moet een woonwijk worden BRANDWEER IN RIJNLAND REGIONALE (sanering Herengracht -Zijlsingel) BALLY DAF-DAG Duits autocircus komt naar Leiden DONDERDAG 29 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD BINNENSTAD IN LEIDEN IN BEWEGING Het gebied binnen de singels Leiden heeft op Amsterdam na de i De veelheid aan onderzoeken, die gecoördineerd worden tot een grootste binnenstad van ons land staat in de volle belangstellingduidelijke beleidslijnzal het gemeentebestuur een integraal over- I zicht geven. Hierdoor bestaat de behoefte aan een binnenstadsonder - De ene nota na de andere verschijnt. In aantocht is de binnenstads- zoek door de NV Maatschappij tot projectenontwikkeling Empeo niet notawaarin het gemeentelijk beleid voor het gehele gebied uit de I meer bij het college van burgemeester en wethouders. Vorig jaar doeken wordt gedaan. Verschenen is een rapport over de verandering I werd aan de raad een voorstel gedaan een Empeo-onderzoek te laten van bestemmingen in het saneringsgebied Herengracht-Zijlsingel, de I houden, welk voorstel toen werd aangehouden. Wethouder Kret Havenwijk-zuid, waaruit wij hieronder publiceren. heeft nu meegedeeld, dat van het voornemen is afgezien. ■Schoenen k&£ kenmerk. ku/a.CiteiC vanj)ajen_ Dow-fcer^teeg 2.1 Leide-n. (Van één onzer redacteuren) LEIDEN De Havenwijk-zuid, een in sanering zijnd gebied tussen Herengracht en Zijlsingel in de schil van de Leidse binnenstad, moet een woonwijk worden. Dat is de conclusie, die men kan trekken uit een rapport van het gemeentelijk bu reau sociografie, die in overweging geeft bestemmingen in dit gebied te veranderen. De eerste nieuwbouw is er voor het gewestelijk arbeidsbureau en de eerste nieuwbouw voor woonbestemming volgt dit jaar: een nieuw Oudeliedenhuis aan de Oude Rijn tussen Waardgracht en Oranje gracht. Aansluitend is er een plan voor de bouw van honderd bejaardenwoningen. Gewerkt wordt verder aan vernieuwings plannen voor Oranjegracht en de plannen makers overwegen ook nog de Waard gracht als watertje te laten bestaan. Bij de foto's Rechts boven de Haven met de randbebouioingdie blijft. Hierboven de begraafplaats bij de Zijlpoort, waar een binnen stadspark is gedachtOnder de Oranjegracht, die wellicht gehand haafd wordt. (Foto's Holvast) Dit weekeinde bij Groenoordhal LEIDEN Het Duitse autostuntcircus The Hell Drivers (dat deze week met veel succes enkele spectaculaire shows heeft weggegeven in Katwijk aan Zee) komt dit weekeinde naar Leiden. De op toernee zijnde karavaan staat zaterdag, zondag en maandag achter de Groenoordhal. Op die dagen geven zij avonds om kwart over acht zondag is er bovendien een middagvoorstelling om drie uur in hun geel-zwarte Opeis verbluffende staaltjes precisie-rijden ten beste, gevolgd door een weergaloos partijtje stunten met een paar nog rijdende sloopwagens. De Hell Drivers zijn eigenlijk mo derne circusmensen, die de paarden- dressuur hebben ingeruild voor de auto-acrobatiek. De acht stun- ters (onder wie twee Jonge vrou wen) stammen ook inderdaad uit oude circcusfamilies. Herr Bürst- lein, de clown van het gezelschap gegeven moment verschijnt hij tijdens de meer dan anderhalf uur durende non-stop show in een vol komen maf autootje vertelde gis teren in Katwijk, dat zijn overgroot moeder het kunstrijden te paard nog heeft geleerd aan keizerin Sissi van Oostenrijk. Hell Drivers Het ergste wat Je de Hell Drivers kunt aandoen is: hen te verwarren met autocrossers. Dat zijn ze na melijk niet. De Hell Drivers voeren een uitgedokterde show op met nor male auto's, en dat is heel wat an ders dan het rondsjezen in speciaal geprepareerde cross-auto's. De show van het Duitse autocir cus bestaat eigenlijk uit twee de len. Om te beginnen laten ze zien wai, een vakman uit een gewone, hooguit drie Jaar oude wagen kan halen. Op twee wielen rijden, bet rakelings langs elkaar scheren, het maken van twaalf meter lange sprongen over schansen, het rijden door een „muur" van vuur, het keer op keer slippen met draaien van driehonderdzestig graden, voor de Hell Drivers is het bijna dagelijks werk. Het tweede deel van de show be staat uit het finaal oprijden van sloopwagens. Ook dit zijn auto's die niet speciaal zijn ingericht, maar die wel zo veilig mogelijk aan de start lijn komen. Banken, ruiten en losse intereursvoorwerpen worden verwij derd, om te vermijden dat onderde len van de wagen tijdens het ma ken van de ongelooflijke salto's mor- tale het publiek invliegen. Twintig meter Er zijn overigens nog nooit onge lukken gebeurd tijdens de voorstel lingen van de Hell Drivers, die ook met twee motorfietsen stunten. Er heeft wel eens een Hell Driver be kneld gezeten, maar het is zonder meer mogelijk verzekeren de rij ders zelf dat het publiek er met de neus bovenop staat: de stunts gen geïmproviseerd lijken, ze zijn in wezen zorgvuldig in elkaar ge zet. Uit veiligheidsoverwegingen vindt de Leidse brandweer het ech ter raadzamer, dat het publiek op 'n afstand van twintig meter toekijkt. Een verandering van bestemming aanvankelijk: bedrijfsbebouwing met woongelegenheid dus, die het gevolg is van een gewijzigd inzicht in de saneringsproblematiek. De be staande structuur van de kleine schaal moet worden gehandhaafd. De nei ging tot de z.g. bulldozer-techniek is afgenomen en er wordt meer gestreefd naar handhaving van bestaande be bouwing. Rehabilitatie is mogelijk ook goedkoper dan totale vernieu wing. De versterking van de woon functie van de binnenstad wordt me de gezien in het licht van vergroting van het voedingsgebied van het bin- nenstadswinkelapparaat. Nieuw plan Hoewel de resultaten van de tot dusver toegepaste bulldozer-techniek niet meer kunnen worden veranderd, moet worden gestreefd naar een nieuw plan voor de Havenwijk-zuid. Vestiging van uit de binnenstad ver dreven bedrijfjes ziet men niet meer ls tien jaar geleden. Elders zijn goedkopere oplossingen. Ook de kan torenfunctie, die men toen aan Lei den toedacht, blijkt er niet „in" te zitten, terwijl er voor deze projecten betere situaties denkbaar zijn dan in dit gebied, o.a. Schuttersveld en ter- inen bij nieuwe Merenwijk. De oorspronkelijke neiging tot schaalvergroting kan worden ver minderd. Er moet naar een intieme- sfeer worden gestreefd, waarbij zelfs ook handhaving van eerst tot verdwijen gedoemde objecten binnen het plan overweging verdient: grachtjes, wevershuisjes, andere ge bouwen. Er kan een goed woongebied worden geschapen, ondanks de aan wezigheid aan de rand van de meel fabriek van veel te grote schaal, die volgens het rapport bij voorkeur zou moeten worden verplaatst (maar wat kost dat?). Alleen enkele buurt- verzorgende bedrijfjes kunnen wor den toegelaten. De pakhuisfunctie is beperkt en behoeft niet te worden uitgebreid ten behoeve van het cen trum. Sluisproject Woningbouw moet van kleine schaal zijn, waarbij flats in drie la gen niet behoeven te worden uitge sloten. Wethouder Kret ziet de wijk, waarvan de randbebouwing zeker ge handhaafd blijft, als een „sluispro ject" voor andere saneringsgebieden. Hij denkt daarbij aan verplaatsing van de bewoners van de oude wijk tussen Levendaal en Plantsoen naar de Havenwijk-zuid. Hij denkt, dat de huren lager zullen zijn dan bijv. in de nieuwe Merenwijk. Het rapport acht de kansen voor duurdere bouw gering. Goedkope wo ningen kunnen een directe bijdrage in de woningnood leveren en moge lijkheden scheppen voor een „buf fervoorraad" voor elders uit te sane ren gebieden te verplaatsen gezinnen. Rehabilitatie van nog aanwezige, nader op bruikbaarheid te toetsen woningen in combinatie met goedko pe bouw wordt gunstig geacht. Zeker mogelijk moet ook worden geacht de bouw van een aantal speciale bejaar denwoningen en kleine woningen, mede geschikt voor bewoning door valide bejaarden. De mogelijkheden hiervoor in saneringsgebieden dienen te worden uitgebuit en enig accent op deze bouw in dit herbouwgebied is te verdedigen. Ook wooneenheden voor andere geëigende binnenstadsbe woners met grote centrum-woonbe hoeften, als werkende jongeren, stu denten en kunstenaars kunnen aan vaardbaar worden geacht. Met deze categorieën van kleinere huishoudens zal ook een groter aantal wooneenhe den op dit beperkte gebied mogelijk zijn. Ook kan worden gedacht aan huis vesting via zelfbouwprojecten van een categorie geschoolde werkers. Vesti ging van meer categorieën waarborgt een gevarieerder buurtconceptie. Voor het herbouwgebied kan nog wèl aanvaardbaar worden geacht een nieuw verzorgingstehuis voor bejaar den naast het te handhaven Minne huis aan de Kaarsemakerstraat. Plannen voor een verzorgingstehuis zijn al in een vergaand stadium van ontwikkeling. Binnenstadspark De twee bestaande grotere groen- objecten-speeltuin en begraafplaats bij Zijl zouden de laatste met een gewenste toekomstige bestemming van binnenstadspark met buurtfunctie van de Havenwijk-zuid) dienen te worden gehandhaafd. Verdere recrea tievoorzieningen dienen beperkt te blijven tot voorzieningen op buurt en woonniveau. Alleen voor water toerisme zou mogelijk de Havenkade nog enige mogelijkheden kunnen bie den. Een streekschool voor beroepson derwijs zou slechts aanvaardbaar zijn bij benutting van het voormalige L.O.I.-terrein. Een bestaand school gebouw en een clubhuisgebouw zou den door functieversterking by accent op woningen in dit gebied kunnen worden gehandhaafd, waarbij een ze kere bovenbuurtse functie denkbaar is. Het buurtwerk in het buurthuis dient te zijn afgestemd op wensen en aard der buurtbewoners. De leeg staande Oosterkerk kan voor een stads 1 deel)functie worden benut. Voor wegen van de hoogste orde heeft de Havenwijk-zuid geen bete kenis. Voor een oostelijk city-tan gent dient al of niet in combinatie met de bestaande Hooigracht een oplossing in het gebied tussen Hooi gracht en Herengracht te worden ge zocht. Een nieuwe verbinding tussen Plantage en Haven via de Havenwijk zuid moet uit overwegingen van stadsschoon, storende invloed op woonbuurt, ruimtegebrek en overbo digheid naast bestaande verbindin gen bijv. Zijlsingel, worden af gewezen. De Oosterkerkstraat moet met wat storende invloeden tussen gebieden ten noorden en ten zuiden daarvan worden aanvaard. Een par- keerfunctie van hogere orde in deze wijk kan niet worden onderkend. De verkeers voorzieningen dienen ver der te worden afgestemd op buurt- behoeften. LEIDEN Waar reeds enkele jaren naar wordt uitgezien een nauwere samenwerking op het gebied van brandweerzorg staat thans op het punt ver wezenlijkt te worden: een regio nale brandweer Rijnland. Aan 26 gemeentebesturen, t.w. Alkemade Oegstgeest Alphen a/d Rijn Rij nsaterwoude Hazerswoude Rijnsburg Katwijk Sassenheim Koudekerk a/d Rijr Ter Aar j Leiden Valkenburg I Leiderddorp Voorhout Leimuiden Voorschoten Lisse Warmond I Nieuwkoop Wasenaar I Nieuwveen Woubrugge i Noordwijk Zevenhoven 1 Noordwijkerhout Zoeterwoude j wordt in de komende weken een ont werp gemeenchappelijke regeling i brandweer Rijnland ter goedkeuring I voorgelegd. De Leidse raad zal hier- I over in de raadszitting van 9 augus- i tus zijn oordeel moeten uitspreken. Met de colleges van deze gemeenten I is in principe reeds overeenstemming bereikt. De ontwerpregeling voorziet o.m. in 1. dat op snelle en doeltreffende hulpverlening berekende brandweren beschikbaar zijn, 2 dat snelle en be trouwbare verbindingen voor alar mering en berichtgeving tot stand komen. 3. dat een goede brandpre ventie in stand wordt gehouden, 4. dat een regionale brandweeroplei ding in stand wordt gehouden en 5. dat intergemeentelijke oefeningen worden gehouden. Bij brand, ongevallen en rampen moet hulp worden aangevraagd aan de commandant van de kerngemeen te (Leiden) of van de sub-kernge meente (Alphen aan den Rijn). Voor het treffen van wederzijdse hulpver- Uitgewezen De regering van Kongo-Kinsjasa heeft tien Oosteuro- pese diplomaten uitgewezen wegens deelneming aan de tegen de regering gerichte studentendemonstraties van begin Juni. Onder hen zouden zeven Russen en de Joegoslavische zaakge lastigde zijn. Bouwvakker merkte aanrijding niet op DEN HAAG KATWIJK Hoewel hij in een bar aan de Nieuwe Bees tenmarkt te Leiden werd aangehou den en hy tevoren ook reeds een an dere bar met een bezoek had vereerd, ontkende een 36-jarige bouwvakar beider uit Katwijk aan Zee. dat drank de oorzaak van de aanrijding met de door hem bestuurde auto was. Een duidelijke verklaring voor het gebeurde kon hij niet geven. Reden waarom de officier en rechter het verhaal met enig wantrouwen aan hoorden. Want bij het wegrijden had verdachte een geparkeerde auto aan gereden en daar zou hij niets van hebben bemerkt. De politie spoorde de man in de tweede bar op. Verdachte had wel een verhaal, dat zijn auto gestolen was geweest een week tevoren, doch dat bleek met de aanrijding niets uitstaande te heb ben. De officier constateerde, dat er flinke schade was aangericht en ver dachte niettemin was weggereden. Voor die aanrijding eiste de officier f 100 boete en voor het wegrijden f 150 plus voorwaardelijk drie maan den intrekken van het rijbewijs met een proeftijd van 3 jaar. Het vonnis werd f 50 en f 150 boete, plus de voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. "Geluidshinder na café- tijd is onvermijdelijk" LEIDEN Burgemeester Vis ziet momenteel geen aanleiding om naast de intensieve politiecontroles nog verdergaande maatregelen te nemen tegen de bezoeker van ca fés op de Lammermarkt en de Bees tenmarkt, die naar het PvdA- raadslid Jonker onlangs klaagde 's avonds laat vaak met veel knal- potlawaai vertrekken. In antwoord op vragen van het raadslid zegt de burgemeester, dat deze geluidshinder in zekere zin on vermijdelijk ls en groter, dan elders in de stad. Afgezien van enige ano nieme reacties hebben de omwonen den de laatste maanden echter niet geklaagd bij de politie. Verder dan de huidige politiecontrole wil de burgemeester dan ook niet gaan. lening zullen kosten in rekening wor den gebracht op basis van de tarie ven ingevolge de gemeenschappelijke regeling tot onderlinge hulpverlening in geval van brand in de provincie Zuid-Holland. Een voorstel, dat in de zitting van de Leidse raad eveneens in het ver lengde van de brandbestrijding ligt, komt neer op het beschikbaarstellen van een krediet van f 84.000 voor de aanschaffing van een nieuwe auto spuit, idem van het aanschaffen van een motorspuit op aanhangwagen f 12.400 en een draaibank f 17.500. Onderwijszaken Van de 29 punten omvattende agenda hebben er 10 betrekking op onderwijszaken. Omdat de vaste fi nanciering van de betalingen nog niet is verzekerd stellen B. en W. voo# om het besluit van 1 maart J.L, dal voorzag in het verlenen van een kre diet van f 65.000 voor de eerste in richting van een bijzondere sohooi voor zeer moeilijk opvoedbare kin deren, voorlopig in te trekken. Gelet op de noodzaak om per 1 oktober (in het gemeentelijk schoolgebouw aan de Hoge Morsweg 15) met het onder wijs te beginnen, stellen B. en W. voor een bedrag van f 21000 be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van de meest noodzake lijke inrichting. Medewerking wenst het college te verlenen aan het wijzigen van de dakconstructie van de r.k kleuter school aan de Bonairestraat, het ver nieuwen van het meubilair in dechr. school aan de Morsweg 188, het aan schaffen van leermiddelen voor de r.k. school aan de Franchimontlaan, het veranderen van de inrichting van de centrale verwarming in de r.k. school aan de Haarlemmerstraat 32 en het aanschaffen van een televisie toestel dan wel een stencilapparaat voor enkele bijzondere scholen. Voor de aanschaffing van een dergelijk toestel en een stencilapparaat voor de openbare school aan de Lorentz- kade wordt van de raad een krediet gevraagd van f 2.050. Voorts liggen er in de onderwijssector nog enkele voorstell enter tafel, welke voorzien in een exploitatievergoeding. Koopavond De proef met een wekelijkse koop avond wensen B. en W. uit te breiden met de winkels, die gevestigd zijn aan de Willem K loos laan en de Pa pengracht. Verder zijn er voorstellen om de betaling van de rente en aflossing garant te stellen t.b.v. de bouw van bejaardenflats door de Stidhting ..De Adelaar", voor de bouw van het be jaardencentrum "Lorentzhof" aan de Larentzkade en de aankoop van de panden Boerhaavelaan 23 en Raam- steeg 63 door de Stichting huisves ting werkende jongeren. Commissie ad hoe Mede op aandrang van de raad kan ook het college voelen voor de instelling van een Commissie ad hoe, welke commissie tot taak krijgt het adviseren van het ge meentebestuur over de wijze, waarop problemen van organisa tie en efficiency in Leiden het meest doelmatig worden aange vat. De behandeling van de nota "Organisatie en Efficiency" zal in verband hiermede voorlopig wor den aangehouden. Van de N.V. Grondbedrijf van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten is een verzoek binnengekomen om en kele percelen grond aan de Boerhaa- laan te mogen kopen voor de bouw van 115 flatwoningen. De N V. is niet bereid om de grond in erfpacht te IEDERE ZATERDAG bij ont DAF-cenfrum Leiden Verdamstraat 6, telefoon 23041 Hoogerbeetsstraat 6. Telefoon 50330 Samenwerking tussen 26 gemeenten

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3