EIDSCH DAGBLAD Doodstraf voor drughandelaren Raad voor de Kunst staat buiten spel "Zwemmen in Kagerplassen wordt sterk ontraden LP vandaag Toch een vrouw m regering jerste vrouw Meen wer oceaan WHO BLIJFT VACCINATIE VOOR REIS SPANJE AANRADEN ONWEER Aanval Vietcong op basis Y.S. Franse minister wil hard optreden WAANZINNIGE MISHANDELT ZEVEN BABY'S Drie woningen uitgebrand Werknemers vragen faillissement van hun koppelbaas aan (§ud pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 27 JULI 1971 No. 33461 irbbirecteur: G. Koopman loofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 20.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bfl vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Leiden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur, teL 30500 (zat. 18 uur). 'IE V Kwaliteit Braassemermeer en JVesteinder Plassen goed LEIDEN De waterkwaliteit van Kagerplassen is op het ogenblik danig dat zwemmen daarin sterk oet worden ontraden. Dat is de nclusie van het VARA-programma Fatermerk" dat de afgelopen weken entrilab" opdracht heeft gegeven het gehele land op diverse ukbezochte plaatsen watermonsters onderzoeken. Blijkens de resultaten van dit on derzoek is het Kaagwater om te zwemmen van slechte kwaliteit. Als viswater krijgen de Kagerplassen de kwalificatie „verdacht". Dat bete kent, dat slechts een geringe ver slechtering van de waterkwaliteit een massale vissterfte kan veroorza ken. Beter water troffen de onderzoe kers van „Centrilab" aan op het Braassemermeer en de Westeinder Plassen. In beide merengebieden bleek het water zowel om te zwem men als om te vissen goed te zijn. De Nieuwkoopse Plassen zijn volgens de onderzoekingen als zwemwater van verdachte kwaliteit, maar goed voor de visvangst. Door het aanhoudende stijgen de temperaturen van het water flink. Daar staat tegenover dat de kwaliteit slechter wordt. Een zelfde tendens is ook merkbaar bij het zeewater dat op het ogenblik een temperatuur heeft van achttien gra den celsius. Metingen van Centrilab langs de kust van Noordwijk en de Wassenaarse Slag toonden aan dat op beide plaatsen het kant kan zijn voor de gezondheid. Als viswater is de Noordzee bij Noordwijk redelijk en bij de Wasse naarse Slag goed. Uit metingen bleek overigens dat vrijwel langs de gehele Noordzeekust zwemmen sterk ontra den moet worden. Andere meetresul taten die gisteren in het programma „Watermerk" werden bekendge maakt: Rottemeren (zw: redelijk, vis: goed), Kralingse Plas (zw. slecht, vis: goed), Bergse Plas (zw: slecht, vis: verdacht), Vinkev. Plassen (zw: goed, vis: goed), Loosdreehtse PI. (zw: verdacht, vis: goed), Reeuwijkse Plassen (zw: slecht, vis: redelijk), Brielse Meer (Zw: goed. vis: goed), Veerse Meer (zw: slecht, vis: goed). >rt De Engelse Nicolette Mü- 'ies-Walker is de eerste mouw geworden, die alleen en zonder tussenlandingen met een zeilboot de Atlan tische Oceaan is overgesto ken. De 28-jarige ongetrouw de zeilster arriveerde met haar 30-voetssloep Aziz in Newport op Rhode Island, 44 dagen nadat zij uit Pembroke 4n Wales was vertrokken. Zij verklaarde van plan te zijn haar jacht in Amerika te verkopen en „met een groter schipnaar huis terug te ke ren. Haar voorraad voedsel en ivater was voldoende voor nog een oversteek. Alleen waren de lucifers wat schaars geweestwaardoor zij zich wat sigaretten roken betreft op rantsoen had moeten stel len. Op de bovenste foto wordt zij door een onbekende sup porter begroet. Op de onder ste foto Nicolette met haar ouders. GENÈVE (AFP) In tegen stelling tot andersluidende be richten blijft de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) toeris ten die naar Spanje gaan aan- I bevelen zich tegen cholera te laten inenten. Dit heeft een |woordvoerder in Genève gezegd. „Wij weten dat de infectie maar de cholera kan opnieuw op elke plaats de kop opsteken en inenting geeft een goede vei ligheidsmarge. Wij bevelen alle toeristen die aaar Spanje gaan aan de ge zondheidsvoorschriften die wij hun al gegeven hebben te res pecteren", aldus de Gezond heidsorganisatie in Genève. van vanavond tot aatselijk regen of een onweersbul, aar af en toe ook zon. Zwakke tot atige wind uit uiteenlopende rich- ogen. Minimum temperaturen on teer 15 graden. Maximum tempe- 'turen van 20 graden in het westen 9® 25 graden in het oosten van het -* VkL (Opgemaakt om 12.40 uur) 28 JULI Zon op 4.54 uur, onder: 20.38 uur. 'aan op 11.47 uur, onder: 22.15 uur. Hoogwater te Katwijk 6.37 en 18.57 en 14.45 uur. DEN HAAG (ANP) De Raad voor de Kunst, het officiële advies orgaan van de minister, is in feite buiten spel gezet. Dit heeft de Raad geconstateerd, nu de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk heeft laten weten op korte termijn geen mogelijkheid te zien om met de Raad te overleggen over voor genomen bezuinigingen. De Raad had de minster onder andere ge vraagd geen beslissingen over dit voornemen te nemen dan na advies van de Raad. De minister heeft bericht, dat de voorbereiding van de conceptbegro ting 1972 door het uitwerken van de voorgenomen bezuinigingen het ui terste van zijn tijd en concentratie vraagt. Voor overleg is geen tijd. Mocht de Raad voor de Kunst aan leiding zien suggesties te doen om trent uitgaven-posten, waar de be zuinigingen minder schade zullen aanrichten, dan ziet de minister deze opmerkingen zeer spoedig gaar ne tegemoet. Deze suggesties zouden nog deze maand in het bezit van de minister moeten zijn. De Raad voor de Kunst acht het volstrekt onmogelijk in zo korte tijd tot afgewogen er. gemoti veerde uitspraken van enig belang te komen. een vormloze opsomming van posten genoemd, die slechts geordend is in overeenstemming met de indeling van het departement. Deze begroting biedt daarom geen mogelijkheid een snelle ingreep als de voorgenomen bezuinigingen op verantwoorde wijze uit te voeren. De dagelijkse raad heeft zijn me ningen schriftelijk aan de minister kenbaar gemaakt. Daarin heet het. dat de huidige gang van zaken zich niet laat verenigen met de eisen van zorgvuldig en behoorlijk bestuur, ge zien het ontbreken van een program ma- of prestatiebegroting met alge meen bekend prioriteiten. SAIGON (AP) Commando's van de Vietcong hebben vanochtend kans gezien een grote geallieerde ba sis op slechts 48 kilometer ten noor den van Saigon binnen te dringen en daar vijf helikopters op te bla- De commando's zijn basis weer uitgekomen. De waarde van de vernielde helikopters bedroeg meer dan twee miljoen dollar. PARIJS (AP) De Franse mi nister van Binnenlandse Zaken Raymond Marcelpin heeft gister avond gepleit voor ter dood ver- oordeling van handelaren in ver- 1 dovende middelen die hun les niet willen leren. De minister verklaarde in een vraaggesprek voor de radio „dat wij indien de onlangs tot 10 jaar ge vangenis verscherpte straf géén vol doende afschrikking blijkt te zijn, zullen moeten overgaan tot de dood straf". Tot voor kort was de maximum straf op de handel in verdovende middelen drie jaar gevangenisstraf. Frankrijk, en met name het ge bied Marseille, is sinds lang de streek waar ruwe opium uit het Midden- Oosten verwerkt wordt tot heroïne, die dan naar de Verenigde Staten wordt gesmokkeld. In Frankrijk zelf werd de versla ving aan verdovende middelen lang gezien als iets wat zich alleen in de Anglo-Amerikaanse wereld voordeed. De Franse jeugd zou immuun zijn voor de verleiding van de drugs. Maar dat gaat niet langer op. De doodstraf bestaat nog altijd in Frankrijk, maar onder president Pompidou is tot nu toe elke dood straf omgezet in levenslang. DEN HAAG (ANP) Het tweede kamerlid voor DS "70 mevrouw S. van Veenendaal-van Meggelen zal worden voorgedragen voor benoe ming tot staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, zo heeft de Rijksvoorlichtings dienst meegedeeld. Zij zal speciaal worden belast met de zorg voor de maatschappelijke dienstverlening, waaronder begrepen de bejaardenzorg, de zaken betref fende lichamelijk of zintuiglijk ge handicapten, ongehuwde moeders en wen en Jongeren in bijzondere situaties. Ook de bijstandszaken, de buitengewone pensioenen, de alge mene oorlogsongeval lenregeling In donesië en het Volkskredietwezen vallen onder haar zorg. Een en ander binnen de grenzen van het door de minister van CRM vastgestelde be leid. Mevrouw Van Veenendaal was lid van de gemeenteraad van Eindhoven voor de Partij van de Arbeid. Later voor DS '70. In 1969 kreeg zij zitting in de Tweede Kamer voor de groep- Goedhart, thans Democratisch So cialisten "70. De Leidse judoleraar Leo de Vries (33) is enkele weken in het judo mekka Japan geweest. Daar be studeerde hij de wijze van trai ning: „De Japanse judotop heeft veel meer trainingsmogelijkheden dan de Nederlandse". De komende dagen vertelt hij op onze sport pagina's van zijn ervaringen PAGINA 11 De Mounties hebben heel wat zweetdruppeltjes op Majorca ge laten PAGINA 5 Het zomerse verschijnsel van de „wegwerphonden" geeft een in trieste kijk op de mensheid PAGINA 6 De maanreis van de drie Ameri kaanse astronauten leek even in gevaar PAGINA 7 Lonen van het personeel van Gro ningse Kleding Unie worden ge garandeerd PAGINA 9 Cassius Clay heeft weer raak ge slagen PAGINA 12 HA MM (Reuter) In een kraam kliniek in het Westduitse stadje Hamm heeft een onbekende zeven baby's ernstig mishandeld Een on bekende drong de kinderkamer van de kliniek binnen en takelde een groot aantal baby's in de leeftijd van 4 uur tot 14 dagen op afschuwelijke wijze toe. Her en der met zijn vuist rondmaaiend brak hij de armpjes van zeven baby's en de schedels van vijf. De politie weet niet waar ze de aanvaller aanvalster zou moeten zoeken. Bij de kliniek zijn wachten ge plaatst en de gewonde baby's zijn naar 'n ander ziekenhuis overgebracht om ze tegen verdere aanvallen te be schermen. Alle kinderen zouden bui ten onmiddellijk levensgevaar zijn. Men hoopt, dat ze geen blijvende na delige gevolgen zullen ondervinden. Op de historische gronden van het paleis van de bisschop van Baths en Wells in de Engelse landstreek Somerset werd op zeer eigentijdse wijze een hypermo dern kunstwerk aangevoerd. In het bisschoppelijk paleis werd een tentoonstelling van beeldhouw werken gehouden, maar een van de te exposeren beelden was zo groot, dat het niet door de eeuwenoude poort van het paleis kon. Een hef schroef vliegtuig van de Britse luchtmacht moest wor den ingeschakeld om het kunst stuk, dat „Gevleugelde schild wacht" was gedoopt, op de plaats van bestemming te krijgen. HOOGEZAND (ANP) Van morgen omstreeks vier uur heeft 'n felle brand drie woonhuizen aan de Noorderstraat in Hoogezand in as gelegd. De acht bewoners konden zich ternauwernood in nachtkle ding uit de brandende huizen in veiligheid stellen. De schade bedraagt ongeveer f 150.000. De brandweer van Hoogezand bestreed het vuur met twee wagens en wist verdere uit breiding te voorkomen. Vermoedelijk is de brand ont staan door oververhitting van een gastoestel in een der huizen. ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse advocaat mr. M. Jacobson zal morgenochtend bij de rechtbank in de Maasstad het faillissement aanvragen van de Franse koppelbaas Richard Strasser namens een aantal van diens voormalige werknemers. De koppelbaas was enkele weken gele den in het nieuws omdat honderd van zijn werknemers zijn kantoren in Rotterdam en zijn huis in Briel- le plunderden. Aanleiding voor de actie was het niet uitbetalen van lonen door de in financiële moeilijkheden verke rende Strasser. Op 16 Juni moesten de werknemers zich voor hun daden verantwoorden voor de politierechter in de Maasstad. Mr. Jacobson trad toen voor enkele van de verdachten op. Het kort geding dat door Richard Strasser is aangespannen tegen diens compagnon AJajos Samardi en dat vanmorgen voor de president van de Rotterdamse rechtbank zou dienen is uitgesteld omdat Samardi wegens ver blijf in het buitenland niet op de zit ting aanwezig was. Strasser maakte het kort geding tegen zijn compagnon aanhangig om dat deze volgens hem ten onrechte f 148.000,- namens het koppelbe- drijf zou hebben geïnd bij Fluor Ne derland N.V. Samardi droeg het geld niet aan de koppelbaas af. Hij van mening dat Strasser hem nog een bedrag van f 180.000,- schuldig was. In de dagvaarding noemt de ad vocaat van Strasser, mr. L. Schrei- nemacher, het niet afdragen van de f 148.000,- een kwestie van ver duistering. Volgens de raadsman is de koppelbaas hierdoor in ernstige fi nanciële moeilijkheden geraakt. teums Rechtszaken. In de correc- timale zitting der rechtbank te Leiden van 25 Juli zijn ver oordeeld: L. K. te Velzen, we gens bedelarij, tot gev. van 1 maand. B. P U. ie Leiden wegens bedelarij, tot gev. van 8 dagen. (Advertentie) Alg. Com missiehandel J. K. de Regt. Voortdurende Tombola, met bijvoeging van nieuwe artike len. Deventer en Groningse koek. Houdt zich minzaamst aanbevolen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1