Kunt u uw kinderen wel alleen Hongaarse en wester: folklore bil Feraud de verkeersjungle insturen? Uw Leidsch Dagblad HEATH GAAI DE EEG weg uit Alphen mee op vakantie BROEKPAK BIJ CARDIN FAVORIET PROPAGEREN Eltonith Nieuw record: Nederland onveiligste land voor kleuters PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 JULI ig7 record gevestigd. Ons land is volgens een Amerikaans on derzoek, het land met de meeste verkeersdoden ter wereld is. Het Comité ter bevordering van de Kleuterbescherming heeft er, middels een enquete op de kleuterscholen van Ne derland nog een schepje opgedaan. Nederland is voor een kind tot en met vijf jaar het onveiligste land van Europa. In 1969 kwamen 295 kinderen om. 2805 werden er gewond. Een toe stand die de voorzitster van de Ned. Ver. Bescherming voetgangers, me vrouw V. I. van der Does-Enthoven ronduit schandalig noemt. Waarom is Nederland zo onveilig? We waarschuwen onze kinderen toch uit te kijken. We zeggen toch iedere dag weer: Kijk eerst naar links en dan naar rechts als je over wil steken? We doen er toch van alles aan om onze nazaten voor on gelukken te behoeden?. Dat doen we niet I Het is een kei harde conclusie maar wij, de ouders verwaarlozen onze eigen kinderen in het verkeer. Door Henk Ruigrok Foto: faap Rozema Verkeersjungle Geen zinnig mens zal zijn kind in het water gooien als het niet kan zwemmen. Waarom sturen we dan wel mannetjes van drie Jaar de verkeersjungle in? Zo'n jongetje kan nog niet voldoende waarnemen, 't Helpt geen zier als Je tien keer per dag zegt dat hij moet uitkijken. Hij knikt Ja en amen en zodra hij buiten is, is alles voltooid verleden tijd. Hij gaat op in zijn spel, zijn kinderfantasieën. Het heeft niets met ongehoorzaamheid te maken als hij ineens de rijbaan oversteekt. Verkeerspsychologen uit Stockholm hebben kinderen in het verkeer langdurig gadegeslagen. Het ene moment werd er opgelet, het vol gende liep ze, zonder te verblikken of te verblozen, een drukke weg over. De helft van wat we ze voor houden begrijpen ze niet of wordt verkeerd uitgelegd. In het hierbij afgedrukte stukjes zijn een paar staaltjes te vinden van hun' vin dingrijkheid. Een vaststaand feit is dat kinderen tot circa negen Jaar geen verband kunnen leggen tussen snelheid-af- stand-tijd. Kinderen zijn in het verkeer tot die leeftijd hoogst onbe trouwbare figuurtjes. Ouderwets Mevrouw Van der Does: „Verkeers- opvoeding heeft op Jonge leeftijd geen enkele zin als men verwacht er meteen de vruchten van te pluk ken. Verstandige ouders die hun kroost tot hun vijfde Jaar binnens huis, op het balkon of in de tuin houden worden uitgekreten voor ou derwetse mensen. Modern ben Je pas als je Je kind op zijn tweede jaar al het trottoir opstuurt". „Denk er om, niet van de stoep, bij de trottoirband is het stop", heeft geen enkel effect. De Haagse politie zegt dat Je een kind tot zijn zesde Jaar eigenlijk niet zonder toezicht buiten kan laten spelen. Oot tien Jaar is een kind, hoe ver standig hij volgens de ouders ook mag wezen, niet te vertrouwen op de fiets in het verkeer. Kinderen worden bijvoorbeeld door hun ge ringe gewicht, onder een trailer ge zogen. Dat is geen fout van de chauffeur, geen fout ook van het kind. De zwaartekracht is de directe schuldige, de ouders de indirecte". ALPHEN AAN DEN RIJN Eltonith n.v., een bedrijf waar hoi b wolcementplaten worden verval fc digd, gaat begin van het volgen jaar Alphen aan den Rijn verlafo De voornaamste reden hiervoor dat reparaties aan de fundering hoog zijn (twee a (hie ton), i men hiertoe heeft besloten. Eltonith gaat in Oosterhout, men met Eternit n.v., een g nieuw bedrijf bouwen. De werk] mers (totaal twintig man) zijn rei van de voorgenomen verhuizing de hoogte gesteld. Een gedeelte v huist mee en voor diegenen, die meegaan, is, in overleg met de vi bond, een afvloeiingsregeling Milieubedervers „Er wordt", zo zegt mevrouw Van der Does, „door het enthousiaste krops milieubedervers gestreefd naar een parkeerplaats op het trot toir. Er zijn al gemeenten die er een speciaal bord van hebben ge- Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, 0 ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. S.v.p. ln blokletters. (Bij ttfdeïijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUD ENdoorhalen wat niet verlangd wordt. maakt. „Parkeren op trottoir toege staan". Maar dan wordt de situatie alleen nog maar gevaarlijker. Een chaffeur moet manoeuvreren om zijn wagen op die stoep te krijgen. Kinderen kunnen op de stoep spe len, de automobilist ziet ze mogelijk niet en dan I „Maar ook wordt de zaak voor het rijdende verkeer moeilijker. De spe lende kinderen worden nu door de hoger staande auto's nog later ge zien dan anders". „Wij zijn niet tegen snelverkeer, niet tegen auto's. We hebben ze no dig, ze zijn er gewoon dus moeten we er rekening mee houden. Maar het rekening houden met de auto, het wijken ervoor, wordt steeds er ger. We schudden allemaal ons hoofd als er weer een kind voor zijn leven ongelukkig maar wat doen we er aan' Overgeleverd „Het weerstand bieden aan deze ongezonde gang van zaken gebeurt alleen nog maar door mensen met visie, door de burgerij. Maar de overheid doet er niets aan. Er mag op de trottoirs geparkeerd worden, er wordt bij de bouw van grote ge bouwen nog maar zelden rekening gehouden met de behoefte aan par keerruimte. Aan de voorlichting aan ouders gebeurt helemaal niets. Er zou op gehamerd moeten worden dat een kleuter niets waard is op straat, dat hij aan de goden is overlegeverd. Bij de rij-opleiding wordt evenmin aandacht aan de voetganger i.e. de kleuter besteed". „In feite vechten we tegen een mo loch, maar ieder ongeluk met een kind is voor ons alleen maar reden om er met nieuwe kracht tegen aan te gaan. Er is nog zo verschrikke lijk veel te doen. Deze enquête op vijftig procent van alle kleuterscho len is een belangrijk ding. Als men de cijfers ziet slaat de schrik Je om het hart. Tachtig procent van de ondervraagde kleuterleidsters vond de omgeving van de school te ge vaarlijk". Veertig procent „Dat blijkt wel uit het feit dat veertig procent van de ongevallen plaats vonden op de route van en naar de school. De helft van het aantal kleuters komt op eigen hou tje naar school, 466 kinderen van de bij de enquête betrokken scholen liep min of meer ernstige verwon dingen op de speelplaats op". Mevrouw Van der Does heeft een schrijnende brief van een jonge kleuterleidster. Een kind uit haar klas is, op een punt waar al ver scheidene malen voor was gewaar schuwd, aangereden. Het moest een voétje missen. Bij haar regelmatige bezoekjes aan het ziekenhuis viel haar op dat de wond goed genas. De geestelijke wonde is, zo schreef ze, nog een grote stinkende massa. De chirurg die het kind behandelde had „daar" geen tijd voor. Voorzitster Van der Does: „Al* de problemen rond het verkeer horen niet bij het ministerie van Verkeer maar bij Volksgezondheid thuis. Het verkeer is een ziekte die ons hele volk aantast, niet alleen de kleuters maar evengoed ée bejaarden. PARIJS Voor het hoogtepunt van een drukke modedag zorgen Pierre Cardin en Louis Feraud. Cardin beloofde zijn showbezoeksters in zijn openingstoespraak, dat hij zo wel kleren voor de werkende vrouw als voor de uitgaande vrouw zou Er zijn zeer uitgebreide collectie voor iedereen wel wat te vinden. Voor de wintersport waren er allerlei felgekleurde poncho's, die op zwar te wollen maillots worden gedra gen. rood en koningsblauw koos hij tot zijn nieuwe wintermodekleuren. Cardin zou uiteraard Cardin niet zijn, als hij voor zijn modieuze oapes geen gebruik zou maken van schitterende schotse ruiten in de meest uiteenlopende kleurencombi naties. De rokken van met geraf fineerde sierstiksels en zakjes ge garneerde jurken vielen bijna al lemaal 5 cm boven de knie. De mantels kwamen tot op de knie. Cardin die met zijn jurken en man tels met ronde of rechte passen en iets wijduitlopende mouwen z'n modelijn van het vorige seizoen aanhield, werkte nu echter veel met ingestikte plooitjes. Een grappig effect kreeg hij daar door, vooral bij zijn jurken waar van hij de plooitjes van het boven lijfje had ingestikt en ze bene den de taille liet uitwaaieren. Nieuw waren ook zijn rechte wollen jer seyjurken en mantels met alleen een kanteelzoom als garnering. Door Jos Hagers In plaats van een tradition bruidstoilet toonde Pierre Card acht beeldige toiletten voor de grote dag. Hier een van de moo ste exemplaren, eenvoudig zeer stijlvol. Bij Louis Feraud was het een kleurige zaak. Hij zorgde voor een jonge aanvaardbare collectie tus sen veel saaie mevrouwen-kle- ding. Hij liet onder een chasuble jurk een witte blouse met ge streepte stropdas dragen. Om de jurk wordt een ceintuur gedra gen. Ook de jas is in een gezellig jonge stijl van zwarte wol met een breè* roodlsrm cemtuuz. Naast zijn kleurige overgooiers met coltruien waren broekpakken eigenlijk verreweg de belangrijkste creaties voor overdag, terwijl Car din voor 's avonds romantische Eli sabeth I-avondjurken met veel ru ches en hoge bloembladkragen van taftzijde, satijn en fluweel liet zien. Louis Feraud kan nog steeds niet genoeg van folklore krijgen. Van daar dat zijn jeugdige collectie voor ondeugende Sorbonne-meisjes een mengsel van de Hongaarse en 19e eeuwse western folklore was. De ro mantische Alice in Wonderland jurkjes die bij de andere Parij se couturiers voor overdag zijn ver dwenen, doen het bij hem nog best. Voor de winter bracht hij ze in diagonale, verticale en hori zontale strepen in alle mogelijke snoep jeskleuren. Bij Feraud bleven de rokken iets bo ven of net op de knie, terwijl de avond- en huisjurken, net als bij zijn collega's, maxi waren. Bij Chanel was dinsdag de eerste niet door Coco gemaakte collectie te zien. De jeugdige chef van de New Yorkse Dior-boutique, Gas ton Berthelot, werd door de direc trice van het modehuis tot de nieu we ontwerper benoemd. Berthelot slaagde erin met afgebiesde tweed pakjes en zijden strikblouses in om de Chaneltraditie te handhaven. Al waren er voora kenners toch wel enkele duidelijke verschillen te zien. Want hij legde soms wel wat al teveel accent op de details, waardoor zijn creaties een beetje te veel van het goede werden. Zo zou „Grand Old Coco" nooit haar pak jes met panterbontkraagjes en ook nog eens met een panterbontjaa latea showep LONDEN (AP) Premier Ecfrïi Heath heeft gisteren in het Lage huis onthuld dat hij in de komen maanden Engeland gaat afreizen o het publiek warm te maken voor EEG. Heath zal op die tochten de acl tergebleven gebieden in Scho land, Wales en noord-Engelai waar groot verzet tegen aansluitl bij de Euromarkt heerst n schuwen. In deze gebieden wordt g vreesd dat de meer welvarende d len van Groot-Brittannië, zoals Lo den en de Midlands, op hun kost het grootste voordeel van aansh11 ting bij de EEG zullen behalen t DEN HAAG Nederland heeft een nieuw Europees

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8