iki| service pagina Kuilvisserij contra de hengelsport UIT MAAR... TOCH THUIS I sport Vakantie met dagelijks portie stank en lawaai Tips voor vakantie Verdwijnt aal uit het IJsselmeer? DONDERDAG 29 JULI 1971 LETOSCH DAGBLAD Zit er nu wel of niet voldoende aal in het IJsselmeer? Die vraag is de afgelopen weken herhaaldelijk gesteld en de geruchten daarover hebben geleid tot talrijke artikelen de pers. De zaak werd in feite aan het rollen gebracht door een ochtendblad, dat melding maakte dat de paling uit het IJsselmeer plotseling was verdwenen en dat de be roepsvisserij langs de randen van de voormalige Zuiderzee waarschijnlijk ten dode zou zijn opgeschreven. Het bericht was gebaseerd op de resultaten van enkele proefvisserijen die overdag door een onderzoekings vaartuig van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek (RIVO) waren gemaakt. Vissend met het sinds 1969 verboden „kuilnet" vingen ze zo bij zonder weinig aal, dat de mogelijk heid werd geopperd, dat de paling via de sluizen in de Afsluitdijk zee gekozen en uit het IJsselmeer was verdwenen. Zoekend naar mogelijke oorzaken in deze „spoorloze verdwijning" kwam men tenslotte bij de slechter wordende kwaliteit van het IJssel- meerwater door de steeds grotere toe vloed van slecht water. Immers sinds de afsluiting van het Brouwers- havense Gat wordt via de IJssel meer sterk vervuild Rijnwater naar het IJsselmeer gebracht. De conclu sie lag nu voor de hand: de aal is op de loop gegaan voor het rioolwa ter van de Rijn. IN ACTIE Onmiddellijk na het bekend wor den van deze geruchten kwamen de beroepsvissers langs het IJsselmeer - die voor negentig procent afhan kelijk zijn van de palingvangsten in beweging. Men beweerde dat het kuilnet door de RIVO-mensen ver keerd was gehanteerd. Het zou met opzet zijn gebeurd om de klachten tegen het kuilverbod de kop in te drukken. DE ENIGE SPECIAALZAAK voor ai uw HENGELSPORTARTIKELEN DE SPORT "TulT11 1 VIS Want dat is langzamerhand al gemeen bekend sinds de minister van Landbouw en Visserij, Lardinois, in 1969 voor het IJsselmeer een ver bod uitvaardigde om met het kuilnet te vissen klagen de IJsselmeervissers steen en been dat er niet voldoende aal meer kan worden gevangen. Vroeger toen er nog met het kuilnet kon worden gevist ging het prima, maar nu men is aangewezen op de „aalkistjes" (Houten kistjes met spie ring om de aal naar binnen te lok ken) gaat het bijzonder slecht, aldus de IJsselmeervissers. Het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek deed onder druk van al de ze beweringen een voorstel aan de IJsselmeervissers. Er zou in de nacht van 19 op 20 Juli gedurende vier uur met kuilnetten gevist worden om uit te vinden of de aal nu verdwenen was of niet. Met dit doel voeren vo rige week de Urker kotter UK 238 en het RIVO- onderzoekingsvaartuig „Zuiderzee" uit, om met de „kuil',' op paling te vissen. VIJF TREKKEN De Urker kotter deed op verschil lende plaatsen op het IJsselmeer in totaal vijf trekken met het kuilnet en bracht 141 pond bovenmaatse pa ling aan boord. Het onderzoekings vaartuig dat vrijwel op dezelfde plaatsen viste had 124 pond boven maatse paling in de netten. De vangsten op deze „visnacht" waren in de haven van Enkhuizen aanleiding tot heftige meningsver schillen tussen de deskundigen van het RIVO en de vissers en paling- rokers. De meningen stonden lijnrecht te genover elkaar: aan de ene kant de Algemene Vereniging van IJssel meervissers die meende dat het over tuigend bewijs was geleverd dat e: nog wel aal in het IJsselmeer zit er aan de andere kant de mensen van het RIVO in de vangstresultater het bewijs vonden dat de palingstanc in het IJsselmeer op het ogenblik niet optimaal is. De kwestie rond de IJsselmeeraa lijkt ogenschijnlijk van geen belang voor de sportvisserij maar is dat be slist wel. Want het besluit om het kuilnet te weren uit het IJsselmeei is in 1969 Juist genomen ten behoe ve van de sportvisserij. Het RIVC bracht een advies voor het kuilverbor aan de minister uit omdat door d kuil grote schade werd aangericl" i aan de snoekbaarsstand. ONDERMAAT. Ondermaatse snoekbaarsjes wordei door het kuilnet gedood of ernstii beschadigd. „Van de vissen die in d' kuil zijn geweest, gaat 90 tot 95 pro cent dood", zeggen de biologen. D weinige schubvissen die het overleve. gaat meestal later nog dood doe. schimmelvorming op de beschadigd plaatsen. Mede met het oog op d geboorte-explosie bij de snoekbaar in het IJsselmeer hakte ministe Lardinois de knoop door en kondig de een kuilverbod af. Behalve d« slachting die het kuilnet onder d snoekbaars aanricht worden ook an dere vissen daarvan het slachtoffe Zo wordt er veel ondermaatse pa ling gevangen terwijl ook veel baar; brasem en voorn in de netten be landt. Vis die van weinig of geen belang is voor de beroepsvisserij. maar die juist voor de sportvisser veel plezier kan verschaffen. Dat de grote bijvangsten van jon ge vis met het kuilnet geen sine cure zijn bewees de visnacht op het IJsselmeer. Bij een van de trekken bestond de bijvangst van 420 pnd. voor 400 pond uit kleine vis, Daarbij Dr. C. Decider, de aalspecialist van het RIVO stelde vast dat bij één trek honderden jonge snoekbaarsjes in het net terecht waren gekomen., SCHÏFRAAI Wat de aal betreft zei hij: „Er zijn op het IJsselmeer nog enkele plaat sen waar de aal zich verzameld heeft, Voor de biologen is er behalve le maar op andere plaatsen waar men vernieUgmg van veel kleine vis nog na twee jaar kuilverbod veel aal had e®n anc*er motief om het kuilverbod kunnen verwachten is weinig aan- °P heUen- Ze menen dat de wezig". palingvisserij de beste opbrengst geeft, wanneer men de paling hele maal laat opgroeien tot schieraal (is paairijpe aal). In het Lago Co- machio in Italië en in het Loch Neagh in noord-Ierland zijn de voordelen daarvan bewezen, maar oor de kuil wordt het ernstig be- ïoeilijkt. Uit het oogpunt van de sportvis- ,er bekeken pleit alles voor handha- ing van het kuilverbod. Een gezon de visstand die de kans krijgt om vol gassen te worden en voor nakome- ingen te zorgen is niet alleen voor iet IJsselmeer maar voor een groot ieel van ons viswater van uitzonder- .ijk belang. En wat de palingstand op het IJs- ..elmeer betreft: de maanden augus tus en september zullen moeten uit wijzen of er werkelijk sprake is van de miraculeuze verdwijning van de aal uit het IJsselmeer. Want Juist in die maanden begint de schieraal aan Je trek naar de Sargasso Zee, de eni- :e paaiplaats van de aal. Aan de aantallen die de sluizen in ie Afsluitdijk passeren valt pas goed af te leiden hoe het er bijstaat. Om een goede waarneming mogelijk te naken is in twee uitgangen van de sluis een palingfuik geplaatst. Voor -en van de netten is bovendien een .elektrisch scherm" aangebracht vaardoor naar men hoopt de paai- .ijpe aal wordt afgeschrikt en in het IJsselmeer blijft. Door de uit komsten van belde fuiken te verge lijken hoopt men een betrouwbaar beeld te krijgen van de toekomst die er voor de IJsselmeeraal is weggelegd. DE GOEDE VANGST Morsstraat 47 - Leiden - TeL 21751 Hondenstrand Wie naar het Italiaanse stad ie Ferrara gaat behoeft zijn lond beslist niet thuis te laten, riet strand is namelijk voor een jedeelte gereserveerd voor de ïonden. Die dieren kunnen van lun druk bestaan uitrusten in speciaal voor hen geconstrueerde strandstoelen met parasols en )innen pootbereik liggen discreet rnige verse kluiven. Over het ;trand wandelen onopvallend ?nige mannen met stoffer en blik om het stukje hondenstrand /an uitwerpselen schoon te hou- ien en om er voor te zorgen dat ie gasten elkaar niet in de ha ren vliegen. En daarbij is het af gebakende gebied nog zo psy chologisch uitgezocht, dat de kans op 'n wilde hondenkluwen uiterst gering moet worden ge acht. Het hondenstrand is aange geven met een bord: „Alleen voor honden, in het Italiaans, Frans, Duits en Engels. De ba zen betalen voor 't gebruik per hond ongeveer f 4.80 per dag. Het door de gasten verorberde voedsel wordt apart berekend aan de hand van de bewerkte hoeveelheid. Daarnaast staan voor de gasten ballen van uiteen lopende formaten ter beschik king om achteraan te lopen en het hondenstrand is aanzienlijk rustiger dan het gedeelte voor de bazen en bazinnen Zo zijn er geen mannen, die luidkeels ijs en drank lopen aan te prijzen, en er vallen er geen kinderen in 't water en geen boterhammen in 't zand. Het strand is eigendom van 'n hoteleigenaar, die hoopt daar mee te bereiken, dat de gasten, die hun honden meebrengen, niet al te veel ellende voor hun medegasten veroorzaken. Hun motto luidt in feite opgeruimd staat netjes. Het is typerend, dat 'n dergelijk initiatief ont wikkeld werd in de schaduw van Ferrara, 'n plaats die als ring voor honden en andere huisdieren bezit. Per kilo Reizigers naar Majorca, die hun reis boeken bij 't Deense Falke reisbureau, betalen sedert enige dagen naar gewicht. Iede reen wordt net als de bagage, gewogen. De kiloprijs voor 'n reisje naar Majorca bedroeg 2.98 D. Kronen. Dat was dan voor een reisje van één week Van een run op de vermage ringsinstituten in Kopenhagen s geen sprake want de prijzen :iggen toch al ver beneden het normale peil. De charterstunt is nogelijk gemaakt door een bij zonder voordelig contract dat 't •eisbureau afsloot met Air Spain. De eigenaar van het reisbureau ie heer Lauridsen, verklaarde, iat hij dit idee kreeg door zijn iagelijkse werk. Hij is namelijk jrossier in koloniaalwaren „Daar •ekenen we toch ook met kilo prijzen" zei hij. De eerste dag, dat deze stunt in de praktijk werd gebracht, werd ontsierd door 'n klein incident. Men had bij alle berekeningen vergeten weegschalen aan te schaffen. Dit mankement werd snel ver holpen door 't personeel van 't reisbureau, dat de toekomstige passagiers optilde en naar ge wicht schatte. De weegschalen zijn er nu wel, naast de kas- Lange reizen beu weg, naar Gelderland", zegt een Jonge moeder die de was Juist door de wringer haalt, die naast de cara van is opgesteld. Een sportvliegtuig neemt twee keer een deeltje van het gesprek weg. Zij „woont" de hele zomer op de camping. ,,'s Nachts worden de kinderen en ik wakker van de herrie en dan ben je 's morgens sjagerijnig". Ze ruikt soms een sterke spiritus- lucht. De herrie is het ergst, vindt deze vrouw uit Voorburg. Twee Haagse balspelende jongens: „Als je uit de stad komt is 't hier leuk. Als je op de stank let dan ruik je het wel, maar anders valt het mee. We hebben een paar keer de meldkamer gebeld". De jongens prijzen de voorzieningen op de camping, waaraan de Rozenburgse kerken veel bijdragen. Voor van daag staat er damesvoetbal en volksdansen op het programma. Tien dagen De campingbeheerder: „Tien dagen per Jaar ruik Je iets en dan nog meestal 's winters. De vlam van Gulf, ja, die is irritant. Maar Je kunt die ontwikkeling niet tegen houden. We rijden allemaal in een auto, we dragen nylon; die fabrie ken zijn daar voor ons gemak". Ook hij belde de Meldkamer toen het te gortig werd. Het reglement van orde van cam- ping-caravaning „De Krabbeplaat" zegt dat alle normen van fatsoen en goede zeden moeten worden ged respecteerd, geeft richtlijnen voor afval, auto's wassen (dat mag niet), grasmaaien (dat graag), voetballen (niet tussen tenten)gemengd samen slapen (als Je niet getrouwd bent) mag tot de schemering, autorijden (niet tussen 22.00 en 8.00 uur) en zegt letterlijk: „Na 23.00 uur moet het op het terrein absoluut stil zijn". De grote overtreder van dit artikel is onze welvaartsbron, die gromt, snort, blaast en slaat en laat mer ken dat we toch thuis zijn. Zo willen steeds meer randstede lingen vakantiehouden. De lang reizen op overvolle wegen zijn zr beu. Campings en „caravanings zijn vol en vaak zijn er wachtlijsten met honderden namen van mensen die ooit eens een vast honk, eer plaatsje voor hun tweede, meesta verrijdbare, huis willen veroveren Liefst aan een watertje of aan zee met rondom bomen, groen, een beetje stilte en frisse lucht. En toch thuis. Soms in alle opzich ten. De vakantiegangers op d( noordelijke oever van de Brielsc Maas kunnen varen, vissen, spelei op grote gazons en luieren onder d( bomen, maar hun dagelijkse portii stank en lawaai zullen ze zelfs ir hun vakantie niet missen. Proefdraaiende en in opbouw zijnd fabrieken en waterwerken zijn d leveranciers van lawaai en stank Een Vlaardingse bootsman laat zie: hoe zwart zijn caravanluifel aan d' noordzijde is. Een plastic venster ir de luifel smolt weg door de zur lucht van naburige fabrieken, hoe wel zijn caravan dicht tegen de bo menhaag staat. Heimachine Een heimachine die damwande; slaat op enkele honderden meter zijn bed hield hem en zij: w uit him slaap .evenals he stoom afblazen en de ethyleenver branding. „Ik kom al veertig jaar op Rozenburg. We hebben het hier af gezien van lawaai en stank naav ons zin en we blijven hier komei omdat het zo lekker dichtbij is. Ja, Op een caravan in Den Briel staa/t „Uit maar toch thuis". Dat is het precies. Duizen den Rotterdammers en Hagenaars zijn uit in Rozenburg of Oostvoor- ne, Rockanje of Den Briel. Maar ze zijn thuis omdat de tv in de cara van staat, de heg om hun eigen va kantieplaatsje geschoten is, het tuintje gewied is. Alles: het wasma chine, de lamp bij de deur, het speelgoed van de kinderen, de bloe men in de vensterbank die het Hol lands interieurtje nauwelijks verber gen, alles is er, behalve het dage lijks werk. als er tussen Vlaardingen en Maas sluis iets was gingen we daarheen". Een 50-Jarige Rotterdamse dame ze heeft een zaak in de stad vindt haar plaatsje op de noordelij ke Brielsemaasoever het beste dat zij in 23 jaar reizen en trekken is tegengekomen. Ze neemt het roet op de tent voor lief en zegt; „Maar waarom wordt er ook op zondag ge heid?" Een man uit Den Haag ontwaakt in zijn caravan soms, bij noordenwind, met hoofdpijn, ,,'t Is een salpeter- zuurlucht", zegt hij. Al drie Jaar komt hij hier: voor 't laatst dit jaar want de stank en de herrie doen hem nu uitzien naar een rus tiger plaats, misschien ergens bij Willemsstad. Hij betreurt dit, want hij vist en zijn zoons zeilen. Naar Gelderland „Als de herrie en de stank volgend jaar niet minder zijn ga ik hier

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11