„Iedereen loopt met een tijdbom op zak" WAT IS EEN HARTINFARCT? Chauffeur heeft het helemaal niet slecht Acht arrestanten in Leidse politiecel GROTE AAL GEVANGEN Beroepingswerk GEEN CIRCUS DUIVENSPORT MAANDAG 26 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD CARDIOLOOG H. WEEDA, HOOFD VAN HET CENTRIMI VOOR Een hartinfarct is een ziekte, die ontstaat doordat een vertak king van de kransslagader bü een plotseling optredende trombose wordt afgesloten. Hierdoor krügt een stuk van het hartspier- weefsel geen bloed en zuurstof meer. Het gaat ten gronde en kan zün functie van samentrekken niet meer vervullen. Er blijft een litteken. Al naar gelang de grootte van dit uitgeschakelde stuk spierweefsel zijn de gevolgen van het hartinfarct ernstiger. De ader- vertakkingen waarlangs het hartinfarct wordt veroorzaakt zijn aan getast door verkalking. De slagaderverkalking begint bij ieder mens al zeer vroeg; tussen het tiende en het twintigste jaar. Hart infarct komt meer voor bij mannen dan bft vrouwen. In de wes terse maatschappij manifesteert de ziekte zich sneller dan in de niet-westerse. Amerika en Finland, waar de mensen er in het al gemeen op uit zijn grote lichamelijke prestaties te leveren, tellen de meeste hartinfarctpatiënten. Hoewel dit wetenschappelijk nog niet is bewezen vindt men in medische kringen steeds meer aan leiding om te veronderstellen dat bij vele hartinfarcten ook psy chische factoren een rol spelen. KATWIJK „Mensen, die een hartinfarct hebben ge had zijn ernstige probleemmensen, die bij hun werk in moeilijkheden komen. We hebben hier een schipper, een man, die enorm zwaar lichamelijk werk moet doen. We proberen langzamerhand zijn prestatievermogen weer te verbeteren. En het schijnt te lukken". Dokter Weeda, cardioloog, hoofd van het centrum voor hartrevalidatie in Katwijk vangt met zijn medewerkers pa tiënten op, die na een hartinfarct menen nog maar bitter weinig uitzicht te hebben in de maatschappij. „Ze zijn hier in observatie, liefst vijf halve dagen in de week. Zo kunnen we hun klachten betrappen. Het is met dit soort patiënten al tijd: „Nee, dokter, nu hier op het spreekuur heb ik geen last, maar moet u me eens zien als ik. In Katwijk kunnen ze dat. Zien wat er gebeurt, wat er aan de hand is „als ik. „De mensen leren hier leven met hun klachten. We proberen hen te leren inzien tot hoever ze wel en tot hoever ze niet mogen gaan. LEIDEN De Leidse politie heeft in het afgelopen weekeinde een vry froot aantal aanhoudingen verricht. In de nacht van zaterdag op zon dag werden vier Leidenaars en één Voorschotenaar, allen in de leeftijd van zestien tot en met tweeëntwintig Jaar, in de kraag gepakt, omdat zij een dag tevoren in Leiden een auto hadden gestolen. Het vijftal wordt ook verdacht van het openbreken jen sigarettenautomaat in Voor schoten. In de afgelopen nacht waren het twee Leidenaars en een Fransman, eveneens in de leeftijd van zestien ;n met tweeëntwinig jaar, die naar het politiebureau moesten. Het drietal werd namelijk betrapt op diefstal van melkproducten uit een aantal in de Da Costastraat opgesta pelde kratten. In het afgelopen weekeinde heb ben onbekenden zich toegang ver schaft tot een kruidenierswinkel in de Julianastraat Ze gingen er van door met een bedrag van dertig gul den en vijfhonderd pakjes sigaretten en shag. Ook een koffietent bij de Lammebrug kreeg in de nacht van zaterdag op zondag ongewenst bezoek. De daders, die een deur forceerden, maakten behalve een hoeveelheid koffie een aantal dozen sigaren en onbekend bedrag aan stuivers buit. LEIDEN De Jeugdige Leidenaar W. Teske deed zaterdag een bijzon dere vangst in de Zijl. Vissend met een stukje vis als aas kreeg hij een enorme paling aan de haak. Toen het beest eenmaal aan de kant was bleek hij een gewicht te hebben van ruim vier pond. De monsterpaling had 'n lengte van bijna een meter. Twee gewonden bij botsing LEIDEN Een 45-jarige uit Ca lif ornië afkomstige vrouw werd za terdagmiddag op het fietspad langs de Hoge Rijndijk aangereden door een brommer. De voetgangster kreeg een bloedende hoofdwond en ontvel lingen aan beide enkels, de (16 Ja rige) bromfietser een gescheurde bo venlip en vermoedelijk een hersen schudding. Beiden moesten door de EHD naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht. NED. HERV. KERK Bedankt voor Hengelo (Gld) M. J Calvenaar te Vlagtwedde. GEREF. KERKEN Beroepen te Berlikum H. Lenters te Delden. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naai- Dokkum G. L Born, kandidaat te Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Clifton (USA) D Hakkenberg te Dordrecht. De revalidatie van hart patiënten speelt zich in hoofdzaak af in de centrale meetkamer. Op de meetfiets worden daar lichamelijke prestaties geëist, die er be paald niet om liegen. Een uitgebreide apparatuur re gistreert de reacties, die door middel van op de borst be vestigde electroden worden doorgeseind. Ter ra Hortus trok nu al ruim 25.000 bezoekers Leiden De Terra Hortus heeft gisteravond de 25.000 ste be zoeker binnen haar poorten gehad. Vier jaar geleden was dit aan tal het totaal van de hele tentoon stelling. Omstreeks half negen kwam gis teravond de Spaanse Isabella Perez Ramos met haar Nederlandse vriend Peter Knijnenburg de tentoon stelling bezoeken. Nadat hen bij de ingang was uitgelegd, dat ze de 25.000 volmaakten werden ze rond geleid door het stichtingsbestuur en kregen ze een boek aangeboden over reptielen en amfibieën. De Terra Hortus blijft nog tot 1 augustus open. ADVERTENTIE Vreselijke schrik Dokter Weeda maakt dat mee. Ang stige mensen, die zich bij de eerste oefeningen, die behoorlijke lichame lijke inspanning eisen, redelijk goed voelen. Het gaat. Het gaat goed. Dan vergeten zij zichzelf, zijn ze hun eigen bewaker niet meer. „Zo iemand denkt dan net „Ik ben een hele vent" en „wham", daar loopt hij tegen zichzelf op en ont dekt hij, dat hij te ver is gegaan. Dat geeft een vreselijke schrik". Dat schrikken hoort erbij, wordt zelfs uitgelokt in Katwijk. „Leer ze leven met die pijn, die angina pec toris. Ze moeten weten, dat het niet „erg" is om pijn te krijgen wel ver velend". Hartinfarct. Iedereen kan erdoor worden getroffen. Mensen, die zich uitzonderlijk inspannen wellicht eerder dan anderen. Je kunt de ri sico's natuurlijk verkleinen: niet roken, een niet te hoog vetgehalte in het bloed, lichamelijke activiteit. „Maar dan heb je een sportman, die nog nooit heeft gerookt en whaps, hartinfarct. Elk mens leeft nu eenmaal in een spanningsveld. De een kan veel. de ander kan wei nig hebben. Zo'n trombose treedt plotseling op. Ja, mensen met angi na pectoris, dat is vaak een voor stadium. Ook sportlieden In feite is het nog erg moeilijk te voorspellen wie nu wèl en wie nu niet een hartinfarct krijgt". Dokter Weeda wil dan ook uiterst voorzichtig zijn met acties die sug gereren dat je de risico's van een hartinfarct kan vermijden. „Niet roken, niet teveel inspannen, dan krijg je het niet. Zoiets mag je de mensen niet verkopen. Ik heb teveel sportlieden hier gehad". Sportlieden. In het machtige duin- terrein, dat het Zeehospotium als voortuin dient, zijn ze bezig, de mensen, die het aan hun hart heb ben: de schipper, de brandweerman, de boekhouder. De fysio-therapeut is er niet vandaag. Maar wel de maatschappelijk werkster. En drs. Boutkan, die een tijdje geleden zijn doctoraal medicijnen heeft ge daan. Hij laat ze daar trimmen, trainen om hun vertrouwen in ei gen kunnen te wekken. Ze spelen elkaar de bal toe. Letterlijk. Maar ook figuurlijk. Ze trekken zich aan elkaar op. Groepsgesprek De maatschappelijk werkster is er om de reacties te peilen, die straks van nut kunnen zijn bij het groepsgesprek, waarin de onzekerhe den kunnen worden uitgepraat, de toekomstverwachtingen besproken. „Wat kan, wat mót en wat wil de man". Dat zijn de drie hoofdvra gen, waarvoor men zich in het re validatiecentrum ziet geplaatst. Wat hij kan wordt vastgesteld hi medisch en een inspannigson- derzoek. Bij dat laatste hoort bij- oorbeeld het trimmen in de dui ten. In hoofdzaak speelt het zich echter af in de centrale meetkamer. Op de meetfiets worden daar licha melijke prestaties geëist, die er be paald niet om liegen. Een uitgebrei de apparatuur registreert daar de reacties, die door middel van op de borst bevestigde eloktroden worden doorgeseind. Verder is er een sportzaaltje. De patiënten met hun onzekerheden krijgen daar een zendertje, zodat we weten dat iederen riskante reac tie van het hart door de dokter wordt opgemerkt. Wat móet de man. Zeer belangrijk is de analyse, die via een gericht in terview wordt gemaakt van de li chamelijke activiteiten van de pa tiënt in en buiten zijn oude werk zaamheden. Men gaat er daarbij van uit, dat elk leven en elk beroep in wezen een eenvoudig grondpa troon heeft. Voor dit gespecialiseer de onderdeel van het revalidatie- werk is een ergonoom, de heer H. van der Sluijs, aan het centrum verbonden. In het duinterrein bij het re validatiecentrum spélen de hart patiënten elkaar de bal toe. Cardioloog H. Weeda: ..Dat schrikken hoort erbij, wordt zélfs uitgelokt in Katwijk baar is. „Als zo iemand hier een paar weken in de duinen heeft rondgestapt, zegt iedereen: „Kijk eens. awt lekker bruin". „Maar dat hartinfarct zien ze niet. Als iemand maar één been heeft houdt iedereen daar rekening mee. Staat een hartpatiënt in de tram niet voor een vrouw op dan moet je zien. Mannen, die een hartinfarct hebben gehad raken vaak hun zelfrespect kwijt, komen in een grote onzeker heid. Voor de kinderen voelen zij zich niet meer helemaal de vader, omdat ze niet meer lekker kunnen stoeien. Geen vriendjes op bezoek, dat maakt teveel lawaai. De vrouw zit met het opvangprobleem. In Amerika werkt men bij de revalida tie daarom wel met groepen, waarin i werkzaam aandeel Spanningen De maatschappelijk werkster is bij het proces in Katwijk niet weg te denken. Zij moet aftasten welke spanningsvelden er zijn: in het werk thuis, in de sociale relaties. Die laatste kunnen bij de revalida tie van uitzonderlijk groot belang zijn. „Neem een \ent, die altijd door zijn buren wordt gepest. Die is heel wat moeilijker te revalideren dan ie mand, die bijvoorbeeld op steun zijn vrienden kan rekenen", zegt dokter Weeda. Een groot nadeel voor de hartpa tiënt is, dat zijn handicap onzicht- hebben. Lekker zitten De infarctpatiënt is na een tijd af wezig heid zijn' werkdiscipline kwijt. En er is geen baas die zegt: „Ga jij maar es effe lekker zitten". In Katwijk proberen ze voor de pa tiënten weer een aansluiting te ma ken naar het eigen werk. De ideeën hierover zijn nog niet geheel ont wikkeld, het is nog zoeken naar een gemeenschappelijke noemer. We moeten samen met de patiënt op weg gaan naar een zo normaal mogelijk leven", zegt dokter Weeda. Het is moeilijk daarbij duidelijk concrete regels te vinden. „Doe het maar kalm aan, wordt er gezegd. Maar wat is: kalm aan? Mag die man dan z'n plafond witten? Of niet?" Vaak durft een patiënt zoiets niet aan zijn dokter te vragen. In Kat wijk durft hij dat wel. „We moeten zo openhartig mogelijk zijn", is het devies van dokter Wee da, „Het vertrouwen in de medische stand wordt niet bevorderd' met een „Je doet maar wat ik zeg, punt uit". Hartinfarct iedereen kan het krij gen. „Alle mensen lopen met een tijd bom op zak. Maar alleen als je een hartinfarct hebt gehad, weet je waar hij zit en dat hij op scherp staat". Dokter Weeda wordt dagelijks met deze mensen geconfronteerd: „Ze leven in enorme spanningen. Want zij hebben op het randje gezeten". Het verhaal door de onbekende vrouw van een internationale chauf feur heb ik met belangstelling gele zen. Zelf rijd ik wekelijks naar Zwit serland en dat met veel plezier in I mijn werk. De onbekende vrouw denkt dat haar man niet wordt ge- i teld en wordt geminacht, maar daar I is mij nooit wat van gebleken. Over al staat men voor ons klaar met een lach en een vriendelijk woord. Sla ven bestaan, maar ik heb nog nooit iemand gezien die vrijwillig slaaf werd. Dat een chauffeur niet weet wat hij vervoerd is een fabeltje. Men weet wat er geladen moet wor den en anders staat het altiijd nog op de grenspapieren. Dat de baas zegt tegen een doodzieke chauffeur, dat hij de wagen thuis moet brengen neem ik ook met een korrel zout. Wij zitten met wagens van 150.000 gulden op de weg. Wie zet dit op het spel. Geen enkele baas. Als een chauffeur niet kan dan laat hij zijn wagen staan en dan is er niemand, die hem dat kwalijk neemt. De rij- tijdenwet is een goed ding. maar het is niet zo dat bij overtreding je rij bewijs wordt ingetrokken. Je krijgt wel een bekeuring, maar die krijgt de baas ook. De onbekende vrouw van een inter- LEIDEN Het circus Althoff, dat ook vandaag nog een middag- en een avondvoorstelling zou geven, is vanochtend plotseling vertrokken. Vermoedelijk is de belangstel ling beneden de verwachtingen ge bleven. Archaeologische vondst Chinese archeologen hebben in de provincie Hopei een graf van een prins van de Han-dynastie en diens echtgenote dat 2000 jaar oud is, aldus het pers bureau Nieuw-China. Prins Ching en zijn vrouw lagen in een tot dusver onbekend type doodskisten van jade. In de tombe bevonden zich boven dien 2600 voorwerpen van goud, zil- ;r, jade, brons en Chinees lakwerk. Vals alarm De strandbevolking in de Engelse zuidkust kon zater dag worden gerustgesteld: de ge weldige olievlek die vrijdag was ge meld blijkt een vals alarm te zijn ge weest. Een hefschroefvliegtuig van de Britse strijdkrachten heeft zater dag drie uur lang het betrokken ge bied doorkruist en slechts drie klei ne olievlekken waargenomen die geen gevaar opleveren voor de stranden. Agnew in Marokko De Ameri kaanse vice-president Spiro Agnew is zaterdag voor een officiéél bezoek van twee dagen in de Marokkaanse hoofdstad Rabat aangekomen, waar hij besprekingen voerde met Koning Hassan. De vice-president vertrok op 26 juni uit de Ver. Staten voor een wereldreis door Azië, Afrika en Europa. Vliegtuigkaping Een vliegtuig kaper heeft zaterdag een DC—8 van de Amerikaanse maatschappij Na tional Airlines gedwongen naar Cu ba te vliegen, van waar het toestel inmiddels is teruggekeerd. Het vliegtuig was met 76 passagiers en acht bemanningsleden op weg van Miami naar Houston toen het werd gekaapt. Student gedood Bij gevechten tussen studenten en de politie in Montevideo is volgens welingelichte kringen een student omgekomen en zijn verscheidene gewonden geval len. Volgens ooggetuigen hielden jongelui auto's aan, waarna een woordenwisseling ontstond tussen de studenten en een buschauffeur. Na dit incident kwam de politie, die door de studenten met stenen wer den bekogeld. Tijdens de botsing die daarop volgde, werd een stu dent dodelijk gewond. Vrede Prins Karel-Allard De advocaat van Prins Karei van Bel gië heeft gisteren bevestigd, dat zijn cliënt en diens vroegere vriend, de zakenman Olivier Al lard, hebben be sloten een eind te maken aan hun Ju ridisch steekspel. „De partijen heb ben zich echter niet verzoend", zei advocaat Brichmont. In een communiqué, dat na de bij eenkomst tussen Prins Karei en Al- lard in Genève was uitgegeven, werd gezegd dat het ..misverstand" tus sen beide partijen was opgeruimd, en dat de prins een strafrechtelijke vervolging, die hij in 1967 tegen zijn voormalige zakenpartner had laten instellen, had ingetrokken. LEZERS SCHRIJVEN nationale chauffeur durft zich niet bekend te maken uit angst voor de baan van haar man. Zielig is dat. Bazen zijn ook mensen met vrouw en kinderen. En wat deze vrouw dan zegt over goede en slechte huwelij ken. De man van deze vrouw heeft niets gezegd of geschreven. Sinds wanneer moeten de vrouwen dan gaan schrijven of bedisselen over het chauffeursbestaan? Durft deze man zelf niet voor zijn rechten of vermeende rechten uit te komen? Als hij het zo erg vindt, waarom stopt hij er dan niet mee? Met zo'n wrok komen er brokken en daar zouden ook anderen bij betrokken kunnen zijn en die verantwoording mag hij niet nemen. Waarom zouden wij met niemand in het buitenland kunnen spreken? Als Je de taal maar wil leren. Deze onbekende vrouw weet niets van het chauffeursleven af. Het is hard werken, maar zo wonderlijk mooi. Je bent Je eigen baas, enz., J. G. de Ruiter, Van Hogendorpstraat 60, Lelden. M. Oomens naar St. Laurentius VOORSCHOTEN Met ingang ,n 1 september wordt aan de St. Laurentiusparochie te Voorschoten de heer M. Oomens verbonden als pastoraal werker. De heer Oomens is afgestudeerd aan de theologische hogeschool te Amsterdam en zal in september tot diaken worden gewijd. Eervol ontslag is door bisschop Si- monis verleend aan de heer H J. Witteman als kapelaan aan dezelfde parochie. De heer Witteman is thans katecheet aan basisscholen in Rijs wijk. LEIDEN Ruim 400 duiven zijn zaterdag in Quievrain <200 km) ge start voor een wedvlucht naar het eigen honk. De resultaten waren als volgt: „De Snelvlieger" <175 duiven): J. Roest 1, 2; B. Delsasso 3; F. Heemskerk 4. 5, 10; J Degen en Zn. 6: P. v. Egmond 7; M de Lange en Zn. 8; Gebr. Bink 9. „De Blauwkras" (125): P Sloot 1-4, W. Siera 2-5, P. de Haa.s 3. P. Neu teboom 6, F. v. d Wetering 7-9-10, W. de Wetering 8. Postduivenvereniging „Warmond" (125): A. v. d. Drift 1-2-5-8-9, J. v. Seggelen 3. G Beugelsdijk 4, A. Oost- dam 6. A. v Noort 7, B. ter Beek 10. ADVERTENTIE ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U op een minuut afstand, v. d. Werf- straat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten HooigrachtIr. Driessenstraat) Oude Vest en Langegracht (Lichtfabrieken». Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste mer ken in te zien. Onze traditie is „altijd voor deliger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit door echte vakservice te bie den. Doet er uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. briljant. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 18L

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3