Luchtfietsen heeft geen zin Favorieten hebben het al moeilijk taatssecretaris (voor de sport) Henk 11 ii [argaret jourt envachl >aby Gek op voetbal Koerstips Springbokken komen naar Poelmeer Coster wint in soloklasse -ri /-i I Moeizame draw 1 op Uontact Lommissie voor A]ax x zegt vertrouwen in bestuur KNAU op Statenlid gaat vragen stellen Merckx niet naar W.K.? OPEN LEIDSE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN DAG 3 AUGUSTUS 1971 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD enk Vonhoff had z'n voorlopige aanstellingsbrief van de KNVB tot scheidsrechter de zak toen hem werd gevraagd om z'n lidmaatschap van de Tweede-Kamer voor VD in te ruilen voor de post van staatssecretaris voor Cultuur, Recreatie en Maat- ïpelijk Werk. Erg jammer, vindt hij, want hij had er net weer zin in gekregen, maar iten zit er voorlopig niet meer in. „Het vraagt toch wel vier uur trainen per week. aarbij, ik zie 't bericht in de krant al: „Staatssecretaris wist zich door snelle vlucht anden van het publiek te redden". :orte broek blijft dus in de naar Vonhoff gaat voor de niet verloren. Integendeel, hij de eerste staatssecretaris uit tderlandse parlementaire ge- ènis die voor het publiek als in het oog springende taak taken" heeft meegekregen. De pk hoog gestegen Vonhoff Miner op de 15e verdieping van jjswijkse CRM-paleisje consta- dat het kabinet-Biesheuvel en Cbaduwkabinet-Den Uyl daar over hebben gedacht en her- eraan dat hy zelf in het ver- ook op 'n herstructurering van alomvattende ministerie heeft tongen. Wat gaat de nieuwe lecretaris voor de sport doen? )ff: 't Zou triest zijn als ik geen i had, maar voor ik uitspra- a doen. wil ik me eerst ver- LONDEN De Australische inisspeelster Margaret Court enige tijd niet in toernooi- uitkomen. omdat zij in fe lari een baby verwacht. Mar aret Court wordt thans nog schouwd als 's werelds num- ier één. hoewel zij de afgelopen saAiaaad in de finale van Wim Hedon kansloos verloor van laar negentienjarige landgenote Sronne Goolagong. Margaret Jourt, voor haar huwelijk in 1967 met Barry Court Margaret J Smith, heeft overigens in haai ange tenniscarrière Wimbledor. Ine keer gewonnen Vorig jaa- «haalde de nu 29-jarigt wstralische zelfs als eerste touw in de tennisgeschiedenis iet zogenoemde „grand slam" ►verwinningen in internationale enniskampioenschappen van Australië. Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten in één Verscheidene malen heeft de afgelopen jaren aange- m kondigd met toptennis te zullen «toppen, maar steeds kwam zij >p haar beslissing terug. Margaret Court zou aanvan kelijk deelnemen aan de open Nederlandse kampioenschappen die vorige week in Hilversum werden gehouden, maar wegen.1 het overlijden van haar moede' en een geestelijke en lichame lijke inzinking (na Wimbledon speelde zij nog drie toernooien, waarin zij Evonne Goolagong keer versloeg) moest zü van deelneming afzien. De aanstaande vader Barry Court verklaarde in Londen •We zijn erg blij De baby heef' al éen Wimbledon-finale ge speeld Laten we hopen, dat hei ta de toekomst nog eens zal ge beuren". diepen in praktische mogelijkheden, luchtfietsen heeft geen zin. Mijn al gemene uitgangspunt is echter, dat je de mensen op elk mogelijk terrein de gelegenheid moet geven om alles zelf te doen. De overheid heeft wel de taak technische mogelijkheden te scheppen om sportbeoefening moge- likj te maken, maar het "invullen" moeten we aan de mensen zelf over laten. In de organisatie van de sport zit namelijk ook een stuk vrijetijds besteding, dat je administratieve re creatie zou kunnen noemen". De nota Sport '70 van het georga niseerde sportleven in ons land heeft Vonhoff onder handbereik: om het te bewijzen springt hij ongedacht kwiek uit z'n stoel in het "zithoekje" en haalt het werkje uit zijn bureau. Een van de voornaamste auteurs van deze nota is dr. Wim van Zijll van de Nederlandse Sport Federa tie, die als staatssecretaris voor de sport in Den Uyl's schaduw-kabinet figureerde Tot kritiek op de nota is Vonhoff nauwelijks te verleiden. noemt de nota een "interessant stuk dat een aantal structurele verbeterin gen bepleit, en alleen in de profes sionalisering misschien wat te ver gaat". Hij tracht te verduidelijken: "Als je de normen die in het maat schappelijk werk gelden hier teveel hanteert, dan zit er het risico in, dat dit storend gaat werken ten opzichte van de mensen die vrijwillig in de sportorganisaties werken, vaak van uit bijzonder smalle beurzen. Die zeggen misschien: waarom ik dan niet?" Over de vrij drastische sanering van het topvoetbal wil de staatssec retaris zich liever niet uitlaten omdat daarover morgenochtend in Den Haag een kort geding dient. Over topsport in het algemeen heeft Hendrik Johan Lubert Von hoff <40» raakte op school al geboeid door de politiek. Hij voerde er menig debat met z'n communistische klassegenoot Wouter Gortzak. Werd in '57 leraar geschiedenis en tien jaar later lid van de Tweede Kamer voor de VVD. Daar ontmoette hij ook Gortzak weer. Vonhoff een rechtsbuiten van het Am sterdamse ZSGO (Zonder Sa menspel Geen Overwinning) is nog steeds gek op voetballen en staat beknd als een verdienste lijk scheidsrechter. De omvang rijke liberaal met z'n sonore bas werd een paar dagen geleden in Porte Ercole beëdigd als staats secretaris voor CRM. Niet hele maal een verrassing, want zelfs een ministerschap had er wel in gezeten. Taken: oudheidkunde, openluchtrecreatie, natuurbe heer, jeugd en volksontwik keling en het meest opval lend sportzaken. minder stormachtige groei dan werd verwacht. De regeringsverklaring geeft een duidelijke visie op wat er in de samenleving gebeurt en de be leidsombuigingen die wellicht nodig zijn. Waar aan de ene kant dingen worden afgeremd, zullen aan de an dere kant nieuwe ondernemingen wo den aangemoedigd. Daarbij moet men hij een genuanceerd oordeel. "Kijk niet alleen kijken naar wat direct eens naar wat een man als Max noodzakelijk is. maar de gehele kabi- Euwe indertijd een interesse voor de netsperiode in beschouwing nemen schaaksport heeft gekweekt! Er is, Dan mara een stapje buiten de een soort wisselwerking. Vergroting deur. De Olympische spelen? Von- van prestaties is nog steeds mogelijk maar er moet intensief voor worden getrained, waardoor men minder tijd heeft om zich met andere zaken te bemoeien. Dat wil niet zeggen dat er direct met de geldbuidel moet wor den gewapperd, maar de topsport neemt toch wel een aparte plaats in". Naar voetbal kijken telt voor Von hoff net zo hard als zelf tegen een valt niet weg te denken, vooral niet voor degenen die niet of niet meer ac tief kunnen meedoen. Veel mensen die naar voetbal kijken zijn zelf ge woon te oud om 't te doen. Ik herin ner me nog wel zonde enige vreugde veteranenwedstrijden in Amsterdam, waarbij je Je hard vast hield, zo rauw als ze daar soms "inkwamen", met hun hoofd om laag". Terug gebracht op beleidszaken is Vonhoff weer de voorzichtige staats secretaris die net z'n neus om de deur komt steken. Bezuinigingen in zijn sector? „Nee. nee. zo moet u 't niet zien. Er is sprake van een iets hoff"Ik zal de voorbereidingen met veel aandacht volgen, en ik zal be slist een of meer keer gaan kijken". DUINDIGT, 4 AUGUSTUS - 2.30 u. VrijbuiterprysJaspis du Bois, Imar- seille, Idaho, Jeune Premier R - Vrijdagprys: Kassiana, Kingley's Speed. Kees Dunst, Koentje Dartel - Vera M-prijs: Hardy Regina, Hea Alkestis VE. Hette AB. Galatea Gold Moneyprijs: Legal Issue. Ma- rissa. Marlize, Ambition - Willy Ha- noverprüs: Ferdinandus R, Fernan da D, Donar Scotch, Ebeldine TH - Ita Kinleyprys: Ina, Gloriant, Hya cint, Godetia - Vitesseprijs: Iwin Buitenzorg, Iliza, Geisha Double, Iwin Mac H - Aquavivaprys: Linota, Robert, Max - Vlieger D-prys: Ilina, Ineke Hanover, Ida S. Ike Hollandia - Vulture S-prys: Jacojoke N, Judy Buitenzorg, Jezebel. Jolly Jumper. LEIDEN De fusiepartners LGB en De Zijl organiseren op 20 augus tus in het zwembad Poelmeer een internationaal waterpolo-toernooi. Aan dit toernooi, dat om 6 uur aan vangt, zal worden deelgenomen door het Zuidafrikaanse nationale team De Springbokken. Sportclub Arbon uit Zwitserland, AZC (Alphen a. d. Rijn) en de organiserende verenigin gen zelf. ENKHUIZEN De Kaag-zeiler Dirk Coster heeft gisteren op het IJsselmeer voor Enkhuizen de eerste race om het open Nederlands kam pioenschap soloklasse gewonnen. Na dat hij driekwart van de wedstrijd op de vierde plaats had geva ren. kwam Coster in het laatste kruisrak sterk opzetten en passeerde Paul Kaan. die van start al aan kop had gelegen. Kaan ging in het laatste kruisrak zo slecht dat htf door nog drie concurrenten werd gepasseerd. Uitslag 1. Dirk Coster, 2. Peter Vollebregt, 3. Paul de Jonge van El- lemeet, 4. Richard Lovett 'G.Bri 5. Paul Kaan. Uitslag eerste race van de Soloweek 1. Joppe. 2. Van de Ploeg, 3. Breur. HENK VONHOFF N.a.v. kwestie Van Enkhuizen DEN HAAG De Top Contact Commissie (TCC), waarin de inter nationals van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie verenigd zijn, heeft naar aanleiding van het niet meer acceptabel achten van Hans van Enkhuizen door de chef d'équipe van de Helsinki-ploeg. pro- vest aangetekend De TCC zegt in een verklaring: „Reeds tijdens de samenstelling van de eerste Helsinki-ploeg op 19 juli Jl. gaf men blijk van een grote afkeer Jegens de persoon Hans van Enk huizen. Door de meerderheid van 't bestuur en de adviseurs werd niet zijn prestatie op de 110 m horden (13.9 sec.) in aanmerking genomen maar men ging terug in het verle den toen men moeilijkheden met Van Enkhuizen heeft gehad". De TCC acht het „een belachelijke zaak" dat gezien de scheve verhou dingen van de limieten juist Van Enkhuizen nog een test moest afleggen in Bonn, In de verklaring zegt de TCC verder: „De TCC be treurt verder het gemanipuleer rondom het alsnog uitzenden en de financiën voor die uitzending van Van Enkhuizen naar Helsinki manier waarop de schoonvader van Van Enkhuizen door de KNAU onder financiële druk werd gezet, keurt de TCC ten zeerste af. De TCC vindt de eigenmachtige beslissing van de heer Koomen ten aanzien van Van Enkhuizen onaanvaardbaar' De verklaring besluit: „Gezien al le verwikkelingen van de laatste tijd en het in de wind slaan van advie zen van de TCC t.a.v. begeleiding en het trainingskamp voor Helsinki heeft een aantal leden van de Top Contact Commissie besloten het ver trouwen in het bestuur, de trainers- raad, nationaal technische commis sie en uiteraard de chef d'equipe. de heer Koomen. op te zeggen. Deze le den van de commissie zullen op de eerstkomende vergadering van de TCC hun consequenties trekken". HAARLEM In de strijd om het J kampioenschap van de tweede klas se A heeft het Leidse AJax het afge- lopen weekeinde de achterstand op I VUC zien groeien van 3 tot 5 pun ten. j In de wedstrijd tegen het Haar lemse Rood en Wit 3 stak Ajax niet in een al te beste vorm. De Leide- naars waren niet in staat hun tegen standers snel uit te gooien. Rood en Wit hield Ajax echter bijna vier uur in het veld voor 173 runs. De Jongh 447 in 28 overs. Veldhuizen 265 eveneens 28 overs. De Goey 1—6. El- dering 111 De Goey en Eldering deden er alles aan de zege binnen te halen. Zij moesten echter snel het veld ruimen en toen ook A. Elde ring en Kantebeen hun wicket za gen sneuvelen, moest Ajax alles in het werk stellen om het bonuspunt veilig te stellen Het was De Jongh. die het bonuspunt, voor sneller sco ren, veilig stelde. Ajax was op dat moment slechts 33 runs van het totaal van Rood en Wit verwijderd: 140 voor 9. Ajax 2 leverde een fraaie prestatie door van VOC 4 te winnen. Atletiek in Groenoordhal LEIDEN Het PvdA-statenlid drs. J. W. de Graaf (Oegstgeest) is. zo vernemen wij, voornemens 't Col lege van G.S. van Zuid-Holland 'n aantal vragen voor te leggen naar aanleiding van de moeilijkheden met betrekking tot de organisatie van de Europese indoor-atletiek- kampioenschappen binnen haar poorten te halen, zich garant te stellen voor een bedrag van 150.000 gulden waaruit een (onverhoopt) tekort moet worden gedekt. Van particuliere zijde is tot nu toe de helft van dit bedrag toegezegd. Drs. J. W. de Graaf wil nu 't Col lege van G. S, vragen of het met hem van oordeel is. dat indien om financiële redenen de Europese kampioenschappen niet in Leiden zullen kunnen worden gehouden dit niet alleen te betreuren is van uit het oogpunt dat een dergelijke gebeurtenis aan de stad Leiden voorbij gaat. maar dat men in wij der verband hiervan ook nadelen ondervindt In de omliggende ge meenten. In dit verband wil drs. De Graaf een passage aanhalen uit een ar tikel in het Leidsch Dagblad van 22 juni 1971, waarin gezegd wordt: „Deze kampioenschappen zijn een mooie gelegenheid om Leiden en daarmee Nederland in de belang stelling te brengen. Er zijn na tuurlijk de deelnemers, maar ook een driehonderdtal buitenlandse journalisten. Zij kunnen zorgen dat de omgeving van Leiden (kust streek) in de belangstelling komt te staan". Anders gezegd: naast de directe re creatieve (sport) belangen voor de Leidse gemeenschap zijn ook andere belangen en in ruimer re gionaal verband aanwezig. De heer De Graaf is voorts voor nemens het College te vragen of het met hem van mening is. dat gezien het ruimere en regionale belang dat deze kampioenschappen hebben, het mede tot de taak van het provinciaal bestuur gerekend mag worden te bevorderen dat de ze kampioenschappen in 1973 wel in Leiden gehouden zullen kun nen worden. Tenslotte zal de heer De Graaf het college vragen, indien het z'n me ning deelt, of het wil aangeven op welke wijze het mede kan bevor deren dat genoemde indoor-atle- tiekwedstrijden in maart 1973 in Leiden gehouden kunnen worden. Met andere woorden: Is het mo gelijk dat zonodig de provin cie zich voor een bepaald bedrag garant stelt? MILAAN <AP» De Belgische wielrenner Eddy Merckx heeft zijn besluit, om niet mee te doen aan de volgende wereldkampioenschappen, vandaag bevestigd. Alleen wan neer er in de Belgische ploeg twee renners worden opgenomen, die Merckx kunnen helpen, zal hij als nog meedoen. Merckx noemde geen namen van renners. „Maar", zo zei hij, „veel renners steunen mijn verzoek. Ik ge loof dan ook niet. dat de Belgische Wielerbond disciplinaire maatrege len tegen mij zal treffen". Zeilen Het Amerikaanse Jacht Yankee Girl heeft gisteren de twee de van de vier wedstrijden om de Admirals Cup, die worden gehouden in 't Kanaal, gewonnen. Groot-Brit- Zeilen In de eerste race om het Europees kampioenschap Olympia- j Jollen, dat wordt gehouden op de jWummersee bij Osnabrück, is de Ne- Voetbal —De Eindhovense eredi- (derlander Cees van Tongeren als ze- visieclub PSV heeft gisteravond injvende geëindigd. Winnaar werd Geldrop tegen de club van die naam i Westduitser Nils Schliecker. tannië heeft desondanks de leiding een oefenwedstrijd gespeeld. De „be- De Nederlanders Wiebe Beekhof en in het landen- en ploegenklasse- taalden" wonnen met 6-0 na een Jan Wolthuis finishte respectievelijk ment. wat onthutsende ruststand van 0-0. 'tiende en vijftiende. LEIDEN Op de eerste dag van het Roomburg-toernooi om Blaas e0Jtei' plotseling niet mwr nn 7.un henen bliiven staan. de open Leidse tenniskampioenschappen, waren al emge span nende partijen te zien. Fried Schmitz had veel moeite met Siebe Huizinga, die met gedurfd aanvalsspel zowaar de eerste set met 62 won, maar daarna geen kans meer kreeg (Schmitz won de volgende twee sets onder het slaken van kreten als: "Wat een ballen, waar haalt hij ze vandaan"). Schmitz won met 2-6, 6-2, 6-2. Ook Loek Sanders, teamgenoot van Schmitz by het Haagse Lucky Stroke Groen Geel, had het op de eerste dag al moeilijk. Niels Menko wist namelijk een 4-1 achterstand toch ongedaan te maken en de eerste set. te winnen. Sanders kwam echter goed terug: met 6-2. 6-2 bereikte hij tenslotte nog gemakkelijk de vol gende ronde. Peter Blaas won in zijn Meyer en Lodewyk Kallenberg de Koen vlot de eerste set. Bij de stand 2-1 voor Koen in de tweede reeks. meer op zyn benen blijven staan. Een ernstige ischias-aanval noopte hem zelfs zyn partij te staken. Erik van der Pols versloeg Theo Boiler- man, die op de eerste toernooidag dan ook werkelijk geen bal goed sloeg. Bij de dames legde mevrouw Vel- gersdijk Jannie van der Koogh voor al in de eerste set het vuur na aan de schenen. In de volgende sets had Jannie van der Koogh het wel ge zien. Met goed gespreid spel, afge wisseld met listige dropshots, gaf zij mevrouw Velgersdijk een tennislesje: 10-12, 6-3, 6-2. B-afdeling In de B-afdeling hadden Har Meijer en Lodewyk Kalenberg, de beide eerste teamspelers van Uni cum, geen enkele moeite met hun tegenstanders Lucas en Brasser. Ge rard Pasma bewees dat hij dit sei zoen duidelijk de vorm niet heeft. Tegen de zestienjarige Jan Lind, die wel over de nodige tenniscapacitei- ten beschikt, kon hij geen enkele Leeuwen—W. Stoop 6-1, 1-6, 3-5 30- 6-4. 6-3. Bij de dames bereikte Nellemieke Brouwer de volgende ronde, door op eenvoudige wyze de jeugdige Mar leen van den Mijn te elimineren: 6-2, 6-1. Uitslagen Herenenkelspel A: le ronde: A. 1 maal in zijn spel komen hetgeen Pasma een nederlaag in 'straight' sets kostte. Jan Lind daarentegen gaat steeds beter spelen en kon het in dit toernooi nog wel eens ver 40 set; E. v. d. Pols—T. Boilerman 6-2, 6-3: L. SandersN. Menko 4-6, 6-0, 6-2; F. Schmitz—S Huizinga 2-6, 6-2, 6-2; W Pufkus—N. Kuy- pers 6-3, 6-8, 7-5. Herenenkelspel B. le rwde R BockwegJ. Zegger 6-1, 6-2; H. Meijer—R. Lucas 6-2, 6-2. 2e Ronde: R. Koggink—R. Bockweg 6-4. 6-3; P. BurkiO. Ruysenaars 6-2, 6-4; L. KallenbergP. Brasser 7-5. 6-1; J. Lind—G. Pasma 6-1. 7-5; K TullekenB. Overbeeke 6-2, 6-0. Damesenkel.spel B: N. Brouwer— M. v. d. Myn 6-2, 6-1; K. Kersemaker E Sluijter 6-2, 7-5, 6-3; J. Teeuw— H. v. d. Velde w.o.; Mevr. Monod M. Mulder 6-1, 6-2,

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9