IAANLANDING SCHEEN Westerse pers EVEN IN GEVAAR Mafia slaat op de vlucht Jonge advocaten pleiten voor betere rechtshulp Leiders van de mislukte staatsgreep in Soedan zijn terechtgesteld wijgzaa m Apollo-trio in perfecte baan Drie Joden in arrest in Moskou na contact Weduwe hart-donor dient protest in PROCES TEGEN "VERRADERS" IN GUINEE Noren zenden chemisch afval terug Snelheids beperking in Luxemburg GROOTSCHEEPSE ACTIE VAN ITALIAANSE OVERHEID Zigeuner-prins „verhindert" regen w?f 3PAG 27 JÜLMSn IMWGB DAGBLAD PAGINA 7 [JSTON (AP/RTR) Na een vlekkeloos verlopen start rste fase van de vlucht naar de maan dreigde een storing Apollo-apparatuur gisteravond de hele missie in het te laten vallen. Volgens een controle-lampje was er een in de brandstofleiding voor de hoofdraket van de Apollo- inatie, hetgeen zou betekenen dat de maanlanding zou en afgelast en dat de Apollo na één zwenking om de maan de aarde zou moeten terugkeren. Na intensieve controles evenwel, dat het alleen ging om een defect schakelaartje »t controle-paneel, welk euvel geen enkel bezwaar op- Inmiddels was de vlucht verder zo perfect verlopen, ien voorgenomen koerscorrectie kon vervallen. se Russen gearresteerd die contact hadden opgenomen met correspon denten van Westelijke bladen. Een Amerikaanse correspondent reed met een Joodse vriend in zijn auto naar eigenlijke reis naar de maan gistermiddag om 17.24 uur. Worden en Irwin waren pre- 14.34 uur gestart van Kennedy naar een parkeer- •de. Deze start bleek volgens de computers slechts lizendste seconde "te laat" te weest, een precisie die nog bereikt was. De eerste trap Saturnus brandde 2,5 minu- tweede bijna 7 operatie voordeed: een controlelamp- je scheen er op te wijzen, dat brand stoftoevoer naar de hoofdraket van de Apollo-combinatie ontregeld was en dat de motor op een willekeurig moment spontaan zou kunnen ont branden Dit zou onvoorziene gevol gen kunnen hebben en in ieder geval moeten leiden tot afgelasting van de maanlanding. De eerste controles brachten de oorzaak van de storing niet aan het licht. Zelfs heeft men bijna drie minuten. Om 14.46 j overwogen, de hoofdmotor dan maai de aarde op 170 km hoogte bereikt. Dit is dan de parkeerbanen bij vorige schoten als gevolg van het gro gewicht van deze vijftiende werd 2,5 ton meer aan inenten en brandstof meegeno- de baan om de aarde werden nstrumenten aan een laatste ile onderworpen door de astro- telemetrisch door de Jeiding in Houston. Toen alles ie was bevonden, werd de mo de derde rakettrap opnieuw minuten ontstoken waardoor ïelheid werd opgevoerd van tot 38.900 km per uur. vol- i aan de aantrekkings- de aarde te "ontsnappen" omgeving van de maan te be- bewust te ontsteken om te zien wat er na de afsluiting van de brandstof toevoer zou gebeuren. Maar voordat men tot dit uiterste middel overging werd het euvel gevonden: een scha kelaartje op het controlepaneel van de Apollo werkte niet goed, waardoor ten onrechte de indruk gegeven werd, dat er iets met de brandstoftoevoer aan de hand was. Het mankement is van zo geringe betekenis, dat op dracht werd gegeven de vlucht nor maal volgens schema voort te zetten. Voor de afgelopen nacht was om half drie nog een koerscorrectie ge programmeerd. De Apollo lag even wel op dat astronauten hadden daarna én gecompliceerde operatie voor vaarnaar men bijzonder uitzag na de problemen j dels"al de"tam' ich hierby met de Apollo-14 voorgedaan. Koppeling half uur nadat de combinatie baan naar de maan was geko- ontkoppelden de astronauten de •combinatie van de derde rap, waarin' de maanlander bleef. Na een wenteling over raden duwde Worden, die de van de Apollo verzorgt, de het ruimteschip in de kop- g van de maanlander. Deze e verliep soepel zodat de lander uit de raket kon worden tken en de rakettrap op eigen r de maan kon worden geerd. Deze zal daar donder end te pletter slaan hetgeen seismografen kan worden gere- correctie heeft laten vervallen. Om vijf uur vanochtend begonnen de as tronauten aan hun eerste slaappe riode in de ruimte. Deze zou heden middag half vier eindigen. erd. bemanning van de Apollo-14 n februari j.l. de grootste moeite ste koppeling van' Apollo maanlander. Pas de zesde po- slaagde, hetgeen nog even de ilanding in gevaar had gebracht, nooit helemaal duidelijk ge- wat indertyd de oorzaak van oeilijkheden is geweest. Tot op- de astronauten en itleiding deden zich ditmaal problemen voor. eurstellend na dit voortreffe- begin van de vlucht, die in alle hten volgens het boekje v.erliep. ie storing die zich kort na deze hicle oom zat jaar lang astgeketend LAAN (Reuter Een echt- noord-Italië is gisteren ge leerd omdat het een jaar lang »)-jarige oom vastgeketend heeft aan de trap die naar de tan hun huis leidt. „Wij bonden 'ast om hem het eten van fruit boomgaard te beletten", zei de ige electriciën Valentino Cla- tegenover de politie. „Zijn ge- ivermogen is slecht en hij zou fruit hebben kunnen eten. En niet goed voor hem zijn ge- 's Nachts werd de oude binnengehaald en op een rust- kast gelegd. Clavenna en vrouw Angela zijn beschuldigd mishandeling van hun oom Gio- Bonfiglio. Na een anonieme ond de politie de oom in Peer in dorpje vlakbij Milaan. Hij zat öjnenkel vastgeketendnaa ete meter lange ketting die met Uidere einde vastzat aan de leu- an de trap die naar de ach- leidt. De oude man kon op treden van de trap zitten en ook nog in staat enkele passen Pen. Volgens de politie scheen ondervoed te zijn. Buren be dden dat Bonfiglio op deze ma- had vastgezeten sinds hij een geleden bij het echtpaar kwam >nen. Clavenna echter zei tegen ölitie dat het pas twee weken zo hnds het fruit in de tuin begon hlpen. Bonfiglio ontkende eerst gaf later toe een Jaar lang in toestand te hebben doorgebracht. Zakelijk De astronauten hebben zich inmid- ;n. de meest zwijgzame Apollo-ploeg te zijn tot dusver: geen enthousiaste kreten over het mooie uitzicht, geen grappen of boeiende gesprekken, maar alleen kort geformuleerde zakelijke mede delingen. Het is te hopen dat Scott en Irwin op de maan wat meer spraakwater hebben verzameld, het geen' ook de vlucht leiding welkom zou zijn Die vluchtleiding is overi gens enthousiast over het perfecte verloop dusver. Voor wie het precies wil weten: De Apollo-15 is het 5351ste ruimtevaar tuig dat ooit werd gelanceerd. Daar van bevinden zich nog 2543 exempla ren in banen om de aarde of naar andere hemellichamen. De anderen zijn in de dampkring teruggekeerd, op andere hemellichamen terecht ge komen of elders in het heelal ver dwaald. De Apollo-15 moet de omgeving van de maan donderdagavond berei ken en de landing staat voor vrij dagavond op het programma. KAAPSTAD (DPA/RTR) De hard zijn gebruikt vrouw van de donor wiens organen plantatie van hart zondag door professor Chris Barn OSLO <DPAi Noorwegen de vlucht: de beste tot Plan viR afval die in de Noorse territoriale wateren tot zinken zijn gebracht, aan de oorspronkelijke eigenaar, het Westduitse chemische bedrijf BASF, terug te zenden. De directeur van de Noorse visse- rijdienst Hallstein Rasmussen ver klaarde gisteren tegenover het blad „aftenposten", dat gebleken een trans- longkwabben 49-jarige tandtechnicus Adriaan Herbert heeft volgens het Zuidafrikaanse blad „Rand Daily mail geprotesteerd tegen het feit dat dit zonder haar toestemming is ge beurd. „Ik zou nooit toestemming voor een dergelijke ingreep gegeven hebben", zei ze. Men had haar ook niets over de transplantatie gezegd toen zij haar toen nog niet overleden man in het ziekenhuis bezocht. De donor, de 28-jarige Afrikaan met tig"chemisch Jat*f™"d, taterdagavond ABIDJAN (Reuter) President Se- koe Toeré van de Afrikaanse staat Guinee heeft gisteravond voor ra dio-Conakry bekendgemaakt, dat op 29 Juli een "volksberechting" zal beginnen van mensen die worden be schuldigd van vorming van een "vijf de colonne" in zijn land. "Ieder van de handlangers van de nu onschade lijk gemaakte imperialistische vijfde colonne zal in staat worden gesteld, ten overstaan van de publieke en in ternationale opinie de redenen voor zijn verraad te onthullen, het gevolg van zijn contrarevolutionaire activi teit en zijn veelvuldige contacten met de vijanden van de Guinese re volutie". aldus de president. Hij wek te alle afdelingen van zijn regerende Democratische Partij en andere or ganisaties op, mensen op de been te brengen om collectief de verklarin gen van de beklaagden aan te ho- Vorige week had de president de arrestatie bekendgemaakt van drie voormalige regeringsfunctionarissen. Hij beschuldigde hen ervan grote geldsommen van Frankrijk en West- Duitsland te hebben ontvangen voor een samenzwering tegen zijn be wind. Op 9 juli waren de gewezen be- Vreugde op Kaap Kennedy velhebber van de strijdkrachten na de feilloze lancering Apollo-15. Van links andere officieren al wegens rechts hoogverraad en "samenwerking met 'astronaut 'wiiliüm~Sanders. van de vijand" ter dood veroordeeld. Het de Apollo-8 die de kerstvlucht de maan maakte in 1968. Sam Phillips, oud-leider van het Apol- lo-programma, raket-specialist Wernher von Braun en de nieu we NASA-leider dr. James Flet cher. Guinese parlement veroordeelde januari, als opperste gerechtshof fungerend, 92 personen ter dood <34 bij verstek» en 72 onder wie de aarts bisschop van Conakry tot dwangar beid wegens medeplichtigheid aan een mislukte invasie. hen reed een groene wagen die stop te toen de Amerikaan zijn passagier had laten uitstappen om de derde man op te pikken. Uit de groene wa gen kwamen rechercheurs die de twee Joden arresteerden. Toen de Amerikaan hiertegen protesteerde, den?" In een ander deel van Moskou hadden twee Britse Journalisten een onderhoud met een Jood. waarvoor zij van tevoren een afspraak hadden gemaakt. Het gesprek werd gevoerd op een bank. Plotseling kwa men twee rechercheurs od hen af, die de Jood arresteerden. De Brit ten vroegen de rechercheurs zich te identificeren. Zij weigerden dit. Toen een van de twee Britten zei dat zij in strijd met de wet handelden kreeg hij ten antwoord: „Wij hebben onze eigen wetten". De Jood liet later de twee Britse journalisten telefonisch weten dat hij na een uur was vrijgelaten. In het politiebureau had men hem ge zegd. dat hij de correspondenten niet meer mocht ontmoeten. In Moskou hebben Joden uit de Sowjetrussische hoofdstad een brief gezonden aan de deelnemers van het zevende filmfestival, dat daar gehou den wordt. Hierin vragen zij om steun „bij de verdediging van de geschonden rechten" van de Joodse gemeenschap in de Sowjet-Unie. De 67 ondertekenaars van de brief doe len hierbij in het bijzonder op het „recht om bij ons volk in Israël te leven". Bij de Joden, aldus de brief, die geen verlof hebben gekregen om naar Israël te gaan, „zijn uw colle ga's filmregisseur Michail Kalik, de dichter en scenarioschrijver David Markisj en cameraman Semjon Mak". Kalik werd uit de Sowjetrus sische bond van cineasten gesto ten nadat hij gevraagd had naar Is raël te mogen emigreren. Rellen in Lissabon Bij vechtpar tijen die zich gisteren in Lissabon hebben voorgedaan tussen de politie en bankbedienden die de vrijlating eisten van hun vakbondsvoorzitter Daniel Cabrita, zijn vijf gewonden gevallen. Twee moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. fataal hersenletsel als gevolg een verkeersongeluk het Groote- Schuurziekenhuis binnengebracht. Iemand van het ziekenhuis zegt nu dat de familie van de donor niet be reikbaar was toen men tot de trans plantatie wilde overgaan. Het was toen een aangelegenheid van de po- dat* de litie wiJ kregen toestemming waarop het woord „Trisure" bevoegde autoriteiten, verklaarde hij. voorkomt, van BASF afkomstig zijn. De Zuidafrikaanse wettelijke be- Dit bedrijf heeft vorig jaar december palingen laten het gebruik van or- voor de laatste maal vaten met in- i ganen voor een transplantatie toe als dustrie-afval in de Noordzee tot zin- de familie van de donor niet tijdig ken laten brengen, aldus het blad. I opgespoord kan worden. DEN HAAG Mede ,Jonge Balies" (contactgroepen van jeugdige advocaten in de verschil lende arrondissmenten hebben 22 jonge advocaten van de zgn. „Werk groep Reuver" de minister van Jus titie een drietal eerste voorwaarden voorgelegd, die moeten bijdragen tot verbetering van de rechtshulp verdachten in strafzaken. Die waarden zijn iedere verdachte moet onmid dellijk doeltreffend worden ingelicht over de mogelijkheden van juridische bijstand als te verwachten is dat een ver dachte in verzekerde bewaring wordt gesteld moet hij ongeacht zijn fi nanciële middelen de gelegenheid krijgen tot overleg met een advo- de overheid moet de advocaat de kans geven de verplichtingen ook ten opzichte van niet-draagkrach- tigen ten volle na te komen. Dit laatste zou kunnen gebeuren door een hoger niveau van de ver goedingen en door een systeem, dat rekening houdt met het werk dat de advocaat voor zijn cliënt verricht. De Werkgroep-Reuver is vorig Jaar november ingesteld op een conferen tie van Jonge advocaten, die in het Limburgse Reuver werd gehouden. Geen uitstel De advocaten schrijven de minis ter, dat de verbetering van de rechts hulp geen langer uitstel gedoogd. De verhoging vaji de vergoedingen voor kosteloze bijstand, zoals die per 1 Januari zijn ingegaan, bieden hier in geen enkele oplossing. Het betrof hier uitsluitend een aanpassing aan r die op 30 maart naar diens ambts- de hogere lonen en prijzen. voorganger werd geschreven Men De werkgroep wijst minister Van wacht al vier maanden vergeefs op Agt op een brief over deze materie, antwoord. CHARTOEM (Reuter» Kolonel gesteld. Later werd meegedeeld dat die zou zijn opgehangen. Babakr El-Noer en majoor Faroek de krijgsraad de zaak tegen beide of- j El-Noer en Hamadallah bevonden Hamadallah. twee van de leiders i ficieren had uitgesteld tot gisteren. zich in Londen toen opstandige le- van de mislukte staatsgreep tegen president Noemeiri, zijn door een vuurpeloton geexecuteerd. Zondag was al bericht dat beiden waren terecht- LUXEMBURG «DPA> Het Lu xemburgse ministerie van Verkeer heeft met ingang van 15 augustus een algemene snelheidsbeperking in gesteld. Op tweebaanswegen mag dan niet harder meer worden gere den dan 90 kilometer per uur, op driebaanswegen 110 kilometer. Op autowegen geldt geen beperking. Een van de zes door Noemeiri inge- j gereenheden onder leiding stelde bijzondere militaire rechtban- pro-communistische majoor El Atta ken heeft gisteren nog twee leiders van de staatsgreep ter dood veroor deeld. Het zijn een majoor en een luitenant, die hun leven aan de galg eindigden. Het Egyptische blad "Al Achbar" publiceerde gisteren een verslag van het verhoor van kolonel El-Noer door Noemeiri. Moussa Sabri van het Egyptische blad was bij deze onder vraging aanwezig. De staatsgreep, was volgens de president beraamd in samenwerking met de Iraakse Baath- partij. Met de executie van El-Noer en Ha madallah zijn nu twaalf leiders van de staatsgreep terechtgesteld. Vol gens Officiële kringen in de Soeda- nese hoofdstad behoort hiertoe ook de secretaris-generaal van het door communisten beheerste verbond van vakverenigingen, Achmed El-Sjeich, verleden week inhartoen de macht in handen namen. Atta benoemde El-Noer tot voorzitter van de uit ze ven leden bestaande junta en zou van plan zijn geweest Hamadallah aan te stellen als premier van de nieuwe regering. Onlusten in Londonderry Een Britse militair heeft gisteravond een schotwond opgelopen bij een bot sing tussen betogers en het leger in de Noordierse stad Londonderry. Een onbekende loste drie schoten waarvan er een de militair trof. Diens toestand is niet ernstig. Öok in een andere wijk van Londonderry vielen schoten, maar daar schijnt niemand te zijn geraakt. In de hoofdstad Belfast was het ook onrus tig: jongelui staken een autobus in brand. ROME (Reuter» De Italiaanse Mafia is op de vlucht nu politie, par lement en politici een van de krach tigste pogingen sinds de Tweede We reldoorlog ondernemen de gevreesde geheime gemeenschap te vernietigen. In een serie middernachtelijke acties, de laatste afgelopen vrijdag, heeft de politie nu 43 verdachte Mafia-bazen een langdurige verbanning gegeven naar kleine eilandjes in de Middel landse Zee en zijn nog eens zo'n 56 gearresteerd op beschuldiging van medeplichtigheid aan het plegen van misdaden. De enkele Mafia-leiders die zijn ontsnapt houden zich nu verborgen en vragen zich af wanneer de politie nu weer haar sleepnet zal uitwerpen. Er zijn waarnemers in Rome die geloven dat de vredige na oorlogse dagen van de Mafia, toen de geheime gemeenschap bloeide en groter werd na de vervolging door de fascistische dictator Mussolini, wel eens voorbij kunnen zijn. De huidige verbeten campagne be gon op 5 mei nadat de openbare aanklager van Palermo, Pietro Scag- lione, was vermoord. Hy was op klaarlichte dag neergeschoten door een' vuurpeloton van de Mafia. Ze werd afgelopen vrijdag voortgezet met de tweede landelijke klopjacht op 23 vermoedelijke Mafia-leiders. Enkelen van hen zouden betrokken zijn bij het drug-syndicaat van de Mafia, dat connecties onderhoud met "collega's" in de Verenigde Staten. Het politie-optreden valt samen met een regeringscampagne voor gezag en orde. In het kader hiervan zijn er al razzia's gehouden onder andere mis dadige elementen in enkele steden en acties tegen extremisten die ervan verdacht worden politiek geweld te gebruiken. By de Mafia-slachtoffers die tot nu toe in het sleepnet terecht zijn gekomen bevinden zich Amerikaanse vooraanstaande bendeleden als Joe Adonis voor de tijd van vier jaar met beperkte bewegingsvrijheid op gesloten in een klein dorpje en Frank Coppola, verbannen met 14 anderen naar het eiland Asmara. Voor de eerste keer in de eeuwen oude geschiedenis van de Mafia zijn er onlangs ook twee vrouwen gear resteerd. De ene is de 27-jarige Anto- nietta Bagarella van Sicilië die de politie graag langdurig verbannen zou willen zien, omdat zij een ver trouwelinge zou zijn van Mafia-beul Luciano Liggio en een van de brei nen van de Siciliaanse Mafia. De andere is de Siciliaanse Eüsabetta Indelicato die in Rome werd gearres teerd. De politie zegt dat een schoon heidssalon, die zij beheerde werd ge bruikt als schakel in een internatio nale handel in verdovende middelen. De oorlog tegen de Mafia heeft ook een parlementaire commissie tot de conclusie gebracht dat politie, politici en magistraten met de geheime ge meenschap hebben gecollaboreerd. Er zijn beschuldigingen naar voren gebracht dat de Mafia zelf de goed- opgevoede (en niet in de laatste plaats op intellectueel gebied) zonen van de bazen in veel invloedrijke posities heeft geplaatst. De berich ten willen dat een van de gearres teerde verdachten een functie had by de provinciale regering van Rome en dat hy van Sicilië naar de hoofd- Schandaal Enkele kranten schreven dat de Mafia wel eens in verband zou kun nen worden gebracht met het recente landelijke schandaal waarbij enkele vooraanstaande figuren van de Ita liaanse staats-wegenbouwmaatschap- py betrokken waren die contracten zouden hebben verkocht aan tevoren geselecteerde firma's. In een bericht van genoemde parlementaire com missie wordt gesteld dat een voorman van de Mafia programma's voor scholenbouw in de provincie Paler mo controleerde en dat hij de laatste jaren 42 procent van alle contracten had gekregen. Intussen wordt het er voor de mafiose verdachten niet ge makkelijker op nu de commissie "bio- grafiën" van hun misdadige activi teiten publiceert en parlementariërs de regering oproepen anti-Mafia- verdragen te sluiten met de V.S. en Noordeuropese landen. NOTTINGHAM (AP) Voor het eerst in vele jaren tyds heeft het festival van de Engelse stad Nottingham tussen Birming ham en Sheffield) winst ge maakt. Dat komt omdat het ge durende vijftien dagen van de festiviteiten niet of nauwelijks 1 heeft geregend. Enige tyd voor het festival be- j gon was ten stadhuize de zigeu- i nerprins, Lee Petulengro, oud 70 I jaar, verschenen en zei: „Ik kan i ervoor zorgen, dat de regenval j dit jaar beperkt blijft tot een I halve duim 1centimeter). Hoeveel is u dat waard?". „Nou", zei de ambtenaar die hem te woord stond, „wel een pondje of 100" (bijna 900 gulden). Petulengro kréég zijn 100 pond, al was er een milimetertje of wat meer water gevallen dan hij had Bij leven en welzijn zal hij het volgend Jaar wel weer zijn goe de diensten komen aanbieden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7