„Problematiek van de gemeenten nelpunt voor lit kabinet" Leiden verwacht vele volksdansers Woensdag 4 augustus 1971 s nMt. F. Portheine voorzitter van Europese liberalen LEIDSCH DAGBLAD Leids weer meisje gaat paal zitten LISSE DOET MEE AAN ZESKAMP LEIDSCB DAGBLAD LEIDEN Mr. F. Portheine tuurt in zijn glas sherry en zegt: „Het Europees denken is op le terugtocht. Het accent komt steeds meer te liggen op de regio en zijn problematiek. Ik wil aeker niet beweren dat dat onbelangrijke zaken zijn, maar de mensen lijken zich al te vaak liet te realiseren dat hun gebied onderdeel van een land is, laat staan van een Europese ge- neenschap. Ik betreur het, maar daar schieten we niets mee op. We moeten middelen vin- len om de Europese gedachte meer onder de aandacht te brengen. Want om de grote pro- ilemen te kunnen oplossen, zullen we tot een hechtere eenheid in Europa moeten komen", f l later voegt hij er aan toe: „Er zijn nog maar weinig echte Europeanen". ADVERTENTIE Mr. Portheine, fractieleider van e VVD in de Leidse gemeente hui, lid van de VVD-fractie in Tweede Kamer, heeft er sinds igee? ort een nieuwe, belangrijke J^junctie bij: voorzitter van de eertig man tellende liberale ractie bij de Raad van Europa. ld 8 len benoeming, die wat in het Bogj, ieuws verloren raakte, v&rmoe- elijk omdat zij afkiuam op de to® wlige) dag dat dr. Vis in Lei en tot burgemeester werd géin- lalleerd. Over Europese en andere zaken iten wij met mr. Portheine in ns werkkamer, een sober inge- cht vertrek met de standaarduit rusting van de politicus: bureau, Dui oeken ordners en twee massieve puteuils van het type dat alleen jgjgj iet dynamiet kapot te krijgen is. Synchronisatie [Portheine zegt dat een van zijn rnaamste taken bij de Europese eralen de organisatie en de „syn- misatie" is. „Het liberalisme is elk land hetzelfde. Er zijn 'erschillen, de nadruk ligt soms op ^ndere zaken. Die veertig liberalen j de Raad van Europa komen uit i?uud Paauw Jseventien landen en moeten werken londer één noemer. Dat is iets wat ïpepaalde problemen met zich mee "brengt". i Portheine plukt er een paar lan- ien uit: de Belgische liberalen staan het algemeen rechts van de Ne- nac erlandsede Duitse hebben een n| echte tijd gehad, met nazi-verwik - elingen en zo, maar dat is nu voor- 'to' ij: bij de Fransen is het vaak erg M loeiiyk uit te maken wie en wat n 2 iu eigenlijk liberaal is. „Vooral met e liberalen uit dé noordelijke lan- 1kunnen wij Nederlanders het Bruloed vinden. Alleen zitten er bij die loordelijken nogal wat drankbe- 38e lijders. Die zou Je bij ons niet in erste instantie bij de liberalen zoe- u| Én". Dat laatste zegt Portheine met voorzichtige, bijna breekbare [limlach. Engelsen Hoor je in die Europese be rging nog wel echt nationalis tische geluiden? Portheine: „Zelden bij mensen die ieleerd hebben niet-nationaal te 'enken, zoals de afgevaardigden van G-landen. Bij de Engelsen nerk je herhaaldelijk dat ze nog liet toe zijn aan een bredere denk wijze. Ik heb eens gesproken in Europees verband over verticale irijsbinding. Toen stond er een En- Selsman op, een oud-minister en die 1 denkt toch zeker niet dat wij wetgeving op dit punt onder- Seschikt zullen maken aan een se. Dat was typisch nationa- gedacht. Ik heb daarop ge antwoord: het spijt me, meneer, maar als u dergelijke opvattingen koestert, dan moet u hier niet zijn. Als iedereen zo denkt, kom Je na tuurlijk nergens". De Raad van Europa stelt con venties op, die echter pas van bete- worden als de afzonderlijke regeringen bereid zijn ze te ratifice- Zoals bijv. de conventie over piratenzenders (waarmee Port heine overigens niet zo gelukkig is), 'ie straks de kop gaat kosten aan feronica en Radio Nordsee. Over talrijke zaken worden bepalingen 'Pgesteld, maar het is meer nuttig 'an spectaculair, vandaar dat het ïrote publiek er maar weinig vanaf weet. Portheine: „Het moet beter rorden verkocht, dat is het pro- 'leem. Men heeft nog onvoldoende u de gaten hoe belangrijk zo'n Europese opstelling is voor de wet geving in de afzonderlijke landen dus ook in Nederland". Portheine is iverkzaam als Europees liberaalals tweede ka merlid en als gemeenteraadslid, tuurlijk een ongelooflijke hoop stukken te verwerken. Ik heb het geluk dat ik erg snel kan lezen. Ver der is de taakverdeling in de kamer fractie zodanig dat je op meer gele dingen werkzaam kunt zijn. En ver geet niet, ik ben beroepspoliticus, ik heb er de hele dag de tijd voor. Het werk op die drie niveaus valt trou wens ook niet altijd samen. De zit tingen van de Raad van Europa zijn meestal in de tijd dat de Tweede Kamer op reces is" (Portheine is daarom ook slecht te spreken over de vervroeging van Prinsjesdag. „De zittingen van de Raad van Europa en de Tweede Kamer gaan nu voor een deel samenvallen. Het is een voorbeeld van niet-internationaal denken"). Bezwaar De VVD-secretaris in Leiden, De Jongheeft enige tijd geleden bezwaar gemaakt tegen dubbel functies zoals u heeft. Portheine: „Ja, daarop is een hele discussie gevolgd en ik voel er niet voor die weer op te rakelen. Ik blijf er bij dat politieke ervaring verder gaand dan de plaats waarin Je woont, het gemeentewerk ten goede kan komen. De Leidse VVD-voorzit- ter heeft er op gewezen dat De Jong geen bestuursstandpunt verkondig de, maar voor zichzelf sprak". U bent specialist bij de VVD voor middenstandszaken. Het staatssecretariaat daarvoor bij Economische Zaken is in handen gekomen van de KVP'er Oosten brink. Bent u ook nog in de race geweest voor die functie? Portheine: „Ik was de VVD-kan- didaat voor die post. Maar de KVP had er een claim op en daarom is er een katholiek benoemd. Toen ik hoorde dat Langman van de VVD op dat departement minister zou worden, wist ik al direct dat het staatssecretariaat aan mij voorbij zou gaan. Met uitzondering van Buitenlandse Zaken zijn op alle de partementen de staatssecretarissen van andere politieke signatuur dan de ministers". uit. Portheine: „Oostenbrink heeft Ja ren voor de Kath. Middenstands Bond gewerkt, maar omdat hij daarna is overgestapt naar het Grootwinkelbedrijf wordt er nu be weerd dat hij onvoldoende van mid denstandszaken af weet. Het is een argument dat in mijn ogen niet deugt. Het enige wat Je kunt zeggen is. dat hij geen politieke ervaring van betekenis heeft. Maar laten we nu eerst maar eens zijn daden af wachten". Vorige week heeft in het LD 'n interview gestaan met staats secretaris Van Stuyvenberg (DS ™et '70) o.a. over het feit dat Leiden 1 is gestopt met investeringen voor de Gas- en Lichtfabriek. Het is een materie, waarmee Van Stuy venberg als oud-wetouder uitste kend op de hoogte is. Maar in dat gesprek heeft hij alleen maar nietszeggende uitspraken gedaan. Portheine: „Nouhij zei in elk geval niet dat het waanzin is wat Leiden heeft gedaan. Hy heeft het als probleem onderkend. Het is geen eenvoudige zaak en het gaat niet alleen om Leiden. Ik ben van mening dat de situatie van de ge meenten een van de bottlenecks van de komende kabinetsperiode gaat worden. Van Stuyvenberg kon, vóór de regeringsverklaring, gewoon niet meer zeggen. Als we over een oplos sing praten dan vraag ik me af: kan dat nog wel binnen gemeentelijke verbanden, moet dit soort zaken niet worden aangepakt binnen gewest- vorm. Als Van Stuyvenberg het in die richting gaat zoeken, zou ik dat erg goed vinden". Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 19 aug. 1971 en ontvang de krant reeds vanat heden. ri Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor halt geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In oper, envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214. Leiden. Boersma Ook een bottleneckje in het kabinet zou de samenstelling van het departement van Sociale Za ken kunnen zijn: de links-getinte ARP-er Boersma als minister en de VVD'er Rietkerk als zijn staatssecretaris. Portheine; „Die tegenstelling zie ik Ze hebben zich allereerst te houden aan het regeerakkoord. Maar bovendien: ze kunnen in de persoonlyke sfeer redeltfk met el kaar overweg. Rietkerk is zelfs nog eens ARJOS-voorzitter geweest. In de Kamer waren er niet zoveel po litieke verschillen tussen hen als je misschien zou verwachten. Dan heb Je nog de taakafbakening voor mi nister en staatssecretaris. Nee, pro blemen in dit verband verwacht ik niet'. We dalen nu even naar ge meentelijk niveau. Over de VVD- fractie in de Leidse raad loordt gezegd dat er weinig van uitgaat. Portheine: „Dat heeft het PAK beweerd. Maar laten we eerst kijken hoe de opstelling in de raad is. Het PAK, de grootste fractie, vindt dat het vanuit zijn oppositierol voortdu rend aanmerkingen moet maken op het beleid. Het mobiliseert alles te gen het college, het maakt soms stampij over futuliteiten. Men werkt kennelijk met de gedachte dat de mensen die in B. en W. zitten daar fout zitten. Het PAK werkt erg hard, zonder twijfel, de vraag is al leen of het goed werkt. Nu de VVD. Omdat het PAK niet aan het college wilde deelnemen, moesten wij er twee leden voor leveren. In de raad bleven we met maar vier man over. Onze primaire taak is om de voor stellen van B. en W. te bekijken en Mr. F. Portheine ,,In 't Veld verbijstert me soms (Foto Holvast) dan te steunen of van kritiek te voorzien. Maar wat wij niet hebben, is de dwang om dat college aan te vallen. Dat spreekt vanzelf, wij heb ben er twee wethouders in die da gelijks met de materie bezig zijn. Steunen wij dan het college bij be paalde plannen dan zegt het PAK: er gaat weinig van de WD uit. Maar zo is het niet. Onze taak is, vergeleken met die van PAK, ge woon heel anders". In 't Veld U heeft zich nogal eens boos gemaakt op de PAK-fractieleider ln 't Veld. Portheine (lacht even zachtjes) „Ja, ik schiet wel eens uitIk vind In 't Veld een erg intelligente man en daarom verbaas ik me soms over wat hij voorstelt. Neem het in- terfractioneel overleg. Dat is hele maal niet zo'n misser geweest. In 't Veld was er niet tevreden over en ROELOFARENDSVEEN LEIDEN De kaarten zijn geschud en de deelnemers die het komende weekeinde aan het wereldkampioen schap waterpaalzitten deelnemen, bekend. Er zijn twintig "zitters" ge selecteerd onder wie twee dames. De Leidse Agnes van der Voorden, die vorig jaar tweede werd, zal ook deze keer weer meedoen. Rond het paalzitten worden diver se evenementen georganiseerd. In de directe omgeving van de paalzitters zullen ér boegsprietlopen en tobbetje steken zijn. Iedere nacht om twaalf uur wordt er een race met mini- speedboten op de Braasem gehouden. Louis van der Meer, de Roelof- arendsvener die dit waterfestijn or ganiseert, zit nog met één moeilijk heid. Voor de bewaking van de pa len, 's nachts, kan hij nog wel eni- gebruiken. "Als er te wei- >r dit karwei zijn", zegt hij, "dan komt alles weer op 'n enkeling neer". Nieuws van de universiteit DEN HAAG De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschap pelijk onderzoek (ZWO) heeft voor het academisch jaar 1971/72 stipen dia toegekend aan 10 Jonge Neder landse wetenschappelijke onderzoe kers. Zij krijgen gelegenheid één Jaar in het buitenland te studeren en onderzoek te verrichten. Daar naast zijn 4 beurzen vanwege de Royal Society uit Engeland uitge- heeft zich ook in die zin uitgelaten, j keer-d, 15 ZWO-stagebeurzen en 8 Maar hoe komt dat? Hij gaat er nog [NAVO-beurzen. In totaal is hiermee steeds van uit dat wat van PAK- een bedrag gemoeid van 1 miljoen zijde wordt voorgesteld integraal gulden. De stipendia zijn o.a. toege- moet worden aanvaard. Dat verbijs- kend aan de Leidenaars dr. W. Osse tert me, daar wind ik me over op. (Geneve en Parijs) en dr. H. Wes- Want zo is het niet in het politieke seling (Stanford Research Institute leven. Ook niet in Leiden". I VS Driedaags festival in Groenoordhal LEIDEN Leiden zal het aan staande weekeinde volksdansstad zijn. Tenminste zevenhonderden- vijftig volksdansers uit binnen - en buitenland komen namelijk op vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 augustus in de Groenoordhal bij elkaar met als voornaamste doel het wederzijds aanleren van (dans) stijlen. Het voor de derde maal in de Sleutelstad te houden festival wil echter geen folkloristisch onderonsje zijn van een enthousiaste groep volksdansers. Integendeel, het be stuur van de Nederlandse Volksdans vereniging heeft het oog juist op de Groenoordhal laten vallen omdat het zoveel mogelijk Leidenaars bij deze dansmanifestatie wil betrekken. De uitbreiding van accommodatie biedt de organisatoren bovendien de moge lijkheid om ook de programma's grootser op te zetten en meer activi teiten aan te trekken. Zo zal tijdens het festival, waarvoor de steun is verkregen van zowel de gemeente Leiden als de VVV in deze stad, ruime aandacht worden geschonken aan pantomime, poppentheater, film en volkszang met medewerking van o.a. Marie Cécile Moerdyk en Cobi Schreyer. Door Pieter C. Rosier Wat de buitenlandse deelnemers betreft, uit België komt de groep „Gelmel" van de Volkskunstkring Schoten, uit Bulgarije de groep „Is- '.•°P lokaal, interlokaal en super- ja-a" uit Veliro Tirnovo, uit Ierland ^j&lokaal niveau", zoals hij het groep „The Rory O'Conner Dan cers" uit Dublin, uit Japan de groep van de „National Recreation Associa tion of Japan" uit Tokio, uit Joego slavië de groep „Ansanbl Macedo- nija" uit Skopje, uit Roemenië de uitdrukt. Is het wel mogelijk r°or één man om al die taken 0°cd te doen? Portheine: „Ja ik begrijp het soms ^biet, maar het kan. Je krijgt na- groep „Ansamblul Tineretului" uit Boekarest, uit Schotland de groep „St. Andrews Branch" van de Royal Scottisch Country Dance Society uit St. Andrews en uit Zweden de groep „Folksdanslaget Trollringen" uit Trollhatten. Het aantal deelnemende Nederlanders bedraagt ongeveer vijf honderd met o.m. een optreden van de dansgroep „Zajednica" uit Am sterdam. De gemiddelde leeftijd van de volksdansers ligt volgens Nevo-be- stuurder B. den Hollander tussen de twintig en vijfentwintig jaar. Voor de Nederlandse deelnemers zullen plaatsen worden gecreëerd in de Groenoordhal en voor de volks dansers uit eigen land in de school aan de Marnixstraat. De Japanse groep zal gedurende deze driedaagse manifestatie worden gehuisvest in het Jeugdbuitencentrum „Korte Vliet", de overige buitenlandse groe pen in een aantal gymnastieklokalen. Het Nevo-bestuur verwacht bijzon der veel van de volksdansgroep uit Tokio. Deze groep brengt een pro gramma van Japanse dansen, die in twee categoriën zijn te verdelen. De eerste vorm, de kunstzinnige (ook wel theaterdans genoemd), omvat dansen als Kabuki. Noh e.d. De an dere vorm is de Bon Odoro of Ja panse volksdans. De groep wordt be geleid door een orkest van vijf per sonen, dat traditionele Japanse in strumenten bespeelt als de Samisen (driesnarige banjo), Taiko (trom mel). Fuw (fluit) en de Kane (bel). Spectaculair belooft ook het op- komt. treden te worden van de Roemenen, die als „extraatje" op zondag een avondvullend programma in de Vijf Meihal zal verzorgen. De groep uit Boekarest is opnieuw uitgenodigd, omdat zij tijdens het internationaal volksdansfestival twee jaar geleden stormachtige successen wist te boe ken. De Roemenen brengen een pro gramma van dansen uit geheel Roe menië, waardoor zowel tussen de verschillende dansen als de daarbij behorende kostuums een duidelijk verschil te bemerken zal zijn. Te noemen zijn, naast de dansen uit Moldavië, Walachije (het gebied van de Donau) en Dobroedzja (de kust streek), de dansen uit Banaat (het grensgebied met Joegoslavië), Oost- Transsylvanië (waar een belangrijke Hongaarse bevolkingsgroep woont) en Zuid-Transsylvanië (het vroegere Zevenburgen). Tot de bekendste dan sen behoren de Hora, een zeer oude dansvorm en voorkomend in 6/8 of 2/4 maat en de Sirba, altijd in 2/4 maat en van oorsprong uit Walachije afkomstig. Met de Bulgaren en de Joegoslaven zullen de Roemenen er voor zorgen dat het publiek de Groenoordhal biedt 1000 zitplaatsen eventueel uit te breiden tot 1500 ogen en oren te kort komen aan de bonte werveling van schitterende kostuums en opwindende, meesle pende muziek. PROGRAMMA Het totale festivalprogramma ziet er in grote lijnen als volgt uit: vrij dag middag ontvangst van de volks dansers door het college van B. en W. in het Stadhuis en vrijdagavond openbaar optreden van de buiten landse groepen in de Groenoordhal gevolgd door een kennismakingsbal voor de Nederlandse deelnemers in Leiden. Zaterdagmorgen- en middag is er in de Groenoordhal een ,dans-in", waar alle groepen elkaar kunnen ontmoe ten en van elkaar kunnen leren. Deze zaterdagse manifestatie mondt 's avonds uit in een officiële voor stelling, die door diverse autoriteiten zal worden bijgewoond. De zondag ochtend is bedoeld als een voortzet ting van het programma van zater dag met als noogtepunt een bal voor alle festivaldeelnemers. Als fleurige decoratie zullen van zaterdagavond af vijf wagens van het Rijnsburgse bloemencorso in de Groenoordhal worden opgesteld. Voor wie zijn kin deren tijdens het volksdansfeest kwijt wil is er een crèche. En wie nog geen kaarten heeft kan o.m. terecht bij het Leidse VVV-kantoor. Vrijdagmiddag begint het "feest" een beetje. Er zijn tien bekende Nederlanders uitgenodigd om eens kijkje aan dit spectakel te bren gen. Vanaf morgenavond zal er aan het Zuideinde 69 in Roelof arendsveen 'n koffiebar geopend zijn waar de no dige inlichtingen over het paalzitten worden verstrekt. Tevens is de vol gende verkeersmaatregel van kracht: aan de linkerzijde van het Zuidein de, vanaf de Witte Singel, mag tij dens de wateractiviteiten niet wor den geparkeerd. Daarom zijn er drie parkeerterreinen in de directe om geving gecreëerd. Leidenaar in Rijn verdronken ELST/LEIDEN (ANP) In de Rijn bij Eist (gemeente Rhenen) is gistermiddag de 24-Jarige straatma ker J. I. Rijsbergen uit Leiden ver dronken. De man was samen met enkele collega's op de oever aan het werk en zocht in de Rijn verkoeling, hoewel hij niet kon zwemmen. Tegen de avond werd z(jn stoffelijk overschot opgedregd. DE REISDUIF LEIDEN De postduivenvereni ging „De Reisduif" nam met 250 jonge duiven deel aan een wedvlucht uit Strombeek en met 225 duiven aan een vlucht, waarvan de start in Soigniers lag. Voor deze vluchten lujdt de uitslag als volgt: Strom beek: 1, 3, 10 T. v. Amsterdam; 2, 4 W. Kapaan; 5, 8 W Kop; 6, 9 P. Mooten; 7 W. van Oosten; Soigniers 1 P. Mooten; 2, 8 A. Singeling; 3, 6 W. Kop; 4 W. van Oosten; 5. 9 T. v. Amsterdam; 7 W. de Roode; 10 W. Tolboom. LISSE/LEI DEN Lisse gaat deel nemen aan de NCRV-zeskamp. Dit besluit werd gisteravond door ver tegenwoordigers van vTijwel alle sportverenigingen uit het dorp ge nomen. De nieuwe serie begint zater dag 9 oktober in de Rotterdamse sporthal; de tweede wedstrijd is op 6 november in de Martinihal in Gro ningen en in december zal de laat ste in de Groenoordhal in Leiden worden gehouden. De ploeg van Lisse zal bestaan uit zes dames en tien heren. Wethouder Van Leeuwen vertelde tijdens de bijeenkomst, die in Wa rong Dwaja werd gehouden, dat de gemeente een steun van f 3500 zal toekennen. Financiële toezeggingen werden ook gedaan door de midden standsvereniging en door de lard- draverijvereniging „Lisse en Om streken".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3