Rijnsburgs corso naar Keulen en Hüttental 'De nieuwe plaag van het grote Alphen' Met steun van 'Den Haag' naar Duitsland Steun van VS aan Athene is opgeschort „De Regeringsverklaring biedt weinig houvast" agenda LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 AUGUSTUS li RIJNSBURG, KEULEN Niek Hemmes (43, algemeen ver tegenwoordiger van het bestuur van de bloemenveiling „Flora" en de V.V.V. „Rijnsburg") reist de laatste weken heel vaak op en neer naar Keulen. In deze stad zal zondag 26 september het corso „Agrarisch Nederland presenteert zich" rijden. Het zal bijna dezelfde „stoet" worden als die op 7 augustus van Rijnsburg via Oegstgeest naar Leiden en terug rijdt. Hemmes Is heel nauw bij de voorbereidingen betrokken. Hij is de man waar alles om draait. Daar om kan men hem nogal eens aan treffen in het wandelpromenadege- bied rond die Keulse Dom. Na heel wat besprekingen met bestuurlijke- en politieautoriteiten heeft men in deze promenade, die verboden is ver klaard voor alle verkeer, behalve de trams, een route van een kleine drie kilometer uitgestippeld, waar over ruim twee uur lang de Rijns- burgse bloemenstoet zal rijden en zich zal presenteren aan de bevol king van Keulen. Niet eenvoudig Zegt Hemmes: "Heus geen eenvou dige zaak om een dergelijke giganti sche manifestatie te organiseren. Al les moet van tevoren heel goed ge pland zijn. Er mag niets mis gaan. De twaalf praalwagens die te zien Door Cees Combee WASHINGTON (Reuter) Het Huis van Afgevaardigden in Was hington heeft 'n oproep gedaan tot opschorting van de Amerikaanse buitenlandse hulp aan de militaire regimes in Griekenland en Pakistan. Het Huis keurde gisteravond met acht stemmen meerderheid (200 te gen 192) de wet op de totale Ameri kaanse buitenlandse hulp in de ko mende twee jaar goed waarin bepa lingen zijn opgenomen dat de econo mische en militaire hulp aan deze twee landen wordt opgeschort. Welingelichte kringen rond het Congres zeiden dat de regering had besloten zich niet openlijk tegen de betrokken bepalingen te verzetten om de mogelijkheid te vermijden dat de gehele wet zou worden wegge stemd. De Republikeinse leider in het Huis. Gerald Ford. zei echter dat president Nixon ongetwijfeld ge- Burgerlijke Stand van Leiden LEIDEN Geboren: Gerrlt, z. v. J. H Bauer en J. Huussen; Sabine A. M. d. v. T. M. M. Kloek en M. J. E. Bak ker; Jorlg, z. v. J. F. S. van Blijs- wijk en K. J. Sikkema; Patrick A. E.. z. v. A. B. van Hove en J. Willems; Yvonne, d. v. D. Faas en W. M. Wa- gemans; Richard,«z. v. A. Heljns en J. M. C. Karremans; GIJsbrecht W. B.. z. v. H. F. A. M. Walenkamp en Y. M. Hofstede; Mira. d. v. K. H. van Leeuwen en B. Kunz; Daphne M.. d. v. P I. M. van Leeuwen en J. E. M. van Bellen; Richard C.. z. v. C. A. W. Cltteur en F. B. T. Keilerhuis: Egber- tus H., z. v. G. J. van Galen en B. Schoneveld; Jacco. z v. C. A. Baars en J J. Pill; Erik. z. v. A van der Ma rei en J. Oosterdorp; Maickel H., z. v. H W. van Doorn en R. J. de la Bel la. Overleden: C. J. Huissoon (61) echt van J. Schaalje: M. H. B. Teeuwen :82) vrouw. F Rekelhof (77) weduwe van A. Berk. C. J. Buchly (58) echtgen van M. Los. E. M. Steijvers (39) echt- gen. van A. G. H. Knippenberg. J. Mul ler (77) man. J. R. H. Brlsson (26) man. M. A. Lambooy (87) echtgen. v. D J. Oosterbaan. J. F. Metsch (73) vrouw. P. G. van Vliet (80) man C. de Groot (27) man. A. Vonk (70) man. P W. Toffer (77) vrouw. E. Koster (35) vrouw. J van Rijn (37) man J. Mulder (71) man. J. M. C. Janssen (77) weduwe van J. G. Timmermans. G. W. van Denzen (79) man. J. J. M. van der Veek (15) dochter. zijn in het Rijnsburgse corso kan men ook daar bewonderen en voorts rijden er enige zeer fraai met bloe men versierde personenauto's mee. waarin de officials zullen plaats ne men. De zaak is nu zo goed als hele maal rond. Op papier dan. De rou te, het vervoer van de wagens, de gelegenheden waar we ze weer kun nen opbouwen en tooien met bloemen en het overbrengen van de figuran ten. de muzikanten er gaan vijf muziekkorpsen mee de chauf feurs van de Gutbrod-trekkers. Voor al die mensen hebben we zo'n twin tig toeringcars nodig. Geen kleinig heidje dus". Manifestatie Het corso zal in Keulen met steun van "Den Haag" rijden als presenta tie van het Nederlandse agrarische bedrijfsleven. Dat adopteert de wa gens. In Rijnsburg wordt dat hoofd zakelijk gedaan door de buurt en personeelsverenigingen en kwe kers- en handelarenorganisaties. Zes dagen denkt het Leidse expe ditiebedrijf Van der Luyt nodig te hebben om de twaalf onttakelde praalwagens van Rijnsburg naar Keulen te brengen. Daar heeft men de beschikking gekregen over de hal len van de vele carnavalsverenigin gen uit deze stad om ze weer op te bouwen. Het reclamebureau Ziege- laar en Visser, dat dit corso heeft ontworpen, heeft drie dagen uitge trokken voor het weer in orde bren gen van de geraamten van de praal wagens. Bloemen Op de vrijdag voor het corso zullen de binders onder leiding van arran geur Willem Buurman uit Oegstgeest beginnen aan het opprikken van de bloemen en het plaatsen van de toe ven. Deze bloemen worden in over leg met de binders door het stich tingsbestuurslid Piet van der Kwaak (chef-keurmeester van "Flora") ge kocht en hij zorgt er ook voor, dat die Flora's kinderen in koelauto's naar Keulen worden getransporteerd. Niek Hemmes tevreden: "Tot nu toe is alles vrij vlot verlopen. Het heeft wel tientallen uren overleg ge kost. maar het prettige is. dat Keu len heel graag deze Nederlandse ma nifestatie binnen zijn stadsmuren heeft. Er worden honderdduizenden bezoekers verwacht. Het zilveren Rijnsburgse corso is dit jaar het eni ge dat de grens over gaat. Vroeger presenteerde Aalsmeer zich in Duis burg. Om financiële redenen is daar dit jaar helaas niets van gekomen. Het is dan ook een kostbaar grapje. Dat Keulse corso kost ons een dikke f 100.000. Daartegenover staat, dat het een machtige propaganda is voor onze produkten. Er gaat nu al voor zo'n f 270 miljoen aan zuivelproduk- ten de grens over. Om over de bloe men maar te zwijgen. Dat zijn ook respectabele getallen". Plotseling zegt Hemmes: "Een mooiere presentatie van agrarisch Nederland is er niet te denken. We zouden eigenlijk veel vaker de grens over moeten gaan. Ik hoop. dat het een grandioos succes wordt en dat 't weer meewerkt". Hüttental Niek Hemmes is niet alleen bezig met Keulen. Het staat wel vast, dat enige praalwagens ook present zullen zijn in het corso, dat op 10 oktober in Rijnsburgs partnergemeente Hüt tental zal worden gehouden en dat in de week, voorafgaande aan deze Een praalwagen waarvan men vorig jaar kon genieten. bloemenstoet. het bloemkwekers- en handelarendorp ook present zal zijn op de bloemenexpositie, die daar in het Fürst Morits Gymnasium zal worden gehouden. Hemmes: "Ze zijn hier al van de i West-Duitse radio en televisie ge- I weest om opnamen te maken van de I bedrijvigheid in de veilinghallen. Deze beelden en gesprekken zullen worden uitgezonden kort voor de I bloemenfeesten in Hüttental. Ook weer een goede propaganda voor het I vak. We hopen op veel medewerking j van de 1700 Flora-leden, waarvan er 500 uit Rijnsburg komen en de rest i uit de verre omgeving. Naast mate- I riële hebben we ook financiële steun nodig. Drie corso's "hakken" er be hoorlijk in". Vakcentrales zullen beleid kritisch volgen UTRECHT (ANP) Het overleg orgaan van de drie vakcentrales INVV. NKV en CNV) betreurt het ernstig dat de regeringsverklaring niet meer duidelijkheid heeft ver schaft over de aard en de omvang van de in het regeerakkoord aange kondigde bezuinigingen en over de concrete wijze van financiering en 't tempo van uitvoering van aangekon digde beleidsvoornemens. Dit blijkt uit een vanmiddag uitge geven verklaring van het overlegor gaan dat vanochtend in Utrecht heeft vergaderd. In zijn algemeenheid biedt de regeringsverklaring volgens de drie vakcentrales onvoldoende hou vast voor een Juiste beoordeling van het te verwachten concrete be leid. De komende troonrede en miljoenen nota zu^en hiervoor meer gelegen heid bieden. De daarin te geven con crete uitwerking van het beleid zal, met name aan de hand van het ac tieprogram van de vakcentrales, uiterst kritisch worden bezien. Het overlegorgaan van NVV, NKV en CNV constateert met voldoening, dat in de regeringsverklaring een aantal goede zaken met name wor den genoemd, zoals de extra verho ging van de AOW. de invoering van een volksverzekering arbeidsonge schiktheid en de optrekking van de belastingvrije voet. Het overleg orgaan vindt het echter opvallend, dat bij de presentatie van het nieuwe kabinet over een aantal voor de bur gers (vooral voor de minderdraag- krachtigen» onaangename maatre gelen. waarop men zich in het re geer akkoord heeft vastgelegd, niets of nagenoeg niets wordt gezegd. "Niets over beperking van de kin derbijslag. over invoering van een eigen risico in de ziekenfondsverze kering, over mogelijk nog forsere huurverhogingen. over eventuele aantasting van de indexeringsclau sules en vrijwel niets over verho ging van schoolgelden", aldus de ver klaring van het overlegorgaan. Grofvuil ophalen in Voorschoten VOORSCHOTEN Het grofvuil zal 11 augustus worden opgehaald in het Burg. Vernèdepark, Badhuisstr., Parkstraat, Noortheystraat, Stad wijkstraat, Sophiakade, Nieuw Voor dorpstraat Prof. Zernikelaan. Prof. Einsteinlaan, Prof. Lorenzlaan, Prof Eyckmanhof. Prof. Einthovenlaan, Prof. Debijelaan, Antoni van Leeu wenhoekkade. Lord Baden Powell- weg. Kamerlingh Onnesplantsoen, de Raadhuislaan (het gedeelte ten oos ten van Vlietzicht). Prof. van dei Waalslaan. Prof. van 't Hofflaan. de Curielaan. Molenlaan (.het gedeelte ten oosten van de Prof. Asserlaan Prof. Zeemanplantsoen. Gerard Douwplantsoen, Carel Fabritiuslaan meerplantsoen, Govert Flinckplant- Antonie van Dycklaan, Johannes Ver soen, Rembrandtlaan. het Albert Schweitzerplantsoen, Jan van Goyen- plantsoen, Ferdinand Bollaan, Jan Steenlaan, Ruysdaelhof. Van Osta- deliof, Paülus Potterdreef, Frans Halsplantsoen en Nicolaas Maeska- de. Op 12 augustus kunnen de bewo ners van de Nassauwijk, K.L.M.wijk aan de Papelaan (van het station tot de grens met de gemeente Was senaar», Dobbeweg, Donklaan, In dustrieweg, Wijngaardenlaan (noord zijde), Elstlaan, Oude Adegeester- laan (het gedeelte tussen de Ptins Bernhardlaan en Nassaukade), de Erasmusstraat, Bakkersteeg School straat. Kon. Marinelaan, Bloklaan de Voorstraat. Kerkplein. Treubstraat, Willibrordusstraat Leidseweg (tus sen Schoolstraat en Raadhuislaan), Oranjeboomstraat, Molenlaan (het gedeelte tussen Prof. Asserlaan en Kerkplein), Chr. Huygensstraat, de Van Heuven Goedhartstraat, Prof. Asserlaan, Raadhuislaan (het ge deelte tussen Leidseweg en Prof. As serlaan i, Vredenhoeffstraat, Langen- horststraat, Bethlehemstraat, Vliet zicht en Tolstraat hun grofvuil aan de weg zetten. RIJNSBURG Een volleybal team van "Rijnsburg" speelt van avond om half acht op het Raadhuis plein een wedstrijd tegen "De Val ken". bruik zal maken van wat hij noej de een ..ontsnappingsclausule" zol in elk geval hulp zal verleend v| den aan Griekenland, een NAVl partner. Nixon zou een en anl kunnen doen in het belang vanl veiligheid van de Verenigde Statl De wet voorziet in hulp aan ij buitenland ten bedrage van 3« miljoen dollar in het lopende fiscl jaar en 3490 miljoen in het jaar 191 Ze gaat nu naar de Senaat wj nog meer moeilijkheden en vertl gingen worden verwacht. Woensdag Kreatief Sentrum (Breestraat Café-bar 10 uur voorm. 1 i nam sociëteit voor liomosexuele ]o geren 8 uur nam., kinderen spel met klei 2 uur nam. Breestraat 19. Sociëteit Twent» (voor kamerbewoners en alleenstai den) 9-12 uur nam, Oegstgeest (Laan v. Oud Poelgev Informatie-avond Baha'i 8 uur na. Stadhuis. Spreekuur sociale raad vrouw 4-0 uur nam. Oegstgeest (Taberna Jullanalaan Volle evangeliegemeente Rijnland 8 Levendaal 1. Voorlichting socli wetgeving 5-7 uur nam. Luxortheater. Jeugdvakantlebeg heden Film "De ontbrekende noot" Donderdag Kreatief Sentrum (Breestraat Café-bar 10 uur voorm. 1 uur nai rommelmarkt 7-9.30 nam., volleybal! Boommarkt 12. Sociëteit voor i handicapten 7.30 nam. Tltius Brandsmalaan 76. ..De Dul boot" Clubhuiswerk handenarbeid 10 uur nam. Den Burcht. Jeugdvakantiebezlgk den Hocus Pocus plus Lassie en Rover 2 uur nam. Vrijdag Kreatief Sentrum (Breestraat Café-bar 10 uur voorm. 2 uur nan i cine-club en sociëteit gastarbeid! Breestraat 19 Sociëteit Twenti j (voor kamerbewoners en alleenstaa den) 912 uur nam. Koningskerk: Ruilclub 7.3010 a Oude Vest 73: Stichting Scientolq 1 Informatie-avond 8 uur nam. Zaterdag Kreatief Sentrum (Breestraat M Café-bar 10 uur voorm. 2 uur m.J Popgroep "Sandy Coast" 8.30 uur waf Breestraat 19 Sociëteit Twem (voor kamerbewoners en alleenstuf den) 912 uur nam. T Oegstgeest (Het Witte Huis)Schaaf sociëteit Palamedes 2—5.30 uur nu' Doopsgezinde Kerfk (Adventkerk Bijbelstudie 10 uur voorm., predikii ds. J. J. Contant 11 uur voorm. r Zondag Kreatief Sentrum (Breestraat Caïé-bar 10 uur voorm.1 uur n Toneelgroep "Dzjatsh" 8.30 uur i Zijlsingel 2 Evangeliecentrum Sj dhr. J. Zijlstra 10 uur voorm. Breestraat 19 Sociëteit Twen tv (Voor kamerbewoners en alleenstaa den) 9-12 uur nam. Hogewoerd 175 Jehova Getuigen 2 en 5.15 uur nam. Rijnlandslyceum (Apollolaan 1) Ge voor oorspronkelijk christendom. Oegstgeest. Spr. evang. N. ge. 7.30 uur nam. d. Bru Releaw Apotheekdienst De avond-, nacht- en zondagsdiet 1 wordt waargenomen door de Zuid! apotheek, Lammenschansweg 7 Leid en de Oegstgeester Apotheek, Wilhi minapark 8. AARLANDERVEEN/ALPHEN AAN DEN RIJN „De nieuwe plaag van het grote Alphen". Zo noe men tal van Aarlanderveners de vuilstortplaats achter de boerde rij van de heer P. van der Marei aan het Zuideinde. „De stank is vaak niet om te harden", vertelde één van de inwoners van het pittoreske dorpje, dat sinds 1918 bij Alphen aan den Rijn hoort. De Aarlanderveners vinden het „on begrijpelijk", dat zowel de ge meente als de provincie toestem ming hebben gegeven voor het creëren van deze vuilstortplaats. Het is te begrijpen, dat er danig is geklaagd. Ook het comité "Aarlan- derveen leeft" heeft zich met een protestschrijven tot burgemeester en wethouders gericht. Het dringt er met klem bij de gemeentebestuur ders opaan zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen waardoor de luchtverontreiniging tot het minima le wordt beperkt. Door Will Dijkman Want dat er luchtverontreiniging en vaak vreemde luchtjes over Aar- landerveen waaien staat wel vast. Zeker als de wind vanuit het zuiden in de richting van de dorpskern waait ruikt men de ene keer zure uitjes en de andere keer weer een sterke ziekenhuislucht. Dat hangt er vanaf van welke industrie de ver- De heer Van de Marei beoogt met het storten van het vuilnis tweeërlei doel: namelijk het geldelijke voor deel en daarnaast een ophoging en structurele verbetering van enkele hectaren van zijn nogal laag gelegen weiland. De mensen die het vuil da gelijks in grote containers en bakken aanvoeren verzekerden, dat al het mogelijke wordt gedaan om de stank-zo die aanwezig is tot een mi nimum te beperken. Het industrie-afval wordt ter plaat se in een meters diepe sleuf gestort, die men tevoren heeft "getrokken". Elke dag en dit laatste werd met grote nadruk verzekerd, wordt het vuil met puin en een meters dikke laag kavelaarde afgedekt. Hierdoor wordt voorkomen dat het afval 's nachts onbedekt ligt en extra lucht jes zou kunnen gaan veroorzaken. Bovendien wordt daardoor voorko men, dat onbevoegden het vuil zou den gaan nazoeken. Het komt namelijk ook vaak voor. dat grote partijen afgekeurde con sumptie artikelen worden gestort, die afkomstig zijn van bedrijven uit Alphen of naaste omgeving. Het nut tigen van deze artikelen zou zeker schadelijk kunnen zijn voor mens en dier. Geregeld Is er toezicht van de gemeente en van de provincie of al les wel volgens de voorschriften ge beurt en het afdekken van het vuil op de Juiste wijze plaats vindt. Niettemin staat het wel vast. dat het nog wel enkele Jaren zal duren voordat de Aarlanderveners van de vreemde luchtjes af zijn. Het wach ten is op de regionale inrichting voor vuilnisverbranding die, zoals het L.D. reeds eerder berichtte, weste lijk van de Gouwe aan Gouwsluis zal komen. Iets wat de Aarlanderveners ln deze zaak eveneens nogal hindert, is het feit, dat de vervoerders vaak reeds om zes uur in de morgen, als half Aarlanderveen nog slaapt, met hun zware containers door de smal le Dorpstraat rijden. Het gevolg is. dat iedereen wakker wordt. Dit heeft reeds geleid tot dreigementen aan het adres van de vervoerders. Wat de stankverspreiding betreft, merkte een van de chauffeurs nog op. dat de nertzenkwekerij aan de Achterweg ook nu niet bepaald een reukloos geval is en dat het lozen van varkensgier in de Voorwetering iets dat door diverse varkenshou ders tegen het verbod in nog steeds wordt gedaan zeker ook stank ver- wekt. Wethouder Duin, die wij om com mentaar vroegen, noemde de vuil- storplaats geen ideale situatie. "Het is echter maar een tijdelijke affaire. Het kan beslist niet langer dan een jaar duren. Maar ik denk niet, dat de stank alleen door het vuil wordt veroorzaakt. Er zijn de laatste tijd nogal grote stukken grond afgegra ven. die niet direct konden worden gedicht als het vuil er in was gede poneerd. Dan kwam er water naar boven en dat rook ook bepaald niet fris. De mensen.die deze stukken grond afgraven, zijn hierop reeds door de gemeente gewezen. Op deze wijze zullen we trachten de stank tot een minimum te beperken". De vuilstortplaats achter de boe^'derij van de heer Van der Marei tFoto Will Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2