Hoskou's vloot groeit snel, Amerikaanse gaat achteruit Roemenie voert jegens Moskou politiek van „geven en nemen er zit wat vast aan Eva Jane's Fighting Ships'verontrust ;een onrust 0p cyprus' Apollo komt vanavond in baan om de maan Krankzinnige Rus bepleit veel ruimer contact met Westen Onafhankelijkheid gekocht met streng cultuurbeleid 55 [DERDAG 29 JULI 1971 LEIDSCB DAGBLAD ONDEN (AP, AFP, Reuter) Er is reden voor ernstige ontrusting over de achteruitgang van de Amerikaanse :ht ter zee, terwijl daartegenover die van de Sowjet-Unie ;durend groeit, aldus Raymond Blackman, hoofdredacteur het Britse standaardwerk over de oorlogsvloten van de reld „Jane's Fighting Ships", waarvan de zojuist uitgekomen [ave 1971/72 ruim zevenhonderd bladzijden telt. Volgens :kman is de toestand voor de Amerikaanse vloot ernstig. ituatie ernstig boekwerk, een •officiële uitgave, besteedt in nieuwe editie veel meer ruimte de Sowjetrussische marine dan iet verleden. Het zegt dat deze leschikt over 83 onderzeeërs met aandrijving, 318 met traditione- lortstuwing, twee helikoptersche- 26 kruisers, 100 torpedobootja- ;n 130 escorte vaar tuigen van het fregat en korvet, alsmede on- ler 125 kleine snelvarende boten geleide raketten. hoofdredacteur van Jane's toont I voorts verontrust over de ach- itgang van de Amerikaanse en pe zeestrijdmachten. „Voor de rikaanse marine is de situatie jtig", zegt hij. Deze heeft thans ien aanvalsvliegdekschepen te- zestien drie jaar geleden en 'kruisers, fregatten en torpedo jagers tegen 240 in 1969, terwijl (erhouding op het gebied van on- jeeëers 93-103 is. groeiende aanwezigheid van de jetrussische vloot op alle zeeën _|it een bewijs van haar grote ope- jnele kracht, haar moderne tech- 3 en haar souplesse. De Sowjet- _Jsche vloot in de Middellandse is thans vijfmaal zo groot als Jaar geleden. In 1966, aldus Ja- had de Sowjet-Unie nog geen ögsbodems in de Indische n, tegenwoordig kruist er een [tigtal oppervlakteschepen en een Bkend aantal onderzeeëers. —lartegenover zou volgens Jane's multi-nationale zeemacht in dit -ngrijke zeegebied moeten staan. -6 zou schepen van de Verenigde ■en, Engeland, Australië, Nieuw- COSA (AP) De regering Cyprus en de VN-vredesmacht iet eiland hebben officieël ont- dat de VN-troepen in staat van atheid zijn gebracht in verband toegenomen spanning tussen de icse en Turkse gemeenschappen, woordvoerder voor de Cyprioti- regering zei dat „de toestand iet gehele eiland rustig is. Er ien zich geen incidenten voor ge- en ik ben verrast door de be ten als zouden er spanningen ontstaan", aldus de woordvoer- De woordvoerder voor de Turk- aneenschap zei dat hij evenmin wist over spanningen, maar laarde dat „de activiteiten van Jriekse gemeenschap zijn toege en". De woordvoerder voor de ring ontkende dit en zei dat aan Turkse zijde de activitei- «raren toegenomen. Zeeland, India, Pakistan, Maleisië, Singapore, Portugal en Zuid-Afrika kunnen omvatten. Hij vergelijkt deze zeemacht met die van de NAVO in de Atlantische Oceaan. Politieke waarnemers vrezen dat deze suggestie politieke en tactische controverses zou kunnen uitlokken, voornamelijk omdat de hoofdredac teur van Jane's het de meest ideale toestand zou vinden wanneer in de door hem voorgestelde zeemacht schepen van Portugal en Zuid-Afri ka worden opgenomen. Kleine schepen Jane's Fighting Ships legt ten slotte de nadruk op het voordeel dat kleine landen zouden kunnen heb ben door het accent bij de opbouw van hun marine te leggen op klei ne, snelle en met geleide raketten be wapende vaartuigen. De admiraliteiten van de meeste landen hebben lering getrokken uit de vernieting in 1967 van de Israëlische destroyer „Ei- lath" door een klein met raketten uitgerust vaartuig van de Egypti sche marine. Dergelijke schepen zijn verhoudingsgewijs goedkoop, vergen weinig bouwtijd en kunnen kleine marines een aanvalskracht geven die in verhouding tot de omvang van de vloot ongewoon groot is. Niettemin, zo meent hoofdredac teur Blackman, blijft het „prestige is macht" van kracht. Grote schepen zullen nodig blijven om de interna tionale status van bijvoorbeeld een land als Engeland op te houden. De Vaticaanse gendarmes die er op toe moeten zien, dat geen onioelvoeglijk geklede -personen de basiliek van Sint Pieter be treden, hebben vrouwelijke as sistentie gekregen. Tijdens de drukke ochtenduren letten ook twee kloosterzusters er op, dat geen te korte rokken of mouwloze HOUSTON (AP/RTR) De vlucht van de Apollo blijft gunstig verlopen ondanks kleinere probleem pjes, die zich in 'n zo gecompliceerd systeem altijd wel zullen voordoen. Het ruimtevaartuig passeerde gis teren het punt, waarop de aantrek kingskracht van de maan die van de aarde ging overheersen, zodat de snelheid weer is gaan toene men. Vanavond omstreeks negen uur moet de Apollo in een baan om de maan komen. De astronauten hebben gisteren een uur geblinddoekt in de Apollo gezeten, terwijl de ramen waren ver duisterd. Het experiment had de be doeling, iets nader te weten te komen over de merkwaardige lichtflitsen, die vorige Apollo-bemanningen had den waargenomen. Aangenoo- men wordt, dat deze veroorzaakt worden door prikkeling van de her senen door kosmische straling. Deze straling bereikt de aarde nauwelijks doordat zij grotendeels wordt inge vangen door de Van Allen gordels. De astronauten telden de lichtflit sen die zij meenden te zien. Wor- ADVERTENTIE 604e Staatsloterij 28 juli 1971 Eerste klasse Prijzen van: f 10,zijn gevallen f 50,zijn gevallen f 50,zijn gevallen f 100,zijn gevallen f 100,zijn gevallen f 200,zijn gevallen f 400,zijn gevallen f 1.000,zijn gevallen op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers eindigend op eindigend op eindigend op eindigend op eindigend op eindigend op eindigend op eindigend op Een prijs van: f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer De prijs van f 5.000,is gevallen op het nummer f 25.000,is gevallen op het nummer De extra prijs van f 50.000,— is gevallen in c serie C op het nummer en de troostprijs van f 1.000,op nummer van elk van de andere series. 479 220 064 1125 034614 029494 060980 089003 089444 042523 078166 001791 001791 de. Gisteravond werd de maanlander voor de tweede keer geinspecteerd, waarbij de resterende splinters van een gebroken ruitje op het instru mentenpaneel met een stofzuigertje werden verwijderd. In de Apollo- capsule was er voorts even een moeilijkheid met een lekkende drinkwaterleiding. Deze werd vrij vlot gerepareerd waarna er nogal wat handdoeken gebruikt moesten wor den om de capsule weer droog te krij gen. jurken passeren, hetgeen aan leiding geeft tot toneeltjes als op de foto. Ook mannen in korte broek worden buiten de deur ge houden. De woordvoerder van het Vaticaan, prof. Alessandrini, deel de gisteren mee, dat de vrouwe lijke controleurs zijn aangesteld uit psychologische overwegingen. „Als een man aanmerkingen maakt op de kleding van een vrouw, kan dit ergernis geven aan de vrouw, maar vooral ook aan de man die haar begeleidt", aldus prof. Alessandrini. De juist heid van zijn stelling werd een jaar geleden bewezen door een Westduitse toerist, wiens vrouw te licht gekleed werd bevonden voor het kerkbezoek. Het veto van de Vaticaanse gendarme deed de man zodanig in woede ontsteken, dat hij de controleur te lijf ging. De verbolgen toerist moest het tenslotte toch afleggen tegen het Vaticaanse gezag. Paus Paulus heeft intussen nog eens zijn af keer uitgesproken over „de ver laging van de menselijke waar digheid die een gevolg is van on betamelijk mode". Op zijn weke lijkse algemene audiëntie in zijn zomerverblijf in Castel Gandolfo veroordeelde het hoofd van de R.K. kerk ook „de moderne fri vole vermuken, de immoraliteit en de pornografie". LONDEN (Reuter) De Russl sche geleerde Zjores Medwedew, die door de autoriteiten als „schizofreen' (gespleten persoonlijkheid) is be stempeld wegens zijn afwijken de ideeën, heeft opgeroepen tot nor malere contacten tussen Sowjet- Rusland en het Westen. Medwedew, een biochemicus met wereldreputa- Russisch blad achterdochtig over Nixons China - reis MOSKOU (AP) Het Sowjetrus sische regeringsblad Izwestia schreef gisteravond kleinerend over de „sen satie" waarmee het komende bezoek van president Nixon aan China is omgeven en zei van 't bezoek niet veel verbetering van de toestand in de wereld te verwachten. De schrijver van het artikel zegt „graag te hopen dat het overleg van Nixon met de Chinese premier Tsjoe En-lai zal leiden tot een werkelijke normalisatie", maar liet doorscheme ren dat hij er een zwaar hoofd in heeft. Uti het commentaar blijkt opnieuw de argwaan van het Kremlin dat de VS en China bezig zijn een soort van alliantie te vormen die tegen de Sowjet-Unie is gericht. Het is opvallend, aldus het Sowjet russische blad, „dat de vriendelijk heid (van de VS) elke keer groter wordt naarmate Peking zich vijan diger jegens de Sowjet-Unie opstelt". De Amerikaanse regering heeft haar „agressieve beleid in Indo-China" niet herzien en China heeft niet het voornemen getoond dit onderdeel van het Amerikaanse beleid te gaan on derzoeken, „dat een gevaar voor de vrede schept". ADVERTENTIE Nog drie weken lang zit er aan Eva een Eva+ vast. Een gratis boekje met pagina's vol vakantievertier. Deze week het vakantiekleurboek extra. In Eva zelf staat deze week weer een heleboel dat u als vrouw van deze tijd bezighoudt en interesseert. In een onthullende reportage legt Tineke van Radio Veronica uit waarom zij, in de geruchtmakende piratenzaak, achter 'Oom' Bul Verwey staat. Toneelverhuizer Dolf Gerritsen .roddelt' over bekende artisten. 'Goed recht' lost alledaagse juridische problemen en probleempjes vakkundig op. Vrouwen van morgen, een boeiend toekomstbeeld. In Eva PraktischGemakkelijke, luchtige kapsels en kleding zelf maken voor zomerse dagen. Zes pagina's babynieuws. Vol nuttige tips, o.a. de inrichting van kinderkamers. Eva - koop 't Eva zit er aan vast. een open blad tie, zond zijn pleidooi via een ge smokkeld manuscript naar het Wes ten. Britse vrienden vrezen, dat het manuscript, dat in Londen onder de naam „De Medwedew-papieren", wordt gepubliceerd hem opnieuw in de psychiatrische inrichting doet verdwijnen waar hij een Jaar geleden ook bijna drie weken doorbracht. Medwedew heeft de officiële Russische instanties al Jarenlang ze nuwachtig gemaakt door de censors uit te dagen en door een vergeefse campagne voor het verkrijgen van een uitreisvisum naar het buiten land. „Wij moeten leren denken, in termen van vrije contacten met andere landen", zegt hij in zijn 470 pagina's tellende boek. Medwedew veroordeelt wat hij noemt isolatio nistische tendensen" in de Sowjet- Unie en zegt dat het communistisch systeem oude vooroordelen zou moe ten afzweren „zonder acht te slaan op mogelijke individuele complica ties". De Britse uitgevers zeggen niet op welke wijze zij het manuscript in handen hebben gekregen dat uit weidt over de barricades die hij heeft moeten nemen bij zijn po gingen contacten te leggen met Wes terse wetenschapsmensen. Het boek is het tweede, dat Medwedew naar het buitenland heeft gestuurd. Het eerste dat vorig Jaar in de Verenig de Staten werd gepubliceerd was één aanval op de stalinistische dogma's over de wordingsleer en de erfelijk heid. Westduitsers tegen snelheids beperkingen BONN (GPD) Een voorstel van minister Leber van Verkeer om een snelheidsbeperking op de Westduit se wegen, met uitzondering van de autobahnen, in te voeren, wordt door de meeste westduitsers afgewe zen. Dit blijkt uit een opinieonder zoek, uitgevoerd nadat de ADAC (De Westduitse ANWB) en andere organisaties reeds ernstige beden kingen tegen het plan hadden geuit. De minister stelde onlangs voor de snelheid op de verkeerswegen tot 100 kilometer per uur te beperken. Van de zijde der organisaties ia daar tegen in gebracht dat op ver schillende "Bundesstrassen" zonder bezwaar sneller kan worden gere den, terwijl op de autobahn hier en daar een snelheidsbeperking hard nodig is. Een algemene bepaling zou daarom onjuist zijn. Bij het opinieonderzoek bleek 48 pet van alle ondervraagden tegen de beperking te zijn, 36 pet voor. De bezitters van een rijbewijs waren met een meerderheid van 56 pet te gen. Gevraagd of een beperking tot 120 kilometer wenselijk zou zijn, antwoordde 46 pet negatief, 42 pet positief. Van een snelheidsbeperking op de autosnelwegen, waarvan de laatste tijd ook nu en dan sprake is ge weest, moest 75 pet der ondervraag den niets hebben. (Van onze correspondent) WENEN (GPD) Het half af vallige Roemenië, dat door Mos kou doorlopend onder druk wordt gezet, laat geen kans voorbijgaan om zijn onafhankelijke positie in het Oostblok nog eens te onder strepen. Bij een toespraak, die president en partijleider Ceaoe- sescoe vrijdag jl. in Constantsa heeft gehouden, wees deze op de bezwaren die een verdere een wording in de Comecon (de Oost- europese EEG) met zich brengen. Boekarest zou een dergelijke ont wikkeling aldus de president als een aantasting van zijn natio nale identiteit beschouwen. Aangezien Juist dinsdag Jl. in Boe karest een vergadering van de Come con werd gehouden, verdient deze re de dubbele aandacht. Waarschijnlijk wilde Ceaoesescoe al van tevoren het Roemeense standpunt duidelijk omlijnen, omdat de meningsverschil len juist over de graad van economi sche integratie al sinds de dagen van Chroesjtsjow een van de ernstigste conflictbronnen tussen de Sowjet- Unie en Roemenië hebben gevormd. Dat Roemenië ondanks alle intimi datiepogingen van de Russen vast houdt aan zijn onafhankelijkheids- beginselen, bewees ook de passage in Ceaoesescoe's rede over de aan gekondigde rei6 van president Nixon naar Peking. „De grote internationale proble men kunnen niet meer worden op gelost zonder de 800 miljoen Chine zen". aldus de Roemeense president, waarbij hij er, zonder zijn eigen re cente bezoek by Mao Tse-toeng met zoveel woorden aan te halen, nog eens aan herinnerde, dat Roemenië ook ten opzichte van de volksrepu bliek China aan zijn neutrale koers vast blijft houden. Zulke duldeiyke taal is zonder twijfel geïnspireerd door diverse re cente vermaningen en waarschuwin gen uit het Sowjetrussische kamp. Onlangs nam premier Kosigin in een rede in de Mongoolse hoofdstad Oelan Bator, het Roemeense natio nalisme op de korrel. Eind mei was daar tussen de Mongoolse premier Tsedenbal en Ceaoesescoe. die op te rugreis van Rood-China Mongolië aandeed, hooglopende onenigheid ontstaan, naar men moet over de houding tegenover nistisch-China. Kosiging noemde, kennelyk op dat incident zinspelend, zulke meningsverschillen .het werk van vyanden van de internationalis tische eenheid". Aanval en tegenaanval gen Boekarest, dat er nauw verband bestaat tussen het gebrek aan be reidheid tot samenwerking van com munistische landen in him buiten landse beleid en de interne ver zwakking en ondermijning van het communisme. Hongarije deed ook al een duit in het zakje, door eerst by monde van de chef-ideoloog Ko- mocsin de afwijkende politieke beginselen en vervolgens (via het Hongaarse partijblad Nepszabadsag de China-politiek van Ceaoecescoe onder schot te nemen. Komocsin zei onder meer, dat „het lot en de toekomst van onze volkeren niet kun nen worden gescheiden van het com munisme". De Roemeense leiding kon een dergelijke frontale aanval niet onbe antwoord laten, omdat, het als drie Jaar geleden bij Doebtsek, het com munistische systeem als zodanig in twijfel werd getrokken. Bliksemsnel liet hij zijn eigen chef-ideoloog Ni- culescu-Mizil pareren met de vast stelling, dat „niemand zich van bui tenaf kan opwerpen als scheidsrech ter over de vorderingen van het com munisme in het een of andere land" Daarop volgde dan nu in Constantsa nog eens een principiële omschrijving van Roemenië's standpunt: „Elk land is in zijn beslissingen soeverein en kan zelf zijn beleid bepalen". Terwyi Ceaoescescoe dus in zyn bui tenlandse politiek geen enkele con cessie doet en een openlijke confron tatie met Moskou niet uit de weg schijnt te willen gaan, heeft hij in tern tegelijkertijd voor de nodige voorzorgsmaatregelen gezorgd. De cultuurpolitiek heeft half juli opeens een dogmatische koers voorgeschre ven gekregen, om "decadente Wester se bourgeois-invloeden" tegen te gaan. Drie vnn de hoogste cultuur- functionarissen, onder wie Ceaoeces- coe's vroegere beschermeling Ion- I li esc oe als een soort machtige cul tuurpaus opdracht heeft gekregen ideologisch verval met strenge maat regelen te bestryden. Twee redenen De redenen voor deze drastische in greep zijn tweeërlei. Ten eerste heeft Ceaoecescoe bij zijn riskante onaf hankelijkheidspoli tiek een hechte, eendrachtige bevolking achter zich nodig, die zich niet door buitenland se invloeden uit haar evenwicht laat brengen. De nationalistische senti menten wil hij zoveel mogelijk aan wakkeren om zodoende de morele weerbaarheid van de Roemenen, on der wie zich niet onbelangrijke Hon gaarse en Duitse minderheden bevin den, te versterken. Maar vooral moet endeze maatrege-i len worden gezien als een ideolo gisch alibi ten opzichte van de grote broer in het noorden, om die ervan te overtuigen met welke discipline, en stalinistische dogmatiek de partij in Roemenië de zaak in handen houdt! In Boekarest is men zich van het groeiend wantrouwen in Moskou ten opzichte van de woelige rebelse Balkan bewust. In het buurland Joe- go-Slavië voltrekken zich deze zomer door Tito's geleidelijke aftreden ver anderingen, waarvan niemand de ge volgen vooruit kan berekenen. Onder grondse Russische agitatie wijst er op, dat de Sowjetrussen zo'n kans niet ongebruikt voorbij zouden laten gaan. Ook de toenadering tussen de drie communistische zondebokken Roe menië, Joego-Slavië en Albanië, en de eerste concrete stappen voor een soort Balkanfederatie hebben in Mos kou groeiend verzet gewekt. De Sow jet-Unie lijkt met West-Europa en, Amerika internationale ontspanning na te streven maar indien dit Juist is moet zij, om zich die ontspanning te kunnen veroorloven, de eigen sa- telieten volledig onder controle kun nen houden. Daarom is de hernieuw de tegenstelling tussen Moskou en Bokarest een alarmerend signaal, te meer omdat soortgelyke signalen deze zomer ook in Belgrado worden waargenomen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9