EIDSCH DAGBLAD (LP \POLLO START NAAR MAAN SABOTAGE? Gevechten bij Tokio's luchthaven 15.000 Dit jaar al ruim man op straat vandaag Groothandel Van Veen in Sassenheim sluit Journalist V.Louis nu in VS teuws Lgericht I maart 1860 MAANDAG 26 JULI 197 ecteur: G. Koopman fdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst No. 33460 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN !0.65 per kwartaal (postabonnementen f 23.05), f 6,95 per maand (bü vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel i. Leiden - Tel.: 25041, Redactie: 21607 Nabezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat. 18 uur). David R. Scott commandant van vlucht zevende man op maan Alfred M. Worden commandant moederschip om maan draaien James B. Irwin commandant maanlander achtste man op maan 14 PAGINA'S KAAP KENNEDY (AP, Reuter) Scott, Worden en r dn zijn op weg naar de maan. De lancering van de Sa- nus-raket van Kaap Kennedy met de Apollo-15 in top ichiedde hedenmiddag volgens plan om 1 4.34 uur Ned. ie«lna een vlekkeloos verlopen aftelprocedure. Twaalf mi- ten na de start bereikte de combinatie van Apollo met rde rakettrap een baan om de aarde. )e derde trap moest om 17.24 uur hedenmiddag na ander- Ive baan om de aarde de Apollo in de richting van de maan iren. Kort daarna wordt de Apollo-capsule ontkoppeld en rdt na koppeling in een andere formatie de maanlander de beschermende kap op de derde rakettrap getrokken, nderdagavond wordt de omgeving van de maan bereikt, en 9,1 jdag landen Scott en Irwin op de maan, waar zij bijna drie 'en zullen vertoeven en drie ritten zullen maken met de rste maanauto. r laatste dagen dreigde het weer Kaap Kennedy een spaak in het te steken. Zware regen- en on- rsbuien trokken over de start- ats en 't zag er aanvankelijk naar dat deze ook vandaag nog zou- aanhouden. Na de ervaringen de Apollo-12, die tijdens de cering door de bliksem werd ge- [fen, heeft men besloten geen ri- meer te nemen en alleen bij e weersomstandigheden te star- Tot opluchting van de astro- ten en de duizenden, die bij lan- ng en vlucht een actieve rol spe- verbeterden de weersomstandig- aeien echter tijdig. -Jamiddels heeft zich een inci- ■t voorgedaan, dat ernstig doet ,ien aan sabotage. Vijf luchtkra- die worden gebruikt om de Apol- i de landing in de Pacific drij- e te houden, bleken met een [AN STICHT RAND BIJ IUISBAAS mes te zijn stukgesneden. Zij be vonden zich aan boord van het vliegtuigmoederschip Okinawa, dat de berging van de Apollo moet ver zorgen. Zij zijn inmiddels door nieu we exemplaren vervangen. De FBT is ingeschakeld bij het onderzoek naar deze affaire. Tijdens een persconferentie op Kaap Kennedy heeft de astronaut James Lovell, die tijdens zijn vier de ruimtevlucht commandant was van de bijna verongelukte Apollo-13 verklaard dat het programma voor Scott en Irwin op de maan zeer flexibel is. Scott zal direct na de landing het luik van de maanlander openen, de omgeving verkennen en foto's maken, die naar Houston wor den gezonden. Daar wordt dan be keken, of er interessante objecten zijn, die eerder aandacht verdienen dan de punten, die voorlopig op het programma staan voor onder zoek. Het is derhalve heel goed mo gelijk, dat de routes voor de ritten op de maan nog worden gewijzigd, maar vrijwel zeker zullen toch de Hadley Rille en de voet van de Apenijnen worden bezocht. "%N HAAG (ANP) De Haagse i 1 i'ie heeft zondag de 25-jarige ver per J. van der B. aangehouden, die irobeerd heeft het huis van zyn isbaas in brand te steken. )e verkoper, ontevreden over de iirprijs van zijn kamer, belde zon- pnorgen enigszins onder invloed j drank zijn huisbaas op en kon- de aan diens zaak in brand te zul- steken. Hij ging daarop naar de Hing van de huisbaas, gooide ben- e tegen de deur en stak daar de snd in. Het vuur doofde vanzelf Ier veel schade aan te richten. Gevaar cholera inu bedwongen SARAGOSSA (DPA) De Spaan autoriteiten hebben zaterdag ie reen die wegens mogelijke besmet- g met cholera in quarantaine werd iouden gezond bevonden en ont ken. De gouverneur van Saragossa /de mee dat bij personen die met irree in ziekenhuizen waren opge- aien geen cholera is geconstateerd. zei dat het vaccineren gestaakt r. worden. Van de 23 vaccinatieposten in Sa- fossa zijn er inmiddels negentien ïloten. Weinig wind De Bilt verwacht van vanavond morgenavond: zonnige perioden, ttar ook enkele buien. Weinig tod, maar in de middag aan de t wind van zee. In de nacht hier daar mist. Minimum temperatu- 5 ongeveer 15 graden. Maximum toperaturen 22 graden, maar aan kkust enkele graden lager. (Opgemaakt om 12.40 uur). 27 juli ton op: 04 53 uur; onder: 20.39 uur "aan op 10 37 uur; onder: 22 03 uur toogwater te Katwijk te 6.04 en 18.24 •Ur; laagwater te 02.03 en 14.61 uur. Planoloog dr. Bak staatssecretaris Volkshuisvesting? DEN HAAG Dr. L. Bak, directeur het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in Amster dam, wordt genoemd als kandidaat voor de functie van staatssecretaris van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De heer Bak (41) heeft eind vorig jaar zijn lidmaatschap van de VVD ingeruild voor dat van DS'70. Het zou betekenen dat dr. Drees Jr., die zelf de post van minister van Volkshuisvesting ambiëerde maar tenslotte op Verkeer en Waterstaat terecht kwam, toch een partijgenoot als „waakhond" bij zijn collega Udink heeft kunnen plaatsen. David Scott (rectus de Apollo-capsule. AchU zijn metgezellen voor bij net vertrex uit nei asironautenverblijf naaf (geheel links) James Irivin en (midden) Alfred Worden. Taxichauffeurs blokkeren de voor verkeer afgesloten Leidsestraat Vanochtend was het eerst ongewoon stil in de Amsterdamse Leidsestraat. Voor het eerst was deze straat afgesloten voor auto verkeer. Een taxichauffeur die het rijverbod overtrad werd prompt bekeurd. Dat werd de inleiding voor een actie van taxichauffeurs. Sinds vijf voor half twaalf blokkeerden zij met hun wa gens de Leidsestraat aan de zijde van het Leidseplein waardoor ook het tramver keer (de lijnen 1 en 2) tot stilstand is gekomen, Tegen twaalf uur was ook het kruis punt met de Weteringschans en de Marnixstraat geheel door taxi's versperd. De chauffeurs eisten vrije door gang door de Leidsestraat voor taxi's. NARITA (Reuter) Ruim 220 politiemannen zijn vanochtend ge wond geraakt toen zij probeerden zich een weg te banen over branden de barricaden, die boeren en studen ten hadden opgeworpen om de verde re uitbreiding te verhinderen van de in aanleg zijnde tweede luchthaven van Tokio. Bij de gevechten werden 600 mensen gewond, waaronder bilna 300 politiemannen. Ongeveer duizend betogers ontvin gen de politie met stenen en benzi nebommen toen deze tegen het aan breken van de dag tot de aanval overging. Ruim 170 betogers werden gearresteerd. De strijd ging om een stukje land aan het eind van een vier kilometer lanee landingsbaan. De boeren hebben bezwaar tegen het verlies van hun grond en de studenten vrezen dat het vliegveld voor militaire doeleinden gebruikt zal worden. De politie vocht zich een weg door de talrijke versterkingen die de beto gers op het stuk grond hadden ge bouwd. Zij duwden een houten uit kijkpost omver vanwaar zij door me gafoons met een stroom van Japanse scheldwoorden werden ontvangen. De strijd om het stuk land is a' maanden aan de gang. Kortgeleden was door 'n rechtbank beslist dat het stuk grond moest worden onteigend en vandaag ter beschikking worden gesteld van de aannemers die het vliegveld aanleggen. Vliegveldfunctionarissen hopen dat zij nu eindelijk het werk kunnen voltooien. Door de talrijke demon straties zijn zij minstens een jaar op hun schema achter. UTRECHT (ANP) Sinds 1 ja nuari van dit Jaar zijn er in ons land 15.341 ontslagen bekend gewor den, zo meldt „Ruim Zicht", het of ficieel orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond. Dat betekent niet, dat al die mensen inmid dels hun baan hebben verloren. Onder dit aantal vallen alle aangekondigde ontslagen. In een aantal gevallen duurt het enkele maanden of zelfs jaren voor ze allemaal een feit zijn. Tot nu toe viel het grootste aantal ontslagen in de textielindustrie: 2798. In de metaal is het aantal 2246, in de chemie 2140 en in de andere be drijfstakken bleven de ontslagen onder de 2000. Verhoudingsgewijs viel het grootste aantal ontslagaanzeggingen in de pa pierindustrie. Van het totaal aantal werknemers in deze bedrijfstak moest 4.6 procent omzien naar een andere werkkring. Dit hoge percentage is voor een groot deel veroorzaakt door de 1300 ontslagaanzeggingen bij Van Gelder Papier. De textiel volgt met 3.7 procent, de chemie met 2,3 pro cent en de metaal komt niet verder dan 0.43 procent, terwijl daar abso luut gezien toch een groot aantal ontslagen te melden is. Over het he le bedrijfsleven is het percentage 0.42 procent. De meeste werknemers konden ge lukkig meteen weer ergens anders aan de slag. Voor de ouderen vooral de mensen boven 50 Jaar is het echter vaak erg moeilijk een nieuwe werkkring te vinden. Het gro te aantal ontslagen noemt het NKV wel een teken aan de wand, maar aan de andere kant is de spanning op de arbeidsmarkt in de meeste de len van ons land een teken, dat de werkgelegenheid nog niet direct in gevaar komt. Er blijven natuurlijk zorgenpunten, aldus het NKV. binds enkele maanden is aan hef Zeehospitium in Katwijk een re validatiecentrum voor hartpatiën ten verbonden. De leiding hier van berust bij de Leidse cardio loog dr. H. Weeda (foto). „We leren de patiënten leven met die pijn, die angina pectoris", vertelt hij. „Ze moeten weten dat het niet erg is om pijn te krijgen, wel vervelend". STADSPAGINA Rood China houdt vast aan de bevrijding van Formosa PAGINA 10 Het veelbesproken "gifschip" is terug in Nederland PAGINA 11 En na het weekeinde natuurlijk weer veel sport. Vijf pagina's, waarop vooral aandacht wordt be steedt aan de thans aan bod zijn de zomersporten. Deel personeel naar Unilever SASSENHEIM Vleeswaren- groothandel Van Veen in Sassenheim zal eind september worden opgehe ven Het personeel, circa 45 man. be staande uit chauffeurs, magazijn- en kantoorpersoneel, voor het merendeel Jonge mensen, is enige tijd geleden al door de directie over de gang van zaken uitvoerig ingelicht. De werknemers zullen door de op heffing niet op straat komen te staan. De directie van de groothan del beschouwt het als een sociaal succes, dat vrijwel alle in het be drijf werkzame personeelsleden op genomen kunnen worden in de be drijven van de AKZO- en Unilever- concerns. voor zover de mensen daarmee akkoord gaan. Er wordt geen werkeloosheid onder hen ver wacht, omdat er voldoende werkge legenheid is in Sassenheim en omge ving. Verwacht wordt dat een aantal personeelsleden bij Sikkens Lakfa brieken in Sassenheim werk zal vin den. Vleeswarengroothandel Van Veen, sedert 1959 in Sassenheim gevestigd, fungeerde als verkooporganisatie van Anton Hunink Vleeswarenfa- briek in Deventer voor de Randstad Holland. Deze vleeswarenindustrie werd in 1968/69 opgenomen in het AKZO-concern en ging na verloop van tijd over naar Unilever. Van de circa tachtig personeelsle de die groothandel Van Veen aan- van'"»'<ik had. is de gehele verkoop- staf van ruim dertig man in het Unilever-concern gehandhaafd. WASHINGTON (GPD) Victor Louis, de Russische journalist die blijkbaar ook politieke hand- en spandiensten verricht voor de Rus sische regering als informele tus- sen-persoon, is zeer waarschijnlijk in de Verenigde Staten. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigde dat de ambassade in Moskou tien dagen geleden mach tiging werd gegeven om Louis een „zaken-visum" te verstrekken. Een zegsman voor het ministerie heeft ongevraagd verklaard dat Louia geen afspraken had met regerings functionarissen in Washington. Verder werd door het ministerie medegedeeld dat het bezoek van Victor Louis zich zou beperken tot de oostkust, maar er werden geen inlichtingen gegeven over de duur van zijn verblijf. De zegsman zei dat het ministerie de visum-mach tiging had verstrekt nadat men zich overtuigd had dat Louis Inderdaad "legitieme zakelijke redenen" had voor zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Omdat Louis onlangs ln Israël werd gesignaleerd, waar hij gepro beerd zou hebben om de Israëlische regering te polsen over een moge lijk herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen beide landen, wordt in Washington gespeculeerd dat Victor Louis opdracht heeft om langs informele weg gespreks-con- takten te leggen over de voorgeno men reis van president Nixon naar Peking en de achtergronden van de Amerikaanse China-politiek. Wan neer deze speculaties Juist zijn, is de rol van Victor Louis te vergelllken met die van een andere Russische Journalist, Aleksel Adzhoebei. de schoonzoon van de toenmalige pre mier Nikita Chroesjtsjow, die ook informele politeke reizen maakte. (9uc/ fAdvertentieWordt ver langd tegen 25 Sept a.s. een Huis van minstens 5 kamers huurprijs f 300 per jaar liefst even buiten de stad. Adres franco brieven bij A. v. Dors ten Jr. in de Lijnmarkt te Utrecht (Advertentie) Café Eigen- zorg. Groot vocaal en instru mentaal concert met mede werking van den heer Kunei beroemde Acrobaat; op 25-29 Juli. aanv ter 8 uur. Entrèe 25 ets de persoon.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1