Geen aardolie in Waddenzee Uw Leidsch Dagblad Hartchirurgie in een centrum Dorp betaalt advocaat voor man in voorarrest Ton gevraagd om de stank te vergeten Radioactief afval (4000 ton) de oceaan in GS Friesland bezorgd over vervuiling mee op vakantie Medicijnen „lokt" opnieuw meer dan 2300 eerstejaars Advies aan Utrechtse ziekenhuizen: DONDERDAG 29 JULI 1971 LEtDSCH DAGBLAD PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) Deze maand zal onder toezicht van de „European Nuclear Energy Agency" (ENEA) zorgvuldig verpakt vaste radioactief afval op grote diepte (4000 meter) in de Atlantische Oceaan worden geloosd. Dit wordt medegedeeld door het studiecentrum voor kernenergie te Mol. Deze operatie volgt op soort gelijke lozingen in 1967 en 1969. Voor de komende lozing zullen vier landen België, Nederland, Enge land en Zwitserland afval leve ren. De hoeveelheid (ongeveer 4000 ton) en de totale activiteit (circa 14000 curies) zijn kleiner dan bij de vorige operaties. De intensieve ontwikkeling en het op bredere schaal toepassen van kernenergie voor de elektriciteitspro- duktie, alsmede het steeds groter ge bruik van radio-isotopen bij onder zoek, in de industrie en de genees kunde, leiden tot een grote produk- tie van radioactief afval. De behandeling en de uiteinde lijke vernietiging van dit afval plaatst de deskundigen voor moeilijk oplosbare problemen wanneer men te doen heeft met betrekkelijk be langrijke hoeveelheden vast afval met lage activiteit. Een van de methoden van lozing bestaat erin het afval te storten in volle zee in uitgekozen zones en on der zorgvuldige controle. Deze metho de doet niet alleen moeilijkheden rij zen van politieke en administratieve aard op internationaal vlak, maar ook wetenschappelijke, technologi sche en economische problemen. Om de moeilijkheden het hoofd te bie den heeft het Enea methoden uitge werkt met het oog op internationale planning en de controle van de lo zingsoperaties. Vijf landen, leden van het Enea, hebben in 1967 deelgenomen aan de operatie waarbij 11000 ton vaste afval werd geloosd op een diepte van 5000 meter in het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan, al dus het communique van het studie centrum voor kernenergie. Gisteren is in Zeebrugge een goe derentrein aangekomen, bestaande uit 20 wagons met radioactief afval uit de vier eerder genoemde landen. DEN HAAG Volgens de Rijks Geologische Dienst bevat de bodem van de Waddenzee geen aardolie. In deze ondergrond ontbreekt het moedergesteente, waarin op andere plaatsen in ons land aardolie is aangetroffen. Dit hebben de ministers van Economische Zaken, Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening gisteren meegedeeld. Daarmee wordt de kans op spuiters" (uit de hand ge lopen boringen Red.) uitgesloten. In de Waddenzee, op de Wadden- het gebied. Het aantal Jonge zeehon- eilanden en in de aangrenzende ter- ritoriale zee is tot dusver achttien maal geboord. Hierbij zijn alleen aardgasreservoirs gevonden: een ten noorden van Ameland, een op dat eiland ten zuiden van Vlieland. Volgens de ministers bestaat er bij aardgasboringen geen gevaar voor de omgeving. Er worden strenge eisen aan het materiaal gesteld en bovendien moet een veiligheidmar ge in acht worden genomen. Explosies Verder ontkennen d.e ministers dat er van explosies dppr seismisch on derhoek sprake is in de vogelbroed gebieden. De rust van de zeehonden in het Eierlandse Gat en de rust in vogelbroed en fouragegebieden mag door onderzoekers niet worden ver stoord. Een visserij deskundige is steeds bij het werk aanwezig om te zorgen dat de belangen van de vis serij en van schaal- en schelpcultu res in acht worden genomen. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten van Friesland him ongerust heid uitgesproken over de milieu hygiëne in het Waddengebied. Dat komt niet zozeer- emdat- zij bang zijn voor eventuele lozing van boorvloei- stoffen alswel door wat' zij weten van bestaande afvallozingen en door de onzekerheid over het antwoord op de vraag in welke mate er vuil wordt geloosd. Op het ogenblik worden volgens GS van Friesland geen boringen verricht in het Waddengebied. Dat kan zeggen gedeputeerden wel elk ogenblik anders worden, maar in de boorvergunning zijn voorwaarden over vuillozing opgenomen. Boor- spoeling moet bijvoorbeeld worden opgevangen en afgevoerd, gewoon lijk tot buiten de territoriale wate ren. Het staatstoezicht op de mij nen kijkt toe of men zich daaraan houdt. Zeehonden De vervuiling van de Waddenzee lijkt Inmiddels een nieuwe aanslag te plegen op de zeehondenstand in Oudheidkundige vondst Bij graafwerkzaamheden te Melfi zijn *n 2500 Jaar oude begraafplaats, oude Juwelen en oude produkten van kunstnijverheid gevonden. Tot de vondst behoren een fraaiversier- de strijdwagen, tientallen gouden, zilveren en bronzen versierselen en verschillende vazen gevonden, waar onder een drinkbeker in de vorm van een geitekop. den dat dit Jaar geboren wordt is zeer gering en bovendien enkele we ken te laat. Er komen veel geboor- tenafwijkingen voor en de dieren zijn vaak in slechte conditie. Vol gens de directeur van het museum op Texel is een en ander te wijten aan de aanwezigheid van grote hoe veelheden zware metalen (o.a. kwik) in het Waddenwater. Bovendien blijken veel oudere die ren te sterven nadat ze jongen ter wereld hebben gebracht. Vorige week vond Jan Wolkers op Rottu- meroog een door de moeder verla ten zeehondje. Gisteren werd op nieuw een jong zeehondje gevonden, nu op Terschelling. Kapitein Huis- kes, vlieger van de Luchtmacht le verde het diertje af bij het museum op Texel. Er verblijven daar reeds enkele Jonge zeehonden die er slecht aan toe waren. ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantlelormuller, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. ons niet op te be LI en voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet t Als brief verzenden frankeren met 25 ct. Ons HUISADRES la: INaam: Straat: ..v Woonplaats: Kwartaal Wtf hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES la: doorhalen wat niet plaatsnaam: S.v.p. In oloklettera. (Bij tijdelijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen maar wel datum le en laatste dag van Inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. le dag Terug uit Pcfrto Ercole na de beëdiging door Koningin Juliana. Onder de paraplu's van links naar rechts de staatssecretarissen Schelfhout, Kruislnga, Grosheide, Rietkerk, mevr. van Veenendaal— Van Meggelen en Vonhoff. van opzending/inhouding. Voor Nederland. Belgie en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost Kosten r 0,60 per dag. Voor tijdelijk in te houden kranten wordt bij restitutie van het te veel ne taal de abonnementsgeld f 0.50 ln mindering gebracht voor administratie kosten. STEENBERGEN Een groep in woners van het Brabantse Steen bergen is in actie gekomen voor plaatsgenoot Jan Peeters, die veer tien dagen geleden is gearresteerd en nu in het huis van bewaring in Breda zit Deze 31-jarige metselaar raakte op zaterdagavond 10 juli tij dens de Steenbergse kermis in een café aan het vechten met de 35-ja- rige woonwagenbewoner P. Vos uit Eindhoven. De laatste werd daarbij door Peeters met een bierglas in de halsslagader getroffen en bloedde ter plaatse dood. Een aantal Steen Dergenaren vindt dat de schuld van het dramatische gebeuren allerminst by de ingeslo ten metselaar ligt. zy zyn nu in de bres gesprongen voor Peeters en brengen geld by een om hem te ver zekeren van een goede advocaat Van het benodigde bedrag van 1250 gulden is reeds by na 500 gulden binnen aan giften van particulieren, middenstanders en bedryven Dp heer C.' Hoendervangers, raadslia voor de Katholieke arbeidersparty in Steenbergen, is de man die de actie coördineert Hy is er van overtuigd dat het resterende bedrag ook wel dra binnen zal zyn op de speciale geopende postrekening. DEN HAAG De wettelij ke invoering van het wachtlijs tenstelsel heeft de belangstel ling voor de studie in de medi cijnen niet doen afnemen. Dit is het ministerie van Onderwijs gebleken uit het feit, dat voor bet studiejaar 1971-1972 ruim 2300 eerstejaars-studenten moe ten worden ondergebracht by de nedische faculteiten De com- rüssie aanmelding voor eerste jaars in de geneeskunde in Jtrecht kreeg zelfs meer dan 2600 aanmeldingen, waarvan er echter ongeveer driehonderd ?ijn teruggenomen. In een brief aan de univer siteiten heeft minister zonder portefeuille Jhr. mr M. L. de Brauw een beroep gedaan op .de grootst mogelijke inspan ning en improvisatie om. on- ianks de moeilijke situatie, voor alsnog met de bestaande midde len het onderwijs mogelijk te maken". Het aantal medische studen ten, dat ln Rotterdam terecht kan. Is door de minister op 180 vastgesteld. Voor de ove-ige eerstejaars in de geneeskun de is de volgende spreiding over ie universiteiten gedacht: Lei den veertien procent. Groningen zeventien, Utrecht veertien, Ge meente-universiteit Amsterdam 22, Vrije Universiteit Amster dam achttien en Nymegen vyf- tien procent. Het maximum aantal hoeft oer faculteit niet groter te zijn dan 425 eerstejaars. Eventuele -estaantallen zullen gelijkelijk over de andere universiteiten worden verdeeld. In Lelden kunnen 195 me dische studenten volledig het tweede cursusjaar gaan volgen ln Groningen. Utrecht en Nij megen steeds 200, aan de G.U. Amsterdam 250 en aan de V.U Amsterdam 210. „Wy oefenen geen dwang uit, dat u trouwens niet kunnen, maar lebben de mensen alleen per adver tentie uitgenodigd giften te doen Het loopt goed, er was zelfs een ichenking van honderd gulden", zegt hy. Terreur Voor de heer Hoendervangers staat het vast dat de Steenbergena- met hun bijdragen tevens willen demonstreren tegen het vrypostige gedrag van de woonwagenbewoners, die al langere tyd de plaats terro riseren. „Het broedde al een tydje, want de woonwagenbewoners lokten het steeds uit. Peeters is er de dupe van geworden, maar het had ieder van kunnen treffen. Vandaar dat de sen zo spontaan hulp bieden", aldus het raadslid. ÈCLM-direkteuren met pensioen SCHIPHOL (ANP) - In verband met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftyd hebben Ir. J. Luy- mes, lid van de directie van de KLM en de heer D. K. van Houten, alge meen bedryfsdirecteur, deze week hun functies neergelegd. Ir. Luymes begon in 1932 by de KLM als assis tent-chef op de motorafdeling. De heer Van Houten trad in 1947 in dienst, toen de KLM de Koninklyke Indische Luchtvaartmaatschappy ar hy sinds 1929 werk- "Ik heb niet om redding gevraagd" DELFT (ANP) „Ik heb niet gevraagd om een red ding", riep de 51-jarige Turk Ofrir, nadat hij door een achttienjarige Delftenaar van de verdrinkingsdood was gered. De Turk was in de Delftse Kolk me zijn kano omgesla gen en had zich aan het ge kantelde vaartuig vastge klemd, omdat hij niet kon zwemmen. Zonder zich te be denken sprong de achttien jarige Ton Bos uit de Molen straat gekleed te water en bracht de drenkeling op het droge. Na de redding bemerkte hij echter, dat hij zijn porte feuille met f. 150,- in het wa ter was kwijt geraakt De Turk ging niet in op het voorstel van de redder om voor dat verlies een regeling met hem te treffen. Hij zei dat hij niet had gevraagd om hem uit het water te halen. Bovendien moest Ton Bos maar eens bewijzen, dat hij dat geld inderdaad in zijn zak had gehad. Ook de politie slaagde er niet in de partijen tot elkaar te brengen. Ton bleef zijn f.150,- kwijt. NAARDEN Dertig omwonenden van het meertje „De Lepelaar" by Naarden willen van de chemische fabriek .Naarden' per man honderd duizend gulden hebben als troost ln de ellende, die de stank van de af- vallozing van de fabriek in het meertje hen al jaren oplegt. De hui zen en boerderyen, die in deze golf van stank liggen zyn aan niemand te verkopen, de psychische belasting is voor de omwonenden niet meer te dragen, de meeste mensen lopen de hele dag rond met barstende hoofd- pyn. Een woordvoerder van de fabriek liet weten, dat zyn directie de schadeclaim, die is neergelegd in een gezamenlijke brief van de dertig, van de hand wyst en de afhande ling aan haar adviseurs overlaat. De briefschryvers zeggen dat „Naarden" te weinig geld uittrekt voor de oplossing van het stankpro bleem. Ze willen geen medewerking geven aan een enquête om de erva ringen te inventariseren. Twintig jaar Illegale brug bleek vakwerk STAVEREN De zeven inwoners van het Friese havenstadje Stave ren, die dinsdagnacht in hun woon plaats een brug sloegen over de Assendelft, hebben vakwerk geleverd De gemeentearchitect heeft het bouwsel gecontroleerd. Het zat zo stevig in elkaar dat de loco-burge meester het goed vindt dat de brug in elk geval blyft tot de burgemees ter op 22 augustus van vakantie terugkomt. De bevolking van Staveren heeft de brug met veel feestvertoon ont vangen en maakt er druk gebruik van. De bruggebouwers hebben him stoutmoedige, maar illegale initiatief genomen omdat ze het wachten op officiële vergunningen van de auto riteiten eindeiyk beu waren. „We moeten al twintig Jaar leven in een milieu dat door uw afval is verontreinigd. U kimt niet verwach ten dat wy medewerking verlenen aan een bedryf, dat zich nooit iets aan ons gelegen heeft laten liggen", zo vinden zy. De chemische fabriek stelt, dat zy alles doet om de overlast zoveel mo gelijk te verkleinen. Het zal echter nog twee jaar duren voor er een af doende oplossing is gevonden. De fabriek doet intussen alles om „De Lepelaar" te verlaten vóór die twee jaar om zyn. hebben wanneer er zou worden ge wacht tot de hele structuur en or ganisatie van de nieuwe kliniek zijn geregeld. UTRECHO De afdelingen hart chirurgie van het Academishc Zie kenhuis en het St. Anto- niusziekenhuis in Utrecht doen er het beste aan één Hartchirurgisch Centrum Utrecht ln het leven te roepen dat als één zelfstandig geheel gaat werken, pit adviseert d De Stuurgroep realiseert zich de risico's van een beginnen zonder dat alle richtlijnen tot in bljzonderhe- Hierdoor werd den zijn vastgesteld. Ziekenhuis ineens onbemand. Het hartchirurgisch team van het Sint Antoniusziekenhuis bood in april in zijn geheel aan ook het werk in het Academisch Ziekenhuis op zich te nemen. Rijksuniversiteit werd ingesteld is nu gekomen tot het advies voor één zelfstanidg hartchirurgisch centrum. de mogelijkheden zen heeft onderzocht. De Stuurgroep meent, dat het hart- centrum zo snel mogelijk moet gaan functioneren. Het zou teveel Door het conflict rond de Utrechtse tijd gaan kosten en schadelijk zijn hartchirurg prof. dr. voor de blangen van de vele hart- vaard. Wel zal tevoren een aantal basisregels moeten worden vastge steld. patiënten, die behandeling nodig hartchirurgie van het Academisch De Stuurgroep, die hierop door de dreigende ramp voorkomen. Individuele leden van het team van het „Antoniuszieken- Uitgebreid adviseert de Stuurgroep Homogeniteit over de taken en bevoegdheden kern wordt van het bestuur, waarin haars in ziens zeven leden moeten zitten: tweemaal drie, die benoemd wor den door elk van de twee zieken huisbesturen en een voorzitter, aan te wijzen door de ministers van geen direct belanghebbenden zoals medici uit het hartteam ln het be stuur zitten. Directieleden van bei de ziekenhuizen en leden van de hartteamkern zouden wel een ad- Bestuur viserende stem kunnen hebben. huis waren al benaderd het „Academisch te komen. Dit had tot gevolg kunnen hebben, dat ook het hartchirurgisch team van het Antoniusziekenhuis uit elkaar zou vallen. i de hartteam- belang van de eer ste orde geacht. Aan die kern moe ten dan ook geen specialisten wor den geacht. Aan die kern moeten dan ook geen specialisten worden toegevoegd, waartegen binnen de kern bezwaren bestaan.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7