'zeven' hebben nog hoop Hans Haks zorgt voor verrassing Ambitieus programma voor keurturnsters praak van kort geding tegen KNVB op 11 augustus EISEN VAN "DE ZEVEN" $n Duindigt Jandus R IJr heerste Incidenten bij Arsenal-Benfica Don Quarrie evenaart wereldrecord Michels in Barcelona: „GEEN WOORDEN, MAAR DADEN Cubaanse atleten krijgen asiel G 5 AUGTTSTCrS IWI PAGINA 15 SCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD jA.G Tot 11 augustus blijft het een sinister vraag- jlde het sectiebestuur betaald voetbal, in nauwe ing met de 39 gelukkigen, die overbleven, eerlijk en aantal clubs naar de rijen van de amateurs af te [ebben de hevig tegenstribbelende „gevonnisten" Jlijk, dat daarbij de spelregels ernstig overtreden augustus hoopt „scheidsrechter" Philipse in deze weekamp het verlossende woord te spreken. Want G. Philipse uitspraak in het kort geding, dat ren lange uren voor de Haagse arrondissements- liende. rffers van de voetbal- itaalde sector spanden szette kort geding tordat mr. M. Fievez, 1 verdedigde, gisteren d kon komen, was hij n cliënten kwijt: Her- Schiedamse club had .e tweede klasse zijn sanerings) geld it het volgens voorzit- >lk niet meer in staat etaalde voetbal twee de been te brengen, leeggeroofd", zoals een van een ander et uitdrukte. üigend gebrachte be- mr. Fievez in feite i vergaderingen op 1 vele malen beweerd 3,gesaneerde verenigin- KNVB de clubs niet de stap terug te ma nen bij het opstellen ingslijst ten onrechte tgegaan van de norm schouwers". .•dwijnen er financieel libs om doodzieke ver staat te stellen voort Jrkte hij op. Mr. Phi- ?n wel iets te voelen Hing. „Was een na- oeiing van de econo- niet het beste ge- hij zich af. „Dat zeg- wacht twee jaar en 'lf 38 clubs over", rea- rez. I Verenigingsrecht I Kaulingfreks, pratend JhrVB, vond dit uiter- EjEn hij beweerde, wat BO's Van Vloten en I Coler van de afdeling al hadden gezegd: de [form is volkomen te- 5erd, omdat de passieve het betaalde voetbal llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Het volledige pak ket van eisen, dat mr. Fievez gisteren namens „de zeven" stelde, luidt: dat de KNVB geen uitvoering zal geven het saneringsbesluit; dat voor de zeven clubs een competitieregeling betaald voetbal zal worden opgesteld: dat de clubs niet zullen worden uit gestoten van de verdeling van de gelden voor het betaald voetbal; dat er alsnog na doe gerechtelijke uit spraak een transverperiode van 21 dagen komt; en tenslotte dat de re gels voor promotie en degradatie by het betaald voetbal ongewijzigd ten opzichte van het vorig seizoen wor den toegepast. Op niet nakomen van de door de vice-president aan de KNVB op te leggen bevelen wil mr. Fievez een dwangsom van twee miljoen gulden zien gesteld. 'Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KNVB-vergadering klonk ook weer het geluid: de bond is in staat om clubs af te voeren, dit in verband met het nieuwe verenigingsrecht. Waarbij mr. Kaulingfreks een moei zame duik in dit moeilijke recht nam. die lange tijd in beslag nam. Fievez kon hij met zijn woorden echter niet overtuigen. En zo op het oog ook rechter Philipse niet, die nogmaals beweerde: „Bij de metho- die de KNVB heeft toegepast, zit het risico, dat er noodlijdende clubs in het betaald voetbal blijven, die niet meer gezond gemaakt kun nen worden". iEn net op de JhR Ferdinandus R •top Duindigt weer eens Ivan zijn pure snelheid jerste geheel de sprint een bliksemsnelle start 6 Woudstra de hengst J en nam enige afstand Idat door Edward A en [werd aangevoerd. Geen klagers kon het de kop- jlastig maken en Ferdi- •flerde onbedreigd in een icm-tijd. Daimler kwam tst bij en werd tweede Icitch. d Woudstra met Kas- s 20 meter handicap en lalverwege, de draverij n in 1.30.2 voor zijn men, waarin King Hol- i en King Areta derde "4 ie iwhuis won de laatste In de Vlieger D- met ae favoriet Ilina se Hanover te vlug af ;ure S-prijs achterhaal- met Jolly Jumper de elopen Judy Buitenzorg 6 rechte eind en klopte >r de streep verrassend [tijd. UITSLAGEN js: 1. Jaspis du Bois (r. (1.28.3); 2. Importeur O; Toto: w. 2.-; pl. 1.50, 5,70, ,30; trio 209,20. 1. Kassiana (K. Woud- 2. King Hollandia; 3. to: w. 1,80; pl. 1,40, 1,80, ,40. Ijs: 1. Hard! Regina (J. *rd) (1.22.7): 2. Heliotroop kestis VE. Toto: w. 1,20: 1,50; kopp. 3,-, trio Jyprijs: 1. Legal Issue (H. ld»): 2. Marissa; 3. Marliza. pl. 1,10, 1,60; kopp. 2.50. loverprijs: 1. Ferdinandus ••tra) (1.20.2); 2. Daimler; ich. Toto: w. 1.80; pl. 1,20, >p. 8,80; trio 51,40. ■prijs: 1 Gloriant (M. C. .2); 2. Guldo Six: 3. Hya- 4,60; pl. 1,80, 2,90, 2,30; 1. Iwln Buitenzorg (J. 26.1); 2. Graaf Callant; 3. I Toto: w. 1,90; pl. 1,80, ir (*>PP- 6,90; trio 244,70. „Ms: 1. Linota (H. v. d. nORtlae; 3. Max. Toto: w. 1,60; kopp. 5.10. '"'Is: 1. Ilina (M. Bouw- 2. Ineke Hanover; 3. 'broek. Toto: w. 1,50: pl. '0; kopp. 4,80; trio 27,20. „rPrljs: 1. Jollv Jumper (M. Jr(1.26.7)2. Judy Buiten- •bel. Toto: w. 8,50; pl. 4,20, 1,30. fr-omzet f 274.458,-. Hoop Uit deze woorden vatten de eisers de hoop op, dat zij 11 augustus in het gelijk worden gesteld. „Maar", vond NOAD-voorzitter Pierre Bol- sius, „het gaat er dan niet alleen om of we betaald voetbal mogen blijven spelen. We hebben ook an dere eisen gesteld. Bijvoorbeeld de eis dat de promotiedegradatierege ling, zoals die voor het seizoen 1970/1971 van kracht was, gehand haafd blijft. Krijgen we ook hierin onze zin, dan kunnen we in de tweede divisie toch behoorlijk gaan draaien. Want dan moet de Graafschap erin uit komen, de club degradeerde immers, en ook Fortuna, VW en Roda JC, die al in die tweede divisie zaten. Gebeurt dit niet, dan zijn we tóch verkocht. Want een tweede divisie van zeven clubs kan niet behoorlijk draaien". Schadeloos ZFC-voorziter Stienstra: „We gaan het winnen. En dan komen er meer rechtszittingen. Logisch, want er moet heel wat gebeuren om ons schadeloos te stellen". Stel. dat de zeven inderdaad 11 au gustus triomferen, dan bestaat ook de mogelijkheid dat de KNVB de geëiste dwangsom bij overtreding, twee miljoen gulden, eenmalig uit te betalen, uitkeert en daarna tóch zijn zin doordrijft. Mr Fievez: „Maar dat zie ik niet gebeurenDe KNVB bezit toch „standing" en kan zich zoiets niet veroorloven". NOAD-man Bolsius weer: „Maar toch had ik dat bedrag liever op drie miljoen gezet. Je weet nooit". 11 augustus volgt dus de uitspraak. Vier dagen voor de competitie be taald voetbal van start gaat. Bij „winst van de zeven" gaat de compe titie-indeling dus waarschijnlijk on middellijk weer op de helling. KNVB-man J. Huybregts: „Dat kan. In korte tijd kunnen we iets nieuws in elkaar zetten". Einde van het kort geding. Het wachten is op de uitspraak, die wellicht een „hoger beroep" zal uit lokken, of nieuwe processen. Met andere woorden: het definitieve einde is nog niet in zicht. Leidse tenniskampioenschappen LEIDEN Evenals in voorbijgaande jaren heeft Hans Haks, die in Leiden altijd zijn beste partijen speelt, op Roomburg voor een grote verrassing gezorgd door Peter Soeters na een zenuwslopende partij van twee uur, te verslaan. fel ge- dag had Richard Kasten laten zien, Haks en Soeters brand op een goed resultaat, het geen alleen al bleek uit de eerste tien minuten durende eerste game. Haks wist die game in zijn voordeel te beslissen en liep vooral door zijn sterke backhand, direct door naar de setwinst: 6—2. Peter Soeters kwam echter goed terug. Knap op de aan val spelend, daarbij goed gebruik makend van zijn sterke volley, wist hij de tweede set voor zich op te eisen. De beslissende set bracht op nieuw veel spanning. Op 4 en •15 kreeg Haks namelijk twee mogelijkheden om de partij uit te maken. Beide keren faalde hij. Op 9—8 kreeg hij drie matchpoints, maar een netbal en het missen van een eenvoudige kans, deden ook die kansen verloren gaan. In de reste rende games was Haks echter de ge lukkigste, hetgeen moge blijken dat hij door een netbal aan de winst kwam. Moeilijk De Tsjech Marian Laudin had het tegen de constant spelende Wim Puf- kus bijzonder moeilijk. Zozeer zelfs, dat hij de tweede set aan Pufkus moest laten. De grotere routine en uitgebreider slagenrepertoire Laudin gav enechter uiteindelijk de doorslag. Favoriet Jan Coebergh had geen enkele moeite met Adri van Leeuwen, tennisleraar op De Munnik, die hij slechts twee games gunde. Piet Veentjer behaalde twee overwinningen. Eerst zette hij zijn afgebroken partij tegen Bram Ma deira in winst om, om vervolgens Erik van der Pols met degelijk pre cisiewerk te verslaan. Eerder op de dat hij nog steeds tot de outsiders ge rekend moet worden. Met gevarieerd spel gaf hij Adema van Scheltema geen enkele kans. Bij de dames won de Leidse Milou Penseel, die steeds beter gaat spelen, van mej. Van der Hiele. Verrassing Ook in de B-afdeling viel een ver rassing te noteren. Jos Swart, vroe ger spelend bij Forescate, tegenwoor dig voor Festina uit Amsterdam, ver sloeg de Frans Engelenburg. Tot 55 wist Engelenburg nog goed partij te geven, maar toen drukte Swart door naar de setwinst 75. In de tweede set had Swart steeds het initiatief, hetgeen hem de partij opleverde. Bij de dames bood Josine Teeuw ver rassend goed tegenstand aan Brigit te Entingh, maar verloor toch. De Noordwij kse Joke Bos bereikte de volgende ronde na een zege op mej. van der Hiele, Elly Appel door winst op Co van Berge op Henegouwe. In de C-afdeling tenslotte kreeg Onno Ruysenaars zijn revanche op Kees Koppert die hem eerder dit seizoen had verslagen: 7—5, 6—1. Zandvoort Ter inleiding van het internationale open golf kampioen schap is gisteren op de Kennemer Golf en country club in Zandvoort een professional-amateur toernooi ge speeld. Onder de 156 deelnemers be vond zich ook Prins Claus, die samen met de voorzitter van het Nederlands golfcomité, jhr. mr. W. J. Snouck Hurgronje en de professional Jan Dorrestein zijn 18 holes speelde. LONDEN De vriendschappelijke wedstrijd Arsenal-Benfica is gister avond in Londen allerminst inci dentloos verlopen. In de 71e minuut werd arbiter Burtenshaw belaagd door het hele Benfica-elftal na het toekennen van een doelpunt van George Graham, dat Arsenal met 5-2 de leiding gaf. Burtenshaw werd door de Portugese spelers geduwd en heen en weer gesmeten. Voor straf schreef hij er een paar op, zonder- dat het veel uithaalde. De spelers van Arsenal meenden hun landge noot te moeten beschermen, maar Eddy Kelly werd eveneens genoteerd door de geplaagde Burtenshaw, om dat hij een verdediger van Benfica een klap gaf. Afgezien van de ongeregeldheden was het een goede wedstrijd. Arsenal speelde uitstekend. Zelfs Eusebio kreeg van de Londense verdediging geen schijn van kans. Vlak voor rust viel hij met een beenblessure uit. Eenzelfde lot onderging ook Charlie George van Arsenal na rust. De doelpunten van Arsenal werden gemaakt door Roberts, Radford, Armstrong. Graham (2) en Storey. Voor Benfica scoorden Jorge en Diamantino. Norman Burtenshaw zal het gehele team van Benfica rapporteren aan de Engelse voetbalbond. De gebelgde arbiter verklaarde na afloop van de 'vriendschappelijke' wedstrijd: „Het is geen kwestie van een paar spelers opschrijven. Ik geef gewoon de hele ploeg aan". Op 200 meter CALU (COLUMBIA) Don Quar rie (Jamaica) heeft tijdens de vier de dag van de Panamerikaanse spe len in de Columbiaanse stad Cali het wereldrecord op de 200 meter (baan met bocht) geëvenaard. Quarrie liep de afstand in 19.8 seconden met een toegestane rugwind van 0.95 meter per seconde. Het wereldrecord dat de Jamaicaanse atleet evenaarde werd tijdens de Olympische Spelen van Mexico gevestigd door Tom Smith (VS), die op 16 oktober 1968 de 200 meter met bocht had afge legd in 19.8 seconden. Tom Smith is sinds 7 mei ook de snelste man op de 200 meter zonder bocht met een tijd van 19.5 secon den. John Carlos (VS) had op 12 september, op een baan met bocht 1966 de 200 meter gelopen in 19.7 se conden, maar dat record werd niet erkend, aangezien Carlos gebruik had gemaakt van ongeoorloofd schoeisel, namelijk de zogenaamde borstelschoenen Zeilen Het Nederlandse jacht Belita VII van Joop Bouman heeft gisteren de derde van de vier wed strijden voor de Admiral's Cup ge wonnen. Het was de Solent-race, die over 33 zeemijlen (55 kilometer) ging. Het Nederlandse jacht eindigde voor drie Australische jachten. In het klas sement heeft Engeland nog steeds de leiding al is de voorsprong op Austra lië gekrompen tot slechts 22 punten. Nederland bezet de zesde plaats. Tennis De Nederlandse kam pioene Betty Stöve, die volgende week in Scheveningen haar nationale titel verdedigt, heeft op de tweede dag van het internationale tennistoernooi in Düsseldorf met 6-3 6-1 gewonnen van de Westduitse Almut Sturm. De raadsman van de ..zeven'', mr. Fievez <rj in gesprek met Stienstra (voorzitter ZFC. links met bril) en mr. J. Lobssteijn. BARCELONA (GPD) Gis terochtend vond in het enorme stadion van FC Barcelona, on der de belangstelling van meer dere duizenden Catelaanse sup porters. de officiële voorstelling van het elftal en de kennisma king met de nieuwe trainer Rinus Michels plaats. De Amsterdamse ex-Ajax-trainer werd door de Barcelonezen. die van hem weinig minder dan wonderen verwachten, met een groot applaus begroet. Voorzit ter Agustine Montal stelde hem officieel voor aan de spelers (die hij natuurlijk allang kende) en Michels hiela daarna in zyn gebroken, maar toch voor een beginneling opvallend goed ver staanbaar Spaans een kort toe spraakje. De ex-Ajax-man leen de van eeuwige rivaal Feye- noord het motto „geen woorden maar daden" en verzekerde dat als de daden maar over de brug kwamen, het elftal onder zijn hoede alle benodigde overwin ningen zou kunnen behalen. De aanvoerder van het elftal, ver dediger Rife, beloofde in zijn antwoord dat de jongens echt hun best zouden doen. Deze woorden konden zij on middellijk in daden omzetten, want Michels ging hen meteen voor in een urenlange training onder de brandende zon, die alle deelnemers zichtbaar uit geput liet. De vakantieluiheid moest er nog uitkomen, en Mi chels verzekerae dat de trai ning 'zo hard als marmer' zou zijn. Rinus Michels Om te beginnen heeft hij be sloten om de spelers te onttrek ken aan de invloed van het sup porterslegioen. die hun jongetjes maar het liefst in de watten zouden leggen. Vandaag is Mi chels met de 20 man waaruit hy zijn eerste elftal kan samen stellen naai- het bergplaatsje Olot aan de voet van de Pyre neeën op 130 km afstand van Barcelona vertrokken. „Zo kun nen wij een directer contact tussen trainer en spelers berei ken en ongestoord trainen", zo verklaarde Michels. Spoedig, heel spoedig, zal Michels moe ten tonen dat. ook hy geen woorden maar daden levert. Op 11 augustus doet FC Barcelona mee aan een toernee op het eiland Mallorca. Harde aanpak voor Miinchen (Van onze turnmedewerker) DEN HAAG Er ligt een pe riode van twaalf jaar tussen de training van een ploeg keurturn sters voor de Olympische Spelen, tussen Rome 1960 en München 1972. Rome was een desillusie, maar de technici van het Ko ninklijk Nederlands Gijmnastiek Verbond hebben voor München een weg ingeslagen die naar zij hopen en verwachten tot een beter resultaat zal leiden. In die twaalf jaar is er veel ver anderd, zowel in de sport in het algemeen als in het keurturnen voor dames. Die kloof te over bruggen is een zware opgave. Maar men is er nu wel van over tuigd, dat de training voor een in ternationaal turntoernooi op profes sionele wijze moet worden aange pakt. Ook het keurturnen is een harde zaak geworden. Wie zich niet kan losmaken van vroegere opvat tingen, wordt door de feiten onver biddelijk onder de voet gelopen. Er is een geheel andere instelling no dig om de moderne aanpak te kun nen volgen, die gericht is op kei harde training en straffe discipline. Dat geldt zowel voor de training van de dames als van de heren. Deze laatste categorie komt inter nationaal nog niet aan bod, maar van de turnsters heeft men betere verwachtingen. Daarbij heeft het KNGV vooral de blik gericht op de Jeugd. Nog niet zo lang geleden schrok men ervan terug om meisjes van om en nabij twaalf jaar in te schakelen bij het keurturnen. Sinds korte tijd is er echter een groep „Jong talent", die onder deskundige leiding wordt ge traind om bij de top te worden in geschakeld. Meisjes als de Haagse Ineke Willemsen. de Rotterdamse turnsters Joke Flemminks en Ma rianne Cafferata. Margo Velema en Jeanette Ravenstein van PSV en niet te vergeten Ans Dekker en Iki- na Morsch uit Heiloo, hebben on miskenbaar hun visitekaartje ge toond voor het topturnen. Internationaal Bovendien beschikken de technici nog over een paar turnsters van wie het werk stellig óp internatio naal niveau staat: de nationale kampioene Ans van Gerwen van PSV en de snel omhoog gekomen Marianne van Beugen van het Haagse Donar. Belden turnsters van klasse, die stellig nog tot meer in staat zijn nu de Hongaarse train- ster Eva Bartha de leiding op zich heeft genomen van de kernploeg. Hoe serieus de training wordt aan gepakt, blijkt wel uit het feit, dat twaalf topturnsters gemiddels zes tien uur per week worden getraind. Maar niet alleen aan de training is gedacht, ook het wennen van de turnsters aan de wedstrijdsfeer staat op het programma. Daarbij wil men vooral ontmoetingen met turnsters uit de Oosteuropese lan den. Het hoogtepunt van het ko mende programma is het deelnemen van drie van onze topturnsters aan de Europese kampioenschappen in Minsk (Sovjet-Unie) van 15 tot 17 oktober en de interland Polen—Ne derland op 30 en 31 oktober. In de resterende maanden van dit jaar staan, behalve het deelnemen aan wedstrijden, in totaal 93 trai- ningsdagen op het programma, die ongetwijfeld van turnsters en lei ding gevende personen veel zullen vergen. Begeleiding Dat alles kan alleen met succes worden uitgevoerd door een goede begeleiding van turnsters. Daartoe werd kort geleden een contactdag gehouden in het sportcentrum Pa pendal, waarbij niet alleen techni sche mensen en turnsters, maar ook de ouders van de deelneemsters aanwezig waren. Ook de sportarts van de Nederlandse Sport-Federatie, dr. de Jongste, heeft daar de medi sche aspecten van de topsport in het algemeen en die van het turnen in het bijzonder, belicht. Vooral werd een beroep gedaan door de KNGV-leiding op de ouders van de turnsters, om de meisjes ook buiten de trainingsdagen goed te begeleiden, terwijl deze vewachting ook werd uitgesproken voor de lei ders van de verenigingen waartoe de turnsters behoren. Alleen een goed samenspel van allen die bij de voorbereiding van een Olympische turnstersploeg zijn betrokken, kan tot een goed resultaat leiden. Van de twaalf turnsters van de A- Ans van Gerwen .op internationaal niveau groep, die voor de verdere training werden geselecteerd, zullen tenslotte zeven overblijven die de Olympische ploeg moeten vormen. Er zal hard worden getraind, waarbij de leiding rekening zal houden met eventuele schoolstudle, met de werkkring, met de mentale instelling der turnsters en vooral de lichamelijke conditie. Het welslagen van dit ambitieuze programma kan het Nederlandse keurturnen een paar treden omhoog brengen op de internationale ladder. CALI Drie Cubaanse atleten zyn tijdens de Pan-Amerikaanse Spelen in Cali in Colombia uit het Olympisch dorp gevlucht en hebben asiel gevraagd. De schermer Jose Diaz Hernandez zocht en kreeg on derdak in de ambassade van Pa nama, de gymnaste Zulima Bregoa werd opgenomen in de Franse am bassade in Bogota. De derde Cubaan is waarschijnlijk de atleet Luis Vieira Fernandez, die zich nog steeds in Cali zou bevinden. Maar volgens een woordvoerder van de Colombiaanse veiligheidsdienst zou ook hij naar Bogota gaan. Intussen hebben de leiders van de Cubaanse ploeg de maatregelen die het weglopen moe ten tegengaan, verscherpt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15