LEIDSCH DAGBLAD BESTUUR VAN LABOUR: 'NEEN' TEGEN DE E.E.G. Weer trein rails gelopen Duitse uit de UV-troepen op Cyprus in staat van alarm gebracht 0=0 vandaag ECONOMIE BLIJFT SUKKELEN In Scandinavië Verzet tegen konink lijke bezoeken aan Verzie Minister treedt af ZONNIGE PERIODEN Sleutels eten SLUITING VAN CHRYSLER IN ROTTERDAM NU DEFINITIEF Opgericht I maart 1860 WOENSDAG 28 JULI 197 No. 33462 jirecteur: G. Koopman .loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singe) 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 2150T Nabezurglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur* (Van onze correspondent) STOCKHOLM (GPD) In de Scandinavische landen (Zwe den, Noorwegen en Denemar ken) is verzet gerezen tegen het bezoek van leden van de resp. koningshuizen aan Perzië (Iran), dat in de herfst het 2500-jarig bestaan van het Per- j zische rijk gaat vieren. Formeel zijn de uitnodigingen al aange nomen: uit Zweden vertrekt Kroonprins Karel-Gustaaf sa men met Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemar ken en met Koning Olav van Noorwegen. In de Deense pers is gewezen op de onaanvaard baarheid van een groots feest, terwijl de bevolking voedsel te kort komt en „politieke gevan- genen worden doodgemarteld". I Een Deense commentaar vroeg 1 zich af of „het bedrag van I ruim tien miljoen gulden econo- 1 mische steun aan Iran voldoen de zou zijn om de kaviaar te betalen." In Zweden, dat overi gens evenmin als Nooi-wegen fi nanciële steun aan Iran ver leent, is de pers afkerig van het bezoek van de kroonprins aan het feest. In artikelen wordt melding gemaakt van het rap port van de Duitse arts Held- mann, die voor rekening van „Amnesty International" vorig jaar een bezoek aan Iran bracht. Volgens zijn rapport zouden in een periode van tien maanden duizend personen zijn gearresteerd en zouden ten minste twee gevallen zjjn van dood door mishandeling te be wijzen zijn: een priester en een student overleden tijdens de verhoren die zij ondergingen. LONDEN (DPA, AFP, AP) Het bestuur van de Britse La bourpartij (socialisten) heeft vanochtend met zestien tegen zes stemmen de partij en parle- mentsfractie opgeroepen op het partijcongres in oktober a.s bij de beslissende stemming in het Lagerhuis (eind oktober) de toetreding van Engeland tot de EEG op de door de conservatieve regering van Heath bedongen voorwaarden af te wijzen. Uit deze beslissing blijkt, dat par tijleider Haróld Wilson is zijn standpunt de die onderhandelaar Rippon in Brus sel heeft kunnen bedigen, zijn on voldoende te doen zegevieren., on danks het verzet van de „pro-Euro peanen", zoals Jenkins. Voor Heath en zijn regering is dit een onaangename boodschap, omdat de eerste minister gisteravond ook reeds met tegenstand in eigen kring te maken kreeg. De jongste minister in het kabinet-Heath, d< 34-jarige Edward Taylor, staatssecre taris voor Gezondheidszorg en On derwijs in Schotland, bood namelijk zijn ontslag aan uit protest tegen het streven van de regering sluiting van Engleand bij de Euro pese Economische Gemeenschap. In Londen werd vandaag het af treden van Taylor verwacht. Hij is de eerste regeringsfunctionaris, die een breuk slaat in het tot nu toe hechte pro-Europese front conservatieven. Enkele dagen geleden heeft Lord Brown, voormalig minister tenlandse Zaken in de Labourrege- ring, zich fel verzet tegen Wilsons standpunt. Brown herinnerde eraan, dat de Labourregering in 1967 ook wel degelijk haar best heeft gedaan om toegang te verkrijgen tot de Euromarkt. Ook uit de dezer dagen verschenen memoires van Wilson blijkt dat de voormalige premier in het midden van de jaren zestig al te veel voelde voor toetreding tot de Euromarkt. Grote Grieks - Turkse spanning NICOSIA (Reuter) De militaire vredesmacht van de trenigde Naties op Cyprus is gisteravond in staat van alarm [bracht met het oog op de toegenomen spanning tussen de jriekse en Turkse gemeenschappen op het eiland. jVN-militairen versterkten gister hun patrouilles langs de die de twee gemeen- elkaar scheidt. Over de het „blauwe alarm", grond waarvan alle militairen, J op dat moment geen dienst had- werden opgeroepen) wilde de VN opheldering geven, doch 5 goedingelichte kringen zijn VN-functionarissen bezorgd over pepenbewegingen an de twee be- ükingsgroepen op verschillende satsen van het eiland. ISinds de stryd van de Cyprioti- De Bilt verwacht van vanavond t morgenavond: nke zonnige perioden. Overwegend atige westelijke wind. Minimum- aiperaturen ongeveer 14, maxima nstreeks 22 graden. (Opgemaakt om 12.40 liur) 29 JULI op: 04.56 uur; onder: 20.36 uur. aan op: 12.58 uur: onder: 22.28 uur. Itogwater te Katwijk 7.12 en 19.34 I<r; laagwater 3.05 en 15.15 uur. sche vrijheidsbeweging EOKA tegen de Engelsen in de jaren 50 heerst op Cyprus tweespalt tussen de O'Mek- se en de Turkse bewoners. Het ei land werd in 1960 onafhankeliik. doch het geweld stak weer de kop op toen president Makarios in 1963 grondwetswijzigingen voorstelde die in het voordeel van de Griekse Cy prioten waren. De Verenigde Naties zonden een vredesmacht en er werd een bestand gesloten. In 1967 kwam het echter weer tot hevige gevech ten als gevolg waarvan' Grieken land en Turkije op de rand van een oorlog met elkaar stonden. De VN-vredesmacht bestaat uit 3500 manschappen, beschikbaar ge steld door Engeland, Australië. Oos tenrijk, Canada, Denemarken. Fin land, Ierland en Zweden. Zowel de Turkse als de Griekse gemeen schap hebben aan beide kanten van de bestandslijn tienduizend man onder de wapenen. VOORSCHOTüiv Terwijl ae paardenmarktdag-traditie in Ne derland een beetje is verwaterd, heeft Voorschoten sinds enkele jaren een bloeiende markt. Op de kruismarkt aan de Voorstraat, die in 1960 als zuiver toeristische attractie is ingesteldivordt nu naarstig handel gedreven. Zeker de helft van het aantal paarden, dat 's ochtends voor tienen wordt aangevoerd verandert van eige Vanochtend was het al vroeg druk op de Voorschotense markt bijna 300 paarden de slag boom passeerdenIn de vroege ochtenduren kon er nog behoor lijk handel gedreven worden maar zo rond tien uur, toen Voor- schotens eerste burger Van der Haar aan het begin van de Voor straat het kruis (de schout en zijn rakkers mochten vroeger op de kruismarkt geen arrestaties verrichten) plaatste, was het zo druk (foto Holvast) dat de han delaren eigenlijk niet goed meer uit de voeten konden. Naast het goedkopere rijpaardde ponydie vooral zeer in trek was bij de jeugd, zagen we op de markt ezels, geitenbokken, konijnen en kippen die van hand tot hand gingen ROTTERDAM (ANP) Tot grote verbazing van twee Rot terdamse politiemannen slikte een 39-jarige man uit Utrecht zijn au tosleutels in, nadat zij hem bij een routinecontrole in Rotterdam had den aangehouden. De agenten had den ontdekt, dat zijn kenteken niet klopte en dat hij geen rijbewijs had. Later bleek, dat de man in Utrecht bekend- consument is van mes- en vo" L waarvoor hij al diver- maler, n zijn maag is geope reerd. H "ÏK m' 18 PAGINA'S BAD HERSFELD DPA) Bij de Westduitse plaats Mecklar (district Hersfeld) heeft zich vannacht op nieuw een spoorwegongeluk voorge daan, waarbij twintig personen wer den gewond. De D-trein D—280. de „Alpenexpress" van Italië Noord-Duitsland. reed om 03.45 tussen Bad Hersfeld en Bebra met een snelheid van 120 km per uur de rails, blijkbaar doordat een wi werd omgezet terwijl de trein juist over heen reed. Het voorste wielstel van het zevende rijtuig reed rechtdoor, terwijl het achterste wiel stel op de daarnaast gelegen rails terechtkwam, die slechts voor plaat selijk verkeer gebruikt wordt. Het rijtuig kwam daardoor dwars te staan en de vier achterste rijtuigen liepen uit de rails. Een daarvan' een slaaprijtuig, waaruit de m< gewonden werden geborgen. De chinist kon door snel remmen v komen dat de voorste zes rijtuigen eveneens ontspoorden. Deze kond later doorrijden. Na het ongeluk, dat vlakbij het station Mecklar eebei werd onmiddellijk groot alarm geslagen en kwamen politie, brand- en hulporganisaties te hulp. is aanzienlijke schade nee- DEN HAAG De ontspanning van de economie in ons land, die ge paard gaat met toenemende werk loosheid, zal hooguit tot in 1972 voortduren. Net zoals in 1967 zijn de grootste problemen met de werk gelegenheid niet te verwachten in het westen, maar in zwakke streken elders in het land. Als de economie weer aantrekt en de werkloosheid wordt teruggedrongen, volgend Jaar, zal men de toestand helaas niet ge zond kunnen noemen. Loon- en prijsstijgingen zullen, al is het dan misschien iets minder dan nu. te hoog blijven. De bestedingen zullen te hoog liggen, en het land zal de last ondervinden van de in vesteringen van het bedrijfsleven, die, vooral in het westen, meer ar beidsplaatsen hebben geschapen dan er bezet kunnen worden. O Er kan beter een lichtere belas tingheffing worden ingesteld op overwerk en op het werken door gehuwde vrouwen, dan dat men voortdurend buitenlandse werkne mers hierheen blijft halen. plaatsvinden. Waar mogelijk, moe ten zij worden afgeleid naar andere provincies. In de huidige toestand is een strak prijsbeleid nodig, met pas ge leidelijk aan meer vrijheid. Wat de lonen betreft: cao's zouden een Jaar lang moeten kunnen worden bevro ren, inplaats van een half Jaar, zoals is gebeurd. (Intussen heeft de Sociaal-Economische Raad andere uitgangspunten gekozen: vrije loon- en prijsvorming). de gulden een hogere waarde te ge ven, zou men de uit het buitenland aangewakkerde inflatie wat kunnen tegenhouden, maar dan zouden toch ook de uitkomsten van onze zaken met het buitenland onzeker worden. Daarbij kan niemand garanderen wat er terecht zou komen van een dan noodzakelijke loonmatiging Veel mogelijkheden om de toestand te verbeteren, ziet de commissie, al les bijeen genomen, niet. Zij zegt letterlijk: „De situatie voor de ko mende jaren moet als bijzonder moeilijk worden bestempeld, met een ernstige beleidsproblematiek". richt. De meeste gewonden konden na behandeling het ziekenhuis van Bad Hersfeld verlaten, twee waren er te ernstig aan toe. ROTTERDAM (ANP) Onder de gezamenlijke druk van werkgevers- en wernkemersorganisaties heeft de directie van Chrysler International NV gisteren toegegeven dat het as- semblagebedrijf van Chrysler In Rotterdam binnenkort definitief gaat sluiten. De 77 man die nog bij Chrysler werken zullen worden ont slagen. In april van dit jaar werden by Chrysler al 180 man ontslagen, nadat was besloten de Simca assemblages voor Europa te stoppen. Het is nog niet bekend ontslagaanvragen zullen worden In gediend. De directie verklaarde genover werkgevers- en werknemers organisaties dat men op zoe k is naar een koper voor de panden aan de Sluisjesdijk in Rotterdam Vol gens de vakbonden is voor het per soneel een gunstige afvloeiingsrege ling getroffen. 77 overgebleven Chrysler- werknemers hielden zich, na de slui ting van het Simca assembAgebe- drijfuitsluitend bezig met het rij klaar maken van Chryslers vo<v de Benelux. Volgens een woordvoerder de vakbonden stond van te vo- al vast dat dit een onrendabele zaak zou zijn en dat de Chrysler di rectie alles in het werk zou stellen de fabriek te verkopen. De nieuwe staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, drs. Adria- nus Stuyvenberg, heeft begrip voor de brief, die Leiden hem heeft gestuurd over de financiële moeilijkheden van de gemeente. Het is een zaak, die hem aan spreekt, maar toch zegt hy in een interview: „Ik garandeer niets" STADSPAGINA „Klatergoud" komt terug op de televisie, maar helaas zonder Tru dy Laby (Sjerry) PAGINA 5 „Over enkele jaren wordt niemand meer honderd", zegt een Friese bosbouw-ingenieur. Hy baseert deze sombere stelling op teveel gebruik van stikstof PAGINA 7 Hongaarse en western styi by de Franse couturier Feraud PAGINA 8 In het Roergebied is een scherpe controverse tussen milieubescher ming en werkgelegenheid PAGINA 9 (9uc/ Qïte teuws Door G. Hulschouw te Bunnïk is dezer dagen bij den burgerlijken stand aangifte gedaan van een tweeling-ge boorte, zijnde zijn 27ste en 28ste kinderen bij zijn eerste en tweede vrouw verwacht. Sedert vorige opgave zijn alhier door vofcker aangetasi 4 personen, als herstelt opge geven 2, overleden geene, zoo dat in behandeling blijven 29

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1