Intercity-trein vloog in noodweer uit rails POSITIEVE REACTIES VAN WERKGEVERS OP REGERINGSPLANNEN Opperman ranselde dochtertje dood Tweeentwintig gewonden bij Krabbendijke Tweede Kamer negeert moeilijkheden bij NMP Vondeling gewond bij botsing Rukwinden en onweer richtten schade aan Officier eist zes maanden t.b.r. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1971 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 7 KRABBENDIJKE De ver pletterende klap waarmee een op volle snelheid voortrazende trein gisteravond bij het Zeeuwse Krabbendijke een tijdens nood weer losgeslagen stormdeur ram de, heeft tot opluchting van de Nederlandse Spoorwegen niet tot een ramp geleid. De gevolgen van de botsing die de neus van de trein vernielde en de voorste wagon zo hard uit de rails zwiepte dat hy omgekeerd in een weiland belandde, bleven beperkt tot 22 gewonden, van wie er slechts drie in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Alleen de materiële schade was rampzalig. Een tweede geluk was dat de ma chinist van een trein die uit de te genovergestelde richting kwam aan stormen, het ongeluk zag gebeuren en zyn trein tijdig kon laten stoppen De machinist van de ongelukstrein heeft volgens de spoorwegen zijn le ven te danken aan de sterke con structie van de trein, een zogenaam de hondekop. De man is met een hersenschudding opgenomen. Naar het ziekenhuis in Goes gingen ook een passagier met een gebroken arm en een met kneuzingen. De overige negentien gewonden werden verbon den. Door de ontsporing werd de spoor baan over enkele tientallen meters beschadigd. De bovenleiding kwam zonder stroom te staan. De stormdeur aangebracht in een dijk die in noodsituaties dienst doet als waterkering werd ver nield. De ontspoorde wagon moet als afgeschreven worden beschouwd. De totale schade bedraagt enkele tonnen. De botsende trein was de intercity van 17.58 uur van Vlissingen naar Amsterdam. De trein had op het mo ment van de botsing een snelheid van 130 kilometer per uur. De deur sloeg net voor zijn neus dicht. Het treinverkeer op de lijn Roosen daalVlissingen is vanochtend tussen 1 en 9 uur weer hervat. Ook elders Ook elders in het land belaagde het noodweer gisteravond het trein verkeer. Tussen Eindhoven en Hel mond kraakte een trein een omge waaide boom. Tussen Best en Eind hoven woei een bouwkeet op de rails, waardoor een trein de weg werd ver sperd. Bij Roennond sloeg de bliksem in een seinhuis, waarna de daklijst op de bovenleiding terecht kwam. Tus sen Heeze en Weert reed een post trein op een ton met spijkers, waar door de remleiding werd lek gestoten Op de Veluwe, tussen Barneveld en Stroe, sloeg de bliksem in de boven leiding. Reparatie vergde ruim een „Drees onduidelijk" Utrecht stelt besluit over Amelisweerd uit UTRECHT De vergadering van de Utrechtse gemeenteraad over het plan voor de aanleg van Rijksweg 27 door het unieke bosgebied Ame lisweerd, is uitgesteld. Dat is het ge volg van een volgens burgemeester en wethouders onduidelijke brief van minister Drees (Verkeer en Wa terstaat) De minister schrijft dat hij, als toch nog mocht worden besloten de weg om het bos heen aan te leggen, de reeds gedane uitgaven voor de kruising met Rijksweg 12 niet bij de gemeente in rekening zal bren gen. Het gemeentebestuur wil nu eerst van de minister horen welke kosten hij precies bedoelt. De Utrechtse loco-burgemeester T. Harteveld zei gisteravond dat de on duidelijkheden in de brief van mi nister Drees zo talrijk zijn, dat een gesprek zal worden aangevraagd. Pas daarna zal de beslissing aan de raad worden voorgelegd. De raads vergadering over Amelisweerd zou aanvankelijk morgenavond worden gehouden. Herscholing Roemeense hoog leraren krijgen eengrondiger ideolo gische scholing, omdat ze niet ste vig genoeg inde schoenen staan te genover opvattingen en ideeën, die „vreemd zijn aan marxisme-leninnis me," aldus het partijdagblad Scin- teia De nieuwe politieke scholing, die het komende studiejaar begint, is verplicht voor de gehele uni versitaire staf, zonder onderscheid laar rang of functie. Nederland steunt Malik Neder land steunt van ganser harte de kandidatuur van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik voor de post van voor zitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag. Malik is in feite de enige kandidaat voor het voorzitter schap. DEN HAAG (ANPi Aan de moeilijkheden binnen de Nederland se Middenstandspartij heeft de Twee de Kamer geen boodschap. Daarop komt het gistermiddag genomen be sluit van de Kamer neer om drie brieven over deze kwestie voor ken nisgeving aan te nemen. Er was een brief van de heer M. P. W. M. Dessing te Amsterdam, mede- ondertekend door vijf anderen, waarin hij vroeg wederom als ka merlid te worden benoemd en de Onderscheiding voor oud-kamerlid Zegering Hadders DEN' HAAG (ANP) Het oud lid van de Tweede Kamer de heer R. Zegering Hadders is benoemd tot- commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, ter gelegenheid van zijn vijfentwintigjarig jubileum als lid van het Nederlandse parlement. De versierselen werden hem dins dag uitgereikt tijdens een bijeen komst van leden van het oude pre sidium. De heer Zegering Hadders werd in 1946 tot lid van de Eerste Kamer gekozen en was sinds 1948 tot aan de laatste verkiezingen lid van de Tweede Kamer. Mannen vernielen bos voor aanleg privé-zwembad WINTERSWIJK Natuurlief hebbers zijn in 'n dichtbebost na tuurreservaat nabij Winterswijk op 'n onvoorstelbaar grote ravage ge stuit: grote stukken bos bleken op een woeste manier tegen de vlakte te zijn gewerkt. De beek die door 't reservaat stroomt bleek te zijn af gedamd. Inmiddels heeft de politie twee twintigjarige Winterswijkers aange houden die hébben bekend dat zij in het doorgaans uitgestorven bos een privé-zwembad hadden willen aan leggen. Ze zullen worden vervolgd. De aangerichte schade is volgens deskundigen nauwelijks te schatten heer J. de Jong te schorsen. Voor zitter mr. Van Thiel wees erop, dat het niet tot de bevoegdheden van de kamer behoort kandidaten te benoe men. Ook voorziet geen enkele bepa ling in de mogelijkheid van schor sing van zittende leden. In een brief van het hoofdbestuur van de NMP werd meegedeeld, dat het de heer A. W. te Pas niet meer beschouwt als een vertegenwoordi gend kamerlid van deze partij. Deze brief geeft geen aanleiding tot enige actie van de zijde van de Kamer, vond mr. Van Thiel. De heer J. de Jong had een brief geschreven waarin hij zegt niet ak koord te kunnen gaan met een frac tievoorzitterschap van de heer A. W. te Pas, omdat deze zonder zijn in stemming als zodanig optreedt. Mr. Van Thiel deelde mee, dat hij op 1 mei van dit jaar, toen de heer Te Pas het enige toegelaten en beëdigde lid van de NMP-fractie was, had vastgesteld dat deze fractievoorzitter was. Na die tijd had de kamervoorzit ter geen mededeling van de fractie in haar geheel gehad, waaruit zou blij ken dat de heer Te Pas niet langer fractievooorzitter is. Ook in dit geval is er daarom geen aanleiding voor enige actie van de Kamer. MIDDENMEER (ANP) Het Tweede-Kamerlid dr. ir. A. Vonde ling (PvdA) heeft gistermiddag de Kamervergadering, waarin de rege ringsverklaring werd afgelegd, niet kunnen bijwonen, omdat hij des morgens licht gewond geraakte bij een verkeersongeval nabij Midden- meer in de gemeente Wieringermeer. Met ontvellingen aan een knie en kneuzingen aan de ribben heeft de heer Vondeling in Wieringen de tv- uitzending van de vergadering van de Tweede Kamer gevolgd. Hij zou vandaag bij het debat over de rege ringsverklaring in de Kamer aanwe zig zijn. Een gedeelte van de ravage bij de spoorlijn in Krabbendijke. KAMERLEDEN BEEDIGD DEN HAAG (ANP) Bij de aan vang van de vergadering van de Tweede Kamer zijn gistermiddag achttien nieuwe kamerleden be ëdigd en toegelaten. Zij vervullen vacatures, ontstaan door de toetre ding van vroegere kamerleden als minister of als staatssecretaris tot 't kabinet-Biesheuvel. De nieuw benoemde kamerleden zijn in alphabetische volgorde: drs. G. M. V. van Aardenne te Dordrecht (VVD), drs. M. J. J. van Amelsfoort te Veldhoven (KVP), dr. I. Z. Ba- ruch te Amsterdam (DS'70), mr. G. C. van Dam te Nootdorp (ARP), drs. A. M. de Boo te Rijswijk (CHU) W. du Chatinier te Den Haag (KVP) B. J. M. Hermsen te Emmen <KVP G. W. Keja te Amsterdam (VVD), S. Keuning te Zierikzee (DS'70), J. J. Koningh te Amsterdam (DS'70), drs. G. van Leijenhorst te Gouda, (CHU), drs. D. F. van der Mei te De Meern (CHU'. mr. J. N. Schol ten te Andel (ARP), drs. A. Schouten te Smilde (ARP), mevr. drs. N. Smit-Kroes te Rotterdam (VVD), dr. A. J. Vermaat te Voort huizen (ARP), H. P. H. Waalkens te Tollebeek (VVD) en H. Wisselink te Bathmen cCHU). De heren Van Aardenne, De Boo, Hermsen, Van der Mei en Scholten waren reeds eerder lid van de Ka mer, de heer Van Amelsfoort was lid van de Eerste Kamer. Minister Engels: Raad v. d. Kunst niet buitenspel DEN HAAG (ANP) De minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, de heer P. J. En gels, heeft de Raad voor de Kunst een brief geschreven naar aanlei ding van de felle schriftelijke reac ties van de raad. nadat de minister had laten weten de raad op korte termijn niet te kunnen ontvangen voor een gesprek over de concept begroting 192. ,Met klem moet ik bestrijden dat er aanleiding is om te zeggen dat de Raad voor de Kunst in feite buitenspel is gezet ofwel dat er sprake is van het passeren van het wettelijke advieslichaam", aldus de minister in zijn brief. DEN HAAG Enkele uren nadat premier Biesheuvel de re geringsverklaring in de Tweede Kamer had afgelegd hebben ver tegenwoordigers van werkgevers organisaties positief gereageerd. Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) prijst de nuchtere visies van het kabinet op de sociaal-economische pro blemen en voorgestelde krachtige aanpak van de inflatiebestrij- ding. Het VNO ziet in de gelijktij dige opheffing van de loon- en prijsmaatregelen "een officiële erkenning van de samenhang tussen loon- en prijsbeleid". Het VNO deelt mee zoveel mo gelijk medewerking te zullen verlenen by de gevraagde ma tiging van lonen en prijzen, maar wijst erop dat werkgevers- noch werknemerscentrales hun leden kunnen binden. Het Nederlands Katholiek en Nederlands Christelijk On- dernemersverbond noemen de regeringsverklaring "vertrou wenwekkend". De beide verbon den zijn ingenomen met de toe zegging dat zeer spoedig een start zal worden gemaakt met een redelijke oudedagsvoorzie ning voor zelfstandigen. Het Koninklijk Verbond van Ondernemers daarentegen Is ernstig teleurgesteld over het uitstel tot 1 januari 1973 van de fiscale verlichting ten behoeve van de oudedagsvoorziening. Het KVO meent, dat de invoering beslist een jaar eerder moet be ginnen. Overigens vindt het Ver bond de regeringsverklaring een goed pleidooi voor de noodzaak van de inflatiebestrijding. Sport De georganiseerde Nederlandse sportwereld is blij, dat staats secretaris Vonhoff onder meer belast zal zijn met sportzaken. Maar tevens wordt geconstateerd dat indamming van de stroom financiële middelen van de cen trale overheid de grote tekorten aan sportvoorzieningen nog ver der zal doen groeien. Om een extra financiële bron te hebben wordt de instelling van een Ne derlandse 'lotto" aanbevolen. De Nederlandse Sportfederatie vraagt staatssecretaris Vonhoff onder meer om meerjarenplan nen op te stellen voor de oplei ding van sporttechnisch kader en de bouw van sport accomo dates De curatoren van de Katho lieke Leergang in Tilburg zijn teleurgesteld over het ontbreken in de regeringsverklaring van een tijdstip waarop de verant woordelijkheid voor het beleid ten aanzien van zowel het hoger beroepsonderwijs als het weten schappelijk onderwijs bij de zelfde minister komt te liggen. Curatoren menen dat het brengen in één hand van deze vormen van onderwijs een maat regel is die geheel past bij de kritische bezinning op het ge heel van de overheidsuitgaven. MAASTRICHT Een kort, maar zwaar noodweer, dat gisteravond over Zuid-Limburg trok, heeft een spoor van materiële schade achter gelaten. Een hevige rukwind tilde in Schaesberg twee daken van een hui zenblok. Enkele auto's die voor de huizen stonden geparkeerd werden totaal vernield. In Maastricht waai de een wagen van de weg en kwam op een vier meter lager gelegen par keerplaats terecht. De bestuurder kon de zwaar bescha digde wagen ongedeerd verlaten. Veel televisiemasten moesten het ontgelden. In Sittard werd de weg geblokkeerd door omgewaaide bomen, die een dergelijke omvang hadden, dat de brandweer ze eerst in stuk ken moest zagen, alvorens de weg kon worden vrijgemaakt. Op vele kampeerplaatsen hadden vakantie gangers het nakijken toen hun ten ten door rukwinden werden wegge blazen. In het dorp St. Odilienberg bij Roermond werden door een wind hoos acht in aanbouw zijnde hui zen tegen de grond geslagen. De huizen waren reeds 2,80 meter hoog. Bij Vreeswijk waaide een gepar keerde bestelauto in de Vaartse Rijn. De scheepvaart door dat vaarwater werd enigszins belemmerd, doordat de auto steeds verder uit de kant dreef. In Maarheeze werd de wegbebake- ning door de wind weggeslagen. Verkeersopstoppingen van enige om vang had het weer niet tengevolge. Eerder op de dag trok een onweer langs ongeveer dezelfde weg van zuidwest naar noordoost over ons land. Dit veroorzaakte vooral in de Noord-Oostpolder grote schade. Ha gelstenen van ongeveer vier cm door snede richtten een ravage aan onder het te velde staande gewas. Velden met uien en aardappelen werden volledig ontbladerd. Vogels werden door de hagel verminkt. Een stier werd door de bliksem dodelijk getroffen. Een windhoos vernielde in het dorpje Luttelgeest de ruiten van een aantal boerderijen. Kakkerlakkenplaag Man vergiftigd door insecticide WESTERVOORT De veertigja rige Herman Thebes uit Westervoort is met ernstige vergiftigingsver schijnselen opgenomen in een Arn hems ziekenhuis. Hij is het slacht offer geworden van het middel waarmee de Westervoorters een hardnekkige kakkerlakkenplaag be strijden. Thebes zei te hebben gegeten van een pan soep, die open in de keuken had gestaan tijdens een spuitbeurt. Het spuiten gebeurde tot gisteren met een middel dat de gemeente in onbeperkte hoeveelheden aan het publiek verstrekte. Sommige inwo- Een wat vreemde plaats voor een man die ruim negentien jaar minister is geweest. Toch zat mr J. Luns gistermiddag in het ge- wone bankjevoor de kamerle den en luisterde naar de rege ringsverklaring van minister-pre sident Biesheuvel. Luns zal deze plaats tot oktober bezetten waar na hij Manlio Brosio zal opvolgen bij de NAVO. ners van het plaatsje spoten acht bussen per week leeg. De gemeente is gisteren overge gaan op een ander middel dat alleen op plinten en in hoeken mag wor den gespoten. Deskundigen hebben uitgemaakt dat er aan de kakker lakkenplaag niets is te doen. Wes tervoort moet maar wachten tot het gaat vriezen. Dan gaat het vanzelf UTRECHT „Ze wou niet eten". Dat was het enige verweer van de 29-jarige opperman Lambert van der P. uit Woerden, toen de Utrechtse officier van justitie mr. G. W. von Meyenfeldt hem vroeg waarom hij zyn één jaar oude dochtertje Sophie had doodgeran seld. \/oor de Utrechtse rechtbank eiste de officier gisteren wegens doodsla? zes maanden gevangenisstraf en terbeschikkingstelling van de rege ring tegen de sterk verminderd toerekenbaar verklaarde man. „Een vreselijke zaak", zei mr. Vor> Meyenfeldt. „Er zou eigenlijk een centrale instantie moeten zijn waar dokters terecht kunnen met voor het algemeen belang nuttige vertrouwelijke gegevens. Dan was dit misschien niet gebeurd". Lambert had Sophietje eerder mis handeld. Het kind was geen vlotte eetster en Lambert had herhaalde lijk zijn woede gelucht door het kind te slaan en te schoppen waa» hij het maar kon raken. Sophietje was daardoor al eens in een zie kenhuis beland. Pe behandelend artsen haddn vol gens mr. Von Meijenfeldt in dat geval een bepaalde instantie moe ten kunnen inlichten. De samen leving trof volgens hem schuld, omdat zij nog niet voor een der gelijk instituut heeft gezorgd Anoniem De raadsman van de verdachte bracht daar tegenin dat de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der genees kunst hem had meegedeeld dat het beroepsgeheim van de arts zich beperkt tot medische gegevens. De maatschappij moedigt haar leden aan andere gegevens bij bevoegde instanties bekend te maken, des noods anoniem. Op 3 maart was Lambert alleen thuis met Sophietje. Het kind wilde het prak je dat hij had klaargemaakt niet eten. Lambert werd zo kwaau dat hij het kind ten minste vijf ferme stompen in de zij gaf Ver volgens prikte hij het met een twee metei lange lat in de buik. De afstraffing duurde zeker een half uur. Daarna stopte hij het meisje in bed. Zijn vrouw waarschuwde na thuis komst de dokter, 's Avonds nog stierf Sophietje. Sectie in het zie kenhuis bracht een ontstellende reeks verwondingen aan het licht, een scheur in het buikvlies, een by nier bloeding, een gescheurde dunne darm, een breuk in de lin kernier, een breuk in de milt streek, twee gekneusde ribben van een eerdere mishandling en diverse bloeduitstortingen en inwendige kneuzingen. Het echtpaar kon de tevoren afge sproken verklaring een val van de trap niet staande houden. Stoornis Het psychiatrisch rapport meldde een ernstige ziekelijke stoornis m Lamberts geestvermogens. De sterk verminderde toerekenbaarheid bleek echter net niet genoeg voor een advies tot krankzinnigverklaring. „Wy zijn allemaal schuldig", conclu deerde mr Von Meijenfeldt. die eraan toevoegde dat zich onlangs in Woerden een soortgelijk geval van mishandeling heeft voorge daan ..Als we niets doen, krijgen we m« herhalingen", waarschuw-

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7