HET „FABELTJE" OVER DE KABINETSVROUW WONINGBOUW TREKT AAN Draagvleugelboot Kometa op Noordzee Mevrouw F. van Veenendaal nam uitdaging aan JONGEN (14) ZETTE DORP ONDER DRUK MANUELA HAALT DE 100.000 LEIDSCH HÉ DAGBLAD Roermondse commissaris „lïerfcorast dodelijke kogel is moeilijk te achterhalen" Nieuwe attractie uit Rusland in Scheveningen PAGINA 6 PW8DAG 3 AtTGÜSTTTS WIL advertentie DEN HAAG „Het klinkt erg overdreven als u zegt dat ik snel carrière heb gemaakt. Het kamerlidmaatschap was toch ook niet niks". Uit de mond van mevrouw Fia van Veenendaal (53) uit Eindhoven klinkt dat weer bijna overdreven, omdat zij toch in een snel tempo is opgeklom men tot staatssecretaris bij Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk, belast met de hele maatschappelijke dienstverlening en de Bijstandswet. Zij noemt zoiets: ..Een wat snelle wisseling van functies op verschillend niveau met diverse verantwoordelijkheden. En die verantwoordelijkheid weegt in derdaad zwaarder als je staats secretaris bent". Fabeltje De kleine mevrouw Fia v. Veenen daal zit in haar kamer op de vijf tiende verdieping van het CRM-ge- bouw ln een te grote '"gemakkelijke" stoel. De ellebogen steunend op haar bureau, schuift ze voortdurend naar het puntje van de zwart-leren zetel, die het uitstekend zou doen by een sigarenrokend heer. Men kan minis ter-president Biesheuvel nauwelijks zoiets als een staatssecretarisstoel aanrekenen, al heeft hij alles in het werk gesteld om daar een vrouw op te krijgen. Door Ma deleine Roumen Maar dat hem alleen te doen was om een vrouw in het kabinet te heb ben, veegt mevrouw Van Veenendaal onmiddellijk van tafel. "Dat is een fabeltje", zegt ze ietwat geïrriteerd. "Als je mensen zoekt voor een be paalde post, kijk je naar hun capa citeiten en niet naar hun sekse. Dat neemt niet weg dat ik het jammer vind dat er niet meer vrouwen in het kabinet zitten. Misschien was het fabelt'je over die vrouw niet verteld als ik eerder een post van staatssecretaris had aange nomen. Ik had wel belangstelling voor de woningbouw, maar ik wist dat ik niet de technische vrouw was die de heer Udink zocht. Daarom heb ik er voor bedankt". Geen voorkeur Staatssecretaris Van Veenendaal laat niets los over het beleid dat zij zal gaan voeren. Wel zegt ze dat zij geen prioriteitiystje heeft. Tot haar taak behoren: bejaarden, gastarbei ders, gehandicapten, ongehuwde moe ders en jongeren in bijzondere si tuaties, buitengewone pensioenen, oorlogsongevallenregeling Indonesië, Joodse oorlogsslachtoffers, uitvoering der Bijstandwet. De staatssecreta ris gelooft dat ze het wel "als een heid" zal blijven zien. "Er valt aan alle problemen rond de Bijstandswet zeer veel te doen. Ik ben ervan overtuigd dat je voor al lerlei zaken tegelijk de aandacht kunt vragen en daar ook tegelijk mee bezig kunt zijn. Ik heb altijd zuinig met mijn tijd moeten omspringen. Ik kon een heleboel dingen tegelijk doen". Ze zit nog steeds op het puntje van de stoel. "Tja, dat zit niet helemaal hè, maar zo kan ik wel sneller werken". Over de komende bezuinigingen zegt zei: "Ik kijk daar niet tragisch tegenaan. Bezuinigen is geen hobby, maar dat doe je omdat het nodig is. Mevrouw Fia van Veenendaal, Tweede-Kamerlid voor DS'70, had zich al verzoend met het kamerlidmaatschap toen zü plot seling staatssecretaris werd bij CRM. Negen jaar was zij raads lid in Eindhoven, was fractie leidster van de PvdA en richtte samen met Van Stuyvenberg (nu ook staatssecretaris) de eerste afdeling van DS'70 op. Sinds 1969 is zij in de Tweede Kamer actief op het sociale terrein. HAARLEM De Haarlemse re cherche heeft een veertienjarige jon gen aangehouden, die heeft bekend zondag in Spaarndam 'n afsluiter te hebben opengedraaid waardoor het gasnet van het dorp onder hoge druk kwam te staan. De knaap zei dat hij op het terrein van het gasbedrijf aan het spelen was geweest. Door het opendraaien van de afsluiter tussen een hoge- drukkraan en een lage-drukkraan liep de gasdruk in Spaarndam op van 0,3 tot 2 atmosfeer. Als gevolg daarvan deden zich reeksen kleine ontploffingen voor in het dorp. In recordtijd HILVERSUM (ANP» Van het grammofoonplaatje Manuela van Jacques Herb en de Riwi's, zijn na precies zeven weken al meer dan 100.000 exemplaren over de toonban ken gegaan. Naar de platenmaat schappij laat weten is dit gebeurd in recordtijd. Het ongehoorde succes van „Manuela" werd begonnen door Pierre Kartner, die niet alleen de tekst schreef, maar ook deze single produceerde. Manuela prijkt op de Nederlandse hitlijsten op de eerste plaats. De bejaardenzorg bijvoorbeeld vraagt meer geld. daarom moeten we op an dere terreinen weer bezuinigen. We moeten ons afvragen of we op be paalde gebieden op dezelfde manier kunnen doorgaan zoals we tot nu toe deden. Maar je moet niet alleen zien dat er geld nodig is. Je kunt ook werk stimuleren om het vrijwilligerswerk goede vormen te geven. Dat wordt al te vaak vergeten. Je moet een voorwaarde scheppen waardoor de mensen die vrijwillige hulp willen bieden. Er gebeurt al veel op vrijwillige basis. En als je het be taalde werk en het vrijwilligerswerk plezierig kunt samenbrengen, dan ben je al een eind op weg". Uitdaging Mevrouw Van Veenendaal zegt dat ze niet lichtvaardig over haar porte feuille denkt. "Het is juist een ge weldige uitdaging om het te kunnen doen. Bovendien heb ik er zin in Omdat ik veel kanten van het maat schappelijk leven heb gezien, zal die ervaring mij wel van groot nut kun nen zijn op deze post". Zij vindt het geen voorwaarde dat een staatsecretaris veel parate ken nis moet hebben van de onderwerpen die zy/hy behandelt. "Veel belang rijker is dat je die aspecten hebt die ertoe dwingen om dingen die je nog niet weet onder de knie te krijgen". Een druk leven leiden is voor me vrouw Van Veenendaal niet nieuw. Zü is altüd al erg veel van huis ge weest. Behalve de Tweede Kamer, de Provinciale Staten van Noord-Bra bant en haar baan als beroepskeuze adviseur, had zü nog tal van andere functies. Ze was bestuurslid van de Kunststichting, bestuurslid van een miziekschool, een middelbare techni sche sohool, een studiefonds, een be jaardenorganisatie. "En dat zün ze nog niet allemaal. Ik ben blü dat ik nu een wat meer afgeronde baan heb Mevrouw Van Veenendaal was zon dag op pad met minister Engels en staatssecretaris Vonhoff van CRM. "Toch had ik de kleinkinderen die avond thuis te logeren. Ik zou de zon- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Q Ik word abonnee per 18 aug. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. rj Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In oper, envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. ROERMOND De Roermondse commissaris van politie G. van Vlij- meent dat het moeilijk zal zijn te tonen dat het dodelijke schot tijdens de Ambonnezenrellen is af gevuurd door een politieman. De afstand tussen de plaats waar de schietende politie stond en de plek waar de twintigjarige Peter Janssen werd getroffen, bedraagt honderd meter. De weg voor de kogel zou zijn versperd door een patat-frites kraam en een VVV-kantoortje. Bo vendien stonden er veel geparkeerde auto's. Commissaris Van Vlijmen voegde er aan toe dat hij niet wilde vooruit lopen op de uitslag van het onder zoek van het gerechtelijk laborato rium op de wapens van zes politie- In Roermond wordt thans nog één Zuidmolukker vastgehouden. De commissaris deelde mee dat er een groot proces-verbaal is opgemaakt, ter zake van openlijke geweldple ging. De officier van justitie zal aan de hand van het lijvige stuk twee honderd pagina's beslissen of de 170 arrestanten zullen worden ver volgd. Aan de hand van getuigenverkla ringen is inmiddels vastgesteld dat er uit de roerige menigte is gescho ten, voordat de politie van vuurwa pens gebruik maakte. Gisteren zijn er nog wapens gevonden langs de spoorbaan in Roermond. Op het Sta tionsplein werden nog een smidsha mer en enkele patroonhulzen gevon den. I dag wel vrü willen houden, want ik de-week meestal buitenshuis, omdat vind het fün als de kinderen komen dat "niet anders kanZe heeft één eten". Zü heeft een zoon van 30 en keer per week een hulp in huis, de twee dochters van 27 en 25 jaar. Haar rest doet ze zelf "tussendoor". Ze man is technisch beambte bij Philips j rijdt per auto tussen werk en huis. Mevrouw Van Veenendaal eet door- "Want", zegt ze, "ik woon in Eindho- 0| DEN HAAG De woningbouw in ons land trekt duidehjk aan. In de eerste helft van dit jaar zijn in ons land 59.371 woningen gereed geko- men. Dat zijn er ruim 8.500 meer VHMH dan in de eerste helft van vorig jaar. Vooral de maand juni heeft I sterk bijgedragen aan deze gunstige Li.j.i.i;'... cijfers. Zo konden niet minder dan 112.000 nieuwe woningen worden be ven gezellig omdat het dicht by mijn j trokken en dat is ongeveer vijfender- kinderen en ouders is". Mocht er nog i tig procent meer dan vorig jaar in eengaatje vrij zün op haar overbe- deze maand. laden programma, dan hanteert me- Uit de woningbouwproduktiecijfers vrouw Van Veenendaal "geen ex- van het Centraal Bureau voor Sta- cellentie" de hark en schoffel. I tistiek blijkt dat de eerste helft van dit Jaar werd begonnen aan de bouw van 66.640 woningen een vooruit gang van ruim vierduizend. Eind ju ni waren in ons land 159.308 huizen in aanbouw tegen 156.736 een Jaar daarvoor. Gaat men uit van een bouwjaar dat loopt van 1 juli tot en met 30 Juni dan blykt dat zelfs het streefgetal van de nieuwe regering 125.000 woningen per Jaar wordt over schreden. De meeste woningen, die in de maand juni werden voltooid, stonden in de provincie Zuid-Holland namelijk 3235 woningen. Daarna vol gen Nrd -Brabant en Nrd.-Holland. DEN HAAG. SCHEVENINGEN Scheveningen heeft er. zij het voorlopig nog maar tüdelük. weel een nieuwe toeristische attractie bü- Een Russische draagvleugel boot, waarop iedereen voor enkele guldens een tochtje over de Noord zee kan maken. „Jarenlang heb ik gevochten om dat ding hierheen te krügen. En nu is het dan eindelük gelukt", zei gis termiddag een dolgelukkige direc teur L. Remeeus van de Norfolk Line NV, die de draagvleugelboot tüdelük op proef krügt. Door Rien van den Anker Tüdens het korte bezoek, dat ver- moedelük drie weken zal duren, zal de Kometa M, zoals de sierlük ge- stroomlünde boot heet, onder alle weersomstandigheden voorzover mogelük worden beproefd. „Dat moest toch gebeuren en dan kun nen we net zo goed elke keer een aantal belangstellenden de kans geven om ook eens met zo'n unieke boot te varen", meent de Norfolk- dlrecteur. En mocht de Russische boot bü hem en zün staf en natuurlük ook bü het publiek in de smaak vallen, dan zit het er misschien nog wel eens in dat de Kometa zal worden gekocht en zal worden gebruikt voor een vaste verbinding, bijvoor beeld met Engeland. Voorzichtig Het bericht van de komst van de Russische boot was gisteren ove rigens als een lopend vuurtje door de kustplaats gegaan. Omstreeks twee uur hadden enkele duizenden die op het strand in het bad pak het nuttige met het aange name verenigden zich verzameld om de binnenkomst te aanschou wen. Het viel wat tegen. Kapitein Wasili Swetkow liet zün Kometa heel voorzichtig de voor hem vol komen onbekende haven binnen varen. zodat er van het draagvleu- gel-effect (waarbij de boot groten deels uit het water omhoog getild is) niets te zien was. ,De komende dagen zal men dat nog genoeg kunnen zien", sprak de ver tegenwoordiger van de Russische handelsdelegatie in Nederland, ir. W. Medzmariasjwili, troostend in zyn met zwaai- accent gesproken Engels. Samen met zün collega W. D. Iowtsjikow had hü gisteren de reis van enkele uren tussen Ant werpen en Scheveningen gemaakt. Daarvoor heeft de Kometa via de Zwarte en de Middellandse Zee ook bezoeken aan Spanje en Frankrük gebracht. land hebben we nu al meer dan 23 van dit soort grote boten verkocht. Zo vaart er byvoorbeeld één dagelijks in de Finse Zee", vertelde ir. Medzmariasjwili ons. „In Twee miljoen De Kometa, die büna twee miljoen gulden kost, heeft een topsnelheid van 70 kilometer per uur. Een hele snelheid, maar geen probleem voor de twee motoren van elk 1100 paardekrachten. Per reis biedt de Kometa met een vüf-koppige bemanning plaats aan niet minder dan 116 passagiers en de Norfolk Line heeft voorlopig de prijs van een rondvaart op 6 gul den gesteld. Kinderen betalen 3,50 gulden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 6