ie toekomst heeft, heeft ie jeugd Vernielingen op speeltuin ZW Echtpaar Hoogweg in het diamant 'Steun van Israel aan GOED DAT ER POLITIE IS..? Soedanese rebellen' JGU8kuijAu 6 AUGUSTUS 1971 LE1DSCH DAGBLAD )s. C. H. Bijl geen regionaal jeugdpredikant jEIDEN „Wie toekomst heeft, heeft de jeugd. Indien de nsen, die in Christus geloven zich op de toekomst gaan hten en vanuit het evangelie vrede en gerechtigheid gaan rkondigen en dit ook op een radicale manier gaan waar- iken, dan ben ik ervan overtuigd, dat dit nog vele jongeren Bspreekt". Tot deze conclusie komt ds. C. H. Bijl (35), die ans twee jaar als hervormd jeugdpredikant in Leiden werk- Im is en aan wie wij de vraag voorlegden of de kerk niet y\g is haar greep op de jeugd te verliezen. Activiteiten m te. Bijl net terug van een ont- fonende vakantie op Terschelling Jheeft nog wel vertrouwen in de |gd. die hij de afgelopen twee jaar werkelijk frisse ideeën ont- .1 de kerk. op de straat, ftal van acties en in de Oecume- he Werkplaats, een lichaam, dat I zelf creëerde en waarin hij jon- Jen van allerlei slag leerde kenner» I waarderen. Niet in de regio was de bedoeling, dat U regio- pAjfl jeugdpredikant zou worden. Nu |||||jfinancië]e. middelen daarvoor nog ÏÏBÊÊL zjjn gevonden, betekent dit dat werkzaamheden zich in het ko- tide seizoen alleen tot Leiden zul- beperken. let lag inderdaad in de bedoe- fU dt. dat ik per 1 juli j.l. regionaal )nd |dpredikant zou worden. Van het nete\in af aan heeft daar bij de jeugd- fö/ien van de vier regiogemeenten mdejiden. Leiderdorp, Voorschoten en d, /^stgeest) en bij mij het aantrek- en i van een jeugdwerkleider voor de ien io aan gekoppeld gezeten. Als 'ijvete beroepskracht werken in het en. %dwerk van de regio met vier e Ojtkeraden als „bazen" was een even loze als onaantrekkelijke opgave rfumt enige, dat mij trok in die regio- r. Je opzei en dat vruchtbaar zou v kien zijn, was het samenwerken 00.jt éen gekwalificeerde jeugdwerk- lce_1Jer. Hij of zij voor de teohniek an- i het werk. Het opzetten van 'us uwe activiteiten, het coachen van ?ptie vrijwillige leiding, waarnaast ik |n handen vrij kreeg voor training l kinderdienstleiding, begeleiding 1 jeugdóienstcommissies, ont- oiing van activiteiten als de cumenische Werkplaats in regio- a.1 verband, gespreksgroepen, cur- teen, weekeinden, pastoraat etc. oen de financiering van de jeugd- rkleider een probleem bleek, heb gesteund door de vier jeugdraden, peigerd per 1 juli in regionaal ver- lid te gaan werken. Momenteel erleggen ae kerkvoogdijen van de ?s jr hervormde gemeenten of er als- t.v-g een financiële basis voor de aan- i milling van een jeugdwerkleider is uitjvinden. letefck blijf dus gewoon doorwerken als []es agdpredikant in Leiden. Als zo- ies nig ben ik destijds hier immers roo^oepen. En daarmee heb ik de inden meer dan vol. Vooral omdat evenals mijn collega's, door het ek van twee predikanten ook Ier werk erbij gekregen heb: het iulentschap van het Experimen- el Kerkewerk, de pastorale verzor- gpg van de helft van de wykge- epente Staalwijk en daarnaast een tal andere nevenwerkzaamheden eea.| Naar Prediker heru het centrum van uw werkzaam- jden wordt verlegd van het LHJ- ibouw aan het Levendaal naar het =*>rmalige gebouw Prediker aan de mvossensteeg, betekent dit voor het erk verlies of winst? Worden er in ftediker" nog voorzieningen ge- bffen? i "lof die verhuizing winst of verlies a itekent zal de tijd moeten leren. j liorlopig zie ik als nadeel, dat de -Invossensteeg veel meer achteraf ji verstopt ligt dan het Levendaal, it iedereen kent en weet te vinden, voordeel zie ik, dat de huur die in de Janvossensteeg moeten op- ingen, veel lager is dan op het ivendaal. zodat wij hopelijk wat uit financiële zorgen komen en wat geld vrij krijgen voor het ienlijke werk. idat de praktijk moet uitwijzen vossensteeg geschikt is voor werk hebben wij met kerkvoog- afgesproken over een half jaar zullen overleggen of we daar bly- of elders in de stad onderdak 'ken. Ik zelf hoop, dat wij in de ivossensteeg zullen blijven. Het pbouw is niet bepaald puntgaaf, ar dat vind ik niet zo belangrijk. >ngeren verlangen echt geen splin- .ieuwe accommodatie. En een deel is, dat er veel ruimte is en 't gebouw dus wel mogelijkheden ;ft voor allerlei activiteiten. Vanwege de voorlopigheid is de pspraak, dat er in eerste instantie s ti iet al te veel aan het gebouw op- c7j eknapt zal worden. Naast enkele leine voorzieningen zal in ieder ge- ov al wel de verwarming in orde ge- zij laakt worden. De kachels, die er e i taan, zyn oud en van te geringe pjapaciteit. Als het van de winter 1(j(iet warm te krijgen zou zijn, zal jaj et werk zeker schade lijden. Van- j aar dat voor de verwarming op forte termijn voorzieningen worden etroffen. Wat zijn de komende activiteiten? Wordt de Pieterskerk nog ingescha keld voor jeugddiensten? In de afgelopen winter hebben wij onder een groot aantal hervormde Jongeren in de leeftijd tussen 12 en 25 jaar een enquête gehouden over de vraag of en zo ja, welke vorm van jeugdwerk zij zouden wensen. Die enquête is per wijkgemeente uit gewerkt en nu zyn wy als Her vormde Jeugdraad met de resp. Jeugdouderlingen in de wijken bezig om een aantal duidelijk levende wen sen van jongeren te realiseren per wijk of met enkele wijken samen. Ik hoop erg, dat dat plan slagen zal en er in september op diverse plaatsen in de stad weer nieuwe stukken jeugdwerk gaan starten, of hervormd, of interkerkelijk, of open. Daarnaast gaan wij in september door met de Oecumenische Werk plaats. Wij hebben nu een jaar zoe ken en tasten achter achter de rug. Ik vond het persoonlijk één van de boeiendste aspecten van het werk om met een aantal jongeren uit ver scheidene kerken samen te zoeken naar een nieuwe eigentijdse manier om gemeente van Christus te zijn middenin en ten bate van de wereld waarin wij leven. Route van het bloemencorso LEIDEN Het Rijnsburgse ïloemencorso, dat morgenmid dag ook door Leiden trekt, volgt le volgende route: Rijnsburg vertrek 1 uur Rijnsburgerweg, Oegstgeester- weg, Van Saxenstraat. Evert- Benstraat, Trompstraat. De Ruy- terstraat, Kavaart. Santlaan Herenweg, Kerkstraat, Vliet NZ, Koestraatbrug, Vliet ZZ, Smid straat. Oegstgeesterweg. Rijns burgerweg. Er zal tijdens deze tocht gedefileerd worden vooi de genodigden op de tribunes voor het raadhuis. Oegstgeest 1.55 uur: Rijns burgerweg, Rijnzichtweg, Leid- se Buurt, Geversstraat, Leidse - straatweg. Leiden 2.30 uur: Rijnsburger weg, Stationsplein, Stationsweg. Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Pelikaan straat. Hooigracht, Hogewoerd Breestraat, Noordeinde (pauze van 4 tot 5 uur in de Doelen- kazerne). Rembrandtstr., Wit te Singel, Zoeterwoudse Singel. Hoge Rijndijk, Utrechtse Veer Zijlsingel, Herensingel, Medu sastraat, Kooilaan, Willem de Zwijgerlaan, Oegstgeesterweg. Oegstgeest 6 uur: Warmon- derweg, Lange voort, Wytten- bachweg Dorpsstr., Alomonde- weg. Om crca. 6.30 uur is het corso weer in Rijnsburg. Verder hoop ik, dat het mogelijk zal blijken direct of indirect aller., die leiding geven in zondagsscholen en kinderdiensten te trainen Ook ligt het in de bedoeling jonge ge zinskringen te beginnen voor de leeftijdsgroep van 20—35 jaar. Een leeftijdsgroep, die nog wel eens tus sen wal en schip terecht komt. De Pieterskerk is gesloten voor de gewone zondagse kerkdiensten en wordt in het vervolg alleen gebruikt voor bijzondere diensten, zoals die op 3 oktober. De jeugddiensten wor den één maal per maand gehouden in de Hooglandse Kerk. Vanaf sep tember komt er één maal per maano een jeugddienst, die wordt voorbe reid door rk„ gereformeerde en her vormde jongeren om de beurt in een r.k., gereformeerde en hervormde (Hooglandse) kerk. Kerk op haar retour Als de kerk hier bedoeld wordt in de zin van het officiële instituut „kerk" met haar synode en ambten, kerkdiensten en kerkorde, dan zeg ik ja. Al wil ik daar meteen aan toe voegen, dat bepaald niet alleen de jeugd verstek laat gaan. Hoeveel dertigers, veertigers, vijftigers, die vroeger meelevend waren, laten het nu niet afweten? Met alle gevolgen, die dit weer heeft voor de opgroeien de generatie. Natuurlijk heeft de officiële kerk daar schuld aan. Als wij er maar direct bij zeggen, dat die kerk wordt gevormd door ons. die tot die kerk behoren Er is onder ons veel twijfel en onzekerheid, gebrek aan visie en enthousiasme. Maar ik vind het on billijk om alle schuld aan de kerk te geven. Het is echt niet zo een voudig om in deze sterk verande rende samenleving de oude structu ren van de kerk snel om te vormen tot zodanige, dat de gemeente van Christus echt functioneren kan in deze tijd. Ondertussen weet ik uit allerlei contacten met jongeren, dat men vaak serieus bezig is met de vragen van het geloof. Heel veel jongeren, die zelden of nooit meer in de kerk komen, geen lidmaat meer worden, niet meer mee willen doen in het officiële kerkewerk. behoren tot wat men tegenwoordig wel noemt de latente (verborgen) kerk. Men zegt. wel eens: wie de jeugd heeft, heeft, de toekomst. Ik houd niet van die uitdrukking "de jeugd hebben", maar er zit wat in. Daar om heb ik weinig hoop voor het instituut kerk zoals wij dat nu ken nen. Liever draai ik die zin om. Wie de toekomst heeft, heeft de jeugd. Als de mensen, die in Chris tus geloven, zich op de toekomst gaan richten, op het Koninkrijk Gods en vanuit het evangelie vrede en gerechtigheid gaan verkondigen en dit ook waar maken op de radi cale manier zoals Jezus Christus heeft geleerd, dan rullen veel jon geren zich aangesproken weten en in loYi nieuwe gemeente van Christus gaan meedoen. LEIDEN De Leidse wykverem- ging Aktief en de speeltuinvereni ging Zuidwest zijn ernstig verontrust over de veelvuldig voorkomende ver nielingen op de speeltuin aan de Van 's Gravensandestraat. Het bestuur van de speeltuinvereniging voelt zich langzamerhand niet meer bij machte om iets aan de vernielzucht te doen. Onlangs werd bijvoorbeeld begonnen met het plastificeren van de glij baan en het plaatsen van een veilig heidshek op de giybaantrap. Zelfs tijdens deze werkzaamheden richtten jongelui vernielingen aan. De enige afdoende oplossing be staat volgens de besturen van de wijkvereniging en de speeltuinvereni ging uit het plaatsen van een hek. Dit zou zo hoog en stevig moeten zijn dat de jeugd niet meer op de speeltuin kan komen. WEER STEEN DOOR RUIT LEIDEN Voor de derde achter eenvolgende maal is in de afgelopen nacht een steen door een ruit van de Sexshop aan de Haven geworpen. De steen in papier gewikkeld was geadresseerd: aan de Sexbaas al hier, met het opschrift: Houdt uw stad rein. Gebruik van drugs Merkt u bij uw contacten met de jeugd iets van een toenemend drug gebruik? Ja, ik constateer in de twee jaar dat ik nu in Leiden ben een toene mend druggebruik. De moeilijkheid met. die drugs en je eigen houding daartegenover is. dat de deskundigen elkaar zo falikant tegenspreken. Wat voor mij wel als een paal boven wa ter staat is, dat het verbod van met name hasjiesj en marihuana, het gebruik alleen maar in de hand werkt. Bovendien vind ik het absurd om gebruikers van drugs te straffen i.p.v. te proberen ze te genezen. Ik heb het nu nadrukkelijk niet over de handelaren. Ik kan in dit gesprek onmogelijk uitgebreid ingaan op dit probleem, maar om voor vele wel licht een "wegwijzer" te zijn, verwijs ik naar een pamflet, dat onlangs is verschenen en dat m.i. een goede informatie geeft. Het is het G.G.- pamflet nummer zes van de Prot. Stichting van verantwoorde Gezins vorming. Mag ik even reclame ma ken? Ja. gaat uw gang! Wel nu het is voor 50 cent over te maken op giro 659712 tm.v. P.S.G.V. Den Haag te bestellen met vermelding, dat men pamflet zes wenst te ontvangen. waar ik het over had een verheu gend groot aantal mensen positief heeft gereageerd op de vraag of en zo jia in welk stuk werk zij leiding zouden willen geven. Belangrijk is dan wel. dat. je die mensen niet laat "zwemmen", doch zo veel moge lijk helpt en traint. Wanneer het gaat om kinderdienstleiding etc., vind ik het daarom heel essentieel om als jeugdpredikant deze mensen te helpen bij hun voorbereiding. Tenslotte is het aantrekken van mensen om het werk op te vangen erg afhankelijk van het soort werk, dat je aanbiedt. Het lopen met een verjaardagsbusje om maar één ding te noemen is voor jongeren in het algemeen zo weinig interes sant, dat je ze daarvoor eenvoudig niet meer krijgt. Wanneer het ech ter gaat om werk. dat ze relevant vinden, b.v. een actie op het gebied Ds. C. H. Bijl: Jongeren zijn vaak serieus bezig met de vragen van het geloof". (Foto Holvast) van het. werelddiakonaat, dan blijkt het vaak hoe geestdriftig en trouw allerlei jongeren meedoen. Trouw en geestdrift Trouw en geestdrift, dat paart ook ds. Bijl aan zijn werk temidden van de jongeren, die hij in de kerk, op de straat en in "zijn" Oecumenische Werkplaats mocht ontmoeten. Een trouw en een geestdrift, die hij ook in het komende winterwerk-seizoen by zajn activiteiten niet kan missen. Jongeren zullen zijn enthousiasme ongetwijfeld delen, aan de ouderen de (financiële» taak om Byls werk onder de jeugd mogelijk te maken. Provisorisch parkeerterrein voor Roodenburg LEIDEN De Leidse voetbalver eniging Roodenburg krijgt geen duur parkeerterrein bij het sportcomplex Noord. Aanvankelijk had de gemeen teraad voor de aanleg daarvan 85.000 gulden uitgetrokken, maar door loon- en prijsstijgingen zijn de kosten on derhand al opgelopen tot f 113.000. B. en W. van Leiden vinden deze uitgaven niet verantwoord, gezien de netelige financiële positie waarin de stad zich bevindt. Nu zal onderzocht worden of met provisorische voor zieningen een parkeergelegenheid kan worden geschapen op de voormalige verkeerstuin. Zij antwoorden dit aan het KVP- raadslid Cornelissens, die over dit punt en over een grondopslagplaats nabij de ingang van het voetbalter rein, vragen had gesteld. In hun antwoord laten B. en W. weten, dat zij niet op de hoogte zijn geweest van een modderpoel op de toegangsweg, als gevolg van het gronddepót. Komend voetbalseizoen zal Roodenburg er in elk geval geen last meer van hebben, aldus burge meester en wethouders, omdat alle opgeslagen grond (die is vrijgeko men bij de aanleg van rioleringen) dan zal zijn verwerkt ten behoeve van de groenvoorziening van de Wil lem de Zwijgerlaan en omgeving. ,.wy zijn ons ervan bewust dat het plaatsen van een hek een minder fraai gezicht zal betekenen (hoewel het groen langs de speeltuin dit ten dele kan maskeren) maar de realise ring van een dergeiyk hek is een bit tere noodzaak", zo schrijven beide besturen in een aan de gemeenteraad gerichte brief, zy merken daarby op dat een nieuw hek overigens al leen zin heeft, als zowel het clubge bouw De Klinker als de speeltuin een aparte ingang krygen. Als het hek er niet. op korte ter- myn kan komen, wil de speeltuinver eniging Zuidwest niet langer de ver- antwoordeiykheid dragen voor de gang van zaken, adus de brief aan de raad; „wy vragen u met klem deze zaak als urgent te zien, omdat een belangryk stuk jeugdwerk valt of staat met uw beslissingen". ADVERTENTIE De grootste sortering VELDSPORTSCHOENEN ZAALSPORTSCHOENEN VERENIGINGSSHIRTS 7% Voor alle soorten. is LANGE MARE 104 - Leiden TELEFOON 23827 Aanklager tegen Steiner Een probleem Laatste vraag: is er nog voldoende kader om het werk op te vangen? Dat is wel een probleem. Hoewel ik moet zeggen, dat in de enquete LEIDEN De heer en mevrouw Hoogweg—De Wolf uit de Transvaal- kade 8 zijn maandag zestig jaar ge trouwd. Een feest, dat in de huise- ïyke kring gevierd zal worden, maar gisteren in het openbaar al een voorbode had in het bezoek van burgemeester Vis en zyn echtgenote, die eerder al een fruitmand gestuurd haddden. De 83-jarige heer Hoogweg en zyn 84-jarige vrouw waren erg verheugd over dit hoog bezoek. De heer Hoogweg, die erg slecht hoort maar nog een rad prater is, vertelde het burgemeesterspaar kosteiyke ver halen uit zyn jeugd. Hoe hy als zes jarige als knechtje by een rietdekker begon en voor twee gulden per week werkte, hoe hij later boerenknecht werd voor het dubbele weekgeld en nog later ging werken by een mest- schipper. Hoe hy in die tyd kennis maakte tydens een wandelingetje met een meisje, dat by de burgemeester van Voorschoten diende. "Laat ik daar nu zestig jaar mee getrouwd zyn". Nog later werd de heer Hoog weg kapitein op "de grootste boot van ADVERTENTIE Tussen Meppel en Assen ging ik er óp wegens over een doorgetrokken streep rijden. Terwijl er geen hónd aan kwam - wat kóóp ik voor die flauwi teiten, dacht ik. Maar toen ik's avonds terug reed, er hing een lichte mist, werd ik, hoe bestóét het, op zo wat het zélfde punt haast in puin gereden door een idioot, die gewóón over de streep stuurde...! Leiden". Een tyd waaraan hy nog zeer mooie herinneringen heeft. Het grootste deel van zyn werkzame le ven heeft de heer Hoogweg in en om Leiden in de bouw doorgebracht. Hy werkte tot op 63-jarige leeftyd. Een ongeval maakte dat hy eerder met pensioen moest. Maandag zal nu in goede gezond heid het diamanten huweiyksfeest worden gevierd. De zoon van het echtpaar en één van de drie dochters, die in het buitenland zitten, zullen er niet by aanwezig kunnen zyn. De twee andere dochters beslist wel en ook een groot deel van de 13 klein kinderen en vyftien achterkleinkin deren. By foto Holvast: Het echtpaar Vis op bezoek by het diamanten paar HoogwegDe Wolf. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen door de generale synode voor predikant voor buitengewone werkzaamheden, (secretaris Gerefor meerde Zendingsbond) J. van Slie- drecht te Oudekerk a/d IJssel, die dit beroep heeft aangenomen: te Wilp H. Faber te Aardenburg; te Zuidhorn E. J. Struif te Ezinge. dijk. Bedankt voor Blauwkapel-Groene- kamp, J. Castburg te St. Maartens- GEREF. KERKEN (vrygemaakt) Beroepen te Terneuzen, R. Hoog- steen te Enumatil. CHARTOEM (Reuter) In het proces tegen de Westduitse huurling Rolf Steiner in Chartoem heeft de Soedanese officier van Justitie El- Rasjied verklaard, dat Israël de op standige negers in Zuid-Soedan heeft geholpen met opleiding, bevoorra ding en sabotage-acties, waarbij o.a. mijnen waren gelegd in de Nijl. Steiner, die ter dood kan worden veroordeeld wegens zijn aandeel in de guerrilla tegen de centrale Soe danese regering, heeft volgens El- Rasjied toegegeven dat Israël de 15 Jaar oude afscheidingsbeweging in het zuiden belangrijke steun heeft geboden op grond van een uit sep tember 1969 daterende overeen komst. De huurling zou in contact met de rebellen zijn gekomen via dr. Carlo Bayer van de internationa le r.k. hulporganisatie Caritas en paters van de missfe-congregatie van Verona. El-Rasjied beschuldig de ook de CIA van nauwe contacten met de Soedanese opstandelingen, en verklaarde dat het proces niet al leen tegen Steiner gericht is maar tegen "alle duistere machten, orga nisaties en imperialistische 1 nden die nog altyd de derde wereld uitbui ten en haar bodemschatten willen beheersen, met het oog waarop ze voor opstanden zorgen en burgeron lusten aanstoken". ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat. Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht Ir. Drlessenstraat) Oude Vest en Langegracht Lichtfabrieken t. Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. briljant Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 18L

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3