Leiden is stad met niet de enige moeilijkheden" STUDENT SLIEP OP STRAAT VIA V. EN D. OP DE MUSEUMTOER WOENSDAG 28 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD Staatssecretaris Van Stuijvenberg: „Ik garandeer niets" (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Staatssecretaris Van Stuijvenberg heeft wel begrip voor de brief die Leiden hem heeft gestuurd over de financiële moeilijkheden van de gemeente en ge volgen die daaruit voortvloeien voor de energievoorzie ning. De staatssecretaris die in de komende kabinetsperiode verantwoordelijk is voor de zorg over de gemeentefinan- ciën zegt: „Ik vind het persoonlijk een moeilijk punt. Het is een zaak die me aanspreekt en die ik heel goed zal be studeren". Hij relativeert vervolgens zijn opmerkingen: „Leiden is niet de enige stad die op dit gebied moeilijkhe den heeft, het speelt op meer plaatsen". Dat is praktisch alles wat hij op dit moment kwijt wil in antwoord op de opmerking dat de nieuwbouw van de stad en de op haar aangewezen gemeenten dreigt van gas en licht verstoken te blijven. Heeft hij een oplossing: in gedach ten? Van Stuijvenberg: "De toedeling van geld voor nieuwe gemeentelijke investeringen aan de provincies houdt geen rekening met al dan niet aanwezig zijn van energiebedrijven in bepaalde gemeenten. Ik zal een inventaris moeten maken hoe het met al die bedrijven zit. Gegeven wat in totaal beschikbaar is zal ik dan pas kunnen kijken of de verdeel- I sleutel van de financieringsmiddelen aan de gemeenten op dit onderdeel verbeterd kan worden". En: "Je moet de financiële problemen van I de steden niet los zien van die van het Rijk. Als een land economisch overspannen is, komen de gemeen ten altijd in de knel. Slaagt dit kabi net erin die overspanning terug te dringen, dan is dat voor de gemeen- ten ook een stuk ontspanning en las- 1 ten vermindering. Alles draait er om of we er in slagen de inflatie terug te dringen". Beide aspecten Wat zou u doen met gemeenten die u het mes op de keel zetten? Van Stuijvenberg, tot voor kort wethouder van financiën in Eindho ven, wekt niet de indruk dat pres siemiddelen bij hem succes zullen hebben. „Wie me kennen weten dat dit bij mij niet zo gemakkelijk gaat. Als wethouder lette ik al op beide aspecten, de gemeentekant en die van de totale volkshuishouding". Met de rollenverandering heeft hij daarom naar hij zegt niet de min ste moeite. Hij concludeert: „We zullen een aantal reusachtige wen sen moeten laten liggen. Het maxi male voor één stukje van de ge meenschap is nooit het optimale voor de hele gemeenschap". Hij grijpt deze opmerking aan om zijn zorg te spuien over pressiegroe pen: „Die bezien maar één facet van de activiteiten. Ze leggen een claim op één ding, en zien niet meer dat daardoor elders mensen in de knoei kunnen komen. Personen die het totaal willen overzien, die menen te weten, krijgen het daar door steeds moeilijker". Leids raadslid over uitkering onderwijskosten LEIDEN Het PvdA-raadslid Waal wil weten hoe het zit met de onder- wijsvergoedingen van het rijk aan de gemeente Leiden', nu een aantal ge meenten overweegt om de Neder landse staat in een rechtszaak aan te klagen voor het soms jarenlang uitblijven van deze vergoedingen. Hij heeft daarover vragen gesteld aan 't college, waarbij hij o.ra. informeei-t of ook Leiden redenen heeft om een dergelijke rechtszaak aan te spannen. Het raadslid merkt op, dat enkele maanden geleden de uitkeringen voor het basisonderwijs vanaf '63 nog niet geheel waren afgerekend. Is dat ondertussen wel gebeurd, vraagt hij. Watermolen in verdrukking LEIDEN De watermolen van de Oud-Groenendykse en Barre Polder aan' de spoorlijn Utrecht-Leiden zou wel eens in verdrukking kunnen ko men, nu de industrie te Zoeterwoude (b.v. Heineken's Bierbrouwerijen) haar armen in de directe omgeving gaat uitslaan. Over de achtkantige rieten watermolen, eigendom vai Rijnlandse Molenstichting te Leiden, zijn wat situering betreft onderhan delingen gaande met de monumen tenafdeling van het Instituut Stad er Landschap van Zuid-Holland. drs. Adrianus van Stuyvenberg was tot voor enkele weken nog wethouder van fi nanciën in Eindhoven. Op 17 juli zag hij zich tot staatssecre taris van Binnenlandse Zaken benoemd dankzij de komeetach tige ontwikkeling van de Demo cratisch Socialisten '70, een par ty, die anderhalf jaar geleden nog in de rose windselen lag. Drs. Van Stuyvenberg (43) bekleedde aanvankelük voor de Partij van de Arbeid het wet houderschap van Financiën. Toen ook in Eindhoven tot ont stemming van een aantal par tijgenoten het Progressief Ak koord tot stand kwam, was dat een keerpunt. Hij werd een der grondleggers en eerste voorzit ter van de party die onder het vaandel van de jonge Drees zo succesvol zou opmarcheren. Behalve met zün specialiteit de gemeentefinanciën (drs. Van Stuijvenberg nam by zyn studie in Rotterdam openbare finan ciën als keuzevak) gaat de nieu we staatssecretaris zich ook in het bijzonder bezig houden met het voor hem ongewone vraag stuk van de centrale persoons administratie (de „databank"). Over het onderwerp van de in zorgen verkerende gemeenten spreekt hy snel en vlot, zü het in de behoedzame termen die hü kennelijk voor een pasbe noemde onderminister raad zaam acht. Over het uiterst gevoelige pro bleem van een centrale per- soonsadminitratie in ons elec- tronische tijdperk (met daaraan gekoppeld de actuele kwestie van de bescherming van de privacy en de persoonsgegevens) toont hü zich nog uiterst terug houdend: „Ik ben sinds gisteren met de inventarisatie van de problemen op dit gebied begon- zwembad. „Maar dit streven is niet op ieder terrein mogelijk en ge wenst". Van St.: „Ik vind het persoonlijk een moeilijk punt. Het is een zaak die me aanspreekt en die ik heel goed zal bestuderen. Leiden is niet de enige stad die op dit gebied moeilijkheden heeft, het speelt op meer plaatsen". De zaken die de gemeenten als de grote halsbrekers beschouwen, moe ten volgens de nieuwe staatssecreta ris door gezamenlijke inspanning worden opgelost. „Daarbij mag ook op het Rijk gerekend worden", zegt hy, al betekent dit niet altijd ook dat er meer geld beschikbaar komt. Moeilijk punt Een zekere verlichting verwacht Van Stuijvenberg van een betere toepassing van het profijtbeginsel. Daarbij worden de kosten zo veel mogelijk gekoppeld aan de dienst verlening die de mensen genieten. Bij voorbeeld: de zwem tarieven worden meer in verband ge bracht met de kosten van het Twee grafici jubileren LEIDEN Twee grafici in onze stad herdenken deze week hun zilve- jubileum. Het zijn de heren H. de Boogaard en R. J. Gottenberg. De heer Van de Boogaard, zetter bij Drukkerij De Bink aan de Roose- veltstraat, herdacht gisteren dit feit. De directeur, de heer H. Schoonder- woerd memoreerde de grote techni sche kennis van de Jubilaris 'n hand arbeider, die gewend is met z'n hoofd te werken en het Engels leest en spreekt alsof het zijn moedertaal is. De secretaris van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer Maurik, bood de heer Van de Boo gaard de oorkonde en de daarbij be horende legpenning van de Maat schappij aan. Ook van de zijde van de directie en van zijn collega's werd de Jubilaris met een geschenk verrast. Voor de heer Gottenberg is het morgen feest. Hij herdenkt dan het feit, dat hij voor een kwart eeuv de N.V. Ahrend in Den Haag als lichtdrukker in dienst trad. Dit feest zal zich op verzoek van de Jubilaris tot de hulselyke kring beperken. Voor het aanbieden van felicitaties j is de heer Gottenberg echter thuis I (Toussaintkade 49) tot 's middags vier uur en 's avonds na acht uur. Tegen aansluiting bij Gewest Leiden LEIDEN /SASSENHEIM In de hedenavond te Sassenheim te hou den raadsvergadering zal een ver klaring van de fractie van D'66 wor den afgelegd, waarin de fractie zich keert tegen aansluiting van Sassen heim bij het Gewest Leiden. Nage gaan moet worden, aldus de verkla ring. of een aansluiting bij een Bol lenstreekgewest of een Gewest Haar lem niet meer garanties geeft op een homogenere gewestvorming. Leiden kampt met grote problemen, waar de raad van Leiden een duide lijke afspiegeling geeft. In de lan delijke pers wordt Leiden als één van de armste gemeenten van Ne derland genoemd. Sassenheim. aldus steeds de verklaring, zal goed zijn om voor de tekorten van de Leidse vuilverbranding op te draaien woningen mogen leveren aan Leiden. worden afgewogen tegen de uitga vennorm van het Rijk. Dat afwegen zou tot gevolg kunnen hebben dat er iets méér voor hen moet zijn. Ik ben er niet voor dat ze op een vast groeipercentage worden vastgelegd. Ook taakverschuiving naar het Rijks is bij voorbeeld mogelijk". „Gemeenten die echt onuitstelbare verplichtingen hebben kunnen een beroep doen op de aanvullende bij drage, maar dan zit je wel op het niveau van de bijstand. Daar zijn dus oplossingen voor. Van essentieel belang vind ik de planning op mid dellange termijn (zes Jaar), dan kan ook het Rijk beter zien wat de behoeften zijn. Pieken in de plannen plegen altijd in de eerste jaren voor te komen en geven de mensen dan het gevoel Beroepingswerk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Stadskanaal, J Post te Kolhorn. BAPTISTENGEMEENTE Bedankt voor Delfzijl, W. Harke- ma te Musselkanaal. NED. HERV. KERK Beroepen te Sao Paulo (Brazilië) dr. R. M. K. van der Grijp, kandi daat te Soest, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Doeveren A. Kroost, kandidaat te Den Haag CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer en Oost- Flevoland J. Plantinga te Rozenburg OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Aangenomen naar Hardinxveld- Giesendam, C. Smits te Klifton (USAJ. Staatssecretaris Van Stuij venberg: ,,Als wethouder lette ik al op beide aspecten, de gemeen tekant en die van de totale volks huishouding dat er in de realisering veel blijft liggen. Psychologisch is het veel be ter om de plannen uit te smeren over enkele jaren". Toernooi om de Zilveren Tulp DE ZILK Ter voorbereiding op de komende voetbalcompetitie orga niseert vierdeklasser Van Nispen uit De Zilk een nederlaagtoernooi met als inzet de Zilveren Tulp. Daarvoor zullen vier clubs (onder wie UDO uit Oegstgeest en Teylingen uit Sas senheim) om de beurt met hun eer ste en tweede elftal naar De Zilk komen om Van Nispen partij te ge ven. De bezoekende club die met zijn beide elftallen tot de grootste zege komt, mag één jaar lang met de Zilveren Tulp in zijn prijzenkast pronken. Momenteel is deze nog in het bezit van de Schiedamse tweede klasser DHS. Het programma: zondag 1 augus tus: Van Nispen—UDO (Oegstgeest) zondag 8 aug.: Van NispenDHS (Schiedam); 15 aug.: Van Nispen— Teylingen (Sassenheim): 22 aug.: Van NispenVSV (Velsen). De wed strijden beginnen steeds om half drie Ook de Hillegomse vierdeklasser houdt voor de eerste keer een nederlaag toernooi voor eerste elftal len en heeft daarvoor een fraaie be ker in het vooruitzicht gesteld. De tegenstanders van Concordia zijn al lemaal derdeklassers. Leiden ontdekken als museiunstad LEIDEN Ook een warenhuis doet wel eens bewust een stap buiten de commercie. Dat is in de komende drie weken met ingang van zaterdag het geval bij Vroom Drees- mann, dat in zijn zomeractie dicht bij huis blijft en de belang stelling van Leidenaars en toeristen richt op Leiden als museum-stad. Vroom Dreesmann ondersteunt ,dag op het overdekt dakterras hiermede op eigen wyze het streven van de museumdirecties om de Leid se musea toegankelijker te maken voor een groter pubüek. Er is in dit opzicht nog steeds en ten on rechte een duidelijke drempel vrees. Als het over musea gaat. den ken veel mensen „dat is alleen iets voor kenners" of ,daar kan ik toch niet met myn kinderen heen" In feite echter worden de collecties in de Leidse musea zó uitgebracht, dat ze interessant zijn voor een zeer breed publiek. We kunnen gerust stellen, dat onze musea een belang rijk stuk recreatie vertegenwoordi gen, vooral in Leiden met zijn grote „museumdichtheid". In en rond het centrum tien musea, die dagelijks voor het publiek openstaanWat Vroom Dreesmann met de zomer actie 1971 voor ogen staat, zou men kunnen omschrijven met "gedurende drie weken een voorportaal te zijn voor de Leidse musea". Juist een warenhuis, dat door iedereen zo ge makkelijk betreden wordt, is by uit stek de plaats om de mensen over hun museumdrempelvrees heen te helpen. Om die reden exposeert Vroom Dreesmann interessante stukken uit tien musea, hoofdzake lijk in de etalages en daarnaast ook in vitrines binnen de zaak. Om wal voorbeelden te noemen: Maskers en houtsnijwerk uit het Museum voor Volkenkunde (compleet met bijpas sende etnologische muziek)unifor men uit het Legermuseum: fossielen die miloenen jaren oud zijn; gereed schap uit de werkplaats van de mo lenaar: prenten, die een beeld geven van het studentenleven in vroegei jaren e.d. Zelfs de Hortus is in de etalages vertegenwoordigd Demonstraties Gedurende de actie 'Leiden Mu- seumstad" is er op de parterre een informatiestand ingericht, waar men alle gewenste inlichtingen met be trekking tot de Leidse musea kan krijgen. Op de tweede etage van het warenhuis worden bovendien regel matig demonstraties gegeven, die de bezoeker in staat stellen een blik achter de museumschermen te wer pen. Van 2 tot en met 6 augustus kan men zien, hoe mummiekisteri gerestaureerd worden en hoe men afgietsels maakt van antieke voor werpen. In de middag van 9 augus tus en 10 augustus geeft een mede werkster van de Hortus een demon stratie van bloemschikken. Op 10 augustus, van half twee tot vijf uur 's middags, kan men een restaura teur van antieke meubelen aan het werk zien. Op 11, 12 en 13 augustus komt er een modelleur, die "krijgs haftige koppen" maakt voor het Le germuseum. Ook dit is slechts een aantal voorbeelden. Voorts dient nog vermeld te worden, dat iedere mid- Werkzaamheden aan wegdek LEIDEN In de gemeente Zoe terwoude rijn werkzaamheden waar bij de helft van de rijbaanbreedte voor het verkeer is afgesloten Het verkeer wordt geregeld door middel van verkeerslichten. Er gelden: een snelheidsbeperking van 90. 70 en 50 km/u, een inhaalverbod en een stop verbod. geldig van maandag tot en met vrydag. dagelijks van 7 tot 4 uur. Het doorgaande verkeer tussen Utrecht en Leiden wordt geadviseerd tijdens de werkuren gebruik te ma ken van de autosnelwegen Utrecht- Den Haag en Den Haag-Amsterdam Deze omleidingsroute is door rich tingsborden aangegeven. Vroom Dresmann films worden vertoond van het Museum van Vol kenkunde. De zomeractie van Vroom Dreesmann is zodanig opgezet dat de bezoekers van het warenhius een beeld krijgen van de recreatieve mo gelijkheden. die de Leidse musea bieden. Na het "voorportaal" bezocht te hebben, wil men méér zien En ook dit wordt zo gemakkelijk moge lijk gemaakt. Want zolang de actie "Leiden Museumstad" bij Vroom «Sc Dreesmann duurt hebben Leidenaars en toeristen gratis toegang tot onze musea. Bovendien wordt dit mu seum bezoek nog aantrekkelijker ge maakt door. een interessante wed strijd. waaraan mooie prijzen ver bonden zijn. We zijn ervan over tuigd, dat op deze wijze de "drem pelvrees" definitief zal worden ge liquideerd. Inbraak in radiozaak LEIDEN In een radiozaak aan het Bevrijdingsplein is begin deze week ingebroken. Ontvreemd wer den twee draagbare radio's, drie wekkerradio's, een casettespeler en een versterker met een gezamenlij ke waarde van ongeveer f 1300. De daders, die de winkel binnenkwamen door verbreking van een ruit aan de achterzijde, namen bovendien een bedrag van f 63, uit de kassa mee. LEIDEN De afgelopen nacht heeft de Leidse student Frans Snoeck (vijfdejaars scheikunde) op straat geslapen. Gistermiddag werd hij door politie en universiteitspersoneel ver wijderd uit een aan de universiteit toebehorend huisje aan het Begijn hof (nummer 5), dat de student an derhalve week geleden kraakte. De universiteit heeft het pandje verhuurt aan de Leidse studenten werkgroep die zich bezighoudt met de belangenbehartiging van gastar beiders De werkgroep wilde aan het Begijnhof een kantoortje inrichten. Na de uitzetting die tenslotte vrywillig geschiedde vond de vrouw van Frans Snoeck tydelijk on derdak by kennissen. De student zelf kon geen dak boven zyn hoofd vinden zodat hij geen andere oplossing zag dan temidden van zijn huisraad op het Begijnhof te slapen (foto Hol vast). Studentenhuisvesting en Releast konden hem niet op korte termijr helpen. Vanmiddag dacht de studen nog, dat hij ook vanavond wel weer 'op straat zal moeten bivakkeren. Sisco in Israël De Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Za ken Joseph Sisco is vanochtend in Israël aangekomen voor overleg met de Israëlische leiders, gericht op door breking van de impasse bij de be sprekingen over een tussentijdse re geling ter heropening van het Suez- kanaal. Ook andere problemen zul len ter sprake komen. Malawi en Zuid-Afrika De Afri kaanse staat Malawi heeft, in het kader van zijn „dialoog met Zuid- Afrika", een ambassadeur in Preto ria benoemd, die daarmee de eerste zwarte Afrikaanse ambassadeur in de Zuidafrikaanse hoofdstad is. Zuid-A- frika heeft op zün beurt de zaakge lastigde in Malawi tot ambassadeur verheven. Panam en safari's De lucht vaartmaatschappij Pan American heeft meegedeeld dat zij na augus tus niet meer zal meewerken aan de organisatie van safari's op sommige door uitsterving bedreigde dieren zo als de alligator, de tijgers of de kan goeroe. Het Wereld Natuurfonds pu bliceerde onlangs een lijst van 900 diersoorten die voorgoed dreigen te verdwynen als de jacht erop voort duurt. Schenking De Amerikaanse ban kier R. Brinkley Smithers heeft het in New York gevestigde Roosevelt- ziekenhuis voor behandeling van al coholisten tien miljoen dollar (ruim 36 miljoen gulden) geschonken. Het is de grootste schenking in de Ame rikaanse geschiedenis van de strijd tegen het alcoholisme. In de afge lopen vijftien Jaar had de familie Brinkley Smithers ai vijf miljoen dollar voor dit doel geschonken. Mafia en drugs In het huis in Rome van een vrouw, die' was gear resteerd omdat zij lid was van een Mafia-bende die de onderwereld in de VS van verdovende middelen voor zag, is gisteren een halve kilo heroi ne gevonden. In totaal zijn de laat ste dagen in grote Italiaanse steden in verband met deze zaak. die kon worden opgelost op aanwijzing van de Amerikaanse dienst voor de nar cotica, elf personen gearresteerd. Bliksem in kabelbaan Bij een onweer is gisteravond de kabelbaan van de Aiguille du Midi (3.842 me ter) in het Mont Blanc-massief door de bliksem getroffen. Een stijgende cabine stortte van een hoogte van 50 meter te pletter. De bestuurder, de enige inzittende, kwam om het le ven. De 65 inzittenden van de dalen de cabine waren gelukkiger: hun ca bine bleef veertig meter boven de rotsen bungelen. Na twee uur kon den reddingsploegen de passagiers langs noodkabels in veiligheid bren- L evenslang De Israëlische krijgsraad in Gaza heeft gisteren vijf van de tien Arabische guerrillastrij ders die schuldig bevonden zijn aan moord, tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De verdachten, leden van het Palestijnse Bevrijdingsleger cPLF), waren schuldig bevonden aan moord op zes Arabieren in het zuiden van de bezette strook van Ga za, het toebrengen van lichamelijk letsel aan 24 Arabieren door granaat aanslagen, het terroriseren van de plaatselijke bevolking, twee pogin- gen tot moord, 't ontvangen van geld I uit Jordanië voor de aankoop van I wapens en het lidmaatschap van een verboden organisatie.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3