'Er wordt veel aandacht aan fysieke kant van judo besteed' «kleurloze afmars nationale 'toptennissers' Excelsior buit defensiefouten Quick Boys uit Leids judotrainer Leo de Vries op studiereis in Japan (2) 1 fSDACf 28 JULI 1971 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDEN „Een Japanner behoeft niet per sé wereld kampioen judo te worden. Maar omdat hun mogelijk heden haast onbegrensd zijn ze kunnen van 's och tends tot 's avonds trainen en het aantal sterke spar ringpartners is onbeperkt hebben zij toch wel een grote voorsprong op de Europese judoka's". Leids judotrainer Leo de Vries heeft in Japan zijn ogen goed de kost gegeven. Dat was trouwens de opzet van zijn reis: kennisnemen van de benadering van het judo in Japan, de intensiteit en de indeling van de training en waar véél en minder aandacht aan wordt besteed. Leo de Vries: „We hebben in Tokio alle grote universiteits-do- jo's bezocht en zijn een week In Tenri geweest. Tenri ligt in de hooglanden en heeft een ge renommeerde judo-afdeling. Je bent er ook altijd welkom. Ik n aantal keren meege- traind. Om eens het ritme van die Japanse judoka's te voelen. Dat ging niet best. Ik kreeg veel te „pikken". Overi gen vrij normale zaak. want die knapen, allemaal rond de 20 jaar, trainen daar, door de bank genomen, drie uur per dag. Als je als man van 33 komt „meerommelen" vraag je ge woon om een pak slaag. Maar tiet is toch fijn om het mee gemaakt te hebben. Na een tijd je ga je zelfs een beetje wen- hun manier van wer- 28e lMn en dan is het een enorme, |belevenis. We boften dat begin september wereldkampioenschappen ju- lo in Ludwigshafen worden ge- ouden. Daardoor is er voor de serste garnituur van het Ja- judo geen „zomerstop". iNormaal ligt deze maanden in [japan het judo „plat" omdat het n en te benauwd is. Drie uur trainen per dag. Ze beginnen: door René Vos schel itenlk dag gaan ze naar de een of an dere universiteit het maakt niet uit welke want ze kunnen overal terecht en wordt er twee uur randori gemaakt, twee uur geknokt. Geen techniek. In die zes weken, waarin ik die gro te dojo's heb afgelopen, heb ik niet één leraar (en het sterft daar van de roodwit geblokte, banden, allemaal zevende, acht ste of negende dans) les zien ge ven. Het is alleen maar, om het populair te zeggen, vastpakken en sjorren eraan. Er wordt erg veel aandacht aan de fysieke kant van het judo besteed. Gong Bij zo'n twee uur du rende training (randori maken heeft de selectieploeg van een Anton Geesink is nog al tijd, geweldig populair in Japan. Binnen enkele weken werd hij driemaal voor de tv no- id Hemmes pas wakker na partij tegen Di Matteo: 0-60-6 faaii man of zeven de beschik king over veertig sparringpart ners. Die zijn uit de tweede gar nituur, dus nog altijd zeer goe de Judoka's. Zo'n training verloopt als volgt: na een klap op de gong is het sprinten ge blazen naar een van de spar ringpartners en dan is het zes minuten hard knokken, steeds er weer tegenaan. Na zes minuten wordt er afgegongd en gaat ieder weer naar zijn plaats. Dan weer een klap op de gong en wordt voor de volgende zes mi nuten een nieuwe partner opge zocht. Daarmee wordt een uur vol gemaakt. In dat uur heeft de selectieploeg van zeven man het natuurlijk het zwaarst, want van de veertig sparingpartners hebben er steeds 33 rust. Be trekkelijk dan, want het is niet een kwestie van ga maar ergens zitten of liggen, maar langs de tatami staan en de randori-ma- kenden aanmoedigen. Als je het de eerste keer meemaakt denk je in een mesjoggenehuis te zijn belangd. Ze gillen daar allemaal onder uit hun keel vandaan, van die onverstaanbare Japanse toe standen. Na dat uur wordt er nog een uur vrij getraind. En zo gaat dat zes dagen per week, waarbij het uur looptrai ning wordt afgewisseld met een uur gewichtheffen. Zwaar Het is mij ook opgevallen dat, waar wij in Europa snel geneigd zijn de lichtere judoka in be scherming te nemen tegen de zwaardere, dit in Japan precies andersom gebeurd. De kam pioenen „slijten" het hardst als ze tegen die kereltjes van 70, 75, 80 kilo op de tatami staan. Ze zijn onvoorstelbaar snel en hebben een enorme in zet. Vraag het maar aan Wil lem Ruska of aan Anton Gee sink. Van die „lichte" mannet jes hadden zij meer te „lijden" dan van die zware kerels, die conditioneel niet zo best zijn en door hun dikte traag. Toen Gee sink zelf nog in Japan trainde, versierde Matsoemoto (dat is de grote baas van de Japanse Ju- dobond) voor hem eenmaal per week een bus vol van die zwa re kerels, allemaal 100 kilo klanten. Dan had Anton een makkie. Dat noemde hij dan zijn „vrije dag". Leo de Vries heeft de reis naar Japan per vliegtuig (tot Mos kou, waar hij Pierre Zenden ontmoette), per trein en schip gemaakt. Reisduur: vijf dagen. Anton Geesink, die het duo in Tokio opving reisde gerieflijker: rechtstreeks uit Amsterdam per vliegtuig. Leo de Vries: „In 1972 zijn in Sapporo de Olympische Win terspelen. Geesink gaat daar naartoe, als reisleider van een groep van 150 Nederlanders en ging zich vast orienteren. Met zijn vliegticket zat het dus wel goed Interviewer: „Het lag in uw voornemen in Moskou het Sam bo te bekijken. Is daar nog iets van terecht gekomen?" De Vries: „Nee, we hadden de pech dat de trainer van de na tionale Russische ploeg zelf ook in Tokio zat, waardoor er in Moskou niets viel te organiseren. Spijtig, want de Russen recru- teren hun judoka's bijna alle maal uit het Sambo, die worstel- toestand In de praktijk heb ben de Russen door dat Sambo misschien een streepje voor, want het zijn daardoor vreselijke knokkers, die uit alle standen kunnen rommelen. Maar daar Een bijzonder grappig plaatje in de dojo van oud wereldkampioen middenge wicht Okano. V.l.n.r. Gastei- ger uit Oostenrijk, Leo de Vries en Geesink. staat tegenover dat zij altijd wel een scheidsrechter tegen heb ben. Toch heeft dat Sambo in het judo een enorme omme zwaai veroorzaakt. Voordat de Russen ermee kwamen was er alleen maar sprake van Japans en Europees judo, geschoold op techniek. Op basis van die tech niek werden de overwinningen, behaald. Toen kwamen de Rus sen en die zeiden: nou, pak me maar aan en kijk maar of je me op mijn rug kunt krijgen. We zullen eens kijken wie of er het sterkste is Dat was van grof hout zaagt men planken. Dat was onderuit lopen, alles pakken wat bewoog, en dat waren wij niet gewend. Met de komst van de Russen is het judo gewoon van het ene jaar op het andere veranderd. Je kan natuurlijk zeggen: Ik vind het fijn om soepel (tech nisch) te werken en zolang je tegenstanders tegenover je krijgt die deze mening delen kan je wereldkampioen worden. Maar onvermijdelijk breekt het mo ment aan, dat Je een judoka als tegenstander treft die Je niet de gelegenheid geeft Je ei gen (technisch spelletje te spe len. Een Rus bijvoorbeeld. Dan mis je de boot Zowel in Japan als in Europa heeft men zich moeten aanpas sen, is men anders gaan judoën. Het judo van nu en dat van 15 jaar geleden verschilt dan ook als de dag en de nacht. Zonder Katwijkers eervol ten onder: 3-4 KATWIJK Quick Boys heeft gisteravond op "Nieuw Zuid", in de oefenwedstrijd tegen het Rotterdam se Excelsior, een uitstekende presta tie geleverd. De uitslag (34) geeft een juist beeld van de wedstrijd: Quick Boys toonde zich, zeker de eerste helft, volledig de gelijke van de Rotterdammers. Excelsior scoorde in de gelijk op gaande beginfase het eerst. Aad den Butter liep goed door op een pass van de ex-Holland Sport speler Coe- nen en scoorde beheerst. Nog geen minuut later maakte Ron Verheul handig gebruik van een fout in de Rotterdamse verdediging en bracht de stand weer in evenwicht: 1—1. Quick Boys nam nu zelfs het heft in handen en bracht Tetteroo c.s. 'n paar maal in ernstige moeilijkheden. Wim van der Plas miste in deze fa se een kans op een voorsprong en bij een "Engelse" inworp van Rem merswaal brak lichte paniek uit. Sensatie Het bleef tot de rust 11. In de tweede helft zat er veel meer lijn in het spel van Excelsior, dat vijf nieuwe spelers ingezet had. Quick Boys zorgde na een minuut of tien voor een kleine sensatie, door de Rotterdammers op een achterstand te zetten. Een dieptepass van Koos Klinkenberg (na rust ingezet voor Ron Verheul) werd goed begrepen door de razendsnelle Wim van der Plas, die hard inschoot. Excelsior verhoogde het tempo en Quick Boys werd in de verdediging teruggedrongen. Binnen een half uur sloeg het noodlot voor de Katwijkers driemaal toe. Meutstege strafte een fout. van Verdoes af, Aad den Butter scoorde na een solo 23 en Van der Vaart zorgde voor de vierde tref fer, toen doelman Floor Schaap de na een schot van Coenen voor zijn voeten deed belanden. Daarmee was de strijd beslist, al kwam Quick Boys nog sterk terug. Vlak voor tijd kregen de Katwijkers loon naar hard werken, toen Koos Klinkenberg de achterstand, na een fraaie doorbraak, tot een doelpunt terugbracht: 34. Trainer Halkes was zeer tevreden met het resultaat. "Alleen is het jammer van die foutjes in de verde diging, ander hadden we waarschijn lijk nog gelijk gespeeld". Quick Boys: Schaap, Remmers waal, Haasnoot, Den Hollander, Ver- does, L. Haasnoot, Barnhoorn, J. van der plas. W. van der Plas, J. Parle- vliet (G. van der Plas), Verheul (Klinkenberg). Cricket Hoofdklasse ACC—HBS (zat.), Bood en wit— Quick HG (zat.), Excelsior VRA, HCC I—Quick Hg. Hoofdklasse Honkbal SpartaAjax (zat.), O VVOFeije- noord (zat.), ADOHCAW (zat.), Haarlem NicolsStorks (zat.), Ajax Sparta, FeijenoordOWO. HCAW —ADO, StorksHaarlem Nicols. Tweede klasse A TybbOnze Gezellen, Volewijckers Laakkwartier, LijndenSpartaan, Wassenaar—RCH, DSS—Rooswijk. MARS EN FLANDRIA UITEEN DEN HAAG De wielerploeg van Mars-Flandria zal op 31 december niet meer bestaan. De twee fabrie ken Mars en Flandria hebben giste ren besloten uiteen te gaan. Het is de bedoeling dat Mars Ne derland in samenwerking met een andere sponsor een nieuwe fabrieks- ploeg gaat stichten met Joop Zoete melk als kopman en een kern van Nederlandse profs. Mars heeft al van verscheidene kanten aanbiedingen van andere sponsors gehad. Fred Hemmes lardne di VERSUM De deur van de open Nederlandse tennis- oenschappen is voor de Nederlandse heren gesloten, ïslagen. De twee spelers, die de tweede ronde haalden, emmes en Richard Kasten, kwamen geen stap verder, 'oor Klaas Visscher, Niek Fleury, Rolf Thung, Max ienlager en Paul van Min, die nog werk uit de eerste hadden op te knappen, was er geen vervolg. afmars van de heren slo- bij de daines ook Marijke in Ada Bakker aan. Ada Bak- t minder mogelijkheden dan Kirk. Marjjke Schaar trof Schediwy een tegenstand- van de achterlijn nog net ■r ballen kon terugbrengen Betty Stöve kwam wel in de Dales. De score tegen Laura 8—-6 was net zo min fekkend als haar spel. ie winnende slag een netbal 'eert de wedstrijd. Fred Hem- in de uitverkorenen van ierlandse tennis. Henk Pelli- kaan betaalt hem die jaar 15.000 gulden, niet omdat het in het belang van Pellikaan's vereniging Til burg zou zijn, maar ter verbetering van het spelpeil van de nationale top. Wanneer het Pellikaan niet om Tilburg gaat maar om het nationa le tennis, behoeft die hypocrisie niet lang meer doorgevoerd te worden. Fred Hemmes mist namelijk de be langrijkste kwaliteiten die voor een sportman noodzakelijk zijn, men taliteit en zelfkennis. Hemmes heeft gisteren het Nederlandse tennis, maar vooral zichzelf een zeer slech te dienst bewezen in zijn partij tegen Enzio di Matteo. In precies 28 minu- Excuus Op zijn vroegst om elf minuten over elf is Fred Hemmes gistermor gen wakker geworden. De wedstrijd was toen al achter de rug. Twee ga mes slechts heeft Hemmes gepro beerd of Di Matteo een tegenstan der was, die hij aan zou kunnen. Toen het antwoord niet direct posi tief bleek, heeft Hemmes de strijd gestaakt. Hoewel de wedstrijd nog een dik kwartier doorging. De wed strijdleiding in Hilversum is voorlo pig niet van plan de nationale kam pioen zijn 100 dollar startgeld uit te betalen. Voor Hemmes is dat natuur lijk Jammer, voor het Nederlandse tennis is het veel spijtiger dat een man als Hemmes de naam heeft een topspeler te zijn. In de middaguren overigens bood Hemmes zyn veront schuldigingen aan bij toernooileider Mulder. Hemmes had last van zijn Niek Fleury was, tegen een ster kere tegenstander, Istvan Gulyas even kansloos. Maar de lange Am sterdammer toonde tenminste de be reidheid zijn tekortkomingen door een hoeveelheid wilskracht te com- qffsjcen. Tegen de nog lichtvoetige veteraan uit Hongarije hielp het weinig, maar de verliezer kan na een van zyn kant redelijke partij ten minste met opgeheven hoofd van de baan stappen. Sprankelend Ver boven het niveau van alle Ne derlanders ging de partij van Nick Kalogeropoulos en Ross Case uit. De rijzige Griek was door de Hilver- sumse plaatsingscommissie als twee de geschat en Case, een van de Australische Daviscupspelers, was bui ten de eer van de plaatsingen geble ven. „Hilversum" leek gelijk te krij gen. Na een verloren eerste set met 62, Kep Kalogeropoulos via 62 in de tweede door tot een voorsprong van 20 in de beslissende reeks Toen kwam de kleine Case terug speelde bij vlagen geweldig en Ka logeropoulos bleef zijn geacheveerde tennis spelen, ook nadat zijn voor sprong was verdwenen. Op de stand 1010 maakte een klein ongelukje een eind aan de meest sprankelen de party van de dag. In een poging een moeilijke bal te achterhalen, ging Kalogeropoulos onderuit op de gladde baan en in die val bleef ook zijn messcherpe concentratie. Ross Case had genoeg killersinstinct om genadeloos toe te slaan, 1210 na twee uur en drie kwartier. De andere verrassing waarbij een Australiër betrokken was, werd net geen werkelijkheid. Barry Phillips Moore. als derde geplaatst, stond in praktisch verloren positie tegen N'Godrella, 5—7, 8—6, 2—4. Op dat moment moest de Fransman zich ge geven. Geplaagd door kramp was hij niet meer in staat te serve- Fysiotherapeut Niek Fleury be wees de waarde van de Nederlandse deelnemers in Hilversum. Hij maak te zich in de kleedkamer zeer ver dienstelijk met de massage van de onfortuinlijke Fransman, die zich op de tweede dag als de meest kleurrijk ste figuren van Hilversum noodge dwongen moest aansluiten bij de kleurloze afmars van de Neder landers in dit toernooi. Uitslagen HERENENKELSPEL, eerste ron de: Istvan Gulyas (Hong.)-Niek Fleury (Ned) 6—2, 6—2, D. Contet (Fra)-M. Laudin (Tsj) 9—7, 6—3, J. C. Barday (Fra)-M. Lauteschlager (Nedi 8—6, 6—2, T. Sakai (Jap)-K. Visscher (Ned) 6—3, 64, R. G. Per ry (VS) -R. Thung (Ned) 7—5, 6—1 Jung Kuki (Jap)-Paul v. Min (Ned) 6—1, 6—1. Tweede ronde: Fletcher (Aus)-A. Amritraj (India) 62, 60, Battrick (GB)-S. Loudelka (Statenloos) 6l, 7—9, 61, E. Di Matteo (It)-Hem mes (Ned) 60, 60, Dibley (Aus)- J. L. Rouyer (Fra) 6—2, 8—6, Do- minquez (Fra)-R. Kriess (VS) 62. 60 Ken Hirai (Jap)-Frank Sedge- man (Aus) 7—5, 0—6, 9—7, Ross Case Aus-N ikki Kalogopoulos (Griek) 6—2, 2—6, 12—10, Jürgen Ulrich (Den)-Geoffrey Mastera (Aus) 6—1, 3—6, 6—1, Jung Ku ki (Jap)-Jean Paul Meyer (Fr) 61 61, Jean-Baptiste Chaufreua (Fr) Richard Kasten (Ned) 62, 75, J, Kamiwazuml (Jap)-J. Cooper (Aus), 86, 86, Jauffret (Fra)-Saki (Jap) 64, 6—2, Contet (Fra)-Gulyas (Hong) 3—6, 6—2, 6—3, Pinto Bra vo (Chi)-Perry (VS) 6—2, 6—1 P. Moore (Aus)-N'Godrella (Fra) bij de stand 57, 86, 24, trok de Fransman zich terug. Barclay (Fra) Drossart (Bel) 6—3, 7—5.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13