Van Mierlo zoekt toenadering tot veranderende KVP DRUK OVERLEG OVER PRIJSVERHOGINGEN Zelfbewuste, lange, luide en dubbel-op debuten in Kamer er zit wat vast aan Eva eva Uitgewezen Portugezen terug in Rotterdam Gezochte meisjes waren m Fréjus ONDERDAG 5 AUGUSTUS 1971 (Van onze politieke redactie) DEN HAAG De politieke leider van D'66,mr. H. van Mierlo, heeft gisteren tij- ins het debat in de Tweede Kamer over de regeringsverklaring van het kabinet-Bies- luvel toenadering gezocht tot de KVP. Het trok sterk de aandacht, dat Van Mierloo een lichtpunt in de partij-politieke verhoudingen signaleerde dat zich in katholieke jngen denkbeelden ontwikkelen, die in de richting gaan van een volkspartij, die geen iddenpartij is, maar een werkelijke hervormde. Eerder had hij gezegd, dat het jeer dan ooit van belang zal a dat gekomen wordt tot de rming van een vooruitstreven- volkspartij, die geen versmel- g is van bestaande partijen, Er een werkelijk nieuwe partij, I geestverwanten van verschil- 1de inspiraties samenbrengt in l nieuw programma". [an verschillende kanten werd p gewezen, dat dit een ander ge- 1 is, dan de politieke leider van PvdA, drs. J. M. den Uyl, onlangs Ift laten horen in het Hollands jandblad. Den Uyl schreef daarin, hij de drie partijen die zich bij Ilaatste verkiezingen als alterna te combinatie hebben gepresen- (■d. nl. PvdA, D'66 en PPR, in de hende vier Jaar nog niet ziet sa- nsmelten tot één partij. !VD-fractielelder H. Wiegel vroeg af of er bij de drie nog wel de ,'ing bestaat zo eensgezind op te ken. Wiegel vond, dat de opposi- in de Kamer wordt verzwakt lor de scheiding van tafel en bed sen PvdA en D'66 )e VVD-er herinnerde eraan, dat )inetsinformateur prof. Steen- jnp de ontwikkelingen binnen de fP in de richting van een algeme- I volkspartij als een gevaarlijk ob- |cel voor het nieuwe kabinet be- jouwt. Wiegel begreep dat niet. j wees erop, dat de KVP-fractie n toch heeft gebonden aan het jeerakkoord. jpR-fractieleider drs. J. M. Aar- j> had een verklaring voor 't feit, 1 zijn KVP-collega dr. G. H. Ve als enige van de vyf fractie- i die het akkoord hebben ge- geen minister is geworden. At betekent, dat de KVP-fractie a 'n zekere vrijheid voorbehoudt," ^td hij. Politieke stijlgroep nieuwe fractieleider van DS'70, burgemeester J. J. Berger van raingen, signaleerde de samen- king van PvdA en CPN in Oost- oningen. „De nieuwde politiek Igroep Groningen," zei hij spot- j d. AR-fractieleider mr. W. Aan- s was bezorgd over deze samen- Irking. Aantjes vroeg zich af hoe- ig Den Uyl nog van het socialis- she been op het progressieve en gekeerd zou wippen. Hij noemde een zegen voor de Nederlandse litieke verhoudingen als de PvdA hzelf zou hervinden als construc- ve idealistische democratisch-so- listische partij. Sen duidelijk verschil van opvat- ig viel te constateren tussen de 'rekers van KVP, ARP en CHU ir de christen-democratische sa- inwerking. De KVP-er Veringa zo spoedig mogelijk één christe lijke volkspartij te willen. De CHU- fractieleider J. T. Mellema liet blij ken de KVP wel te willen volgen. Mr. Aantjes schoof 'n hechtere christen democratische samenwerking op de lange baan. „Een Jaartal is niet es sentieel," zei hij. De organisatorische eenheid moet naar zijn mening het sluitstuk zijn van 'n proces van naar elkaar toegroeien. Stichting tegen geluidshinder gaat hogerop SCHIPHOL De stichting tegen .geluidshinder door vliegtuigen heeft bij de Kroon beroep aangetekend te gen de weigering van oud-minister Bakker (verkeer en waterstaat) om volgens d'e voorstellen van de stich ting het lawaai van vliegtuigen te beperken. De stichting had de minister om wij ziging van de Luchtvaartwet ge vraagd. Verder wilde zij een verbod van nacht- en lesvluchten, een ver bod tot proefdraaien tussen tien urn 's-avonds en zeven uur 's-ochtends, en een scherpere geluidslimiet voor vliegen boven woonkernen. De Amsterdamse advocaat mr. S. J. Timmenga zal voor de Raad van State namens de stichting pleiten. LEEDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE Nog 2 weken zit er aan Eva een Eva+ vast. Een gratis boekje met pagina's vol vakantievertier. Deze week het zomerpuzzeiboek extra. In Eva zelf staat deze week weer een heleboel dat u als vrouw van deze tijd bezighoudt èn interesseert. Is afslanken gevaarlijk? Een onthullende reportage over de risico's van té snel vermageren. Zijn de tieners gelukkig met hun grotere vrijheid? Lang niet allemaal, zo bljjkt uit Eva's gesprekken met de 'vrouwen van morgen'. In Eva Praktischmaak zelf een ontzéttend luie stoel. Een jongensbroek zit zo in elkaar. In 'nu nog mooier'; 20 pond lichter en 10 jaar jonger een open blad, overal te koop SCHIPHOL Uitgerust en opgeto gen arriveerden de zeventien van de achttien Portugese arbeiders, die bij na een maand geleden (op 7 juli) op last van de ministers Van Agt (Jus titie) en Boersma (Sociale Zaken) in Rotterdam op de trein naar Lissa bon werden gezet, gisteravond op Schiphol. Hun terugreis naar Nederland is betaald door het scheepsbouwbedrijf Verolme in Europoort, bij welk be drijf de Portugezen via een koppel baas werkten, tot deze door nieuwe ministeriële maatregelen zijn activi teit moest staken. Hij kreeg als zo vele koppelbazen in de metaalnijver heid, geen vergunning. De Portugezen komen nu in vas te dienst bij Verolme terug ln de functies, die zij daar bekleedden. Ze zijn nu medisch goedgekeurd en be zitten bovendien een zogenaamde machtiging Voorlopig Verblijf. (Vervolg van pagina l DEN HAAG Bedrijfsgenoten uit allerlei branches pleegden gisteren en vandaag druk individueel overleg over door te voeren prijsverhogin gen. In de gevallen waarin centrale organisaties adviezen hadden gege ven over de toe te passen verhogin gen zoals bij de kappers, waar tien tot vijftien procent was geadvi seerd vindt men die veelal te laag. In de bedrijftakken die onder de speciale prijsbeschikkingen hebben geressorteerd, vindt men vaak dat men een grote achterstand heeft op gelopen, die nu moet worden inge- I eel lieveheers beestjes en zweefvliegen langs de kust VLISSINGEN (ANP) In de Bel gische, Zeeuwse en Zuid-Hollandse kuststreken komen sedert enkele dagen plaatselijk grote zwermen lie veheersbeestjes voor die hier en daar een plaag aan het worden zijn, of het reeds waren. De aantallen lieve heersbeestjes worden echter verre overtroffen door troepen zweefvlie gen, die eveneens in enorme mas sa's voorkomen. Deze zweefvliegen lijken uiterlijk veel op wespen, doch ze behoren tot een heel andere dierenorde. Ze zijn volkomen onschadelijk voor de mens en alleen wat hinderlijk. De lieveheersbeestjes zijn voor de Land- en tuinbouw onovertreffelijke bladluisverdelgers daar hun maal tijd voor 90 procent uit bladluizen bestat. Insectenkenners vermoe den dat de enorme zwermen uit de zuidelijke landen afkomstig zijn. en thans via de kuststreken en met de ingevallen stevige zuidwestelijke wind naar het noorden opdringen. Geen boortorens op Hoge Veluwe HOENDERLO Het nationale park de Hoge Veluwe is verboden terrein voor maatschappijen die naar oüe en gas willen zoeken. Verzoeken om seismisch onderzoek te mogen ver richten. worden zonder meer van de hand gewezen, zo heeft de directie van de Hoge Veluwe meegedeeld. De oliemaatschappijen BP en Gulf beginnen eind deze maand met een proefboring in de gemeente Apel doorn. Naar aanleiding daarvan was ongerustheid ontstaan over het lot van de Hoge Veluwe. Kamerlid vraagt of marineschip afval loosde DEN HAAG Het tweede-kamer lid A. van der Spek (PSP) wil van minister De Koster t Defensie) we ten of de jager Friesland op 12 juli al of niet tijdens begeleiding van de Stella Maris op de Noordzee 'n "aanzienlijke hoeveelheid olieresten of dergelijk afval heeft geloosd". Het kamerlid vraagt of het lozen van afval in volle zee tot de normale praktijken van de marine behoort. haald. Zodat men nu een flinke l winstmargeverbetering in de nieu we prijzen wil stoppen. Het ministerie van Economische Zaken moet voorlopig afwachten wat er gebeurt. Prijsverhogingen hoeven daar niet meer gemeld te worden, i In de tweede helft van augustus zal I men een gesprek hebben met ver- j tegenwoordigers van het bedrijfsle- j Oktober j Ook het ministerie kan pas zien wat de prijsveranderingen teweeg brengen, als de resultaten van de maandelijkse waarnemingen van het j Centraal Bureau voor de Statistiek binnen zijn. In prijsontwikkelingen I die zich voltrekken in de loop van de ze maand en begin september, zal men daarom pas inzicht hebben om streeks half oktober. Een gunstige invloed op de prijs ontwikkeling heeft op dit moment de daling van de invoerprijzen van eet bare oliën en verschillende metalen in de laatste maanden. Ook van het zweven van de koers van de gulden gaat een lichte neerwaartse druk uit op het peil van de invoerprijzen. Dit zou, mits doorberekend aan de verbruiker, de totale duurte van het levensonderhoud iets kunnen druk ken. Doch niemand durft thans te verwachten dat dit voldoende zal zijn om de prijsontwikkeling van dit jaar op bevredigende wijze binnen de perken te houden. Frassdorf stopt met voetballen FRANKFORT AAN DE ODER De ook in ons land uit de wedstrij den tussen Nederland en Oost-Duits- land bekende Otto Frassdorf van de FC Vorwarts Frankfort, aan de Oder (het vroegere Vorwarts-Ber- lyn) heeft een punt achter z'n voet balloopbaan moeten zetten. Frass dorf. die 33 maal voor Oostduits- land speelde, heeft nl. een bescha diging van de wervelkolom, die hem verder spelen onmogelijk maakt. Georg Buschner, trainer van Carl Zeiss Jena, is zonder opgaaf van re denen aan de kant gezet. Buschner. die er het afgelopen seizoen niet in slaagde de ploeg naar het kampioen schap te voeren, wordt opgevolgd door Hans Meijer. Spitsspeler Peter Ducke van Carl Zeiss Jena is door de sportjournalis ten van de DDR uitgeroepen tot voetballer van het jaar 1971. Ducke. die 357 punten kreeg, werd ernstig bedreigd door top scorer Jürgen Crov van Zwickau met 332 pnt. DEN HAAG - Van oppositieleider len Uyl kon niet anders worden ver acht. De in een interview door mi- ister Van Agt gemaakte opmerking, at dit kabinet niet zyn eerste keus as geweest en het feit, dat minister ngels zich daar later by had aan- esloten, moesten hem wel aanzetten )t een vraagje: "Zijn er nog andert t Inisters die er zo over denken, di linister-president voorop? Ik hoo: j at graag." tDat de jonge liberaal Wiegel er, a reet in zyn maidenspeech als frac- jvoorzitter zo vinnig op zou reage- 1 an, lag minder in de lyn van de ver pachting. Toch deed hij het, nadat wat nerveus en gespannen begon- I en, allengs gemakkelijker was gaar, raten. Hij zei, dat zijn fractie, ge- terkt door de eerste beleidsdaden an het kabinet, bereid was er haar 1 ertrouwen aan te geven. I Maar dan zou de liefde niet van én kant moeten komen. Waarna hij e ministers Boersma, Van Agt en I ïngels recente uitspraken voorhield .Daarin zij min of meer openlijk hun ((oorliefde voor een andere combina- a ie hadden uitgesproken. Niemand (schter had de betrokken bewindslie den verplicht in dit kabinet te gaan Uitten. Terwijl het land en nog iteeds spreekt de nieuwe WD-frac- ieleider niet door een ramp ge troffen zou zyn, wanneer de betrok- - (enen zouden hebben geweigerd. T Overigens, haatdragend bleek de gel: "Voor mijn fractie zijn deze in cidenten gesloten, maar wy wensen wel voortaan van dit soort verhalen verschoond te blijven!" Ferme taal Ferme taal van een debutant, die .1 pratend steeds meer zekerheid had gekregen. Die, gesterkt door wat spontane lachuitbarstingen uit de Kamer, zijn zelfbewuste debuut ten slotte eindigde met een goedkeurend klopje op de schouder van de nieuwe minister-president. Als deze de pro- olemen zo zou blijven aanpakken als hy tot nu toe had gedaan zou hij misschien van Open Barend nog wel ?en "opzienbarend" worden. Het was tijdens Wiegels rede in elk seval heel wat stiller in de Kamer lan tijdens de vooral lange bijdrage aan de discussie van de debutant fractievoorzitter die vóór hem sprak, de KVP-er Veringa. Want diens uit voerige vrag ennaar vele bekende we gen om toch vooral maar de indruk te vermijden, dat de nieuwe KVP- fractie ten opzichte van dit kabinet, waarvoor zy mede verantwoordelijk heid draagt, niet kritisch zou zyn, ging steeds meer onder in geroeze moes. Resultaat van onderonsjes van al lang niet meer luisterende volks vertegenwoordigers. Veringa wees er nadrukkelijk op, dat het kabinet-Biesheuvel er voor vier jaar en bepaald niet voor korter was. Maar hy slaagde er toch niet in het spookbeeld te verdrijven, dat vanachter hetzelfde spreekgestoelte enkele uren eerder door de D'66-er Van Mierloo was opgeroepen. Hy had premier Biesheuvel namelijk voorge houden, dat door een verschuiving van de verdere verhoging van de be lastingdruk naar 1973 de bodem uit zijn regeer-programma was gehaald en een kabinetscrisis was ingebouwd. Dat daardoor in feite de bedenkelijke praktijk geaccepteerd was van het i tweejarige kabinetten. Dubbel Bij de Nederlandse Middenstands- partij debuteerde de hele fractie. De twee, door ongeveer 95000 midden standers op de groene bankjes gehol pen verdedigers der zelfstandigen praten sinds de recente onderlinge partijtwisten niet meer met elkaar Maar zij voelden zich wel allebei ge roepen iets aan de discussie bij te dragen. De heer De Jong hield een ferm klinkend betoog, waarin hij zichzelf onafgebroken herhaalde. De sympathie van de tribunes ging dan ook onmiskenbaar naar de direct na hem komende Te Pas. Maar die sprak dan ook verdienstelijk kort. Boven dien merkte hy fijntjes op, dat van de 95000 middenstandsstemmen er ruim 82000 op hem waren uitgebracht tegen niet meer dan 1400 op de heer De Jong. O zo Luid Zo had elk debuut zijn eigen ka rakter. Dat van de DS '70-fractie- voorzitter Berger bijvoorbeeld was voornamelijk luid. Veel feiten voerde hij, toen zijn beurt in de van 11 urn 's ochtends tot 1 uur 's nachts du rende voorleeswedstryd was gekomen, niet aan. Wel een aantal filosofieën alsof hy zyn eigen uittreden uit an dere socialistische rijen nog eens wilde toelichten. Hier en daar hield hij het kabinet echter ook wat cij fertjes voor. Het kan geen toeval zyn geweest, dat op die momenten mi nister Drees achter de regeringstafel het gezicht trok van de schooljongen, die echt niet heeft voorgezegd De kreet van de dag kwam echter niet uit de mond van een debutant, maar uit die van de wel geroutineerde maar nog altijd grove Marcus Bakker. De welbespraakte communist, die het kabinet al overleden noemde voor het was geboren, gewaagde van zijn me degevoel met Biesheuvel. Want die moet in de formatieperiode toch mo menten van evangelische onrust heb ben gekend, waarin hy zich afvroeg met welke duivel en diens oude moe der hij nu toch wel een kabinet zou moeten vormen. Totdat Drees en diens oude vader hem uit de moeilijk heden hielpen.. Vliegtuigbouwers vragen EEG-steun BRUSSEL Vier grote Europese vliegtuigfabrieken, waaronder VFW- Fokker, hebben de Europese Com missie in Brussel hulp gevraagd om de Amerikaanse en Britse concurren tie het hoofd te kunnen bieden. Het viertal wil waarborgen tegen onver wachte stijgingen van produktiekos- ten en koersstijgingen van de Euro pese munteenheden. De vier fabrieken behalve VWF- Fokker (Duits-Nederlands), Dassault (Frans), Fiat (Italiaans) en Sabca (Belgisch) schrijven dat zij slechts internationaal kunnen con curreren door omvangrijke, gemeen schappelijke projecten. De groep her innert aan een brief die zij een Jaar eerder heeft geschreven, maar waar nooit een antwoord op is gekomen. Mexco Stad (ANP) De Grote Prijs van Mexico, die meetelt voor het wereldkampioenschap formule-1, zal dit jaar niet worden gehouden. De wedstrijd, die op 24 oktober zou pïaats vinden, is afgelast in verband met het dodelijk ongeval dat de Mexicaanse coureur Pedro Rodriguez vorige maand in West-Duitsland is over komen. FC Den Bosch heeft in Hel mond met 1-1 gelijk gespeeld tegen Helmond Sport. Bij rust was de stand 1-0 door een doelpunt van Tin us. Verhagen scoorde na rust voor FC Den Bosch. Voor de achttien Portugezen (een van hen is naar Frankrijk gegaan) uit Rotterdam vertrokken, heeft de Rotterdamse politie hen een week vastgehouden, omdat zij deze ver gunning niet bezaten. In de Tweede Kamer zijn vragen gesteld over de manier waarop de illegale gastarbeiders aan een ver gunning zijn geholpen. Zou men alle, naar schatting twin tigduizend illegaal in ons land ver blijvende gastarbeiders willen legali seren door hen naar hun moederlan den terug te sturen en daarna te la ten terugkeren naar Nederland, dan zou het Rijk hiervoor miljoenen moe ten neertellen. Verolme's ondernemingsraadsecre taris J. van der Sande en een verte genwoordiger van het ministerie van Sociale Zaken haalden de Portugezen van Schiphol af. De mannen hebben gisteravond hun Intrek genomen in een pension aan de Heemraadssingel in Rotterdam, dat een contract heeft met Verolme. Het zorgen voor be hoorlijke huisvesting was een eis van het ministerie van Sociale Zaken. GRONINGEN (ANP) In Fréjus (een Zuidfranse badplaats tussen Cannes en Saint Tropez) zijn giste ren de 16-jarige Alida Brands en de 14-Jarlge Trijntje Rozema, beiden uit het Groningse Ulrum door de plaatselijke politie aangehouden. De beide meisjes, die sinds 22 Juli J1 werden vermist, zullen zo spoedig mogelijk weer naar Nederland wor den teruggebracht. De ouders van de minderja rige meisjes hadden via Interpol om aanhouding verzocht. Op de bewuste dag hadden de twee thuis gezegd te gaan zwemmen. Maar toen ze 's-avonds laat nog niet naar huis wa ren teruggekeerd, alarmeerden de verontruste ouders de politie. De politie vermoedt, dat de beide meisjes in gezelschap van de 27-Ja- rige Gerrlt Pieterman uit Eenrum naar het zuiden zijn gereden. Aan vankelijk werd gevreesd, dat de meisjes het slachtoffer waren ge worden van een handel in blanke slavinnen. Gebleken is, dat het tweetal zijn reis had voorbereid. De meisjes had den hun paspoort en verscheidene kledingstukken meegenomen. Vol gens de politie in Fréjus werden de gezochte meisjes niet in gezelschap van Pieterman aangetroffen. Op het ogenblik wordt nog naar deze man gezocht. Er is een aanhoudingsbevel tegen hem uitgevaardigd wegens diefstal van f 300 in zijn woonplaats Eenrum. Bibberend van de kou zitten op het Rotterdamse politiebureau Freddy Beetman (14) en Willem Donk (11) te bekomen van hun avontuur op de Kralingse Plas, waar zij gistermiddag met hun rubberboot omsloegen. Zij werden door G. M. in 't Hout en Fons van Dalen uit het water gehaald.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7