LEIDSCH DAGBLAD Laatste maanrit twee uur bekort E Dode bij onlusten in Roermond N.v.».d. velde Citroën [L® vandaag Leidse universiteit in last Aantal eerstejaars studenten zou raming verre overtreffen OVERVALLEN SPEELHOLEN jDuitse ^badgast vermist PLAATSELIJK BUIEN Onbekende draait gaskraan hoger PAKISTAANSE DIPLOMAAT LOOPT OVER EXPLOSIEF Opgericht l maart 1860 MAANDAG 2 AUGUSTUS No. 33466 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 9.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bij vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur) LEIDEN Het aantal eerste jaars studenten aan de Leidse universiteit zal dit jaar met on geveer zestig procent toenemen. Deze schatting, gebaseerd op de belangstelling voor de door de Leidse universiteit georgani seerde introductiedagen voor eerstejaars, wc.-d vanmorgen gedaan door enkele top-func- tionarissen van de universiteit. Juiste aantallen kon men van morgen bij het Bureau In schrijvingen van de universiteit nog niet geven, omdat de gege- ingeschreven hebben, nog in de computer zijn opgeslagen en de inschrijftermijn nog niet is ge sloten. In het afgelopen jaar waren er ongeveer 1700 eerstejaars studenten. Een toeneming van zestig procent zou betekenen, dat men moet rekenen met on geveer 2720 eerstejaars studen ten. Volgens drs. J. Schiess, hoofd van het Planbureau van de Leidse universiteit, heeft men gerekend met ongeveer 2000 studenten. Mocht dit aan tal ver worden overtroffen, dan dreigen er voor de universiteit grote moeilijkheden. „We zitten met die 2000 al moeilijk", aldus de heer Schiess. ,,'t Onderbren gen van sociologie-studenten en medische studenten levert al grote moeilijkheden. We hebben bij die 2000 maar 'n hele kleine marge. Het is niet zo, dat we bij die 2000 al lekker zitten. Als er 700 meer zouden zijn? Dat zouden we nooit aankunnen. Dat kan niet". Inmiddels heeft men in de ju- rische faculteit het vermoeden al uitgesproken, dat hoewel er gerekend werd met zo'n 700 eer stejaars, ongeveer 1000 nieuwe studenten in de rechten zich zullen aanmelden. Voor de stu dies in de pedagogie en de psy chologie geldt al een studen tenstop. Bij de medicijnen geldt een stop aan het eind van het eerste jaar: slechts een beperkt aaantal kan door naar 't tweede jaar. 'n Eventueel overschot zal op *n wachtlijst geplaatst moe ten worden. JONGELUI m STOCKHOLM (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) De hoofd stedelijke politie heeft de laatste araiden en nachten de handen ral gehad bij gevechten met gemo toriseerde nozems, zogenaamde Raggare. Nadat deze groep van rond 300 voornamelijk bierdrin kende en autorijdende jongelui enige tijd geleden de oorlog had verklaard aan illegale speel- pornoclubs, is het geen avond r rustig geweest in het centrum Stockholm. Zaterdagnacht werden öen politieagenten gewond en een dertigtal Raggare gearresteerd tij dens een drie uren durend gevecht dat in enkele centrale woonwijken Het ongenoegen van deze „Hells An gels" is gebaseerd op de wraakne ming van de speelsyndicaten. Deze hebben zeggen ze, het onderko men van de 300 jongelui een oud kasteel in brand gestoken. Een rokende ruïne is alles wat er nu van over is. Dit, nadat de Raggare vorige week elke avond een andere «peelclub hadden overvallen, eige naar-s hadden afgetuigd en de kas sa meegenomen. Aanklachten wer den niet ingediend omdat de werk zaamheden van veel deze clubs il legaal is, maar volgens een politie- schatting heeft dit de Raggare meer dan 100.000 gulden opgele verd. zijn nog meer moeilijkheden en gevechten te verwachten, verklaar de een politie-woordvoerder; aan gezien de Raggare nu hun behui zing kwyt zijn. NOORD WIJK Een dertigjarige 1 Duitser, die in zee was gaan zwem- wordt sinds gisteren vermist. De Noordwijk.se politie vermoedt, dat de "fcn is verdronken. Zij komt tot deze H p®dusie door de aangifte van een Mgast, die een lijk heeft zien drü- v®, dat door de sterke stroom weer ree werd getrokken. De Bilt verwacht tot zwaar bewolkt met mor gen overdag plaatselijk buien. Ma tige tot krachtige wind, ruimend van zuid'naar west. Minimum temperatu ren ongeveer 13, maxima morgen r°nd 21 graden. (opgemaakt om 12.40 uur). Zon op: 5.03 uur; onder: 20.28 uur. Maan op: 18.42 uur; onder 0.28 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.17 uur, laagwater te 7.48 en 20.25 uur. Vanavond vertrek Scott en Irwin „Hoe ziet de binnenkant eruit?", vtragen deze meisjes zich af tijdens een lucht vaarttentoonstelling in het Hongaarse stadje Godollo. Gelijktijdig laten deze meisjes gestoken in de kleurige traditionele kleder dracht van het Zsambek bied zien, dat de hotpants echt geen uitvinding van deze tijd is. Ze hebben het alleen eeu wenlang verborgen weten te houden onder verscheidene lagen rokken. (Van onze redacteur ruimtevaart) Scott en Irwin begonnen van ochtend om 10.07 uur aan hun derde en laatste maan-excursie, bijna twee uur later dan volgens het draaiboek. De tocht met de maan-jeep, die weer voortreffelijk functioneerde, voerde ditmaal in west-noordwestelijke richting naar de Hadley-kloof, aan de rand waarvan stenen moeten worden verzameld en reeksen foto's gemaakt. In totaal zou daarbij acht kilometer worden afgelegd. De rit mag maar vier a vijf uur duren in plaats van de zeven uur, die er oorspronkelijk voor waren uitgetrokken. Het begin van het uitstapje was vertraagd omdat de astronauten gis teravond te lang hadden moe ten doorwerken aan het her van allerlei mankementen en verstouwen van verzameld mate riaal. Zij gingen te laat Slapen en werden daarom vanochtend ook la ter gewekt, tegen zeven uur. Het uitstel van de start voor de derde maanrit bracht automatisch mee, dat de tocht bekort moest worden. Scott en Irwin moeten namelijk na terugkeer in de maanlander nog uit rusten en heel wat werk verzetten vóór de start van de maan heden avond om 11 minuten over 6. Deze start kan niet zonder grote moeilijk heden en gevaar voor de maanrei- zigers naar een later tijdstip wor den verschoven. Het tweetal had de opdracht van geologen in Houston gekregen, voor al uit te zien naar soortgelijke ste nen als die, welke gisteren tijdens de tweede maan-excursie grote opwin ding op de maan en in Houston ver oorzaakten: met stukken kristal die moeten dateren uit de tijd dat de maan werd gevormd. Zij zouden te vens aanwijzingen kunnen bevatten omtrent de geschiedenis niet alleen van de aarde maar ook van het ge hele planetenstelsel. Overigens hebben zij al 71 kg maansteen verzameld (24 tijdens de eerste en 47 tijdens de tweede rit), zodat zij nu alleen nog maar bijzon- zonder interessante stukken moe sten meenemen. Zij hebben opdracht gekregen, het kalm aan te doen. Maar zij maak ten direct na het verlaten van de maanlander al een zeer hoog tempo, om maar zo gauw mogelijk weer op pad te kunnen gaan. Zij moesten voor die rit nog de hoorbuizen die gisteren gebruikt werden naar boven halen, en dat ging erg moeilijk. Scott maakte een paar nijdige op merkingen waarop Houston zei „Laat dan maar liggen en ga rijden". Het geen geschiedde om 11.13 uur nadat met een laatste forse ruk de buis toch nog uit de grond kwam. De televisiebeelden die in Houston werden ontvangen waren weer van uitmuntende kwaliteit, ook toen de mannen na verloop van tijd de bin nenwand van de Hadley-Rille enke le tientallen meters afdaalden. Ir- vond daar opnieuw een prachti ge steen met kristallen. Nadat vanavond de maan is veria- n en Scott en Irwin zich weer bij Worden in het moederschip Ende- ir hebben gevoegd, staat er nog uitvoerig programma van expe rimenten op stapel in de baan om de naan voordat woensdagavond het ;rio weer op weg gaat naar de aar- le voor een landing (Zie voorts pagina 4) HAARLEM iANP> Als vermoe delijke oorzaak van de gisteravond onder de Spaarndamse bevolking ontstane paniek door verhoging van de atmosfeer van de gasdruk, neemt de Haarlemse politie aan, dat een onbekende aan de hogedrukkraan heeft gedraaid. Daardoor kwam teveel gas in de woningen van de Spaarndammers, waardoor ontploffingen ontstonden in geisers. De politie zoekt de onbe kende. (Zie ook pag. 9) Politie verricht massale arrestatie ROERMOND Moeilijkheden tussen een Duitser en twee Zuidmolukkers zijn zaterdagavond in Roermond de inleiding geworden van ernstige onlusten waarbij de 20-jarige militair Peter Janssen uit Geleen werd gedood en drie anderen ver wondingen opliepen. Honderdvijfenvijftig Zuidmolukse jongens en meisjes en dertien Nederlandse jongens die zich in een café hadden verschansd werden gearresteerd en na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De zaak kwam aan het rollen toen de Duitser met twee politie-agenten op zoek ging naar de Zuidmolukkers. Plotseling stond de politie oog in oog met ongeveer 150 Zuidmolukkers, die met stenen en stukken ijzer begon- te gooien. Er werden enkele waarschuwingsschoten gelost en ver volgens enige gerichte schoten op de benen van de Zuidmolukkers. Nadat de politie versterking had gekregen en over en weer schoten wa- gelost sloegen de Zuidmolukkers op de vlucht en verschansten zich in café „De Schuur". Zondagmorgen werden zij daar na een beleg van enkele uren door de politie uitge haald. In het café werd overal, ver stopt in de wandbekleding en onder tegels, een dertigtal slag- en steekwa- ts en een revolver gevonden. Ook op de Zuidmolukkers een aantal patronen gevonden, waaronder die >or een karabijn. De Roermondse politie zegt te be schikken over drie getuigen die Zuid molukkers hebben zien schieten. Niet bekend is wie het dodelijke schot heeft gelost. De kegel die ln het hoofd van het slachtoffer werd ge vonden was een 7.65 mm., een ka liber dat ook door de politie ls ge bruikt. Gezien de verwrongen staat waarin de kogel was is het mogelijk dat het om een geketste kogel ging Gisteravond om half tien werd be sloten de arrestanten in vrijheid te stellen, nadat er foto's en vingeraf drukken waren genomen. Bij 't poli tiebureau stapten de meesten in bus sen en overvalwagens, waarmee ze naar plaatsen buiten Roermond wer den gebracht. Bij het politiebureau stond de brandweer gereed om het verhitte Roermondse publiek, dat op een volksgericht wilde aansturen, op een afstand te houden. De 140 man beschikbare politie hoefde gisteravond niet in actie te komen. Het bleef rustig. Wel bewaak te een groep de perrons. Uit de trei nen werden vier Zuidmolukkers ge haald, die steekwapens bij zich had den. Een groep van dertig Zuid-Mo- lukkers werd met de trein doorge stuurd naar een volgende halteplaats zonder te mogen uitstappen. Commissaris Van Vlijmen, die de leiding had, heeft gisteren de minis- van Binnenlandse Zaken en de commissaris van de Koningin in Lim burg van het gebeurde rapport uit gebracht. (zie ook pagina 9) NIEUW-DELHI NEW YORK (Reuter) In de afgelopen vier maanden zijn ruim zeven miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan n; India gekomen, aldus is officieel Nieuw-Delhi bekendgemaakt. West-Bengalen arriveerden rt 5.345.000 vluchtelingen; ongeveer derhalf miljoen Oostpakistanen zijn naar andere staten in India overge bracht. Een Pakistaanse diplomaat Washington heeft het vertrouwen zyn regering opgezegd en zich a£ gesloten bij de Oostpakistaanse be vrijdingsbeweging. Het is de misch adviseur van de Pakistaanse ambassade Moehith, voormalig staatssecretaris in het kabinet president Jachja Chan. Volgens de Amerikaanse omroep NBC voorspelt Moemith dat komende drie maanden in Oost-Pa kistan wel vijftien miljoen van honger kunnen sterven. Hy kan onmogelijk „door blijven werken vooo een regering die zelfvernietiging be drijft". Hij had zijn beslissing steeds uitgesteld in de hoop dat generaal Jachja Chan de crisis alsnog langs vreedzame weg zou gaan regelen maar voor die hoop bestaat geen grond meer. De Pakistaanse regering heeft van het in leven blijven „de grootste luxe in Oost-Pakistan" ge maakt. WESTERBORK WERKT SAMEN MET APOLLO LEIDEN (ANP) Aanstaande donderdag aai de vorig jaar in ge bruik genomen synthese-radioteles coop te Westerbork worden ingescha keld voor een gezamenlijk experi ment met de Apollo-15. Op de avond die dag zullen de Apolio-astro nauten, op terugweg naar de aarde, en de Westerbork-astronomen gelijk tijdig hun instrumenten richten op twee röntgenbronnen, Scorpius-XI en Sygnus-XI. Deze zenden zeer intense röntgen stralen uit. die vanwege de afscher mende werking van de aardatmosfeer alleen vanuit de ruimte bestudeerd kunnen worden. Kort geleden ont dekte men dat deze objecten ook ra diostraling uitzenden. Deze straling is echter zo zwak dat ze alleen door de allergrootste telescopen, waaronder die in Wes terbork. kan worden geregistreerd. De geleerden hopen nu iets meer te weten te komen over de aard van röntgensterren, door gelijktijdig de röntgen- en radiostraling te meten, afkomstig van uitbarstingen op deze objecten. De leiding van het experi ment berust bij Leidse astronomen. Nadat de Zuidmolukkers uit café "De Schuur" in Roermond waren verdwenen ging men on middellijk aan het werk om naar verstopte wapens te zoeken. Op de foto: drie politieagenten met zoeklamp die de met rietplaten afgedekte zoldering van het café aan een onderzoek onderwerpen. Ontsnapt Een 19-Jarige Oost- duitse sergeant is zondag gekleed in zijn uniform, ontsnapt over de Ber- lijnse muur. Toen hij in de Franse sector van West-Berlijn was aange komen en veilig was vuurde hij zijn machinepistool uit pure blijdschap. Hij is de 526ste Oostduitse militair, die in ziJn uniform uit Oost-Duite- land ls ontsnapt. Het kabinet-Biesheuvel zal zich naast zijn andere taken intensief en daad werkelijk moeten bezig houden met het explosieve vraagstuk van de Ambonezen in ons land. Bijna een jaar geleden heeft dat vraag stuk zich ondubbelzinnig gemani festeerd met het beleg van de In donesische ambassade in Wasse naar. Nu, bijna een jaar later, heeft de Ambonese gemeenschap in ons land. het gevoel dat er niets is gedaan. Nu kan de regering wel betogen, dat dit soort ontzaglijk moeilijke vraagstukken niet in een hand omdraai kan worden opgelost. Natuurlijk zijn er facetten, waar op onze regering geen directe in vloed kan uitoefenen, zoals de voorwaarden waarop Ambonezen naar Indonesië kunnen terugke ren. Maar indirect is daar natuurlijk best iets aan te doen. En aan het thuisfront valt zelfs veel te doen. Er is al het nodige wetenschappe lijke onderzoek verricht. De Ne derlandse regering heeft de taak om aan de hand daarvan en in overleg met de Ambonese ge meenschap beleidslijnen uit te zetten om de opneming van de Ambonezen in onze maatschappij te verwezenlijken. Maar dat moet wel snel. Want geweld werkt aan stekelijk, maar kan nu eenmaal geen oplossing bieden. l Hordenloper Hans van Enkhuizen (AAC), die in de afgelopen week alsnog was toegevoegd aan de ploeg voor de Europese atletiek- kampioenschappen in Helsinki heeft gisteravond voor grote ver warring gezorgd door zich eerst voor Helsinki terug te trekken en enkele uren later op zijn besluit terug te komen. Van Enkhuizen leefde in de (foutieve) veronder stelling dat zijn schoonouders zijn reis naar de Finse hoofdstad zon den moeten financieren. i Hans Koomen, chef d'équlpe van de thuis in een trainingskamp op Papendal verblijvende Nederland- Be afvaardiging, heeft echter be sloten Van Enkhuizen niet meer als lid van de ploeg te accepteren. „De moeilijkheden rondom zijn persoon kunnen de sfeer alleen maar vertroebelen". Dus zal de warrige Van Enkhuizen, die de KNAU had verteld, dat hij via sponsors onder anderen zijn schoonouders f. 4000 ter be schikking had, moeten thuisblij ven. i Deze overigens onverkwikkelijke kwestie was een van de vele sport gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde. Naast de tenniskam pioenschappen, de strijd om de zwemtitels en de eerste scher mutselingen van de voetballers, waaruit Maiwald als opvolger van Kindvall tevoorschijn kwam. Verkeerschaos Een lawine van vakantiegangers heeft zaterdag op de wegen in Beieren en andere West- duitse staten tot een complete cha- geleld. „In 20 Jaar heb ik nog nooit zoiets meegemaakt", verklaar - ïn woordvoerder van het Beier se bureau voor verkeersinformatie. Er heerste een volledige chaos op de wegen. (9ud ^ÏCte v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. ZOETERWOUDSEWEG 23 - 372, WASSENAAR. TEL 3013 LEIDEN - TELEFOON 33741 teuws Uit het Leidsch Dagblad van 1 Augustus 1871: Sedert de vorige opgave zijn alhier door pokken aan getast 4 personen, als her steld opgegeven 4, overleden 2, zoodat in behandeling blij ven 31. Eergistermorgen is met het beste gevolg de twaalfde spanning voor de brug over het Hollandsch Diep van de bouw steiger op de paal jukken geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1