HINA ZOEKT CONTACTEN MET DE EEG EN ISRAEL Israëliërs deporteren Palestijnen V N-commissie aar Guinee a geruchten iver invasie Apollo gaat vanavond op weg naar de aarde Eind van Berlijn- gesprek in zicht NADAT HET JACHTSEIZOEN WAS AFGELOPEN Steiner: huurlingdie werd gepakt WjjUAG 4 AUGUSTUS 197,1 LE1DSCH UAGBLAD paug.A lenadering tot traditioneel verwaarloosde gebieden Naar woestijngebied (Van onze correspondenten) ïUSSEL, TEL AVIV (GPD) De toenadering tussen ia en de Verenigde Staten markeert een diplomatiek of- ief waarin Peking contacten zocht met landen die het itioneel heeft verwaarloosd. De Chinezen blijken nu opeens belangstelling te hebben voor de Europese Economische leenschap en Israël. Tegen beiden heeft de regering van Tse-toeng zich in het verleden fel gekant. zegsman van de EEG ver- de gisteren dat Peking al eni- jd belangstelling heeft voor in agen vastgelegde handelsbe- ingen met de Zes. e overtuiging heeft postgevat etgeen de Italiaanse minister Buitenlandse Handel Sagari in !G-ministerraad heeft medege- over de contacten, welke hij apanner gaf lichtingen over inierikaanse ases aan Rus KIO 'Reuter) De politie van heeft een Japanse radiohande- gearresteerd. die ervan wordt cht vertrouwelijke stukken over merikaanse militaire bases in een Sowjet-Russische di- at te hebben gegeven. De di- at zou de 38-jarige luitenant- »1 Kononow zijn. luchtmachtat- in Tokio Enige dagen geleden i hij met een toestel van Aero- aar Moskou. verdachte, die toegang had tot ilitaire bases van Amerika, om toestellen te verkopen, zou de me documenten hebben gekre- soldaten op de basis Jokota de zuidwestelijke rand van To- Efij had een vergunning voor 'n m-radiozender en zou via de ccntact hebben onderhouden. Soirjet-Russische autoriteiten. |ns een huiszoeking werden ver- dene documenten bij hem in be enomen. V YORK 'AP. AFP> De ieidsraad van de Verenigde heeft besloten een commissie de Westafrikaanse staat Gui- zenden voor het uitbrengen verslag over de toestand in ind. Volgens beweringen van staat Portugal op het punt tasie uit te voeren, tertegenwoordiger van Guinee Verenigde Naties verklaarde aan de raad gericht schrij- dat uit opgevangen radiobe- van buitenlandse marine den is gebleken dat een aanval Portugese koloniale troepen op tutelposities aan de grens van alsmede op de hoofdstad' Co- voor de deur staat, nee heeft vorig jaar november fer een invasie door Portugese en buitenlandse huurlingen Veiligheidsraad geklaagd. »nd toen een commissie van bek naar het land, die in haar t troepen en huurlingen uit ngrenzende Portugese kolonie de mislukte inval verantwoor- steld'e. ïee verklaarde gisteren dat [ese troepen o.m. de opdracht deze huurlingen te bevrij- heeft gehad tijdens zijn reis naar Peking. Hij heeft daarbij uit ge sprekken met minister-president Tsjoe En-lai de indruk gekregen dat China veel belangstelling heeft voor de Europese intergratie, omdat het na de Amerikaanse-Chinese top ontmoeting een groot belang ziet in mogelijke handelsovereenkomsten met het Europa-van-de-Zes (en later van de tien). Tsjoe En-lai zou ook tegen de Italiaanse bewindsman heb ben gezegd, dat China zich op een keerpunt in zijn ontwikkeling be vindt en dat zijn regering begrijpt dat handelsrelaties met landen die er een geheel andere politieke ideologie op na houden niet langer kunnen I worden vermeden. E>e volksrepubliek heeft trouwens reeds met verschei- j dene landen incidentele handelsover- i eenkomsten gesloten. Contacten Chinese diplomaten in Afrika heb- ben Israëlische diplomaten benaderd i I over mogelijke contacten met Isra- ël. Tegelijkertijd is de vroegere Franse minister van Onderwijs Alain j Peyrefitte, die met een Franse par- lementaire delegatie in Peking was, j j op terugreis in Israël aangekomen. Naar verluidt zou hij in Peking ook I over Chinese betrekkingen hebben I gesproken. De Chinezen schijnen op dit mo- moment het terrein te willen verken nen. Israël van zijn kant is bereid de contacten die in 1955 werden af gebroken, weer op te nemen, zoals die Israëlische ambassadeur bij de Verenigde Naties. Joseph Tekoah gisteren verklaarde bij zijn aan komst in Israël. De zetel van China in de Algeme ne Vergadermg en alle andere or ganen van de Verenigde Naties, met inbegrip van de Veiligheidsraad, komt toe aan de Chinese volksrepu bliek. Dit is gisteren van gezagheb bende Franse zijde verklaard. Hier uit va.lt af te leiden dat Frankrijk ge kant blijft tegen een politiek van twee China's, zoals wordt aangehan gen door Amerika, dat maandag be kendmaakte voor toelating van de Chinese volksrepubliek tot de Volks organisatie te zullen stemmen maar zich te zullen verzetten tegen uitsto ting van Taiwan. HOUSTON 1 AP RTR) Het A- pollo-trio heeft in de overvolle En deavour gisteren een zeer goede en langdurige nachtrust genoten en is daarna weer aan het werk gegaan. Er werden vanuit de baan om de maan foto's gemaakt en weten schappelijke metingen verricht. Zij hebben weer even moeten sleu telen aan de lekkende waterleiding, die ook op de vlucht naar de maan moeilijkheden had opgeleverd, en ook nu was de zaak weer spoedig in orde. Vannacht zijn de astronauten op nieuw gaan slapen tot kwart over tien hedenochtend. Vanavond om 21.10 uur moeten zij een kleine maan-satelliet afsto ten en om 21.18 de hoofdmotor la ten ontbranden voor vergroting van de snelheid waardoor de Apollo uit de baan om de maan in een baan naar de aarde wordt gedreven. Inmiddels hebben geologen op aarde de eerste analyse uitgevoerd i van de metingen, die drie seismogra- I fen (van de Apollo's 12. 14 en 15) I hebben verricht tijdens het inslaan van de maanlander gisternacht. Het I was de eerste driepunts-registratie I van een maanbeving van bekende kracht op een bekende plaats. De geologen waren enthousiast over de ontvangen gegevens,die veel kun nen leren over de constructie van de maan op groter diepte. De seismometer van de Apollo-15 werkt zo goed, dat ook het weggooi en van overtollig materiaal werd ge registreerd, evenals het vertrek van de Falcon van de maan. De seinen van de seismometer van de Apollo- 12 kwamen slechts zeer zwak door, i maar die staat dan ook al ruim I anderhalf jaar op de maan. Zuidwest-Frankrijk is giste ren geteisterd door krachtige stormivinden, zware regenval en hagelvlagen die bomen ontwor telden. telegraafpalen omver wierpen en grote schade aan richtten aan de oogst te velde. Drie personen werden gedood tien personen, die in caravans of tenten op campings verbleven zijn gewond en moesten in zie kenhuizen in Bergerac en Sarlat worden behandeld. Ook Parijs werd getroffen. Op de foto een beeld van de ravage in de Rue René Coty, waar een bouwkraan op geparkeerde auto's viel. Sabotage aan metrolijn In de nacht van zondag op maandag zijn in Hamburg de metro en de spoor lijntjes naar de buitenwijken het doelwit geweest van sabotagedaden, die zonder gevolgen bleven. Onbe kenden veroorzaakten op verscheide ne plaatsen kortsluiting en staken een schakelkast in brand. De sabo tage hangt naar alle waarschijnlijk heid samen met de aanstaande ver hoging van de tarieven bij het openbaar vervoer. Een actiegroep van jonge socialisten heeft de be volking opgeroepen tot boycot van het openbaar vervoer. EL ARISJ/TEL AVIV (GPD. AP, Reuter) Nadat Israëlische pogin gen om de orde en rust te handha ven in de bezette Gaza-strook op BONN (DPA. AP) De onderhan delingen over Berlijn tussen de am bassadeurs van de drie Westerse mogendheden en de Sowjet-Unie zijn in een beslissend stadium gekomen. Dit is gisteren uit betrouwbare krin gen in Bonn vernomen. Verwacht wordt dat de volgende bijeenkomst op 10 augustus de laatste zal zijn en mogelijk tot enige dagen zal wor den uitgebreid. Met het oog hierop zou tussen de Westduitse regering en haar drie Westerse bondgenoten zijn overeen gekomen voorlopig zo weinig moge lijk over de kwestie-BerliJn te publi- Volgens de Frankfurter Allgemei- ne zal een besluit worden genomen over Berlijn, maar dan rechtstreeks tussen de twee Duitse staten. Maandag werd uit Washington ge meld. dat de Sowjet-Unie van het standpunt is afgestapt dat de rege ling van de toegang tot Berlijn een zaak is die geheel door beide Duitse staten moet worden geregeld, en nu erkent, dat het uiteindelijk verant woordelijk is voor garandering van de vrije toegang van burgers tot West-Berlijn. Hiermee is voor de Westerse partijen een belangrijk obstakel op geruimd, maar resteren nog het Rus sische verzoek om vestiging van een consulaat-generaal in W.-Berlijn en de Russische eis dat alle overheids handen tussen West-Berlijn en West- Duitsland verbroken dienen te wor den. ter bestempeling van het onaf hankelijk karakter dat West-Berlijn volgens de Russen heeft. mislukking waren uitgelopen eva cueert Tel Aviv nu Palestijnen uit Gaza naar een woenstijnachtig ge bied in de Sinaï-woestijn. Enkele honderden gezinnen zijn al uit het grote kamp Djabalija naar Al Arisj en Al Sjat gehaald. De huizen van de gezinnen worden onmiddellijk door bulldozers met de grond gelijk gemaakt, volgens de autoriteiten voor wegenaanleg. Protesten hebben weinig uitge maakt. Elke keer als er een trans port per bus het kamp verlaat gaat dit gepaard met luidruchtige demon straties waarvan de Israëliërs zich niets aantrekken. De Israëlische mi nister van Defensie Dajan vertelde kampoudsten, die hem vroegen de deportatie stop te zetten, dat hij daartoe bereid was als zij er in slaagden het optreden van de guer rillastrijders in te tomen. In Al Arisj en Al Sjat worden de Palestijnen ondergebracht in barak ken die zo geplaatst zijn dat de Is raëliërs gemakkelijk controle kun nen uitoefenen op de bewegingen van de Palestijnen. Wat betreft het con tact met de plaatselijke bevolking behoeven de Israëliërs ook niet veel te vrezen. De bewoners van de Si nai zijn bedoeïenen die net als de bedoeïenen van Koning Hoessein weinig met de guerrillastrijders op hebben. Dienst In Israël is voor de eerste maal een geval van dienstweigering uit politieke motieven gesignaleerd. Vier jongelui, drie jongens en een meisje, zonden Dajan hun oproepen voor militaire dienst terug. In een begeleidend schrijven zeggen ze dat zij niet willen dienen in een bezettingsleger. Wij zijn niet gebo ren om onderdrukkers te worden en zijn niet bereid een ander volk aan te doen wat onze voorvaders is aan gedaan. Twee van de Jongelui zijn lid van de linkse Matzpechbeweging. Dienstweigering in Israël kan ge straft worden met vijf jaar gevan genisstraf. Het Israëlische kabinet heeft een voorstel verworpen waarin gedeelte lijke terugtrekking van de Israëli sche troepen in de Sinaï-woestijn werd gesuggereerd. Het voorstel was afkomstig van de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco die op het ogenblik in Israël tracht de impasse in het over leg in het Midden-Oosten te doorbre- j ken. Verduistering - Het Egyptische blad „Al Achram" meldt, dat hoge I functionarissen van de Bank van Egypte en het Egyptische ministe rie van Economische Zaken betrok ken zijn bij een verduisteringsaffai re. In totaal tot ongeveer 1 miljoen dollar. an schommel gevallen PHEN AAN DEN RIJN Een tienjarige Alphenaar is in 'Avi- uit een schommel gevallen en In rug tegen een omheining de speelplaats geslagen Hij de over inwendige pijnen en is bracht naar het ziekenhuis oord" De postduivenvereniging De uit Nieuwveen hield vanuit itfslain een wedvlucht. Uitslag- 'ijfjes 1 en 7; H. Verhaar 2, 4 Th. Wijfjes 3; H. Snoek 6; 1 Leeuwen 9 KlflBUWVEEN De gemeente Teen wil een gedeelte van Het huren om hierin een klas van hstelijk nationale school onder figen Dit voorstel zal de raad l behandelen. (Van onze correspondent) BONN Ze hebben, met bloed, enkele bladzijden van Afrika's jong ste geschiedenis helpen schrijven: Mike Hoare. Bob Denard, Jean Schramme, Siegfried Muller. Rolf Steiner. Omdat ze waren gehuurd .door Tsjombe, Moboetoe en Ojoek woe (Biafra) werd hun optreden niet alleen "het schandaal der blanke huurlingen", maar boven dien een blamage voor de Jonge staten van zwart-Afrika. In de strijd voor de afgescheiden koper-provincie Katanga verwier- van de huurlingen hun faam als superieure blanke vaklieden, wier aanwezigheid alleen al voldoende was om een neger-leger op afstand te houden. Die faam werd in Euro pa tot romantiek en avontuur. Zo streed Jean Schramme in de ogen van veel Belgen als 'n blanke Kon golees voor een goede zaak en be schouwde Mike Hoare zichzelf als een idealist, die uit bezorgdheid over Afrika's toekomst de zijde koos van Katanga's president Tsjombe. Door W. P. Timmer8 Nu Rolf Steiner. de Duitse gene raal der Zuidsoedanese rebellen, in Chartoem terechtstaat, schrijft bij voorbeeld Springers 'Welt am Sonn- tag' dat hü allerminst een kilelr is geweest, maar eerder een verwarde idealist met een "soort Afrikaans verlosserscomplex" Hij is een man die "kameraadschap nodig had en het oerwoud, het grote gebaar, het gevoel helper der onderdrukten te zijn" (Die Welt). Geen spoor Mocht in het Afrika van Tsjom be en OJoekwoe w aardering hebben bestaan voor de duurbetaalde mili taire adviseurs van het slag Stei ner, dan is daar in het huidige Afrika geen spoor meer van te vinden. Toen Rolf Steiner in okto ber vorig jaar door het Oegande- se leger was gearesteerd en de re gering in Kampala 't vriendshcap- pelijke gebaar tegenover het niet zo bevriende Soedan maakte de Duitser uit te leveren, sprak Dial- lo Telli, de secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) over "een van Afrika's grootste overwinningen" Hoare, Denard en Siegfried Mtil- ler hebben zich teruggetrokken. Steiner is de enige blanke leger aanvoerder in Zwart Afrika, die men te pakken heeft gekregen. In een officiële Soedanese verklaring is gezegd: "Het vonnis zal niet alleen Steiner zelf treffen, maar alle huur lingen die voor lijden en bloedver gieten in Kongo, Nigerië, Guinea en Soedan verantwoordelijk zijn". Overigens is er natuurlijk een he melsbreed verschil tussen bijvoor beeld Schramme in Kongo en Steiner in Soedan. Steiner streed daar voor de Zuidsoedanese negers tegen de Arabisch-Soedanese rege ring in Chartoem. Maandag is voor het militaire tribunaal in de Soedanese hoofd stad tweemaal de doodstraf ge- eist tegen de 42-jarige avonturier uit München. In de Bondsrepubliek is enige tijd geleden het ongeloof waardige bericht rondgegaan dat Steiner door een Westduitse huma nitaire organisatie naar Zuid-Soe- dan was gezonden om er een vlieg veld aan te leggen, waardoor snelle hulp aan de hongerende bevolking Steiner temidden van zijn Soedanese cipiers. Het uiterlijk van de Duitse huurling heeft inmiddels een wijziging onder gaan. Het afgelopen weekeinde liet hij zich kaal knippen. mogelijk zou worden De Oosteuro- pese propaganda heeft dat bericht gebruikt voor de aantijging dat Steiner een voorpost is geweest van het Westduise imperialisme. Hij zal echter in Chartoem ter dood worden veroordeeld wegens bewapening van Zuidsoedanese stammen en het nastreven van de splitsing van Soedan Steiner staat namelijk eenvoudig terecht als een blanke huurling die de tegen het Arabische noorden re bellerende negers uit Zuid-Soedan heeft aangevoerd. En dat lijkt een normaal vervolg op een loopbaan, die hij in 1950 bij het Franse vreemdelingenlegioen in Sidi-bel- Abbes begon, waar in de kazerne de groet ?an de muur hing: "Legio nair. Je bent hier gekomen om te sterven'. Te jong Rolf Steiner was te Jong om zijn sporen te verdienen in Hitler's Wehrmacht. Als 16-Jarige Hitlerju- gend-aanvoerder liep hij slechts een blauwe maandag mee in de Volks- sturm. Zijn leerschool is het Fran se Vreemdelingenlegioen geweest: een Jaar Korea, vijf jaar Indo-Chi- na. zeven Jaar Algerije. Toen TA1- gérie du papa' in duigen viel. was de Duitse onderofficier in ^ranse dienst bijna een Jaar lang sector commandant van de OAS. De Franse politie arresteerde hem in 1962. Een jaar later liet men hem vrij. Steiner werd eervol uit het Vreemdelingenlegioen ontslagen. Een poging tot "herscholing" bij ie vliegtuigbouwer Dassault misluk te. Steiner heeft in Kongo geen rol gespeeld, maar toen de Biafraanse leider OJoekwoe om hulp riep. trok hij. samen met kameraden uit het legioen, het fantasie-uniform van Biafraans officier aan. Hij heeft OJoekwoe gediend tot die hem het land uitstuurde. Daarna dreef zijn behoefte om noodlijdende Afrikaan se volken te helpen Steiner naar Zuid-Soedan. HIJ was luitenant-ge neraal in de rebellen-strijdmacht van Tafeng. toen het Oegandese le ger hem tijdens een vlucht op Oe- gandees grondgebied gevangen nam. Dat Steiner mogelijk bijzon dere gevoelens Jegens onderdrukte Afrikanen koesterde, was van geen betekenis meer. Men had de laat ste commanderende huurling te pakken, die zijn werk had voortge zet lang nadat alle Afrikaanse sta ten in de O.A.E. plechtig hadden besloten de blanke huurlingen uit zwart Afrika te zullen ver wijderen. Ffrench-Beytagh wilde regering van Zuid-Afrika omverwerpen PRETORIA i.AFP) Een getuig» a charge heeft gisteren in het pro ces tegen de Anglicaanse deken van Johannesburg Gonville Rfrench-Bey- tagh, verklaard dat de deken met het omber sabotageplannen en on dermijning had gesproken. Ffrench-Beytagh. een Brits staats burger die al lang in Zuid-Afrika woont, staat voor het hooggerechts hof in Pretoria terecht om zich te verantwoorden voor beschuldigingen op grond van de wet tegen het ter rorisme. Hem is samenzwering tot gewelddadige omverwerping van de Zuidafrikaanse regering ten laste gelegd. De deken zou contacten hebben onderhouden met de verbo den communistische party en het eveneens verboden Afrikaanse Na tionaal Congres. Ook zou hij met gelden, die hij uit het buitenland ontving voor familieleden van poli tieke gevangenen, het verboden De fence and Aid Fund hebben gehol pen. dat vroeger dit werk deed De getuige Jordaan. die in 196» tot de kringen van de deken was doorgedrongen, noemde Ffrench- Beytagh ..de sleutelfiguur van een ondermijnende organisatie die door middel van geweld de regering om ver wilde werpen" Hij zei dat de deken een plan had ontworpen om met medewerking van medeplichti gen uit de Verenigde Staten poli tieke gevangenen met onderzeeërs van het Robben-eiland te halen De beklaagde zou hem voorts gevraagd hebben bij de veiligheidspolitie en de regerende Nationalistische Party te infiltreren om als agent voor zijn organisatie te spioneren De verdediging probeerde bij het tegenverhoor aan te tonen dat de getuige van het begin af een agent- provocateur van de veiligheidsdienst, was en dat de door hem aan de deken toegeschreven ondermijnende plannen in wezen van hem zelf af komstige suggesties waren.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9