nieuwe „Okana-een eindeloze kerel- september naar Leiden" in 1.65 SPONSOR REDT LEIDS TENNIS KAMPIOENSCHAP Henri Buitenzorg won zonder veel moeite Leids judotrainer Leo de Vries op studiereis in Japan (3 en slot) IDERDAG 29 JULI 1971 PAGINA 15 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD door René Vos LEIDEN „Een van de meest eindeloze kerels die ik in Japan ontmoet heb is Okana, oud-Olym pisch kampioen in het middengewicht (1964), in 1965 wereldkampioen in die klasse en tweemaal kampioen alle categorieën van Japan. En dat laatste wil wat zeggen voor een mannetje van 78 kilo. Het betekent dat hij er ook kerels van 1 00, 1 20 kilo heeft moeten afhalen. Terzijde: In Japan staat men uiterst gereserveerd tegenover Geesinks benadering van het judo, vastgelegd in het 'leer plan'. Okana is de enige judoka die, zo zegt Geesink, bereid is een aanval te doen op de traditionele aanpak en met hart en ziel achter een nieuwe opzet staat. Leo de Vries verder over Oka- no: „Bij de machtige Kokodan. die met strakke hand regeert en waarin door vele oudere mannen de dienst wordt uitgemaakt, ligt Okana niet al te best in de „koers". Hij heeft het gewoon slecht in Japan en verkeert in eenzelfde positie als Anton Gee sink enkele jaren terug in ons land. Het enige verschil is. dat Geesink in Nederland een een ling is, maar in Japan mis schien wel vier of vijf Okano's. van die geweldig gooie zijn. Hij heeft het dus verschrikkelijk moeilijk. Nu is die Okano formidabel gastvrij. Wij hebben in Fidjika- ma, bij zijn judoclub Sekioekoe. drie weken geslapen en gegeten. Toen we daarna naar Suwa ver trekken (waarover later) zei Okano bezorgd tegen me: „Als het je daar niet bevalt reken ik erop. dat je onmiddellijk bij mij terugkomt Ik zei tegen Anton: Ik denk er nite aan. Ik heb hier al drie weken lopen profiteren, ik ga nog net zo lief in een park sla pen. Maar ja, toen we terug keerden uit Suwa, op weg naar Holland, moesten we toch nog even langs Okano. omdat we wat bagage bij hem hadden laten staan. Het was direct: je eet vanavond mee en je blijft sla- Anton Geesink maakt een partij- Hij draagt het judopak met het nummer Z waarin hij in 1964 in Tokio Olympisch kampioen werd- Het pak wordt in Tokio in het Budokan-museum be waard. Als Geesink Japan bezoekt wordt het tevoor schijn gehaald. pen Morgen brengen we je naar de boot in Yokohama. Dat is nog altijd een kleine 100 kilo meter reizen. Maar voor Okano is dat een dood-normale zaak. een teken van gastvrijheid. Ik bedoel maar voor zo'n man wil je iets terugdoen wij informeerden: kom je in sep tember naar de wereldkampioen schappen in Ludwigshafen en hij daarop een ontkennend antwoord moest geven, hebben wij gezegd: dan inviteren wij jou. Geesink draagt eraan bij, Zenden. Walter Gasteiger, mijn persoontje, de Oostenrijkse Ju- dobond en naar wij hopen ook de Nederlandse Judobond. Okano een man die net zo breed is als hij hoog is komt dus naai' Europa. Na de wereld kampioenschappen reist hij door naar Nederland en komt dan ook een paar dagen in Lei den op bezoek. Afscheid Toen ik naar Suwa vertrok, in jezelschap van Walter Gasteiger, heb ik afscheid genomen van Anton Geesink, die. met Pierre Zenden, via Honoloeloe naar de V.S. en Canada ging. Ergens, laat ik het maar eerlijk beken nen, voelde ik het vertrek van mijn vriend Geesink als een verlichting. Geesink is een figuur die ten alle tijden de grote massa zal blijven aanspreken. Hij weet ook het kilnkt een beetje on sympathiek, bedoeld hoe hij zich moet verkopen. Ik bedoel: als je An ton bij Mies in de stoel zet of bij Willem Duys in het pro gramma is hij de grote kam pioen die een gewone jongen is gebleven. Het grote publiek zal dan ook altijd op zijn hand blij ven en zo is het in Japan van hetzelfde laken een pak. Als je met hem. hetzij door Tokio, hetzij door een dorpje loopt, Geesink wordt onmiddellijk her kend. Hij loopt in de kijkert. Nog steeds. Maar voor Anton's begeleiders krijgt die bewonde ring op den duur een wat frus trerende uitwerking. Overal waar je komt ben je natuurlijk van harte welkom, maar na een paar weken bekruipt je het ge voel, dat dat hartelijke welkom er alleen maar is omdat je me dewerker van Geesink bent en voor de rest het de Japan ner een zorg is of je er wel of niet bent. Eerst in Suwa, zon der Anton dus, kwam ik tot de Tokio De grootste „hap" van ons verblijf in Japan hebben we in Tokio doorgebracht. In die periode stonden de studenten kampioenschappen op het pro gramma en daar het studenten- judo in Japan de toon aan geeft was dat voor ons een uit gezochte gelegenheid. Daarna een weekje Tenri, een plaats ongeveer 500 kilometer ten zui den van Tokio. De beroemde Tenri-pudo-afdeling maakt deel uil van het tempelcomplex van de Tenri-kyo, een godsdienstige secte. Het sprak mij wel .aan, omdat ze van het sympathie ke principe uitgaan „leven en laten leven". Gewoon een beet je vriendelijk zijn voor elkaar. Het is geen geloof te vuur en te zwaard. En dan tenslotte Suwa, een plaats van 50.000 inwoners met uiteraard een judoclub. Toen ze er achter kwamen dat ik een ge ïnteresseerd judoleraar was, werd ik prompt uitgenodigd voor een training. Ik probeer de de boot af te duwen door te zeggen: ik heb in Tokio al zo veel meegedaan, in Tenri, ik ben eigenlijk een beetje moe. Ik had er niet de minste trek in, want het gaat daar in Ja pan zo ontzettend hard. Maar ik beloofde in ieder geval te zullen komen en toen bleven ze natuurlijk net zolang aan me trekken tot ik me toch omkleed- Uiteindelijk heb ik pas daar fijn getraind. Pas in Suwa kwam ik tot de ontdekking, dat niet iedere Japanse judoka per definitie zo goed is. Want dat ga je denken als je een tijdlang met die wereldtop hebt meege- traind. In Suwa wordt gewoon, één of twee avonden in de week, ge traind en kom je met „norma le" mensen te werken. De ma nier van randori-maken daar was mij bovendien op het lijf geschreven, een soepele manier van werken, dus geen houthak ken. De baas van de judoclub een man van rond de 60. een zesde of zevende dan. was er ontzettend gechai'meerd van. Dat was Japans judo, dat was de juiste Japanse mentaliteit. E werd ook direct iets voor mij g< organiseerd. We zijn met et man of dertig gaan eten. i werd rauwe vis aangesjouw kratten ..bier, het was een com pleet feest Verschil In Suwa mag men dan „ver rukt" zijn geweest van mijn „Ja panse" judo, zal er toch al tijd een verschil blijven bestaan tussen Europees en Japans judo. Dat is gewoon een kwestie v'an lichaamsbouw. Een Europeaan zal, doordat hij een langere romp en langere benen be zit, aangewezen zijn op technie ken als osoto-gari, uchi-mata harai-goshi, satzai en hanai- goshi. Dat zijn de typische wor pen voor lange kerels. De Ja panner zal bijvoorbeeld veel zu- ri-gomi-goshi en seo-nage toe passen, dus echt meer voor vier- kanter gebouwde i Dan is er het verschil in men taliteit. De Japanner, sterk in de heupen en benen, wil er vreselijk graag tegenaan, het is hem een jaar studie-verlies waard om deel uit te maken van een nationale afvaardiging naar wereld- of Olympische kam pioenschappen. Kampioen van Japan zijn is een eretitel die het hele verdere leven wordt mee gedragen. Maar voorop staat: ze schep pen de mogelijkheden om een judo-carrière op te bouwen zélf. Ik ben er vast van over tuigd dat als in Europa een ta lentvolle judoka wil de moge lijkheden er automatisch ko men. Maar wij hebben een an dere instelling. Ik had onlangs een gesprek met Courtin, de hoofdtrainer van de Franse Ju dobond, oud-kampioen van Eu ropa en destijds de enige rivaal van Geesink. Een geweldig tech nische judoka. Die vertelde me wat er in Frankrijk allemaal voor de judo-jeugd werd gedaan wat daar de mogelijkheden zijn. Elke dag kunnen de Jongens twee uur trainen. Maar als je ziet, vertelde Courtin, hoe wei nig van deze mogelijkheid ge bruik wordt gemaakt, krijg Je gewoon een neiging te huilen LEIDEN Van zondag af zullen op het park Roomburg voor de 16e maal de Open Leidse Tenniskam pioenschappen in A, B en C worden gehouden. Bij de tennissers beter bekend als de Centrale voor de Na tionale Kampioenschappen. Een Leids toernooi maar met nationale betekenis. Persoonlijkheden als Wil lem Maris, Piet van Eijsden, Lex Ka- ramoy, Evert Schneider, Jan Hajer en niet te vergeten meastro Tom Ok- ker speelden zich op de banen van Roomburg a.h.w. warm voor de grote strijd in Scheveningen. Niet zelden gebeurde het dat de kampioen in Leiden ook de nationale titel ver overde. Maar deze voor de Leidse tennisgemeenschap zo unieke wapen schouw van het beste wat Nederland op het tennisvak te bieden heeft dreigde niet meer te worden gecon tinueerd. „De kosten voor de organisatie van het toernooi worden steeds zwaar der" zegt Roomburg-voorzitter van Aelst „Men kan zich gewoon niet voor stellen wat er allemaal moet worden gedaan om de zaak te laten draaien. Zonder de geweldige assis tentie van Kees en Annelies Koole die het administratieve werk belan geloos verrichten, zou ik er al enkele jaren geleden mee zijn gestopt. Maar al gebeurt dat belangrijke werk dan belangeloos, voor andere zaken dient er geld op tafel te ko men. De A-categorie komt vandaag, en dat kan men spijtig vinden maar het is nu eenmaal niet anders, niet meer voor niets binnen de lijnen. Dan zijn er de ballen waarmee wordt gespeeld, een hoofdpost op de begro ting. Men heeft er verder geen idee van hoe bv. op een toernooi als dit de telefoonrekening oploopt. Kortom, dit jaar zou Roomburg zeer waar schijnlijk voor de laatste maal de Open Leidse Kampioenschappen hebben georganiseerd en dan zou het doek dus zijn gevallen over het toer nooi. Als de nood het hoogst is, is de redding nabij, De N V. Felicitas is in gesprongen en heeft zich bereid ver klaard de rondegelden voor haar re kening te nemen". Waarom „Waarom doet Felicitas dat?" was de vraag die we natuurlijk stelden aan de vertegenwoordiger van Feli citas, de heer Weduwer jr. Hij zegt „Felicitas geniet nu over het hele land bekendheid behalve in Leiden van waaruit zij juist haar activitei ten heeft ontplooid. Daar wilden we iets aan doen. We zochten dus naar een mogelijkheid van een lokale ad vertisement en juist kwam het met financiële moeilijkheden kampende toernooi van de Open Leidse Kam pioenschappen binnen ons gezichts veld". Zal Felicitas het toernooi nu ook blijven sponseren? „Ik wil daar niet op vooruitlopen" aldus de heer Weduwer jr., maar dat acht ik principieel zeker mogelijk. Het hangt mede van onze ervaringen af. Zoals ik al zei, Felicitas beweegt Rondegelden den? „Wanneer we rondegelden geven" aldus de heer Van Aelst, „dan zijn de spelers en speelsters als zij geld wil len verdienen verplicht om ervoor te werken. Dan zal het niet snel gebeu ren dat zij een wedstrijd laten lopen. Dat kan men doen als men amateur is, maar niet meer wanneer men zijn prestaties met klinkende munt wil zien gehonoreerd. Het rondegeld is voor de Open Leidse als volgt ver deeld: Herenenkelspel A: eerste prijs f 250, tweede prijs f 175, verliezer 4e ronde f 75, veliezer 3e ronde f 50. verliezer 2e ronde f 20. Damesenkel spel A: eerste prijs f 175, tweede prijs f 125, verliezer 3e ronde f 50, verliezer 2e ronde f 20. Behalve het rondegeld zijn er natuurlijk de gebruikelijke prijzen ,die voor de winnaars bepaald niet te verontachtzamen zijn. Niet in de laatste plaats dankzij steun van het bedrijfsleven". Roomburg zal echter staan in het teken van Felicitas. Zo zullen de kij kers behalve de tennissers ook hos tesses in actie zien die zonder on derscheid verliezers en winnaars zul len verrassen met de geëigende Feli- citas-artikelen. De prijsuitreiking zal ook worden verricht door een Felici- tas-hostess. Toernooi Katwijk Voor Lodewijk Kallenberg kwam de regen gisteren in Katwijk als een redding. Het water stond hem toen tot aan de lippen. Tegen de in het herenenkelspel B als no. 3 geplaatste Bokdam had hij de eerste set verlo ren met 63 en stond in de tweede set met 10 achter toen Pluvius tus senbeide kwam. Normaal gesproken is een dergelijke achterstand voor de Unicum-vechtjas bepaald geen on overkomelijke zaak maar gezien het gemak waarmee Bokdam zijn spellen bijeen speelde lijkt ons voor Kallen berg in deze wedstrijd geen zege te zijn weggelegd. Nog een Unicum speler. die in de Leidse toernooien in het enkelspel zonder meer goed voor de dag is gekomen en met grote regelmaat de kwart of halve finale haalde, verloor Har Meijer, had tegen Richter in de eerste set nog mogelijkheden, 5—7, maar in de tweede set was Richter geen moment in gevaar, zy het dat het Meijer was die hem door zijn missers de meeste punten bezorgde, 6—1 voor Richter. Jan de Groot was net wat slimmer, net wat vaster dan Ruysenaars en dat resulteerde in een 64, 86 zege voor de Katwijker. Piet Veentjer schakelde in het invitatie-nummer herenenkelspel de Zuid-Afrikaan Woodman uit met cijfers die het krachtsverschil juist aangeven, 6—3, 6—2. Alleen de gebroeders Dhiraj zijn nu nog in de strijd. Mevr. De Jong (Sassenheim) bereikte de halve fi nale in het damesenkelspel B via een 61. 61 zege op mej. Klaassen. Koersen op Dnindigt WASSENAAR - had gisteren op Duindigt niet moeite om te zegevieren in het Se lectie Kampioenschap der Vijfjari gen. Hoot Song liep direct na de start vrij ver weg van Henri Buiten zorg en Hoss Westlandia, In de laat ste ronde ging Wagenaar menens met de zaak maken, bracht Henri Bui tenzorg op kop en oesloot zijn "trai- ningsrit" met een 1.21.6 zege. Hoot Song viel terug en Hoss Westlandia werd tweede vóór Higgins. Aan het Internationale Kampioen schap voor vijfjarige dravers, dat op 8 Augustus in Aarhus (Denemarken) wordt gehouden zullen voor Neder land uitkomen Henri Buitenzorg met Jan Wagenaar en Hoss Westlandia met Harry van Ooyen. Een enorme verrassing bracht Ju piter P (Oudshoorn) door tegen een winnende cote van f201.30 in 1.27.9 te zegevieren over Joris Six en Ju bar Oaktree. Dat Gunnar Dear een „hele beste" is bewees de sterke hengst in de in ternationale draverij. Fire Bird W (J. van Dooyeweerd) ging als leider het rechte eind in, doch moest even voor de streep zwichten voor de flit sende slotaanval van Gunnar Dear (v. Eykelenborg), die met klein ver schil in 1.23.4 triomfeerde. Maria Poort, die bij haar debuut met Illya Kuryakin zegevierde her haalde dit gisteren in de Italiëprijs. In de rechte lijn leek zij geklopt Henri Buitenzorg door Carel Roodenrijs, ADVERTENTIE AARDBEIEN CONFITURE van 172 tijdelijk voor die met Fran- cina een gering voordeel kreeg. Deze liet echter enige ruimte aan de re ling en Maria Poort maakte daarvan gretig gebruik om IUya Kurlakir. binnendoor" naar een 1.24.1 zege te sturen, UITSLAGEN Zwedenprljs: 1. Jupiter D (T. Ouds hoorn) (1.27.9), 2. Joris Six, 3. Jubar Oaktree. Toto w. 201,30. pl. 18.60 1 80 0, kopp. 19.30, trio 1932,30. "oorwegenprijs: 1. Jeann ay) (1.26.9). 2. Jericho Toto w. 1.70. pl. 1.20. Cress. Toto 20. kopp. Denemarkenprljs: 1. Idylle miss (M r. d. Togt) (1.24). 2. Idool Buiten zorg. 3. Hllma. Toto w. 1,90, pl 120 1.80. 1,50. kopp. 3,70. trio 42.-. Iooc Moprljs: 1. Honeysuckle Rose Kraats). 2. Heros. 3. Indian pl. 1,50, 1,50, kopp. Eykelenborg) (1.23.4,. tV, 3. Eberdine Th. Toto w. 1.70. pl. 1,10, 1,30. 1.60. kopp. 3,20, trio 17,70. Frankrljkprljs: l. Granda (W, Stroo- pcr) (1.23.4), 2. Generlque Belwln 3. Francisco Toto w. 3,20, pl. 1,90 l 70 kopp. 6,30. Italiëprijs: 1, Illya Kuryakin (mej. M. Poort) (1.24.1), 2. Francina. 3. Gu- do van Boynl. Toto w. 1,40, pl. 1,10, 1.10, 1.20, kopp. 2.60, trio 6.70. Dultelandprljs: 1. Ireland (G. On rust) (1.25.5). 2. Ida S, 3. Favera. -°to w. 2,30, pl. 1,80, 2,60. 4,60, kopp. 3,CS. trio 647.70. Kartouprtls: 1. Acceleranda (E. Schelkl). 2. Frances Love. 3. Jollv Jo ker S. Toto w. 3.80.p 1. 1.50. 1,60. 'kopp. 3,30. Selectiekampioenprljs1. Henrl Bui tenzorg (J. Wagenaar Jr.) (1.21.6) 2. Hoss Westlandia. 3. Higgins. Toto w. 1.10. pl. 1.20. 2.20. 2.50. kopp. 2,90. Total Isa tor-omzet f 246.513,-. WIELRENNEN Jos van der Vleuten heeft gisteravond de prof ronde van Hoek van Holland ge wonnen. Van der Vleuten demar reerde halverwege de koers uit het peleton en nam een ronde voor sprong. Die voorsprong stond de Brabander niet meer ai. Jan Zoons (Voorburg) eindigde als derde voor Jan van Katwijk, Jan Janssen en Leo Duyndam.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15