Mhof Anke Rijnders in het kielzog van Ada Kok rudy ynponeert Hilversum Fred Hemmes houdt de eer aan zichzelf F eijenoord-legioen roept al om Kindvall let Laudin naar zege op Goolagong en Warwick tttjAiet jNDERDAG 29 JULI 1971 PAGINA 17 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD tVERSUM Fred Hemmes gisteren de eer aan zichzelf aden. Hij trok zich terug van inds waar hij met Peter Soe- de tweede ronde moest uitko- ,tegen Ian Fletcher en Barry Moore. Bovendien bedankte oor het startgeld, dat hem was de restitutie van het startgeld Hemmes een eind aan een die dinsdag was begonnen, hij zich zonder strijd door Ezio atteo van de baan liet vegen. i, of liever gezegd het edrag, van Hemmes was voor ooidirecteur Jan Mulder aan- boze brief te schrijven je tennisbond en een nogal bit- jmmunique de wereld in te stu- de brief aan de bond stelt de heer Mulder dat het voor de organi satoren onaanvaardbaar was, dat de nationale kampioen zich op een der gelijke manier verweert. In de brief werd verder gezegd, dat het be loofde startgeld' van 350 gulden niet aan Hemmes zou worden uitgekeerd en voorlopig ter beschikking van de bond zou worden gesteld tot een na dere uitspraak in de zaak was ge daan. In de brief werd ook aange haald dat Hemmes zich later tot de heer Mulder had gewen- en hem had verteld dat zijn slechte spel het gevolg was van rugpijn. In zijn communique vertelde de heer Mulder had gewend en hem Hilversumse LTC, dat Hemmes eer der klachten had gehad, maar dat hij zijn lichamelijke problemen niet aan de wedstrijdleiding had gemeld. Het rondschrijven stelde verder dat Hemmes qua mentale instelling vol komen verkeerd heeft gehandeld. In dezelfde tekst zegt echter de heer Mulder die Hemmes verwijt geen fair play te hebben gespeeld dat de Nederlandse kampioen onverant woord heeft ingeschreven (lichame lijke klachtem en dat hij het waar schijnlijk alleen heeft gedaan om zijn startgeld' te verdienen. Met deze niet te controleren be wering plaatsten de organisatoren zich op het zelfde niveau als Hem mes, die zich tegenover het publiek, organisatie en zijn tegenstander weinig sportief had gedragen. De organisatie verzwakte bovendien zijn eigen uitgangspositie verder door zich bereid te verklaren een "deal" met Hemmes te sluiten en hem vijftig procent van zijn start geld uit te betalen. Van dat aanbod heeft Fred Hem mes geen gebruik gemaakt en daar mee herwon hij iets van zijn presti ge dat hij dinsdag had verspeeld. Ook Hemmes verklaarde zijn standpunt schriftelijk. Hij zegt: "Ik was volkomen fit toen ik in schreef en op die eerste dag heb ik zowel mijn partij in het enkel- als dubbelspel gewonnen. Na de heren- dubbel kreeg ik weer last van mijn oude rugblessure, maar ik rekende en hoopte erop dat het de volgende dag zou overgaan. In mijn partij te gen Di Matteo heb ik meer tegen mijn pijn staan vechten dan mijn te genstander. Ik kon door die pijn de noodzakelijke concentratie niet op brengen. Wat mij in de hele zaak het meest hindert, is dat de toer- nooileiding heeft gesteld dat ik slechts heb ingeschreven om mijn startgeld te kunnen incasseren. Hoe het ook moge zijn, onder deze om standigheden acht ik het onjuist een "deal" te maken. De onjuiste in druk over mij zou kunnen worden gehandhaafd wanneer ik een gedeel te van het startgeld zou aanvaar den en daarom heb ik besloten ook de helft van het mij toegezegd be drag niet te accepteren". Fred Hemmes stuurde dus zijn 175 gulden terug. Blijft alleen de vraag waarom heeft hij toen al in de tweede game van zijn partij te gen Di Matteo bleek dat zijn pijn voor hem te erg was. de wedstrijd niet gewonnen gegeven? Fred Hem mes: "Ik vond het onsportief mij tijdens de wedstrijd terug te trek ken. Ik heb eerlijk geprobeerd er het beste van te maken. Dat kon niet. Bij de nationale kampioen schappen in Scheveningen hoop ik weer in staat te zijn echt te spelen". Na zege op Crystal Palaee: 1—0 s r LVERSUM Trudy Walhof-Groenman was gisteren in ersum geweldig op dreef. De blonde, 27-jarige speelster de Metselaars bleef in haar drie partijen niet alleen zonder es, zij leverde ook de meest opvallende prestatie van de door haar sterk spelende clubgenote Marian Laudin mee epen naar een overwinning op het veruit favoriete paar Goolagong/Kim Warwick (62. 26, 64). oord, het gemengd dubbel is het belangrijke onderdeel van tennistoernooi, maar voor haar het „gemengd" had Trudy if al een indrukwekkende par- |speeld in het damesenkelspel wit, de volslanke Japanse Yunko oen.pia tsu (61, 61) en boven- Nupad ze met Katja Ebbinghaus lemloos de dubbel van Els 3 „uer en Alice Valentine bedwon- C -3, 6—2). Trudy Walhof treft :cht dat zij in de kwartfina- het enkelspel weer tegenover Goolagong komt te staan. |derde dag van Hilversum ken- verrassingen, veel meer. twee van de acht heren die „«ren. haalden de kwart- iflHSJf; jauffret. de sterkst geachte, ÏTTE elde tegen de felle Australiër Ulrich verloor van Küki. ami bereikte als tweede Ja de laatste acht door Chan- uit te schakelen en Jean- Barclay voltooide het werk Wadrano N'Godrella, dins- kramp geplaagd, onvoltooid loeten laten. Barclai slaag- Phillips Moore uit het te werken. Indrukwekkend meest indrukwekkende presta- de Colin Dibley, de boom- Australiër met zyn moordende Dibley had geschiedenis ge- op Wimbledon door zich. via ïalificatiewedstrijden een weg tot de laatste acht, waar erd geremd door John New- Dibley toonde op Hilversum meer te kunnen dan alleen «jtrikkelijk had serveren. Ezio di werd geconfronteerd met formidabele smashkracht en gloeiende fore hand. Di die Fred Hemmes in de kort en van de baan had geveegd, ging tegen Dibley feitelijk het- lot. wist zich kansloos tegen het ïlische geweld, maar hij wilde 150 dollar startgeld (50 dollar dan Hemmes) waarmaken. Di o is daarin, ondanks fanatiek er, niet geslaagd. Colin Dibley ewoon te goed. kwartfinale? ontmoet Di- enige andere speler die nog van de geplaatste acht, lijk de vinnige Engelsman Ge- Battrick, die een set moest af- foan Jiame Pinto Bravo. Charme ft de plaatsingscommissie van rsum gefaald nu zes van de favorieten onder weg over boord Sevallen? Ja en nee. Het Fran- Olfl atingent was met Jauffret en treau te hoog gewaardeerd en en Fletcher hadden meer ver- dan een plaatsje onder de lozen maar Juist die misreke nen in de krachtverhoudingen ■ui charme aan het Hil- mse toernooi dat geen sterren Barclay en Contet enerzijds, Nazumi en Kuki anderzijds aangetoond dat de krachts- iiillen in de middengroep van 't ie internationale tennis zeer ge- daaraan dankten de be- woensdag een aantal, boeiende partijen. Het was geen toe val dat vijf van de kwartfinalisten in het heren enkelspel drie sets no dig hadden om bij de laatste acht te komen. De drie dames, die gisteren het achttal nog moesten completeren, kwamen gemakkelijker aan hun overwinningen. Met evenveel over macht als Trudy Walhof tegen Jun- ko Sawamatsu won Alena Palmeo- va van Raquel Giscafre en Isabel Fernandez had alleen maar in de eerste set wat moeilijkheden met Katja Ebbinghau. Bij de da mes zijn de kwaliteitsverschillen dan ook veel duidelijker afgetekend dan bij de heren. Uitslagen HERENENKELSPEL, derde ron de: Ian Fletcher (Aus)-Fran cois Jauffret (Fra) 2—6, 6—3, 6—3, Gerald Battrick (GBi -Jaime Pinto Bravo (Chi) 6—1, 4—6, 6—4, Jean- Claude Barclay (Fra)-Barry Phil lips Moore (Aus) 75, 16, 64, Daniel Contet (Fra)-Ken Hirai Jap, 64, 6—2, Colin Dibley (Aus)-Ezio di Matteo (Ita) 6—0, 61, Ross Case (Aus)-Patrice Dominquez (Fra) 6-3, 64, JON Kuki (Jap)-Jörgen Ul rich (Den) 6—1, 3—6, 6—1, Iun Kawzimazumi (Jap)-Jean Baptis- te Chanfreau (Fra) 26, 75, 7—5, de paren voor de kwartfinales zijn: Fletcher-Contet. Battrick-Dibley, Case-Kuki, Barclay-Kawimazumi. DAMESENKELSPEL, tweede ron de: Trudy Walhof (Ned)-Juno Sa wamatsu (Jap) 61, 61, Alena Pal- meova (Tsj)-Raquel Giscafre (Arg) 6—2, 6—0, Isabelle Fernandez (Col) Katja Ebbinghaus (Wdl) 10—8, 61. De samenstelling van de kwartfinales is Evomie Goolagong (Aus)-Trudy Walhof, Cora Schwe- diwy (Dld)-Brenda Kirk (Z-Af) Betty Stöve (Ned)-Alena Palmeova, Christina Sandberg (Zwe) -Isabelle Fernandez. Trudy Walhof - Groenman leverde gisteren in Hilversum drie ROTTERDAM Het is te hopen, dat Matthias Maiwald over een sterk moreel beschikt. Want anders heeft hij de kans een soort „Kindvall- complex" op te lopen. Want al doet hij het in de spits zeer verdienste lijk, t#ch blijft het Feijenoord-le- gioen om de Zweed roepen. Ten on rechte. Ove Kindvall is immers de finitief verleden tijd trouwens, is men ineens vergeten dat ook hij wel eens zwak draaide? en bo vendien klinkt het weinig sportief ten opzichte van de goedwillende Maiwald. Of slaat het „Ove Kind vall, ay, ay, ay, ay" niet op Mat thias Maiwald, maar wil men er slechts het aankoopbeleid van Feij- enoord mee hekelen? Ernst Happel trekt zich overigens van de „Zweedse yell" niets aan. Integendeel. De man die op "het ogenblik zijn formatie meedogenloos hard laat trainen: „Maiwald doet het in de spits goed en blijft er voorlopig staan. Wat er ook ge beurt. Hij moet een reële kans heb ben". Tegen het pittige Crystal Palace 1 was Feijnoord gisteravond weliswaar constant sterker, maar kon toch slechts zelden imponeren. „Maar dat is nu ook nog niet nodig", vond Happel. Het publiek ondanks de regen toch 34.000 getrouwen dacht er anders over. Het begon aardig te morren, toen het grote veldoverwicht maar één treffer op leverde. Vlak voor rust kopte Mai wald een corner van Moulijn fraai in. Dat het bij 1—0 bleef, kwam ook doordat Jackson in het Lon- dense doel uitstekend werk ver richtte. Daverende schoten van Wery, Hasil en Jansen „zweefde" hij bekwaam tot corner. Bijna was het zelfs nog 1—1 geworden. Vlak voor tijd bereikte Queen collega Tambling, die Treytel passeerde. Maar arbiter Corver had een bui tenspelluchtje opgesnoven en wei gerde Feijenoord te laten aftrappen. En daar was Crystal Palace erg boos om. Feijenoord speelde negentig minu ten in de volgende samenstelling: Treytel; Sneider, Israël, Laseroms en Van Duivenbode; Hasil, Jansen en Van Hanegem; Wery, Maiwald Van Hanegem en Moulijn. In Veldhoven won PSV met 110 van Rood Wit. Bij de rust leidde PSV met 4—0. De Eindhovense doelpun ten kwamen op naam van v. d. Kuy- len (2), De Vrindt (3), Van Stippent (2), Schmidt Hansen (2), Hoekema en Lubse. NEC verloor een oefenwedstrijd tegen de Schotse eerste divisieclub Aberdeen met 1—0. Het enige doel punt kwam in de tweede helft door toedoen van Bachen tot stand. Vier duizend toeschouwers zagen in de Goffert NEC met dxie invallers spe len. klasser zaterdagvoetbal ACV. De Rotterdammers zegevierden in Assen met 32 na een ruststand van 11. Scoreverloop: 18e minuut Klijnjan 01, 30 Gritter 11, 57 Kristensen 12, 80 Kowalik 13, 84 Semuru 2—3. De nieuwe eredivisieclub Vitesse verloor in het Duitse Celle met 40 van de regionale Ligaclub van die Knappe zege van Martien van de Hoorn LEIDEN Martien van de Hoorn, de zo succesvolle atleet van het Leid- se AV Holland, is gisteravond tijdens de jeugdinterland NederlandIs raël uitstekend voor de dag gekomen. Van de Hoorn, die zijn interland-de- buut maakte, zette deze eerste „uit verkiezing" luister bij met een knap pe overwinning op de 1500 meter in de snelste Nederlandse seizoen tijd (bij de jeugd): 4 minuten 2.9 se conde En dan te bedenken dat deze voortreffelijke tijd onder niet al te beste omstandigheden tot stand kwam. Er stond op de Amsterdamse Ookmeer-baan een harde wind ter wijl ook regenvlagen de wedstrijd na delig beïnvloedde. De Holland-atleet liet zich hier in het geheel niet door ontmoedigen. Direct na het startsignaal nam hij de leiding en schroefde het tempo zeer hoog op. Na de eerste ronde liet hij zich naar de tweede plaats terug zakken met welke positie hij, z'n te genstanders goed in de gaten hou dend. tot 100 meter voor de finish genoegen nam. Op het laatste rechte stuk perste de „oranjebroek" er ech ter zo'n felle sprint uit dat de con currentie geen schijn van kans had op de eindzege. 0.m. dankzij de pres tatie van Van der Hoorn won Neder land deze jeugdinterland tegen Is raël met ruim verschil (53-43). Carla Grunbergen van de Spartaan Lisse werd achter Margreet de Graaf tweede op de 800 meter (2.16.0 tegen 2.18.5), Mieke van Doorn eindigde bij het hoogspringen als tweede (achter Wanda van der Molen 1.70.2 tegen 1.60.3 meter). DEN HAAG Een adspirantenrecord heeft een minderwaar dige klank. Voor de 1.06,5 van Anke Rijnders op de 100 meter vlinderslag past echter de nodige eerbied. Zij tikte daarmee immers tegen de hielen van Ada Kok, het fenomeen uit de jaren zestig. Nog altijd maakt Europa collectief jacht op de van toen daterende 1.04,5. Aan een nationaal seniorenrecord kan Anke Rijnders derhalve onmo gelijk al toe zijn. Want zij be kwaamt zich pas dit jaar serieus op de inspannende vlinderslag. In '70 hing ze op 1.10,8. Gisteren, tijdens de series op de NK plofte zij van de al verwor Anke Rijnders pardoes op 1.01,6. In de gure avond uren peuterde zij er nog ééntiende seconde af. Zelfs de schoolslag, de broze plek in het geheel, zwakt niet meer af. Gis teren toonde Alie te Riet (17) aan, dat zij verder uitloopt op grijze mid delmaat in Nederland. De Utrechtse heeft naar de Russische mode het rutme van de armen opgevoerd. Op de 200 meter bewoog zy zich met soepel gemak naar 2.48.6 3% se- Den Haag De Russische zwem ploeg bereid zich in Nederland voor op de tweekamp met Amerika. Daartoe zijn drie wedstrijden ge programmeerd: op 1 september in Deventer, 3 september in Venlo en 6 september in Rijswijk. De Sov jet-equipe omvat 21 leden, van wie meer meisjes dan jongens. De trip door Nederland geldt als selectie voor het geweld tegen de Amerika nen. 11 en 12 september. Door Lex Muller conden voor de als tweede waarge nomen Tineke Hofland. Bij de meis jes onder zestien wekten Gesele Christenhusz en Astrid Alberts de verwachting van een eventuele op kikker voor dit zorgwekkende num- Vleer dan van Alie te Riet is de Münchener wisselslag-estafette af- ïankelijk van Anke Rijnders, die op de vlinderslag Frieke Buys iaan- voerdster anno '70) ver heeft ach tergelaten. Anke Rijnders domineert echter ook op de 100 meter vrije slag, maar zou een waardige ver vangster in Enith Brigitha of Hansje Bunschoten kunnen op scharrelen. Gerritse: „Als de zwem- bond de 4x100 wissel van belang acht, zullen we ons meer moeten bezinnen op de vlinderslag. Welis waar niet op fifty-fifty basis, maar dan toch op 33-66". Aan die herinnering is niet te ont snappen, want sinds gisteren staat Anke Rijnders op de 100 vlinder in Nederland tweede aller tijden. Ze zou zelfs de finale in Barcelona zijn binnengedrongen. Dit seizoen komt zij, op haar bijnummer, als vierde door op de Europese lijst. Die posi tie kan op de EK-Jeugd in Rotter dam met goud worden bespoten, al is het onduidelijk wat Rusland uit broedt. Niet bedoeld Anke Rijnders' 1.06,5 in de scheme ring was overigens onbedoeld. Eer der op de rillerige avond zinspeelde zij wél op het nationale record op de 400 meter vrije slag, dat Hansje Bunschoten onlangs weggritste. Van het afgezaagde trio, allicht weer trouw over drie series verspreid, was zij wel het eerst terug: 4.35.9. Het verschil met het beloerde re cord met slechts drietiende seconde. Tot 300 meter zweefde zij bovendien onder de aanloop naar het Europese record van Novella Calligaris (4.31,9). Hansje Bunschoten spendeerde 4.36,8 aan de 400 meter vrije slag, Linda de Boer elders in een serie 4.41,8. Niet minder dan tien zwem sters bleven binnen de vijf minu ten; een demonstratie die geen land in Europa kan nabootsen. Straks in de all-in-finale zal het geweld zon der meer nog hoger opspatten. Op het gelijkwaardige nummer bij de heren evenaarde Peter Prijdek- cer de vaderlandse topper: 4.16,5, door Van Klooster in Parijs inge steld. De Haagse Zuidafrikaan de- j genereerde daarbij de Naarden-stayer tot silver. Prijdekker, die duidelijk profijt trekt van de aangesterkte conditie, demarreerde in de derde honderd meter van Van Klooster. Het daarna nog verslechterende weer belette Arnold Rood op de 100 meter vlinderslag zijn eigen 59.2 te ruïneren. De poging was zelfs vol komen uitzichtloos, toen de race na een valse start werd uitgesteld. I Rood brak er dan ook wijselijk niet zijn tanden op. Uitslagen 100 m. vlinderslag meisjes onder 14 jaar: 1. Hansje Bunschoten (Naarden) 1.12.9, 2 Tineke Wolthuis I i.GZPC) 1.13.8, 3 Helene van Ko- j ningsveld ('t IJ) 1.14.0, 4 Anke j Schras (HZC/Robbeni 1.14.5. 100 m. vlinderslag meisjes onder 16 jaar: 1 Anke Rijnders cAZPC) j 1.06.5 (nieuwe asp. ree.), 2 Truus Zantvoort (De Devel) 1.10.4, 3 Lenie de Jong (VZC/V1) 1.12.0, 4 Yolanda Aggenbach (Zeemacht) 1.12.1, 5 I Marga Pattynama (Zeemacht) 1.12.4. Halve finale 100 m. vlinderslag da mes: 1 Frieke Buys (VZC/V1) 1.08.3. 12 Ellen van Rheenen (Zweml/Homm) 1.10.1, 3 Trudy Jansen (KNZB) 1.10.5. 100 m. vlinderslag jongens onder 14 jaar: 1 Eddy de Wit (Zian) 1.07.9. 2 Robin Woutering (Zeemacht) 1.03.5, 3 Mark Eligh (Baronie) 1.09.2. 100 m. vlinderslag jongens onder 16 jaar: 1 Rudy Pijper (SZO 1.01.9, 2 Frans Krieger ('t IJ) 1.03.5. 3 Rob van der Noll iHPC) 1.04.5. Halve finale 100 m. vlinderslag he ADVERTENTIE ren: 1 Arnold Rood ('t IJ) 1.01.0, 2 Bert Elzerman (Zian) 1.02.-, 3 Frans van Kruisdijk (PSV) 1.02.3. 200 m. schoolslag meisjes onder 14 jaar: 1 Wilma Boon (De Ham) 2.56.2, 2 Els de Jong (Kon AZ/HDZ» 3.01.6, 3 Fredy Brouwer (HZC/Robben) 3.05.0. 200 m. schoolslag meisjes onder 16 jaar: 1 Gisela Christenhusa (OZPC) 2.53.3, 2 Astrid Alberts (DZPC>, 2.53.9, 3 Petra But (VZC/V1) 2.58.9. Halve finale 200 m. schoolslag da mes: 1 Alie te Riet (Zweml/De Hom) 2.48.6, 2 Tineke Hofland (Zian) 2.52.1, 3 Marjan Janus (HPC) 3.00.8. 200 m. schoolslag jongens onder 14 jaar: 1 Frank Weerstra (IJssel) 2.48.7, 2 Ron Kerver (De Ham), 2.48.7, 3 Peter Wolters (LGB) 2.51.4. 200 m. schoolslag jongens onder 16 jaar: 1 Gerco Schonewille (AZPCt 2.42.9, 2 Gerard Elbertsen (Kikker) 2.43.9, 3 Jelle de Vries (DZPC) 2.45.2. Halve finale 200 m. schoolslag he ren: 1 Hans Elzerman (Zian) 2.E7.6, 2 Peter Spijk (HZPC> 2.38.5, 3 Ro- nals Hond (Dolfijn) 2.42.5. 400 m. vrije slag meisjee onder 14 jaar: 1 Hansje Bunschoten (Naar den) 4.36.18, 2. Veronica Stel (PSV) 4.56.1, 3 Marjo van der Bree (Zweml/Homm) 4.56.7, 4 Evelien Lonte (Zian) 4.59.4. 400 m. vrije slag meisjes onder 16 jaar: l Anke Rijnders (AZPC) 4.35.9, 2 Astrid Verver (PSV) 4.44.2, 3 Lenie de Jong (VZC/V1) 4.52.8, 4 Annemarie Groen (Naarden) 4.55.6, Halve finales 400 m. vrije slag da mes: l Linda de Boer (Naarden) 4.41.8, "2 Jetteke Slop (Kon AZ/HDZ) 4.49.6, 3 Hanny van Boe rum (VZC/V1) 5.02.6. 400 m. vrije slag jongens onder 14 jaar: 1 Eddy de Wit (Zian) 4.33.8, 2 Mark Eligh (Baronie) 4.41.4, 3 Ro bin Woutering (Zeemacht) 4.50.5. 400 vrije slag jongens onder 16 Jaar: 1 René van der Kuil (SZC» 4.25.6, 2 Bert Bergsma (IJssel) 4.27.0, 3 Joop Glijn (Zweml/Homm) 4.30.8. Halve finale 400 m. vrije slag he ren: 1 Peter Prijdekker (Zian) 4.16.5 (ev Ned. ree), 2 Ton van Klooster (Naarden) 4.18.5. 3 Piet Brouwers (Zian) 4.24.5. 4 Rinus van Beek ('t IJ) 4.28.2. 5 Dick Langer- horst HZPC) 4.28.2. 6 Henk Ter meer (VZC/Ritmeester) 430.0.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17