LEIDSCH DAGBLAD KABINET TREKT'A.O.W. OP Biesheuvel in regeringsverklaring „ten strijde tegen de overbesteding,, APOLLO-15 ONTSNAPTE AAN SOJOEZ-DRAMA vandaag Voorbereiden algemene pensioenvoorziening .-Veronica bliift. Ky geen kandidaat ©uc/ Qli teuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 3 AUGUSTUS 1971 No. 33467 Directeur: G. Koopman J0|jBoofdredacteurDrs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen 23.05), f 6,95 per maand (bR vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel l. Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) jSi DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel gaat de aow- uitkeringen voor gehuwden optrekken tot het netto be steedbaar minimumloon. De aow-uitkeringen voor onge- jiuwden zullen in dezelfde verhouding stijgen. De verho gingen werden vanmiddag door ministerpresident Biesheu vel aangekondigd in zijn regeringsverklaring voor de nieu- 'e Tweede Kamer. „De regering heeft in haar sociale beleid een belangrijke plaats ingeruimd voor de verbetering van de levensomstandig heden van bejaarden en gehandicapten". Verder is de regering van plan de uitkeringen aan de zogenaamde oud-invaliden te verhogen. Ook wordt er een volksverzekering tegen arbeidson geschiktheid in het leven geroepen met het oog op de zelfstan digen en vroeg-gehandicapten. Het kabinet vindt dat de stijging m de premiedruk van de sociale verzekeringen in de komende rege ringsperiode moet worden beperkt tot ongeveer drie procent van het netto nationaal inkomen. Op het terrein het sociale beleid kondigde pre- Biesheuvel nog aan: het voor bereiden van een algemene pensioen voorziening en de verhoging van de belastingvrije voet in de inkomsten belasting. De ernstige overbesteding die de economische situatie in ons land kenmerkt is een van de belangrijkste zoi^enpunten van het nieuwe kabi net. „De rijksbegroting zal een effec tieve bijdrage moeten leveren aan het terugdringen van die overbeste ding. Pas dan heeft de regering het 111 recht ook aan anderen te vragen mee te helpen aan het beteugelen van overbesteding en inflatie". Volgens minister-president Bies- dJ heuvel komt de aanhoudende overbe- i steding tot uiting in spanningen op de arbeids- en kapitaalmarkt, in 6terke loon- en prijsstijgingen en in een tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans, dat dit jaar de twee miljard gulden zal over schrijden. Dit beeld van voortwoeke- jrende inflatie vindt het kabinet uitermate verontrustend. Het kabinet, zo verzekert mr. Bies heuvel, wil niet wachten tot de wal het schip keert, maar ziet het als een van zijn eerste taken een beleid te voeren dat een terugkeer evenwichtiger verhoudingen mogelijk maakt. Hij constateert dat juist de kwetsbare groepen en structureel zwakke gebieden op het ogenblik de gevolgen van de inflatie het sterkst ondervinden. Daarom zal het kabinet het beleid afstemmen op een mati ging van de groei van de bestedin gen. Voor dringende nieuwe voorzie ningen zal ruimte moeten worden geschapen door beperkingen elders, Overleg In de regeringsverklaring wordt fjj gezegd dat een belangrijke plaats zal worden ingeruimd voor overleg met de sociale oartners (werkgevers en werknemers). Er zal gestreefd wor den naar overleg over beleidsonder delen als arbeidsmarktpolitiek, inko mensbeleid, sociaal zekerheidsbeleid en andere aspecten van sociaaleco- nomische politiek. De intrekking van het loonmati- gmgsbesluit en de prijzenbeschikking nioet aan dit overleg inhoud geven, herder is de regering van plan om demogelijkheden tot versterking van het mededingingsbeleid onder ogen te zien. Als duidelijke richtlijn han teert het kabinet dat een verdere ver hoging van de overheidsuitgaven, slechts in een zodanig tempo kan ge schieden dat de bevolking 't begrijpt en ook daadwerkelijk aanvaardt. Wat betreft het buitenlands beleid zei minister-president Biesheuvel, dat nog dit jaar een vier-jarenprogram- ma voor de Nederlandse ontwikke lingshulp aan de Kamer zal worden aangeboden. De regering stelt zich ook positief op tegenover de wensen tot veranderingen in staatkundige verhoudingen tussen Nederland, Suri- ame en de Nederlandse Antillen. De regering wil de voorwaarden scheppen om in de loop van deze ka binetsperiode het jaarlijks te bou wen aantal woningen te vergroten. Het beleid zal worden gericht op een verschuivend vierjarenprogramma, m 550.000 woningen. Dat betekent dat uiterlijk in 1975, aar zo mogelijk eerder, een Jaar programma van 137.500 woningen zal worden bereikt. In beginsel zal de uitbreiding voor de helft plaats vinden in de woningwetbouw en voor de andere helft in de gesubsidieer de particuliere bouw. (Zie verder pagina 12) SCHOT HAGEL VOOR KRAKER SCHEEMDA (ANP) Een dave rend schot hagel, waarvan een aan tal korrels zijn hoofd en rug raakten, bezorgde de 24-jarige student in de rechten R. W. uit Groningen de schrik van zijn leven. Hij was gisteren op zoek naar woon ruimte en zag in nieuw-Scheemda (gem Scheemda) een leegstaande boerderij. De jongeman klom door het keukenraam naar binnen. Toen hij de deur van de keuken naar de kamer opende, viel het schot. De eigenaar van de boerderij uit Het Waar (gem. Scheemda) had 'n jachtgeweer op zodanige wijze be vestigd, dat een ongenode gast door het openen van de deur het geweer zou doen afgaan. Een arts heeft de hagelkorrels uit het hoofd en de rug van de student verwijderd. De landbouwer kreeg een proces-verbaal. LEIDEN/RIJNSBURG Acht Rijnsburgse bloemenmeisjes trek ken deze week door Leiden en om geving om propaganda voor het corso te maken, dat zaterdag via iïgeest naar Leiden en terug rijdt. Zij zullen alle inlichtingen over de „bloemenstoet" verstrek ken en tevens programmaboekjes in de man brengen. De meisjes zullen er bij de men sen op aandringen om vooral, voordat het corso uit Rijnsburg wegrijdt, een bezoek te brengen aan de veilinghallen van Flora". Dit kan direct nadat prins Claus vrijdagmiddag de officiële ope ning heeft verricht. Deze foto Holvastwerd vanmiddag geno men in de Driftstraat in Leiden- noord. MINDER WARM De Bilt verwacht van vanavond tot Morgenavond Voornamelijk in de avond en nacht ïeel bewolking met op de meeste Plaatsen regen of onweer. Morgen overdag perioden met zon en bilna veel bewolking met op de meeste naar zuidwest of west ruimende "ind. Minimumtemperaturen onge- Veer 14, maxima morgen rond 21 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 4 AUGUSTUS z°n op: 5.05 uur; onder: 20.26 uur. op: 19.25uur; onder: 1.31.uur hoogwater in Katwijk te 0.46 en 1323 uur, laagwater te 8.59 en 21.31 99 (Van onze redacteur ruimtevaart) Na een feilloze start van de maan, een koppeling tussen Falcon en Endeavour en de hereniging van Scott, Worden en Irwin in het moederschip Apollo-15 heeft zich vannacht een probleem voorgedaan bij het ontkoppelen van de maanlander. Men vreesde dat er een lek was ontstaan in het afsluitluik van de Apollo, waardoor de afstoting moest worden uitgesteld. Twee uur later had gelegen f' Programmaleider Rob Out van Radio Veronica scraaiz. Hij laat zich graag fotograferen tussen de honderdduizenden ad hesiebetuigingen na het begin van die actie "Veronica blijft. als u wilt". De mensen van Veronica hadden wel wat verwacht, maar niet zo'n overweldigende belangstelling. Ze zijn dan ook vol optimisme. „Want dit is nog maar het begin. zeggen ze. „Deze kaarten- stroom zal nog aanwassen". (Zie pagina 5) Criminaliteit erg hoog in Limburg MAASTRICHT (ANP) Niet al leen kwantitatief, maar ook kwalita tief is de agressieve criminaliteit in Limburg landelijk bezien hoog. Dit is de conclusie van het tweede rap port van het Criminologisch Insti tuut van de Rijksuniversiteit Gro ningen, dat in opdracht van het pro vinciaal bestuur van Limburg onderzoek instelde naar de e criminaliteit in Limburg. Een kwalitatieve analyse var geveer 2000 processen verbaal nodig om de vraag te kunnen beant woorden of de situatie in Limburg zo verontrustend is als zij op het eerste gezicht lijkt. De vraag wordt in het rapport, samengesteld onder supervisie van prof. W. Buikhuizen dr. R. W. Jongman (beiden ver bonden aan het Criminologisch In stituut) bevestigend beantwoord. „Zelfs wanneer we de minst ernsti- ormen van agressie geheel bui ten beschouwing laten, dan nog is de agressieve criminaliteit in Limburg hoog vergeleken met de rest van Nederland." aldus het rapport. Het grootste aandeel In de agres sieve criminaliteit in Limburg leve- de ongeschoolde Jongeren. De delichten, die zij plegen, worden ln het rapport het meest zorgwekkend genoemd, omdat het vooral delicten zijn die zonder een duidelijk motief gepleegd worden. Deze Jongeren richten zich dikwijs tegen onbeken- en de gevolgen van hun geweld plegingen zijn verhoudingsgewijs ernstig. werd deze operatie na een intensief onderzoek toch met succes uitge voerd. De astronauten hebben niet in direct levensgevaar verkeerd, hoe wel de affaire in sterke mate deed denken aan het drama van de So- joez-11 op 30 juni jongstleden. Voordat de maanlander kon wor den afgestoten, moesten de luiken tussen beide ruimtevoertuigen en de verbindingstunnel worden gesloten, en moest deze tunnel worden ont lucht. Het bleek evenwel, dat ook na geruime tijd de druk niet voldoen de terugviel. Dit zou veroorzaakt kunnen zijn door een lek in het luik van de Apollo, hetgeen tot een moei lijke situatie kon leiden. Weliswaar kan de druk in de Apollo niet plot seling wegvallen en konden de ruim tevaarders op zuurstofvoorziening via de ruimtepakken overschakelen, maar de terugtocht met een lekken de cabine aanvaarden was toch geen rooskleurig vooruitzicht. Men kon eohter geen lek vinden. De 2 luiken werden geopend en opnieuw gesloten, waarna het euvel bleek te zijn opge heven. Waarschijnlijk is een van de luiken dus niet goed gesloten ge weest. Een soortgelijke affaire heeft zich waarschijnlijk bij de Sojoez-ll voor gedaan, namelijk het niet goed slui ten van een luik. vóór de ontkoppe ling van de Saljoet. Dit werd niet tijdig opgemerkt, zodat het fatale ge volgen had tijdens de landingsma noeuvre, toen er geen tegenmaatre gelen meer mogelijk waren. Juist met het oog op de dramatische er varing van de Russen, die geen druk- pakken droegen, hebben de Ameri kaanse astronauten de opdracht bij alle kritieke manoeuvres de ruimte- pakken in parate staat te dragen. (Zie verder pagina 7). Syrië inspecteert Libanees toestel BEIROET (AFP) Een lijnvlieg- tuig van de Libanese maatschappij „Middle East Airlines" is vanochtend gedwongen tot een landing op het vliegveld van de Syrische hoofdstad Damascus. De autoriteiten daar lie ten het toestel doorzoeken „in de hoop 'n belangrijk persoon aan boord aan te treffen", aldus een bericht uit de Libanese hoofdstad Beiroet. Het vliegtuig, dat de dagelijkse vlucht BeiroetAmmanBeiroet maakte, was met 95 passagiers e bemanningsleden op de terugweg uit Jordanië toen het tot een tussen landing in Damascus gedwongen werd. Wie de Syriërs zochten is niet bekend. Het toestel is inmiddels in de Libanese hoofdstad teruggekeerd Syrië heeft zijn grens met Jordanië begin vorige week gesloten, maar dit had tot dusver nog geen moeilijkhe den opgeleverd voor het Libanees- Jordaanse luchtverkeer. Presidentschap Zuid-Vietnam SAIGON (Reuter) Vice-presi dent Ky van Zuid-Vietnam is er niet in geslaagd het vereiste aantal handtekeningen te verzamelen voor zijn kandidatuur voor het president schap. Toch zal hij zich als kandi daat melden, zo heeft Troeong Vlnh- verklaard. die onder Ky vice- president hoopt te worden. Volgens Le heeft Ky waarschijn lijk 90 handtekeningen verzameld, aanmeldingstermijn sluit morgen, tien minder dan de wet vereist. De Eerder had Ky verklaard, dat hij 't gestelde aantal ruim zou kunnen overtreffen als medestanders van president Thieu 'n de diverse pro vincies zulks niet verhinderen. Gegadigden voor het president schap zijn, behalve Ky. president Thieu en het voormalige staatshoofd generaal Doeong Van-Minh. Verlengstuk Het ligt voor de hand, dat Amerika bereid is steun te verlenen aan de toelating van Peking tot de Verenigde Na ties. Dit is immers een verleng stuk van president Nixons besluit een bezoek aan China te brengen. Men mag trouwens aannemen, dat er al tal van afspraken tussen Washington en Peking zijn ge maakt. Het zou wel het toppunt van politieke onnozelheid zijn in dien Amerika een belangrijke stap zou doen en dan maar ging zitten afwachten wat de gevolgen zijn. Vandaar de uitspraak van de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Rogers, dat pre sident Nixon de aanpassing van de buitenlandse politiek heeft ge baseerd op dit beginsel: het tot standkomen van een politiek, die gericht is op de toekomst maar rekening houdt met de verplich tingen van het verleden. Op grond dat beginsel zal Amerika voor toelating van communistisch- China tot de Verenigde Naties stemmen, maar zich tegelijkertijd verzetten tegen elke poging om Taiwan (Formosa, de regering van Tsjang Kai-sjek) uit de vol kerenorganisatie te stoten. Ame- rika's bondgenoten elders in de wereld zullen het standpunt van Washington in de kwestie-China met belangstelling volgen. Ten slotte is dit standpunt van grote betekenis voor hun eigen lot. i De Amerikaanse Buitenlandse Zaken Rogers heeft gisteren een wijziging in het re geringsbeleid aangekondigdhet China van Mao Tse-toeng rtiag na twintig jaar lid worden van de VN. Peking is daar echter niet tevreden mee PAGINA 11 i Staatssecretaris mevrouw Van Veenendaal wijst het „fabeltje" van een kabinetsvrouw van de band PAGINA 6 Het korte scheidsrechtersbroekje van staatssecretaris Vonhoff blijft in de kast PAGINA 9 Uit het Leidsch Dagblad van 2 Augustus 1871: De gemeenteraad heeft zoo men weet gisteren het ge wichtige besluit genomen om voor 2 ton deel te nemen in de uit te schrijven leening voor de lijn Leiden-Wberden -Utrecht. Bij de heden gehouden verkiezing van twee leden voor de Gemeenteraad zijn ingeleverd Ten Stadhuize 345 biljetten, op den Burg 335 bil jetten, te zamen 680 biljetten Het aantal kiezers bedraagt 1543. Sedert de vorige opgave zijn alhier geene personen dc de pokken aangetast, als her steld opgegeven 1, overleden geene, zoodat in behandeling blijven 30.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1