loofdrolspelers an schandaal Bundesliga waar bestraft 31 ai w a ld wellicht Noord wijk op schot, maar verdedigend nog kwetsbaar SPARTA: 23 MAAL RAAK NUTTIGE OEFENWEDSTRIJD TEGEN TELSTAR-B: 3-4 r 1971 AND AG 26 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD INN (GPD) De sportrechtbank van de Duitse voetbalbond heeft zaterdag de rolspelers in het Bundesliga-schandaal' zwaar gestraft. De meervoudige inter- jals Manfred Manglitz (FC Köln) en Tasso Wild (Hertha BSC Berlijn) zijn le- ing van het georganiseerde voetbal uitgesloten. Bernd Patzke (eveneens Hertha Berlijn) mag 10 jaar lang niet spelen. Horst Gregorio Canellas, de leider van Kick )ffenbach en bovendien de man die het schandaal aan het licht bracht zou levens geen funktie meer in de Duitse voetballerij mogen uitoefenen, nglitz, de door zijn club al op staande voet ontslagen doelman van FC Köln, bovendien 25.000 DM boete. Datzelfde bedrag incasseerde hij enkele maanden En van Canellas als premie voor een overwinning van de Keulse club op Rot-Weiss Twee medewerkers van Canellas in Offenbach zijn voor drie jaar uit hun club- ,J :ies verwijderd, een derde voor een jaar. NOORDWIJK Cijfers zijn vaak bedrieglijk. Maar de uit slag (34). waarmee Noordwijk in de eerste oefenwedstrijd tegen de B-formatie van Telstar ten onder ging, typeerde het Nieuwe Noordwijk voortreffelijk. Drie doelpunten vóór waren het directe resultaat van een meer aanvallend systeem. Maar de vier doelpunten tégen maakten duidelijk, dat die aanval lende agressie ten koste gaat van de verdedigende organisatie. Noordwijks "gelegenheidsspits" Dik Hazenoot in de eerste helft in actie: geroutineerd laat hij zich niet door Telstars aanvoer der Van der Lugt van de bal zetten(Foto Holvast) en twee dagen durende be ing velde de rechtbank een ronnisscn, die weinig afweek door 'openbare aanklager' Kindermann (voorzitter vai» trolecommissie van de DFB en in Stuttgart) gestelde eisen, mann had er op aangedron- t de voetbalbond met krach- aatregelen het vertrouwen ir# ëstduitse beroeps voebal zou len. Hij had alle drie betrok- pelers hun licentie voorgoed ontnemen. lijn requisitoir, dat een uur legde Kindermann mindei lruk op de juridische punten een meervoudig vergrijp te regels van de sportiviteit, lor hy teruggreep op een arti- het reglement van de DFB. lat over onsportief gedrag mann stelde: .,Wjj kunnen de die ons voetbal kapot ma- niet in onze kringen dulden ier wij niet alles doen' om het ;te vertrouwen in het voetbal het by zonder in het beroeps- te herstellen, dan is het l, zoals wij het hebben gekend, lermann noemde Canellas het I _enius achter de hele affaire, n rol heeft gespeeld tot de dag voor de slotronde van ige seizoen in de Bundesliga anglitz heeft zijn onaanvaard- louding ten opzichte van de alleen al gedemonstreerd door eld te laten tonen". De fouten atzke en Wild achtte Kinder- ook voldoende bewezen door uigenverklaringen van de vice- ran Kickers, Klein, ils 'weekend-proces' getypeerde ieling in Frankfort heeft ove- al voordat de vonnissen wa- itg esproken veel kritiek opge- Het zou er onder leiding van Kirsch ('Landgerichtdirek- Koblez) nogal amateuristisch legegaan. waarbij een rol moei gespeeld dat de sportrecht- de eed niet kent en de be nen zonder bezwaar vasthiel an vaak geheel tegenstrijdige ingen ontkend werd dat Manglitz DM heeft geïncasseerd van is. Over de 140.000 DM die las' medewerker Klein in Ber- gaan aanbieden aan Patzke en voor een overwinning van Her- p Arminia Bielefeld, bleven de ingen echter totaal verschillen, trlijners beweerden dat Off en- nas begonnen en zij slechts voor hijn op het aanbod waren in- om uit te zoeken hoever zo on gaan. Canellas schreef en Wild het initiatief toe Hij zaak zover hebben doorgedre- im bewijsmateriaal te verzame- oor zijn voorgenomen klacht bij De rechtbank heeft Wild, tgene die het verst is gegaan rder gestraft dan zijn clubge- p gestraften, Manglitz, Patzke inellas. maakten onmiddellijk i uitspraak in Frankfort duide- iat zij in beroep zullen gaan by ondsgerechtshof van de DFB. proces van vrydag op zater- krygi bovendien vrywel zeker enkele vervolgen vanwege be- Uigingen omtrent omkoperyen bij andere clubs betrokken zyn. I fnde maand zal o.a. Peter Maas voorzitter van Rot-Weiss Ober- en, terecht staan. «veel 'vervolgen' er in Frankfort o komen, valt niet te voorspel- wndat sinds Canellas' initiatief juni steeds weer nieuwe ont ogen zyn gedaan (zaterdag le- Canellas zelf de volgende by- in het zonder twijfel om- i iryke voetbal-corruptie-schan De rechtbank heeft zaterdag meer kunnen doen dan met -e straffen tegelyk enkele hoofd- Migen te treffen en vele ande- !e waarschuwen drie voetballers, van wie te en Manglitz meerdere malen (t Duitse nationale elftal specl- hebbcn niet de kans hun be- nu in het buitenland te gaan beoefenen. De vonnissen zullen, als zy straks worden bevestigd door het hoogste Duitse Sportgerechtshot, gelden voor het gehele FIFA-gebied. Vandaar dat de verdediger van Manglitz, mr. Simon, om een be perkte straf voor zyn cliënt vroeg Volgens zyn pleidooi zou Manglitz slechts op de aanbiedingen zyn in- gegaan om die op de een of andere manier in de openbaarheid te kun- nen brengen. Bovendien vond mr Simon dat het aannemen van 25.000 mark door Manglitz om een wed- stryd te winnen, nergens verboden is. Juist in het beroepsvoetbal krij gen spelers premies om te winnen. Het feit dat Manglitz 100.000 mark zou hebben aangeboden gekregen voor een nederlaag van FC Köln werd volgens mr. Simon onvoldoen de bewezen eri het Initiatief daartoe zou volledig zyn uitgegaan van Kickers Offenbach. Mr. Sandner, de verdediger var Patzke en Wild. meende dat slechts een straf ais een ooete, een fyde- lijke schorsing of een waarschuwing op zijn plaats was. „Patzke en Wild' stelde mr. Sandner. hebben onder invloed van alcohol een spelletje veel te ver doorgevoerd". Bovendien stond het voor hem als een paal boven wa ter dat zyn cliënt de gesprekken met de vertegenwoordigers van Kickers nimmer als een serieuze po ging tot omkoping hebben gezien. Vrijspraak vroeg dr. Schiefhauer voor zijn cliënten, de bestuurders van Kickers Offenbach. Dr. Schief hauer probeerde in de eerste plaats duidelijk te maken dat het betalen van een overwinningspremie van 25.000 mark aan Manglitz op geen enkele manier strafbaar kon zyn- „Het betalen van een overwinnings premie is in de statuten noch regle menten verboden. De handelwijze van mijn cliënt is derhalve niet strydig met het gewone, noch mei. het sportieve rechtsbegrip. Boven dien heeft mijn cliënt gehandeld in een noodtoestand en door de beta ling van 25.000 heeft Kickers een i-r.i.-l onrecht, een mogelijke min der juiste uitslag ten nadele van F( Köln voorkomen. Ook in de gevallen met Hertha BSC en Eintrachl Braunschweig is het aanbod slechts een overwinningspremie geweest en derhalve zou een bestraffing uit dien hoofde geen recht, maar on recht zijn. Na de pleidooien van de verdedi gers kregen de beschuldigden het laatste woord. Canellas: „Myne he ren. het oordeel ligt thans in uw handen. Hoe het ook moge uitval len. het zal my niet meer raken na dat ik door de handelwijze van de medewerkers van uw bond al tot in het diepst van mijn hart ben te leurgesteld. Ik vertrek zonder droe fenis uit uw kring" Manglitz: „Ik geef toe die 25.000 mark te hebben aangenomen omdat ik het op dat moment niet als on sportief of onjuist zag. De 100.000 mark heb ik nimmer willen aan vaarden". Patzke: „Het is maar een grap ge weest: als u echter de overtuiging hebt dat het onsportiviteit was. dan spijt het mij zeer" Wild sloot zich aan bij de woorden van zyn clubgenoot. Nadat de spelers waren gehoord trok de strafcommissie zich terug voor beraad. Zaterdagavond bleek dat de uitspraak in wezen tot zwaar dere straffen had geleid dan 'aan klager' Kindermann had gevraagd. Harry van der Horst (45) heeft zaterdagavond voor ongeveer acht honderd toeschouwers zyn plannen met Noordwyk duideiyk getoond. Zonder routinier Dick Heemskerk pas terug van vakantie: .Maandag ga ik weer beginnen" Hans Plaat- ser en Aad van der Sluis (beiden met vakantie i. maar mét aanwinst Gerard Oude Velthuis en junior Dik Hazenoot experimenteerde de Kat- wykse oefenmees ter moedig met zyn selectie. Met Westgeest op de vacan te backplaats. Albert Spaanderman als linkshalf en Hazenoot en Oude Velthuis in de spits van de aanval. Dat gelegenheidselftal nam tegen de B-formatie van Telstar in de 13e minuut de leiding Aad Vermin kopte een trekbal van Oude Velthuis beheerst in maar werd daarna driemaal op de organisatorische te kortkomingen gewezen: Dachs zorgde in de 23ste minuut na een doorbraak op links voor de gelijkmaker, oud- Ajaxjeugdspeler Schuitema kopte in de 29ste minuut een voorzet van Kluiskes in en opnieuw kreeg Dachs in de 35ste minuut by een scrim mage alle tyd om in te schieten 1—3 In die doelpunten hadden I A-contractspeler Dick Bond wegens werkzaamheden niet met de A-se- lectie mee naar Polen i en de van Door Cees Onvlee HRC aangekochte Byl als bouwers een groot aandeel. Kort voor de rust kwam Noord wyk dank zy Oude Velthuis nog tot 2—3 terug. Maar kort na de hervat ting strafte de attente Dachs op nieuw een kortsluiting in de rood witte achterhoede onhoudbaar voor Constant Smit, die onder de lat een goede rentree maakte, af (24). Slotgeweld Feijenoorcl vermoeid uit trainingskamp Door Rob Vente ASSEN Feijenoord maakte zaterdagavond op het Achilles- terrein een tamelijk vermoeide indruk en daar snapten 6000 Noorderlingen totaal niets van: hoe kon dit nu in vredesnaam in de allereerste wedstrijd? Voor Ernst Happel was het daarentegen een uitermate logische zaak. De trainer van de landskampioenen: „We hebben in het trainingskamp heel intensief gewerkt. We zijn zeker ander half maal zo hard begonnen als vorig jaar". Aangezien vorig seizoen de optimale conditie in recordtijd bereikt moest worden toen wachtten immers al vlug de ontmoetingen met Estu- diantes om de wereldcup zal het duidelijk zijn dat er tijdens de week in Zeist ontstellend hard aan getrokken is. Zo hard zelfs dat sommige Feyen- - oorders dus zaterdagavond vermoeid en een tikje nonchalant de eersteling van de voetbaljaai-gang 1971/1972 af werkten, waardoor enthousiaste spar ringpartner Achilles en tweedeklas ser er in feite té gunstig afkwam: Happel deed dit echter niets. Integendeel. „Zo'n partijtje, tegen zo'n tegenstander is geen maatstaf. Voor het team als geheel niet en voor de spelers individueel niet. Het gaat erbij maar om één ding: in be weging blijven. En wat die ver moeidheid betreft, dat gaat zo weer voorbij. Let maar eens op: over veertien dagen tegen Arsenal is de conditie er", vond! hij. Al had de ontmoeting bij vriende lijk Achilles dus weinig om het lijf toch bracht het Noordelijke uitstap je nieuws: Happel wil het kennelijk voorlopig in de spits met Maiwald gaan proberen. Het ziet er naar uit dat de zaterdag zeer actieve ex-DOS- speler op die plaats een reële kans krijgt. En een reële kans bij Happel wil doorgaans zeggen: een aantal wedstrijden achter elkaar er in, zo dat de betrokken speler niet met de angst in de benen hoeft te voetbal len om bij één wanprestatie al ge wipt te worden. Anders Wordt Matthias Maiwald inder daad dé spits, dan moet Feijenoord het aanvallend toch anders gaan brengen. Want Maiwald is geen Kindvall; is niet de man die op diep- tepasses de vrije ruimte insprint. Maiwald zal daarom wel de taak krijgen om verdedigers weg te lok ken, zodat er gaten ontstaan, waar spelers uit de „tweede lijn" moeten induiken. En over dat soort spelers, die van de „ruimtelijke ordening" kunnen profiteren, beschikt Feyen- oord volop: Van Hanegem, ove rigens zaterdag met een lichte enkel blessure op de tribune. Hasil, Jan sen, Schoenmaker en Boskamp. Voor de spitsplaats is overigens ook Joop van Daele een gegadigde. Za terdag deed hij het niet onaardig; vond het enkele malen goed met Moulijn en lijkt zijn zelfvertrouwen terug te hebben. Ook Hans Posthumus is er nog al tijd. Maar de ex-Wageningen-spits was er in Assen niet eens bij. Ook niet op de tribune Happel. veront schuldigend „Maar hij heeft in Zeist een dijbeenblessure opgelopen". De mogelijkheid van Schoenmaker in de spits lijkt uitgesloten. Happel: „Want hij is nu eenmaal geen echte spits". Op het zonnige Achilles-veld free wheelde Feijenoord naar een 3-0 rust stand, via treffers van Hasil (af standschot). Schneider «na passje van Jansen) en Maiwald die een voorzet van Wery handig inkopte. Feijenoord speelde toen in de vol gende opstelling: Treytel; Schnei der. Israël. Laseroms enu v. Duiven - bode; Hasil en Jansen; Wery. Mai wald. Schoenmaker en Moulijn. In de rust mochten Treytel, Van Duivenbode. Israel, Wery en Schoenmaker hun trainingspak aan trekken en draafden Geilman, Ro- meijn. Rljsbergen, Van Daele en Boskamp op. Boskamp maakte 4-0; na een tegentreffer van Jan Drenth scoorde Maiwald van dichtbij 5-1. Rest te vermelden dat bij Achilles de boomlange spits Hugo Rooseboom de ontstellende moed had om In de eerste helft Rinus Israël 3 keer te vloeren, hetgeen op de „Feijenoord- ba-nk" gegrinnik teweeg bracht. In de tweede helft maakte Laseroms het de Asser aanvaller duidelijk dat je dit toch niet ongestraft kunt doen... Noordwyk liet zich daarna echter niet door de B-selectie van Telstar overspelen. Het 4-2-4 systeem werd aangepast tot 4-3-3 door de vervan ging van Hazenoot door Map Maryt Telstars ausputzer Van der Lugt: „Dat begreep ik niet goed. die kleine was erg beweeglyk en moeilyk te dekken" en dat leidde tot een at tractieve slotfase. Verder dan 34 (de tegen zyn vroegere werkgever spielende Map Maryt knalde tien mi nuten voor het einde de bal na een afgeslagen aanval hard in) kwam Noordwyk echter niet. Telstars derde doelman Van Bergen keerde daarna nog in een reflex een inzet van op- I nieuw Marijt en de „rebound" van Aad Vermin ketste vervolgens op de paal af I Trainer Van der Horst schatte na afloop die nederlaag èn het ver toond spel nuchter op zyn waarde: „Ik ben niet ontevreden. Het elftal moet nog groeien. In vele opzichten: de nieuwe spelers moeten worden in gepast, de jongens moeten weer wennen en de conditie moet nog op peil worden gebracht. Wy zijn pas weer een week in training. Sommi- gen hebben pas één keer getraind. Dat verschil was met Telstar te groot. Die jongens zyn al twee weken bezig. Dagelyks. Zij hebben tydens hun vakantie ook wat meer aan hun conditie gedaan. Logisch, want zy zyn profs. Voor hen gaat het ook om de oortjes Conditie Vulde Telstars «hulp»trainer Jan van der Gevel later aan: „Modern voetbal is een kwestie van conditie. Het is niet meer 4-2-4 of 4-3-3. Je moet met tien spelers 4-4-4 of 5-5-5 kunnen spelen. Als de spelers by ons met vakantie gaan. worden ze eerst nog gewogen. Als zy terugkomen, moeten zy weer op de schaal, zy, die teveel zyn aangekomen, krygen ex tra-werk. Bovendien wordt de con ditie by ons ook getest aan de hand van de prestaties. Eenmaal in de week gaan de cornervlaggen erin en komt de stopwatch erby. Dan moeten zy afleggen: één rondje om het veld in één minuut, twee rondjes in twee minuten en drie ronden in drie mi nuten. Dan zien de spelers zélf wie voldoende uithoudingsvermogen en snelheid heeft en wie nog niet". Vijftig gulden Van der Gevel tenslotte toegevend: „Voor de spelers stond er natuurlyk ook iets op het spel: vijftig gulden by een overwinning. De helft van de normale competitiepremie Maar lk moet zeggen, dat Noordwyk de Jon gens er flink voor heeft laten wer ken". Noordwyk: Smit; Westgeest. Ant Maryt. Cees Spaanderman, Van Kes- Het ziet er naar uit dat Happel I beren. Zaterdag was de ex-DOS eerste ten Feijenoords derdei op teren; Duindam «Tiemant. Albert het voorlopig in de spits met speler zeer actie)tegen Achilles de fotoMaiwald schiet vallend j Spaanderman: Vermin. Hazenoot Matthias Maiwald wil gaan pro- Assen scoorde hij tweemaal: zijn raak, Henk Wery staat gereed om J (Map Maryt»Oude de helpende handte bieden. Bröring Velthuis. Sparta heeft er in een oefen-i minuten voor het einde scoorde Van wedstryd tegen een combinatie van I Dyk (ex-NOAD» de winnende tref- MOVV en VVS flink op los gescho- fer. ten. De Spartanen wonnen met 16—1. Klynjan scoorde zeven keer. Koudyzer vyf keer. Eykenbroek twee keer en Van der Veen en Bosveld ieder een keer. Gisteren versloeg Sparta de amateur eerste klasser Rietvogels met 7—1. De Sparta doel punten kwamen op naam van Ko- walik en Klynjan ieder twee. Van der Sluis. Eykenbroek en Venneker scoorden elk eenmaal. NAC heeft zondagmiddag in Excelsior heeft zaterdag in 's-Gravenzande met 50 gewonnen van de zaterdag derde klasser van die naam. By rust was de stand 3—0. Het Nymeegse NEC heeft zater dagmiddag met 12 gewonnnen van Arminia Bieleveld. Oud-NEC-speler Jürgen Jendrossek gaf Arminia na een kwartier de leiding. Janssens maakte in de dertigste gelyk. Tien minuten voor tyd scoorde Eggen- kamp uit een strafschop, na een 0 Paardesport Jan Maathuis is zaterdag de meest succesvolle deelne mer geweest aan het nationale con cours hippique in Kerkwijk in de Bommelerwaard. Maathuis won tij- gieda met 21 gewonnen van de overtreding van Arminia doelman j oef en weds try den gespeeld tegen dens dit concours, dat dit jaar voor pranse eerste divisie club AS Mona- siese tegen Thyssen. i clubs, die naar het amateurvoetbal de vierde keer werd gehouden, zowel i co. By rust was de stand door een j zyn „gesaneerd". De Volewykers won het jacht-springconcours als het Pa- i doelpunt van Bish 1—0 Chaffard De nieuwe eredivisieclub FC met 3—0 van ZFC en DFC speelde rijse springconcours. maakte vlak na rust gelyk en vyf Den Bosch heeft zaterdag met 1—11 doelpuntloos gelyk tegen RBC. geiyk gespeeld tegen de amateurclub I PSV versloeg zondag de vierde- BW. By rust was de stand 1—0 voor klasser Bergeyk met 4—1. De Eind- BW door een doelpunt van Thillard. hovense doelpunten kwamen op De gelykmaker was van Uyens. I naam van Hiddink <2>. Kemper en ef/tal^waarüf Abe^Lenstra a" ^0™ speler meedeed, met 81 gewonnen. By rust was de stand 1—0. De doel- punten van PEC werden gemaakt f» Ko<* T™« heeft de FC door Rortie <2>, Van der los (2), ?™n'nifn, 2~' *ewo™e,n van Fernandez, Stoffels. Kragt en Van Ne<*erlands MMtair elftal, der Horst Ajax-speler Arie Haan gaf de mili tairen de leiding. Oosterwold be zorgde FC Groningen de winst door twee doelpunten, het eerste uit een strafschop. Veendam won met 2—0 van de amateurclub Gomos. dat eerder deze week met 10—0 van AJax verloor.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7