if schip terug in ons land r(f\f\vandaaa ...e/7 gisteren l YiZO-afval blijft in Botlek-gebied Mosselhandel mogelijk donderdag op gang Ook voor Jan Wolkers is de droom nu voorbij TV morgén] NDAG 26 JULI 1971 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 OTTERDAM De .Stella Maris" met aan boord 00 ton chemische afval van AKZO is gisteravond te- ekeerd in ons land. Onder begeleiding van twee poli- jten meerde het schip omstreeks half elf af in de Che- laven van Rotterdam. Volgens een woordvoerder van .pslagbearijf Pan Ocean zal onmiddellijk worden be ien met het lossen van de afvalstoffen. Ze zulen wor- opgeslagen in twee tanks in het Rotterdamse Botlek- ed. [ZO-directeur J. H. Dijkema.als het een tijdelijke zaak is. "Zou gisteravond, na aankomst ella Maris in Rotterdam, zijn ndering uit over de protesten, regeringen van een aantal lan- ij de Nederlandse autoriteiten ingediend over de plannen iet lozen van afval door de Ne- idse kusttanker. I regeringen van deze landen r Aki een komedie opgevoerd. Zij toch weten wat er in hun ^Hland met dergelijke afvalpro- gebeurd", aldus ir. Dijkema. ^■AKZO-directeur bevestigde dat Uprughalen van de Stella Maris lRotterdam is gebeurd op dui- V verzoek van het Nederlandse ferie van Buitenlandse Zaken, zijn beurt door ambassadeurs derland van onder andere En- Denemarken en Noorwegen overspoeld met "mededelingen •rnstige bezorgdheid" over de van zaken rond de „Stella Ma- zei, dat AKZO zich nog steeds standpunt stelt dat lozing van ireerde koolwaterstoffen in zee ernstige gevolgen kan hebben ild-west-nt li ™ii Amsterdam ke ar Oudenbosch ma; eu,EDA (ANP» Na een uren- achtervolging, die zaterdag- in Amsterdam begon, is een lllancepatrouille van de Bredase erin geslaagd in Oudenbosch minderjarige autobestuurders ,i« houden. Beiden reden in ge- i auto's, lens de achtervolging, waarbij hoge snelheden werden bereikt, ■de een van de bestuurders de zo te hinderen dat de andere t leurder er tussenuit kon knijpen, jai ukte uiteindelijk niet. Nadat de a-a/fcuit de eerste wagen twee min- gerigen had gehaald, kwam de be- ier van de andere gestolen wa- uflD lingsrijden. Hij had de grote dat de motor van zijn auto Jaaj* afsloeg op het punt waar de M ^patrouille stond. De 16-Jarige order werd daarna ook ingere- De Libanese Georgina Rizk, ïïunette uit Beiroet, is zater- Ivond gekroond als het mooi- leisje van het universum bij trkiezijigen in Miami Beach Ja J. Tweede iverd de •5alische Toni Rayward en miss Finland Pirjo Laitila. 'euioe miss Universe is een mjarig model. Er deden meisjes uit een veld van mee aan de finale. De fel- Universe-kroon werd de se yniss rechtsop het gedrukt door de Puertori- Marisol Majorat, die de vorig jaar won. deze manier van afvaldumpen blij vend zijn. dan lijkt ons dat inderdaad geen goede oplossing aldus ir. Dij kema. Na de moeilijkheden rond de Stel la Maris heeft AKZO besloten de af- valprodukten van haar Rotterdamse vinyl-chloridefabriek op te slaan in tanks. De Jongste ramingen lopen uit op een jaarlijkse afvalproduktie van 5.000 ton. Bij AKZO verwacht men. dat de geplande verbrandingsinstalla tie voor het verwerken van de rest- produkten over twee jaar gereed zal zijn: kosten tien miljoen gulden. Intern Na aankomst van de Stella Maris in Rotterdam bleek, dat er intern heel wat te doen is geweest over 't bepalen van het tijdstip, waarop de kustvaarder het best de Rotterdam se haven zou kunnen binnenlopen. Ir, Dijkema verklaarde dat hij de re der van het schip had geadviseerd de tanker zeker niet zondag midden op de dag Rotterdam te laten binnenva ren. "De berichten, die uit Ierland kwamen over demonstraties logen er niet om. Ik hield m'n hard vast bij de gedachte dat het ook in Rotter dam wel eens tot demonstraties zou kunnen komen", aldus ir. Dijkema Hij wees in dit verband op de ge beurtenissen van zondag in de Maas stad, toen de politie tien leden van het aktie-groep die het Nederlandse afvalschip "Kate H" hadden beschil derd met doodskoppen, had aange houden. "Ik had er geen zin in om bij de Stella Maris dergelijke lie den een kans te geven", zo zei de AKZO-directeur. Terug De Stella Maris arriveerde ove rigens zondag wel midden op de dag voor Hoek van Holland, nadat de loods aan boord was gegaan, stoom de het schip de Waterweg op, maakte plotseling ter hoogte van Maassluis rechtsomkeert en voer naar zee te rug". Kapitein F. Vogel van de Stella Ma- ris liet zondagavond weten dat hij vrijwel niets van het rumoer op zijn reis had gemerkt. Hij zei dat er geen sprake van is geweest dat een Iers marineschip de Stella Maris heeft be let een Ierse haven binnen te lopen. Over berichten betreffende een de monstratie van de Faroer-bevolking tegen het schip, zei reder Van Tol: "Er was geen sprake van een de monstratie". De bevolking was leen maar naar de haven gekomen, omdat het zo mooi zomerweer was" Overigens waren op de beelden die de NOS vorige week uitzond over de gebeurtenissen op de Faroer- eilanden duidelijk borden met het opschrift "Go home" (Ga naar huist te zien. I -ir Gisteren is voor de kust van 't Zeelandse eiland Goeree Over- flakkee het lichteiland „Goeree" geplaatst. Het platform met vuur toren moet het op vrijwel dezelfde plaats gelegen lichtschip „Goe- ree" vervangen. Het platform staat met vier poten op de zee bodem. Het kopstuk van het ge vaarte werd gistermorgen ge- j plaatst. NEDERLAND I 2.00 tot plm. 3.00 (Kleur) Apollo-15. Rechtstreeks verslag van de lancering vanaf Cape Kennedy (NOS) (Kleur) Pip en Zip (NOS) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) De Flaxton Boys (NCRV) (Kleur) Netsilik Eskimo. Documentaire over een groep Eskimo's in Canada (NCRV) (Kleur) Journaal (NOS) 8.21 Tijd voor liefde, of: Katajews chirurgische ingre pen in het zieleleven van dr. Igor Igorowitsj. Ge filmd tv-spel (NCRV) 9.45 Bomans in gesprek (NCRV) 10.25 (Kleur) Journaal (NOS) NEDERLAND II 6.45 (Kleur) Pip en Zip (NOS) 6.55 (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) KunsLsignalering (NOS) (Kleur) Coronation Street (VARA) (Kleur) Journaal (NOS) (Kleur) Met de muziek mee: muzikaal amuse mentsprogramma (VARA) (Kleur) Watermerk: documentaire over de toe stand van ons recreatiewater (VARA) 9.45 De ontworsteling van Anthonv Purdy. Gefilmd tv- spel (VARA) 10.25 (Kleur) Journaal (NOS) 7.05 7.30 8.00 8.20 9.20 Atletiek Tijdens de Franse atletiekkampioenschappen werden enige uitstekende prestaties verricht: Tijou noteerde 28.19.2 op de 10 km, Villain liep 8 27.0 op de 3 km steeple chase terwijl Fenouil de 200 m won in 20.6. De Zwitserse Meta Antenen evenaarde in Bazel met 6.81 meter j bij het verspringen de beste seizoen- j prestatie. DEN HAAG (ANP) Donderdag a.s. zal beslist worden of de gehele mosselhandel zal worden vrijgegeven, of dat die vrijheid voorlopig nog aan mosselen uit de Waddenzee beperkt blijft. De Waddenzeemosselen zijn de kwade werking van giftig plank ton te boven gekomen en het Rijks instituut- voor Visserij-onderzoek is al bereid, de voor verhandeling no dige certificaten weer af te geven. Op verzoek van het bedrijfsleven wordt daarmee echter nog even ge wacht, omdat men het liefst voor Waddenzee- en Oosterscheldemosse- len de vrijheid gelijktijdig ziet dagen De mosselen uit Zeeland waren zaterdag nog niet vrij, zelfs niet die. van de verwaterplaatsen, doordat er vlak bij die verwaterplaatsen nog verkeerd plankton voorkomt. Vandaag zou het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) weei I monsters nemen en de uitslag var: de daarmee te nemen proeven zal donderdag bekend zijn, Het bedrijfs leven. dat vrijdag de zaak besprak in de mossel-adviescommissie van het Produktschap voor Vis en Vis- produkten, heeft besloten die uitslag af te wachten. Blijken donderdag ook de Zeeuwse mosselen weer goed te zijn, dan kan uiteraard de hele han del hervat worden. Is dat niet het geval dan kan het groene licht ge geven worden voor uitsluitend de mosselen uit de Waddenzee, die dan rechtstreeks van daaruit verhandeld moeten worden. Men zit dan wel met de problemen die voortvloeien uit het ontbreken van verwaterplaatsen in de Waddenzee. Buitenlandse afnemers kopen hun mosselen nu in Duitsland en Dene marken. De directeur van het RIVO j prof. dr. P. Korringa, heeft er ech ter, gezien de betere kwaliteit van de Nederlandse mosselen alle ver- I trouwen in dat de markt spoedig zal zijn heroverd. Kustvaarder gestrand bij Terschelling WEST-TERSCHELLING <ANP) - De Duitse kustvaarder "Mercur II" die zaterdagmiddag bij hoog water op 't Noorvaarderstrand op 't eiland Terschelling is gestrand, zit nog steeds vast. Pogingen van de beman ning om het schip bij hoog water weer vlot te krijgen, zijn mislukt. Het schip, dat van het strand al te zien is, schijnt "zo op het oog wat slagzij over stuurboord" te maken De kapitein van de "Mercur II" heeft inmiddels aangeboden sleep boothulp van de „Stortemelk" aan vaard. na zaterdag te hebben gewei gerd. Deskundigen verwachten ech ter. dat het schip niet voor vandaag kan worden vlotgetrokken. Nadat eerst dan in Marokko de samenzweerders tegen de ko- ning onmiddellijk, bijna ter j plekke, werden geëxecuteerd, J zijn nu ook in de Soedan de 1 leiders van de coup tegen ge- neraal Numeiry zonder veel omhaal terecht gesteld. Daar houden we niet van, in de be schaafde wereld. Dat vinden we niet chic. Maar we vinden het wel de gewoonste zaak van de wereld dat boosdoeners in series meestal moordenaars dus) ter plekke, zonder berech ting, als „gezonde wraakoefe ning" worden terechtgesteld. Meestal geschiedt dat in een vuurgevecht, soms gebeurt het ook dat het booswicht zijn evenwicht verliest en van tien hoog uit het raam valt. Niet zelden komt hij ook in de vlammen om als hij bij zijn vlucht een bocht te ruim neemt en van de rotsen af met auto en al omlaag stort. Maar hoe dan ookdood moet-ie. Zo willen we dat blijkbaar. De normale procedure (uitlevering aan de Justitie en een eerlijke rechtzaak) ligt ons blijkbaar niet zo erg, anders zouden al die seriemakers met hun fijne neus voor wat het publiek wil het wel anders doen of zouden de kijkers wel eens protesteren tegen deze lynchmethoden. Een van de aardige dingen van McCloud was dan ook, dat hij de mannen die hij in zijn serie moest opsporen het liefst le vend in handen kreeg en zelfs bij een vuurgevecht er nog voor zorgde dat hij hen on schadelijk maakte met een schot in de arm en niet in de hartstreek. De Duitse serie „11 uur 20" eindigde echter weer in zo'n standgericht. Minotti. de moor denaar van Wassems vrouw, wordt door Wassem doodge schoten. Eerst kon hij het nog niet. de stakker, maar gelukkig maakte Minotti een beweging alsof hij een pistool wilde pak ken, wat Wassem het alibi gaf voor voltrekker van het dood vonnis te spelen. Misschien zouden we toch wat minder Amerikaanse en Duitse series naar de Soedan en Marokko sturen „Drieluik" had als aardigste onderdeel het aloude „Wie van de drie" met Albert Mol als de grote gangmaker in het panel, en Martine Bijl als degene die met het beste instinct de ware Jacob er steeds tussenuit haal de. Marijke Vetter had blijk baar de indruk dat de drie kandidaten een ander halsmis drijf op hun geweten hadden dan het zich tijdelijk toeëige- nen van andermans naam en beroep en ook Guus Oster kan de drie uitverkorenen wel eens de indruk geven dat zij niet voor hun vak deugen. Hij maakte overigens Joyeus excuus voor een ongepaste op merking vorige keer over ie mands dikte. „Drieluik" is in ieder geval be ter aan het NOS-programma dat dit keer uit Thorn kwam. Waarom uit Thorn, vraag ik me af. Ze hebben daar blijk baar grote tenten, daar niet van. Maar het panel van „Wat doe Je voor de kost" bestaat uit drie Amsterdammers en een Gooise. de mystery-gast kwam uit Amsterdam, de te raden stuntman kwam uit Amster dam. de twee sprekers in „Ik vind dat" kwamen uit Roer mond en Maastricht. Voor wie het niet precies weet: Maas tricht ligt ongeveer even ver van Thorn als Amersfoort van Amsterdam. Waarom zendan ze dat programma niet gehoon vanuit Bellevue in Amsterdam uit. Dat is toch veel eenvoudi ger? Het enige dat, behalve wat or kestwerk, echt uit de buurt kwam en bij de toeschoxfwers in de tent aansloeg, was de buutredner. Niet dat hij leuk was. maar hij werd wel leuk gevonden. En dat is toch ook eep belangrijk criterium. NICO SCHEEPMAKER Terug van Rottumerplaat Dag met een plaatje: licht® gramm.muz 8.00 Nws. 8.11 Radio journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje - vervolg. (8.30-8.33. De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muz. uit de Middel eeuwen en Renaissance (opn.). 10.00 Voor de kleuters 10.10 Arbeidsvitami nen (gr). (11.00-11.02 Nws.). 11.00 Rondom 12: progr. voor de vrouw. 111.55 Beursber.). Overheldsvoorl.: 12.30 Uitzending voor de landbouw. 12.40 Knipperlicht: wekelijks radio verkeersmagazlne. 12.55 Nationale Zwemkampioenschappen ln Den Haag. 13.00 Nws. 13.11. Radiojournaal. 13.30 Muz. en nws. van onze zuider buren. 14.00 Jazz uit het historisch archief. 14.30 (S) Licht Instrumentaal ensemble. 15.00 Van ta-ta tot totale taal: e rubriek over het leven in ae taal. 15.10 Muz.middag. waarin om: 15.10 (S) Nieuwe gramm.pl. met toelichting: 16.00 Nws.; 16.03 Oude I muz.; 16.25 Beiaardconc.; 16.44 (S) Klass kamermuz. 17.30 De Mariniers- kapel 17.55 Meded. 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn (Tussen 18.1018.25 IBM I Schaaktoernooi in Amsterdam) 18 25 I (S) De Skymasters met zangsoilste. I 18.55 Amateurs musiceren: Zwols Symphonle Orkest en Stedelijk Or- I kest Kampen: mod. en oude muz. 19.25 i Paris vous parle. 19.30 Nws. 19.35 Ge- var. progr. met veel muz. (20.30-20.40 Nationale Zwemkampioenschappen ln Den Haag). 22.30 Nws. 22.40 Meded. I 22.45 Radiojournaal. 22.55 (S) Zin Tuin B Nws. Kunstkron. 23.552400 I Tegen twee uur zaterdagmid- dagwas de droom ook voor J an Wolkers definitief voorbij. Een week op een onbewoond eiland, een week de meest noordelijke Nederlander en daarmee de twee de landgenoot (Godfried Bomans was de eerste) die binnen het koninkrijk op een onbewoond eiland heeft gebivakkeerd. Dat allemaal vooral dankzij de VARA en in verband met de zendtijd ook nog dankzij de AVRO. De intocht van Jan Wolkers in het haventje van Noordpolderzijl was aanzienlijk anders dan die van Godfried Bomans. Bomans was een lichtelijk ontluisterd man toen hij voet aan wal zette, geplaagd door de meeuwen en de eenzaamheid. Wolkers daarentegen kon moeizaam afscheid nemen van Rottumerplaat. I Daarmee loste hij een verwachting van VARA-producer Gé Gouws- I waard en verslaggever Willem Ruys in. Vielen de dagelijkse uitzendin- j gen met Bomans wat tegen, de da- gelijkse spraakwaterval van Wolkers 1 bond een groot luisterpubliek. Tus sen twaalf uur en tien over twaalf 1 's middags aan het radiotoestel, j Wolkers sprak vrijuit over zijn ont dekkingstochten op de anderhalf ki lometerlange duinenrij. Hij beleefde avonturen met een dode en een Jonge zeehond, maakte zich kwaad over de „smeerpijp" en de „kroko- dillekoppen" van de regering, die die vervuiling op het geweten heeft, I Gé Gouwswaard: „Uit de reacties van luisteraars bleek dat de uitzen dingen van Wolkers drukker beluis terd werden dan die van Bomans J een week eerder. Alle reacties wa ren bijna zonder uitzondering posi- I tief". Niemand meldde zich die het ongekuiste vocabulaire van Wolkers stoorde. Gé Gouwswaard; „Dat j hoort nu eenmaal bij hem en dat wordt geaccepteerd." DEN HAAG <ANP» In de nacht van zaterdag op zondag is op 83-Ja- rlge leeftijd overleden de oud-actri ce Tilly Lus. Zij is gehuwd geweest met wijlen Cor Ruys. Tilly Lus kwam als zesjarige bij het toneel en heeft onder meer gewerkt bij de Nederlandsche Toneel- vereeniging van Adriaan van der Horst, de Haghespelers van Eduard Verkade. het Hoofdstadtooneel van Cor van der Lugt Melsert, het Prin- cessetooneel en het Nederlandsch-In- disch Tooneel van Cor Ruys. Van 1932 tot 1938 maakte zij deel uit van de kern van het Centraal Toneel van Cees Laseur, toneelgroep De Schakel, het Ruysensemble en tenslotte in 1940 weer het Centraal Toneel. Op 9 mei 1940, de avond voor de Duitse inval in ons land, is zij voor het laatst opgetreden. Pogingen van Cees Laseur en Cor Hermus haar na de bevrijding weer te laten optreden waren tevergeefs. 9.00 Nws. 9.03 Plaatjes voor de pep. j 10 00 Nws. 10.03 Ekspres, pl.progr. 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolij ke gevar. visite. (12.00 (Nws.). 15 00 Nws. 15.03 Drie-draai van Aad Bos. t 16,00 Nws. 16.03-18.00 Mix, gevar. I pl.progr. (17.00 Nws.). Nederland I NOS: 18.45 (K) Pip eu Zip NOS: te 8.55 (K) Journaal. KRO: 19.05 (K) Daktarl, TV-fllm voor de Jeugd. NOS: 20.00 (K) Journaal. KRO. 20.21 (K) Andy Williams Show. 21.11 KRO-wle- lerrbnde op de wielerbaan ln Alkmaar. 22.11 (K) De rode kamer, TV-feullI®- ton (7). NOS: 22.52—22.57 (K) Journ.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11