„GEWEST LEIDEN IS AAN MAGERE KANT" Laroche en Ungaro laten echte mini terugkeren Als u de helft van onze abonnees als klant had, hoefde u zich de eerste tien jaar geen zorgen te maken. De krant is koning. PAGINA 10 IEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 JULI 1911 Sassenheims burgemeester J. baron van Knobelsdorff: (Van onze streekredactie) SASSENHEIM/LEIDEN „Een Bollenstreek-gewest is niet reëel. Ook geloof ik niet in een Bollenstreek-gewest gekoppeld aan Haarlem." Een duidelijker uitspraak van Sassenheims bur gemeester J. baron van Knobelsdorff over zijn persoonlijke toekomstvisie betreffende de gewestvorming is nauwelijks mogelijk. „Ik dacht," zo verduidelijkt hij wellicht ten over vloede, „het zelfs ook niet uitgesloten, dat de bollenstreek gemeenten uiteen zullen gaan, hoewel zij onderling natuurlijk op bepaalde gebieden samenwerkingsverbanden kunnen en zullen blijven behouden." Burgemeester Van Knobelsdorff staat, met de nodige reserves, posi tief tegenover gewestvorming. Hij is zonder meer verheugd, dat de Sassenheimse gemeenteraad inder tijd onder zijn aandrang besloot tot de toetreding in het studiegewest Leiden. Een aangelegenheid, waar voor verder geen enkele bollen streekgemeente (Warmond mag als zodanig volgens de sociaal-economi sche studies niet als zodanig wor den aangemerkt) tekende. Over het waarom van Sassenheims deelname zegt hij: "We zullen moeten begrij pen, dat we ons op een groter woon gebied bevinden dan binnen de gren zen, die een paar honderd jaar ge leden zyn vastgesteld". We moeten zelfs ook over de provincie-grenzen heenkijken". En concreet op het studiegewest Leiden gericht: Haagse journalisten: SUTHOFFPERS OVERTREF,PT CAO-REPALING DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Haagse Journalistenvereni ging (HJV) heeft geconstateerd, dac Sijthoffpers, uitgeefster van onder meer de Haagsche Courant en het Rotterdams Nieuwsblad, de werk situatie van negen journalisten in grijpend wil wijzigen en dat ver zuimd is hierover het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten (NVJ) te raadplegen, zoals in de dagblad-cao is voorgeschreven. Het bestuur van de HJV, dat dit heeft meegedeeld, heeft het bestuur van de NVJ verzocht deze overtre ding van de cao-bepaling aan de orde te stellen. Vier journalisten van de Haagsche Courant en vijf journalisten Van het Rotterdams Nieuwsblad is overplaat sing naar het dagblad „Het Binnen hof" aangeboden. Daarmee worden zij onverwacht voor een diepingrij pende beslissing gesteld, aldus de brief van de NJV. De heer F. W. Sijthoff, lid van de directie van Sijthoffpers, deelde des gevraagd mee, dat slehcts indirecte druk op journalisten is uitgeoefend. Het bericht van de voorgenomen overplaatsing was vroegtijdig uitge lekt, waardoor de ontwikkelingen werden versneld. Het is zeker niet de bedoeling van Sijthoffpers om cao-bepalingen niet toe te passen, aldus de heer Sijthoff. Hij zette uiteen, da.t "Het Binnen hof" uitbreiding van de redactie be hoeft nu door samenwerking ,Het Binnenhof" meer advertenties zal krijgen. De heer Sijthoff wees er op, dat door economische oorzaken by meer Nederlandse dagbladen bezui nigingen zullen moeten worden overwogen. Door de voorgenomen overplaatsing van negen journalisten kan mogelijk worden voorkomen, dat afvloeiingen by het sythoffconceru aan de orde komen, aldus de heer Sythoff. Leids viertal kraakte zeer veel automaten LEIDEN/ ALPHEN AAN DEN RIJN Op verdenking van het kraken van een groot aantal auto maten heeft de Leidse politie een viertal jonge inwoners van de Sleu telstad aangehouden. Het zijn de 18- Jarige P.T., de één Jaar jongere FMK de 20-Jarige S.J.V en de twee Jaar Jongere W.F.R. Tijdens hun verhoor bleek de politie een goede slag te hebben geslagen; de Jongelui be kenden eeh groot aantal automaten- kraakjes in een reeks gemeenten in en buiten de provincie Zuid-Hol land. Op hun rooftochten deden de Jongens zelfs Texel aan. Omdat er in de nacht van 17 op 18 Juli ook in Alphen automaten werden ge forceerd voelde de Alphense re cherche de Jonens ook aan de tand. zy bekenden ook deze kraken, evenals dergelijke vergrijpen die in Aarlanderveen, Nieuwkoop en Ha- zerswoude werden gepleegd. Losgeld geëist De Tupamaros heb ben gisteravond 285.000 dollar geëist voor de vrijlating van de Uruguayse industrieel Jorge Berembau. een van de vyf personen, die zy ontvoerd hebben. Berembau werd op 12 juli ontvoerd. De textielondernemnig waarvan hij directeur was, was van fraude beschuldigd door de regering van Uruguay en de linkse partijen. Het bedrijf is gesloten. "Ik geloof ook niet dat de huidige begrenzing van dit gewest definitief is. In de Randstad zullen we naar grote regio's toegaan. Groter wel licht, dan we nu nog vermoeden. Het gewest Leiden is nog aan de mage re kant". Geen macht Sassenheims burgemeester heeft bepaalde voorstellingen van hetgeen gewestvorming kan betekenen in po sitieve zin. "Het gaat daarbij", stelt hij, "niet om het profijt van Sas- senheim. Het gaat om de schaalver groting, waardoor de ingezetenen van take endeinents van taken en diensten kunnen profi teren, die door een gemeente alleen niet meer zijn waar te maken. Die wel in groter verband gerealiseerd kunnen worden. Ik hoop bij de ge westvorming, dat specifieke taken aan de gemeenten zullen blijven. Dat de gewestraden geen vierde be stuurslaag zullen worden. Geen macht bij de macht. Het gewest moet aanvullende bevoegdheden hebben". Gewestvorming betekent door dit alles dan feitelijk ook geen keuze mogelijkheid meer. Een gemeente kan op dit punt moeilijk voor Haar lem, Lisse of Leiden uitspreken, om dat daar nu eenmaal zulke leuke mensen wonen. Gewestvorming' wordt een bijna mathematisch ge geven. Of, zoals burgemeester Van Knobelsdorff stelt: "De bollen streekgemeenten zullen in gewesten moeten worden opgenomen, waarin zij functioneren. Haarlem functio neert als zodanig niet voor Sassen- heim. Net zomin als een bollen streek-gewest enige kans zou heb ben. Rapporten van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben indertijd, toen de raad de beslissing van de Sassenheimse gemeenteraad gisteravond overigens ook duidelijk liet merken, natuurlijk zijn beden kingen. De belangrijkste ervan: de onlangs uitgegeven eerste deelnota van het gewest Leiden, waarin de sociaal-economische en demografi sche aspecten van de bevolking van de tien „studerende" gemeenten wor den behandeld. Tegen deze door drs. S. A. van Keulen, medewerker van de afdeling sociaal-geografisch en bestuurskundig onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten samengestelde nota heeft hij met o.a. WD'er Platje en KVP'er Verdegaal het bezwaar, dat Sassenheim er "geheel anders" uit komt, dan de gemeente de laatste jaren is geworden en de komende twee jaren zal worden. Van Knobels dorff: "Ik dacht ook, dat de conclu sies niet helemaal Juist zijn getrok ken. De recente ontwikkelingen ko men er in de cijfers niet uit". 's - Gravenzands Mannenkoor in Noordwijk/Zee NOORDWIJK Over de sche matische gang van zaken by de „Woensdagavondzang (Mittwoch- abendsang" in Noordwyk aan Zee hebben we verleden week een beeld gegeven. Voornaamste bestanddeel is de koraalzang met tweetalige geeste- lyke begeleiding, waarin uiteraard een scala van mogelykheden voor va riatie voorhanden zit. In de praktyk komt dit echter wel neer op een se lectie uit de meest graag gehoorde koralen. Meer markant variabel is de muzikale medewerking, nu (naast de organist Johan Admiraal en de weer beschikbare pistonist Kees Hoek) aanwezig in 's Gravenzands Mannen koor o.l.v. de heer Hartman. We hadden gehoopt, dat deze zan gers de voor hen gereserveerde pro grammaruimte byv. door enkele mo tetten zouden hebben opgevuld. „Dit werd echter nogmaals koraalzang, met uitzondering van het „Heilig" uit Schubert's Deutsche Messe. Motet zang is echter een illusie by deze zangers, want zy biyken er de tech niek niet voor te bezitten. Het eerst nodige, een juiste stemplaatsing veel meer naar voren, van de keel af is niet serieus beproefd. Zo gauw stemuitzetting optrad bleken de gebreken. En in de in het geheel niet lastige Duitse Mis de intonatiefou- ten. Maar de heren hebben zich be schikbaar gesteld, waarvoor men op zichzelf erkentelyk zyn moet, het artistieke is by zangavonden geen dwingende eis. hoezeer ook wenseiyk en bevorderlyk. In badplaatsen met vreemdelingen is de presentatie een niet onbelangrijke factor. Van de medewerking volgende week van de Noordwykse Harmoniekapel hebben we veel meer verwachting. De belangstelling was weer heel groot. KEES VERHOEF. Porter volgt Bruce op WASHINGTON (Reuter) Presi dent Nixon heeft gisteren William J. Porter benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie by het Viet- nam-gesprek in Parijs. Porter, die tot dusver ambassadeur in Zuid-Korea is geweest, volgt David Bruce op, die om gezondheidsredenen zyn ontslag heeft aangeboden. De 73-jarige Bruce zal Parijs op 1 augustus verlaten. Enkele weken later komt Porter naar de Franse hoofdstad. De besprekingen met de vertegenwoordigers van Noord-Viet- nam en de Vietcong zullen in de tus- sentyd worden gevoerd door de be- langrykste adviseur van de delegatie, Philip C. Habib. Burgemeester Van Knobels dorff: Het is echter onjuist en weinig galant om door deze zaken nu commentaar te geven en be denkingen te uiten tegen het ge west Leiden zoals gevraagd door D'66-raadslid Van IJsseldijk, die zich uitsprak voor een Bollenge- west, eventueel met Haarlem, red.). Het is pas goed conclusies te trekken als de studie voltooid is. Aan het einde van de vijf ja ren en nadat alle deelnota's (de tweede is inmiddels in concept gereed) zijn bestudeerd en be handeld. Lever je nu reeds kri tiek, dan ben je als de scholier, die in de eerste klasse zit en examen voör de zesde wil doen." nam voor toetreding voor voorlopig vijf jaar in het studiegewest Lei den. uitgewezen, dat er geen be staansmogelijkheid voor zo'n ge west is. Die rapporten adviseerden duidelijk voor Sassenheims deelna me aan het gewest Leiden. Je moet in deze zaak de correlaties onder kennen. Gebieden (als de Bollen streek) zullen uiteenvallen (met de mogelijkheid samen nog taken te vervullen) Met de visie van burgemeester Van Knobelsdorff kan de Sassen heimse gemeenteraad zich nog niet volmondig verenigen. Burgemeester Van Knobelsdorff verwondert zich er niet over. Op de mededeling van KVP's fractievoorzitter Verdegaal ("Ik heb altijd al sceptisch gestaan tegenover deelname van Sassenheim in het Leidse gewest en ik sta er als lid van de gewestraad voor Sas senheim ook kritisch tegenover") zegt hij, een oude bijbelse geschie denis ophalend; "Thomas is ook met ongeloof begonnen en met geloof ge ëindigd". En verduidelijkend: "In zicht in deze moeilij-ke materie moet groeien". Bedenkingen Burgemeester Van Knobelsdorff heeft, zoals het overgrote gedeelte Jeugdbezigheden in Den Burcht en Kr. Sentram LEIDEN De variété- en bios coopvoorstellingen die in deze va- kantietijd te Leiden zijn gehouden voor de jeugd, hebben veel belang stelling ondervonden. Aldus be richt de commissie die deze activi teiten heeft georganiseerd. Zij laat tevens weten, dat de laatste varié tévoorstelling op 5 augustus niet kan plaats vinden in de Stadsge hoorzaal in verband met de verbou wing die daar plaats vindt, en nu ver plaatst is naar Den Burcht. De aanvang van de voorstelling blijft ge handhaafd op twee uur 's middags. De laatste weken kunnen kinderen van zeven tot zo'n vijftien Jaar ook terecht in het Kreatief Sentrum, en wel elke woensdagmiddag vanaf twee uur. Onder vakkundige leiding kan daar worden gespeeld met materia len als verf, klei, steen, hout, plas tic enz. Aan deze speelmiddag zijn voor de ouders voorlopig nog geen kosten verbonden. LABORANTEN BESMET MET LEVERZIEKTE MAASTRICHT (ANP) De di rectie van het ziekenhuis St. Anna- dal in Maastricht heeft woensdas verklaard dat in het ziekenhuis vier laboratoriumanalisten zyn besmet met de besmettebjke leverziekte se rum hepatitis. De ziekte is in een vroeg stadium ontdekt. De vier analisten, werkzaam op de kunstnierafdeling, klaagden over moeheidsverschynselen. Geneesheer directeur dr. J. van der Heyden vindt dat er geen reden is tot paniek. Een besmetting met dit serum komt in ziekenhuizen met een kunstnier afdeling vry geregeld voor, zo zei hy. „Het is het gewone ziekenhuisrisico". Premieverhoging favoriet voor optrekken c.a.o. (Van onze sociale redactie) DEN HAAG Als de aow-pen- sioenen verhoogd worden tot het ni veau van het netto minimumloon, dan kiest 41 procent van de Neder landse bevolking voor een verhoging van de aow-premie. Slechts 30 pro cent vindt dat het geld voor de ver hoging van de AOW pensioenen moet komen uit beperkingen in de uitke ring en van de kinderbyslag. Dat is het belangrykste resultaat van een enquête onder de Nederlandse bevol king van de drie vakcentrales, het NW. NKV en CNV. De vraag was waai* het geld van daan moet komen dat nodig is om de AOW-pensioenen te verhogen. Het onderzoek werd uitgevoerd door de Nederlandse Stichting voor Sta tistiek in Den Haag. Leden van de vakcentrales geven meer de voorkeur aan een verhoging van de aow-premie dan de rest van de Nederlanders. Van de vakbondsle den kiest 47 procent voor verhoging van de aow-premie en 24 procent is voor beperking van de kinderbyslag. Bij zowel de vakbondsleden als de to tale bevolking spreekt 29 procent geen mening uit in het onderzoek. Vooral mensen onder de 35 jaar zyn voor een beperking van de kin derbyslag. Maar waarom probeert u niet eens met ze inkontaktte komen. Een publikatievan het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit I PARIJS Ungaro, Laroche, Lan- vin, Patou en Nina Ricci waren gis teren aan de beurt. Met de terug keer van de echte mini-rokjes zorg den de eerste twee voor het belang rykste modenieuws. De mini's, die overigens in geen enkele wereldstad echt „weg" zyn geweest, werden, net als by Féraud, als keuzemogelykheid gelanceerd. Ungaro, die z'n première op 'n tyd- stip gaf, dat de meeste mensen nog ontbyten, slaagde er met zyn kleu rige Lapland-folklore toch in om iedereen geboeid toe te laten kijken. Voor tieners en hippe twens vindt Ungaro een minirokje nog te lang en vandaar dat hij zijn Amerikaan se manneauin bonte, in allerlei kleuren wol gehaakte, badpakken over gele, rode of groene bodystoc- kings liet dragen. Ungaro had zo veel leuke combinaties bedacht, dat de boetieks er straks wel vol mee zullen hangen. Want ik denk niet, dat de echte hotpantsfans veel voor damesachtige mantelpakjes voelen, die nu ook weer in de mode zijn. Afgezien van de gebloemde mini- charleston-jurkjes waarover verti caal gestreepte blazers met korte mouwen werden gedragen en de met coltruien gecombineerde mini- boothalsovergooiers, waren er ook sluike, tot een handbreedte over de knie vallende vlindermouw jurkjes. Ungaro maakte ze van de in Parijs op het ogenblik zo populaire dunne wollen zwarte stof met gestyleerde rode en paarse bloemetjes en gras groene blaadjes. De mini-jurkjes combineerde hij met korte breedge schouderde mantels met boven door een ceintuur geaccentueerde taille twee battle dress-zakjes en beneden twee diagonale steekzakken. Door alle modellen werden met een grote pompoen gegarneerde grote kleurige wollen Laplandershoedjes gedragen. De Franse schrijver Marcel Proust zorgde ook bij Guy Laroche voor de nodige inspiratie. De romantiek van rond de eeuwwis seling werkte vooral by de heren mantels met korte schoudercapes (pellerines) door. Maar Laroche had ook herenmantels met bontkragen en prachtige flanel en tweed-kos tuums, waarin donkerbruine en zwarte overhemden werden gedra gen met dezelfde kleur das. Het Nederlandse, meisje Siny Ver- hey-Verwijk begon als topmanne- quin haar vierde seizoen bij Laro che. In een overigens nogal verve lende en urenlang durende revue trad ze op met over slobkousen ge dragen mini-plooirokjurkjes, maar ook met tot op de knie vallende tzarina-jurkjes met bijpassende driekwartj asjes. Oranje, gifgroene, gele, rode, beige en zwarte creaties die het in Parijs voor de winter nogal belangrijke etage-effect ac centueerden. Lanvin, het enige Franse modehuis uit de vorige eeuw, dat nog bestaat, mikte traditiegetrouw op de folklo- restijl. Vandaar dus dat vrijwel geen enkel kleurige mantelpakje of damesjurkje te zien was waarmee Dior nu Juist zoveel succes heeft. Voor de wintersport maakte Lanvin groene en zwarte met rood of oran je afgebiesde capes, mosgroene jer sey-rokken en v-halsvesten combi neerde hij met rode of beige truien met volumineuze col-kragen. Truien, die ook in paars, rood en groen ho rizontaal gestreepte overgooiers wer den gedragen. Verder hadden we pyramide-vormige negentiende eeuwse duffle-coats nogal opvallen de grote gekartelde kragen. Terwijl Uk». Lanvin voor 's avonds evenals Laro che, Patou en Ricci veel lange hals bandjurken met blote rug van zwarte of kleurige met pailetten ge borduurde mousseline liet zien. Patou zorgde voor een jong zwierige en vrolijk gekleurde wintermode. Na enkele somber getinte seizoenen zijn de gifgroene, rode, gele en donker paarse charleston-jurkjes weer teruggekeerd. Creaties waarmee het modehuis zo beroemd is geworden. Er waren bij Patou naast veel over gooiers met coltruien veel kraagloze mantels met wijde cape-mouwen, waarop de brede epauletten over de schouder tot op de arm door liepen. Ze hadden allemaal kleurige biesjes langs de naden en brede ceintuurs. Het modesilhouet van GW Laroche. Sportieve jassen rode, oranje of gele wol met behorende pantalons of slobkovr Nina Ricci's ontwerper Gérard Pi- part tot slot blijkt het helemaal eens te zijn met de couturier van Christian Dior. Ook hij keerde mei uiterst klassieke Prince de Galles- mantelpakjes en leverkleurige ms- trozenbroeken met bijpassende wij de driekwarts jassen, de voor de winter zo populaire toppers terus naar de „vernieuwde elegantie" zoals de klassieke modetrend nu ia Parijs wordt genoemd.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10