,Over een paar jaar haalt liemand de 100 jaar meer" Internationaal overleg over vuile Noordzee „Onheilsprofeet" J. P. Haisma waarschuwt tegen overdadig gebruik kunstmest: Duitsers bouwen voor DSM kraakinstallatie lENSDAG 28 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 ZEER SCHERP De Friese ingenieur Jan Pie- ter Haisma laat in bijgaand ar tikel een ernstige waarschuwing tegen het gebruik van kunstmest horen. Haisma is beslist de eer ste niet. Wie uit dit stuk de in druk mocht krijgen dat in Ne derland nog nooit eerder 'n ver manende stem over dit onder werp is gehoord, vergist zich. Al tientallen jaren bestaan hier te lande evenals elders in Eu ropa biologisch-dynami- sche landbouwbedrijven, waar géén kunstmest of chemische bestrijdingsmiddelen worden, gebruikt, zoals dat van mej. W. T. Schilthuis in Nieuwe Wete ring, waarover wij ongeveer 'n jaar geleden een artikel publi ceerden. Ook bestaat er al heel lang een (Nederlandse vereni ging, die deze landbouwmethode propageert. In feite zegt ir. Hais ma dus niets nieuws maar hij zegt het bijzonder scherp. DEN HAAG .ANP) Op Ne derlands initiatief zullen begin september deskundigen uit Ne derland. Frankrijk. Duitsland, Engeland en België in Den Haag bijeenkomen om te spre ken over maatregelen om ver dere vervuiling van de Noord zee tegen te gaan. Men hoopt dat het mogelijk zal zijn op een latere, eind september in Londen te houden bijeenkomst, overeenstemming te bereiken over een ontwerp verdrag, dat zal worden voor gelegd aan de conferentie die van 19 tot 22 oktober in Oslo wordt gehouden, aan deze con ferentie zal waarschijnlijk wor den deelgenomen door de vijf tien leden van de Noordatlanti- sche Visserij Conventie, d.w.z. noordelijk en zuidelijke Noord- zeestaten, de Scandinavische landen, de Sowjet-Unie, Polen, Spanje en Portugal. Het initiatief voor de confe rentie van Oslo is genomen door de Scandinavische landen, die met name een regeling willen voor het dumpen van afval door schepen en vliegtuigen en ver vuiling door in zee uitmonden de afvoerleidingen. In Den Haag zal in het bij zonder worden gesproken over een verdere verfijning van de indeling van afvalstoffen in twee categorieën, nl. die ernsti ge gevaren opleveren en, met inachtneming van speciale maatregelen, slechts in stro mend water mogen worden ge stort, en die welke, uiteraard eveneens met inachtneming van bijzondere maatregelen, ook in bijv. baaien, havens, kanalen etc. kunnen worden geloosd. Nederland streeft er in het bijzonder naar, dat althans op bepaalde terreinen zo spoedig mogelijk resultaten worden ge boekt. Zou bijvoorbeeld het aan tal deelnemers aan de confe rentie van Oslo een beletsel blijken voor het spoedig beha len van concrete resultaten, dan zou men met slechts een deel der betrokken landen overeen komsten kunnen sluiten. i Als hij drie uur aan één stuk heeft zitten praten, beurte- igs met de logica van de wetenschapsman en de emoties n de standwerker, vraagt hij, peinzend: „Hoeveel men- 11 gaan er in de RAI? Veertigduizend, vijftigduizend? ar zou ik een uurtje moeten kunnen spreken. Als een ort Billy Graham. Dan zou het Nederlandse volk in één )p voor mijn ideëen zijn gewonnen ngenieur Jan Pieter Haisma (54) het Friese dorpje Bergum, telg een eeuwenoud geslacht van ren en burgemeesters, moet een [staanjagende. Verbijsterende idschap kwijt. „We eten ons jzaam, maar trefzeker dood aan enten, aardappelen en ander dsel van slechte kwaliteit, omdat geforceerd met kunstmest en trijdingsmiddelen zijn geteeld, bouwstenen voor een goede ge ilheid zijn verrot. En hoe kun je vredesnaam met slechte stenen solide huis bouwen?" Door koppelbazen beleid forum in universiteiten en we- schappelijke instituten heeft zich een uitzondering daargelaten nu toe blind en doof gehouden r de stapels geschriften en series ngen van Frieslands Onheilspro- die nu al Jarenlang betoogt de consumenten van de produk- uit onze, eens zo hoog geprezen erlandse groentetuin een wisse ergang tegemoet gaan. sma weet dat ze in „Wagenin- en op andere plaatsen" zitten „ginnegappen" over de verhalen „die Friese keuterboer met zijn ogische tuin op zes bunder hte grond". Maar hij heeft af- erd, zich daardoor te laten ont- sdigen. Ivoren toren lijkt, integendeel, dat die reac- hem prikkelen de Paladijnen onze Land- en Tuinbouw, zelf- oegzaam in de ivoren torens van i isolement, nog harder tegen de enen te trappen. Dat is nood le, verzekert hij. Met de land- en ibouw zijn we in ons land op de lal verkeerde weg, en dat zal ca- rofale gevolgen hebben. Dat it vast. Maar de mensen die de hoden moeten veranderen, halen erschillig de schouders op. t ongevoelig voor publiciteit ïrt hij nu naar wegen om zijn lemensen te doordringen iraan zij bij elke maaltijd bloot in. Haisma acht de tijd gekomen r het Grote Alarm, voor een re- ïtionaire omwenteling in land- tuinbouw. Hij schetst een as- ïw toekomstbeeld dat werkelijk- 1 wordt, als we, zoals nu, „opge ld" voedsel blijven eten. Geen 65 jaar De jeugd die nu op de kleuter- ooi zit, haalt de 65 jaar niet. Op tigjaiige leeftijd tobben ze met rlei gebreken en kwalen. Nog iit in de geschiedenis van de asheid is er een jeugd geweest 1 zulke slechte kansen op een re- jke gezondheid Over een r Jaar is er niemand meer die honderd haalt. De mensen die nog honderd jaar worden, zijn allerlaatsten Je ziet nu al gevolgen van ons voedsel aan de deren: ze groeien te snel, hun iioudingsvermogen neemt af, ze iben slechte gebitten, rugklach- Geen Jeugd in Europa draagt eel brillen als in ons land, en l is niet alleen te verklaren met ie medische zorg" erdadige hoeveelheden kunstmest middelen ter bestrijding van utenziekten verpesten onze enten, aardappelen en fruit, st lijkt wel, vertelt Haisma, of niet meer zonder kunnen. Maar i kan wél. We doen het alleen it, en daarom worden de planten i. Met al die middelen houden in feite planten in leven die sa levensvatbaarheid hebben". Geforceerd ie groei wordt geforceerd door een 3 hoog gebruik van stikstof in astmest. Stikstof is een centraal Ement van eiwitten, alle leven is bonden aan stikstof. Krijgt een uit teveel stikstof dan wordt de faliteit van het eiwit minder, en ardoor neemt tevens de kwaliteit van het leven af. Dat is een even griezelige als voor de hand liggende consequentie". „De basis van onze voedselketen is de plant. Maar we maken de fout, dat we de kringloop al aan die ba sis gaan verstoren. Nederland ligt aan de kop met het gebruik van stikstof. Er zijn boeren die op gras land vijf- a zeshonderd kilo zuivere stikstof per hectare strooien. Dat is je reinste barbarendom". Op de lichte zandgrond achter zijn huis heeft Jan Pieter Haisma, bos- bouw-ingenieur van origine, bewe zen dat het wel degelijk mogelijk is, zonder kunstmest en zonder bestrij dingsmiddelen puike groenten te kweken. Hij schiet een paar sloffen aan. stopt de pijpen van zijn beige broek in zijn sokken en neemt ons mee naar zijn tuin, de grootste bio logische groentetuin van ons land. Miserabel „Eigenlijk, vertelt hij onder het lo pen, is dit miserabele grond. Maar je ziet hoe prachtig het er allemaal bijstaat. Geen spoortje schimmel, nergens een beschadiging. Dat komt omdat deze grond gezond is. Daar móeten gezonde produkten op groeien. Kijk 's naar die sperziebo nen die hebben er zin in, ze staan gewoon te genotteren". Hij rukt een boon van een plant en kauwt de lichtgroene erwten op. Beste kwaliteit, oordeelt hij. Een paar meter verder trekt hij een rode biet uit de grond, haalt er met zijn zakmes zorgvuldig de schil af en snijdt hem in schijfjes waar het rode sap vanaf druipt. Dan zegt hij: „Land- en tuinbouw is een vak geworden, maar het moet een ver- zorgingsdienst zijn. Dat kost na tuurlijk wel meer, omdat het ar beidsintensiever is. Maar aan de andere kant: onze gezondheid is er bij betrokken. Een Amerikaanse ge leerde heeft een wijze uitspraak daarover gedaan: „geen mens is ge zonder dan het voedsel dat hij eet". Biologisch In een schuur achter zijn huis en vijftig kilometer verder in Groningen verkoopt Haisma de pro dukten van zijn biologische tuin. Hij vertelt: „Het is me er niet om begonnen, een winkelapparaat op te bouwen. Doel is alleen mijn idee te verkopen, mijn mening dat land en tuinbouw tot het inzicht moeten komen dat het fout gaat. Daarom verkoop ik een gewoon assortiment aan een gewoon publiek voor een gewone prijs. Het liefst heb ik dat een vrouw per ongeluk mijn winkel binnenloopt, omdat haar eigen groenteboer gesloten is, en dat ze dan ontdekt dat mijn groenten an ders, lekkerder smaken en ruiken van betere kwaliteit zijn. Zulke vrouwen kunnen goeie klanten wor den". Ook Haisma tracht niet te ontken nen dat het publiek dat aan biolo gisch voedsel de voorkeur geeft, nog steeds weinig talrijk is, ofschoon de belangstelling wel in stijgende lijn gaat. Hij heeft er deze verklaring voor: „De mensen zien de gevaren nog niet in. Dat komt nog. Als de gevolgen zichtbare werkelijkheid zijn geworden. Het is net als met de DDT. Vijfentwintig jaar heeft het geduurd, voordat de grote mas sa was doordrongen van de risico's om met dat produkt te werken". Produktie Vlotte prater als hij is, kan men hem een beeldend gebruik van de (Nederlandse) taal niet ontzeggen. „De tuinbouw heeft sinds de bevrij ding niets aan kwaliteitsverbetering gedaan. Alleen op de produktie is enorme druk uitgeoefend, nota bene op de basiselementen van onze ge zondheid. Wat de tuinbouw doet is dit: ze fokken mensen zo groot als Amerikaanse auto's, maar er zit maar een Volkswagenmotortje in". Eenmaal op toeren „vertaalt" hij zijn bezwaren die hij eerder in we tenschappelijk jargon in rappor ten, nota's en lezingen heeft uitge sproken tegen de opvattingen van deskundigen, die verantwoordelijk zijn voor de huidige methoden in de land- en tuinbouw. „De weten schap die in Wageningen wordt ge doceerd. remt de vooruitgang af tot schade van de volksgezondheid. Elk kwartje dat we nu voor ons voedsel uitgeven, wordt een rijks- Mellema nieuwe voorzitter van de CHUfractie DEN HAAG (ANP) Over de be noeming van de nieuwe fractievoor zitter van de OHU, J. T. Mellema. is gisteren in de fractievergadering niet gestemd. „Er is een discussie geweest en na afloop ben ik be noemd". zei de heer Mellema. De fraccie heeft haar voorzitter gemachtigd contact op te nemen met de politieke leiders van KVP en ARP over een voorstel, in de toe komst interfraotioneel commissie- beraad te houden. Dit lijkt hem te meer haalbaar, nu de drie fracties zijn gekozen op een gezamenlijk ur gentieprogramma. Als uiting van een gezamenlijk standpunt zou het naar de mening van de heer Mellema ook kunnen komen tot de aanwijzing van één gezamenlijke woordvoerder in de Tweede Kamer bij detailkwes ties. van wel. De kinderen zijn stukken gezonder dan die uit de buurt. Als je ziet hoe prachtig ze aan het wis selen zijn.Eh, vroeger had ik een gevoelige maag - nu niet meer. Sinds ik - hier althans, want ik ben veel op reis - biologisch voedsel eet, ben ik in elk geval veel gezon der dan vroeger". Volgende maand gaat ir. Haisma voor meer dan een jaar naar Ar gentinië als leider van een Duits ontwikkelingsproject. De uitnodiging dankt hij aan de naam die hij ov in de Bondsrepubliek heeft op het gebied van de aardappelver- edeling. Hij zegt: „Als ik drie keer een half uur voor de Duitse televisie zou praten over de methode van onze tuinbouw, zou dat ons land miljoe nen guldens gaan kosten". Vergoe lijkend: „Ik doe het niet, hoor. Nog niet. Maar, wie weet, misschien komt het er nog 's een keer van". UTRECHT Wecson, onderdeel van het VMF-concern. kan de bouw van 'n nafta-kraakinstallatie voor de DSM (Nederlandse Staatsmijnen) in Zuid-Limburg niet in het vereiste tempo uitvoeren, omdat het strenge anti-koppelbazenbeleid van de Ne derlandse regering dit in de weg staat. Duitse werknemers hebben de bouw van dit project van honderd miljoen gulden overgenomen. Deze toestand wordt gesignaleerd in het blad van de Katholieke Metaalbond St. Eloy. Het blad schrijft dat het hier gaat om ruim duizend arbeiders in dienst van Duitse aannemers. Deze zouden het werk krijgen toegeschoven van de Duitse firma "Linde", waarmee de Staatsmijnen volgens de bond als uitvoerder voor de bouw in zee is ge gaan. Twee jasjes In het artikel wordt gezegd, dat de Staat in kwesties als deze twee ver schillende jasjes draagt. Het ene wordt aangetrokken wanneer de kop pelbazen moeten worden bestreden, Waddinxveense vrouw komt om bij autobrand in Duitsland NEURENBERG/WADDINXVEEN De 21-jarige mevrouw A. van der Stad-Van Prooien uit Waddinxveen, is maandagnacht om het leven geko men toen op de autobaan Neuren- berg-Frankfort bij Bamberg de auto. waarin zij terugkwam van va kantie, verongelukte. Het echtpaar Van der Stad. dat ook een verloofd stel in de auto had, reed met een slakkegang in een file, toen van achteren een vrachtwagen op hen inreed. Hun auto vloog met een in brand, waarbij mevrouw Van der Stad in de vlammen omkwam. Haar man en de twee passagiers wisten te ontsnappen. Zij zijn vrij ernstig gewond opgenomen in het academisch ziekenhuis van Erlangen bij Neurenberg. het andere, kapitalistische jasje past als er een onderneming als de Staats mijnen moet worden bestuurd. "Via de DSM toont de Staat, hoe Limburg de foute kant kan uitgaan met de herstructueringdoor in gro ten getale Duitse werkkrachten aan te trekken", zo zegt het blad van St. Eloy. De bond vindt, dat de Tweede Ka mer zich bezorgd dient af te vragen hoe het mogelijk blijft dat buiten landse onder-aannemers of koppel bazen in Nederland kunnen opere- 80 Duitsers De Staatsmijnen geven ale com mentaar dat tachtig Duitse arbei ders van twee firma's zijn aangetrok ken toen de geleende arbeidskrach ten van Wecson uitvielen. De Duitse hoofdaannemer Linde heeft destijds Wescon ingeschakeld, voornamelijk voor de werktuigkundige montage. Wecson had hiervoor eigen, maar ook geleende krachten. Toen door de koppelbazen-maatregel per 1 Juli die laatste groep moest uitvallen, kon Wecson het werk niet meer op tijd klaren. Hoofdaannemer Linde heeft toen met toestemming van de Staats mijnen twee Duitse bedrijven Nolpa en Lauer erbij gehaald, met elk veertig eigen vakmensen. De kleine honderd man van Wecson, die op de eigen loonstaten voorko men, zijn nog steeds bij de bouw van de kraakinstallatie betrokken. Verdacht van drie schoten uit een rijdende auto op een politie-inspecteur is gistermid dag in Tilburg de 19-jarige E v K uit Tilburg aangehouden. De schoten vielen in de wijk het Groeseind in Tilburg, waar slo pers gekraakte huizen ongeschikt maken voor bewoning door de daken weg te breken. De huizen moeten op de duur helemaal ver dwijnen om plaats te maken voor nieuwe wegen. 's Morgens was al een jongèman aangehouden omdat hij de slo persdie onder politie-bescher- ming werken, had lastig gevallen. De emoties in het Groeseind leidden verder nog tot een aanval van een 21-jarige man met een bijl op de slopers. De politie greep hem voor hij gevaarlijk kon wor den.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7