlo's kinderen roepen om 'papa' 'ensgezindheid tegenover elkaar 'iid overreden =door trein Glazenwassers vallen dood van twintig meter hoogte ZES TON AUGURKEN OP SNELWEG LEIDSCH DAGBLAD Algemene beschouwingen 12 oktober SJ distantieert zich van acties 6 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD :ht 10r 560. (Van onze politieke redactie) I HAAG Eensgezind hebben de tweede-kamer- i van KVPARPCHU, VVD en DS '70 zich gister- an de turele geschaard achter het kabinet-Biesheuvel. Even eens- Haag! kondigden PvdA, D'66 en PPR een harde en felle -ie aan. De scheidslijn tussen links en rechts in het CD ynt was helder zichtbaar aan het slot van het debat l regeringsverklaring. Vijf moties van de voornaam- ositiepartijen werden door de regeringspartijen zon- Jon van de tafel geveegd. partijen die zich voor „ringen hebben gepresen- de alternatieve combi- fegen bij alle moties de wist In de CPN en de PSP. >©ci<rffrl° wilde de re- ïtpinnen op de toezegging, financiering van het wo- 7 van>rogramma 2011 veili&stel- continuïteit in gevaar zou )e kamermeerderheid vond -N nodig. Van Mierlo wilde Vastleggen, dat in 1975 de L5 woningproduktie op jningen zou liggen een MERis genoemd in het regeer- Premier Biesheuvel maak- Jk, dat het hier ging om 951 4(il in aanbouw te nemen en niet om het aantal ge- ümen woningen. De kamer lid was het er mee eens. I (PvdA) nodigde de rege- ■Binotie uit minder voor De- ^Hite geven en minder te be- pp het gebied van onder- Djiing en cultuur. De ka- lerheid wilde er niet Uyl vond evenmin een i fid voor een motie, waarin j van kleutergelden len, zomede de betaling oolgeld voor leerplichtige werd verworpen. Mi- gident Biesheuvel had na- verklaard, dat het nooit Ing is geweest schoolgeld te [en voor de leerplichtige Schokken jtieleider van de PPR. drs. nam het in een motie op gemeenten, die met een cret%ek aan financiële midde- L Aarden meende, dat „dit Duwen van de bevolking in 7 of i znard trapt rs eisje dood P LEM De vijftienjarige Jo- jijsker uit Haarlem is gister- in een ziekenhuis overleden jevolgen van een trap van een jd in een manege een paard i, waarmee een ruiter een pilde maken. Het dier sloeg t en raakte het meisje in de M De vierjarige Nico van is gistermiddag op een onbe- spoorwegovergang in Didam ordrecht door een trein ge- Het jongetje was op slag fn ouder zusje werd net niet het eigen plaatselijke bestuur zou schokken en de bestuurders de moed zou ontnemen hun taak en verant woordelijkheid te dragen". De ka mermeerderheid was het niet met hem eens. In het debat werd niet duidelijk wat de regering in de regeringsver klaring heeft bedoeld met déze zin „De regering zal waarschijn lijk niet kunnen ontkomen aan overweging van tijdelijke beperking van de toelating van studenten tot enkele studierichtingen van het we tenschappelijk onderwijs". Minister-president Biesheuvel zei eerst, dat de hier door de oppositie als „studentenstop" gekenschetste overweging wettelijk geregeld moet worden. Het parlement moet er dus aan te pas komen. PvdA-er Den Uyl UTRECHT Twee glazenwassers broers hebben gistermiddag in Utrecht een dodelyke val gemaakt van ruim twintig meter hoogte. Eén van hen, Frits Bennink (28), was op slag dood. Zy'n 36-jarige broer Jo hannes stierf gisteravond in het zie kenhuis. De broers waren bezig de ruiten te lappen van een flatgebouw. Zij ge bruikten daarvoor een aan de dak goot opgehangen uitschuifladder. De arbeidsinspectie onderzoekt de oor zaak van hun val. AMSTERDAM (ANP) De aan hanger van een vrachtwagen, bela den met zes ton augurken in glazen potjes, is gisteravond op de kruising Leeuwarder weg/provinciale weg naar Purmerend in het noordelijk deel van Amsterdam gekanteld. De wagen kantelde doordat de chauffeur de bocht te snel inreed. De politie had enkele uren nodig de augurken en glasscherven op te ruimen. ADVERTENTIE Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 21 aug- 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur ml) 4 weken het Leldsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee aam: dres: 'laats: lironummer: lokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder •ostzegel) sturen aan Leldsch Dagblad antwoordnummer 14. Lelden. stelde ijlings vast, dat een studen tenbeperking dus niet meer voor de cursus '71—'72 zou kunnen gelden. De Tweede Kamer zou immers voor het begin van het cursusjaar niet meer bijeen komen, hetgeen een wettelijke regering uitsloot. Biesheu vel corrigeerde daarop zichzelf door mee te delen, dat de faculteiten zelf standig zijn en dat zij zelf mogen uitmaken hoeveel studenten zij wil len toelaten. Belastingen Den Uyl vond het onbegrijpelijk, dat de drie christelijke partijen had den afgezien van het programma punt: verhoging belastingdruk met 0.5 per jaar. „In de economische situatie van nu moeten de belastin gen juist omhoog", oordeelde Den Uyl. De PvdA-fractieleider gaf zijn KVP-collega dr. G. H. Veringa een in parlementaire democratie. Hij verweet de KVP-er, dat hij ge zegd had: „De PvdA gaat in de op positie en speelt dus niet mee". Vol gens Den Uyl speelt een oppositie partij voor honderd procent mee. Zij vertolkt bepaalde maatschappelijke opvattingen en slaat een brug tus sen actiegroepen en het parlement. In dank aanvaardde Den Uyl de toezegging van premier Biesheuvel dat de Nederlandse regering er tegen is, dat Europa een zelfstandige kernmacht wordt. Aan de heren ds. H. G. Abma (SGP) en P. Jonge ling (GPV) die een beschouwing over de geestelijke achtergrond van het nieuwe kabinet hadden gemist, zei premier Biesheuvel: „In dit ka binet zijn verschillende geestelijke stromingen weerspiegeld. Elke mi nister wil vanuit zijn eigen levens beschouwing het Nederlandse volk dienen". DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer zal op dinsdag 12 oktober beginnen met de openbare behandeling van de rijksbegroting 1972. De begro ting wordt dit jaar nog inge diend op de derde dinsdag in september, te weten op 21 sep tember. Zo spoedig mogelijk na de algemene beschouwingen zullen de verschillende begro tingshoofdstukken afzonderlijk worden behandeld. Na afloop daarvan zullen eventueel detailpunten uit de begrotingshoofdstukken in com missie-vergaderingen worden besproken. Hiertoe is donder dagmiddag besloten op voorstel van het presidium van de Tweede Kamer Gisteren heeft minister president Biesheuvel de vragen van de fractievoorzitter beant woord. Mevrouio drs. NSmit Kroes (VVD) viel in de Tweede Kamer op door haar maxi-japon. Op de achtergrond het nieuwe vrouwelijke kamerlid uit Leiden mej. A. Kappeyne v. d. Coppello. Zoals het een goed oppositie leider betaamt en die kwali ficatie verdiende hij alleen al voor de activiteit, waarmee hij keer op keer naar de interrup tiemicrofoon snelde heeft drs. J. den Uyl gisteren in de Twee de Kamer uitgeroepen, dat hij zich "grotelijks belazerd" voel de. In eerste instantie dan wel iswaar door het vorige kabinet, dat premier De Jong vlak voor de verkiezingen liet verklaren, dat er helemaal niet zo'n enorm gat in de begroting zat, terwijl toen al intern bekend was, dat de situatie eigenlijk nog erger was dan door de niet in de toen malige regeringskraam passen de publikaties was uitgelekt. Maar toch ook wel door de man nen uit diezelfde partijen, die nu weer achter de regeringsta fel zaten en opeens heel andere geluiden lieten horen dan zij volgens Den Uyl vóór 28 april hun kiezers hadden verteld. De socialistische fractieleider zag bovendien, aan het einde van het debat over de rege ringsverklaring van het kabi net-Biesheuvel vijf moties waaronder zijn naam stond, in de prullemand verdwijnen. Mo ties. waarin de oppositie dingen van de nieuwe regering vroeg, welke deze niet in overeenstem ming met haar programma vond en die daarom ook werden ontraden. En dus door de frac ties van de regeringspartijen en hun splinteraanhang werden weggestemd. Van die moties diende Den Uyl er zelf twee in, Van Mierlo (D'66) eveneens twee, waarna PPR-aanvoerder Aarden het vijftal mocht volmaken. Alsof het erom ging, duidelijk te ma ken, dat de schimpscheuten van de WD-er Wiegel aan het adres van de progressieve com binatie niets dan vuile laster waren: de kersverse liberale fractievoorzitter had gesproken over een scheiding van tafel en bed tussen PvdA en D'66 en had Aarden zelfs een ondergescho ven kind genoemd. Niet ernstig Nu moet men niet elk woord, dat in 's Lands Vergaderzaal wordt uitgesproken, letterlijk nemen. Wie dat wel doet loopt het gevaar dat er gelachen wordt om wat serieus bedoeld was en dat als grap gelanceer de opmerkingen de mist ingaan. De PSP-er Webenga verging het zo toen hij, op zijn nu een maal op zijn leeftijd niet meer af te leren betweterige school- meesterstoon reageerde op wat minister-president Biesheuvel eerder op de dag (maar weer eens) over mevrouw Van Vee- nendaal had gezegd. ZIJ was ge kozen als staatssecretaris op grond van haar kwaliteiten, maar het feit, dat zij een vrouw is. achtte Biesheuvel een aantrekkelijk nevenverschijnsel. Zouden, zo vroeg de onmiddel lijk weer aan discriminatie den kende PSP-er ook dat wordt een tweede natuur Biesheu vels oollega's Indira Gandhi en Golda Meir op vragen in haar parlementen waarom die af gene man in het kabinet was opgeno men, ook de euvele moed heb ben te antwoorden: "Om zijn kwaliteiten, maar het feit. dat hij een man is, vind ik een aan trekkelijk nevenverschijnsel. Klacht Maar CH-fractievoorzitterMelle- ma was wel zeer ernstig te ne men toen hij bij het spreken over de economische situatie de regering vergeleek met een dok ter, die weet hoe ernstig ziek zijn patiënt wel is, maar de tijd nog niet gekomen acht het aan de familie mee te delen. Op het zelfde moment was ook Marcus Bakker doodserieus. Toch klinkt .communistische ernst, in elk ge val uit de mond van Bakker, al tijd nog iets anders. Zeker toen hij in Mellema's richting riep: "Wie is de dooie eigenlijk?" Potentie Hou Je op zo'n moment maar eens goed. Dat kan zelfs een mi nister-president niet altijd. Zo als bleek tijdens het vinnige de bat over de betekenis, die ge produceerde huizen zoals de oppositie wilde vastgelegd zien of om huizen die gebouwd zouden kunnen worden, waar voor in dat Jaar dus vergunnin gen waren uitgegeven. De rege ring hield vast aan de laatste uitleg en de AR-spreker Aantjes die de regering bijsprong, riep bewogen uit, dat het ook moei lijk anders kon. Dat ministers nu eenmaal geen verantwoor delijkheid konde* dragen voor het tempo waarin gebouwd werd: "Dat zou hetzelfde zijn als de heer Biesheuvel vragen of hij volwassen kinderen kan verwekken!". Aan zijn gezicht te zien, geloofde de verder toch aardig zelfverzekerde premier niet aan zo'n excessieve poten tie. Dag papa Waarnemers, die meenden, dat het luide Papa.Papa, geroep, dat Juist tijdens dit de bat van de gereserveerde tribu ne af klonk, hiermee iets van doen had, moeten alsnog teleur gesteld worden. Als zij beter hadden gekeken, hadden zij im mers kunnen zien, dat de opge togen kindertjes, die in de stati ge vergaderzaal dit ongewone, maar wel erg frisse geluid pro duceren, besmuikt door him va der werden teruggegroet. Hij kon het ook moeilijk opvallen der doen, Papa Hans van Mier lo. Als tweede spits van de op positie kun Je Je heel wat per mitteren achter de interruptie microfoon. Maar uitbundig wui ven naar de tribune valt daar toch nog altijd niet onder. ROTTERDAM „Tot nu toe hebben we interviews over me ningsverschillen met andere groepen steeds geweigerd. Maar in feite is de Rode Jeugd in Eindhoven geen linkse beweging en ook geen politieke beweging en daarom distantiëren wij ons van wat zij doen". Aldus Ernst Verhaar (25). mede namens Lodewijk de Waal (20), beiden (landelijk) alge meen-secretaris van de Socialis tische Jeugd (SJ), in een ge sprek in het SJ-vergaderlokaal aan de Linker Rottekade in Rotterdam over de „Marxis- tisch-Leninistische verzetsorga nisatie Rode Jeugd" te Eind hoven. Rode Jeugd in Eindhoven heeft aangekondigd niet te zullen terug schrikken voor het doden van men sen. als de strijd tegen het kapita lisme naar het oordeel van Rode Jeugd.daarom vraagt. Deze bedrei ging wordt door de Eindhovense atuoriteiten serieus genomen ge- tiuge de verscherpte bewaking van de woningen van burgemeester, een wethouder en politiefunctionaris sen. Rode Jeugd zegt dat de arbeiders het hier zo goed hebben, dat er niets met ze te beginnen is. Daar om steunt de RJ de revolutionaire brandpunten in de Derde Wereld, onder meer door te trachten in ei gen land een zó gevaarlijke situatie te scheppen, dat de militaire kracht op het eigen land gericht moet zijn en zodoende niet in de gele genheid is een revolutie neer te slaan in de Derde Wereld. Boven dien wil de RJ klaar staan voor 'n machtsovername, zodra het kapi talisme wankelt door het wegval len van de winsten uit de Derde Wereld. Ludieker „Het is ongelooflijk arrogant te zeggen dat de arbeiders het hier al zo goed hebben. Provo zei dit ook, maar deed het ludieker, zo van: we willen nog één keer de kapitalisten pesten, voor de bom barst," zo kri tiseert Ernst Verhaar. „De revo lutionaire haarden liggen in de Derde Wereld, dat is juist. Maar het is onjuist dat linkse groepen geen perspetcief meer kunnen bieden aan arbeiders hier". Lodewijk de Waal: „Rode Jeugd toont 'n autoritaire houding tegen over de arbeiders en RJ zou die houding niet verliezen als ze eens aan de macht zou raken". Hij ziet RJ als 'n groep zonder ontwikkeling volgens 'n bepaalde lijn en als een geïsoleerde groep. Dat blijkt onder meer uit 't feit dat de Amsterdamse RJ'ers het niet met de Eindhovenaren eens zijn. Ernst Verhaar: „De houding van de RJ is niet politiek, maar wel psychologisch verklaarbaar. Philips speelt 'n kwalijke rol in Eindhoven; de stad is doordrenkt met Philips en ook de Philipspolitie speelt een vervelende rol. Het is logisch dat RJ zich in deze richting ont wikkelt". Lodewijk de Waal voegt eraan toe dat RJ door psychologische oor zaken en niet door 'n analyse van de sociale en politieke situatie tot geweld overgaat, zoals de Tupa- maros in Zuid-Amerika. met wie RJ zich nogal graag vergelijkt. ,RJ werpt zodoende eigenlijk 'n smet op de Tupamaros". De SJ-secretarissen veroordelen niet alleen het doden als strijdmid del aan 't Eindhovense front, maar ook het gebruik van ander grof ge weld. „Het werpen van brandbom men is onzinnig," zegt Lodewijk de Waal. „Toen de SJ vorig Jaar een ruit van het C'70-gebouw in Rot terdam brak om het gebouwtje te bezetten, zijn we gekraakt in de pers. Ons geweld was al genoeg om de hele actie te verdoemen. RJ ver geet de Nederlandse situatie totaal. Hun geweld staat niet in verhou ding tot wat ze willen bereiken". Het effect van de aankondiging van een stadsguerilla door RJ is naar de mening van Ernst)(Verhaar: „De rechtse pers zal proberen de linkse beweging hiermee te pakken. Links wordt toch al vrij vaak ver geleken met fascistisch. Maar wat RJ doet is eigenlijk niet links. Nu deze zich links noemende groep zich zo gewelddadig opstelt zal men meer aanleiding vinden om de noodwetgeving te verscherpen, zo als de Commissie-Mulder dat wil. RJ speelt hun de argumenten voor een politiestaat in handen". Lodewijk de Waal vervolgt: „RJ zal op deze manier allerlei labiele figuren aantrekken en bovendien de kans lopen zelf volkomen uitge schakeld te worden". Ernst Ver haar: „Behalve dat de naam van links wordt beklad zal het geweld dat in deze maatschappij aanwe zig is, zich verscherpen. Het mag nooit de tactiek van links zijn om tegenstanders wapens in handen te spelen". De SJ verwacht in tegenstelling tot de RJ veel van de politi sering van de Nederlandse arbei ders. „Onze strategie is de laatste tijd 'n stuk veranderd," zegt Ernst Verhaar. „We ondernemen niet zo veel incidentele acties meer, zoals betogingen en bezettingen, maar passen nu de basisgroepen-strategie toe. De Nederlandse arbeidersklasse is niet meer als geheel te bena deren". Verschillende groepen arbeiders on derscheiden zich duidelijk. Hun al gemene belangen zijn wel niet te gengesteld, maar zij zijn voor el kaar onverstaanbaar. Wij willen die basisgroepen elk in hun eigen taal en via hun eigen problemen benaderen, initiatieven nemen of ondersteunen, niet in de eerste plaats als SJ'ers, maar als lo yale medewerkers". Lodewijk de Waal: „Wij hebben 'n duidelijke belangstelling voor de arbeiders. Het is veel gemakkelijk- ker om te concluderen; Je kunt toch niets veranderen, steek er de brand maar in, zoals de Rode Jeugd dat doet". „De SJ wil dat de mensen gaan inzien dat zij echt wel iets willen veranderen en heeft niet de illusie dat die veranderingen nooit botsin gen zullen veroorzaken".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7