Duizenden arbeidsplaatsen in 't Roergebied in gevaar V APOLLO-MOTOR VOOR ZEKERHEID GETEST Washington zocht jegens China andere weg dan de Europeanen Milieubescherming wint van glasfabriek Belangenstrijd EIDER VAN COMMUNISTEN [N SOEDAN OPGEHANGEN Een uurtje praten over een goede baan Hoogovens maakt het u gemakkelijk Leiden HOOGOVENS IJMUIDEN Terugkeer naar oude liefde; breuk was incident MARS-SONDES WOENSDAG 28 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 oB u Door W. P. Timmers feren van een groenstrook en va levensklimaat in een woonwijk. Frans eigendom GELSENKIRCHEN (GPD) Vijf bewoners van de wijk Gelsenkirchen-Feldmark, midden in het Roergebied, zijn sinds ^gistermiddag zeker van een klinkende overwinning op een machtige industrie en op het gemeentebestuur. De administra tieve rechtbank van de stad publiceerde namelijk een omvang rijk document met argumenten tegen de vestiging van een grote glasfabriek aan de rand van de Feldmark. De uitspraak van de rechtbank heeft opzien gebaard in de bonds republiek, omdat in een niet eerder vertoonde belangenstrijd tussen eco nomie en werkgelegenheid enerzijds milieubeshcerming anderzij ds laatstgenoemde als overwinnaar te voorschijn is gekomen. In protestde monstraties van arbeiders en verkla- -1 ringen van de verbolgen glasfa- ho|brikant is de afgelopen weken met betoogd, dat een overwinning de vijf buurtbewoners wellicht k* tal moeten worden betaald met het werkloos worden van 9.000 werkne mers. Enkele honderden meters van de foonhuizen in Gelsenkirchen- Feld- iark ligt een verlaten fabriekscom- ilex-in-aanbouw. Daar wenst de Delof-Detag-Flachglass A.G.", sinds |aren in de stad gevestigd, in een j [emoderniseerd bedrijf zogenaamd j t floatglass" te gaan produceren. Een vi [lasfabriek, die daartoe niet besluit ontwikkeling, die nodig is om de toekomst de Amerikaanse :oncurrentie op de Europese glas- arkt aan te kunnen, aldus de fa- irikant. De gemeente Gelsenkirchen is de [lasmakers zeer terwille geweest. Er ;se slechts één bedrijfstak bedrijfsbelasting betaalt, lamelijk de mijnbouw. Maar in die industrie is het aantal werk- sinds de kolen-crisis van 1966 it 15.000 teruggelopen, hetgeen de •hoefte aan andere, expansieve be kijven des te groter heeft gemaakt. In de Delof-Detag, nu met ongeveer .000 werknemers, heeft grote toe- ;omstmogeli j kheden. In een groenstrook Toen een verzoek voor nieuwbouw 'erd ingediend, werd het bedrijf in ierste instantie een terrein aangebo- met een nog kolenrijke bodem, .angezien een glasfabriek niet op mogelijk wat verzakkende bodem kunnen staan, wees de Delof-De- het aanbod van de hand. Daarna d men het eens over de Feld- nark, waar nu de fabriekstoren-in- i anbouw al tientallen meters boven iet 600.000 vierkante meter grote louwterrein uitsteekt. i Het complex ligt echter in de groenstrook" die de planologen als 'definitief' langs de nieuwbouwwonin- en van Feldmar hadden getrok- en. Bovendien zou de fabriek de ver- zuivere lucht boven Gelsen- irchen met fluor en zwaveldioxyde log verder vervuilen. Dat zelfs de andsregering in Düsseldorf de pla- lologische veranderingen goedkeurde longarts het gevaar voor de lezondheid der buurtbewoners te rerwaarlozen achtte, heeft vijf be woners van de Feldmark niet afge- chrikt van het indienen van een lacht bij de plaatselijke rechter. Hun woordvoerder, gepensioneerd Amtsgerichtsrat" Hans Wieczorek, on leeft gistermiddag van de rechter lT(t «richt gekregen dat zijn betoog (de ret op de woningbouw verbiedt in- 10< iustrievestiging van zo'n omvang in fen woonwijk) is aanvaard. De rech- heeft geoordeeld, dat een op de oekomst georënteerde stedenbouw t te verenigen is met het opof- CHARTOEM (Reuter) De 48-Ja- leider van de Soedanese com- ïunistische partij Abdel Chalek hgoeb is volgens een officiële me- leling vanochtend in de gevange- in Chartoem opgehangen. Hij was teren ter dood veroordeeld op be- iuldiging het brein van de misluk- staatsgreep van vorige week ge- Veest te zijn. Gisteren is Joseph Garang, de Soe- anese minister voor Zuidsoedanese iken, door ophanging terechtge- »ld wegens zijn medeplichtigheid in de staatsgreep tegen het bewind an generaal Noemeiri. Garang had in het openbaar zijn •teun verklaard aan de pro-commu- flstische officieren, die een greep toar de macht deden. Hij werd sa men met de leiders van de mislukte ftaatsgreep gearresteerd nadat ge neraal Noemeiri donderdag zijn be vind had hersteld. De militaire leiders van de coup Ujn inmiddels alleen door een vuur peloton terechtgesteld. Dat oordeel is gisteren van kracht geworden. De bouw ligt al sinds 2 juli stil. De glasfabrikant heeft een maand de tijd om in beroep te gaan, maar voelt niets voor die procedure, die wellicht jaren tijd zal vergen. Hij heeft de gemeente en Noordrijnland- Westfalen gedreigd naar België te verhuizen als de rechter tegen he^ besliste. Zo'n beslissing zou beteke nen dat ook de zusterbedrijven ir Wezel en Witten zouden moeten wor den stilgelegd. Deze drie gemeente" bedreigt niet alleen het verlies van een kapitale belastingbetaler, maar bovendien van in totaal negendui zend arbeidsplaatsen. Hans Wieczorek is er nu zeker van, dat het complex, waaraan tot dusver naar schatting 50 miljoen mark waren uitgegeven, in elk geval zal worden afgebroken. Hij veronder stelt echter ook, dat land en gemeen te, die kort geleden alleen de Feld mark nog te bieden hadden, nu zon der twijfel toch ergens een terrein zullen vinden, dat de Delof-Detag be valt. Gemeente en land maken zich echter grote zorgen, vooral wegens df sociale gevaren in het rumoerige Roergebied. De glasfabriek is name lijk voor 72 procent Frans eigendom iet is de vraag, of in Frankrijk het belang van een „blauwe lucht boven het Roergebied" (verkie zingsleus van de regerende S.P.D.) voldoende begrip bestaat. De Westduitse pers besteedt aan de affaire grote aandacht, vooral om dat door dit geval bleek, hoezeer de wetgever tot dusver in het probleem van de milieubescherming al wordt dit overal nog zo belangrijk gevonden tekort schiet. Alleen door het bijna toevallig initiatief van vijf particulieren is de rechter in Gel senkirchen ertoe gebracht een prin cipiële uitspraak te doen in een bot sing van ondernemersvrijheid, mi lieubescherming en beveiliging van arbeidsplaatsen. De militaire rechtbank in Lydda heeft gisteren drie leden van een Franse sabotagegroep die voor het Volkfront voor de be- Zuidvietnamees offensief in oost-Cambodja SAIGON (AP) Zuid Vietnamese eenheden zijn vanochtend een nieuw offensief begonnen in oost-Cam bodja, de derde Zuidvietnamese ope ratie in dit gebied sinds acht dagen De operaties zijn bedoeld om de Zuidvietnamese nationale verkiezin gen eind augustus en de presidents verkiezingen van begin oktober te vrijwaren van door communistische troepen veroorzaakte incidenten Ongeveer 3200 militairen, voorafge gaan door een gemotoriseerde ko- lonne van 80 voertuigen, trok van ochtend op vanaf snelweg één, die de verbinding vormt tussen Saigon en Phnom Penh. vrijding van Palestinawerkte schuldig bevonden aan het in Israël binnensmokkelen van ex plosieven en het opblazen van openbare gebouwen in Haifa en Tel Aviv. De straffen zullen later worden opgelegd. Het zijn de 26- jarige in West-Duitsland geboren Evelyn Barge, (rechts op de foto) en de uit Marokko afkomstige zusters Nadia (26) en Mariene (21) Basjir Bardali. De zaak te gen het Franse echtpaar Pierre (69) en Edith (60) Buchalter (van wie de vrouw links op de foto) zou vandaag worden voort gezet. Zij hebben verklaard niet schuldig te zijn. De onderwijzeres Evelyn Barge, die het brein van deze Franse sabotagegroep zoordt genoemd, was in 1970 ook betrokken bij de aanslag op de Gulf-raffinaderij bij Rotterdam en bij de kaping van een Amerikaanse Jumbo-jet. Tijdens het proces heeft zij ver klaard aan het ten laste gelegde schuldig te zijn. De vijf leden van de groep toerden op 11 april ge arresteerd toen zij met valse pas poorten Israël binnenkwamen. Op de foto reikt een bewaakster een zakdoek toe aan de snikkende Mariene Bardali ADVERTENTIE Knip uit of noteer datum en plaats. Donderdag 29 juli, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in Restaurant Old Dutch, Steenstraat 2 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies. Waar u terecht kunt. In de grote verscheidenheid van bedrijfsafdelingen. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over het soort werk, salaris, arbeidsvoorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. HOUSTON (AP/RTR) Om alle onnodige risico's te vermij den werd gisteravond de hoofd motor van de Apollo-15 getest, in combinatie met een koerscorrec tie. De proef slaagde voor hon derd procent, waarmee alle twij fels over de consequenties van een onwillig lampje op het con trolebord werden weggenomen. In de afgelopen nacht hebben Scott en Irwin de eerste inspectie van de maanlander uitgevoerd. Op een kleinigheid na bleek alles in orde, zodat niets een maan landing in de weg schijnt te staan. In Houston was men gisteren niet erg gelukkig met de vrij speculatieve conclusie, dat de vreemde kuren van een lampje op het controle-paneel van de Apollo wel te wijten zou zijn aan een gebrekkig werkend schake laartje en niet aan een mankement in de hoofd-raketmotor of de brand stofleiding. Daarom werd besloten, een toch al op het programma staan de koerscorrectie dienstbaar te ma ken aan een motor-test. De koers correctie zou oorspronkelijk om 21.29 uur worden uitgevoerd maar werd enige uren vervroegd. De toenadering tussen de Verenigde Staten en China, die voorlopig haar hoogtepunt bereikte met de aankon diging van het bezoek van president Nixon aan Peking, heeft veel com mentaren en historische beschou wingen losgemaakt. De tendens daarvan is over het algemeen dat Amerika met het weer opnemen van de relaties met China terug keert naar een oude liefde en dat de breuk tussen beide landen slechts een incident is geweest, dat des te gemakkelijker zal kunnen worden vergeten omdat Amerika nooit iets anders voor ogen heeft gehad dan het welzijn en de onaf hankelijkheid van het grote rijk aan de andere zijde van de Stille Oceaan, dat door Washington altijd voor kolonisatie door welke mo gendheid dan ook is behoed. De schittering van nieuwe ge beurtenissen overstraalt dikwijls de fouten van het verleden en een ze kere manipulatie van de geschiede nis ter verklaring van de thans ge nomen beslissingen is niet denk beeldig. De vragen die daarbij rij zen zijn: wat was de aard van de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en China voordat het aan de macht komen van de Chinese communisten daaraan een einde maakte, en waarin onderscheidden die relaties zich van de Chinese be trekkingen met andere landen? Er zijn verschillende oorzaken aan te wijzen waarom de Verenigde Staten zich niet alleen ten opzichte van China, maar ook van andere gebieden die door de Europese lan den in de 19e eeuw slechts als een welkome Jachtbuit werden gezien, anders gedroegen dan de Europea nen. Amerika beschikte bij voor beeld niet over genoeg scheepsruim- te om gelijke tred te houden met o.a. Engeland; ook was in de Ver enigde Staten de Grote Trek naar het westen nog niet genoeg op gang gekomen om de Amerikanen tijdig het belang van de Stille Oceaan en wat zich aan de overkant daarvan bevond te doen inzien. Toen de Verenigde Staten zich in 1848 uit breidden met Californië en San Francisco ter beschikking kwam als haven voor de handel op Oost-Azië, waren Engeland en andere Westeu- ropese landen al enige tijd bezig vaste voet in dit deel van de wereld te krijgen. Niet dat er voordien geen contacten tussen China en de Verenigde Sta ten bestonden. De reis van kapitein Gray van 1787 tot 1790 naar China wordt gezien als het begin van de handel met dat land. De Ameri kaanse schepen gingen in de Jaren daarna thee, zijde, porselein en spe cerijen halen en brachten na de opkomst van de katoenindustrie in Amerika allerlei katoenprodukten naar China. Op den duur nam dit zelfs zo'n omvang aan, dat de plat telandsbevolking in China de afzet van haar handwerkprodukten schrikbarend zag verminderen. In 1832 waren er zeven Amerikaanse firma's in Canton gevestigd. Aanvankelijk kon men de Chinezen niet ,veel anders slijten dan bont uit het noordwesten van het Ameri kaanse continent, maar allengs nam de vraag naar opium in China toe. Ook bij de handel in dit produkt liep Engeland echter voorop. De de sastreuze invloed die het gebruik van de in steeds grotere hoeveelhe den ingevoerde opium op de bevol king had en de negatieve betalings balans die de invoer tot gevolg had, bracht de regering in Peking ertoe de handel in opium te verbieden. De opiumoorlog tussen Engeland en China (1839-1842), die daar het ge volg van was, had zeer nadelige ge volgen voor de Chinezen. Het Ver drag van Nanking, dat een einde aan de strijd maakte, markeerde het begin van de semi-koloniale status waarin China in het vervolg zou verkeren. Canton, Foetsjou. Amoy, Ningpo en Sjanghai werden voor de buitenlandse handel open gesteld, Hongkong kwam aan Enge land, er werd een vast invoertarief voor Britse goederen in het vooruit zicht gesteld (een Jaar later op 5 procent vastgesteld) en de Chinezen werden tot betaling van een groot bedrag aan zilver verplicht. Het jaar daarop verkreeg Engeland het recht zijn onderdanen in bepaalde delen van de „traktaathavens" te huisvesten. De Britse onderdanen werden krachtens de overeenkomst bij geschillen met Chinese kooplie den aan de Chinese Jurisdictie ont trokken (het zgn. recht van exterri torialiteit). De Verenigde Staten verzuimden niet een graantje mee te pikken. Zij hadden in 1842 een eskader gestuurd als gebaar van steun aan de Britten en verkregen bij het Verdrag van Wanghia in 1844 soortgelijke rechten. De Fran sen volgden en wisten tevens de deur te openen voor de r.k. missie, waaraan de toegang in de 18e eeuw was ontzegd. Op het terrein van de protestantse zending behoorde Amerika tot de voorlopers. Het Amerikaanse bijbel genootschap was in 1822 begonnen zijn Britse tegenhanger te helpen met het verspreiden van bijbels on der de Chinezen en in 1830 kwamen de eerste Amerikaanse zendelingen in Canton aan, die zich al spoedig bezig gingen houden met het geven van onderwijs en het verstrekken van medische hulp. Tegen de eeuw wisseling hadden de Amerikanen 5 miljoen dollar geinvesteerd in scho len, kerken en liefdadigheidsinstel lingen. Het zendingsbewustzijn van de Amerikanen was zeker een van de motieven voor de bemoeienissen met Azië, maar de Westeuropese expan sie dwong Amerika ook in dat op zicht een rol te spelen. De verbin ding van beide motieven lag voor de hand. Van John Quincy Adams (1767-1848), achtereenvolgens diplo maat, minister van Buitenlandse Za ken, president en congreslid, is de volgende onthullende uitspraak be kend die dateert uit 1842 „De morele plicht om handel te drijven tussen naties komt geheel en al overeen met het christelijke gebod dat van ons vraagt onze naaste lief te hebben als onszelf. Maar aangezien China geen christe lijke natie is, voelen zijn inwoners zich niet gebonden aan het gebod om zijn naaste te beminnen als zichzelf. Hun systeem is kwaadaar dig en anti-sociaal. Het grondprin cipe van het Chinese rijk is anti- commercieel. Het erkent de ver plichting om handelsbetrekkingen met andere landen aan te knopen niet. Het wordt tijd dat er een ein de wordt gemaakt aan deze enorme aanval op de rechten van de mens door hen in contact te brengen met de Westerse christelijke naties" De liefde voor de Chinees was al thans deze Amerikaan niet aange boren en dan behoorde Adams in zijn dagen nog wel tot de gematig de Amerikanen. Hij had als minis ter een belangrijk aandeel gehad in de formulering van de Monroe-leer: „Amerika voor de Amerikanen". Zijn politieke instelling maakt echter nog eens duidelijk dat deze leer niet gezien kan worden als een aansporing aan iedereen om zich uitsluitend met zijn eigen zaken te bemoeien. De Amerikanen versche nen alleen iets te laat op het we reldtoneel om dezelfde rol te spelen als de Westeuropeanen en Rusland, dat als eerste Europese mogendheid in 1689 een verdrag met de Chine zen had gesloten en reeds in 1727 bij het verdrag van Kiachta het recht verworven had een factorij in Peking te vestigen. Om minder last van de concurrerende natie te hebben wendden de Amerika nen zich tot Japan, dat al even weinig van de Westerse vreemdelin gen moest hebben als China. Presi dent Fillmore stuurde commodore Perry in 1852 naar dat land om de Japanse havens voor Amerika open te breken. Hij had geen succes, maar de Japanners kozen met het Chinese voorbeeld voor ogen eieren voor hun geld en besloten acht Jaar later vrijwillig een einde te maken aan hun isolement. In de Verenigde Staten vonden zij voorlopig een zij het veeleisende bondgenoot, ook bij hun pogingen hun macht in China uit te breiden. Drs. C. H. Jansen Overigens ging het niet om een on benulligheid, zoals aanvankelijk in Houston was gesuggereerd. De vlucht- leider Glynn Lunney achtte de kans, dat de test ongunstig zou uitvallen, nog altijd 25 procent! Om 7.14 uur gisteravond werd de hoofdraket voor een brandtyd van slechts 0,85 seconde ontstoken. Zowel deze ontsteking als de afsluiting ver liepen normaal, op grond waarvan men met zekerheid kon aannemen dat het mankement schuilt in een controle-schakelaar. Dit is zonder ge vaar en bovendien kan nog op een tweede circuit worden overgeschakeld. Maanlander in orde Gedurende drie kwartier hebben Scott en Irwin nadien de maanlan der geïnspecteerd. De apparatuur bleek in orde te zijn. Het enige man kement was een gebroken ruitje van een hoogtemeter. De in de cabine rondzwevende scherven moesten met kleefband worden verzameld. Scott vond het in de maanlander Falcon erg vol, vooral nadat materiaal uit de Apollo daarin was overgebracht. Hij had daardoor nogal wat moeite met inschakelen en instellen van de televisie-camera, die deze inspectie voor de vluchtleiding in Houston zichtbaar moest maken. Bovendien viel nu weer eens het geluid, en dan weer het beeld uit. Deze eerste tele visie-uitzending uit de Apollo was be slist geen succes. In de komende nacht zal een nieu we inspectie van de maanlander wor den uitgevoerd, na een mogelijke koerscorrectie hedenavond laat. De Apollo bevindt zich thans dich ter bij de maan dan bij de aarde. De snelheid, die aanvankelijk na het ver laten van de parkeer baan om de aarde bijna 40.000 km per uur had bedragen, is door de remmende aan trekkingskracht van de aarde terug gelopen tot ruim 4000 km per uur. MOSKOU, 27 JULI (AP) De in mei j.l. gelanceerde Russische sa te- lieten Mars-2 en Mars-3 vorderen goed op hun reis naar de rode pla neet en hun instrumenten werken volgens plan. aldus het persbureau Tass. Beide satellieten wegen 4,5 ton. Gisteren was de Mars-2 17.580.000 ki lometer van de aarde en de Mars-3 16.400.000 kilometer. Verwacht wordt dat zij in november Mars zullen be reiken. Tijdens de reis hebben de contro lecentra tot dusver 43 keer contact gehad met Mars-2 en 38 keer met Mars-3. Zij hebben waardevolle ge gevens over straling verzameld. Verworpen De Amerikaanse Se naat heeft gisteren met 47 tegen 45 stemmen een voorstel va-y Edward Kennedy verworpen om de totale In voer van suiker uit Zuid-Afrika (60 duizend ton per Jaar) stop te zet ten. De stemming was de climax van een heftig debat, waarin senator Rus sell Long verklaarde: „Het land dat ons tot het allerlaatste zal bij an in onze strijd tegen communistische agressie, is Zuid-Afrika",

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9