Schoolboek moet vlugger worden betaald 1 LEEUWENBURG HOORT BIJ HET CORSO Veel belangstelling voor de LD -museumprijsvraag Boze ouders en geprikkelde scholieren halve prijs MAANDAG 2 AUGUSTUS 1971 LE1DSCH DAGBLAD LEIDEN Wie dit jaar schoolboeken ook in Leiden koopt, zal in veel gevallen tot de ontdekking komen, dat zijn boekhandel soms een lange levertijd vraagt en vlugger is met het innen van zijn rekeningen dan in het verleden. Ach, schiet niet op de boekhande laar, want hij ligt al onder vuur. In de sohoolboekenhandel wringt het dit Jaar sterk tussen uitgevers en boekverkopers. Tot dusver hadden boekverkopers 3 maanden krediet bij de uitgevers. Dat is teruggedraaid tot een 2-maands krediet voor de topmaanden juli en augustus, en maandrekeningen voor de rest van het jaar. De boekhandelaar die te laat afrekent, krijgt per maand of per gedeelte daarvan 1 procent ren te te betalen. Defle kredietregeling is één van de maatregelen van de uitgevers om geld te besparen op de verspreiding van schoolboeken. Die verspreiding kost thans zo'n 33 procent van de prijs van elk boek. De handel loopt via 1600 boekhandelaren, van wie er 400 alleen al 80 procent van de hele omzet verzorgen. Dus de overige 1200 hebben samen maar zo'n klein aandeel, dat slechts 12 procent van de omzet via hun loopt. De uitgevers willen niet meer direkt aan deze kleine klanten leveren. Zij zijn dit jaar begonnen het grootste deel van de kleintjes uit te sluiten. De rest volgt volgend jaar. Bij zulke winkels kan het publiek nog wel schoolboeken kopen, maar voor de winkelier wordt de handel minder interessant. Hij moet met zijn bestellingen naar Het Centraal Boekhuis in Amsterdam. Men voorziet dat het aantal boek handels, dat in schoolboeken wil doen, zal ofbrokkelen. Dit gebeurt in Leiden trouwens reeds. Met andere woorden, dat het leergierige publiek ADVERTENTIE Door bijzondere omstandigheden zijn wij erin geslaagd een aantal kostuums uit de topklasse "Stijlgroep Groningen" te kunnen aanbieden voor |jo?enf m steeds minder verkooppunten dicht bij huis zal vinden. Maar. zeggen de uitgevers, daardoor kunnnen wij juist de kosten en dus ook de prij zen lager houden. Lange levertijd Uiteraard is er intussen een ver woede argumentenstrijd gaande tus sen uitgevers en boekhandelaren. En daar vallen wel eens kwade woorden bij, die ook voor de consu ment het aanhoren wel waard zijn. Zoals deze, van een grote boekhan delaar die in het Nieuwsblad voor de Boekhandel spreekt over de ver eiste snelle aflevering van bestelde schoolboeken: „Soms vraag je je af hoe de organisatie bij sommige uit gevers in elkaar zit. Vaak vallen vakanties van drukkers of binders precies in de periode dat een boek op punt van verschijnen staat of her drukt moet worden. By uitgeversbe drijven zelf zie je trouwens ook dat topmensen midden in de drukte op vakantie zijn. Het lijkt mij voor deze mensen toch geen probleem wat vroeger of wat later te gaan. Door dit soort zaken kun je je voorstellen dat de boekverkoper aanneemt dat zijn leverancier wei nig inzicht heeft in de dagelijkse praktijk van de detaillist, met name tijdens de schoolboekendrukte. Ten- slotte is het niet de uitgever, maar de boekverkoper, die de boze ouders en geprikkelde scholieren voor de deur ziet trappelen omdat hun leer boeken voor het nieuwe studiejaar nog niet te leveren zijn". Verbetering aan 114 woningen in Trompstraat e.o. LEIDEN De 114 woningen die woningbouwvereniging Eensgezind heid in de Trompstraat en omgeving heeft, zullen worden verbeterd. Het architectenbureau Van Straalen uit Zeist heeft thans een plan gereed, dat bestaat uit het verstellen of vernieu wen van daken, schoorstenen, ramen, deuren. kozUnen. plafonds, vloeren, gas-, water- en elektriciteitsleidingen het keukens Aan de studie. Foto Holvast) LEIDEN Het gaat hard met de Leidsch Dagblad Museum speur- en puzzeltocht, die zaterdag van start is gegaan. Tal van kinderen trokken reeds tydens het weekeinde al dan niet vergezeld van hun ouders mu seum na museum af om de In de krant van zaterdag afgebeelde voor werpen uit de tien musea op te spo ren. Volgens een aantal deelnemertjes Is de puzzeltocht niet te moeilük zoals wij even vreesden. Toezichthouders in verschillende musea verzekerden ons, dat het grote aantal kinderen in de musea tot nu toe geen enkele moei- ïykheid heeft opgeleverd. Een en an der leidt er toe. dat de puzzeltocht een bron van vreugde is voor de kin deren, die vol enthousiasme de cu riositeiten afspeuren en voor de di recties, die een verhoogde belangstel ling voor hun museum constateren. Vooral dat laatste was de belangrijk- ste overweging om deze puzzel te or ganiseren. Tot 10 augustus kunnen kinderen tot zeventien jaar nog meedingen naar de door Vroom Dreesmann uitgeloofde hoofdprUs: een vüfdaagse reis (met zakgeld) voor twee perso nen naar Parijs en 32 andere aan- trekkelyke prijzen. Het wedstrydfor- mulier, dat gratis toegang geeft tot de tien deelnemende musea, is afge drukt in onze krant van zaterdag. Extra exemplaren kunnen nog aan ons kantoor aan de Witte Singel 1 worden afgehaald. het aanbrengen van douche-cellen. De totale kosten hiervoor worden geraamd op byna anderhalf miljoen gulden. In een voorstel dat aan de commissie van openbare werken is ge daan, zeggen B. en W. van Leiden dit krediet te willen verlenen. Het is de bedoeling om de bewoners van de Eensgezindheidhuizen voor de aan te brengen verbeteringen een huurverhoging in rekening te brengen van f 4,35 per week of f 18.85 per maand. Het huurpeil is dan tevens meteen „geharmoniseerd", vergehjk- baar met de huur van na-oorlogse woningwetwoningen zoals door het ministerie is verplicht. TUINGROEPEN EXPOSEREN LEIDEN Zelf geteelde produkten en kunstig opgemaakte bloemstukjes worden zaterdag 28 en zondag 29 augustus tentoongesteld in de kantine van het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen Rooseveltstraat 45) door de tuingroepen „Oostvliet", „Roomburg" en „Onderlinge Turnver eniging" met medewerking van de Leidse Amateur Bloemen Planten en Fruitteeltclub „Mater-Sprenger" (club van de Leidse Bond van Amateur- Tuinders). Zaterdag is de tentoon stelling open van tien tot zes uur; zondag van twaalf tot zes uur. De wethouder van Cultuur, Recreatie en Maatschappeiyk Werk. mevrouw N. den Haan-Groen zal de tentoonstel ling openen. 7 Hof viste LEIDEN Visclub 't Hof hield een wedstrüd in het Noordzeekanaal. De uitslag met de aantallen gevan gen vis: 1. W. W. van Steenbergen. 6175; 2. W. Kluivers. 4075; 3. C. Sirat. 3805; 4. W. J. Steenbergen. 3275; 5. I. Mon- teba. 3075; 6 W Hageman. 2925; 7. J. Wensveen. 2465; 8. J. v. d. Steen, 2000 9. A. Monteba, 1800; 10. H. v. d. Mey. 1700. ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigracht Ir. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken.'. Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste m ken in te zien. Onze traditie is „altyd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen, briljant. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 18L Acad. examens DELFT De heer K. Bakker (Bo degraven) is geslaagd voor het doc toraal examen vliegtuigbouwkundig ingenieur. Voor het doctoraal exa men bouwkundig ingenieur slaagde de heer M de Boer Warmond) en B Markslag Alphen aan den Ryn). De heren H. de Boer (Wassenaar) en G. Bosch iWaddinxveen) slaag den voor het doctoraal examen civiel ingenieur. Ook vanmorgen waren er al weer veel kinderen op pad in het kader van de LD-museum speur en puzzeltochtDeze kinderen hebben in het Nederlands Leger- museum de in het Leidsch Dag blad van zaterdag afgedrukte mi litair al weten op te sporen. (Foto Holvast) DUIVENSPORT LEIDEN Voor de "zaterdagvlie gers" was er ditmaal een wedvlucht vanuit Tergnier (circa 300 km). De resultaten waren als volgt: Leidse Postduivenvereniging „De Snelvlieger": J. Degen en Zn. 1; M de Lange en Zn. 2; M. van Polanen 3; B. Delsasso 4 en 6; B. Geenjaar 5 en 7; F. v. d. Zeeuw 8; J. Mon- tanje en Zn. 9; P. van Egmond 10. „De Blauwkras": W. Siera 1, 5; P. de Haas 2. 7, 9: I. Vink es tri n 3; P. Sloos 4. 6; W.de Reede 8; P. Neuteboom 10. Postduivenvereniging „Warmond": L. van Zuiden 1; A v. d. Drift 2, 7, 9: J. van Seggelen 3, 4. 5; A. Oost- dam 6: C. J. Siecker 8; H. de Koek koek 10. Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Benoemd tot geesteiyk verzorger psychiatrisch ziekenhuis te Wolf- heze: I. Vergeer te Poortugaal. Aangenomen naar Nootdorp en pynacker: C. M. Overdulfe oud- missionair predikant te Rwanda. 8» O Mv "StijlgroepX Groningen"^ kwaliteit ii herenkleding, gemaakt van de prachtigste stoffen, met eer perfektie in afwerking, vermaard over geheel de wereld'/' Nü een prachtig "Stijlgroep Groningen" kostuum ,259.-.129.- ,298.-00,149.- verder nog 169.- en 198.- RIJNSBURG „Ik ben erg blij, dat prins Claus ons de eer heeft willen aandoen het 25ste Rijnsburg- se bloemencorso op vrijdag 6 augus tus te openen. Het geeft nog meer glans aan dit zilveren feest". Dat zegt Kees Leeuwenburg (51 en voorzitter van de stichting Rynsburgs Bloe mencorso. op een avond in de serre van zijn riante witte woning aan de Sandtlaan. Het corso is zonder Leeu wenburg niet denkbaar. Hij was zeer nauw betrokken bij het eerste en heeft nu al 24 jaar een bestuurs functie. Sinds 1963 is hy voorzitter, daarvoor beheerde hij de penningen. Leeuwenburg begon als knaap van twaalf in bloemen te handelen. Nu heeft hij een in- en exportzaak die klinkt als een klok. Door Cees Combee Omdat hij zich interesseerde voor het verenigingsleven en zich als een goed organisator ontpopte kwam hij later in aanraking met de oranje vereniging Wilhelmina". Het be stuur opperde in 1947 het plan een corso te organiseren. Niek den Heyer Henk van Iterson en Marinus Lind- hout kregen de opdracht daaraan ge stalte te geven. Het lukte, want het zelfde jaar reed de eerste bloemen- stoet door Rijnsburg. Nog over Den Heyer en Van Iterson hebben zich maar een Jaar bezig gehouden met de organisatie. In '48 werd Kee6 Leeuwenburg gevraagd wederom te helpen bij de organisatie. Hij is er tot nu toe altijd bij betrokken ge weest. Leeuwenburg: „We kregen in 1948 een subsidie van f300 van het be stuur van de vereniging. Daarvan moesten we het hele corso maken. We kregen wel veel hulp. Toen de slotafrekening werd opge maakt bleken we nog f 130 over te hebben. Nu kost een corso maar liefst f 100.000 en dan moeten we nog heel erg zuinig zijn. Wel een verschil. Door die corso's, dat is mijn vaste overtuiging, zijn de omzetten van de Kring van Bloemenveilingen in Ne derland ook belangrijk gegroeid. Wil je een paar cijfers? In 1947 was de totaal-omzet van alle veilingen rond de f 32 miljoen en nu wordt de f 500 miljoen ruim gepasseerd". Het Rijnsburgse bloemencorso heeft in die 25 jaar Europese ver maardheid gekregen. Dat kwam vooral doordat het altijd tijdens het badseizoen werd gehouden. Tiendui zenden buitenlanders staan de laat ste jaren langs de route. Daarom is 't bestuur van de stichting Rijnsburg's Bloemencorso zo gelukkig, dat alle het in dit jubileumjaar ook naar Keulen gaan om daar te tonen wat agrarisch Ne derland tot stand brengt (het cor so motto dit jaar) en welke produk ten het op dit gebied produceert. Corso-voorzitter Leeuwenburg „In 1952 ging de bloemenstoet voor het eerst over de gemeentegrenzen heen. Eerst naar Katwijk (De VVV daar gaf een subsidie van 1750 als t corso over de boulevard zou rijden» en het jaar daarna ook naar Noord- wijk. Daar droeg men f 1250 bij. La ter ging het na het rondje Rijns burg. Katwijk. Noordwijk en Rijns burg. 's avonds nog eens weer Ryns- burg. Geheel verlicht wel te verstaan. Het motto was toen „Flora's kleuren pracht aan zee", welk motto thans nog in Katwijk wordt gevoerd. Ook nu verleent het Rijnsburgse >rso nog medewerking aan dat van badplaats door het beschik bar stellen van enige praalwagens. Drie jaar lang eeft deze samenwer king tussen Rijnsburg, Katwijk en Noordwij k geduurd. Toen was het door de sterk stijgende kosten geen haalbare financiële kaart meer om langer de badplaatsen aan te doen. Katwyk ging to enzelf door". En wel naar Leiden? „Natuurlijk", zegt Leeuwenburg, „want we kre gen financieel een leuke aanbieding van de gemeente Leiden en het VVV- bestuur als we de Sleutelstad in de route opnamen. Wethouder Dirk van der Kwaak, die financiën be heerde en ook in het VW-bestuur zitting had. deed ons het verzoek, eens te komen praten. Wij met een map tekeningen naar hem toe en toen hij alles had gezien vroeg de weth. „Wat willen jullie hebben?" Gerrit Hogewoning de voorzitter en ik stonden met een mond vol tanden Eindelijk kwam het hoge woord eruit: f 10.000. Het werd f 8500. Zo kwam het corso in 1956 naar Leiden en dat doet het nog steeds. De samenwerking is heel erg pret tig". Met ere worden in Rijnsburg nu nog de namen genoemd van de he ren D. van der Kwaak en de helaas overleden heren C. van Spall en G. A. F. Eversteyn. Zij zijn het ge weest, die Leiden in de vakantietyd een evenement van de eerste orde bezorgden en daarnaast nog een be langrijk aandeel hebben gehad in de bloemenexposities. die vanuit Rijns burg in corsotijd in de Sleutelstad werden gehouden: in de Burgerzaal van het Stadhuis, in de Lakenhal, in het Van der Werfpark en in Hor tus. Tentoonstellingen, die door dui zenden werden bezocht. Behalve die in het Van der Werfpark toen het uitgerekend gedurende de gehele ten toonstelling van half Juli tot half augustus dag in, dag uit regende. Leeuwenburg heeft als pen ningmeester altijd prettig samen gewerkt met voorzitters Gerrit Hogewoning en Abraham Zand bergen, welke laatste ln 1963 de voor zittershamer aan hem overdroeg. Het corso van tilburys, platte tuinders wagens en enkele personenauto's van 1947 is uitgegroeid tot een bloemen- Straks zullen de praalwagens weer rijden. Kees Leeuwenburg (inzet foto Holvast) is vanaf het begin bij het Rijnsburgs bloemen corso betrokken geweest. stoet met fantastische praalwagens. Die „wagentrein" is nu het bezit van de stichting. Er is altijd veel medewerking ge weest, waarbij Leiden achter bleef. Dank zij de geste van de vorig jaar gepensioneerde kolonel Wessels bij voorbeeld, kon de verplichte rust al tijd op het terrein van de kokschool Doelenkazerne in Leiden wor den gehouden. Daar werden dan alle medewerkers van een dronk en een hartige hap voorzien. Die traditie, wordt nu voortgezet. Arrangeurs Wanneer Kees Leeuwenburg de afgelopen vijfentwintig Jaar overziet denkt hij ook aan de arrangeurs die het corso gestalte hebben gegeven: j Ontslag van minister in Japan na de vliegramp TOKIO (RTR) Het Japanse kabinet heeft het ontslag aanvaard van de minister van Defensie Kei- kitsji Masoehara. die de verantwoor delijkheid voor het vliegtuigongeluk van vrydag op zich heeft genomen. Tot zyn opvolger is benoemd de 65- jarige Naomi Nisjimoera. Dit onge luk. dat aan 162 mensen het leven kostte, werd veroorzaakt doordat een straaljager van de Japanse lucht macht tegen een Japanse Boeing vloog. Premier Sato beloofde dat de ge zinnen van de slachtoffers een scha deloosstelling zullen ontvangen en dat er strengere maatregelen ter be veiliging van de luchtvaart zullen worden genomen. Twee straaljagerpiloten zijn zater dag aangehouden in verband met de vliegramp. Staking in de Amerikaanse staalindustrie voorkomen hebben met de vakbond van arbei ders ln de staalindustrie gisteren overeenstemming bereikt over een nieuw driejarig arbeidscontract. De 600 vakbondsafgevaardigden hebben enige uren later het akkoord geratificeerd, waardoor een nationale staking, die de eerste sinds twaalf jaar zou zyn, werd voorkomen. Het nieuwe contract voorziet in een loonsverhoging van ongeveer 30 pro cent over 3 jaren verspreid, een giy- dende schaal die de koopkracht waarborgt en andere verbeteringen. Jos van Driel, die de allereerste bloemenstoet maakte, George Kiersch die het tien Jaar deed. Wil lem Buurman en Cor de Koning en niet te vergeten de bouwers Joop Visser en Willem Ziegelaar, die nu al Jaren lang trouwe medewerkers zijn. Hij voegt er aan toe: .Reeds voor de oorlog waren er in Rijnsburg cor so's. We hebben ln 1949 voor ko ningin Wilhelmina gedefileerd op de Dam samen met het Aalsmeerse cor so. Belangrijke motto'6 waren: Kleu renpalet, Elf provinciën, bloemenland Nederland. Flora's kleurenpracht aan zee" en nu dan ..Agrarisch Ne derland presenteert zich". Nu maar hopen, dat dit zilveren corso een succes wordt. Hier in Rijnsburg en Leiden, en straks ln oktober in Keulen. Ik heb er hoge verwachtingen van!"

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3