Zanger Matt Monro blij met Spaanse erkenning c/jjifll mrnmma] C(jy) vandaag ...e/7 gisteren I Serie shows in Palma de Mallorca LE1DSCH DAGBLAD 'UITROEIEN DIE PEST' Wolfram Gehring in Pieterskerk TV morgen] DONDERDAG 29 JULI 1971 LEID8CH DAGBLAD Zanger Matt Monro spreekt geen woord Spaans. Op de plaat weet hij echter lyrische volzinnen in deze taal te produceren. In eerste instantie op verzoek van een Zuidamerikaanse impressa- rio, later omdat bleek dat Spanje grote interesse had in zijn pro- dukties. Op het ogenblik is de Engelsman dan ook een graag ge ziene gast in Spanje, waar altijd wel plaats voor zijn shows is. op het ogenblik slaat Monro, klein gezette veertiger met grijzende sla pen, geprogrammeerd in het Audito rium van Palma de Mallorca, al waar het publiek voornamelijk En gels en Spaans is. Jaarlijks keert Matt Monro terug in Palma. waar The Mervyn Conn Organisation een maand lang actief is. Ten gerieve van de toerist werd Monro en wor den nog Nina (van Frederick), Marmalade, Herman's Hermits, Clo- dagh Rodgers, Harry Secombe, Alan Price en Georgie Fame naar het ei land gehaald. De Peddlers, zanger James Royal, komiek Lance Perci- val en speelpoes Susan Maugham het constante voorprogram- Matt Monro is met de kenning erg tevreden. Hij vindt het jammer dat de rest van het Euro pese vasteland hem enigszins heeft vergeten. Vijf jaar geleden was hij voor het laatst in Nederland. Hij zou erg graag weer eens een kijkje willen nemen in onze tv-studio's en belooft reeds met een aantrekkelijke programma te zullen komen. VERWATERD Monro, armbandhorloge ingelegd met kleine diamantjes („een ge schenk van mijn Berlijnse vrouw- vertelt hij later tegen een Duitse radioverslaggever)„Ik vind het niet zo leuk dat mijn connecties met de meeste Europese landen een beetje zijn verwaterd. Het was al tijd prettig werken. Waarschijnlijk is het ook wel een beetje mijn ei gen schuld, ik heb me te veel op de Engelssprekende landen geconcen treerd. En daarbij komt nog, dat ik vaak in Las Vegas, San Francisco en New York zit. Voor een man, die zich heeft toegelegd op de showbu siness altijd erg aantrekkelijke plaatsen. Je afzetterrein is daar zo veel groter". Via Radio Luxemburg belandde de ex-vrachtwagenchauffeur in 1960 in New York. Londenaar Monro (toen nog als Terence Parsons levend) had reeds een aantal talentenjach- ten gewonnen en werd door pianiste I Winifred Atwell in het zadel gehol pen. Zij bekostigde grotendeels zijn eerste plaat en zorgde er voor dat hij een platencontract kreeg aange boden. Door toedoen van president Eisen- liouwer belandde hij in het Penta gon. Het gevolg van een dergelijke uitnodiging: diverse Ed Sullivan sows en een geweldige introductie in Las Vegas. pc m v/v»V.V -V V'v f4 I" fc' i 11 I I l. In de twaalf Jaar dat Matt Monro op muzikaal gebied actief is, ver schenen 2.000 nummers op de plaat. Canada, Nieuw Zeeland, Australië, Amerika en Japan zijn de grootste afnemers. Voor de Spaanse en Zuidamerikaanse markt deed Monro LAS VEGAS De zanger, die stelt geen woord op papier te krijgen („ik zou graag willen, maar heb er gewoon geen enkele feeüng voor") brengt veel teksten van Udo Jürgens. De Oos tenrijker Jürgens is één van zijn beste vrienden en lijkt er geen en kel bezwaar tegen te hebben, dat Monro met zijn songs mooi weer speelt. Het „Walk away" van der Udo leverde Matt Monro goud op. Ook manager Don Black blijkt on misbaar voor de firma Monro. Black vervaardigt en vertaalt veel voor de Engelsman, die wanneer hij snel praat in „cockney" vervalt, en eerder zakelijke dan de artistieke ADVERTENTIE Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs r* Ik word abannee per 13 aug. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur m(] 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. waarde van de show blijkt door te hebben. Matt Monro op de planken betekent vooral luisteren naar een man, die in zijn stem meer show legt dan in zijn bewegingen. Hij gebruikt enkel het midden van het podium, maakt geringe gebaren en praat nagenoeg niet. Met tenorsaxofonist Ronnie Scott en een voor Spanje gefor meerd Engels orkest is het repertoi re slechts een maal doorgenomen. Monro's vaste pianist speelt tijdens de show voor dirigent. Alles ver loopt soepel. Monro kent de kneep jes. MOEILIJK De meegebrachte Spaanse tekst le vert echter enige moeilijkheden op. Het studio-Spaans in praktijk bren- MATT MONRO gen. blijkt niet helemaal haalbaar. Monro gaat van Spaans over in Engels en omgekeerd. Later: „Spaans ls moeilijk. Ik spreek de taal niet, leerde de uit spraak, maar vind weinig identifi catie. Of ik me er meer voor zou willen inspannen? Ik geloof het wel, maar het excuus is tijd". Zuid-Afrika wacht vijf weken) en met Amerika zijn contracten gete kend voor dit najaar. Monro: „Met kerstmis hoop ik terug in Londen te zijn. Ik verheug me er nu al op Ophouden? Neen, Ik zou niet kun nen. Niet voor het geld, maar zin gen veraangenaamt mijn ademhalen en zolang die trip mogelijk is, zal ik hem blijven maken". JERUZALEM (Reuter) Rabbijn Solomo Lorenz heeft in het. Israëlische parlement bij premier Golda Medr aangedron gen op sluiting van de Israëli sche televisie "opdat Israël het eerste land ter wereld worde waarin die pest is uitgeroeid". De ultra-orthodoxe Joden gron den hun bezwaren tegen televi sie bü de bijbelse tien geboden, die onder meer het maken van gesneden beelden verbieden. NEDERLAND I LEIDEN A.s. vrijdagavond heeft het derde K O.-zomer-orgelcon- cert in de Pieterskerk plaats. Dit con cert zal worden verzorgd door de Duitse organist Wolfram Gehring. Wolfram Gehring werd in 1928 ge boren en studeerde aan de conser vatoria in Keulen en Detmold. Naast het geven van concerten in binnen- en buitenland, is Wolfram Gehring docent aan het conservatorium in Keulen. Reeds lange tijd is Gehring organist aan de in 1950 gerestau reerde Kartauserkerk in Keulen. Ook als olavecymbelspeler heeft Wolfram Gehring grote naam verworven. Op het programma dat Gehring op 30 juli zal uitvoeren, staan werken van J. S. Bach, W. Fr. Bach, W. A. Mozart. C. Saint-Saens, Joh. Brahms en Ch. M. Widor. De K. O.-zomer-orgelconcerten zijn voor zowel inschrijvers van K. O. als voor niet-inschrijvers toe gankelijk. Egyptische schatten gaan naar Engelaiul CAIRO (AP) Vijftig relikwieën van onschatbare waarde, eens het eigendom van de legendarische ko ning Toetanchamon, zullen geduren de zes maanden in 1972 in Londen worden tentoongesteld. De kostbaarheden, verzekerd voor 9 miljoen pond. sterling (78 miljoen gulden) worden in april naar Lon den gevlogen om te worden tentoon gesteld in het Britse Museum aldaar. In 1972 is het 50 jaar geleden dat .een expeditie onder leiding van de Britse archeoloog Howard Carter, het graf van Toetanchamon in de Egyptische koningsvallei vond. De schatten worden voor de ten toonstelling afgestaan door het mu il van Cairo. Kunstuitgever Pierre Cailler (69) overleden PARIJS AFP) Pierre Cailler, een van de grootste kunstuitgevers ter wereld, is op 69-jarige leeftijd in Roussillon in Zuid-Frankrijk overle den. waar hij met vakantie was. Cailler, een Zwitser, had vestigin gen van' zijn uitgeverij in Lausanne en in Geneve. Hij is o.a. bekend ge worden door de reeks: "Grote kun stenaars, zoals zij zichzelf en him vrienden hen zien", uitgebreide mo nografieën over Dynoyer de Segon- zac, Raoul Dufy, Vlaminck, Van' Dongen en anderen. Ook was hij de oprichter van het blad "Style". Voorts werkte hij aan een serie over antieke theaters. 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 (Kleur) VPRO-Campus. Gevarieerd programma (VPRO) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 (Kleur) Vervolg VPRO-Campus 10,30 (Kleur) Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05..— (Kleur) Van gewest tot gewest (NOS) 7.50 Kleur) Tips van het Nationaal bureau voor toerisme (NOS) 8.00 (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 (Kleur) The Bold Ones: tv-feuilleton (TROS) 9.10 Beck Home: licht gevarieerd muziekprogramma 10.00 (Kleur) Aurum het element Au. (TROS) 10.20 (Kleur) Journaal (NOS) Na zijn filmverslag over het Metropolitan Ziekenhuis in New York zagen wij gisteren (dankzij de goede zorgen van de KRO, ook goed inkopen is een gave, zoals elke voetbalclub weet) een tweede film van hoogleraar in de rechten Fre derick Wiseman, getiteld „Ge zag en orde". In zeker opzicht een misleidende titel, omdat die associaties oproept met Spiro Agnew, met Udink zelfs, met. „de harde hand van de Heilige Hermandad", met de monstraties voor gerechtvaar digde doelen die neergeknup- peld worden de politie, enz. enz. „Gezag en orde" is een woordcombinatie geworden waar voor velen een luchtje aan zit. In die betekenis heeft Wise man zijn film niet opgezet. Zonder nu te willen zeggen dat de politie in Kansas City erg zachtzinnig optrad (met name de wijze waarop een neger boertje werd aangepakt deed aanvankelijk vermoeden dat we met een gevaarlijke moordena res te maken hadden), was de uiteindelijke slotsom toch niet ongunstig, en krijg Je in ieder geval het gevoel: „Je zal al die akkefietjes zelf maar moeten opknappen". Amerika is tenslotte een land waar de mensen pistolen met zich meedragen, zoals wij een portefeuille in ons zak hebben, waar dan nog de tegenstelling blank-zwart, bijkomt, die de kwesties zelf ook nog eens ex tra vertroebelt als een blanke politieagent een ruzie tussen negers moet bijleggen of een jonge neger moet arresteren. Toevallig vertelde een vrien mij gisteren, dat hij een echt paar uit Amerika op bezoek had. De vrouw zei dat hij hier (dat was in Amsterdam-Bui- tenveldert) zo mooi woonde. Och. zei hij, wat noem Je mooi? De vrouw antwoordde: „Ik bedoel met mooi niet dat het er zo mooi uitziet, maar dat Je hier ook als vrouw zo maar gewoon op straat kan lo pen. Dat durf ik bij ons niet, zelfs niet overdag". Amerika is een andere wereld, en in dat licht bezien maakte de politie in Kansas City nog een heel redelijke indruk. Ove rigens duikt hierbij het pro bleem op, dat zo'n Wiseman- film wel suggereert een beeld van de werkelijkheid te geven, maar dat in feite natuurlijk niet doet. Wiseman filmde vijf weken lang het doen en laten van de politie in Kansas City, draaide tussen de dertig en veertig uur film en gooide na een half jaar montage 96 pet van zijn materiaal weg. Wat Je dus uit eindelijk te zien krijgt, is niet 1 uur en 20 minuten in het le ven van een paar politieman nen, maar de hoogtepunten (de spannendste, de leukste, de trieste, de onaangenaamste) van vijf weken in het leven van enkele politiemannen. We zagen dus een sterk gecon centreerd verslag, bovendien een gekleurd verslag in die zin, dat de Interessantste momen ten gekozen waren en in een bepaalde volgorde waren gezet, die het meest effectief leek te zijn. Uiteraard is dat het recht van iedere filmer, in zeker op zicht is het ook zijn plicht, want dat is de manier om pakkende televisie te maken. Alleen rust dan op onze schou ders de plicht ons er voortdu rend van bewust te blijven dat we flarden van de realiteit zien, en veel grotere, grijzere, saaiere flarden niet te zien krijgen. NICO SCHEEPMAKER TROS. 18.00 NCRV. 22.00-24.00 5. 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Klass. en mod. muz. (gr (7.30 Nws.; 7.32 Act 8.00 Nws. 8.11 Voor de kinderen. 8.25 Overweging. .30 Nws. 8.32 Voor de hulsvr. (9.00- 9.10 Gymn. v. d. hulsvr.). 9.45 Evan gelie zonder masker, lezing. 10.00 (S) Europera: operamuz. (opn.). 11.00 Nws. 11.03 V. d. zieken. 11.55 Meded. 12.00 (S) gevar. progr. (12.22 Wij van her land: 12.26 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.80 Nws.; 12.41 Act.; 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Dood vervolghoorspel. (6) 14.55 (S) Verz.progr. v. opercttemuz. 16.00 Nws. 16.03 (S) Disco Drive In: De showbusiness op de korrel geno men. 17.00 Alctua/Sportkompas: Sport,)nieuws, reportages, kommenta- Veel gevr. gewijde muziek (gr.). 20.00 (S) Amusementsmuz. (opn.). 21.05 Nationale Zwem kampioenschappen in pole Ork. *ws. (S) Cabaretprogr. 23,55-24.00 22.30 Nws. 2240 (S) Lichte gram.n i FM-kanalen. 12.00 N.O.S. 13.1 10.00 AVRO. Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 Dag (8.00 leuters 10.10 Arbeidsvitaminen. 11.00-11.02 Nws.). 11.30 (S) Radio koor van de BRT: klass. liederen. Er wordt op het ogenblik heard gerepeteerd voor het pro gramma Adèle en Leen", waar mee Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard vanaf september een tournee door Nederland gaan maken. De show is geschreven door Eli Asser, Jaap v. d. Merwe en Guus Vleugel. Voor de regie tekende Rob Touber. Adèle en Leen worden in de show bijge staan door Kika Mol en Rob v. d. Meeberg. Op de foto: Leen Jonge- waxvrd, Rob Touber, Adèle Bloe mendaal, Rob v. d. Meeberg en Kiki Mol tijdens een repetitie pauze. 11.55 Beursber 12.00 Populair progr. over ontwikkelingshulp. Overhelds- bouw. 12.40 Lichte gram. muz. 12.50 radiomagazine lezlngen_ en een korte overdenking! 15.00 (S) Aspekten mentaren, reportages, interviews, ber. (le.oo Nws.; 21.00 Progr. gewijd aan Enrico Caruso (gest. 2 augustus 1921). 22.30 Nws. 22.40 Meded. 22.45 Act. 22.55 (S) 't Is ,J.3orduw-nCa Draadomroep. (Over de 4e lijn) di Figaro", opera Irmgard Seefrled, Rosl Schwaiger, Anni Felbermayer. Hllde Czeska, so praan; Elisabeth Höngen, alt; Erich Wenen: Dlrlgent( Herbert Nederland I NOS: 18.45 (K) Pip en Zip. NOS: 8,55 (K) Journaal. KRO; 19.05 (K) Richard. NOS: 20.00 (K) luw, showprogramma i BBC Rectstreeks verslag van de landing vaj te evenwicht: 3. Het landschap, happen: nabeschouwing ze week gespeelde wedstrljaen. imuö: 20.00N(K) Journaal. AVRO: 20.21 (K) de hedenmiddag gespeelde halve finales 1.55 Telearchlef II: (z/w en K)se- ectie uit opnamen van TV-program- 26.00 (K) Journaal.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5